1 Waalwijkse en Langstraatse Courant Gilde ffSt. Ambrosius" ELSHOUT VLIJMEN L00N-0P-ZAND p.guóneea. Loon op Zand Schoonmaakartikelen. FEUILLETON HET RIJDEND MYSTERIE 1784 1949 W. van der Heijden Zonen Waalwijk. Tel. 433 25 tol en met 27 Augustus brood. DONDERDAG 18 AUG. 1949. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO VM HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 67 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES: „ECHO". II. Het doel, de bevordering van de Bijenhandel, is samen gevat in de navolgende arti kelen: Art. 27. „Ter voorkoming dat de „Bijên-handelaars elkander in 'de vlugt der bijên niet zou- ,'den beschadigen, zal niemand „der Gildebroeders zijne bijen „op de gemeente off op eens „anders gronden te na bij den „anderen mogen zetten; maar „die bijen stallen zullen moe iten staan hondert roeden „Bossche maat van elkan der, zo van vooren, van ag- „teren, als van terzijden. De „plaats van de Beijên zal wor den ingebonden door dien „Gildebroeder, die dezelve „plaats eerst zal hebben in- „genoomen off zijne Bakens „het eerste zal hebben gesteld, „egter zo, dat Die geen gilde- „broeder is, hetzij bij binnen „of buijten het dorp woond, „voor een die gildebroeder is, „zal moeten ruijmen, hetwelk „op ordre van Deekenen ter stond zal moeten geschieden „op de verbeurte van 3 gul- „dens met deesen verstande „egter, dat geene Bijên op de „Gemeente van Venloon zul- „len mogen gesteld worden, „tenzij daar bevoorens ge vraagd en geobtineerd zal „zijn, de Permissie van Den „Heer van Venloon en dat des- „zelfs gerechtigheid van ses „penningen van iedere stok of „korff daar voor betaald zal „moeten worden". Art. 28. „Indien iemand bevonden „word eenige Beijênstokken, „omgestooten off daaraan ee- „nige Schade gedaan te heb- „ben, zal hij de Schade op „voorgaande taxatie van Offi cier Scheepenen en met de „kosten deswegens gemaakt „moeten vergoeden". Art. 29. „Geen Gildebroeder, off ie- „mand anders, wie hij zij, zal „eenige leedige korven, hei- „zij in off buijten zijne Thuij- „nen off vlugten mogen zet- „ten. Ook geene korven met „leedig Bijên welk in hunne „thuijnen laaten staan off „stellen buijten hunne vlugten „nog in hooien loven, bos- „schen, heggen, kanten etc. op „de verbeurte van drie gul- „den voor iedere korf die men „bevind open staan". Art. 31. „De bijen-lieden, die in dit „Gilde zijn, die Winter off „Zomer Thuijnen van 15 stok „off meer hebben zullen geen „Bijên daar meer bij mogen „brengen, al was het dat zij „die zittende op hun eigen „grond ter wijtte van hondert „roeden, zo van vooren, als „ter zijde, en van agteren op „de verbeurte van 25 stuijvers „voor iedere korf of stok". Art. 35. „Die eenigen bijen geplaatst „zullen hebben, zonder de „noodige permissie van den „Overdeeken en toestemming „van de geenen die daartoe „gerechtigt zijn, zal verbeuren „30 stuijvers, voor iedere stok' „en bij weijgering van beta- „ling als meede, indien de „contraventeur niet werde „ontdekt off zig binnen acht „dagen na de aanhaling niet „bekent maakte, zullen de „Bijên tot verhaal der ge- „maakte kosten ten voordeele „van 't gilde verkogt worden". Art. 36. „Alle vreemden, dat zijn die „buijten Venloon woonagtig „zijn, zullen geene Bijên-kor- „ven binnen het District van „Venloon mogen stellen, ten „ware zij zig naar dit Regle- „ment reguleerden op de for maliteiten daar bij gestatu- „eert". Art. 38. „Alle goede lieden die Bij - „en-neering doen, schoon buij- „ten dit Gilde zullen in