KAATSHEUVEL Geslaagd Zomerfeest van Waalwijks Belang „&e h.aC&ende ft&Laahd" Lotgevallen van de Polen Verloren zoekt 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 AUGUSTUS 1949 3 Duizenden dapperen thans van huis en haard verdreven I JONGEMAN werkkring Vooral de ruiterdemonstraties vonden gretig ingang. r~ Op 1 September 1939 ruk ten de Duitse legers Polen binnen. Geen oorlogsverkla ring geen waarschuwing. De Duitse tanks bleken niet van karton te zijn en de Polen kregen als eerste in de wereld historie te maken met de Duitse „Blitzkrieg De Duit se luchtmacht desorganiseerde het Poolse leger volledig en ontzag zich niet het luchtwa- •pen te gebruiken om de be volking te demoraliseren. Het was voor Polen, met zijn on verdedigbare grenzen, een ho peloos geval. Legers werden omsingeld of moesten steeds meer naar het Oosten terug wijken. Temidden van deze militai re catastrophe speelde zich in Moskou het voorspel af van 't laatste bedrijf der Poolse tra gedie. In de nacht van 16 op 17 September werd de Poolse ambassadeur bij de Russische volkscommissaris ontboden. Molotof zelf was niet aanwe zig, maar zijn plaatsvervanger las de ambassadeur een nota voor, die het laatste sprankje hoop van de Poolse diplomaat vernietigde. De Sovjet-regering, zo luid-^ de de nota, beschouwt Polen reeds als ontbonden en daar mede alle bestaande verdra gen opgeheven. Moskou zag zich dan ook genoodzaakt „ter verzekering van orde en rust" krachtdadig in te grijpen. Het volkomen gedemoraliseerde Poolse leger bood aan binnen rukkende Russische troepen zo goed als geen tegenstand. Op 30 September gaven de laatste Poolse strijders zich over. Een nieuw schandelijk hoofdstuk was aan de Oost- Europese geschiedenis toege voegd. Weer hadden een Wes telijke en een Oostelijke mo gendheid gedobbeld om 't lot van een volk, dat tegenover deze overmacht weerloos was. Het was, binnen het tijdsbe stek van twee eeuwen, de 4e deling van Polen. Het eerste Zomerfeest dat Waalwijks Belang na de oor log organiseerde en waarme de deze vereniging een mooie traditie wederom opnam, mag men volledig geslaagd noe men. Men heeft de gehele middag en avond mooi weten te vul len met attractieve program ma-nummers, die bij het vele publiek, dat op de been was, zeer in de smaak vielen. Vooral het springconcours, dat een onderdeel vormde van de ruiterdemonstratie, ging er bij het vele publiek dat het veld ten noorden van het Vredesplein omzoomde, heel goed in. MOOIE CONCERTEN. Om kwart over twaalf werd 't Zomerfeest ingezongen door de Waalwijkse Liedertafel Oefening en Vermaak. Dit concert ^dat door vele muziekliefhebbers werd bij gewoond was een waardig begin van deze dag. Op de kiosk voor het Raadhuis, een plaats die jam mer genoeg tot nu toe niet over de vereiste accoustiek beschikt, hebben de heren en dames van het gemengd koor hun bekende opera-koren gezongen, waarmede zij in het verleden zowel hier als elders, reeds veel succes boekten. Koren als Intocht der Gasten van Wagner, Tyroolse dans van Rossini, Geschichten aus dem Wienerwald van Strauss, Klok- kenkoor uit Paljas, het Koor der Landlieden en het Kerkkoor uit Cavalleria Rusticana werden op moeilijk te verbeteren wijze weer gegeven, het was een mooi con cert, dat door dillettanten niet overtroffen wordt en zelden zagen wij voor een openlucht-matinée zulk een grote en intense belang stelling. Van geheel andere, maar even attractieve aard was het volgend programnjanummer: de Hippische demonstratie door de Waalwijkse Ruitersportver. „Rossinant" en de