De Langstiaatse schutters 1 - Gemeenteraad Vlijmen SPRANG GEERTRUIDENBERG IN HET GEWEER Leo Lorre helpen Ridder Radbont 3 -DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 JULI 1949 3 Idealisme en zakelijkheid 53 1 Iijke regeling inzake bosbrandbe- strijding. Uit het prae-advies over deze kwestie bleek o.m. het vol gende Blijkens de gemeenschappeijke regeling heeft de regionale bos- brandweer tot doel om door mid del van samenwerking tussen de deelnemende gemeenten in kring- verband een goede verzorging van de gemeentelijke brandweer- taak op het terrein der preven tieve en repressieve bosbrandbe- strijding zoveel mogelijk te be vorderen. Getracht wordt dit te bereiken door 1. het zo nodig oprichten en Sn stand houden van voldoende brandwaarnemingsposten, als mede het permanent bezetten van deze posten in de brand gevaarlijke maanden 2. het inrichten van een centrale brandmeldingspost ln elke kring en de permanente bezet ting daarvan in evenbedoelde maanden 3. bevordering van de totstand koming van snelle en betrouw bare communicatiemiddelen voor de berichtgeving bij brand 4. het treffen van geëigende ma- terieel voorzieningen, w.o. de oprichting van materiaalde- pöts 5. het to nodig oprichten van reserve blusgroeper. 6. het geven van algemene ad viezen met betrekking tot de maatregelen ter voorkoming en ter beperking van brand en brandgevaar n bos en hei. Volgens het ontwerp der ge meenschappelijke regeling wordt elke kring bestuurd door 'n com missie, bestaande uit de burge meesters der aangesloten gemeen ten. Door deze commissie kunnen de deelnemende gemeenten ver plicht worden bepaalde voorzie ningen te treffen (zoals de aan wezigheid van brandgroepen, mel- dingsposten enz.), alsmede maat regelen te nemen ter bevordering van een doelmatige hulpverlening bij grotere branden. Voor rekening van de Bos- brandweerkring komen de kosten van oprichting, onderhoud en werking der brandwaarnemings posten en de centrale brandmel- dingsposten; de kosten van aan leg, onderhoud en gebruik der communicatiemiddelen voor de berichtgeving bij brand; de kos ten van de reserve blusgroepen en verder de algemene kosten met uitzondering van bluslonen voor administratie, vergaderingen e.d. Vanzelfsprekend zullen de kos ten, voortvloeiende uit de hier voor genoemde te treffen voor zieningen door de diverse ge meenten moeten worden gedra gen. De kosten van hulpverlening worden volgens een door meerge noemde commissie vastgesteld ta rief door de hulpverlenende ge meente vergoed. Jaarlijks zullen de gemeenten een bijdrage hebben te betalen naar rato van het aantal inwo ners en de oppervlakte bos en heide in hun gemeente. Met het oog op de ligging en de belangen der betreffende ge meenten is het de bedoeling om de' gemeenten Helvoirt, Ud'en- hout, Drunen en Loonopzand tot één kring samen te voegen. De heren v. d. Wiel en v. We zel maakten er echter direct be zwaar tegen om deze regeling/ goed te keuren voor men de kos ten van een dergelijke regeling wist. De voorzitter en de gehele raad was dezelfde mening toegedaan en besloten werd om in principe de regeling goed te keuren en met de definitieve goedkeuring te wachten totdat men de financiële gevolgen der regeling wist. Aan de orde was verder de wijziging van de gemeentebegro tingen 1948 en 1949, alsmede van de begroting van het Burg. Arm bestuur 1948. Het betrof