Al zijn de boeven nog zo snel ÏM KAATSHEUVEL „DE SCHOEN" 1949 Waalwijkse en Langsiraaise Courani e'en geslaagde SPRANG-CAPELLE BIOSCOOP-PROGRAMMA FOTOGRAFIE tegen misdaad DE FOTO ACHTERHAALT HEN WEL ZELFS EEN ALIBI IS NIET VEILIG MEER. wordi een eclaiani succes. Dank U wel i DONDERDAG 28 JULI 1949 Uitgever Waalwijkse stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur jAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 72 JAARGANG No. ei- Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1978. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Welke moderne hulpmiddelen de politie tegenwoordig ten dien ste staan bij het onderzoek naar de juiste toedracht van ongeval en misdaad lekt zo nu en dan wel eens uit als een ingewikkelde zaak opeens wordt opgehelderd. Dan blijkt zomaar, dat de recherche de vermoedelijke dader al lang op het spoor was. Dan komen in de rechtszaal bezwarende stukken op tafel, beangstigende „stille getui gen", die de gehele toedracht blootleggen zonder dat nog enig verweer mogelijk blijft. Dan blij ken de cijfers op een document wel degelijk veranderd, dan komt aan het licht dat de kogel met 't wapen van de verdachte is afge schoten, dan helpt zelfs een alibi niet ineer tegen het onomstotelijke bewijs dat ge op de plaats van de misdaad aanwezig waart. Eén van die doorslaggevende, gevaarlijke stille getuigen is de foto. Vanzelfsprekend is er niet altijd een fototoestel aanwezig op de plek, die een misdadiger uitkiest voor zijn luguber bedrijf. De po litie zal dus nimmer de beschik king krijgen over een opname, die precies vertelt wat er gebeurd is en hoe dit in zijn werk ging. Ten zijmen er al op gerekend heeft en een verborgen camera op stelde. Dat was bijvoorbeeld het geval met verboden wedden schappen. De wedders ontkenden elkaar gezien of gesproken te hebben; toen kwam de film gemaakt met een telelens van het dak en de rechters herkenden bei de mannen, die samen rustig af rekenden! In een aardig werk „Fotografie tegen misdaad" doet J. A. Rad- ley nu „een boekje open' over de resultaten, welke de engelse poli- tie-autoriteiten behaalden met vak kundig vervaardigde foto's van overgebleven bewijsstukken of van de situatie op de plek des onheils. Deze worden later verge leken met opnamen van het ma teriaal, dat de verdachte ter ver dediging aanvoert of juist ver bergt en zo komen er allerlei ver rassende verschillen of overeen komsten voor de dag. Iemand had een meisje aangere den maar dorst uit angst voor de consequenties niet te stoppen. La ter vond de politie op zijn auto een klein stukje stof: kunstzijde. „Van de jurk" luidde de aan klacht. „O, neen?" riep de ver dediger uit voor de rechtbank, „mijn cliënt heeft bij het schoon maken van zijn wagen een dot poetskatoen gebruikt waar ook kunstzijde in verwerkt is. Alstu blieft, mijne heren. Wellicht is daarvan een stukje aan de bum per blijven hangen." De fotograat kwam er bij te pas en die vereeuwigde de dot poetskatoen. Maar nu maakte hij micro-foto's, waarop dus de struc tuur van de vezel duidelijk zicht baar werd. Zo n foto maakte hij ook van het gevonden lapje. En tenslotte kwam er een zefde op name van de jurk van het aan gereden meisje. Resultaat? De ve zel van de beide laatste vertoon de een volkomen gelijk beeld. De vezel van het poetskatoen liep niet alleen in een andere richting, maar bleek zelfs geheel anders