DE LRNGSTRMT VLIJMEN CAPELLE WASPIK RAAMSDONK GEERTRUIDENBERG WASPIKSE RAAD FEUILLETON HET RIJDEND MYSTERIE MAANDAG 15 AUGUSTUS 1949 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN 2 Bij het overlijden van den Heer J. v. d. Hammen Niczn. Hij schreef de Geschiedenis van Waalwijk voor het allerlaatst bijeen. Donderdag 11 Aug. overleed te v./m. Besoijen de Welcd. Heer J. v. d. Hammen. Hij bereikte de gezegende leef tijd van 87 jaar. Zijn werk zaam leven was gewijd aan de opvoeding van de jeugd en aan de navorsing van de geschiedenis van onze plaats Met recht kan men van hem zeggen dat hij de geschie denis van Waalwijk schreef. De heer v. d. Hammen is in Besoijen geboren op 5 Febr. 1862. Nadat hij, onderwijzer geworden, eerst werkzaam was geweest in Papendrecht en Delftshaven, werd hij in 1888 onderwijzer in zijn ge boorteplaats aan de Openbare school. Tot deze in 1920 op geheven werd. Hoewel de heer v. d. Hammen met hart en ziel onderwijzer was en velen in onze plaats nog de aangenaamste herinneringen zullen bewaren aan de tijd die M': zij bij hem in de klas door brachten, toch is niet het on derwijs zijn levenswerk ge worden. Dit vqpd hij in de ge- sehiedenisvorsing. Nooit heeft hij college ge lopen bij een geleerd profes sor, maar door gestage arbeid en studie heeft hij zich Self bekwaamd tot de grote ken ner van de geschiedenis van onze streken. In 1906, toen Besoijen on der burgemeester Ver wiel nog 'n zelfstandige gemeente was, werd hij archivaris van die gemeente en toen in 1922 de gemeente met Waalwijk ver enigd werd, werd hij archiva ris van Waalwijk, welke func tie hij tot zijn dood toe heeft vervuld. Het werk van de heer v. d. Hammen bestond niet in het schrijven van grote handboe ken, maar het was niet min der verdienstelijk en niet min der veeleisend. Met een ver bazingwekkende nauwkeurig heid en een grote liefde voor het object van zijn studie, heeft hij in honderden artike len de verschillende phazen van de Waalwijkse geschiede nis en de verschillende aspec ten hiervan beschreven. Hij schreef o.m. in het geschied kundige tijdschrift Taxandria en in de Bossche Bijdragen over de geschiedenis van de kerk in Besoijen, de kerk aan de Haven, het Klooster Naza reth waarnaar de Klooster- werf genoemd is, over 't oude St. Joris-gilde, hij schreef over de geschiedenis van de ge meente 's-Grevelduin-Capelle. over personen als Vondel, Huig de Groot en vele vor sten in hun betrekking tot Waalwijk. Was het enkele weken ge leden de laatste vergadering van de gemeenteraad in Waspik, vorige weck Vrij dag was het de allerlaatste keer dat de heren bijeen kwamen en nog wel met spoed. De oorzaak hier van was, dat in verband met een wijziging van de aan te leggen weg van het Station naar het Zuider- Afwateringskanaal, andere grond aangekocht moest worden. Om vijf over acht werd de vergadering geopend en de notulen werden vastgesteld, echter met de aanvulling dat de raad besloten had de we deropbouw—werkzaamheden tot een bedrag van 150.000.— in eigen handen te nemen en uit te doen voeren onder su pervisie van Bouw-, Woning en Welstandstoezicht. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Dan kwam men aan 't punt dat deze vergadering had no dig gemaakt. Zoals reeds eerder was be sloten zou er een weg worden aangelegd vanaf het Station, via de Kerkstraat en dan van de Kerkstraat recht op het Zuider-Af wateringskanaal. Nu had men echter het uitbrei dingsplan ter visie gekregen en daarin bleek de ligging van deze weg af te wijken van de oorspronkelijke. Hier was de nieuwe weg geprojecteerd in aansluiting op de reeds aan gelegde weg aan de overzijde van het kanaal, meer in Wes telijke richting dus. Het per ceel dat men met het Zuider kanaal reeds had aangekocht, had men bijgevolg niet nodig; maar wel een perceel van het gesticht Franciscus van Sales voor Ouden van Dagen. Dit was bereid het perceel aan de gemeente te verkopen voor 2500.— per H.A. Geen van de leden maakte hierop een aanmerking. Vervolgens besloot men een gedeelte van 't gemeentehuis weer te verhuren aan de Rijks politie. De huurprijs was o.m. gebaseerd op de kosten voor water, verlichting en schoon houden. Daar de prijzen hier voor de laatste tijd aanmerke lijk gestegen waren, kwam 't B. en W. billijk voor ook de huurprijs te verhogen. Deze werd dus van 160.op 225.— per jaar gebracht. De heren de Zeeuw en. Rek kers hadden een aanvraag in gediend om een bijdrage vol gens de Premie-regeling. De totale kosten van de woning splitsing en -verbetering be droegen resp. 6518.en 3231.—. De rijkspremie hier voor bedroeg resp. 2520. en 1440.—. De gemeente be taalde hieraan 660.en 360.—. Geen van de leden had hier bezwaar tegen. De vergadering werd ver volgens weer gesloten en we stonden om kwart over acht weer buiten. Gemeenteraad. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Vlij men, op Woensdag 17 Augus^- tus 1949 des namiddags om 7 uur ten raadhuize. Te behandelen onderwer pen: 1. Opening. 2. Vaststelling notulen der raadsvergadering van 30 Juni 1949. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van B. en W.: a. tot intrekking van het raadsbesluit van 30 Ju ni 1949; b. tot wijziging van de Verordening op de hef fing van rechten voor inlichtingen, welke wor den verstrekt uit 't be- bevolkings- en verblijfs register dezer gemeen te. 5. Voorstel van B. en W. om het K.B. van 19 Juli 1949, no. J 329, strekkend tot toekenning van een grati- Daarnaast reconstrueerde hij voor vele families de stam boom en zocht hij naar het familiewapen. Hij was de vraagbaak voor allen in alles wat de geschiedenis van Waal wijk en omgeving betreft en tot in zijn laatste dagen, toen zijn steeds slechter wordend gezichtsvermogen hem niet meer toestond de brieven om inlichtingen zelf te lezen, was hij de mensen die er om vroegen nog steeds behulp zaam. Iedere Zaterdagmiddag ging hij naar het Rijksarchief in Den Bosch zijn bronnen raad plegen en lange tijd was hij daar de oudste bezoeker. Speciaal vermeld dient zijn medewerking aan ons blad. Wanneer ge uit ons archief 'n oude jaargang pakt van de Echo, dan is het bijna zeker dat ge daarin vele artikelen aantreft van de hand van de heer v. d. Hammen; wij wij zen b.v. op de 79 artikelen, grote artikelen, die hij in ons blad wijdde aan de geschie denis van de kerk te Besoijen. Wij kunnen hem voor deze medewerking niet dankbaar genoeg zijn en wij prijzen ons gelukkig, dat wij deze man, die in