v*" waSp;k zeef gunstig 1 r J DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 JUNI 1949 Subsidie voor de Zangver. weer toegestaan trottoirs. TE KAATSHEUVEL van Zijne Hoogwaardigheid Excellentie Monseigneur JOHANNES GROEN M.S.F. Jft m m, eens ziet wat een instanties enz al niet gepaseerd moeten worden om iets tot stand .te brengen. Voor de vriendelijke woorden van er kentelijkheid door de voorzitter tot Spr., B. en W. en de gemeen teraad gericht is de burgemeester dankbaar. Er wordt dikwijls veel critiek uitgebracht door mensen die aan de kant staan, maar er kan niet gezegd worden dat het gemeentebestuur in deze nalatig is geweest. Nadat een deputatie naai de Minister van Wederopbouw en naar de Commissaris der Ko ningin was geweest, heeft het ge meentebestuur tenslotte toch een weg gevonden waardoor het ge hele gebouw thans in gebruik ge nomen kan worden. Bloemen kan het gemeentebe stuur bij deze gelegenheid niet aanbieden, maar de straatverlich ting, waarop de voorzitter reeds doelde, meende het gemeentebe stuur bij deze gelegenheid in ge bruik te moeten nemen. De bur gemeester wil als tolk van allen de voorzitter der vereniging dank brengen voor alles wat hij in ver band met de verbouwing voor de vereniging deed. Hij spreekt ten slotte de wens uit dat dit schone gebouw nog lang mag medewer ken aan de lichamelijke, geestelij ke en culturele opbouw der ge meentenaren en Gods zegen er op moge rusten. Ook namens het Groene Kruis spreekt de burgemeester waarde rende woorden tot het bestuur, voor de prettige wijze waarop het hen steeds is tegemoet gekomen, wat zeer op prijs wordt gesteld. Vervolgens spreekt de heer Wernsen namens het C.N.V. en zegt dat toen het C.N.V. de plan nen en de aanvrage voor dit ge bouw ontving, men zich afvroeg: Wat hebben ze zich in Sprang in het hoofd gehaald, maar daar zij zich in het verleden flinke mannen getoond hebben, heeft het Verbondsbestuur hen met vreugde de helpende hand geboden. Het blijkt wel dat het C.N.V. belang stelt in deze zaak, want het C. N.V. is met twee afgevaardigden tegenwoordig en spr. collega dhr. de Boer, heeft verstand van bouw werken en zal het dag. bestuur van het resultaat wel inlichten. Met dit werk heeft het C.N.V. weer getoond met de tijd mee te gaan: goede vergaderruimte is een eerste vereiste, want hoe mooier het gebouw is, hoe beter de sfeer in de vergaderingen zal zijn. Hij hoopt dat de afdelingen der vak beweging er een groot gebruik van zullen maken en er veel ze gen voor de bevolking van mag uitgaan. Ds. de Bruijn, vervolgens het woord verkrijgende, spreekt na mens de kerkeraad en het school bestuur. Z.E. wijst er op dat de Chr. verenigingen tot doel hebben het Kon. Gods te bevestigen en in stand te houden onder Gods zegen en spreekt de hoop uit dat God met Zijn onmisbare zegen dit schone gebouw moge bekro nen, opdat het moge medewerken tot de voltooiing van het Gods gebouw. Achtereenvolgens voeren nog het woord de heren C. van Caem, C. Braspenning, T. van Zeist, G. Kerst, A. Versteeg, H. Vos, P. Heurter, die namens de aange sloten verenigingen in alle toon aarden hun vreugde en dank uit spreken met de totstandkoming van dit gebouw en daarbij ieder een eenveloppe met inhoud over handigen. De heer W. v. Willi- genburg bracht dank voor de waarderende woorden tot de aan nemers gericht. Tot slot dankt de voorzitter de sprekers en allen die hebben