ZcMaton ^mmsssm „DE HERBERGIERSTER Land- en Tuinbouw FEUILLETON HET RIJDEND MYSTERIE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 28 JULI 1949. Charmante vrolijkheid in het Oisterwijkse Natuurtheater niefdifur stuk Z1J-?e keuze van het den seizoen bepaal- JC Was Uw wol veilig in i#, r,.D E ECHO V[A N HET ZUIDEN" m MEVR. CROES NIET OVER KANAAL. makers, die in zijn speech te kennen gaf van zijn mede leven met de dorpsverenigin gen en zeker met de Gilden met haar mooie gebruiken bij kerkelijke diensten, hun tra ditionele veredeling en onder linge samenwerking. Hij wenste tevens de Over-Deken proficiat bij diens zilveren ju- bilé. Ook de hoofdman Jr. Mr. E. C. F. X. Verheijen bood zijn gelukwensen hierna aan en in 't bijzonder aan de jubi larissen B. v. d. Hoven en Adr. Biemans. Hij bood de ju bilerende vereniging een sou venir aan als aandenken bij deze jubilea. Hierna bood de heer Her- culeins namens de Gelderse Federatie zijn gelukwensen aan en sprak de hoop uit dat er een nauwe samenleving tussen de Brabantse en de Gelderse verenigingen zou bloeien tot heil van het Gilde- wezen. Hierna had de aanbieding zilveren schild. 9. Verst ko mend Gilde „Eensgezindheid" 's Heerenberg 146 k.m. 10. Mooiste nieuwe Gilde-boeken „O.L. Vrouwengilde", Ren- kum. 11. Mooiste Koning- schild na 1945 „O.L. Vrou wengilde" Renkum. Vendelen. Klasse A: H. v. d. Steeg, Renkum, le prys. KlasseB: B. Beumer, Renkum, le prijs. Klasse C: C. Versteeg, Ren kum, 2e pry's. Groeps-Vendelen. le Prijs „Eendracht maakt Macht", Zevenaar. 2e prijs „Eensgezindheid" 's Heeren berg. Standaard rijden: le prijs J. Daniëls, Renkum. Trommelen op Gilde-trom: le prijs J. Leneman, Renkum; 2e prijs J. Jansen, Zevenaar. Roffelen Gilde-trom: le pr. A. v. Beekhoven, Terheijden. Trommen op lichte trom: le prijs L. Brandsen, Ren kum; 2e prijs L. Everingh, 's Heerenberg. i»» Men kan Vondel en Shake- met deze waarheid geconfron teerd te worden, als dit in dit stuk gebeurt. Gij zegt, als ik MEUVEliTRAAT IOA-TIIBURG van de ere-wijn plaats. De heer B. v. d. Hoven sprak na mens het jubilerende Gilde en dankte alle Gilde-broeders voor hun aanwezigheid, waar na de grote stoet van pl.m. 40 verenigingen voor de optocht werd opgesteld in de Gast huisstraat, om daarna een muzikale rondwandeling door het dorp te maken. Het was een mooi geheel de diverse Gilden met hun koningen en koninginnen, vendelaars, en roffelaars op hun Gilde-trom- men, voorafgegaan door stan daardrijders in diverse oude klederdrachten. Zeer oude vaandels waren er, terwijl de klederdrachten over het al gemeen de kroon spanden. De hoge gasten van het Ere-co- mité hadden plaats genomen op het terras bij Dr. Smals om de stoet te kunnen gade slaan, die door de commissie aan een keuring werd onder worpen. Na aankomst op het feestterrein, werd het woord gevoerd door Jhr. Mr. van Rijckevorsel, voorzitter van de Federatie van Brabantse Gilden, die, nadat door alle vendelaars de vendelgroet ge geven was en het Wilhelmus was gespeeld, de feestelijk heden en wedstrijden ge opend verklaarde. Tevens sprak hierbij de voorzitter van de Federatie v. Ooyen van oud Zevenaar, waarna de wedstrijden op grote schaal 'n aanvang namen. UITSLAG DEK WEDSTRIJDEN. De talrijke jury-leden had den Zondag een zware taak te vervullen, doch wisten dit tot een goed resultaat te bren gen. De uitslag was als volgt: Buiten de kring. 1. Schoonste geheel in de optocht „Eendracht maakt Macht", Zevenaar: zilveren schild. 2. Ordelijkste geheel in de optocht „Eensgezindheid", 's Heerenberg: zilveren schild. 3. Ordelijkste costuum „O.L. Vrouwengilde", Renkum, zil veren schild. 