getwijnd. Uitspraak: schuldig. De vervalsing. Vervalsingen in documenten ko men al heel spoedig aan het licht. Vooral raderingen geven, als men het papier tegen het licht houdt, al een lichte plek. Als op die plaats iets neergeschreven is, vloeit de inkt meer uit, ontstaan harige uitlopertjes en ziet men ook welke letters-later bijgevoegd zijn. Moeilijker is het, als uitslui tend iets toegevoegd is. Als op een chequé het bedrag 10 in 100 of 1000 veranderd is, of zeven in zeventig. Dan hangt alles af van de inkt, die er gebruikt is. Een foto ver raadt dat er een andere soort inkt voor beide delen toegepast is. Ook toont ze aan, dat het twee de deel lang na het eerste geschre ven is. Tenslotte kan een micro foto nog precies aantonen waar de gebruikte inkt van afkomstig is, want veelal vindt men er de spo ren van de omgeving in terug. Schoolinkt vertoont resten krijt; kantoorinkt vezeltjes van een vloeiblad of dergelijke; fabrieks- Inkt stofjes van het vervaardigde product, b.v. aardappelmeel, as bestvezels, verf, behangselpapier; laboratoriuminkt bezinksels van chemicaliën. Verdenkt men een laboratoriumbediende dus van een vervalsing en vindt men op het document inkt, die kennelijk af komstig is uit hetzelfde flesje als op zijn werk, dan is er een aanwij zing temeer. En onleesbaar maken? Dat be hoeft u niet eens meer te probe ren. Met bepaalde filters „zeeft" de vakman tegenwoordig alle sto rende elementen van het corpus delicti weg en de oorspronkelijke tekst komt netjes op zijn afdruk. Helpt een filter niet, dan helpen ultra-violette of infra-rode stralen wel een handje. Met deze geheim zinnige „onzichtbare" belichting komen ook geheimschriften aan de dag. Het einde der inbraken? Een inbreker moet het tegen de politiefotograaf altijd afleggen. Als er sporen van inbraak zijn, kan men ook nagaan met welk soort werktuig deze gemaakt zijn en als men dan met het gereed schap van de verdachte dergelijke sporen maakt, zal de foto spoe dig bewijzen dat de overeenkomst der indrukken te groot is om toe vallig te zijn. Voorts vindt de politie wel ergens een vezeltje van de kleding, een bloedvlek of een haar van de schuldige. Waardevolle bewijsmiddelen! 't Helpt de beklaagde zelfs niet in dien hij ijlings van kleding ver wisselde na thuiskomst. Al zijn attributen worden op stof- en ve- zelresten onderzocht en beslist vindt de opsporingsambenaar in de gleuf van zijn zakmes, tussen de benen van een schaartje, in 't etui van zijn nagelvijl of achter de rug van notitieboek of porte feuille wel vezeltjes, die wonder lijk overeenstemmen met de stof van het gezochte costuum Edelstenen met portret! Ook valse munters kunnen langzamerhand wel inpakken. Hun geldstukken vertonen be paalde baastjes, die op een zekere manier gefotografeerd precies aangegeven met welke vormen ze zijn gegoten. Edel stenen hebben tegenwoordig alle een identiteitskaart met fotogra fische weergave va nde steen. Zelfs als deze opnieuw gekloofd zou worden, herkent de vakman toch de delen weer aan de hand van een foto van het vermiste exemplaar. Daar elke steen na melijk apart wordt gekloofd en geslepen, zijn er op de hele we reld geen twee precies aan el kaar gelijk. Bij zedendelicten zijn het voor namelijk vlekken op kleding e.d. die een aanwijzing kunnen geven, al bewijzen deze op zichzelf nog niets. Wel kan bij een misdaad worden vastgesteld of