MEK KOKKELT IK DEN BERG DE LENGSTRMT RAAMSDONKSVEER GEERTRUIDENBERG WETHOUDERSBENOEMIN G g-aiïaatda otaugd if olang2 TJan oude mensen die jonwelden 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 AUGUSTUS 1949 2 OVER of een andere gemeente een gas houder over te nemen en daarmede de capaciteit van de eigen gashouders te vergro ten. Er zijn vele gemeenten die overgaan op de Staats mijnen en hun gashouders moeten vergroten of vernieu wen. Door landelijk contact hierover op te nemen, meende spr. dat de kosten zouden kunnen worden gedrukt. Wethouder Smolders beant woordde deze sprekers en ver telde o.a. dat er onderhande lingen waren gevoerd tussen deskundigen van het Provin ciaal Bestuur en de burge meesters van ons ressort (Waalwijk, Kaatsheuvel, Don gen) over een eventuele cen trale gasvoorziening. Men is tot de conclusie gekomen dat men deze gedachte moest los laten .en het beter was dat iedere gemeente zijn eigen weg ging en eventueel een nabij gelegen gemeente die behoefte had aan gasvoorzie ning, zou trachten te helpen. Bij een centrale gasbergings- ruimte zou men over zulk een kostbaar buizennet moeten beschikken dat dit niet ren dabel zou zijn. Volgens spr. was de voor gestelde oplossing de meest voordelige, ook naar het oor deel van 't meest deskundige instituut, n.l. de Gasstichting. Men kan natuurlijk niet in de toekomst zien wat het ver bruik betreft, maar evenmin weet men hoe het met de prij zen van ijzer e.a. zal gaan. Mogelijk zijn over 10 jaar, als men de zaak eens opnieuw gaat bekijken, de kosten veel lager dan nu. De hoge bedra gen die met de andere oplos singen gemoeid zouden zijn, acht spr. op het ogenblik niet verantwoord. Het deed hem genoegen dat de heer Ver doorn zo rondborstig zijn me ning over de „soepelheid" van de Staatsmijnen geuit had. Diezelfde mening had spr. ook geuit tegenover de vertegen woordigers van de Staatsmij nen, maar na een toelichting van die zijde is het gemeente bestuur tot de conclusie geko men dat er door de Staats mijnen toch wel soepelheid is betracht. Men had zich reeds aanstonds kunnen beroepen op het contract, doch tot No-, vember 1950 zal dit nog niet gelden, zodat wij IV2 jaar in overtreding zijn geweest. Mo gelijk hebben sommige raads leden nog meer soepelheid verwacht. Spr. acht de voorgestelde oplossing een gelukkige uit komst, waardoor investering van grotere bedragen kan worden vermeden en verdere uitbreiding zo nodig in de toe komst nog kan plaats hebben als de kosten lager zijn. Het overnemen van een gas houder uit 'n andere gemeente acht spr. een kwestie die wel geen kans van slagen zal heb ben, anders zou de Gasstich ting, die toch het best geo riënteerd is, wel een mogelijk heid in die richting hebben gewezen. De voorzitter voegt aan de uiteenzettingen van wethou der Smolders nog toe, dat des tijds in 't accountantsrapport over de bestemming van onze bestaande gasfabriek reeds met deze kosten voor vergro ting der gasbergingsruimte is rekening gehouden. Er be stond nog een reserve van 20.000.die nu door de op heffing zijn vrijgekomen en mede voor deze uitbreiding kunnen worden aangewend. Spr. zet verder aan de heer v. Heeswijk uiteen dat de ge meente wel degelijk van een daling der kolenprijzen zou profiteren. Geen der raadsleden heeft tenslotte bezwaar tegen het voorstel, zodat z.h.st. besloten wordt tot het aangaan van 'n gasbergingsovereenkomst met de Staatsmijnen en tot het verlenen van een crediet voor het doen telescoperen van de 2e gashouder van 1000 M3 op 2000 M3, waarvan de kosten op 35050.worden ge raamd. 