het „stallen, thuijnen en stellen „der Bijên zig naar de voorz. „articulen stiptelijk hebben te „reguleren; alsmede op de be haalde tusschen wijdte, het „zetten der ledige korven, „scheppen der swermen etc. „op zodanige boete als hier „voor is uitgedrukt". „Het gehele reglement moet „jaarlijks op St. Ambrosius- „dag, off den 7de December „door den Vorster aan den „Volke worden voorgeleesen, „ter plaatse daar men gewoon „is, de publicaties te doen, op- »dateen ieder mooge wee- „ten_ waarnaar zij zig in de „Bijênhandel zullen hebben „te reguleeren Deze korte samenvatting van het reglement zal de belang stellenden meer inzicht geven in 't Brabantse gilde-wezen. Wat is Brabant zonder zijn gidlen en schutterijen? Zij zijn onafscheidelijk aan 't oude land verbonden. Moge op de historische grond van 't oude „Venloon" de Gilden vieren en de Gilden juichen, want zij zijn Brabants trots. Laat de oude, Latijnse spreuk die 1600 boven de Kasteel poort stond en waarmee wij "dit artikeltje zijn begonnen, steeds een voorbeeld zijn voor ons: „Het is beter te sterven, dan iets te doen tegen de goede deugd". J. TOORIANS. Loon op Zand, 14 Juli 1949. MGR. HUIBERS JUBILEERT. Rijke geschenken bij gouden feest. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, die Maandag j.l. zijn gouden priesterfeest vier de, heeft in de kathedraal 'n pontificale hoogmis opgedra gen. Daarbij waren aanwezig de ministers Van Schaik en Wij- ers, dr. J. E. baron De Vos v. Steen wijk, commissaris der Koningin in Noord-Holland, mgr. P. Giobbe, Pauselijk In ternuntius te Den Haag, Mgr. Groen, die benoemd is tot missie-bisschop, de leden van het kapittel van de kathedraal en alle dekens uit het bisdom Haarlem. Mgr. N. Ammerlaan, vicaris van de bisschop, heeft de jubi laris namens de geestelijkheid van het bisdom bedragen van 23.000 en 18.000 aangebo den .Deez gelden zullen be stemd worden voor het ver nieuwen van installaties in 't seminarie van Warmond. Na mens de gelovigen uit 't bis dom boor mgr. Ammerloon 'n bedrag van 80.000 aan, dat besteed zal worden voor de bouw van kerken. Deelname Gildedag te Helvoirt. O. L. Vr. Schuts heeft deelge nomen aan de Gildedag te Hel voirt, georganiseerd door St. Ca- tharina en Barbara te Helvoirt, ter gelegenheid van hun 400-jarig bestaan. Er is niet bijster goed geschoten, zodat daarvoor geen prijzen werden gewonnen. Alleen de heer C. Klijn wist als stan daardrijder beslag te leggen op de eerste prijs. Onze naaste buren St. Catharina uit Herpt, wisten betere resultaten te bereiken. Voor de korpsprijzen behaalden ze met 2 viertallen resp. 10 en 9 punten en wisten daardoor beslag te leggen op de 2e en 4e Korps- prijs. Voor de personele prijzen behaalden zij na loting wegens 't donker worden de 3e en de 5e prijs. De heer M. de Kort wist be slag te leggen op de kampioens- prijs. Hiervoor is een felle strijd geleverd tussen genoemde persoon en de heer P. v. Opstal uit Berkel- Enschot, die een waardig tegen stander was. De heer A. de Kort Azn., tam boer van St. Catharina behaalde met de muziektrom in de klasse lichte trommen, waarvoor mapr 2 prijzen beschikbaar waren, de 2e prijs. Al deze prijzen zijn verdiend in de kring van de Maaslandse Bond, waarvan de L. B. een on derafdeling is. Voorwaar fraaie resultaten voor de schutters van VI. Reus, Konijngrijs Ram le pr. VI. Reus, wit le pr. VI. Reus, wit 2e pr. VI. Reus, wit 3e pr. Witte Weners le pr. Witte Wener 2e pr. Witte Wener 3e pr. Witte Wener Witte Wener Black