verdachte tot dezelfde bloedgroep behoort als de vermoedelijke dader, die door een verwonding bloed ver loor. Tenslotte kunnen in de aan getroffen bloedsporen enz. weer vezels van de kleding aangetrof-. fen worden, die dan wel bewijzen of men op die j>(aats aanwezig is geweest.. In de sensationele moordzaak Ruxton gelukte het alhoewel twee lijken in stukken waren ge sneden en alle herkenningstekenen waren verwijderd aan prof. John Glaiser en dr. J. C. Brash vast te stellen, dat de heer Rux ton hier zijn vrouw en zijn dienst meisje uit de weg geruimd had. De schedels werden gefotogra feerd in dezelfde stand als twee daartoe sterk vergrote portretten van de overledenen. De overeen komst bleek treffendogen, neusbeen, oorholten en kaken be vonden zich op precies dezelfde plaats.. Meneer Ruxton kwam aan de galg Ook onschuld wordt bewezen. Zo kan men, dank zij de foto, vrijwel elke misdaad tot klaarheid brengen. Maar niet alleen de schuldige wordt opgespoord, ook de onschuldige kan, dank zij het overtuigende bewijs van zo n ge tuige volledig gerehabiliteerd en... vrijgesproken worden. De foto legt alles vast en ze liegt niet, hetgeen bepaalde le vende getuigen wèl doen! Een alibi, hoe knap ook door de schuldige in elkaar gezet, blijft steunen op menselijk vernuft dat niet vertrouwd gehoeft te worden; de rechter houdt dus meer en meer rekening met fotomateriaal dat wel vertrouwd is en vaak een heel andere uitkomst geeft. Voor politieman en fotograaf is deze uitgave van H. L. Smit Zn., Hengelo, een waardevolle leidraad, voor de leek een brok interessante en leerzame lectuur. ZONDAGSDIENST. 31 Juli 1949 Dr. Langemeijer. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 31 Juli 1949 10 uur: Ds. van Burgeler. GESLAAGD. Voor het eind-examen Han delsinstituut Huize „Ruwen- berg" slaagde de jongeheer Jan van Bladel Jos.zn. alhier. Tevens behaalde hij het di ploma van het onlangs te Den Bosch gehouden examen As sociatie Nederlandse Handels correspondentie. De heer A. Schilders al hier slaagde voor 't te 's-Gra- venhage gehouden examen leraar schoenmaken N.P.. De heer Schilders is leraar aan de Ambachtschool te Til burg, afd. Schoenmaken. Dezer dagen slaagden de volgende leerlingen van de R.K. Mulo-school te Waalwijk te 's-Bosch voor het MULO- diploma A: P. v. Mierlo, R. van Oud- heusden, G. van Oudheusden en T. Tuerlings uit Waalwijk. J. de Munnik uit Drunen. R. Nannes en A. Schave- maker uit Waalwijk. J. v. d. Plas uit Waspik en C. Spanjers uit Vlijmen. Afgewezen: 1. Voor het te Eindhoven gehouden examen Brood- en Banketbakker slaagden o.m. onze plaatsgenoten J. F. van Mook, Ant. Pullens Wz., C. Pullens Mz. en P. v. Beijnen. ZOMERFEEST VAN WAALWIJKS BELANG Het Zomerfeest van Waal wij ks Belang, dat dit jaar we derom voor het eerst na de oorlog wordt gehouden, heeft steeds plaats op 15 Augustus. Door omstandigheden heeft het bestuur gemeend goed te doen ditmaal daarvan af te wijken en de datum te stellen op 14 Augustus, om de lief hebbers in de gelegenheid te stellen op 15 Aug. de wieler ronde van Kaatsheuvel bij te wonen, die reeds in December LI. door 't Landelijk Comité was vastgesteld. Het Zomerfeest, dat geheel zonder enige betaling genoten kan worden, begint dan om 12.30 uur met een matinée op de kiosk door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" met Gemengd Koor en begeleiding van piano. In de