Landelijke Rijvereniging Prin ses Irene. De Achttal-dressuur door Prin ses Irene toonde de grote vorde ringen aan die deze vereniging de laatste tijd gemaakt heeft. Met dit nummer wist men dan ook op het Landelijk Concours Hippique te Haarsteeg in de lichte klasse de eerste prijs te behalen. Ook de Campagne-manoeuvre door leden van de Waalwijkse Rij- en Jachtvereniging werd door de zeer talrijke bezoekers met graagte aanschouwd, hier kon men de gratie en soepelheid bewonde ren waarmee de ruiters de diverse figuren reden. Het hoogtepunt was echter het springconcours, dat voor velen een openbaring was, want te zel den is men hier in de gelegenheid Krijgsgevangene Anders. Russische troepen vonden in een bos in Oost-Polen gene raal Wladislaw Anders, zwaar gewond, zijn divisies uiteen geslagen en gedecimeerd. De Russen brachten hem naar 'n gevangenis-ziekenhuis. Daar werd hem verteld dat hij een goede behandeling zou krijgen en dat hij kon hopen op lijfs behoud, indien hij dienst zou nemen in het Rode Leger. An ders weigerde. Twaalf man nen van de NKVD stormden plotseling de ziekenzaal bin nen, sleurden de zwaargewon de generaal van zijn bed en de gang op. Toen hij naar de zin der heren niet vlug genoeg voortmaakte, de generaal kon zich slechts met behulp van krukken voortbewegen duwde men hem eenvoudig de trap af. Dit spel werd acht maal hGrhaald. Hij kwam ten slotte in de beruchte Lubian- ka-gevangenis in Moskou te recht. Steeds bleef hij onder toezicht van de NKVD, die op de bekende wijze generaal Anders tot „bekentenissen" trachtte te bewegen en bleef „aandringen" op zijn intrede in het Rode Leger. Generaal Anders kwam tot de conclusie, dat hij een goe de bekende van de heren van de NKVD was. Zij lieten hem foto's zien van de Olympische Spelen in Amsterdam, waar op hijzelf voorkwam. Anders wist niet eens van het bestaan van deze foto's af. Persona grata Anders. Op 22 Juni 1941 trokken Duitse troepen, over de demar catielijn 't Russische deel van Polen binnen. De Duits-Rus sische idylle was ten einde. In Moskou herinnerde men zich de onwillige Poolse generaal in de Lubianka-gevangenis. Anders werd voor Beria ge leid, het hoofd van de NKVD. Duitsland heeft ons aangeval len, vertelde Beria, en u bent „gekozen" tot opperbevelheb ber van de Poolse troepen in de Sovjet-Unie. Enkele uren later bewoonde generaal An ders een luxueus appartement waar hij de beschikking had over twee bedienden, een overvloed van caviaar, cham pagne en cognac. Generaal Anders begon zijn „leger" bijeen te zoeken. Hij ontdekte dat duizenden Poolse soldaten waren „ver dwenen". Met moeite bracht hij een leger op de been van ongeveer 115.000 man. Daarmee trok hij naar het Midden-Oosten om zich aan te sluiten bij het Britse 8ste leger. Anders schat het aantal Poolse officieren en soldaten, dat in de Sovjet-Unie is ach tergebleven en waarvan nim mer meer taal noch teken werd vernomen, op anderhalf millioen man. Anders en zijn mannen hebben in de strijd tegen Hit- Ier en Mussolini een grote en eervolle taak vervuld (Monte Casino). Tegenover de Russen bewaarde Anders ook in de jaren dat de geallieerden daar anders over dachten een diep wantrouwen. Wat zou het lot worden van zijn va derland, als de Russen straks met de Westelijke geallieerden aan de conferentie-tafel zou den gaan zitten. Dft is het hoofdthema van generaal Anders' boek: „Een leger in ballingschap". Anders schrijft dat hij van Churchill in de benarde oorlogsdagen de meest geruststellende verzeke ringen ontving: „U zult tegen woordig