medegewerkt aan het welslagen van deze avond. Nadat de beide verenigingen A Tempo en Marijke nog enige nummers hadden uitgevoerd, werd de bijeenkomst gesloten, nadat de heer C. Braspenning in dankge bed was voorgegaan. Vrijagavond j.l. hield de Waspikse gemeenteraad een openbare vergadering, waar in enkele belangrijke beslui ten zijn genomen en medede lingen zijn gedaan. Zo deel de de voorztter mede dat de financiële toestand van de gemeente zeer gunstig was. Zo werd er vervolgens be sloten een subsidie te ge ven aan de Christel. Zang vereniging, ondanks bet af wijzen van G. S. Een nieuw plan voor de haven wil nu op korte termijn deze misère uit de wereld helpen en een nieuwe weg zal in de toe komst het station met het Zuider Afwateringskanaal verbinden. SUBSIDIE VOOR THUISFRONT. Direct na de opening kon de voorzitter, burgemeester Couwen- berg, tot zijn groot genoegen de heer Brokx welkom heten en hem een spoedg algeheel herstel toe wensen. De heer Brokx op zijn beurt dankte de burgemeester, de raadsleden en alle gemeentenaren voor de belangstelling die men in zijn ziekte betoond had. Vooral ging zijn erkentelijgheid uit naar de doktoren en de zusters van het Ziekenhuis te Breda, die hem naast God het leven hadden ge red. Bij de ingekomen stukken be vond zicfa een mededeling van Ged. Staten, dat de subsdie voor de Thuisfronten alsnog waren goedgekeurd. B. en W. stelden vervolgens voor de heren Mombers en Koe mans, die een hond hadden ge kocht, maar hem niet hadden aan gegeven, een viervoudige aanslag te doen toekomen. Bovendien was er een procesverbaal opgemaakt. Tegen ji'eze straf had niemand bezwaar. Daar de hoofdwegen in Was pik, die tamelijk smal zijn,, hoe langer hoe meer gevaar opleve ren voor de kinderen, nu 't snel verkeer toeneemt, besloten B. en W. aan de raad voor te stellen deze onveiligheid ongedaan te maken door het aanleggen van trottoirs. Er was een begroting gemaakt tot een bedrag van 62.000..die heel de gemeente van trottoirs voorzag. Het werk zou echter partieel uitgevoerd worden, naar gelang de grootte van het gevaar, de hoofdwegen zouden dus het eerst aan de beurt komen. Geen van de raadsleden maakte hiertegen enig bezwaar. Een volgend besluit betrof het schoolgeld over het jaar 1945-'46, dat bij de algemene schoolgeld verlaging van 2 op 1 wegens ad ministratieve moeilijkheden niet voor verlaging vatbaar scheen. Achteraf bleek dit wel mogelijk te zijn en B. en W. stelden voor voor dit jaar het vermenigvuldi- gingscijfer eveneens van 2 tot 1 te verlagen. Vanzelfspfrekend ontmoette dit voorstel niet de minste tegenstand. Op de 6e begrotingswijziging 1948 hadden Ged. Staten enige bezwaren tegen uitgaven met be trekking tot de stembureaux, de volksfeesten en dè tuinbouwcur- sus. Wat het eerste betreft was de regeling van de gemeente voor deliger, dan die G. S. aanhielden; de uitgave voor volksfeesten was nodig geweest om de schoolkin deren te kunnen tracteren en bij gevolg stelen ,B, en W. voor de ze wijzigingen in de begrotng te handhaven. Van een subsidie aan de Tuinbouwcursus kon men ge voeglijk afzien, omdat een batig slot over 1948 het tekort zeer mi niem had gemaakt. SUBSIDIE ZANGVERENIGING. In een vorige raadsvergadering was besloten, tégen het voorstel van B. en W., de Chr. Gemengde Zangvereniging een subside toe te kennen van 100.Ged. St. maakten echter bezwaar en we zen er op dat de verenging