namiddag krijgen we om 3 uur een groot Ruiter feest door de Ruiterclub „Ros sinant" op het Vredesplein, terwijl direct daarop rondom dit plein Wielerwedstrijden volgen in twee afdelingen, n.l. voor jongens van 1215 en van 1518 jaar. Hieraan zijn prachtige prijzen verbonden. Van 5.30—7 uur krijgen we een turnmars, gehouden door de Gymnastiekveren. O.W.S. door een deel der gemeente, waarna enige oefeningen op het Raadhuisplein. Om 8 uur Groot Avondcon cert door de vereniging „Ons Genoegen" van Huize Naza reth te Tilburg op de kiosk. Tevens zal dit geünifor meerde corps van pl.m. 75 leden een muzikale wandeling door een deel der gemeente maken. Men ziet, een prachtig aan eensluitend programma, dat zeer zeker velen zal trekken! AANBESTEDING. Door de architect Ir. Geenen te Einhoven is namens de stichting Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken aanbesteed de aanleg a/ koud-watervoorziening; b/ complete gasleiding; c/ benodigde afvoerleidin- gen. Ingeschreven werd als volgt: 1. J. Zeegers Zn. Waalwijk 5200 2. Wed. G. Loots, Eindhoven 6249 3. L. M. v. Woensel, Waalwijk 6912 Het werk is, behoudens goedkeuring van de Minister van O. K. W., opgedragen aan de Fa. J. Zeegers Zn. al hier. T.B.C.-VLUCHT. Maandagavond had onder grote belangstelling en in te genwoordigheid van 't plaat selijk T.B.C.-Comité in Café van Heesbeen-Keetels de uit reiking plaats van de prijzen voor de T.B.C.-vlucht en de daaraan verbonden verloting. De voorzitter van de Post duif sprak in zijn openings woord allereerst een woord van dank tot degenen die door het schenken van prijzen, het kopen van duivenringen of anderzins aan het welslagen van deze vlucht hadden mee gewerkt. Speciaal de liefhebbers be dankte hij voor het zetten van hun duiven. De vlucht is inderdaad schitterend geslaagd en hoe wel alles nog niet precies was afgewerkt, kon hij toch mee neten dat er pl.m. 900 gulden aan de plaatselijke T.B.C.- bestrijdingscommissie weder om kon worden afgedragen. Een mooi resultaat, voor een sympathiek doel. KLEINE AANRIJDING. Dezer dagen werd J. v. d. V. uit Tilburg bekeurd omdat hij zijn wagen op minder dan 10 meter alstand van 'n bocht had geparkeerd. Bovendien had dit een klei ne aanrijding tot gevolg tus sen twee luxe wagens, die ge lukkig goed afliep. De politie verzoekt ons er de aandacht op te vestigen dat het streng verboden is een auto binnen 10 meter van een bocht te parkeren. MUSIS SACRUM. „De Avonturen van mijn vriend Trigger", welke film van Vrijdag t./m. Zondag wordt gedraaid, is de geschie denis van een paard, een heel goed paard, dat zich aan zijn meester (Roy Rogers) hecht en dat hem helpt zijn onschuld te bewijzen en de boeven van een misdaad waarbij bij be trokken was, te ontmaskeren. Maandag en Woensdag wordt het tweede deel ver toond van de sensationele serie-film „De Duivels van 't Wilde Westen". LUXOR. „Rendeze vous met Annie", heet de vrolijke film die van Vrijdag t./m. Zondag in Lu xor wordt vertoond. De ge schiedenis van een korporaal, die 2% jaar in de oorlog is ge weest en als hij terugkomt moet bewijzen, dat het kind dat zijn vrouw onlangs kreeg werkelijk van hem is. Hoe hem dit inderdaad gelukt, zegt U deze film. Maandag en Woensdag spe len Humphrey Bogart en Lau ren Bacall in de film „Passa giers in de Nacht", het ver haal van een dappere vrouw en een wanhopige vluchte ling, die samen duistere