de geschiedenis zijn tweede liefde vond, het mid del aan de hand hebben kun nen doen, de kennis die hij zich na moeizame studie ver wierf, verder uit te dragen en grotere bekendheid te geven. Zijn naam zal daarom voort blijven leven in de geschied kundige wereld; hij zal een begrip blijven voor eenieder die zich in het bijzonder voor de geschiedenis van Waalwijk en zijn Omgeving interesseert, want hij heeft zich op dit ge bied grote verdiensten ver worven. Van hem kan met recht gezegd worden: „Niet in ledigheid at hij zijn brood". Hij ruste in vrede. verkoop van een perceel tje land, gelegen aan het „Oude Kerkpad", aan C. Peijnenborgh en A. van Halder, beiden alhier. 10. Voorstel van B. en W. tot oninbaarverklaring en ont heffing-verlening honden belasting. 11. Voorstel van B. en W. tot afwijzing van een verzoek om ontheffing van school- geld. 12. Voorstel van B. en W. tot niet-aanvaarding van de voorwaarden van aanslui ting aan de drinkwater leiding, gesteld door de N.V. Waterleiding Maat schappij Oost-Brabant van 4 Mei 1949, no. 1740. 13. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van 'n bedrag van 10.voor 't aanbrengen van de naam van de in Indonesië ge vallen militair C. A. L. Klerx uit Vlijmen, op het rouwbord te Waalre. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente begroting 1949. 15. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geld lening (onderhands) met de Coöp. Centr. Boeren leenbank te Eindhoven van 73000. 16. Voorstel van B. en W. be treffende het beschikbaar stellen van gelden voor 't v.g.l.o., vak huishoudkun de, voor de R.K. Meisjes school te Vlijmen, inhou dende tevens het voorstel ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Diverse fabrieks- en thuis- stiksters voor schoen- en le- derwarenfabriek. Enige schilders. Enige metselaars. Geroutineerde handschoenen- stikster voor lederwarenfabr. Een huishoudster. Een boerenknecht. Een overleersnijder en een af- lapper voor Prov. Utrecht. Jongemannen voor opleiding tot filiaalchef. Thuis-handschoenstiksters. Een jeugdige lederbewerker. Een ophaler. Een halfwas broodbakker. Een schalmer. Een hulpmodelleur-snijder. Een steno-typiste. Een aankomende kantoorjuffr. Een jongen voor afd. expeditie (schoenfabriek). Een bezorger-winkelbediende. Bieden zich aan: Een zandvormer. Enige landbouwhulpen. Enige chauffeurs. Een constructiewerker. Een correspondent. Een vertegenwoordiger. Div. grondwerkers, betonwer kers en een opperman. Twee machine-bankwerkers. Een geroutineerde telefoniste. Een typiste. Kantenschrooiers, aanklop- pers en aflappers. Een assistent looimeester. Een aankomende handzwikker Enige kantoorbedienden voor magazijn en kantooradmini stratie. Aanmelding dagelijks tus sen 912 uur v.m. op het Ar beidsbureau Waalwijk, Gro testraat 339. Tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig vanaf 15 Aug. tot en met 20 Aug. 1949. Het Arbeidsbureau Waal wijk verstrekt ook inlichtin gen aan adspirant emigranten. om ten aanzien van de R. K. Meisjesscholen te Haarsteeg en te Nieuw- kuijk een afwachtende houding aan te nemen ten aanzien van het beschik baar stellen van gelden voor dat vak op die scho len. 17. Rondvraag. Voor beroep bedankt. Ds. Cuperus