hier slechts adminis tratieve wijzigingen. Een geheim agendapunt werd hierna in besloten zitting behan deld. ADVERTEERT IN DIT BLAD. De heer v. d. Wiel bracht ver der nog ter sprake de z.g, huur verhoging der woningwetwonin- gen. Spr. was van mening dat de huren reeds hoog genoeg waren en deze verhoging van 0.75 een zware last zou worden voor de betrokkenen. Daarbij komt nog aldus spr., dat deze verhoging van terugwerkende kracht is en hierdoor komen de huurders wel zeer erg in financiële moeilijkhe den. Spr. veronderstelde wel dat het niet gemakkelijk zou zijn om deze verhoging ongedaan te ma ken, maar gaf B. en W. in over weging om de bepaling van terug werkende kracht te laten verval len, De norm van 65 M3 water, ook voor grote gezinnen, noemde spr. zeer laag en hij gaf in over weging om het beschikbare water te verdelen in die mate dat de kleinere gezinnen iets minder en de grotere gezinnen iets meer kre gen. Een verdeling naar mate van het bouwvolume achtte spr. on billijk. Omtrent de borgstorting van 20.-- vroeg spr. of men daarover niet evenals vroeger rente kon betalen. De heer Verhulst Besprak deze kwestie ook uitvoerig en hij was zelfs bang dat de huizen leeg zouden komen te staan, omdat men de hoge huren niet zou kun nen opbrengen. De voorzitter zei blij te zijn dat deze kwestie in de raad ter sprake was gekomen. Spr. was ook van mening dat de huren al hoog genoeg waren; van 'n huur verhoging is er eigenlijk geen sprake, wel heeft er bij de vast stelling der huren een misreke ning plaats gevonden, waardoor wij nu in moeilijkheden zijn geko men. Spr. zegde echter toe al het mogelijke te zullen doen om deze kwestie zo goed mogelijk te rege len. Wat betreft de rente van de borgstorting dit wilde spr. in over weging nemen. Over de kwestie van het water werd uitvoerig van gedachten gewisseld en getracht zal worden om een oplossing te vinden in de geest als het lid v. d. Wiel voorstelt. De heer Maas had klachten over lekkages en andere euvels aan de huizen en vroeg tenslotte hoe het stond met 't leggen van de Burg. v. d. Heijdenstraat. De voorz. zei nog geen klach ten te hebben ontvangen over eventuële euvels aan de huizen en wat betreft de straat ant woordde spr. dat hij hoopte en veronderstelde dat men daarme de nu spoedig zou kunnen begin nen, Heirna werd de vergadering gesloten. Het leek allemaal heel vlot te zullen gaan Vrijdag avond in de raadsvergade ring te Vlijmen, maar het venijn schuilde deze keer in de staart. Want in de rondvraag kwam de heer v. Engelen hartstochtelijk op voor de zaak die hem blijkbaar het meest aan 't hart ligt: de opvoeding van de jeugd door de sport. Hij raakte er dan ook niet in één, twee, drie over uitge praat en hij bereikte er toch mee dat de overige heren met belangstelling luisterden. Overigens hadden de voor zitter, burgemeester v. d. Hout en niet minder dan 5 leden verstek laten gaan: de heren Klerkx, Overdijk, v. d. Ven, Wetter en v. d. Dungen. Wethouder N. v. Bokhoven nam nu het voorzitterschap waar, al liet hij de hamer rus ten. Na de opening deelde hij mee dat de burgemeester ziek was en dat het die zeer speet dat hij de vergadering voor het eerst in zijn 25-jarig bur gemeesterschap niet bij kon wonen. De wnd. voorzitter sprak de hoop uit op een spoe dig herstel. De notulen werden met een kleine aanvullende opmerking goedgekeurd. Dan was er