mach ten bestreden. Zondag 31 Juli hoopt D.V. voor de Geref. Gemeente op te treden Ds. D. L. Aangeenbrug van Dordrecht. Des morgens half tien H. Avondmaal en des avonds 6 uur nabetrachting. DE SLACHTOFFERS VAN DE RAMP VAN DE „FRANEKER". Behalve de urnen met de as van de tien omgekomen Amerikaanse journalisten, die Dinsdag op Schiphol aankwa men, vervoerde de „Schiedam" naar ons land de as en de stoffelijke overschotten van 19 passagiers en bemannings leden. CORRESPONDENTSCHAP i J. Tuerlings, Schoolstraat 4 B. Tel. 105. AGENTSCHAP i G. van Boxtel. Schoolstraat 11. Tel. 66. We schreven in ons vorig num mer niet te veel door „de Schoen" 1949 n ongekend succes te noe men. De belangstelling bleef nog met de dag groeien. Dachten we Zondag n rëcorddag beleefd te hebben. Maandag was de toeloop nog groter, vooral tijdens het avondconcert, dat door de Kon. Mil. Kapel onder leiding van di recteur-kapitein Rocus v. Yperen gegeven werd. Rustig kunnen we het aantal bezoekers op ruim 10.000 schatten. Geheel 't muziek- minnend publiek uit de verre om geving genoot van 't uitzonderlijk concert van 't beste corps uit ons land. Een bijzondere attentie be wees de Directeur aan de heer P. B. Bisselink door zijn bekende mars „Groet aan Kaatsheuvel" als inleiding te doen horen. Als intermezzo gaf daarenbo ven het corps de „Nocturne" voor blaasinstrumenten van de bekende Kaatsheuvelse componist Jos van Amelsfoort. Reeds om 7.15 uur passeerde de 15000e bezoeker de controle, terwijl tijdens 't concert de 17000e en 18000e binnen kwam. Al deze duizendsten wer den verrast met milde gaven van diverse standhouders. Tot 2 uur 's nachts bleef de drukte aanhou den, waarbij ook de heer Vos goede zaken maakte. DE FOKVEEDAG. Maandag kreeg „De Schoen" 1949 de medewerking van de boe ren niet alleen van Kaatsheuvel, doch ook van de omgeving, door een fokveedag op de terreinen naast het Luna-park. De Fok- en Controleverenigingen v. Besoijen, Waalwijk, Kaatsheuvel, Looncp- zand, de Moer en Sprang-Capeile brachten ruim 200 dieren bijeen, zowel van het H- als MRY vee- slag, ter beoordeling van een ju ry, die bestond uit de heren A. F. Kloek uit Peursum, A. v. Tig- gelen uit Wouw en M. Backx uit Alphen voor de Zwart-bonte en A. van Laarhoven en M. v. Rijs wijk uit Berkel en F. Ploegmakers uit Drunen voor de Rood-bonre. Als arbiter fungeerde de heer Ir. J. F. B. Tromp uit Breda. Jam mer, dat het terrein meer geleek op een zandwoestijn dan op een keuringsring, waardoor de keu ring wel enigermate bemoeilijkt werd. Burgemeester Mr. R. v. d. Heijden opende de keuring. De uitslag was. Klasse I, drie jaar en oudere stieren, geboren voor Juli 1946; inschr. 3. 1. Emir 27930S eig. Th. Rijken, brede en diepe stier, niet te sterk van achter. 2. Lucas 410561 S, fokver. „De Vooruitgang" Sprang-Capelle, stier met goede diepte. 3. Bertus, 142561 S, Stierh. Streven naar verbetering, Capel- le, achterhand iets te nauw. Klasse II, stieren geboren na Ju li 1946, inschr. 3. 1. Emma's Johan 27932 S ei genaar Stierh. Nieuwe Moed, te Kaatsheuvel. 2. Arie 27927 S. Fokver. De Vooruitgang te Sprang-Capelle. 3. Anna's Faust 27708 S, Stierh. Besoijen, Waalwijk. Klasse 3, stieren geboren in 1947, inschr. 3. 1. Baldo 22 27981 S, Stierh. Kaatsheuvel. 2. Brandsma 28746 S. eig. A. Stam Sr., Kaatsheuvel. 3. Edelsteen 27928 S de Voor uitgang Sprang-Capelle. Klasse 4, Stieren geboren in 1948. 