and Tann le pr. Black and Tann 2e pr. VI. Reus, wit, Voedster le pr. VI. Reus, wit. 2e pr. VI. Reus, wit, 3e pr. VI. Reus, wit, VI. Reus, konijngrijs le pr. VI. Reus, konijngrijs 2e pr. Witte Wener le pr. Witte Wener 2e pr. Witte Wener 3e pr. Witte Wener Black and Tann le pr. Black and Tann 2e pr. Black and Tann 3e pr. VI. Reus konijngrijs, oude ram, te Nieuwkuijk. Klein zilver middengeel le pr. Klein zilver middengeel 2e pr. Klein zilver middengeel 3e pr. Klein zilver middengeel Klein zilver middengeel Klein zilver middengeel (alle voedsters) Een wondermooi geslaagde ten toonstelling, die een morele steun Bondsconcours „Rozenjacht" Zondag 14 Aug. werd op de banen van Rozenjacht, gevestigd bij A. v. Vugt, het grote bonds concours gehouden van de Lang- straatse Kruisboogbond. Om 2 u. werd het concours geopend door de voorzitter van de Bond, de heer Jac. Timmermans. Begunstigd St. Catharina en tamboer en de heer C. Klijn uit Elshout. Pluimvee- en Konijnententoon- stclling. De Pluimvee- en Konijnenfok- vereniging „Elshout en Omstre ken" organiseerde op Zaterdag, Zondag en Maandag, 13, 14 en 15 Augustus een tentoonstelling voor bovengenoemde dieren. De inzen ding was tamelijk goed, gezien de nog kleine vereniging. Er was prima materiaal. De keurmeester, de heer Boers, gediplomeerd keur meester van de N.K.B., sprak zijn voldoening uit over het aantreffen van zulk een goed materiaal. En kele jaren geleden nog was het een zeldzaamheid als men een Z.G.'er aantrof. Nu is het geen zeldzaamheid meer als men Z. G. tot bekroning krijgt. De heer Boers wenste de vere niging geluk met deze goede voor uitgang. Vooral over de Black and Tanns van de heer Th. v. Son was hij vol lof, vooral wat de voedsters betreft. Ook in de klas se der Witte Weners vielen goe de bekroningen. Vlaamse reuzen maakten ook een goede beurt, zo wel in de witte als in de konijn- grijze kleur. Het klein zilver mid dengeel was een succes. 7 stuks waren hiervan ingezonden en alle haden een goede bekroning. De heer Boers' werden nog ver schillende vragen gesteld, die door hem bevredigend werden be antwoord. Hieronder volgen de praedicaten van de verschillende soorten dieren die het praedicaat goed en daarboven verdienden. G. is goed. Z.G. zeer goed. Z.Z. G. is iets te weinig voor uitmun tend. G.G. is iets minder dan zeer goed. G.G. Eig. C. Pulles, Elshout. Z.G. W. v. Wijk Elshout. G.G. W. v. Wijk, Elshout. G. W. v. Wijk, Elshout Z.G. M. v. Huiten, Elshout Z.G. W. v. d. Wiel, Haarsteeg G.G. M. Verhoeven, Elshout G. W. v. d. Wiel, Haarsteeg G. W. v. d. Wiel, Haarsteeg Z.G. Th. v. Son, Elshout G. Th. v. Son, Elshout. Z.G. C. Pulles, Elshout G.G. Th. v. Gestel, Haarsteeg G. Th. v. Gestel, Haarsteeg G. Th. v. Gestel, Haarsteeg G.G. C. Pulles, Elshout G. C. Pulles, Elshout Z.G. M. v. Huiten, Elshout G.G. W. v. d. Wiel, Haarsteeg G.G. W. v. d. Wiel, Haarsteeg G. M. Verhoeven, Elshout Z.Z.G. Th. v. Son, Elshout Z.G. Th. v. Son, Elshout Z.G. Th. v. Son, Elshout le pr. Z.G. Eig. A. J. Adriaanse Z.G. G. Elshout-Pulles, Drunen G.G. G. Elshout-Pulles, Drunen G.G. G. Elshout-Pulles, Drunen G. G. Elshout-Pulles, Drunen G. G. Elshout-Pulles, Drunen G. G. Elshout-Pulles, Drunen aan de vereniging „Elshout en Omstreken" heeft gebracht. door prachtig weer heerste er een grote drukte en de onderlinge strijd was spannend en er werden hoge punten geschoten. Om 7 uur werd het concours gesloten en de prijzen onder een toepasselijk woord door de voorz. van de üond uitgereikt, na een dankwoord gebracht te hebben aan alle verenigingen voor de on derlinge sportief gestreden strijd en hij hoopte dat allen op de zelfde wijze zullen voortgaan. Prijzen als volgt Corps A. le pr. Onderlinge Vriendschap Haarsteeg, 247 punten. 