te Doornspijk heeft voor het op hem uitge bracht beroep naar de Ned. Herv. kerk alhier bedankt. Einddiploma Diplomatenschool. De heer L. P. Smit te Vrij- hoeve-Capelle slaagde met goed gevolg voor het eindexamen van het Nederl. Opleidings Instituut, Kasteel Nijenrode (de z.g. Diplo matenschool), waarop hem het diploma dier inrichting werd uit gereikt. Geslaagde en familie proficiat, 't Rozeknopje. De gemengde zangvereniging ,,'t Rozeknopje" zal dit jaar deel nemen aan de 19e Bekerzang- wedstrijd Overschie 1949, uitge schreven door het Mannenkoor „Ons Genoegen" en het gemengd koor „Caecilia" aldaar. De vere niging zal uitkomen in de afde ling Uitmuntendheid. Inenting en herinenting. In verband met het heersen van pokken in Indonesië en als gevolg van 't wegens 't intensieve verkeer tussen Indonesië en Ne derland bestaande besmettingsge vaar zal a.s. Donderdag 18 Aug. des namiddags 3 ,uur in het wijk- gebouw van het Groene Kruis in de Nieuwstraat gelegenheid be staan tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Burgerlijke Stand. GeborenMaria Anna Helena d. v. C. Lankhaar-Koops. Zeist. Pieter Adriaan z. v. G. Wilhelmina d. v. J. de Bie-vai: Wilhelmina d. v. J. Timmermans- Wagemakers-Riegman. Dirkje de Cloe. Adriaan z. v. A. Hoefnagel-de Roon. Huibert Willem z. v. A. A. Paulidas-v. Oversteeg. Pieternella Gijsber- ta d. v. F. Tactor-Hoefnagel. Maria Pieternella d. v. A. A. J. Brok-Oerlemans. Teunis z. v. J. Groen-Bakkeren. GehuwdH. Janson 24 j. met J. M. van Beek 25 j. A. Snoek 27 j. met P. van der Hoeven 30 j. A. Grootswagers 24 j. met M. A. Zwanenburg 21 j. Overleden: A. Huizing 71 j. wed. van W. J. Pruijssers. - C. Hommel 65 j. echtg. van J. Mandemakers. GevestigdJ. Mijnbeek van Loonopzand C. Haverhals v. Loonopzand J. van Zutphen van Wassenaar M. P. A. Vos van 's-Hertogenbosch G. van Esch van 's-Gravenhage L. P. Smit van Breukelen C. Weltevrede van Waalwijk T. Sloof en kind van Dussen M. van Peer van Utrecht. VertrokkenH. Dekkers naar Pijnacker M. H. Smits, echtg. van J. van der Made naar Was pik J. W. Rietveld echtg. v. J. Nieuwkoop naar Wijk en Aal burg D. Rijsdijk naar Santa- rosa (Brazilië) A. C. Strijp naar Waalwijk H. A. Spran- gers echtg. van N. van Zeist naar Hoensbroek J. W. Snij ders echtg. van H. van der Veer en kind naar Rotterdam A. J. de Roon naar Belleville (Cana da) P. van der Hoeven echtg. v. A. Snoek naar Almkerk I. I. Camplin en echtgenote naar Raamsdonk L. J. Schoenma ker naar 's-Hertogenbosch W. J. Schoenmaker naar Breda J. van Weelden en echtgenote naar Vuren. Postduivenverenigingen. Liefdadigheidsvlucht Schitterend resultaat. De door de Postduivenvereni ging „De Luchtvaart" in samen werking met de vereniging van Zaterdagsvliegers „Nooit Ge dacht" j.l. Zaterdag 6 dezer ge houden liefdadigheidsvlucht ten bate van de tuberculosebestrijding door de vereniging ,,Het Groene Kruis" voor de gemeente Sprang- Capelle kan schitterend geslaagd worden genoemd. Ruim 600 dui ven werden voor deze vlucht in- gemand en Zaterdagmiddag te Mons (B.) in vrijheid gesteld. De eerste duif, van de heer A. Blom, werd geconstateerd om 13.48.37 en bereikte een gemid delde minuutsnelheid van 1442.10 m., terwijl de laatste prijswin nende