11. Voorstel tot wijziging der begroting 1949. De wijzigingen betreffende credieten voor aanschaffen van een personen-auto ten be hoeve van de burgemeester en van gemeentewerken, voor de aanleg van een plantsoen om het gebouw der Nijverheids school en voor'de verdere af bouw van het terrein der voormalige gasfabriek ten be hoeve van de andere bedrij ven en van gemeente-werken. Een en ander wordt zonder hoofdelijke stemming goedge vonden. Weer 23 woningen. Aan het slot der vergade ring deel de voorzitter mede dat aan onze gemeente nog 6196 M3 bouwvolume is toe gewezen, verdeeld over 23 permanente woningwet-wo ningen. Deze zullen gebouwd worden als volgt: 16 wonin gen aan de Victoriestraat tus sen Putstraat en de 6 wonin gen die reeds gebouwd zijn aan de Noordzijde van die straat. Verder een blok van 4 woningen (2 huizen met bovenwoning) ten Westen van die 6 woningen, dus aan sluitend aan het Vredesplein en een blok van 3 woningen aan de Noordzijde van de Bernhardstraat, aansluitende aan de tuin van Thalia. Na deze mededeling sluit de voorzitter op gebruikelijke wijze de vergadering met ge bed. Het was een heel korte agenda, die de raad van Geertruidenberg Vrijdag avond af te werken had en we dachten er met een kwartiertje af te zijn, maar ook hier ging het vergif schuil in de staart, toen bij de rondvraag de heer Jan sen het gesprek bracht op de benoeming van de nieu we wethouders, waarover nogal geroddeld schijnt te worden in den Berg. Er werden hartige woordjes gewisseld. TWEE NIEUWE WONINGEN VOOR DE INDUSTRIE. Nadat de notulen van de vorige vergadering met een kleine op merking van de heer Valkenstein waren goedgekeurd, werden de „heiligverklaringen' van de nieu we raadsleden, zoals de burge meester het zei, door een com missie aan een onderzoek onder worpen en in de beste orde be vonden. Vervolgens nam men het be sluit voor het gewone gemeente huishouden een kasgeldlening aan te gaan en voor de financiering van de nieuwe woningen een re kening-courant-overeenkomst. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de nieuw benoemde gymnastiekleraar dat hij zijn sollicitatie introk. Voor het gemeentepersoneel werd de gratificatieregeling van toepassing verklaard. Ingevolge een schrijven van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting werden de werk zaamheden aan de wederópbouw, tot 10.000.overgedragen aan bouw- en woningtoezicht. De heren Zeegeren, Dupont, Lucas en Heydema werden her benoemd als lid van de woon ruimtecommissie. In verband met de hogere op brengst van de kermis-staangel- den werd de begroting van 1949 gewijzigd. Vervolgens' kon de voorzitter de verheugende mededeling doen dat wederom twee woningen van 260 m3 waren beschikbaar gesteld, cén voor de tankfabriek en een voor de fa. Speyer, Brothers en van de Vijver. Hij deelde vervolgens mede dat afwijzend was beschikt op het verzoek van de raad om geduren de de dagen van de stertocht een extra-tapvergunning te willen ver lenen. Men wilde alle deelnemers onderbrengen in een tent op de markt, omdat de plaatselijke in richtingen voor de steeds groter wordende deelname te klein ble ken. Alle heren waren het er mee eens dat er naar een oplossing gezocht moest worden. Vijf honden hadden „het tijde lijke met het eeuwige verwisseld" en hun bazen wilden een wijziging aangebracht zien in hun belasting aanslag: conform het voorstel van B. en W. werd hiertoe besloten. „BRANDENDE" KWESTIE. De heer Ploeg, lid van de brandweer, wees er bij de rond vraag op, dat de brandweer de volgende dag naar een demonstra tie zou gaan, op kosten