4. Mooist opge tuigd standaardpaard „O.L. Vrouwengilde", Renkum, zil veren schild. 5. Schoonste Gilde-vaandel „Eensgezind heid", 's Heerenberg, zilveren schild. 6. Schoonste Koning- schilden „O.L. Vrouwengilde" Renkum: zilveren schild. 7. Oudste Gilde-vaandel „St. An- tonius", Terheijden, zilveren schild. 8. Oudste Perkamenten „St. Antonius" Terheijden: Roffelen op lichte trom: le prijs J. Leneman, Renkum. Grootste aantal deelnemers buiten de kring „Eendracht maakt Macht", Zevenaar. Schoonste koningin: „O.L. Vrouwengilde, Renkum, le prijs. Idem „Eensgezindheid" Zovenaar, le prijs zelfde aan tal punten. Binnen de Kring. 1. Schoonste geheel in op tocht „St. Barbara", Oister wijk: zilveren schrild. 2. Orde lijkste geheel in de optocht „St. Ambrosius" Waalwijk: zilveren schild. 3. Oorspron kelijkste costuum „St. Joris" Berlicum: zilveren schild. 4. Schoonst opgetuigd standaard paard „St. Barbara" Oister wijk. 5. Waarderingsprijs: „St. JorisHelvoirt. 6. Schoonste koningin: „St. Barbara" Ois- terwijk. 7. Schoonste Gilde- vaandel: „St. Willibrordus" Euh. 8. Schoonste standaard- vóandel „St. Joris" Helvoirt. 9. Schoonste koningschild na 1935 „St. Barbara" Oisterwijk. 10. Schoonste koningschilden „St. Catharina", Helvoirt. 11. Oudste Gilde-vaandel „St. Jo ris" Berlicum. 12. Oudste standaardvaandel „St. Joris" Udenhout. 13. Oudste perka menten „St. Antonius en Bar bara" St. Miehiels-Gestel. 14. Oudste vuurwapen „St. Hu- bertus", Loon op Zand. Vendelen. Klasse A: A. M. Konings le prijs, Euh. en A,. v. Rooy 2e prijs, Vught. Klasse B: A. v. Weert le prijs, Vught en B. Vugts 2e prijs, Vught. Klas se C: G. van Rooy le prijs, Berlicum en W. Knevel 2e pr., Oisterwijk. Groeps-Vendelen. le Prijs „St. Barbara" Ois terwijk en 2e prijs „St. Jo ris" Berlicum. Standaard rijden: le prijs C. Klijn, Elshout en 2e prijs M. v. d. Hoven, Loon op Zand van „St. Hubertus". Trommelen Gilde-trom: le prijs H. van Beijnen, Vught en 2e prys M. Brands „St. Crispijn" Loon op Zand. Roffelen Gilde-trom: le pr. J. Aarts „St. Hubertus" Loon op Zand. Trommelen lichte trom: le prijs A. Klerks, Berlicum en 2e prijs A. de Kort, Herpt. Roffelen lichte trom: le pr. J. van Beijnen, Herpt. Grootste aantal deelnemers: „St. Hubertus" Loon op Zand. Verst komend Gilde „St. Antonius" Nuland, 35 km. speare ongeëvenaarde drama turgen noemen, men kan vol bewondering staan voor het gekristalliseerde stuk leven, dat zij uitbeelden in de on slij tbare stof van hun taal, zij schreven hun stuk niet voor een vacantie-publiek, dat 'ns een middagje wil genieten van een licht verteerbaar ver maak en d?, al)es wa( ning vereist zoveel mogelijk achterwege laat. rUWXde.nkGn dat 20 ongeveer de dmectie van het Oister wijkse Openluchttheater en 't Hon cUr ,Van de Ghesellen van den Spele gedacht zullen heb- Het lot viel op de „Her bergierster'; van Carlo Goldo- SiJ j fn nse toneelschrij ver uit de 18e eeuw. Van de ze eeuw zou men een derge lijk sprankelend stuk niet gauw verwachten. Wat om- SnrHfS tijd geschreven wordt, is maar al te vaak een verwaterd epigonisme, dat al le mogelijke moeite deed het voorbeen van de groten uit frnio \a,n de renaissance te volgen Maar toch treft ons een enkele maal een meer dan gewoon opflikkeren van het vuur der renaissance en on- 2W;J mogen wij zodanig °°k bet stuk van Goldoni zien misschien wel het gehele oeu vre van deze talentvolle gees tige schrijver. kena?r»hr"-dijk^de toneel-stuk- Ken-schnjvende vertegen woordiger van deze eeuw ten onzent bracht het niet vee" verder, dan een, inderdaad in de plaats stond van die markiezen en ridders, dan