2e pr. Jonge Batavieren, Nieuw kuijk 234 punten. 3e pr. Recht door Zee, Schijn- del, 231 punten. 4e pr. Al doende leert men, Herpt, 217 punten. 5e pr. Rozenjacht, Vlijmen, 210 punten. 6e pr. Na arbeid Vermaak, Ros malen 154 punten. Corps B. le pr. Onderlinge Vriendschap 226 punten. 2e pr. Rozenjacht 224 punten. 3e pr. Jonge Batavieren 224 p. 4e pr. Al doende leert men, 198 punten. 5e pr. Na Arbeid Vermaak, 132 punten. 6e pr. Recht door Zee, 126 p. Corps C. le pr. Rozenjacht 220 p. 2e pr. Onderl. Vriendsch. 220 p. 3e pr. Jonge Batavieren 195 p. 4e pr. Jonge Batav. IIII 162 p. 5e pr. Na Arbeid Vermaak 147 punten. 6e pr. Rozenjacht IIII 134 pnt. 7e Onderl. Vriendsch. IIII 104 p. Personele A. le pr. M. v. Ravensteijn, Haar steeg 25 pnt. 2e pr. J. v. Hagen, Rosmalen 25 pnt. 3e pr. Th. de Laat, Vlijmen 24 pnt. 4e pr. Sjef v. Beijnen, Haar steeg, 24 pnt. 5e pr. Th. v. Gestel, Haarsteeg, 24 pnt. Personele B. le pr. A. v. Oss, Nieuwkuijk, 23 pnt. 2e pr. L. Oremans', Vlijmen 23 pnt. 3e pr H. v. d. Wiel, Drunen 23 pnt. 4e pr. Jo Herman, Vlijmen 22 p. 5e pr. C. Kuijs, Herpt, 22 p. Personele C. le pr. P. Spoor, Nieuwkuijk, 23 pnt. 2e pr. Frie van de Wiel, Vlij men, 23 pnt. 3e pr. van Son, Nieuwkuijk, 23 pnt. 4e pr. W. v. Beijnen, Haarsteeg 23 pnt. Wisselbeker-punten na 2 jqar. Onderlinge Vriendschap Haar steeg, 480 pnt. Hoogste schutter Th. v. Gestel. Haarsteeg, 66 pnt. Koningskruis W. v. Engelen, Nieuwkuijk 57 pnt. Vergadering Uno Animo. Zondag hield de R.K.V.V. Uno Animo haar jaarlijkse vergade ring. In zijn openingswoord bracht de voorzitter naar voren dat de vereniging evenals vorige jaren met voldoening kan terug zien op het afgelopen seizoen, waarbij hij hulde bracht aan het eerste elftal dat op zo'n schitte rende wijze het kampioenschap wist te behalen, en na het kam pioenschap 't zover wist te bren gen dat het promoveerde naar de 3e klasse. Hij wees echter op het zware seizoen dat voor de deur staat, waarin als eerste doel ge steld wordt het 3e klasserschap te handhaven, waarbij alles in het werk moet worden gesteld om vanaf de eerste wedstrijd elk puntje dat maar mogelijk is, in de wacht te slepen, en ieder zich geheel dient te geven voor wat hij waard is. Ook aan het tweede elftal zal door het bestuur alle aandacht geschonken worden, om zo nogig goede reserves te kweken, zodat tevens ook het tweede elftal pro motiekansen kan benutten, welke dientengevolge noodzakelijk zijn. Het financieel verslag van de penningmeester gaf een batig saldo, waarbij de voorzitter op merkte dat, nu de reizen steeds groter worden, de vereniging voor grotere uitgaven komt te staan. Besloten werd daarom de entreeprijzen te verhogen tot 0.35; de donateurs van 3.50 hebben vrij entrée, terwijl de do nateurs van 1.