zijn op de vredes- conferentie, U moet vertrou wen in ons stellen. Groot- Brittannië begon deze oorlog ter verdediging van het prin cipe van uw onafhankelijk heid en wij zullen u nooit in de steek laten". Vandaag leven generaal An ders en met hem duizenden dappere soldaten, als ballin gen in vreemde landen. Hun vaderland wordt geregeerd door mannen die zich hebben verkocht aan Moskou en zich slechts kunnen handhaven zo lang zij de rol van satellieten willen blijven spelen. was dit Zomerfeest, dat inwoner en vreemdeling in staat stelde, geheel zonder eriige kosten van een mooi, aaneensluitend pro gramma te genieteh, een volledig succes, zowel door opzet, correc te afwerking, als bezoek van in woner en vreemdeling. Iedereen was enthousiast over 't gehele verloop en meermalen hoorden we: „zo iets moesten we meer hebben". Dat is niet onmo gelijk, maar wij zouden daartegen over willen zeggen, geven derge- EEN MOOI INITIATIEF VAN EYSBOUTS-LIPS. Toen we namelijk vanaf de Markt een zijstraatje insloegen, naar de klokkengieterij Eysbouts- Lips N.V., bereikten zilveren klan ken reeds van ver ons oor, klan ken die ge hoort in oude steden van Frankrijk, België en Neder land, die daar vanuit grijze to rens rond U heen komen getui meld, op verweerde daken uiteen spatten in honderd andere klan ken. Maar nu kwamen die klan ken van achter een grote stalen roldeur vandaan en toen we daar binnen gingen stonden we voor „De reizende Beiaard", het doel van deze tocht, een doel dat de moeite van een lastige, haastige reis, volkomen waard was. Wat gaat hier immers gebeu ren? Hier gaat men een koninklijk instrument uit de oude toren ha len en naar het volk brengen, een instrument dat waard is door een ieder gekend en genoten te wor den, maar dat in onze streken te zeldzaam is, dan dat iedereen hier toe in staat is. We kennen de beiaard, het ca rillon oftewel het klokkenspel slechts in enkele oude steden, zo als Den Bosch, Amsterdam, Rot terdam, Haarlem, Apeldoorn, MGR. HUIBERS 50 JAAR PRIESTER. Vergeleken bij vele andere volken, is ons volk een heel gelukkig volk. Wij kunnen ons godsdienstig onbeperkt be leven, wij worden niet op on ze vingers gekeken door een alleszins godloze regering, wij kunnen de feestdagen van on ze priesters en bisschoppen met grote luister vieren, zo als gisteren in het Bisdom Haarlem is gebleken. Mgr. Huibers, de grijze Haarlemse bisschop, was op de feestdag van ten hemel opneming van Maria, onder wier bescherming hij zijn Episcopaat en zijn Bisdom stelde, 50 jaar priester. En de gelovigen van zijn bisdom hebben dit met grote luister gevierd, hiermee tonend hun liefde voor hun herder, wier gezag Mgr. Huibers vertegen woordigt. Mgr. Huibers viert dit gouden priesterjubilé nog in volle werkkracht en goede gezondheid en ongetwijfeld zal zij in dit mooie feest de kracht hebben gevonden, te blijven ijveren voor Gods kerk. GROTE LITURGISCHE TENTOONSTELLING. Gezien de grote belangstel ling van verleden jaar onzer liturgische tentoonstelling bij gelegenheid van het 850-jarig bestaan onzer Orde en ook om aan het velerlei verzoek te voldoen, houden de Paters Cisterciënsers van 't klooster Mariënkroon van Zondag 14 tot en met Zondag 21 Augus tus bij gelegenheid van de tiende St. Bernardus Bede vaart wederom een grootse li turgische tentoonstelling. Een zeer kostbare verzameling van diverse paramenten zal er ten toon worden gesteld, alsmede enige bijdrage van liturgische kunst in teken- en schilder werk. We raden U allen ten sterk ste aan, deze buitengewone gelegenheid niet onbetuigd te laten. De tentoonstelling zal ge opend zijn op de werkdagen van 912 v.m. en van 26 uur n.m. Op de Zondagen echter al leen tussen de godsdienst plechtigheden in. Op verzoek zal ook uitleg en verklaring van het tentoongestelde wor den gegeven. 