zou ik me niet laten beetnemen door de schalksheid van de herbergierster, maar gij weet, dat ook gij van zoveel vrou welijke charme de slaaf zoudt worden. Maar ondanks dit pijnlijk gevoel, ondanks het weinige wrevel, is het stuk buitenge woon plezant en amusant. Een echt vacantie-stuk, waarmee eens hartelijk gelachen kan worden, waarbij ge dan weer U stil kunt gaan zitten ver kneukelen om de esprit-volle hoofsheid, die het stuk ken merkt. Het stuk werd Zondag j.l. voor een uitverkocht theater voor de eerste maal in de open lucht opgevoerd. Dit bracht noodzakelijkerwijs en kele verandering met zich mee. Het publiek verlangt van een openluchtspel vooral dat er wat te zien is, dat er kleur rijke taferelen in voorkomen die het oog boeien. De regis seur Johan Spoorenberg heeft getracht aan dit verlangen te voldoen en enkele scènes in gevoegd die over het al gemeen wel voldoen en meestal een goed aanvoe len van en inleven in het stuk verraden. De oplossing van 't decor was van' dien aard, dat wij geen moment getroffen werden door consequenties, die vaak van een dergelijke omschakeling van zaal naar openlucht het gevolg zijn. Het spel van de Ghesellen van den Spele heeft onze volle waar dering, behalve het gebrek veroveren en er mee te spe len. Jan Merkelbach maakte van Fabrizio weer een mooie ko mische rol; hij was de knecht van de waardin, een armtie rige figuur vergeleken bij de weelde en de goede manieren van de adel en toch schenkt Mirandolina hem haar liefde. Tenslotte Jan v. d. Bosch, die de bediende van de ridder was, en eveneens een geslaagd komisch type op de stenen van het theater zette. Kortom, wij hebben zeer genoten van de première in het ei-volle natuurtheater en wij twijfelen er geen moment aan, of U zult dit ook doen. Daarom kunnen wij U een bezoek aan het theater met zijn prachtige omgeving en zijn charmante speelsters en onderdanige spelers van har te aanbevelen. Nou ja, en de mannen moe ten maar denken dat 't toch niet echt is! UPICIKM ken! jnra-iu» «n O* koMcM. -x-'T.lini ra kehs*tau« «p «vedelen vZ±\'i DMeim Nrt. ie KnnSt ,'iA UK >»r. tilinioit p'J1"'" mort mda »«U-M i hu »«tw«ta*t. «m™5* i*; mtn ia \x 4*\ a Het verkeer eist nog voort durend offers. De was in ge wone zeep echter ook, al zijn de slachtoffers dan gelukkig geen mensen. Alles wat wol is verdraagt geen gewone zeep. Wol blijft alleen nieuw en soepel en mooi, als U het regelmatig in Echfalon wast. y"* I 35 ct per pak. Nelto 10 niet onverdienstelijke, soms originele imitatie van 't blij spel van onze renaissancisten, maar hoe ver stond hij nog van de charmante sfeer die Goldoni's stuk kenmerkt, van zijn smakelijke, komische mo menten en effecten, van zijn esprit en zijn hoofsheid. Goldoni's vormgeving, met de lange dialogen en vele „terzijdes" mag verouderd aandoen, de geest van 't stuk is van alle tijden en voor alle tijden. Het thema bevat een waar heid, die wij, mannen, allen kennen, maar die wij niet zon der enige wrevel bekennen; wij zijn immers de koningen der schepping, nietwaar, en zo voelen wij ons vaak, behalve als wij staan tegenover de ontwapenende charme van de vrouw; in haar lieve nabij heid en meer nog in de zoete omstrengeling van haar ar men, is er van dit koning schap zo bitter weinig meer over, is onze glorie getaand en onze kracht tot een minimum beperkt. Mannen, gij zult het onder vinden, als gij naar Oisterwijk gaat, gij hebt het ondervon den toen gij „Comedia" in Musis Sacrum in Waalwijk een vertolking van dit stuk zaagt geven, het is pijnlijk zo 100 gr. aan rolvastheid op sommige momenten. Diny Nouwens was Miran dolina, 