L00N-0P-ZAND ST. JOACHIMSMOER Dameshoeden H. MUSTERS "1 P. VESTERS J L IP. M. DRIESSIEN Tabaksartikelen - en Pijpen - I N ID NR. 119J r -1 li. Hotel Café Restaurant „EUPHONIA Bezoekt onze stand Nr. 32 H. W. Beekmans Zn Stand No. 3 GIEL VAN BOXTEL KAATSHEUVEL De K A J. en „De Schoen" Nieuws uit Het gilde ST. AMBROSIUS gaat zijn 160-jarig bestaan vieren. ATTENTIE! JTiaison MAISON LIBELL E Stand 4 BROOD BANKET KOKERIJ LUNCHROOM. Drukkerij kantoorbehoeften Papierhandel Etalage materiaal Kantoormachines Leesboeken. Rijwielen Haarden Kachels Wasmachines Emaille STAND 17 Wilt U gaan bouwen Of hebt U Reparatiewerken 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 21 JULI 1949. 3 Culturele kring „DE TOREN" STAND No. 35 de nieuwste collectie LUNCH - DINER UITSMIJTERS - KOFFIETAFEL KEUKEN DE GEHELE DAG GEOPEND. MARKT 1 KAATSHEUVEL STAND 1 HET ADRES VOOR MêS KAATSHEUVEL Radio HOOFDSTRAAT 167 - KAATSHEUVEL HET AANGEWEZEN ADRES voor grote zowel als kleine werken is: Stand Nr. 18 Stand Nr. 18 DRUKKERIJ KANTOORBEHOEFTEN PAPIERHANDEL De Tentoonstelling die dezer dagen geopend zal worden, staat in ieders belangstelling. Er wordt door eenieder ge sproken over de schoenen die zullen worden tentoongesteld, over de schoenenshow die aan deze tentoonstelling verbon den zal zijn en over de schit terende veranderingen die "t plaatselijke „Sportpark" voor deze tentoonstelling heeft on dergaan. Ook bij de Kaatsheuvelse Kath. Arbeidersjeugd neemt deze tentoonstelling een voor name plaats in. Immers ook zij hebben een groot aandeel in de vervaardiging van het product, waarop deze ten toonstelling gebaseerd is. Ook zij waarderen de arbeid die voor de totstandkoming van dit product noodzakelijk is. Ook zij staan dag in dag uit in de schoenfabriek, aan hun eigen machine of werkbank en ook zij proberen en geven hun beste krachten om de kwaliteit der schoenen tot 't uiterste op te voeren. Ook zij streven er naar om in Kaats heuvel de schoenenindustrie tot het peil te brengen, zoals het voorheen nog nooit ge weest is. Ook zij proberen met hun arbeidskrachten, ie der naar vermogen, Kaatsheu vel mee op te bouwen. In één woord, zij waarderen het vele, Geeft U op als lid van de moeilijke en grote werk, waar mee de verschillende commis sies, die aan deze tentoon stelling verbonden zijn, zijn belast, en zij hopen dat dit werk zal worden bekroond door het volledig slagen van deze tentoonstelling. Langs deze weg brengen zij hulde aan de Edelachtb. Heer Burgemeester v. d. Heijden voor zijn spontane en enthou siaste medewerking die hij heeft verleend en hopen dat ook hij Kaatsheuvel zal zien groeien en bloeien tot een in dustrieplaats van betekenis. Verder brengen zij hulde aan de verschillende commis sies, die tijd noch moeite heb ben gespaard om van deze tentoonstelling te maken een tentoonstelling die in de ge schiedenis van Kaatsheuvel stellig een vooruitgang zal be tekenen. Zij hopen dat deze commis sies hun moelij ke werk be kroond zullen zien, zoals reeds eerder gezegd, in een volledig slagen van deze tentoonstel ling. Tenslotte huldigen zij allen die hun beste en uiterste krachten voor deze tentoon stelling hebben gegeven en zij beloven namens onze aange sloten Arbeidersjeugd alles op alles te zetten, opdat „De Schoen" 1949 haar kwaliteits- naam moge behouden en men overal in den lande voortaan zal spreken van die echte, degelijke, chique Kaatsheu velse schoen. Kees Batist K.A.J.