bij de Inge komen stukken van verschil lende candidaten bericht dat ze hun benoeming als gemeen teraadslid niet aannamen: zo van A. A. Spanjers, in wiens plaats nu de heer v. d. Hout benoemd was; verder van L. Walk, in wiens plaats toen Th. de Vaan was benoemd, die echter die benoeming ook niet had aangenomen, zodat num mer 3 aan de beurt was, dhr. Van Ooyen. Dan was er nog een verzoek binnengekomen van de meis jesschool in Haarsteeg om een bijdrage tot het bouwen van drie lokalen, iets waarover de heer v. d. Meerendonk hele maal niet te spreken was. Maar op voorstel vaft B. en W. werd deze zaak aangehouden tot de volgende vergadering. De overige stukken werden voor kennisgeving aangeno men. Punt 4, de wijziging der po- litie-verordening, had betrek king op het kamperen. Het werd zonder meer goedge keurd, evenals de punten 5 en 6. (U vindt de agenda in het nummer van 27 Juni). Bij punt 7 deelde de voorz. mee, dat de koop eerder geen doorgang had kunnen vinden, omdat verschillende belang hebbenden niet te bereiken waren. Nu ging het wel en de prijs bedroeg f 310.vast gesteld door het Prij zenbu reau. De heer Dekkers maakte 'n opmerking over 't grote prijs verschil met andere percelen, maar hem werd kenbaar ge maakt dat zowel de ligging op mindere stand als de kwali teit hiervan oorzaak waren. Punt 8 werd weer zonder meer goedgekeurd, terwijl van punt 9 een geval werd aange houden. Bij punt 9 merkte de heer v. d. Meerendonk op, dat het geen peulschilletje was ge weest om die begrotingswijzi ging eens even na te kijken, maar hij wilde zich verlaten op de finantiële afdeling van de secretarie. De heer v. Engelen brak nog eens een lans voor zijn Heem kundekring. De subsidie was eerder door een noodlottig misverstand achterwege ge bleven en er was beloofd dat die bij de eerstvolgende wij ziging aan de orde zou komen. Hij zag er geen gemeentebe lang in. De voorz. verklaarde dat B. en W. zeer sympathiseerden met de kring, maar ze wilden de subsidie toch nog uitstel len. Waarop de heer v. Enge len verzuchtte: Als ie onder- ondertussen maar niet over lijdt aan bloedarmoede. Punt 11 vond ook geen te genstand, al was de heer v. d. Meerendonk van mening dat bij wielerwedstrijden 50 ct. entrée en 50 ct. voor een stoel nogal veel was. De voorz. wees er op dat de N.W.U. aan deze bedragen vasthield. Dit gedeelte van de wijziging bestond hierin, dat bij motor- en wielerwedstrij den de gemeente de belasting zelf moet innen: 20% gaat dan in de gemeentekas. Tevens werd meegedeeld dat de organisatoren van de Ronde van Vlijmen deze dit jaar op 21 Augustus willen houden. In de tpelichting op punt 12 verklaarden B. en W. dat de voorgestelde regeling de eni ge mogelijkheid was. Reeds 36 van de 39 gemeenten waren aangesloten en ondanks de hoge kosten, 1000.gedu rende 5 jaar, was het niet ver antwoord om afzijdig te blij ven. Wethouder v. Bokhoven verklaarde voor zich persoon lijk dat hij bekeerd was en dat hij over zijn bezwaren was heengestapt. Ook hij vond het in verband met een eventuele ramp noodzakelijk zich aan te sluiten. De heer v. d. Meerendonk geloofde dat alle leden wel om dezelfde reden over hun be zwaren zouden zijn heenge stapt. Alleen de heer van En gelen was in tegenovergestel de richting bekeerd* men had hem zo langzamerhand kop schuw gemaakt voor 1000, want er was al zo vaak ge zegd dat de gemeente stond