van de leden, nagenoeg, want er was maar 4.voor elk lid uitge trokken en hoewel de leden er op aandrongen, wilde de commandant toch geen groter bedrag vragen aan B. en W. De voorzitter vond dit geen aangelegenheid voor een openba re raadsvergadering. Hij vond dat de heer Ploeg eens met hem had moeten komen praten. Bovendien een deelname aan een wedstrijd was ook voor de leden een pret tige bezigheid, een soort sport en men moest dit alles niet op een gouden schaaltje gaan afwegen. Trouwens toen de voorzitter eens in hun midden was hadden de heren er met geen woord over gerept en nu kwamen ze daar- ineens op de avond voor de wed strijd mee voor de dag. De andere leden vonden ook dat dit een kwestie van de brand weer onderling was en dat de raad hier buiten stond. Op een desbetreffende vraag van de heer Rutgers deelde de voorzitter mede dat die dag juist een vergadering was geweest met Bouw-, woning- en welstands toezicht waarop een concept overeenkomst was goedgekeurd: eerdaags zou deze ter behandeling in de raad komen. RODDELEN IS EEN RATTEN- PLAAG. De heer Janssen, wees toen het zijn beurt van spreken was, op de geruchten die de omloop deden met betrekking tot de benoeming van de nieuwe wethouders: het was reeds een uitgemaakte en on der elkaar bekonkelde zaak en een publiek geheim wie er wethouder zbuden worden. Het gemeentebe lang eiste dat deze kwestie eens rustig onder ogen diende te wor den gezien. Hier was een gemeen tebelang in het spel, maar dit sprak blijkbaar niet tot de Ber- genaar, want liet men eertijds 'ns de kaarten beslissen wie er wet houder zou worden, thans deed men op een soortgelijke manier. De heer Janssen maakte deze op merking nu maar vast, omdat hij misschien niet de gelegenheid zou Hebben, de slotvergadering van deze raad bij te wonen. „Én het wordt nog wel een plechtige uit vaart met drie heren", zei de voorzitter. De voorzitter bevestigde dat er in de gemeente veel te veel ge sproken wordt over de a.s. wet houders, waarvan veel af hangt. Het is niet juist dat een groepje van vier mensen zo ondemocra tisch te werk gaat, nadat er langs democratische weg, zoveel voor hen speciaal op sociaal gebied was bereikt. Men ziet het grote belang niet meer, maar enkel het eigen belang en het belang van een kleine groep. Deze mensen die nu misschien meer verdienden dan de middenstander en de klein in dustrieel gingen bij alles weer de maatstaf van de rijksdaalder aan leggen. Het was in geen enkel opzicht toe te juichen dat een dergelijke vooraanstaande positie door het stomme lot werd beslist. De heer de Haan zei: Mij zijn twee groepjes van vier bekend. En als U meent dat het ene niec democratisch handelt, dan had 't andere groepje van vier er zich niet mee in moeten laten. De voorzitter: Dan zal er om de groepjes geloot moeten wor den, als er twee zijn, welk groep je bedoeld wordt. De heer de Haan: Dat is niet nodig, U bent duidelijk genoeg geweest. De heer Valkenstein interes seerde dit bijna niet meer. „Sinds ik hier ben, ben ik steeds meer en meer de mening toegedaan, dat het gemeenschapsbelang in den Berg op de laatste plaats komt. Het geval interesseert mij hierom niet meer. De heer Okkerse wilde dat er in de eerste vergadering van de nieuwe raad gezegd zou worden, dat we in een democratisch land leefden. Hij zou aan het gekon kel nooit mee doen. Op enkele vragen van de heer Valkenstein antwoordde wethou der Hartong, dat er met de Spoorwegen onderhandeld werd over de weg langs de lijn en dat deze week waarschijnlijk het ma teriaal voor de speeltuin zou arri veren. De heer