duif, welke een gemiddel de snelheid had van 1211.88 m. per minuut, werd geconstateerd om 14.05.02. De prijzen vielen ten deel aan: Adr. Blom 1, 3, 6, 39, 70 H. Vos 2, 43, 72, 79, 167, 188 C. Broeks 4, 8, 10, 22, 41, 68a, 134, 178, 185 J. van Doornik 5, 80, 103, 121, 125 B. Pols 7, 33, 50, 88, 133, 147, 161, 162, 170, 199; C. van Tilborgh 9, 89, 136, 145, 172 R. Dijkstra 11, 15, 112; J. Verhagen 12, 164, 175 W. de Jong 13 J. van Drongelen 14, 21, 51, 86, 105, 107, 139, 189 H. van Campen 16, 102, 126, 126a, 140, 177 W. Mandemakers 17, 18, 20, 40; A. de Jang 19, 23. 85, 123, 141, 195 G, Treffers 24, 37, 138 J. van Raamsdonk 25, 27, 81, 109, 156 Gebr. van Os 26 Joh. de Jong Jzn. 28, 57, 159 P. Bakkeren 29, 183 St. v. Peer 30, 35, 83, 99, 117, 146, 179, 190 Adr. Klootwijk 31, 45, 54, 62, 63. 87, 128. 142, 160 R. Blom 32, 52; G. Vos 34, 108, 155 C. van der Schans 36, 152 J. Spierings 38 J. Nieuwenhui- zen 42, 75, 118, 153, 184 H. Verduijn Azn. 44, 197, 198 Adr. van Beek 46, 120; M. de Jong 47 A. Groeneveld 48, 49, 95, 115; P. Nieuwenhuizen 53, 66, 71, 76, 90, 176; Adr. Spierings 55, 61, 96, 171 Hendr. Ver duijn 56, 110, 150, 174; A. Spuij- broek 58 J. de Meter 59, 65, 69, 100 G. Treffers Gzn. 60; M. de Jong 64, 137, 191 Gebr. van Onzenoort 67, 106, 200 J. vdn Oosterhout 68, 98, 143, 148; M. van Peer Jzn. 73 M. Mesch 74, 101, 124, 135, 169 M. Groe neveld 77, 168; M. Treffers 78 J. Rosenbrand 82M. v. Peer Adr.zn. 84, 93, 157, 163 A. v. Campen 91, 151, 180; G. Zwart 92 Gebr. de Jong 94, 97, 194 J. Verduijn 104 A. Haverhals 111, 173 A. van Zeist 113, 158; M. Spierings' 114, 165; Adr. Dek kers 116, 131, 132; Adr. Rijken 119 A. van Iersel 122, 149, 154 P. Treffers 127 C. Groe neveld 129, 130, 166 Jos Roo- senbrand 144, 182, 192 Adr. Versteeg 1-81 W. Nieuwenhui zen 186 J. van Zutphen 187 A. Brok 193. De extra-prijs, een compleet herenrijwiel, werd gewonnen door de heer Adr. Blom. Onder overgrote belangstelling werden Dinsdagavond d.a.v. in het café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart de prijzen, luxe- en huishoudelijke voorwerpen, alsmede gebruiksartikelen, aan de winnaars uitgereikt. De voorzit- i ter van de Groene Kruisvereni ging, de Edelachtb. Heer Burge meester Smit, die eveneens door zijn aanwezigheid blijk van me deleven toonde, bracht allen, die aan het slagen van deze lief dadigheidsvlucht hun medewer king hadden verleend namens het Groene Kruis dank, in het bij zonder de duivenliefhebbers, die door het organiseren van deze vlucht, naar het zich laat aanzien, een belangrijk bedrag aan het Groene Kruis zullen kunnen overdragen voor de bestrijding van de tuberculose ter plaatse. Geslaagd. Voor coupeuse slaagden in Den Bosch de dames T. Ver voort, C. Ruytenberg, T. Meys, H. Zijlmans en R. Okkers. Onze plaatsgenote, mej. A. van Gorp, slaagde voor het MULO-diploma A en voor het middenstands-examen mej. J. v. Gorp, alsmede de heren M. de Zeeuw, F. Vermeulen, Adr. v. Gerwen, J. Verschuren, R. van Dongen Azn., L. Fitters, J. Kuijsters en B. Langerwerf. T.B.C.-dagen. De Waspikse T.B.C.