't Cisterciënserklooster Ma riënkroon rekent op Uw aller komst. VERHOGING BENZINEPRIJS MET 6 CENT PER LITER. Wanneer het wetsontwerp tot verhoging van het bijzon der invoerrecht op benzine, dat bij de Tweede Kamer werd ingediend, tot wet wordt ver heven, zal de prijs van de benzine aan de pomp, welke lijke attractiedagen niet vele in woners aanleiding om zich op te geven als lid van W. B. Hoe meer morele en financiële steun, hoe meer er gedaan kan vorden. De vereniging telt een aardig aantal leden, maar het kon gemakkelijk het dubbele zijn! Tenslotte aan allen, die hun medewerking gaven voor 't wel slagen, hartelijk dank, niet 't minst aan onze politie, voor haar uit stekende regeling, niet "t minst bij de concerten. Utrecht. Voor de oorlog in Nij megen en Heusden o.a„ in de schone oude steden van België en Frankrijk en te weinig is de bei aard bij het volk van het platte land bekend. Dit is een van de motieven, waarin de fa. Eysbouts, die sinds enige tijd geassocieerd is aan de 's-Hertogenbossche Schroe- vengieterij Lips uit Drunen, in de klokkengieterij EysboutsLips N.V., aanleiding zag tot de ver vaardiging van deze Reizende Beiaard. Natuurlijk zit hier ook het streven voor bekendheid te geven aan de fabriek, die zich een goede naam reeds heeft verwor ven met haar klokken, maar die met de Reizende Beiaard haar eerste volledige Carillon heeft be rekend, gegoten en gestemd. „DE BEIAARD". En als men de klokkendeskun- digen en beiaardiers mag geloven, dan is dit de beste beiaard, die ooit in Nederland is vervaardigd. En inderdaad de klank van dit klokkenspel is buitengewoon mooi. Het is een volledige beiaard, want de omvang is drie octaven chromatisch. Het is echter een lichte beiaard, om der wille van het transport natuurlijk. De .bas-klok (do 1) thans 26 cent per liter be draagt, met ongeveer 6 cent per liter stijgen. In hetzelfde ontwerp wordt tevens voorge steld de motorrijtuigenbelas ting voor autobussen zodanig te wijzigen, dat voor de eerste 1000 kilo eigen gewicht 70 wordt betaald en voor elke verdere 100 kilo 12. Hieruit zal een verlaging voortvloeien van ongeveer 10 percent. Dit benzineprijsmes der re gering snijdt eigenlijk van 3 kanten: behalve de voorge stelde belastingverhoging, die jaarlijks 40 millioen gulden meer naar de schatkist zal doen vloeien, zal het gebruik, De T.B.C.-Duivenvlucht. Opnieuw een eclatant succes De Voorzitter van de vereni ging het Wit-Gele Kruis, de heer M. van Nieuwstadt mocht met volle recht ook dit jaar weer van een eclatant succes spreken door de organisatie van postduiven- liefhebbers met de T.B.C.-vlucht vanuit Quievrain bereikt. Weder om heeft Kaatsheuvel zich van zijn beste zijde laten zien: enthou siasme en samenwerking met als gevolg succes. Opnieuw is be reikt, dat een gehele bevolking zich spontaan opmaakte om ook dit jaar deze vlucht tot iets groots te maken. De heer v. Nieuwstadt bracht daarvoor de organisatoren en de gehele bevolking hartelijke dank. Dat er gewerkt is om een netto recette te bereiken van 'n 2700 gulden zal ieder begrijpen, doch de spontaniteit, waarmede de jon gens onder leiding van de heer W. Aussems zich gegeven heb ben om ook dit jaat" 'n record te slaan, heeft dit mogelijk gemaakt. We mogen en kunnen ze niet al len noemen: het