'het vrolijke herber- gierstertje; zij speelde haar charmante roï uiterst char mant, levendig en schalks. Ad v. d. Boom was Ridder van Ripafratta, een opgebla zen individu, die zijn titel ge kocht had en met zijn geld P smeet om de:lieve Mirando- j er n,et door beschadigin- lina te kunnen behagen, een f~~ goed gespeelde rol. Een bui- Beschadiging bij het machinaal rooien van aardappels. Bovenstaand onderwerp is zeker van groot belang en het is meer dan tot dusver nood zakelijk dat hieraan wat meer aandacht wordt besteed. De beschadiging van aard appels, welke wordt veroor zaakt door machinaal rooien, is niet onbelangrijk. Hoewel cijfermateriaal ont breekt, blijkt uit de waarne mingen hieromtrent, dat bij verschillende zo niet alle ma chines, het beschadigingsper centage vrij hoog ligt. Eij normaal met de hand rooien is beschadiging vrijwel uitgesloten; dit is althans niet van betekenis. Een rooimachine kan op verschillende plaatsen be schadiging van de knollen veroorzaken. Immers, alle aardappelen zitten niet even diep in de grond, zodat reeds door 't mes al verschillende aardappels worden doorgesneden. Bij machines met staafket- tingen zal de beschadiging af hankelijk zijn van de lengte van de weg welke de aard appels in de machine moet afleggen. Door de staven met rubber te omkleden, kan deze be schadiging worden voorko men. Meer dan ooit zal ook hier de toepassing van rubber uit komst geven. Vooral ook bij het rooien van pootaardappels is 't voor komen van beschadigingen van zeer groot belang. Hoeveel pootaardappels zijn Publlcide ran de Nedcrlandsche Nieuwsblad Pers het Plaatselijk blad, dat het nieuws bevat waarbij de lezer direct betrokken is. De adver tenties vormen eenzeer belangrijk onderdeel. Iln veel gevallen is het Plaatselijk blad het enige middel voor publiciteit. Uw annonce zal hierin zijn volle waarde krijgen. gen verloren gegaan. Het verlies is hier wel zeer O öv.^v.v-lUV A WA. JJCU UUl- j - w—IIIV1 vv V-A tengewoon levendig en vlot j belangrijk, omdat het dik- gespeelde rol was die van de Markies Forlipopoli, door Jos v. d/ Bruggen, die met de Ridder van Ripafratta niets gemeen had dan zijn belache lijke liefde voor Mirandolina, wijls zeer duur pootgoed be treft. Nog maar al te vaak denkt men ,dat beschadigingen di rect bij het rooien vastgesteld kunnen worden. Dat is niet die, arm als hij was, met zijn juist, pas later blijkt dat vele protectie schermde om haar te behagen. De graaf D'Albafiorita is een vrouwenhater, die zich met een dosis koud sarcasme wapent om toch vooral te doen blijken dat hij immuun is voor de liefde; maar o zo gauw heeft de lieftalligheid van de waardin hem ontwa pend en zijn weerstand ge broken. Wim Raaymakers speelde deze rol goed. Cor Willems en Liny Becx waren twee charmante toneel speelsters die al even goed hun best deden de mannen te VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN EEN OORSPRONKELIJKE AVONTURENROMAN door d'ARGENTY. 32) „Cocaïne?" lispelden de lippen van de diplomaat, terwijl de sche ve spleetoogjes knipperden achter de brilleglazen. „Hoe komt er co caïne in mijn koffers?" „Dat zal ik morgen eens uit zoeken" antwoordde de ander. Mij interesseert het meest hoe die Lola hier op de bus verzeild is geraakt. Daar moet ik Ravebek voor hebben. Hij zal me nog wel wat meer kunnen vertellen over die chauffeur ook, vermoed ik." „En nu?" vroeg Liang-siin, tri omferend en temerig tegelijk. „Nu gaan we slapen," besliste de man uit Den Bosch, „morgen zullen we verder zien. Naar je kamer, opgemarcheerd, mars!" Zij wensten elkaar goedenacht en verdwenen, ieder