eerst moet trachten de begroting slui tend te maken door verhoging van particuliere bijdragen. B. en W. stelden voor de subsidie bijgevolg niet te verlenen. De heer v. d. Broek kwam hier tegen op. Het ene jaar bleek dit wel te kunnen en het andere niet, aldus de heer v. d. Broek. Is op dit voorstel nu anders geadvi seerd dan op dat van het vorige jaar, toen het de harmonie be trof Iedereen is blij met het suc ces van de harmonie, maar zou den ze dit behaald hebben als ze geen subsidie hadden gehad? Zo was het ook met de Zangvereni- gng. Men moest dè goede geest die er in de gemeenteraad was, niet verstoren door de schijn te wekken met twee maten te me ten. Geijke monniken, gelijke kappen. Het vorig jaar, aldus de voor zitter, was er inderdaad aan de harmonie subsidie gegeven, maar slechts bij hoge uitzondering. Dit besluit was zonder meer aan G. S. gezonden zonder enig commen taar en daar had men dit ant woord op gekregen. Bovendien moest de heer v. d. Broek niet denken, dat de talenten verhoogd werden door de subsidie. Waarschijnlijk was de financi ële toestand van de harmonie niet zo gunstig als die van de zang vereniging, die slechts een klein tekort had, dat men eerst moest proberen door particuliere bijdra gen te dekken. Men moest niet denken dat er enig verschil werd gemaakt. De heer Brokx die vorige ver gadering niet aanwezig was, zou ongetwijfeld voor de subsidie ge stemd hebben, want muziek en zang veredelen de mens. De voorzitter antwoordde dat B. en W. volkomen het belang van een zangvereniging onder schrijven. Maar men moest de aanvrage uit zakelijk oogpunt be oordelen. Ongetwijfeld, aldus de heer v. d. Broek, zullen wij proberen met andere middelen in ons tekort te voorzien. Maar nu zat men reeds met een tekort over 1948 en dit moest worden weggewerkt. Hij was er van overtuigd dat 'n ver hoogd donateursgeld een minder groot aantal donateurs met zich zou brengen. Dit was nog niet bewezen, re pliceerde de voorzitter, eerst moest men het proberen. Het voorstel van de heer v. d. Broek om het besluit uit de vori ge vergadering te handhaven, werd met 7 tegen 3 stemmen aan genomen. Tegen stemden de he ren v. Dongen, Kuijsten en de Glas. FINANCIËN GUNSTIG. Bij het voorstel tot de laatste begrotingswijziging over 1948 gaf burgemeester Couwenberg een overzicht van de financiële toe stand van Waspik. Wanneer men alle achterstal lige inkomsten en uitgaven er in verdisconteerde kende de dienst 1948 'n batig slot van ƒ37.631.77. Hierin waren niet opgenomen de kapitaalsafschrijvingen, die binnen 5 jaar zouden geschieden en een bedrag beliepen van 16000. de gemeenteschuld hierbij gevoegd bedroeg de totale schuld pl.m. 83000.wanneer men hier het batig slot over '48 aftrok bleef er een schuld over van pl.m. 13 per inwoner, wat een zeer laag getal is. Aan de R.K. Land- en Tuin bouwschool te Breda besloot men vervolgens een subsidie te geven van 25.voor een leerling die deze school bezocht. De Zijlmans- en de Verschu- renstraat werden bestemd als „openbare weg", want tot nog toe was de politie daar niet gerech tigd op te treden. De heer v. d. Broek vroeg of deze weg niet ver hard en begaanbaar gemaakt kon worden. Dit zegde de voorzitter toe. In de woningverbetering door de Wed. M. Mateijsen in de Diep straat zou de gemeente bijdragen tot een bedrag van 630.