-correspondent. Eerste Plechtige H. Mis. Zondag was het wederom groot feest in het dorp, toen de Neo mist de WelEerw. Pater Gouden- tius van Deudekom zijn eerste plechtige Mis opdroeg. Reeds lang tevoren werd door het buurtschap een comité samen gesteld dat de voorbereidende werkzaamheden ter hand heeft genomen en met succes, want voor de ouderlijke woning was een mooie ereboog opgesteld en het programma was netjes ver zorgd. Door een schare van bruidjes werd de Neomist met zijn familie onder klokgelui naar het kerkge bouw gebracht, vooraf gegaan door het feestcomité, terwijl een vlaggenzee de feestelijke sfeer nog verhoogde. Om 10 uur werd de Hoogmis door de pas gewijde priester op gedragen, met assistentie van de Eerw. Pater Servatius O.F.M. Cap. als diaken, en de Weleerw. Heer H. v. d. Lee als subdiaken, terwijl Pastoor Schoenmakers als Presbyter-assistens fungeerde. Tij dens de H. Mis werd door de Weleer. Pater Servatius v. d. Ven een feestpredikatie gehouden, met als tekst: ,,Ik zal opgaan tot Gods altaar, tot God die mijne jeugd verblijdt"." Door het kerkkoor werd de 3-stemmige Mis van An tonio Lotti uitgevoerd. Na de Hoogmis werd door het feestco mité bij monde van de heer H. v. d. Heuvel het cadeau aangeboden. Door een voor deze gelegen heid samengesteld dameskoortje, werd onder leiding van de heer C. v. d. Velden uitgevoerd „Zon dagmorgen" van Fr. Abt en „En gelenkoor" van Felix Mendels sohn, terwijl door een der bruid jes een korte declamatie werd uit- gesprokené 'Van de receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt. Om 3 uur had wederom een plechtig lof plaats, waarna door de Kon. Harmonie Sophia's Vet- eniging, de Zangvereniging „Echo der Duinen" en de Kon. Erk. Har monie „Concordia" serenades werden gebracht, waarbij de resp. voorzitters den Neomist met zijn familie hun gelukwensen aanbo- ken van een nieuwe gildetrom (applaus). Ook voor het vendel- zwaaien gaven zich bij voorbaat enkele personen op. terwijl tevens getracht zal worden zich in de naaste toekomst meer te gaan oefenen met het geweer werd besloten om op de eerste statiedag ook de vrouwen der le den. De jonge priester dankte al- den uit te nodigen, opdat een ge zamenlijke feestviering meer op zijn plaats is. Hierna werd deze zeer geanimeerde vergadering ge sloten. Door de bliksem getroffen. Tijdens het korte maar hevige onweder, hetwelk Zaterdagmid dag woedde, werd het paard van de landbouwer C. van Beek al hier door de bliksem getroffen. Voorzeker een flinke schadepost, vooral met het oog op de komen de oogst, i Bedevaart St. Anna. Op Dinsdag 26 Juli a.s. en ge durende het octaaf zullen weder om de bedevaartgangers van hein de en verre toestromen, om de voorspraak in te roepen van de H. Moeder Anna. Teikenjare mocht deze bede vaart zich in n bijzondere be langstelling verheugen, hetwelk 'n duidelijk bewijs is van de grote verering van St. Anna. Ongetwij feld zal dan ook dit jaar door elk een n dag voor „St. Anneke ge reserveerd worden. len voor de hem gebrachte geluk wensen en voor de serenades der muziekverenigingen. Het feest werd verder in de familiekring ge vierd. Gilde St. Crispijn. Zondag hield het Gilde St. Cris pijn een algemene vergadering in haar clublokaal bij de