waren mannen en jongens, oud en jong, met zaken en arbeiders, doch een der meest enthousiasten, zonder aan de waardering voor de anderen te kort te doen, moet genoemd wor den, n.l. Frans Snoeren, die tot in de Moer op stap ging om prijzen voor de vlucht bijeen te krijgen en... met een succes, dat niet te evenaren was. Dat er belangstel ling was bij de prijsuitreiking en verloting laat zich denken, 't Ge leek in en bij café „De Sportwe reld" in de Marktstraat, meer op een tent van Ome Jaap op de kermis, dan op een duivenstami- neetje. Een machtige geluidsinstal latie van de heer Jos de Brouwer schetterde de toespraken en uit spraken over de duizendkoppige menigte, die tot in de Marktstraat met belangstelling stond te luiste ren en hoopvol de verlotinguitslag heeft een doorsnede van 77 cm en de kleinste klok (do vier ge streept) een van 18 cm. Het resp. gewicht is 280 kg en 9 kg. De totale omvang is 35 klokken. Wanneer we de cijfers zien van sommige Amerikaanse Carillons, dan is dit eigenlijk maar een lil- liputtertje, want daar heeft men Carillons van 72 klokken met een bas-klok van 20.000 kg. Maar als daar iets niet geweldig groot ge beurt heeft het geen waarde. Niettemin heeft deze kleine rij dende Beiaard met zijn hoge, zil verige, buitengewoon zuivere to nen, een harmonieus karakter en experts roemen de warme toon van de kleinste klokjes. iBWWJ - DE EERSTE BESPELING. Natuurlijk had deze primeur van de N.V. Eysbouts-Lips de aandacht van de gehele vakwe reld. En veel personen uit de klokkengieters- en beiaardierswe reld waren Zaterdag dan ook naar Asten getogen om bij de eerste officiële bespeling tegenwoordig te zijn. Vele beiaardiers hebben hun krachten op dit mooie, nieuwe in strument beproefd. Op de eerste plaats natuurlijk Staf Nees, de directeur van de Beiaardiersschool te Mechelen, dan verder A. van Balkom, de stadsbeiaardier van den Bosch, de blinde beiaardier A. Roelofs uit Apeldoorn, Arie Peeters uit Nijmegen, R. v. Ber gen uit Sneek en nog enkele an deren. Wij hebben genoten van het geen deze mensen met dit instru ment aan schoonheid brachten en ons bleek hoe succesvol men het kan gebruiken voor het volkslied en hoe grote duidelijkheid en ex pressie men juist met dit instru ment kan bereiken. Men zal er dus het land mee rondreizen en bekende beiaardiers zullen in vele plaatsen concerten geven. De mensen kunnen de beiaardier bezig zien, hoe weinigen slechts kunnen hem anders in zijn hoge heiligdom volgen: men zal ver trouwd raken met de eigenaardige schoonheid van dit instrument, waardering krijgen voor het kun stenaarsschap van de klokkengie terij, die deze klokken tot een zo harmonieuze eenheid wist te ma ken. Kortom, de beiaard zal als volks- en concert-instrument gro tere bekendheid gaan krijgen door dit lofwaardige initiatief. tengevolge van deze verho ging zuiniger worden. De re gering rekent op een vermin dering van 10 percent, wat 'n deviezenbesparing betekent, van 6 millioen per jaar. Bo vendien wordt het verschil met de Belgische benzineprijs van 10 op 4 ct, teruggebracht, waardoor ook de uitvoer naar België belangrijk zal vermin deren. Er worden wettelijke maatregelen getroffen, dat het vooraf inslaan van grote hoe veelheden benzine tegen de huidige prijs voor de ham steraars niet de beoogde resul taten zal opleveren. ris* volgde. De uitslag der verloting, gehouden onder politietoezicht was als volgt 1043 1ste prijs (Rijwiel): 1941 2e prijs (stofzuiger), 292 3e; 3903 4e: 739 5e; 1555 6e: 1914 7e: 3970 8e: 3459 9e: 1162 10e: 131 11e: 2064 