of viel met 1000. Maar zijn bezwaar was niet van dien 'aard dat hij erom zou tegen stemmen, hij kon zich echter voorstellen dat het risico iemand geen 1000 waard was. Zo ging ten slotte ieder een met het voorstel accoord Na het onderzoek van de geloofsbrieven der benoemd verklaarde leden van de ge meenteraad verklaarde de hr. van Engelen namens de com missie dat alle heren waren geslaagd. Een toegevoegd punt met voorstel van B. en W. om grond in Nieuwkuik te verko pen aan Kooien voor dezelfde prijs als die het gemeentebe stuur moest betalen, werd zonder meer goedgekeurd. In cauda venenum Als eerste maakte de heer van de Meerendonk gebruik van de rondvraag. Hij vroeg of het B. en W. bekend was, dat G. v. Stokkum in Nieuw kuik in 1945 een schrijven had gehad dat de percelen C 171 en 172 onteigend waren en dat hij op 27 Juni 1949 een schrijven had gekregen dat deze percelen niet zijn ont eigend. Dit vond de heer van de Meerendonk niet juist en hij stelde voor (dat ging niet met even zoveel woorden) dat B. en W. de zaak zouden be spreken met van Stokkum en zouden trachten tot een min nelijke schikking te komen. De heer Dekkers vroeg de aandacht van B. en W. voor de watervoorziening aan het Ven.. Maar dat was niet no dig, want de zaak was al aan het draaien, verklaarde de voorz., hij vroeg alleen nog even geduld te hebben. Ondertussen waren de he ren al aan het inpakken ge gaan, want ze vonden het zelf blijkbaar ook welletjes* de vergadering had al meer dan 2 uur geduurd. Maar de heer van Engelen vroeg nog even hun aandacht, want hij had nog een belangrijke zaak. Hij vond het jammer dat de bur gemeester zelf niet aanwezig was, maar hij wilde het toch niet langer voor zich houden. Twee jaar geleden had hij ge ijverd voor bepaalde sportbe- langen. B. en W. toonden zich oorspronkelijk zeer enthou siast, maar ondertussen was de heer van Engelen niets op geschoten. Hij wilde nu eens een duidelijke uitspraak over zwembad en speeltuin. Hij had twee verzoeken aan de gemeente gericht en beide waren afgewezen, zodoende had de heer van Engelen de indruk gekregen dat hij meer tegenwerking dan medewer king ondervond. Bovendien had hij niet eens financiële steun gevraagd, alleen morele. Hij had gevraagd of de ge- mente de cabines op de ge meentegrond bij het zwembad wou kopen', hij zou ze dan huren. Dit was afgewezen. Evenzo het verzoek om een flinke reclameplaat te plaat sen, die een sieraad zou zijn voor de omgeving. Er kwam verlof- voor een plaatje van hoogstens 50 x 80. De heer van Engelen verklaarde dat hij zich hierdoor beledigd had gevoeld. Naarmate de heer van En gelen meer over zijn persoon lijke belangen, goed te ver staan dan, kwam te spreken, werd zijn betoog hartstochte lijker. Hij was van mening dat de gemeente in hem iemand had getroffen die deed wat een ander niet zou doen, niet temin bleef medewerking van gemeentewege uit. In de fa. Zaalberg zag de heer van En gelen een toekomstig vijand en hij waarschuwde de ge meente om haar belangen niet te verkwanselen aan de firma. En resumerend verklaarde hij zich er bij neer te zullen leg gen als hij motieven kreeg waarom hij geen bord mocht plaatsen, enz. Daar ging de voorzitter niet op in, maar een opmerking van de heer Berkelmans bracht het debat op het ge bied van de goede zeden. Er werd lang en breed over het systeem van de heer v. En gelen gesproken. De