Okkerse vroeg om meer banken voor de ouden van dagen. De voorzitter wilde alles doen, wanneer hij maar de mede werking had van de kinderen en hun ouders. Te veel werd er ver nield. De heer Hartong bedankte de brandweer nog voor de hulp die men onlangs bij het leegpompen der kelders had verleend, en wet houder Waalwijk dankte de raad voor de deelneming en het mede leven bij het overlijden van zijn echtgenote. Hierna sloot de voorzitter deze op een na laatste vergadering van de huidige raad van den Berg, die menige bewogen zitting heeft ge kend. Maar zoals we nu hebben kunnen beluisteren, is in de nieu we raad nu al lang niet alles koek en ei. Een nat pak. Toen de rolbrug over de Donge alhier werd openge daan, wilde een zekere v. S. uit onze gemeente er nog even over, maar kwam daai'door tussen het dek en rolbrug te recht, met het gevolg dat S., die onder invloed van sterke drank verkeerde, pardoes met fiets en al in het water te recht kwam, wat wonder bo ven wonder goed afliep. Een visser bracht de geheel ont nuchterde naar boven, waar na ook zijn rijwiel werd op- gedi-egd. v. S. mag van ge luk spreken dat hij er met een pi-oces-verbaal afkwam. Onze stadgenote mej. A. Renniers slaagde te 's-Herto- genbosch voor het eind-exa men Mulo A. Dinsdag werd officiëel 't hernieuwde bankgebouw van de Rotterdamse Bank te Geer truidenberg in gebruik geno men, bij welke gelegenheid om 4 uur werd gerecipieerd. Onder de aanwezigen merk ten wij op het College van B. en. W. met de gemeente secretaris, Ds. Kalmijn en in dustriëlen, Directie uit Bi-eda, architect en aannemer. De bui'gemeester voldeed gaai-ne aan het verzoek het hernieuwde gebouw officiëel te openen door het doorknip pen van het lint, dat voor de loketten was bevestigd, doch alvorens hij hiei'toe overging sprak hij de directie en aan wezigen toe, waarin hij tot zijn genoegen constateerde dat de Bank een uitbi-eiding had ondergaan, en hij sprak de hoop uit dat de uitbreiding gestadig voortgang zou vin den, dat tevens een afspiege ling zou zijn van een druk, economisch leven van de stad met haar veelzijdige industrie. De heer Fick, directeur der Rotterdamse Bank te Breda, bracht dank voor de hartelij ke toespraak en in het bijzon der voor de medewerking die zij van de zijde van de ge meente bij de werkzaamheden mochten ondervinden en bracht verder dank aan de ar chitect en aannemer voor de keurige afwerking van 't ge- gouw. Aan de Huishoudschool alhier der Eerw. Zusters slaagden voor Lingerie: R. Draaier, J. v. Dongen, N. Adriaanse, S. Joore, A. Joore, C. v. Seters en T. v. Seters. Lingerie A: C. Zijlmans, R. de Laat, R. de Rooij, A. Roovers, J. Rij pert, A. v. Se ters, A. Bode en S. Smidt. Fijne keuken: M. Simonis, T. Simonis, B. Simonis, N. Rullens, J. v. d. Made, Cl. Merx, T. Rombouts, M. van Helvert, Mevr. Kloet, A. Toe- bak, B. Toebak, B. v. d. Zan- de, C. Romme, B. Hessels, B. Janssens, T. v. Amelsvoort, A. Voermans en T. van Meel. Afgewezen: 1. Costumière: F. v. Gils, M. Sweep; N. Heesters, W. Sweep R. Marijnissen, C. Caron en C. v. Dongen. Afgewezen: geen. In tegenstelling met an dere jaren kenmerkte zich dit jaar de kei-mis, die gehouden is van 23 t.m. 26 Juli door uitstekend zomerweer, het geen tot gevolg had dat vele vi-eemdelingen Geertruiden berg in die dagen bezochten. Zells de jaarlijkse stertocht bleek hierop haar invloed te doen gelden, want vele wa tersportliefhebbers gingen in die dagen in Geertruidenberg voor anker. De dure levens standaard dtukte haar stem pel op de kermis-vermake- lijkheden, want vele inrich tingen moesten