12e: 3747 13e: 1502 14e: 2064 12e: 3947 13e; 1502 14e; 2755 18e. Biljartsport. T ussen de biljartverenigingen N.A.E., D.E.S. en T.O.K. te Kaatsheuvel en het Centrum te Loonopzand worden ook dit jaar wederom bekerwedstrijden gehou den, waarin reeds twee wedstrij den door elk der deelnemers zijn gespeeld. De stand is thans N.A. S. 9 pnt„ D.E.S. 8 pnt., het Cen trum 8 pnt. en T.O.K. 7 pnt. Zaterdag a.s. worden de wed strijden vervolgd met een ontmoe ting tussen D.E.S.T.O.K. en N.A.S.het Centrum. Agenda. Woensdag 8 uur n.m. Apollo- theater „Rio ita". Toegang 14 j. Deze week wegens vacantie geen repetities. Vacantie. Vanaf Zaterdagmiddag 13 Au gustus tot Maandag 22 Augustus heeft Kaatsheuvel vacantie. Alle schoenbedrijven en ook andere fa brieken en zaken hebben voor 8 dagen hunne poorten en deuren gesloten. Voor zeer velen bete kent dat een week van gezellige rust te midden van het huisgezin met tot afwisseling een wandeling in onze mooie natuur. Voor veel anderen zijn het dagen van reizen en trekken naar Noord en Zuid en over de grenzen. Vooral de georganiseerde mannelijke en vrouwelijke jeugd beleeft dagen van genotvol buitenleven. Ver-, kenners, gilden en gidsen bivake ren en kamperen in Gods vrije natuur om gezond en gebruind na de vacantie weer aan 't werk te slaan. De weervoorspellingen zijn niet ongunstig. Laat ons hopen, r VEflDBGBSHO' dat ze geen teleurstelling bren gen. Afscheid Aalm. Vogels. In verband met de benoeming van Aalmoeazenier Vogels naar Eindhoven hielden de Kajotters van Kaatsheuvel-Berndijk Woens dagavond in de Gildebond een af scheidsavond. Om ongeveer half acht opende voorz. Stokkermans deze bijeen komst met ons K.A.J.-gebed en de Groet. Hierna heette de voorz. allen hartelijk welkom, in het bij zonder onze scheidende aalmoe zenier. Dan werden enkele zakelijke dingen afgewerkt, zoals het ver slag van de secretaris, dat werd goedgekeurd. De vacantieplannen werden uiteengezet en nog enkele mede delingen volgden. Na deze zakelijke mededelingen konden we overgaan tot ons ei genlijke afscheid. Als eerste sprak voorzitter Stokkermans een afscheidswoord namens de gehele K.A.). van Kaatsheuvel-Berndijk. Voorzitter Stokkermans zeide dat dit afscheid zwaar viel. In de' jaren dat wij met Aalm. Vogels nebben samengewerkt, aldus de voorzitter, hebben we in U leren kennen een man die niet graag met lof is toegezwaaid. Want, zo zeide hij, we hebben in U een Aalm. gehad die we menselijker wijze gesproken niet meer kunnen missen. Maar God heeft anders beschikt en naar Zijn stem hebben wij te luisteren en te handelen. We hebben door Uw onver moeide arbeid gezien dat een goed aalmoezenier in de K.A.J. onmisbaar is. Vooral voor onze kerngroepen waart gij een grote steun. Het is aan U te danken dat we op een hoger niveau van ontwikkeling geplaatst zijn. üok het succes van revue en sterrit is te danken aan uw onvermoeide organisatie. U hebt ons de we reldomvattende problemen van deze tijd leren zien in het licht van Gods scheppingsplan. Ook onze dagelijkse arbeid hebt gij ons leren zien, niet als een last, maar als een voortzetting van Gods scheppingsplan en als een plicht tegenover de gemeen schap. Met dit alles hebt u ons een bredere kijk gegeven op het leven en U hebt ons het schone van het leven leren zien. Aalm. Vogels, voor dit alles zijn we U veel dank verschuldigd en we danken U dan ook voor het vele spontane, goede, maar moeilijke werk, dat U voor onze beweging hebt gedaan. Onze bes te wensen vergezellen U naar Eindhoven en moge God, zo be sloot