1. Herman 19149 RvJ, Stier- houderij Streven naar beter, Ca- pelle. 2. William Thomas Rijken, Capelle. Klasse 5, Melkgevende stam boekkoeien, H-veeslag (alleen le prijswinnaars), geb. t.m. 1943, in schr. 15 1. Lizebeth 153843 S Gebr. J. en C. Werther, Sprang. 2a. Griet 89 190254 S, J. J. de Man, Vrijhoeve. lb. Marie 2 172968 S. A. van Mensvoort, Kaatsheuvel. 2b. Bertha 4 164694 S, H. van Kuijk, Kaatsheuvel. Klasse 6, melkgevende en stam boekkoeien, geb. na 1943, vijf in schrijvingen. la. Mathilde 27 382656 RvJ, A v. d. Zanden, Waalwijk. lb. Trees 3 1902106 S. A. de Jong, Kaatsheuvel. lc- Truda 2, Sjef Smulders, Kaatsheuvel. Klasse 7, oudere melkgevende R.-koeien, geb. t.m. 1943, 18 in schrijvingen. la. Pietnome 179628 R„ Gebr. Werther, Sprang. lb. Klara 164695 R., H. van Kuijk, Kaatsheuvel. lc. Jeannette 16478 R., A. v. d. Zanden, Waalwijk. ld. Dina 2 134548 R., A. in 't Groen, Kaatsheuvel. Klasse 8, oudere drachtige R.- koeien, geb. t.m. 1943, inschr. 11. la. Dikkie 179995 R., A. Stam Kaatsheuvel. lb. Dina 181005 R. D. Vos Gzn., Sprang. Klasse 9. R. koeien geb. na 1943, 5 inschr. 1. Trijntje 179575 R., A. Tim mermans, Capelle. Klasse 10, drachtige volbloed koeien. geb. na 1943, inschr. 4. 1. Jo 405929 RvJ, W. F. de Jong, Kaatsheuvel. Klasse 11melkgevende vol bloed koeien, geb. na 1943, in schr. 3. 1. Anna 3 397793 RvJ, A. de Jong, Kaatsheuvel. Klasse 12, Oudere melkgevende fokregister koeien geb. t.m. 1943, inschr. 14. la. Bertha 1250 P. Snijders, Capelle. lb. Leentje 114, G. van den Broek, Waalwijk. lc. Bertha 1335, A. Zijlmans, Kaatsheuvel. Klasse 13, Melkgevende fokre- gisterkoeien geb. na 1943, inschr. 10. 1. Marijke 1624 P. Klijn Bra- bers, Kaatsheuvel. Klasse 14, Drachtige fokregis- terkoeien geb. na 1943, inschr. 3. 1. Jenny 1185, Th. Rijken. Klasse 15, Melkgevende volbl. dieren, geb. 1946, inschr. 3. Geen eerste prijs. Klasse 16, Vaarzen, geb. 1946 1947, inschr. 11. la. Liesje 899 C. v. Kampen, Sprang. lb. Trijntje 749, A. Vcs, Sprang. Klasse 17, Volbloed vaarzen, geb. 1947. Inschr. 3. 1. Klara 5, 445338 RvJ, A. de Kort, Kaatsheuvel. Klasse 18, Pinken geb. 1948, inschr. 5. 1. Wilhelmina 699, G. Klijn, Kaatsheuvel. Klasse 19, Volbloed vaarskal veren, inschr. 2. 1. Lizebeth 14 516008, Gebr. Werther, Sprang. M. R. Y.-veeslag. Klasse 1, Melkgevende s'am- boekkoeien, inschr. 8. la. Betje 6, 40139 S, A. Bra- bers. lb. Tilda 3 67471 S, v. d. Lee, Loonopzand. lc Rika 63275 S, A. Vermeulen Loonopzand. Klasse 2, oudere melkgevende melkkoeien, geb. t.m. 1943, in schr. 4. 1. Flora 50848 R. J. de Kort. de Moer. Klasse 3, Oudere drachtige R.- koeien, geb. t.m. 1943, inschr. 2. 1. Marie 54586 R, J. Kroot, de Moer. Klasse 4 R-koeien geb. na 1943, inschr. 4. 1. Betsy 69110 R, P. Hazen berg, De Moer. Klasse 5, volbloed dieren, geb. na 1943 t.m. 1946, inschr. 8. 1 Emma 3,' 175557 RvJ. A. v. d. Loo, Loonopzand. Klasse 6, Volbloed dieren 1946, inschr. 5. la. Agatha 204614 RvJ, J. Kroot de Moer. lb. Cato 1, 202115 RvJ, J. de Kort, De Moer. Klasse 7. Volbloed vaarzen geb. 1947, inschr. 9. la. Mina 2, 214549 A. v. d. Loo, Loon-op-Zand. lb Juliana 219036 RvJ, Wed. G. Wijtvliet, Loonopzand. Klasse 8, Volbloed pinken geb. 1948, inschr. 5. la. Trina 5. 240581 RvJ, J. de Kort, De Moer. lb. Joke 3, 237248 RvJ, J. de Kort, de Moer. Klasse 9. Fokregisterkoeien geb. t.m. 1943, inschr. 8. 