heer Ber kelmans vond dat de heer v. Engelen te veel hooi op zijn vork nam en dat hij beter moest toezien op zijn Wiel. De heer van Engelen ver klaarde toen nooit klachten te hebben ontvangen. Hij was van mening dat de heren niet konden volgen waarmee l)ij bezig was. Hij ging 't sociaal- paedagogisch aanvatten en zou een modelzwembad voor Brabant maken. Zijn levens werk was het bevorderen van de sport. De heer van de Meeren donk verklaarde onomwon den het betoog van de heer van Engelen met belangstel ling te hebben gevolgd. Maar hij vond hem te veel idealist. Het practische gedeelte zou hem parten spelen. De heer van Engelen was de heer van de Meerendonk dankbaar voor zijn opmerkin gen, maar was het er niet mee eens. En zo ging het maar door het idealisme tegen de zakelijkheid, nu en dan een raak punt, maar helemaal eens werden ze het niet. De heer van Engelen was in ieder ge val meer te spreken over de houding van de raad dan van B. en W., want over die kon hij niet (stuiten. Ten slotte stelde de voorzitter voor om de zaak nog maar eens in B. en W. te bespreken. Intussen had de raad er zich een uur mee bezig gehouden. Voor de sluiting dankte de heer Van de Meerendonk wet houder N. van Bokhoven voor zijn leiding bij afwezigheid van de burgemeester. Langstraatse Schuttersbond. Bondsconcours op Zondag 26 Juni te Hcusden. Het tweede Bondsconcours is Zondag 26 Juni gehouden. Zo goed als alle Langstraatse aange sloten schutters namen hieraan deel. Heusden schoot als no. 1 20 punten voor de korpsprijs. Zij veroverde hiermede de eerste korpsprijs. St. Jan Kaatsheuvel behaalde 15 punten en won daarmede de 5e korpsprijs. Baardwijk, Elshout en Herpt behaalden alle drie 17 punten, maar door betere na- schoten kwam Baardwijk de 2e, Elshout de 3e en Herpt de Vierde korpsprijs toe. Besoijen behaalde met 14 punten de 6e en Vlijmen met 12 punten de laatste korps prijs. Voor dit Bondsconcours is er door de korpsen over het alge meen slecht geschoten. Voor de personele prijzen was het niet veel beter. Voor het Koningskruis werden in totaal 2 punten minder gescho ten dan vorige wedstrijd. De schutters M. de Kort en Johan Klerks, resp. leden van St. Bla- sius en O. L. Vr. Schuts gaan ie der met 7 punten aan het hoofd van de Koningslijst. Een goed re sultaat, 7 punten uit de 8 scho ten. De kampioenen behaalden 1 punt meer dan de voorlaatste wedstrijd. Hier staan drie gega; digden met ieder 8 punten van de 8 schoten aan de kop, n.l. Th. Buijs van St. Catbarina, G. van Hemert van St. Blasius en B. v. d. Hoven van St. Jan, terwijl J. v. d. Wiel van O. L. Vrouwe Schuts met 7 punten volgt. In totaal namen deel aan het Bondsconcours op de personele banen 82 personen van 7 vereni gingen, waaronder 4 vrouwelijke schutters van de afdeling Vlij men, die actief aan het concours deelnamen. Na afloop kwamen allen geza menlijk bijeen in Hotel Central van de Wed. Timmermans te Heusden, waar door de voorzitter van de Langstraatse Bond allen een hartelijk welkom werd toege roepen. De hospita van St. Bla sius had de aardige attentie ge-' had om een krentenbrood be schikbaar te stellen voor de nul punters. Deze werd gewonnen door Mej. v. d. Griendt uit Vlij men, De heer Schmiehousen, ere lid van St. Blasius, had ook een prijs beschikbaar gesteld. De secretaris van de L. S. B. de heer J. Broeders uit Vlijmen, reikte aan de