- en in de kosten voortvloeiende uit de vrijwillige beschikbaarstellirftj van woningruimte door Vermeeren 400. Aan de R.K. Jongensschool werd ^eveneens medewerking toegezegd in het herstel van geleden oor logsschade to 'n bedrag van pl.m. 3000.—. KERKVAARTSE HAVEN. In een vorige vergadering was besloten de haven over een lengte van 400 meter te dichten en de weg naar de nieuwe loswal van de polder over te nemen en te verbeteren. Ondertussen was de aanbesteding hoger uitgevallen dan men gedacht had, zodat Ged. Staten bezwaar maakten en een nieuw plan suggereerden. De heer Bongaerds had een nieuw plan ontworpen. De haven zou wel gedicht worden, maar de riolering zou gedeeltelijk vervangen worden door een open leiding, bovendien zou de polder de weg zelf laten verharden, zodat de kosten aan merkelijk minder zouden zijn. De heer v. Gorp was het hier niet mee eens en met name vond hij het bezwaarlijk dat de loswal zou verdwijnen. Nu kon men voortaan even goed in Capelle gaan lossen, dat was even dicht bij. Kon men geen nieuwe -loswal maken? De kosten, aldus de voorzitter, zouden dan hoger zijn, bovendien traineerde het de za'ak weer, ter wijl toch een spoedige oplossing van dit vraagstuk dringend nood zakelijk was. Zo dacht er ook de heer v. d. Broek over. Hetgeen de heer v. Gorp voor stelde, om een nieuwe loswal te Zal er nu een einde komen aan 't haven- wee da t er sinds jaren besiaat? maken was al eens eerdër over wogen. Maar aangezien men dan grond moest gaan kopen, zou men veel duurder uitkomen. De heer Glas vestigde de aan dacht op het feit dat verschillen de mensen door- dit nieuwe plan gedupeerd zouden worden. Dit was echter overdreven, meende de voorzitter, temeer daar het meeste vervoer voortaan over de weg ging. Het voorstel van B. en W. werd hierna in stemming gebracht en de heren v. Gorp, Brox en de Glas stemden tegen, de rest was het met B. en W. dus eens. Nieuwe weg. In de vergadering van 10 Febr. had men besloten een crediet be schikbaar te stellen voor de aan leg van twee aarden banen in het uitbreidingsplan bij het station. Het was echter gewenst dat er ook een directe verbinding kwam van het station met het centrum van de gemeente. Er was nu een weg geprojecteerd langs de Wed. Steenhoven naar het Zuid. Afwa teringskanaal. Met de betrokken eigenaren was inmiddels contact opgenomen en allen waren bereid hun grond af te staan tegen f 2500.— per H.A. Het totaal areaal grond bedroeg 20.28 A, zo dat er een bzedrag mee gemoeid was van 500; een boomgaardje dat vergoed moest worden, plus de aanleg van de weg en het leg gen van een brug over het kanaal zou de kosten brengen in totaal op plm. 8000. De betrokken weg zou drie meter breed worden en bestemd zijn voor voetgangers en rijwiel- verkeer. Het gevraagde crediet werd verleend en dit was tevens ook het einde Van de vlotte ver gadering. Donderdag 16 Juni had in de parochiekerk van St. Jans Ont hoofding alhier de plechtige H. Bisschopswijdng plaats van de onlangs door Z. H. de Paus be noemde Vicarius Apostolicus van Banjermassin en titulair Bisschop van Sbida, Monseigneur Johan nes Groen M.S.F. Er was enorme belangstelling voor deze grootse plechtigheid, temeer waar het hier een gebeur tenis gold voor een uiterst sym pathieke persoonlijkheid, die Kaatsheuvel als een der zijnen beschouwt en die ook als zoda nig wil beschouwd worden. Dat Monseigneur Groen direct na zijn benoeming Kaatsheuvel als plaats aanwees waar hij tot