— een reductie zullen genieten van 0.10 per wedstrijd. De aftredende bestüursleden werden bij acclamatie herkozen, terwijl van de rondvraag gretig gebruik werd gemaakt. De vra genstellers werden allen zeer vol daan beantwoord, zodat de agen da op vlotte wijze was afgewerkt. Bedetocht naar het Maria-kapelletje. Begunstigd door prachtig weer had Maandag wederom de riomf- tocht plaats naar het Maria-ka pelletje aan de Tilburgse weg, hetwelk 10 jaar geleden door Pastoor Schoenmakers op plech tige wijze werd ingezegend. Door schier alle parochianen werd hier aan deelgenomen, terwijl beide harmonieën het muzikale gedeel te verzorgden. Pastoor Schoen makers hield de inleidingspredi- catie, waarin Z.E. terug greep naar wat er in deze 10 jaren zoal is geschied, en waaraan wij allen Bij d*ze dolen wij U mede, dat onze drukkerij en kantoren wegens vacantia van het personeel zullen GESLOTEN zijn van WAALWIJKSE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN. Spoed-opdrachten kunnen worden uitgevoerd- Berichten, advertenties enz., gelieve men in de brievenbus van ons bureau te deponeren. waren blootgesteld tijdens de ja ren van de bezetting en daarna, terwijl nog velen in moeilijke om standigheden verkeren en vele ouders zich niet ten onrechte be zorgd maken over hunne jongens in Indonesië, waarvan er helaas een ten offer viel en twee wer den gewond. De WelEerw. Pater v. Deu- dekom uit onze parochie hield 'n treffende predicatie over Maria en stelde deze als voorbeeld, waarbij wij allen vertroosting kunnen zoeken en hare voor spraak kunnen inroepen. Ter afwisseling werden liede ren gezongen en voor de intenties gebeden, waarna de zegen werd gegeven. De bedetocht had een devoot karakter en iedereen keerde zeer voldaan huiswaarts. Gilde St. Ambrosius. :ar-yüi>L jiijtui Het gilde St. Ambrosius nam Zondag deel aan de gildefeesten te Helvoirt en wist een prachtige prijs in de wacht te slepen voor het mooiste oude zilver, terwijl "t aspirantlid C. Spapens de le prijs wist te behalen met de gildetrom. Voorwaar een mooi succes. Oudbakken brood is zeer goed voor de kippen, als het maar niet beschimmeld is. Al le beschimmelde etensresten moeten buiten het bereik der hoenders blijven. Kruimels kunnen goed vermengd wor den onder het ochtendvoer. VRAAG RAAD. Er wordt nog veel te weinig eigenmachtig en onkundig ge handeld met ons pluimvee. Men zoeke met degelijke vak mensen in connectie te komen en vrage die om raad. Dit is voor beginnelingen de beste leerschool. De eigen onder vinding is wel de beste leer meesteres, maar laat zich vaak duur betalen. Profiteer dus van de ervaring van anderen. BEHUIZING. Slecht en verkeerd behuisde dieren kunnen niet gezond blijven, laat staan productief zijn. Besteed dus veel zorg aan de hokken en maak ze zo vaak schoon, als U er gelegen heid toe hebt. 1LALKPÜTEN. Uit verschillende vragen, die mij gedaan worden, blijkt uat e# pluimveehouders zijn waarvan de kippen last heb ben van kalkpoten. Hierover heb ik reeds eerder geschre ven. Nogmaals zal ik hierom trent van advies dienen: Kalkpoten krijgen de kip pen later wel, doordat ze een Kloek tot moeder hebben ge had, die ook kalkpoten had. Wanneer men constateert dat b.v. gele poten er gaan uitzien alsot er grijze slik aan zit, dan kan men die poten insmeren met pure vruchtboomcarboli- neum. Hebben ze het erg, dan moet dat herhaald worden tot ze volkomen geel en zuiver zijn. Hertshoornolie is ook goed, maar het is zo'n vies zaakje en bovendien behou den de behandelde poten nog lang daarna een lelijke kleur. Zuiver gauw die dikke poten, Van dat ongewenste goed. Voor de dieren is 't een kwelling, Weet, dat gij een weldaad doet. Kippenvriend. (Nadr. verboden). VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN EEN OORSPRONKELIJKE AVONTURENROMAN door d'ARGENTY. 