naar zijn slaapstee. Onder de schemerlamp bleef de eenzame figuur van een Oosterling achter. Om zijn lippen plooide zich een raadselachtige glimlach. Zacht prevelde hij na in zichzelf: „Cocaïne?" „Hoe komt er cocaïne in mijn koffers?" „Cocaïne?" vroeg Wiele waal, „cocaïne in zijn kof fers?" Het meisje tegenover hem aardappels kneuzingen ver tonen, welke dikwijls tot rot ting overgaan. Het machinaal rooien van aardappels is belangrijk, maar verbeteringen zijn ook hier mogelijk; aan bovenstaand onderwerp moet dan ook vol doende aandacht worden be steed. - k. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de beide oudste prinsesjes gebruikten op het Buckingham Palace 't noen maal met de koning en de ko ningin van Engeland. knikte. Rustig en zelfverze kerd. De bruine krullen hin gen languit neer op haar ran ke schouders. De rode kimono omhulde haar slanke gestalte en herschiep de jonge vrouw tot een schone prinses uit Sprookjesland. Nu het stugge blauw van het uniform van haar afgevallen was, zag ze er uit als een droomfiguur uit de Duizend-en-één-Nacht. „Het zakje heb ik niet meer" klonk haar zilveren stem, „dat heeft Ossewaarde me ontstolen. Die interesseert zich kennelijk erg veel voor die smokkelzaak". „OssewaardeJa, ik vertrouwde hem in die ga rage al niet. Hij kwam bin nenwandelen in Den Bosch toen de Crosley zijn tijd stond af te wachten. Gelukkig zat het geld er juist in. Ik ben weggewandeld, zogenaamd of koffie te gaan drinken. Zou hij achter het Gouden Masker aanzitten?" De bruine krullen tegenover hem schudden krachtig heen en weer. „Nee Joop, hij pro beerde zich tegen mij uit te geven voor inspecteur van de C.I.D. Maar ik kan je wel vertellen, dat hij het niet is. Als die Ossewaarde werkelijk hoofdinspecteur bij de Inlich tingendienst was, Joop, dan moest hij weten dat ik het óók ben. Dan zou hij mij niet verdenken als spionne van 't Gouden Masker. Dan wist hij, wie er voor de C.I.D. op deze bus reed. Nu hij dat niet weet, blijft er maar één mogelijk heid open: hij werkt zelf voor het Gouden Masker en pro beert er achter te komen of de orders van de baas goed uitgevoerd worden en of er iemand van de tegenpartij bij het gezelschap is. En als we nog één stapje verder gaan, dan is Ossewaarde het Gou den Masker zélf." Wielewaal keke haar be wonderend aan. „Ben jij de tective?" Ze knikte, heel ernstig. „Praat er asjeblieft met nie mand over. Met niemand, versta je? 't Zou jou niet al leen de strop bezorgen, maar ook mij. En we werken toch samen, niet?" „Ja" bromde hij, „we wer ken samen. VreemdIk zou achter die Ossewaarde nooit m'n pleegvader vermoed hebben. Nee, ik geloof niet dat hij het is „Wie dan, Joop? Wie denk jij dat 't kan zijn? Denk eens na, denk eens heel goed na. „NouDaar hebben we die jonkheer, die daarstraks in de bus zo'n kabaal schopte over de zoen die ik je gegeven heb...." „Flipje? Welnee, dat is een sul. Die zal nooit van z'n leven durven te smokkelen. Schakel die maar helemaal uit. Hij kan lastig zijn, maar meer toch ook niet". „Dan Ravebek? Met z'n val se ogen en dat gemene ge zicht „Nee Joop, die heeft juist gezorgd dat ik hier op de bus kwam. Erg vertrouwen deed ik 'm eerst ook niet, maar ik geloof dat je zo'n man eerst moet leren kennen. Hij meent het goed". „Ja, dan hebben we alleen nog Hsieh-Fu". „Ja", overdacht de vrouwe lijke detectieve, „die heb ik er voor aangezien. Ik geloof wel, dat hij het moet zijn. Hij is een Chinees en hij gaf jul lie Chinese namen: In-Yin, Linang-sjin, noem maar op. Hij vervoert cocaïne in zijn koffers en al beweer je nu nog bij hoog en bij laag dat die