Wed. Coo- mans, in verband met haar deel name aan de gildefeesten van haar zustervereniging St. Arabro- sius. Besloten werd -met 4 vier tallen deel te nemen aan de schiet wedstrijden op a.s. Zondag en te vens een goed figuur te maken in de optocht. Ook werden allen ver zocht Zaterdag deel te nemen aan de personele wedstrijden en aan wezig te zijn bij het afhalen van de resp. gildekoningen. De Hoofdman deelde mede dat in de loop der tijden vele gilde- schatten zijn verloren gegaan. Doch hij spoorde alle leden aan eensgezind samen te werken aan de aankoop van nieuw gildemate- riaal. Hierbij deelde hij mede, dat de Hoofdman de heer M. Brands de eerste schrede op het goede pad gezet heeft, door het schen- Het aloude Gilde St. Ambrosius, een voortzetting der gilden in Venloon, maakt zich thans bp, om zijn 165-jarig bestaan op een glo rieuze wijze te gaan vieren op 23, 24 en 25 Juli. 't St. Ambrosius gil de uit het oude Venloon, het eer ste gilde na de hervorming gaat dit feit herdenken. Een stukje ge schiedenis getuigt van de oudheid van dit gilde, dat tijdens de her vorming verboden werd. Want in een der oude cynsboeken van Venloon, en wel uit het jaar l3'^8 lezen we dat op 11 Juli van dat jaar, de heer van Venloon „130 canne bier betaalt, gedroncken by de nabueren in de saele van den tleer van Loon, gedaen toen den Heer van Loon tot cony.iek was. Item nog betaelt aen buspoeder 5 pont twee guldens en vijf stuivers, en hetzelve die schutte uitgercykt. l'erselvertydt gemaekt by Ambro sius Goyaerts, Goudsmit, voor mynheer van Loon een Gouden schakel, daervoor betaelt 10 Gul dens en 13 stuivers." Dit zijn wel dingen die er op wijzen dat allerwaarschijnlijkst reeds vóór 1598 in Venloon een gilde bestond. Het feit dat het stichtingsreglement van het St. Ambrosiusgilde terug grijpt naar oude gebruiken, doet ons vermoe den dat in Loon de oude „Gilde- gedachte bleef voortbestaan (clandestien) ook in de protes tantse tijd. Hiervoor zouden trou wens meerdere bewijzen kunnen worden aangevoerd. Ook is o.i. uit verschillende artikelen af te leiden dat het motief tot oprich ting aan de Edel Hoogm. Heren Staten opgegeven, n.l. een bijen- houdersgilde op te richten, slechts een voorwendsel was, om in die tijd van protestantse overheersing het oude gilde-ideaal wederom te kunnen beleven. Verschillende maatregelen werden genomen om alle achterdocht van hun Edel- mogende te voorkomen. Zo werd o.a. bepaald in het reglement, dat er geen verschil over de Gods dienst zou worden gemaakt, en met een boete van 6 stuiver zou een zodanige overtreding beboet worden. Reeds in hun request aan de E.M.H. Raden van Staten der veren. Nederlanden van 24 Mei 1784 is duidelijk als ondertoon te beluisteren, dat zij vreesden door de Staten beschouwd te zullen worden als een associatie welke strijdig zoude kunnen geoordeeld worden „jegens de goede erde, 't welzijn van de lande en de be velen van den Souveryn". Zeker zou het oprichten van een Gi!d': als een ..Paepsche stoutigheid" beschouwd worden, als de op richters niet het handelsmerk op den voorgrond hadden geplaatst. Dat ook de Katholieke Heer van Loon, de Prins Salm-Salm en diens Rentmeester Jan Baptist Verheyen, welke laatste toch la ter blijkt de promotor van de ac tie voor het gilde te zijn, in eer ste instantie achter de schermen bleven, geeft