1. Miet 2 171 A. C. Boter- Gisterenavond zeilde op mijn kamer een (stevig) pak je binnen. In (sierlijke) blau we letters stond mijn (mooie) naam, legernummer en „veld post Djokjakarta" er op. Ge lukkig dat het niet in Djokja bezorgd is. Stel je voor! De veldpost was blijkbaar op de hoogte van ons (vrij willig?) vertrek uit deez' con treien en het pakje kwam in Poerworedjo terecht, waar ik momenteel domicilie heb ge kozen In blijde verwachting knip te ik met een (geleende) schaar de (dunne) touwtjes door. Maar de afzender (of ster) had blijkbaar op tankvallen e.d. in de Magelangse weg ge rekend, want met die (dunne) touwtjes doorknippen was m'n (stevig) pakje niet open. Er zat nog een lading (bruin) papier om. Enfin, mijn (grote) spierkracht scheurde het (pak) papier uiteen en 'n (smetteloos) witte doos toon de zich aan mijn (diep-blau- we) ogen. In (bloed) rode letters las ik: „Vermeulens Paas-assor- timent. Netto inhoud 1.7 kg." „Bonbons" schreeuwde blij een fourier. Maar dat viel hem (zwaar) tegen. Die (rare) snuiter dacht daar eventjes mijn bon bons op te peuzelen. Eigenlijk was ik blij dat er geen (1.7 kg.) bonbons in za ten .Die dingen zijn meestal uitgedroogd, wanneer ze niet in (echt) blik zijn verpakt. Langzaam lichtte ik het (witte) deksel op. De fourier zat al bijna met z'n (vieze) neus in het pakje. Het (grote) hoofd, waarbij die neus hoort, trok ik vast beraden (zo zijn wij hè) uit mijn doos. Er zijn grenzen niet waar. Goed, dat was snel ge beurd. Het hoofd legde ik (zachtjes) naast mij neer. Het pakje bevatte talrijke nuttige dingen: tandpasta, kauwgom, pepermunt, zak doeken, cigaretten etc. En nu komt het De (zeer) vriendelijke af zender (of ster) heeft verge ten zijn (haar) naam en adres te vermelden. We hebben al les omgedraeftd, alles geke ken. Maar, niks hoor! Zelfs de fourier vond niks. Nu kun je wel zeggen: „Zo ik heb het, de rest interes seert mij niet". Maar ik ben een (vrij) fatsoenlijk mens en bedank mijn weldoeners graag. Welaan dan, milde, onbe kende gever, mijn beste dank voor Uw pakje. Het kwam goed van pas. Poerworedjo, 15-7-'49. Simon van Adelberg. mans, Loonopzand. Klasse 10, Fokregisterkoeien geb. na 1943, inschr. 8. 1. Rika 252 FR, P. Hazenberg Dongen. Klasse 11, Melkgevende koeien geb. 1946, inschr. 3. 1 Marie 205, A. van Huiten, Waalwijk. Klasse 12, Schotten geb. 1946, inschr. 5. 1 Betsy I 93 RvJ, P. Cleijn, de Moer. Klasse 13, Vaarzen geb. 1947, inschr. 7. la. Roosje drie 98 RvJ, J. Ver- boven Klijn, de Moer. lb. Aaltje 1 143 RvJ, J. de Kort, de Moer. Klasse 14, Pinken, geb. 1948, inschr. 4. 1. N.N., Wed. P. C. v. d. Hoven, Loonopzand. HOOG BEZOEK. Dinsdag deed al niet voor de vorige dagen onder. Was het Maandag oud-minister Sassen, die „De Schoen" 1949 met een bezoek vereerde en zich bij de firma Seenbergen een paar schoenen liet aanpassen, Dinsdag ontving „De Schoen" 1949 be zoek van Z. H. Exc. Mgr. J. Groen, onlangs in Kaatsheuvel tot Bisschop gewijd, die een paar uren op de tentoonstelling vertoefde en zeer belangstellend bij de verschillende oude be kenden een kijkje ging nemen. Toen bekend werd, dat Mgr. ook 's avonds terug zou komen om de sprookjesverlichting te komen bewonderen, werd direct het besluit genomen, de hoge gast meer officieel te ontvan gen. Een commissie bestaande uit de heren van het comité Terreinen en Gebouwen haalde

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5