zich met een matig bezoek tevreden stellen. Het geheel verliep rustig en gezellig, zodat de politie een gemakkelijke taak had. Uitreiking Diploma Ambachtsschool Onder grote belangstelling werd Vrijdagmiddag in het keurig ver sierde overblijflokaal van de Am bachtsschool alhier aan een, aan tal leerlingen die met succes de cursus doorlopen hadden, het di ploma uitgereikt. Naast de directeur met zijn staf van leraren, waren aanwezig de Edelachtbare heer Burgemeester, het bestuur, de Eerw. heren ka pelaan Lamers en Ds. Kalmijn. De Directeur heette allen har telijk welkom en dankte de Bur gemeester voor de belangstelling welke hij steeds voor de Am bachtsschool betoonde. Het deed de Directeur genoe gen, de burgemeester te kunnen mededelen, dat dit jaar, het pla quette van de gemeente voor de beste leerling, kon worden toege kend aan een van zijn kinderen. De directeur sprak zijn volle tevredenheid uit over het school bezoek en bracht in dit verband speciaal dank aan de leraren, die hun volle zorg aan de leerlingen besteden. Spreker vond het jam mer, dat aan enige leerlingen, die niet voldoende ijver getoond had den, het diploma niet kon worden uitgereikt. In tegenstelling hier mede prees spreker die leerlingen, die te Breda hadden deelgenomen aan het examen „Bovak" en zich daarmede moesten meten met de topklas van de Bredase ambachts school, en met groot succes, doch hiervoor bracht hij speciaal dank aan de heer Gerritsma, die in de vrije uren deze jongens extra les sen daarvoor gaf. Ook meende spreker niet te mogen eindigen vooraleer hij mel ding maakte van de eerste leerling der school, die thans, na nog een jaar extra, geheel vrijwillig te zijn gebleven, de school gaat verlaten. Aan deze leerling, H. v. d. Poel uit Made, zal daarom een extra aandenken worden aangeboden. Hierna werden de jongens door de heer Hartong toegesproken, daar de voorzitter de heer Ir. Oomes tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn. De heer Hartong wees de jongens op het grote moment dat thans aange broken was: je gaat de school verlaten om je plaats in de maat schappij in te nemen. Nu is de basis gelegd, doch wees er van overtuigd, dat je nog niet vol leerd bent. In het dagelijks leven is geen middenweg. Je werk is goed of niet, punten krijg je bij je baas niet, en je zult op je eigen benen moeten staan en zelf denken. Hij wees hen op het plichtsbe sef, het werk met ernst te doen en steeds bij te leren, want de technische klok staat niet stil: volg dus de komende ontwikkeling. Ook raadde hij de jongens ten zeerste aan de avondschool te volgen en daardoor hun kennis te verrijken. De wereld ligt voor je open en het is aan je zelf of je wat bereiken zult. Begrijp vooral, dat al het werk dat je te doen krijgt zin heeft, noodzakelijk is. Dit illustreerde de heer Hartong met eigen ervaringen als begin neling. Tot slot sprak hij de hoop uit dat het allen goed mocht gaan en dat zij veel succes in de toe komst mochten hebben. Vooraleer de burgemeester tot uitreiking overging bracht - hij veel dank aan Directeur en lera ren voor hun zorg en toewijding aan de jongens betoond. De bur gemeester feliciteerde de jongens met het behaalde succes, het di ploma, en drukte hen voorname lijk op het hart dat zij veel voor waren op de jongens die van de lagere school het bedrijf ingaan. Het mag U vooral wel erg dank baar stemmen tegenover uw ou ders, die U hiertoe in de gelegen heid hebben gesteld. Tot slot sprak de burgemeester de hoop uit dat zij steeds met vreugde hun ambacht zullen uitoefenen, en de naam van de school