iets te denken. Was immers J. B. Verheyen z.g. niet de man die reeds sinds jaar en dag met een van Hoof, van Son, Mutsaerts en Guljé samenwerkte aan de verheffing van Brabant uit de verdrukking op godsdienstig en maatschappelijk gebied? Judocus Couwenberg, een zoon uit een oude Loonse molenaarsfa milie, zeer in aanzien bij de ade- lijke Heren van Loon, deed de eerste stappen, en de Hoog Edel- Mogenden gaven zich gewonnen. Zelfs attendeerde zij er op dat de Heer van Loon in deze kwestie niet was gekend. Nu was voor J. B. Verheyen het hek van de dam en hij na mde leiding op zich. Artikel 25 van het reglement luidende „Indien de Hoofdman of Dekenen goedvinden, dat de Gil- debroeders zich zouden oefenen in het afschieten van den prijs of vogel, zal het zelve geschieden in de maand September, op zaoda- nige dag als voorzyde Hoofdman en Dekenen zuil enbepa'en, en zullen de drie eerste schoten ge daan worden door den Hoofdman in de naam van den Heer dezer Heerlykheid. De Edelm. Heren Raden van Staten veranderden deze laatste zinsnede in dezer voege, op zoo danige dag, als dc Hoofdman en de Dekenen met voorkennis en concent zullen bepalen, de drie eerste schoten tot vryving van den boom zullen geschieden door den offisier (schout) of by absentie of belet door een schepen van Ven loon, met declartie na den derden scheut, dat hy in naam van den Hoogm. Heeren Staten Generaal der Ver. Nederlanden als Hertog van Brabant den schutsboom vrydt". J. B. Verheyen zond een request aan de Heren Raden van Staten, wegens de inbreuk op de rechten van zijn „Heer"; in dit request haalde hij aan de rechten door de Hertog Jan den 1ste van Brabant in 1296 geschonken aan den Heer van Loon. Hiervoor bezweken de Hoog Mogenden en herstelden 't bewuste 25ste artikel in zijn oor- spronkelijken vorm, bij resolutie van 24 Januari 1787. Dat het iuis\ een man was als J. B. Verheyen die zijn sporen verdiende op het gebied der Katholieke emancipa tie, die ons gilde oprichte is een opper jagermeester van H.M. de Koningin, terwijl van 6 Mei 1929 zijn zoon Mr. ti. C. Verheyen te s-Bosch het Hoofdmanschap op zich nam en thans nog aan het Dhoofd staat, met een »5 actieve Ook leden achter zich, die geen bijen houders zijn, doch de oude tra ditie van het gildewezen weten hoog te houden. Het feestvierende Gilde St. Am brosius is tevens aangesloten in de kring Maasland, waarvan Dr. Smals sinds kort deel uitmaakt. De Over-Deken B. v. d. Ho ven viert dit jaar tevens zijn zil veren jubilé, terwijl de Heer J. Basters ruim 25 jaar het Secreta riaat heeft waargenomen, en thans tot ere-secretaris is be noemd terwijl de heer P. Ver meer thans deze functie met grot- te geestdrift waarneemt, en geen kosten of moeite spaart, de vie ring van het 165-jarig bestaan zo feestelijk mogelijk te maken. Voor de tweede maal ging vo rig jaar het Koningschap naar de heer Jos Dankers, die voor zijn taak een bekwaam gildebroeder is. Voor de viering van het 165- jarig bestaan werd een prachtige feestgids voltooid en een ere-co- mité samengesteld, met als ere voorzitter H. C. Schoenmakers, Pastoor van Loon-op-Zand, en als voorzitter de Edelachtb. Heer Mr. R. Th. v. d. Heijden, Burge meester van Loon-op-Zand e.a. A.s. Zaterdag 22 Juli zullen de feestdagen worden geopend, door de drie plaatselijke verenigingen, waarbij door het Gilde