Bisschop wilde gewijd worden, vond juist zijn oodzaak in deze sympathie. Dat Kaatsheuvel hierop joviaal reageerde, hebben de ontelbaar vele belangstellenden kunnen con stateren, die Donderdag te Kaats heuvel waren. Geheel de plaats was één vlaggenzee, jong en oud was op de been. De prachtig mooie St. Janskerk was rijk met bloemen en palmen, schilden en emblemen versierd waaronder we inde rechterzijbeuk het wapen op merkten van de nieuwe Bisschop: een geblokt kruis op een zwart veld, gebroken door een golf, met als wapenspreuk: Lux inTenebris, Licht, in de Duisternis. Op het Missiehuis was de nadere bete kenis van deze spreuk in woor den gebracht met een groot op schrift „Borneo moet worden Gods grote zegepraal". Voor kerk en missiehuis was een rijke bloe- menbeplantin'g aangebracht, diie het geheel een feestelijk aanzien gaf. Om ongeveer 9 uur begon de drukte in de straten, 't Werd een rijden van grote auto's, waarvan verschillende voorzien van een wimpel in de bisschopskleur, die de hoge gasten en de vele geno- dieden en belangstellenden aan voerden. De politie had het ver keer voor het gedeelte School straat tot Peperstraat van de Hoofdstraat omgelegd en hield de kijkgrage massa op het trottoir. De kerk vulde Zich met 'n massa belangstellenden, waaronder vele genodigden, voor wie in midden schip en zijbeuk een 600-tal plaat sen waren gereserveerd. Juist om 10 uur deden de Hoog- waardigheidsbekedèrs hun plech tige intrede, waaronder het paro chiale zangkoor, versterkt met de Schola Cantorum van het Mssie- huis, het 4-stemmige Ecce Sacer- das magnus van Vittoria onder leiding van de heer Tuerlings uit voerde. Voorop schreed Z. H. Exc. Mgr. W. P. A. M. Mut- saerts, Bisschop van 's-Bosch, die als consecrator zou fungeren. Dan volgden H.H. Exc. Mgr. J. P. Enorme belangstel ling voor een grootse plechtigheid en een sympathiek bisschop de Nederlandse Provincie der Missie van de H. Familie; de ZeerEerw. Heren Pastoors van het Dekenaat Waalwijk. Van de wereldlijke autoriteiten noemen we Ltn. Gen. M. L. F. Bajetto, voorz. van de Indische Missieverenigingen en Mr. R. J. Th. v. d. Heijden, burgemeester, met de beide wethouders Groot- swagers en Broeders en de Gem.- secretaris v. Nieuwstad. Bij de plechtigheid werd assis tentie verleend door: de Hoogeerw. Pater A. Reijers M.S.F., als Presbyter Assistent; de Hoogeerw. Heren A. v. d. Brekel, Deken van Kaatsheuvel en B. Hosman, Deken van Bever wijk als Troondiakens; de Zeereerw. Pater A. Vriens, Pastoor te Amsterdam, als Diaken van de H. Mis; de Zeereerw. Pater P. Schoone, Rector te Tilburg als sub-diaken van de H. Mis; de Zeereerw. Heer P. Coolen, secr. van het Bisdom als Cere- Huijbers, bisschop van Haarlem, Mgr. T. H, J. Valenberg, O.F.M. Cap., titulair bisschop van Kom- ba en Apostolisch Vicaris van Pontianak, met de wijdeling Z.H. Exc. Mgr. Johannes Groen M.S. F., titulair bisschop van Sbida en Apostolisch Vicaris van Bandjer- massin. Verder Z. H. Exc. Mgr. J. Pessers, momenteel te Tilburg verblijvend, de Hoogw. Heer Mgr. Dr. W. van Hees, Mag. Gen. O.S.C., Dom Willibrord v. Dijk, OESO Abt; Mgr. F. N. J. Hendrikx, Vic. Gen., Mgr. H. J. J. M. van Straelen, Hoofdleger aalmoezenier; de HoogEerw. Pa ter G. Dehrenbach, Sup. Gen, M.S.F.; de HoogEerw. Pater J Meijer van Putten, Vic. Gen. M. S. F.; de beide Ass. Gen. M.S.F, E, Granier en F. Deja; en ver- verschillende Oversten van de diverse Orden en Congregaties- Voorts Broeder Clemens, alge meen Overste van de Broeders van Huibergen; de ZeerEerw. Moeder Johanna M., Algemeen Overste van de Zusters van de H. Familie; de Eerw. Sr. Fran cisco, Alg. ass. 