mede hoog zouden houden, döor een voor beeld te zijn voor hun collega's. Het eerste diploma werd uitge reikt aan de beste leerling P. A. Maas uit Geertruidenberg, die de door het gemeentebestuur ter be schikking gestelde plaquette in ontvangst mocht nemen. De geslaagden A. Pieterse en M. de Rooij ontvingen naast hun diploma een mooie passerdoos als 2e en 3e beste leerling. H. v. d. Poel ontving naast een extra getuigschift een mooi en te vens nuttig boek als aandenken, dat hij de eerste leerling is ge weest. Verder werd het diploma uitge reikt aan C. van Dalen, C. Schellekens, P. Stoop, L. v. Dalen, A. Broe ders, F. van Mook, A. v. Alphen, J. Boons uit Made C. v. Ginneken, F. v. Suijlekom en J. Oome uit Raamsdonk F. Zijlmans, M. Sperber en B. Okkerse uit Geertruidenberg H. Wassenberg en H. v. d. Weste uit Waspiken J. v. Mook uit Oosterhout. Tot slot werden de geslaagden door de directeur gefeliciteerd en bracht hij een speciaal woord van dank aan H. v. d. Poel, voor het vele werk dat hij verricht heeft voor de inrichting der school: ook de scheidende leer lingen werden in dit dankwoord van de directeur betrokken. Op hartelijke wijze namen hier na de gediplomeerden afscheid van Directeur, leraren en bestuur, waaruit op ondubbelzinnige wijze de goede verstandhouding onder ling naar voren trad. Ik weet niet wie 't meest verlangde naar deze uitgaans dag van de Ouden van Dagen uit Waalwijk, de oudjes zelf of ik en mijn collega, de chauffeui-s en de ijverige he ren van het comité. Want U weet, het is buitengewoon ge zellig zelf plezier te hebben, maar een ander plezier te zien hebben is nog gezelliger; dan zijn er immers twee die plezier hebben, want van de weeromstuit krijgt gij ook plezier en gedeelde vreugd is dubbele vreugd. En nog ge zelliger is het wanneer die andere een oud mensje blijkt te zijn, eentje die in de avond van zijn leven is, die vaak ge brekkig en hulpbehoevend is, die tobt met de zorg om en van de oude dag. Over deze zorgelijke gezichten 'n glimp van zoi-geloosheid te zien glij den, in oude ogen die veel leed al hebben moeten aan schouwen en die langzamer hand befloerst gaan worden, de eeuwig jonge vreugde te zien blinkex-en, dat geeft U een niet te omschrijven ge voel van blijheid. De grollen die de oude typen verkopen, doen U vaak in een schater lach uitbarsten en een grimas van hun gerimpeld gezicht doet U tranen lachen. Het is zo'n uitei'st dankbaar gezelschap die Waalwijkse Ouden van Dagen, en op zo'n middag als 1.1. Donderdag moet je tientallen keren ho ren: „Wè ies 't toch gezellig, war meneer" of „Wè hemme 't toch goed". Vraag het aan iedereen die mee is geweest, of hij of zij nou oud is of jong, ze zullen U allemaal zeggen dat het verduiveld gezellig was, dat ze in lange tijd zo niet hebben gelachen, dat het zo'n prettig gevoel geeft iets voor die oudjes te kunnen doen, dat het zo fijn is voor oude mensen, te zien hoe an deren zich voor je uitsloven en het je aangenaam en ge zellig willen maken. Ik heb zoveel indrukken op gedaan weer deze middag, dat het moeilijk voor me is uit deze kluwen van impressies, een hele kleurige draad te ontwarren; nochtans zal ik proberen of ik U enig idee bij kan brengen van deze middag. Maar van te voren maak ik vast de opmerking, dat degene die nog meer van dit uitstapje wil zien en weten, a.s. winter naar de film moet gaan kij ken die de heer Schuurman van het uitstapje maakte. De meeste oudjes stonden al voor de deur toen de wa gens in alle hoeken en gaten van Waalwijk de oudjes gin gen opsnorren. Dan brachten zij ze naar de Mr. van