St. Hu- bertus Koning zal worden ge schoten, en een onderlinge prijs- verschieting op de personele ba nen zal plaats vinden, waarna prijsuitreiking en opening van de kermesse d'été. Voor Zondag staat een groot programma op het spel, dat zal worden begonnen met een plech tige Hoogmis, waarna om 13 uur de officiële ontvangst in de Gilde- kamer, en opening door de Bur gemeester en aanbieding van de ere-wijn. uim 40 verenigingen uit den lande zullen deelnemen aan deze festiviteiten, waarna om 14 uur een grote optocht door het dorp zal plaats vinden en de ver schillende concoursen een aan vang zullen nemen, w.o. Vende len, Gildetrommen, roffeltrommen, standaard rijden en schieten op de bomen, waarbij tevens een tentoonstelling der Gildeschatten plaats heeft. Na de keuring der Gildeschat ten zullen deze voor het publiek worden tentoongesteld in de Fra- tersschool. Om 20 uur zullen de prijzen der diverse concoursen worden uitgereikt. Ongeveer 80 prachtige schilden en medailles zullen hiervoor beschikbaar wor den gesteld. Het zal in Loon dus weer vol op feest zijn, en ieder die de juis te waarde der Gildefeesten kent, zal dit zeker niet opgemerkt laten voorbij gaan, omdat dit feest uiting geeft aan wat reeds onze voor vaderen stichtteen. Een en ander zal met muziek worden opgeluisterd en met ver sterkte luidsprekers worden uit gezonden. Vooral naar de optocht gaan grote verwachtingen uit. Als het weer wat medewerkt, kan het niet anders of deze fees ten zullen zeker slagen. Een ieder zorge er voor om een beter cachet aan de feesten te geven, door huis aan huis te vlaggen. Het kermis terrein wordt verzorgd door de heer Paashuis uit Vught; dit is in betrouwbare handen. Dus allen op naar de Gilde feesten in Loon-op-Zand. Tijdens de Tentoonstelling Dameshoedenzaak toont de ~K)i6ha(lmLnapllein 6, <TC.aatshau.oel! Uw gekochte hoeden worden door ons franco thuis bezorgd. Vergeet U dus niet een bezoek aan onze Stand te brengen. Wilhelminaplein 6 - KAATSHEUVEL t/o. R.K. Kerk 9f Hoofdstraat KAATSHEUVEL. la carte bewijs te meer dat er bedoelin gen voor zaten van geheel ande ren aard van „byenhouden alleen" en het feit dat Judocus Couwen berg de eerste stappen deed tot erkenning, lijkt ons een middel te zijn geweest om de pogingen in eerste instantie .niet verijdeld te zien. Het St. Ambrosiusgilde heeft vele en mooie gebruiken, welke van hun voorvaderen zijn overge nomen weten te handhaven, die gebruiken, die in de loop van de tijd op de achtergrond waren ge raakt, weer in zijn oudere ere hersteld. Door een nieuw en fris leven dat er sedert enige jaren in het gilde heerst, heeft het er alle schijn van dat het een schone toekomst tegemoet gaat. De viering van het 165-jarig be staan zal daartoe zeker veel bij dragen. Om een juist beeld te geven van het Gilde, lezen we in de sta tuten dat het is opgericht op 10 Mei 1784 door den Edelmogende Heer Jan Baptist Verheyen, welke tevens ook als eerste Hoofdman fungeerde, en Rentmeester der Prinsen van Salm-Salm. Als 2de Hoofdman volgde hierna diens zoon Fr. X. Verheyen, in 1898 in de Middenstandshal. is Gasthuisstraat 166 - KAATSHEUVEL Tel. 77 Gasthuisstraat 42 voor Bedrijfsverlichting Huishoudelijke apparaten Philips service Aannemersbedrijf Hoofdstraat 36 KAATSHEUVEL Telefoon 81

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 3