'van de Zusters^ van Dongen; de oud-rectoren van het Missiehuis St. Antonius te Kaatsheuvel en de rectoren van moniaris; de Weleerw. Pater A. v. d. Hoogenhoff als Sub-ceremoniaris te Kaatsheuvel; de Zeereerw. Heer H. v. Pelt, secr. v. h. Bisdom als Cappella- nus van Mgr. Mutsaerts; de Zeereerw. Heer H. Agtei;of, secr. van het Bisdom Haarlem als Cappellanus van Mgr. Huibers; de Zeereerw. Pater J. Romeijn, M.S.F., Majoor Aalmoezenier als Cappellanus van Mgr. alenberg; de Zeereerw. Paters H. Wortel- boer M.S.F., rector te Kaatsheu vel en P. Vossen, M.S.F. te Am sterdam als Cappellani van Mgr. Groen; de Weleerw. Pater G. Ehlert te Kaatsheuvel als Minister de Baculo; de Weleerw. Heer P. Strijbosch Kapelaan te Kaatsheuvel als Mi nister de mytra; de Zeereerw. Pater A. Wijt- vliet M.S.F., Rector te Wijk aan Zee als Minister de libro; de Zeereerw. Pater N. Lengers M.S.F., Rector te Amsterdam als Minister de^Canedela; de Weleerw. Pater V7. Frede- riks M.S.F., Kaatsheuvel als Mi nister ad gremiale; de Weleerw. Pater H. Kempes M.S.F. ,Wijk aan Zee als Thuri- ferarius; de Weleerw. Pater A. Kempes M.S.F., Goirle en de Eerw. Fra ter H. Timan uit Bandjermassin als Ceroferarii. De kerkelijke plechtigheden vin gen aan met de voorbereidende ceremoniën, waaronder de voor lezing van de pauselijke lastbrief door de secretaris van Mgr. Mut saerts. Na de voorlezing volgt het onderzoek, waarbij de Wijdeling op de hem door de consecrator ge-- stelde vragen met „Ik wil en „Credo" antwoordt. Dan wordt vervolgt met de mis der geloofsleerlingen. De Schola Cantorum van het Missiehuis on der leiding van de Weleerw. Pa ter v. d. IJssel, die direct na het binnenkomen reeds een gfoot ge deelte uit de getijden van de dag gezongen hadden, zongen de wis selende gezangen van Sacraments dag en de vaste gezangen van de 9e mis Cum Jubilo en de 3de Credo. De vaste gezangen en ook de Litanie van Alle Heiligen, het Veni Creator en het Te Deum werden als volkszang uitgevoerd. Na de voormis had de eigen lijke wijding plaats, voorafgegaan door het zingen van de Litanie van Alle heiligen, waarop de op legging van de handen door de drie bisschoppen, de zalving van het hoofd en van de handen en de overreiking van de staf, de ring en het evangelieboek volgt. De H. Mjis wordt dan vervolgt tot aan het einde de dankzegging en voltooiing der wijdingsplech tigheden plaats heeft met de ze gen door de Consecrator, de over reiking van Mijter en handschoe nen, de intronisatie en de plech tige zegen door de nieuwe bis schop. Vooral dit was even een treffend moment, toen Mgr. Groen uit het priesterkoor schreidend als eerste zijn Bisschoppelijke Zegen gaf aan zijn 81-jarige moeder, die op de eerste plaats in de kerk zat. Jubelend klok daarna het mach tige „Exsultate justi" van Viada- na voor 4-stemmig gemengd koor door de gewelven, terwijl de Ho ge Gasten uit de kerk terug gin gen naar de Pastorie. De kerke lijke plechtigheden, die juist 2x/i uur geduurd hadden, waren hier mede ten einde. De Monseignorii gebruikten een kleine collatie in de pastorie, terwijl de genodigden in Euphonia en bij J. v. Dun aan een koffie-tafel aanzaten. In de met groen en bloemen