smokkelwaar alleen Ne derland in moet, hij kan met deze zakjes wel heel andere bedoelingen hebben. Hij reist op een diplomatiek paspoort, maar een diplomaat is hij niet. Hij onderhoudt connec ties met Ossewaarde, die ik ook niet vertrouw en hij laat Liselotte doorgaan voor zijn secretaresse. Nou?" „Tja, 't klinkt erg mooi antwoordde Wielewaal, „maar het Gouden Masker is hij niet." „En waarom niet?" „Hij is te klein. De gestalte die zich telkens aan Liang- sjin, aan mij en aan de ande re mensen vertoonde in die wijde overjas en met een goudkleurig masker voor z'n gezicht, is wel een hoofd gro ter dan die kleine pindaman met z'n vieze snorretje. Nee, dan zou nog eerder Ossewaar de of Flipje het Gouden Mas ker kunnen zijn". Het meisje dacht enkele ogenblikken na. „Zouden we de bagage van Hsieh-Fu niet eens kunnen onderzoeken? Ik bedoel alles, zonder dat hij het merkt. Misschien vinden we papie ren. Brieven bijvoorbeeld". „Dan moeten we de bagage van alle mensen eens nakij ken. Ook die van Ossewaar de, van Ravebek, van Liang- sjin envan Flipje". Lola stond op en ontknoop te het koord van haar kimono. „Goed", klonk het kort, „ze zullen nu wel slapen, we heb ben vrij spel. Ga jij vast naar beneden om te kijken of de kust vrij is, dan kleed ik me aan. Met een paar minuten ben ik bij je in de garage". „Oké!" zei haar vriend en wapenbroeder. „Tot straks!" Vier minuten later doofde ook achter het laatste verlich te raam van „Hotel du Com merce" de electrische lamp. Gestaag druilde de regen uit de donkere wolken omlaag. De stilte van de nacht omsloot het Belgische dorpje in haar kille greep. Het meisje, dat met een af gedekte zaklantaarn de hou ten hoteltrap afsloop, huiver de in haar dunne mantel. „Psst", klonk het zacht aan het eind van de benedengang. Een felle lichtbundel schoot uit, tastte over het donkere voorwerp dat 't geluid scheen te uiten. Bescheen de gestalte van een man in uniform met een pet. „Hierheen, meisje, doe die lamp maar uit". (Wordt vervolgd). R.W.B.-NIEUWS. A.s. Zaterdagavond, aanvang 6 uur, spelen de R.W.B.-vete- ranen de beslissings-wedstrijd te gen de scheidsr.-afd. Langstraat v voor 't nederlaag-tournooi, uit geschreven door de scheidsrech ters. Deze wedstrijd is reeds 1 maal gewonnen met 30, dus, oudjes, a.s. Zaterdag allen stevig aan gepakt. Er moet om de beker en de verrassing te bemachtigen met minstens dezelfde cijfers ge wonnen worden. Dit zal waar schijnlijk niet zulk een gemakke lijke opgave worden, daar ook de arbiters alles in 't werk zul len stellen om, indien er toch een nederlaag geleden moet worden, deze zo klein mogelijk te houden. Dus, veteranen van R.W.B., a.s. Zaterdag allen om 6 uur present, daar dan de grote strijd een aanvang zal nemen. Verder speelt een R.W.B.-com- binatie a.s. Zaterdag om 4.30 u. tegen S.D.O. 1 te Sprang voor 't nederlaag-tournooi. B.V.V. GAAT NAAR CURASAO VLIEGEN. G. Dupois schrijft in het „Brabants Nieuwsblad" Donderdag 28 Juli verlaat B.V.V. per autobus Den Bosch om des avonds per vliegtuig via New York de reis naar Curagao te maken en daar als representante van de KNVB een serie wedstrijden tegen Amerikaanse clubs te epelen. Karei Lotsy maakt de reis mee. BW zendt 16 harer spe lers uit, nl. Saris, Huybrechts, Remmers, v.d .Dungen, Krygh Sluiter,, Vos, Van Overbeek, Van Beurden, Stemphner, Donhuyzen, Schrover, Dumer- nit (of Weber), Van Liempt en Kerssens. Voorz., Secr. en Pennigm. van BW, de heren W. Pöpplein, W. van Buel en H. Heiligers en de trainer Jackson maken de trip mee. In de ploeg is de nieuwe midvoor Stempher opgeno men, die, ofschoon in 's-Bosch woonachtig, in Deventer voor Labor heeft gespeeld en daar de goalgetter was. Over drie weken wordt B.V.V. terug verwacht. Wie de lijst der spelers na kijkt, constateert dat er op voorkomen drie internatio nals, n.l. pré Saris, Kees Krijgh en Piet van Overbeek. De meeste overige spelers werden geregeld opgesteld in bondselftallen en vertegen woordigende teams (onlangs in Zuid tegen Noord stonden 5 Bossche spelers opgesteld) en alom werd en wordt in de pers de B.V.V.