de voorzitter, Uw zware en moeilijke taak die U daar wacht, nu rijkelijk zegenen en later rijke lijk belonen. Vervolgens sprak G. Sins een kort maar krachtig woordje van afscheid namens de Berndijkse Ka- jotters. Namens de Leiders sprak J. Verharen, die tevens een stoffelijk blijk van waardering voor het ve le werk van Aalm. Vogels aan bood, in de vorm van een met zilver beslagen sigarettenkistje. W. Damen sprak namens de studiekring en B. Broeders na mens de Kajotters toneelclub. Ook C. Batist sprak nog een afscheids woord. Tot slot sprak Aalm. Strijbos een vlot en geestig afscheids woord en hij hoopte dat we het werk dat aalm. Vogels voor ons deed, zouden blijven voortzetten. Na al deze sprekers werd door de voorzitter een stoffelijk blijk van waardering aangeboden na mens de gehele K.A.J. en dat be stond uit een prachtige electrische bureauklok. Tot slot kwam de scheidende Aalm. zelf aan het woord. Aalm. Vogels dankte op de eerste plaats Aalm. Strijbos, want, zo zeide hij, deze was voor mij altijd de grote stimulans en we hebben dan ook altijd prettig sa mengewerkt. Ik heb altijd, aldus Aalm. Vogels, met plezier in de K.A.J. gewerkt, omdat ik inzag en begreep dat we voor onze jon ge arbeiders nooit teveel kunnen doen en ook alles moeten doen. Spreker bracht dank voor de mooie cadeaux hem aangeboden. Tot slot spoorde Aalm. Vogels ons aan om door te werken in de richting die we zijn ingesla gen. Na deze schitterend geslaagde avond, waaraan ons eigen orkest meewerkte, werd deze bijeen komst om ongeveer tien uur ge sloten met onze Groet: Aan Chris tus Koning Trouw. K. B. ABONNEERT U OP DIT BLAD. BRUINE PORTEFEUILLE met inhoud in Luxor-Theater te Waalwijk om 8.30 uur. Tegen goede beloning terug te bezorgen bij Philippart-van Kempen Stationsstraat 14 Waalwijk. Einddiploma 5-jarige H.B S. A een hem passende Brieven onder no. 2988 bur. v.d bl. deze mooie sportuiting mee te maken. Niet dat er uitzonderlijke prestaties werden geleverd, daar voor is de ruitersport in onze streken nog niet lang genoeg be oefend, maar hier zorgden de schoonheid van de sport als zoda nig en de spanning om de beste prestaties voor de grote attractie die dit nummer genoot. Bijzondere vermelding verdienen ongetwijfeld de twee landelijke ruiters, die met hun landbouw- paarden aan dit concours deelna men. Het landbouwpaard staat on getwijfeld in stijl en snelheid bij het rijpaard ten achter, maar niet temin bewezen deze ruiters, wat er ook met het landbouwpaard te bereiken is en de 6e en 8e plaats die zij resp. innamen, tonen aan, dat zij te midden van de andere ruiters en rijpaarden een uitste kend figuur sloegen. De voornaamste uitslagen van dit concours waren: 1. Otjens, Dongen, op Frits, 0 fouten, 85,6. 2. Stokkermans, Udenhout, t Racket, 0 fouten, 66,2. 3. I. van Haren, Waalwijk, Caprilli, 3 fouten, 99,4. 4. J. Jansen, Kaatsheuvel, Ju dith, 4 fouten, 65. 5. W. Vogels, Tilburg, Da- miette, 8 fouten, 60. 6. Pullens, Drunen, Kaatje, 8 fouten, 69. 7. Jaspers, Tilburg, op Frits, 8 fouten, 70. 8. C. v. d. Broek, Waalwijk, Jolla, 16 fouten, 60. 9. A. Vogels, Tilburg, Da- miette, 16 fouten, 60. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van W.B. de heer J. Timmermans, met een fe licitatie en een dankwoord voor de medewerking, terwijl ook aan Prinses Irene een souvenir werd aangeboden. Dit programma-nummer was te vens een mooie propaganda voor de onvolprezen ruitersport, het heeft deze sport ongetwijfeld na der tot het publiek gebracht en wij hopen dat wij nu van tijd tot tijd eens dergelijke demonstraties te zien krijgen. Vlak na het springconcours was de start voor de wielerwed strijden die gehouden werden rond het Vredes-plein. De belang stelling was hier veel groter dan de deelname. Bestond er met de Kroningsfees ten veel belangstelling voor de wielerwedstrijd van de zijde der deelnemers, thans waren het er slechts een 25-tal die hun krach ten met elkaar zouden meten. De ze krachten liepen nogal uiteen en aanstonds scheidden zich bij de renners van 1518 jaar een drie tal coureurs af, die blijkbaar over meer ervaring beschikten op dit gebied en last not least over race fietsen, wat vanzelfsprekend een reeds half gewonnen wedstrijd be tekent, op iemand die op een ge wone fiets de ronde meerijdt. Het was dan ook niet te verwonderen dat de strijd uitgestreden werd tussen M. v. Ligtvoet en Antoon en Gerard van Es, de laatste werd echter tegen het einde ge dubbeld door Ligtvoet en A. v. Es, waarvan de eerste over een snellere sprint bleek te beschikken en als eerste over de finish ging, na 10 maal de ronde te hebben gereden. Tweede werd A. van Es en derde Gerard van Es. Bij de jongeren van 1215 jaar was het Th .de Peffer die de toon aangaf, hij behaalde een gemak kelijke overwinning. Tweede werd hier Jan Klerx en derde A. van Overbeek. Ook voor dit evenement be stond overgrote belangstelling. En nauwelijks was dit achter de rug, of het volgende nummer dien de zich weer aan: de mooie mars van de gymnastiekvereniging O. W. S.„ begeleid door het geüni formeerde muziekcorps Ons Ge noegen van Huize Nazareth uit Tilburg. Een mooi gezicht was 't dit mooi geüniformeerde corps en de gymnastiekvereniging door een deel van de gemeenxte te zien marcheren. Na afloop van deze mars gaf O.W.S. op het raadhuisplein een keurige turndemonstratie, die ook grote belangstelling trok, evenals de oefeningen aan brug en rin gen. Deze uitvoeringen vormen steeds een grote attractie voor het publiek. Na afloop maakte O. W. S. nog een mars door de nieuwe wijken der gemeente. Toen om 8 uur het concert door Ons Genoegen een aanvang nam, was er wederom een groot aantal belangstellenden op het raadhuis plein verzameld, waar zij konden genieten van enkele mooi uitge voerde nummers. De politie had gezorgd .voor een keurige regeling, waarbij het b.v. aan fietsers verboden was op het raadhuisplein te rijden en waarbij aan hen die hun mond niet kon den houden zoveel mogelijk het zwijgen werd opgelegd, zodat zij die dat wilden, ook werkelijk kon den genieten van de muziek. Evenals het Zomerfeest begon nen was met muziek, werd het dus ook er mee beëindigd, een schonere omlijsting kan men zich moeilijk denken. Aldus kwam het einde aan dit Zomerfeest van Waalwijks Be lang, dat men dus ten volle ge slaagd mag noemen, en zeker wanneer men dan in aanmerking neemt, dat het de eerste maal was' na de bevrijding, in zekere zin dus weer een experiment. Zoals wij hierboven schreven Een koninklijk muziekinstrument wordt nader tot ons volk gebracht. Ver in de onvolprezen Peel ligt het plaatsje Asten, stil, zoals heel het landschap daar stil en rustig is, zoals het leven er kalm henenglijdt, allerminst een plaats waar een journalist copie gaat zoeken. Toch waren wij er Zaterdag, omdat in dit stille plaatsje een initiatief werd geboren, dat grote bekendheid verdient, een initiatief dat Zaterdag zijn volledige vorm kreeg. Sast CORRESPONDENTSCHAP t J. Tuerlings, Schoolstraat 4B. Tel. 105. AGENTSCHAP i G. van Boxtel, Schoolstraat 11. Tel. 66.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 3