verserde Patronaatszaal recipi eerde Mgr. Groen vanaf 1 uur tot bijna half drie. Een onafge broken stroom van autoriteiten, zowel geestelijke als wereldlijke, gaf hierbij acte de presence, doch ook vele eenvoudige mensen uit Kaatsheuvel en de verre omge ving, die de eenvoudige Pater Groen van het Missiehuis gekend hebben, maakten van de gelegen heid gebruik, om nu Bisschop Groen te gaan feliciteren. En 't kon niet anders gaan, toen Mgr. Groen al die bekende gezichten zag, dat hij minder officeel werd en om meer handen te kunnen drukken want hij gebruikte ze gaarne beide de ringkus ach terwege liet en zijn vrienden ami caal op de schouder klopte en handtoereikend tegemoet trad. Tijdens de receptie bood de heer G. Janssen het geschenk van Kaatsheuvel aan de nieuwe bis schop aan. In overleg met Mon seigneur was de keuze gevallen op de bisschoppelijke gewaden. Dhr. Janssen mocht met vreug de getuigen, dat geheel Kaatsheu vel spontaan had bijgedragen. De ruim twee duizend gulden waren bijeengekomen, zowel uit het pen ningske der armen als de royale gift der meer gegoeden. Spreker sloot zijn toespraak met een va riant op het bekende gezegde en beloofde Mgr. Groen: Kaatsheu vel leeft mee met zijn Bisschop overzee. Eindelijk was de eindeloze stroom van belangstellenden op gelost en kon het défilé een aan vang nemen. Naast de hoofdin gang van het Missiehuis was een bordes opgericht en 't was voor de ontelbare mensenzee een im ponerend gezicht daar een groep van in 't paars geklede hoog waardigheidsbekleders te zien zitten, waarvan men het oog niet kon afwenden. Alle Monseignori, die bij de wijdingsplechtgheid aanwezig waren, hadden hier een begreep, dat het Pater Groen was, als geantwoord werd, ,,'t Rooike stond weer aan t altaar. Later werd ik rector van St. Antonius, om dit weer te verlaten als Overste van de Missie in Bor neo. En als O.L.H. niet beschikt had, dat ik tijdens de bezetting niet op Borneo ben gebleven, wat mij misschien mijn hoofd gekost zou hebben, dan had ik vandaag het grote geluk niet mogen bele ven van in de Parochie St. Jans- Onthoofding tot Bisschop gewijd te worden. Hij beloofd in zijn Mis sie teruggekeerd, Kaatsheuvel niel; te vergeten. Natuurlijk zo vaak hij de ten geschenke gekregen gewa den zal dragen, doch ook elke andere dag van zijn leven. Hij dankt spontaan voor de hulde in het mooie défilé. De andere Bis schoppen, naast hem gezeten, wisten niet, dat er zoveel in Kaatsheuvel was. „Ik wist dat wel!" getuigt Mgr. Groen. Na nogmaals zijn dank betuigd te hebben, breekt het mooiste mo ment van het défilé aan, als Mgr. plaats genomen, geflankeerd door een haag van honderden bruidjes. Keurig trok de lange stoet van verenigingen, zowel stands- als sport-, culturele en kerkelijke or ganisaties langs het hoge gezel schap om daarna op het ruime grasplein voor bet bordes te wor den opgesteld. Toen kreeg Mgr. Groen de gelegenheid 'n woordje te spreken. Het was hem aan te zien, dat hij daarop gewacht had. Met een van vreugde stralend ge zicht sprak hij zijn woord van dank aan Kaatsheuvel. „Kaats heuvel" aldus Mgr. Groen, „heeft meegeleefd met het grote feit van zijn leven, dat hij hier tot Bis schop gewijd is. Hij gaat dan even zijn leven in Kaatsheuvel na. Hoe hij in 1914 in Kaatsheuvel aankwam en onderdak kreeg bij de gebr. Puls tegenover het te genwoordige Missiehuis. Hij is O. L. H. en allen, die iets