-dagen zijn weer voorbij en wat voor namer is: geslaagd. Voor de voetbalwedstrijd was de be langstelling echter maar pia- tig. Was dit vanwege de in vallers, die bij „Waspik" wa ren opgesteld? Toch waren zij het die het publiek en mis schien ook wel het bestuur lieten ontdekken dat Waspik onbevreesd de nieuwe compe titie tegemoet kan gaan. Vier maal doelpuntte Waspik. RKC passeerde keeper Roksnoer echter vijf maal, zodat zij de wedstrijd won. Op de amusementsavonden en de K.A.J.-sportdag willen wij hier nietverder ingaan. Dit alles is echter goed ge slaagd. De T.B.C.rVlucht is ook naar wens verlopen. De eerste prijswinnaar was de liefheb ber W. Zijlmans, terwijl W. Donks tweede werd. Gouden Bruiloft. De echtelieden Leo van Hal deren en Agatha Verhulst zullen 17 Augustus hun gouden huwe lijksfeest vieren. Hij is 75 en zij 71 hij is leerlooier van z'n vak en werkte eerst bij Bouman in in Oosterhout, waar zij tot 1928 woonden. Later was hij werk zaam bij Samuel te Breda en later bij dezelfde firma te Was pik. Zij wonen bij hun dochter in. Ongetwijfeld zullen zij op 17 Augustus veel belangstelling ondervinden. Zeldzame visvangst. De heren J. Otto en P.-Ver meer uit deze gemeente, wis ten Woensdag j.l. in de tijd van 3% uur in de Biesbosch met hun hengel 49 pond en 3 ons vis te verschalken. Hier onder bevonden zich 21 win den. De grootste was 48 cm. lang en 17 cm. breed. Bevorderd. Onze oud-stadgenoot, dhr. A. Perridon, adjunct-secreta ris bij de Kamer van Koop handel te Parijs, is bevorderd tot adjunct-directeur bij die Kamer van Koophandel. Circus Royal. Op Woensdag en Donderdag a.s. zal het circus Royal een bezoek brengen aan Geertrui- denberg, standplaats op de Markt. HET VESTIGINGSVERBOD DEELS OPGEHEVEN. Nog voor slagers en brood- en banketbakkers. Nu de goederenschaarste in tal van sectoren van het han delsleven vrijwel voorbij is, is het Besluit algemeen Vesti gingsverbod Kleinbedrijf, on der de bezetting ingesteld en nadien gehandhaafd, opgehe ven voor die bedrijven, die onder de vestigingswet klein bedrijf 1937 vallen. Thans gelden dus voor ves tiging weer de normale ver eisten van vakbekwaamheid, handelskennis en credietwaar- digheid. Uitgezonderd hiervan zijn echter de takken, welke niet onder de vestigingswet vallen en ook het slagersbe- drijf, het broodbakkers- en brood- en banketbakkersbe drijf. Wat de slagers betreft, meent de minister de vlees- schaarste nog te groot, voor de bakkers zijn de voorstellen tot regionale sanering van een daartoe ingestelde commissie in studie. ficatie over 1949 aan het Burgerlijk Rijkspersoneel van overeenkomstige toe passing te verklaren voor het in ambtelijk verband werkzame, alsmede voor 't daarmede gelijk te stellen op arbeidsovereenkomst werkzame gemeente-per soneel. 6. Voorstel van B. en W. om de uitvoering van de wederopbouw - werkzaam heden, genoemd in het schrijven van het Minis terie van Wederopbouw en Volkshuisvesting van 21 Juni 1949, no. 73451, over te nemen, welke werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door de Dienst van Bouw-, Wo ning- en Welstandstoe zicht Nrd.-Brabant Oost. 7. Voorstel van B. en W. tot verpachting van 't jacht- recht op de gronden der gemeente. 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel tje bouwterrein, gelegen aan het „Oude Kerkpad", aan M. C. de Gouw, al hier. 9. Voorstel van B. en W. tot VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN EEN OORSPRONKELIJKE AVONTURENROMAN door d'ARGENTY. 