Cooth- straat, waar om goed 1 uur een rij van 52 autos' het ob ject was van de belangstel ling van velen die eens kwa men kijken, of een bekende nog kwamen groeten als gold het een wereldreis. En toch, voor deze oude mensen had de tocht ook iets van een we reldreis, want geen wereld reiziger zal zo naar het begin van zijn tocht hebben uitge zien als deze oudjes. De reis verliep vlot voor de oudjes; een klein oponthoud in Drunen, waar Okke v. Delft en Toon van Drunen en nog enkele anderen bij de broe ders werden opgehaald. „Ik heb heel de merge op de p gezeten" zei Okke, „zo bang was ik dè ge me nie zoudt komen haole". Dat was nou weer iets voor Okke. Dan over Den Bosch, Vught, Haaren naar Oisterwijk met de verkeerspolitie voorop, die er voor zorgde dat de Ouden van Dagen uit Waalwijk een ongestoorde reis hadden zon der veel oponthoud. Het ging prima, regelmatig kon er door gereden worden, af en toe moest er wel eens iemand uit de auto om even langs de weg te gaan zitten of tegen een boom te gaan staan. En soms werd er wel eens iemand een beetje ziek, maar dan zorgden de dames (en heren van het Rode Kruis er wel voor dat het leed gauw ge leden was. „Maok toch ammel nie zo'n miennekes" zei Jans- ke Pullens en het krasse, ou de menske pakte haar rokken bij elkaar en stapte weer in. Ik moet zeggen, deze keer zat er de stemming gauwer in dan vorig jaar, de oudjes wa ren ook 1 veel luidruchtiger. Kwam het omdat de mans kerels nou ook van d'r eigen centen een borrel mochten kopen? Ik weet het niet, maar 't was er in elk geval heel gezellig op Groot Speyck en de vacantie-gasten amuseer den zich kostelijk. Ik zei net immers al dat ge van de weeromstuit ook zelf plezier krijgt. „De Pechvogels" onder lei ding van Nol van Engelen zorgden voor de muziek en al gauw stonden de vlugsten op de dansvloer. Alleen heb ik verschillende keren horen zeggen: „Ge kant horen, dè die jonge mannen gin ver staand hebben van 'ne mazur ka"; ook volgens Louis v. Es speelden ze de mazurka hele maal niet goed en Louis kan het toch weten, want die is vroeger dans-leraar geweest, zei-t-ie. Ja, die danswedstrijd was heel interessant; eerst een wals, toen een mazurka. Ze hebben gedanst dat het een lust was en goed ook. Janus van de Meerakker, een broer van Rein, mocht zo hard kla gen over zijn longen als ie wilde, hij haalde toch maar de eerste prijs met zijn part- nerin, en nog wel met specia le lof van de jury; hij kreeg een mooie sigarenkoker. Toon van Drunen, die tegenwoor dig bij de Broedei-s in Drunen is, haalde de tweede prijs: een stevige pijp; „Daor rook ik eens per jaor uit, dan kan ik er lang van doen" zei Toon. Louis van Es, die had, na loting, de dei-de prijs, een prachtige asbak, die hij voor geen honderd gulden van de hand wilde doen. Boven Kaar semakers en Tinus Brok kre gen een troostprijs. De dames mochten een fles odeur komen uitzoeken en gul werden de zakdoeken van hun „vrijers" bespi-enkeld, dat ge het in heel Oisterwijk kondt ruiken. Ik bofte, dat ik bij Janus en Louis aan 't tafeltje zat, want ze tracteerden royaal op een rondje. Nee, dat heb ik niet op een uitrekening ge daan. O ja, van te voren was er nog een korte huldiging ge weest van Janske Pullens uit de le Zeine, Jan van Breugel van de Winterdijk, Leijtens uit de Putstraat en Toon van Drunen uit Drunen, die wa ren samen 336 jaren, „resp. 84, 84, 84 en 84 zei Driek v. Engelen, die de middag uit stekend leidde. Weet ge wat ze ook gedaan hebben? Touwgetrokken! Dat had ge moeten zien. Er wa ren vier ploegen van vier en ze stonden al te trekken voor dat