hebben bijgedragen om hem tot priester te laten studeren har telijk dank. Voor Bisschop heeft hij echter nooit gestudeerd en daarom, zegt hij, zal hij als zo danig nog wel fouten maken. Hi) dankt Kaatsheuvel ook voor zijn meeleven nu, waarvan de getuige nis blijkt uit het prachtige cadeau van de drie parochies ontvangen. Hij memoreert, dat hij in de Berk dijk onder Pastoor van Enschot vaak assisteerde en daar een goe de bekende was, zo zelfs, dat wanneer gevraagd werd: wie heeft vanmorgen de mis gedaan, ieder- Groen allen verzoekt te knielen, om van de gezamenlijke Bisschop pen de Zegen te ontvangen. En was dit het slot? Neen! Sympa thiek lachend stond dan Mgr. Mutsaerts van zijn stoel op, nam de microphoon in handen en ver zocht alle aanwezigen een spon taan „Lang zal zij leven" te zin gen voor de moeder van Mgr. Groen, die naast haar zoon op 't bordes zat. Mgr. Mutsaerts sloeg zelf de maat en zette persoonlijk een driewerf „hiep, hiep, hoera op 't gelukkige moedertje in. Voldaan voor de volle 100 ging de pienigte eindelijk nog slechts schoorvoetend huiswaarts. De lange plechtigheid was hen nog te kort geweest. Nieuwe Schoenfabriek. Door de heer H. Schoenmakers werd in de Tramlaan alhier een nieuwe schoenfabriek geopend, gebouwd door de firma A. Hoef nagel te Capelle onder architec tuur van de heer Hub. Prins. Wij wensen de heer Schoen makers veel succes in zijn nieuw bedrijf. Onderhandse aanbesteding. Voor de Industrie- en Handels tentoonstelling „De Schoen" 1949 werd een onderhandse aanbeste ding gehouden voor het vervaar digen en plaatsen van reclame borden volgens ontwerp van de heer Hub. Prins. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver de firma A. Kleingeld alhier. LOON OP ZAND. BRABANTS ORKEST. Gaarne maak ik van de ze gelegenheid gebruik om de aandacht te vestigen op het concert dat op Dinsdag 21 Juni a.s. in Loon-op- Zand zal worden gegeven door het Kamermuziek- ensemble waaruit zich het Brabants Orkest zal ont wikkelen. De actie van de „Vrien den van het Brabants Or kest" verdient onze volle en daadwerkelijke sympathie, omdat daarmede een bij uitstek cultureel doel wordt nagestreefd op een wijze die ieders bewondering af dwingt. Het succes dat dit ensemble verwierf bij zijn optreden enige weken gele den te Kaatsheuvel is daar van een duidelijk bewijs. Ik vertrouw dat ook de inwoners van L. op Zand, die zich op muzikaal gebied een klinkende naam hebben verworven, van hun daad werkelijke belangstelling blijk zullen geven. Mr. R. J. Th. van der Heijden, Burgemeester van Loon-op-Zand. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Bijtuigers 1617 jaar. Diverse vrouwelijke krachten (huish.). Enige prima over ledersnijders. Enige schilders. Een metselaar. Een bezorger. Landarbeiders, melkers en veeverzorgers voor Frankrijk. Handschoenenstiksters voor lederwarenfabriek. Pantoffelstiksters voor de fa briek. Enige omboeksters voor de fabriek. Een aflopper-doornaaier. Een goede steno-typiste. Magazijnknechtje 15 jaar. Twee aankomende plaatwer kers. Bieden zich aan: Een zandvormer. Een chauffeur. Enige meubelmakers. Een constructie-werker. Een radio-monteur. Boekhouder correspondent. Een vertegenwoordiger. Enige grondwerkers. Een hulpmodelleur. Een kantenschrooier. Twee machine bankwerkers. Geroutineerde telefoniste. Aankomend kantoorbediende.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5