36) Er ging een zacht gemom pel op, een stem maakte zich los en sprak geruststellende woorden. „Die vinden we wel, die komt wel weer boven wa ter, die loopt niet in zeven sloten tegelijk". „Nee!" kreet hij uit. „Die chauffeur zou haar uit de weg ruimen! Die chauffeur heeft haar te pakken! Heeft haar ontvoerd, vannacht, ik heb 't zelf gehoord!" Medelijdende glimlachjes op de gezichten rondom. Langzaam kwam de gestal te van de chauffeur binnen zijn gezichtsveld, liet zich even zien, schoof dan weer te rug. „Kijk maar goed, jonge man, hier sta ik en wegge weest ben ik niet". „Wees maar rustig" sprak de kleine, dikke man tegen over hem. „Je hebt een lelij ke tik gehad. Je moet rust houden. Vanavond kom ik te rug. Straks komt er een me dicijn en die neem je maar in". „Ik hèb niet gedroomd" protesteerde Flipje. „Ik stond aan de deur te luisteren en keek door het sleutelgat. In die kamer was 't Gouden Masker met Liang-sjin. Zij zei hem, dat In-Yin de conduc trice voor zijn rekening had genomen. Hij sprak over zijn plannen". De omstanders lachten hem vriendelijk toe. „Ach, hij is niet goed bij z'n hoofd door die hersenschudding, vindt u ook niet, dokter?" teemde een zacht stemmetje van uiterst rechts. De vraag werd gevolgd door het spottend kirren van Liang-sjin. „Ik ben goed bij m'n hoofd schreeuwde de patiënt, machte loos woelend in de witte lakens, „Liang-sjin is een verraadster Ze wil ons uitleveren aan het Gouden MaskerHij slaat toe, vandaag nogLuister dan naar me Vandaag nog „Rust, rust, rust, dat is het beste", antwoordde de dokter. Dan komt alles weer in orde." „Laten we hem maar alleen la ten, dan kan hij wat slapen", sprak de vage kennis uit de bus naar Groenekan. „Hallucinaties!" grijnsde de Chi nese diplomaat. En zijn scheve oogjes twinkelden pretlustig. „Heb jij ooit gehoord van een Gouden Masker?" vroeg Liang- sjin zoetsappig aan iemand an ders. En het antwoord van Wie lewaal was verrassend in zijn een voud „Och De jonkheer zag hem in ge dachten al de schouders ophalen. „Ochzei ook het onge schoren gelaat van Ravebek, dat nu pas zichtbaar werd omdat de man zich begon te bewegen in de richting van de deur. „We zullen hem hier moeten achterlaten Niets aan te doen". „Master Hsieh-Fu", stamelde de student. „U weet toch va nhet Gouden Masker? We hebben het er over gehad! Gelooft u dan niet wat ik gezien heb? Hij was daar in die kamer, in 't rood „Nu moet u niet meer spreken", onderbrak de arts wrevelig. „U moet rusten, ^lleen maar rusten, tot uw hoofd weer genezen is. Ga wat slapen, nu, dan zullen wij weggaan. Allons, mesdames, mes sieurs". Maar Ossewaarde onderbrak de Belg. „In 't rood In 't rood, zei je? Een rode mantel?" „Ja, jasteunde de jonk heer, uitgeput al van vermoeienis. „Kom mee, man, laat dat jong slapenzei de vage kennis van Groenekan. Er schemerde plots iets roods boven het bed. Het slachtoffer van de aanslag keek naar de bunge lende mouwen van de jas. Her innerde zich de gedaante weer, die daarin uitgedost gebaarde. „Ja 1" riep hij triomfantelijk. „Dat is het! Een goud masker had hij op met twee gaten, ik zag z'n ogen