37) „Die Liang-sjin heb ik van 't begin af aan niet vertrouwd vertelde Ravebek. „Ze was veel te happig op het baantje". Ze moest en zou conductrice worden met deze rit. Natuurlijk nam ik haar daarom juist niet. Toen kwam ze de ochtend van ons vertrek op dagen als secretaresse van Hsieh- Fu „Dat wil dus zeggen", onder brak Kareltje, „dat onze geachte diplomaat met haar onder één hoedje speelt. We hebben ook ge zien dat hij smokkeltkoffers met cocaïne staan achter in de bus. Wel, wel, de sporen leiden inder daad in zijn richting". „Onzin", bromde de ingenieur. „Als1 Hsieh-Fu en zijn secretares se één pot nat zijn, waarom ver schijnt hij dan voor haar in zo n krankzinnige vermomming met een rode kimono en een goud masker ...Als hij haar wat te vragen of te vertellen had, kon hij het zó wel doen als haar directe chef. Néé, heren, in dat carnavalspakje stak iemand anders. Iemand die groter is dan onze excellentie. Iemand van het postuur als De ogen van de spreker gleden over de beide gestalten tegenover hem. „Je bent niet lekker, man viel Ravebek fel uit. „Tuurlijk moest dat Gouden Masker in zijn ver momming verschijnen. Wie zegt je dat Liang sjin weet wie het hoofd van de bende is? Na tuurlijk moet dat geheim blijven, geen mens mag weten wie de touwtjes in handen houdt. En dan, vergeet niet, die Wielewaal was in de buurt. Hij heeft buiten in de gang de wacht gehouden, denk ik en onze jonkheer neergeknup- peld toen die door het sleutelgat keek. Wielewaal mocht natuurlijk ook niet weten wie het Gouden Masker is", „Wielewaal ontkent dat alle maal bromde Kareltje. „Hij geeft wel toe vannacht niet op z'n ka mer geweest te zijn, maar dat was omdat hij een afspraak had met „Ach, wie gelooft dat sprook je viel de maatschappijman uit, „Liang-sjin vertelde dat alleen maar om haar vrindje vrij te plei ten. Geloof je heus dat zij „Niet Liang-sjin", sprak de an der langzaam. „Die chauffeur van je had een afspraakje met iemand anders, meneer Ravebek. En het slachtoffer van dat nach telijk rendez-vous is je eigen con ductrice, juffrouw Lijnders 1" „Lolastamelde de verte genwoordiger. „Wat heeft hij met haar gedaan Waar is ze nu „Ja, die kimono van haar lag in zijn kamer. Hij verraadde zich zelf, toen ik Flipje het ding liet zien. Wat zei hij nu? Heeft de smeerlap nu bekend 7" vroeg Os sewaarde. De inspecteur van de C.I.D. glimlachte fijntjes. „Hij ontkent. Hij beweert dat hij haar zelfs niet gezien heeft. Hij geeft wel toe een afspraakje met haar gemaakt te hebben, maar toen hij het meisje beneden in de gang opwachtte, kwam er iemand anders op af, die hem in bedwang hield met een zaklantaarn. Er klonken toen wel voetstappen op de trap, dus hij veronderstelt dat Lola op dat ogenblik op zoek ging naar haar minnaar. Maar toen hij later ach ter haar aanging, kon hij het meisje nergens meer vinden". „Wat is dat voor een zot ver haal informeerde de ingenieur. Wie hield hem in bedwang „Liang-sjin. Met een zaklan taarn, zoals ik zei". De vieze mond van Ravebek viel open van verbazing. „Hoe komt de kerel dan aan die kimono van haar viel Osse- waarde uit. „Die lag nu in zijn kamer. Die kamer waar we Flipje neergelegd hebben". „In zijn kamer?" peinsde de maatschappijman hardop. „Maar vanmorgen vroeg lag er toch nog géén kimono, Ossewaarde. Herinner jij je niet dat we z'n ka mer vanmorgen leeg vonden „Dat zegt niks", bromde de man uit Den Bosch. „Hij kan haar vannacht op een eenzaam plekje afgemaakt hebben en later op de ochtend teruggekomen zijn op zijn kamer. Daar heeft hij per ongeluk de kimono laten slingeren". „Niet laten slingeren, verbeter de de inspecteur, en onwillekeu rig dempte hij zijn