voorzitter van Vlij men de eerste korpsprijs uit. Hieronder volgt de uitslag, zo als geschoten is op 26 Juni. Ranglijst koningskruis wdst. p. Joh. Klerks van O. L. Vr. Schuts Elshout 2 7 M. de Kort van St. Blasius Heusden 2 7 J. Broeders van Juliana te Vlijmen 2 5 Th. Sperber van St. Jan te Kaatsheuvel 2 5 A. de Kort Czn. van St. Caitharina te Herpt 2 4 W. de Louw van St. Cris- pijn te Besoijen 2 3 Th. Pulles van St. Ambro- sius te Baardwijk 2 3' Kampioenen: Th. Buijs van St. Catha- rina te Herpt 2 8 G. v. Hemert van St. Bla sius te Heusden 2 8 B. v. d. Hoven van St. Jan te Kaatsheuvel 2 8 J. v, d. Wiel van O. L. Vr. Schuts te Elshout 2 7 A. v. d. Griendt van Prin ses Juliana te Vlijmen 2 5 B. v. Beijnen van St. Am- brosius te Baardwijk 2 5 A. v. d. Gouw van Sint Crispijn te Besoijen 2 4 Korpsprijzen St, Blasius Heusden met 20 pun ten le prijs. St. Ambrosius Baardwijk met 17 punten 2e prijs. O. L. Vr. Schuts te Elshout met 17 punten 3e prijs. St. Catharina te Herpt met 17 punten 4e prijs. St. Jan te Kaatsheuvel met 15 punten 5e prijs. St, Crispijn te Besoijen met 14 punten 6e prijs. Prinses Juliana te Vlijmen met 12 punten 7e prijs. Er waren voor 60 pCt. prijzen in natura en in geld, waarbij ver schillende nuttige huishoudelijke prijzen. Daar echter de lijst van prijswinnaars te lang wordt en hiervoor geen voldoende plaats ruimte is, zullen we volstaan met de 20 hoogste schutters die hun 4 schoten wisten te benutten. A. Verhoeven, Herpt le prw M. van Leeuwen, Heusden 2e pr.G. v. Hemert, Heusden, 3e pr.; M. v. Oijen, Heusden 4e pr. Th. Buijs, Herpt, 5e pr.; W. de Kort, Herpt, 6e pr.; B. v. Crom- voirt, Kaatsheuvel, 7e pr.; C. v, Muilekom. Kaatsheuvel, 8e pr.; A. de Kort Nzn., Herpt, 9e pr.; Chr. Kerks, Elshout, 10e pr.W. v. Kasteren, Heusden, 11e pr. G. de Wilt, Herpt, 12e pr.; H, de Wilt, Herpt, 13e pr.; L. Kou- wenberg, Herpt, 14e pr.: B. v. d. Hoven, Kaatsheuvel, 15e pr.; P. Berkelmans Kaatsheuvel, 16e pr. M. de Kort, Heusden 17e pr. G v. Beijnen, Baardwijk, 18e pr.; J. Klerks, Elshout 19e pr.; H. Molenschot, Kaatsheuvel, 20e pr. Zo eindigde Heusden's goed ge organiseerd en geslaagd Bonds concours. Bedankt. Candidaat H. Runia van Leeu warden heeft voor het beroep op hem uitgebracht door de Geref. Kerk alhier bedankt. Tamboer- en Pijpercorps Jubal uit Dordrecht komt naar Sprang. Zoals wij voor enige tijd reeds mededeelden, heeft het bestuur der Chr. Oranjevereniging Sprang het Tamboer- en Pijpercorps Ju- bal uit Dordrecht, bereid gevon den om op Zaterdag 9 Juli a.s. naar Sprang te komen tot het ge ven van een concert. Het corps dat niet minder dan 160 werkende leden telt, en dat in onze gemeente reeds bekend is geworden door het optreden vo rig jaar te Capelle, zal naast het concert op een daartoe in te rich ten terrein aan de Oudestraat, ook een demonstratiemars door Sprang maken, terwijl verder aan het con cert medewerking zal worden ver leend door de plaatselijke muziek vereniging en de Zangverenigin gen. Om half 5 zal door het corps' een mars door Sprang worden.; gemaakt, om daarna om half ze ven vanaf het Bondsgebouw naar het feestterrein de Oudestraat te marcheren, waar door het corps een figuurmars zal worden uit gevoerd. Na het concert door Ju- bal en de medewerkende plaatse lijke verenigingen zal om 8.45 u. een grote Taptoe door Jubal plaats vinden. Dat voor een en ander grote belangstelling zal bestaan, daar aan behoeft men niet te twijfelen. •WaL-l'-M'r-iWJ# j t Gouden echtpaar A. Dolks-van Mastrigt. ®.