-ploeg gepre zen als één der technisch vaardigste en best gediscipli neerde teams van ons land. De staat van dienst wijst dat trouwens wel uit, want in 1947, 1948 en 1949 werd het afdelingskampioenschap be haald en in 1948 tevens het landskampioenschap. De suc cessen mogen voor een groot deel worden toegeschreven aan de trainer van B.V.V., de Engelse oud-professional Jackson, die in de rood-zwarte club, die vroeger zelden bo ven de middelmaat kon ko men, na 1936 een teamgeest en een technische ontwikke ling kon bereiken, waardoor hij B.V.V. tot een club van grote reputatie wist op te voe ren die nog voor kort in Zwitserland en Spanje succes oogstte. In Spanje ging vooral de bewondering uit naar Sa ris, de grote doelman, die maar „ja" had behoeven te zeggen of hij had een fortuin aan peseta's in de zak gehad. Doch pré zei „neen" en bleef voor zijn club, waarvoor hij al 10 jaar keept, behouden. Naar aller verwachting zal B.V.V. nog lang zijn superieu re positie kunnen handhaven, omdat Jackson behalve een zeldzaam oefenmeester, een scherp oog heeft bij de keu ring van jonge talenten, die een club van B.V.V.-spelers B.V.V. is de grootste club in Nederland wat het leden aantal betreft uiteraard voldoende rijk is. Jackson ge looft vooral in goede wil en clubliefde. Om een voorbeeld te noemen: Remmers was eens als rechtsbuiten een volkomen failure. Jackson zette hem ha een seizoen op de rechthalf- plaats met het gevolg, dat Remmers nu reeds tot de bes te halfspelers van ons land behoort. Inderdaad, in Jackson heeft B.V.V. een leider van formaat en na weken training gaat hij met zijn Boys naar het Verre Curagao om daar te bewijzen hoe hoog het Nederlandse spelpeil is gekomen. COMPETITIE-INDELING GEHANDHAAFD. Het bestuur van de KNVB heeft besloten de indeling der eerste klassers voor de com petitie 1949/1950 te handha ven op zes afdelingen van 10 elftallen. In het begin van '50 zal een bijzondere bondsver gadering worden gehouden, waarop 't indelingsvraagstuk en al wat verder met de competitie samenhangt, in volle omvang zal worden be sproken. ZWEMMEN. De Nederlandse zwemster mevrouw Willy Croes-Van Rijsel is niet geslaagd in haar poging het Kanaal van Frank rijk naar Engeland over te zwemmen. Dinsdagavond om streeks half elf heeft zij op 4% kilometer uit de Engelse kust de strijd tegen het getij moeten opgeven. Zij bevond zich op dat ogenblik 14% uur in het water. Na de 18-jarige Engelse schooljongen Philip Mickman, die Zondag faalde, is dit de tweede mislukte po ging in enkele dagen tijds om het Kanaal te bedwingen. WIELRENNEN. KAATSHEUVEL. De 19-jarige Antoon Snoeren, lid van de Wielerclub Kaatsheu vel, wist zich Zondag wederom te onderscheiden in de Ronde van den Hasselt, die door 30.000 bezoekers werd bijgewoond. Snoeren heeft thans de „vorm" te pakken en is op weg om zich tussen de „toonaangevende ama teurs" te plaatsen. In de Ronde van Overschie en te 's-Hosch was hij één van de grote bezie lers van de wedstrijd, en eindig de in beide coursen op de 11de plaats. In den Bosch deed hij naast Vos, de winnaar, het grote

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2