glanzen, dit is het „Hij daast wat!" snerpte het stemmetje van Liang-sjin. „Lk geloof ook dat hij droomt, meneer Ossewaarde", sprak In- Yin, de chauffeur. „Wat u daar laat zien is de kimono van onze conductrice, juffrouw Lijnders Twee staalblauwe ogen boor den zich in die van de spreker. „Kimono, zegt u? Van juffrouw Lijnders? Zó-„Hoe weet W dat, Wielewaal Het werd een ogenblik dood stil. De aanwezigen stonden als versteend te kijken naar de ver bijsterde chauffeur, die het ant woord schuldig bleef op die on verwachte vraag. „Ik zei het tochkermde Flipje pijnlijk. „Hij heeft haar ont voerd. Hij moest haar onschade lijk maken. Liang-sjin vertelde het aan 't Gouden Masker". „Hij ijltstootte het meisje achter hem uit. „Geloof hem niet, hij heeft een hersenschudding i Hij heeft gedroomd „Jij bent vannacht niet op je kamer geweest, Wielewaal don derde de ingenieur opeens. „Biecht op, kerel, waar zat jij vannacht Wat heb jij uitgespookt?" „O, ikIk was, ik heb Ik ben even „Wij hadden een afspraakje..." biechtte Liang-sjin verrassend snel. Haar stem klonk geaffec teerd en ze struikelde over haar woorden. „Hij was bij mij Wij hebben samen gewandeld. Heel onschuldig gewandeld, bui ten, langs de rivier „Stop sprak de man uit de autobus naar Groenekan. „Dit komt op mijn terrein. Dames en heren, u gaat met mij mee naar beneden voor een verhoor. In mijn kwaliteit van hoofdinspecteur bij de C.I.D. eis ik een verkla ring van alle aanwezigen". „Inspecteur, geen hoofdinspec teur", verbeterde Ossewaarde. „Doet er niet toe", antwoordde de anden. „Wilt u mij maar vol gen, alstublieft „Ik blijf even hier, ik zal onze patiënt wel uithoren", zei de in genieur uit Den Bosch. De kudde verliet de kamer. Aan het witte bed bleef een brede, hoekige gestalte achter, die zijn rustige blauwe ogen onderzoe kend over het bleke gezicht van de slap uitgestrekte jongemanhet glijden, dan de witte hand greep, die neerhing over de rand. „FlipjeZo heet je toch, is t niet ',',Goed, jongen ik geloof je, Te hebt niet gedroomd. Je zag het Gouden Masker. Vertel mij maar wat je hoorde. Had hij die kimo no aan? Die rode kimono van onze conductrice?" Een tevreden glimlach plooide zich over het bleke gelaat. „Vertel eens, Flipje", drong de stem aan. „Het is een zij Je hebt haar herkend Is het werkelijk... Lola Lijnders XIX KARELTJE NEEMT DE LEIDING. „Hsieh-Fu De maatschappijman knikte al leen maar. Er lag een grimmige trek op zijn ongeschoren vaal- aandoende gelaat, waarin de bruin-gerookte tanden zich waar lijk thuis schenen te voelen. „Ik geloof niet dat die Chinees zich als zo'n grote gestalte zou kunnen voordoen. En danals je tolk bent bij een diplomaat, herken je heus wel op een gege ven ogenblik z'n stem, al laat hij z'n woorden anders, onheilspel lender zelfs, klinken". Ossewaarde, die deze woorden bedachtzaam uitgesproken had, trok aan zijn sigaar en keek naar de derde man aan het wrakke houten .hoteltafeltje. „Wat denk jij er van, Kareltje De man uit de autobus naar Groenekan fronste zijn voorhoofd. „Ik weet het niet", bekende hij voorzichtig. „Nog nietMaar ik zal het te weten komen. Van daag nog en anders is m n naam geen Kareltje (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2