-: K' Op vriendelijke wijze werden wij bij het echtpaar Dolks-van Mastrigt ontvangen om een bab beltje te maken naar aanleiding van het feit, dat zij op 6 Juli a.s. Leo zag dat de kapitein op de bezem trapte en dacht: „Nou krijg je ant woord op je vraag, gemenerik". En ja hoor, met een fraaie boog sloeg de be zem omhoogprecies tegen het achter hoofd van den kaperkapitein! Die trok schielijk zijn hoofd in, want hij dacht dat iemand hem met een stok wilde afranselen. Hij brulde van pijn en Leo vond dat hun overheerser toch wel erg kleinzeng was. Toen bemerkte het roveropf erhoofd dat hij op de bezem van Lo re had getrapt. „Driedubbelover gehaald uils kuiken" brieste hij, „waarom laat je je bezem slingerenf" Lorre keek doodkalm, naar de woede-uitbarsting van den wil deman. Dat werd dezen te erg en met grote stappen stoof hij op Lorre af. Net wilde hij de papegaai een harde trap onder zijn staartje geven, of floep! daar hupte Lorre handig opzij, juist ver genoeg om de schop te ontwijken. De gevolgen waren erg grappig, voor Leo en Lorre althans. Door de vaart die de kapitein had, duikelde hij omhoog en zweefde een ondeelbaar moment boven de emmer van Lorre. Even later plofte hij met een harde slag recht in de volle emmer. Beduusd zat de onge lukkige te kijken en riep om hulp. Owat was dat een leuk gezicht! Lorre grinnikte voor zich heen: „Ik ben bij jou wel eens in een melkemmer gedo ken. Wat vreselijk aardig, dat jij nou- een emmer met zeewater hebt uitgeko zen. De stand is gelijk: 11!" Maar de kaperkapitein bleef zitten en toen bleek dat. hij zo hard in de emmer terecht was gekomen, dat die als een ijzeren ring om zijn zitvlak klemde. Zonder hulp kon hij de emmer niet kwijt raken en de bcwalter, die voorzichtig achteraf was gebleven, snelde toe om zijn meester uit zijn benarde positie te redden. (Wordt vervolgd./. hun gouden huwelijksfeest vieren, en dat kunnen zij vieren, want beiden voelen zich nog geen vijf tig jaar, terwijl toch Dolk de 71 en zijn vrouw de 72 gepasseerd is. In die strenge winter van 1890 op 1891, toen was ik 13 jaar, ging ik reeds met mijn vader mee om spiering te hengelen op het Hol lands diep, en dat bij een vorst van 27—28 graden. We hengel den dan 6 van de 7 nachten, en konden dan te samen 100 tot 200 van die dingen bemachtigen, dat wil zeggen, dat we dan ongeveer 2.daarmee verdienden, want de spiering bracht 1 cent per sutk op. Dit deed hij enkele jaren, waarna hij zich verhuurde bij de reederij van Bavel, waar - hij met zijn maat 0.20 per „kinneke" kreeg ('n kinneke is 1000 spie ring). Dit zou een vooruitgang betekend hebben, als we betaald werden, maar dat was niet het geval, de spiering ging naar het buitenland, Engeland en Fran krijk, en wasi steeds bedorven of i.d„ zodat de baas meende niet te nfbeten betalen. In 1899 trad hij met Maaike in het huwelijk, en daar zij niet van eenzaamheid hield, kwam Dolks op een ijzerwerf te Moerdijk. Ja, zei Maaike, mijn man bleef an ders veel te lang op de stroom en dat vond ik niks. Hier had hij- een vast loon en wel 0.10 per uur en haalde door een 74-urige werk week, n.l. van 's morgens 5 tot 's avonds 8, een loon van 7.40 per week, waarop 5 ct. werd in gehouden voor een onbekend fonds. Terwijl Dolks zo zat te