ze een touw in d'r han den hadden. Ik ben niet sterk in het maken van prognoses" en zeker niet op touwtrek- gebied, maar nu 1 durfde ik toch wel te voorspellen dat de finale gespeeld zou worden door de ploegen van Janus Kleijsen en Dorus van Egge- len. En 't was zo! Wat heb ben Janus en Dorus getrok ken, Janus liep donker rood en Dorus licht paars aan, maar Dorus won! „O',, zei Dorus „als 't niet te lang duurt, zei-t-ie, dan ben ik zo sterk als ik maar wil" en z'n snor wipte trots omhoog, „mèr m'n hart, hè Over hart gesproken, d'r waren er verschillende bij die weer opnieuw jong werden. Janus had net zo lief een zoen gehad van de juffrouw van 't bandje als beloning voor zijn dansen en Toontje zei voordat we weg reden al „Ik gao 'r een zuuke". Er is weer gezongen ook; Hannes van de Wiel zong weer van „die Stille Nacht" en hij kon nog aan het wit zand, al zei-tie wel dat het „te leeg aongegeven was". Boom en v. Leent hielden de eer van Bork hoog en op hoe'n manier; zittend voor de microfoon, zong Boom, met zijn bariton-stem, die velen al heeft ontroerd, van tiereliei-e en v. Leent zong met een glasheldere, krachtige tenor stem, die ze in Tilburg nog gehoord moeten hebben, van een boerinneke, dat 'nen sol daat met z'n blanke sabel de hals afsloeg. De heer Dieleman is een uitgesproken lyrisch type, hij zong een ontroerend klaaglied en had veel succes. Maar dan Hein Schouten, die had zo maar onder 't feest al een heel toepasselijk liedje gemaakt op het Comité en Waalwijks Belang en Groot Waalwijk, dat vei-duiveld goed in elkaar zat. Marietje, het zusje van Ok ke, ons sopi-aantje van vorig jaar, zong onder de koffieta fel, neen, sorry, ze stond er boven op, van Muziek en Zang en ze werd een beetje kwaad toen de andei'en mee begon nen te zingen en ze niet bo ven de sterke stem van v. Leent uit kon komen. Och, ik zou nog zo veel kunnen vertellen over deze middag, maar aan allés komt een eind. O ja, voordat ik het ver geet, moet ik eei'st even ver tellen dat de heren getrac- teerd wei-den, natuurlijk ook op consumptiebonnen, op fij ne sigaren van de Fa. van Boxtel-Pullens en de dames op zuurtjes en gebak van de Fa. Pulles-Heesbeen. Een hoe- ra'tje voor deze firma's; wie doen er volgend jaar allemaal iets? De terugreis verliep ook vlot. Tegen acht uur waren we weer in Waalwijk, waai de harmonie ons al af kwam halen en waar honderden mensen langs de straat ston den te zwaaien en geamuseerd toe te zien. Kleine kinderen stonden de auto's te tellen en de gi-otei-en voegden aan de cijfei-rij nog toe: „Rode Kruis, Pers". Het was een hele drukte rond en op het Raadhuisplein, waar de 52 auto's allemaal keurig op stonden. De voor zitter van het Comité, de heer Meys, dankte allen die aan de tocht hadden medegewerkt, Waalwijks Belang, waarvan 't bestuur aanwezig was, de au to-bezitters, 'de verkeerspoli tie, de motorrijders, het Rode Kruis, de „Pechvogels", de leden van het Comité, spe ciaal de secretaris de heer Toon Tielen en last not least Drik van Engelen, die er zo uitstekend de stemming in hield. En Drik van Engelen dank te namens de oudjes ook al len en hoopte dat de inwoners van Waalwijk deze mooie ac tie zouden blijven steunen, vooral ook door een bezoek aan de komende film-voor stelling. Daar moet U zeker naar gaan kijken; neen, niet omdat ik er op sta, maar om eens te zien hoeveel plezier U die oudjes verschaft, wanneer U aan dit mooie doel Uw steun blijft geven. Het was ontzettend gezellig en we weten nog niet wie 't meeste plezier heeft gehad.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2