stem. „Hij kwam terug op zijn kamer en hij heeft die kimono aangetrokken i" Verbluft over de eenvoud van die gedachtengang staarden de rfiensen uit de bus de politieman aan. „Wielewaal is helemaal niet de onschuldige chauffeur voor wie hij zich uitgeeft", vervolgde Ka reltje, 't zou mij zelfs niet verba zen als hij net als Liang-sjin moeite gedaan heeft om dit ritje te krijgen. Jij hebt 'm aangenomen vlak voor de reis, Ravebek. Je denkt slim geweest te zijn door Liang-sjin het baantje van con ductrice te weigeren, maar tegen deze In-Yin koesterde je geen en kele verdenking. Hij kwam bij je met de boodschap goed thuis te zijn in West-Europa. Hij somde natuurlijk precies de plaatsen op dje jij voor deze rit op je pro gramma had staan. En je gaf hem het baantje. Je bent er ingetrapt, vaderJe kreeg nu niet alleen Liang-sjin aan boord, zij het in andere gedaante, namelijk als se cretaresse van de Chinees, maar ook een veel gevaarlijker individu, t Is deze Wielewaal geweest, die de bankbiljetten in de geldtas van juffrouw Lijnders stopte om haar op die manier aan de grens te lo zen. Zijn toeleg mislukte, hij moest iets anders verzinnen. Hij trachtte haar vertrouwen te winnen, papte aan met haar. 't Onschuldige meisje geloofde z'n mooie praat jes, liet zich verleiden tot een af spraakje laat op de avond, zoge naamd om eens in de koffers te kijken van Hsieh-Fu, die door Lo la niet erg vertrouwd werd. Met behulp van Liang-sjin heeft hij zich van haar ontdaan. Vanmor gen kwam hij terug en liet Liang- sjin netjes rapport uitbrengen aan de grote meester. Zij mocht niet de chauffeur herkennen, dus hul de hij zich in de kimono van zijn slachtoffer en bond dat gouden masker voor zijn gezicht. Zo kende zij hem immers als haar leider". De inspecteur liet zijn stem nog meer dalen. „Juist toen hij Liang-sjin een nieuwe opdracht wilde geven, hoorden zij gerucht op de gang. Hij rukte de deur open, zag ie mand in gebogen houding staan luisteren, sloeg hem met een knup pel op het hoofd, éénmaal, twee maal, gooide als een razende de kimono van zich af en deed later tegen ons net alsof hij, de chauf feur, van de andere kant geko men was. Vluchten kon hij al niet meer, we waren er veel te gauw bij, hij moest kiezen of delen. Hij kon alleen maar hopen, dat we hem niet zouden verdenken van een dubbelrol en natuurlijk moest Liang-sjin zonodig ten gunste van j hem getuigen". i „Dus, formuleerde Ossewaarde langzaam, „volgens jou is Wiele- i waal het Gouden Masker". „Ja, antwoordde Kareltje, „en dat kan ik bewijzen ook. Haal die man hier voor een verhoor!" Driftig sloeg Ravebek met de vuist op tafel. „Dat stuk onge luk, als dat waar is, dan zal ik mIk ga hem halen, wacht maar I" De staalblauwe ogen van de ingenieur boorden zich in die van de inspecteur. „Ben je heel zeker van je zaak?" De politieman was opgestaan, beende heen en weer in de kamer. „Ja, heel zeker", klonk het be slist, „ik zie geen andere oplos sing. Hij moet het zijn. Geen mens kon er uit die kamer 9 ontsnap pen, we kwamen van alle kan ten, ik was er zelf het eerst bij. Toen stond alleen die Wielewaal er met Liang-sjin te smoezen en de knuppel lag naast de jonkheer op de grond. De vent moet be grepen hebben, dat we die knup pel op vingerafdrukken zouden onderzoeken, daarom zei hij direct dat hij geslagen had. Maar hij verzweeg dat pakje waarin hij zich uitgedost had. Ha, we heb ben hem. Eindelijk I" Zijn tandèn knarsten. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5