vertellen, stond zijn vrouw op en schonk ons een lekkere borrel in, en voorzag ons van een fijne si gaar. Opslag was er nie tbij, mijn heer, toen ik er om vroeg, werd me gezegd dat ik het wel ver diende, maar de zaak kon het niet geven. Inmiddels was de eerste spruit verschenen, en Dolks zocht beter betaald werk en vond dat te Rotterdam als bootwerker. Hier kreeg hij 0.25 per uur, als hij tenminste werken mocht, want dagen gingen voorbij, dat hij te vergeefs aan de poort wachtte, maar dan, als hij werd binnenge roepen, werkten ze meermalen dag en nacht om de zeeschepen te lossen en te laden. In Rotter dam maakte Dolks de grote sta king van 1900 mede en verdiende gedurende 4 weken niets. Dat was niets, merkte hij lakoniek op, ik had zat verdiend. Uit dit werk werd hij geroepen voor de mili taire dienst, voor herhaling dat een jaar duurde, maar waarvoor hij een flinke geldelijke vergoe ding ontving want hij was immers getrouwd en had een kind. De vergoeding die hij ontving was 0.35 per 5 dagen. Maar ik sloeg me er doorheen mijnheer, viel Maaike bij, want ik zocht wrek- huizen en werkte waar ik kans had. I I Op 1 Jan. 1901 kwam Dolks als brugwachter te Stampersgat voor een loon van 35.per maand, en moest eerst twee maanden wer ken om een maand loon te ont vangen. Ook niet erg want ik had genoeg kunnen overleggen. Dolks heeft de hoogste trap die voor hem bereikbaar was bij de waterstaat rij. bakenmeester be haald en als zodanig is hij gepen sioneerd. Naast dit beroep had en heeft Dolks nog een ander, n.l. .Wratten-bestrijder". Wijd en zijd staat hij daarvoor bekend, ja zelfs tot in België. Hij toonde mij trots nog dankbrieven (dat is het hoog ste honorarium, legt hij ons uit, want meestal zijn ze met de wrat ten ook mij vergeten). Vergoe ding wil hij niet. Met zijn gezellige verhalen over „vroeger" was het ongemerkt laat geworden, en vooral voor moeder Dolks, die die morgen al om zes uur was opgestaan om haar drie wekelijkse te doen. Maar moeder Dolks merkte voor ons vertrek nog wat op, dat alleen van oude ren te verwachten is, n.l. dat het niets is om 50 jaar gelukkig met elkaar të hebben geleefd, maar dat het erger zal zijn om ooit te scheiden, want, zo vulde vader Dolks aan, hoe ouder ge wordt en hoe langer ge getrouwd bent, des te moeilijker kunde elkaar missen. Wij zouden onvolledig zijn als Wij niet het „Dolks-tuintje" ver meldden, want van tuinieren heeft vader Dolks verstand als geen an der, en een specialiteit in het bloe men kweken. Elke dag is hij in zijn tuintje volop aan het wer ken, dat schijnt hem' niet het minst te vermoeien. De buurt heeft de koppen al bij elkaar gestoken, want onge twijfeld zal die dag voor het sympathieke gouden paar tot een onvergetelijke worden gemaakt. Op slag gedood is giste ren de melkrijder P. van G. uit Bergen op Zoom. De man fietste op de Moerstraatsebaan te Bergen op Zoom, toen een militaire auto, welke een paard en wagen wilde passe ren op de smalle weg, tegen een telefoonpaal reed. De paal knapte af en trof van G., die op slag werd gedood. De personentrein Arn hemZutphen moest gister middag stoppen in Velp, om dat twee meisjes, van vier en vijf jaar, op de spoorbaan speelden. Een van de kinde ren kwam nog in aanraking met de locomotief, maar be zeerde zich niet. De trein had tien minuten vertraging.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5