DE LMGSTEMT X-a-o.oxio.giz vowjawing 150 nuMLo-en gulden DRUNEN ELSHOUT NIEUWKUIK SPRANG-GAPELLE RAAMSDONK L00N-0P-ZAND FEUILLETON HET RIJDEND MYSTERIE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 AUGUSTUS 1949 2 LLIilllUiULHUUld kosiie ons land De tijd vlak 11a de oorlog was een royale tijd, maar toch niet zo royaal of de Nederlander ergerde zich- dood aan de geldsmijterij van het Militair Gezag en het Bureau Nationale Vei ligheid, die fuifden, in dure auto's reden van de hoogste tot de laagste man, die dui zenden uitgaven aan cognac en sigaretten enz. enz., kort om, 't Militair Gezag maak te een schuld van 150 mil- lioen en het Bureau Natio nale Veiligheid liet zo'n rommel achter, dat er 90.000.nodig was voor de accountants die in deze chaos orde moesten schep pen. Het Militair Gezag functio neerde van 14 September 1944 tot 4 Maart .'1946. Een afwik kelingsbureau zou de hangen de zaken afhandelen en een punt zetten achter de activi teit van het M.G. Dit bureau kwam tenslotte tot de conclu sie dat er een schuld was van 99,5 millioen. Dit was al erg genoeg, maar nog erger zou het worden. De Rekenkamer ging even aan het narekenen en anderhalf jaar later was zij hiermee klaar en.er bleek een vergissing te zijn gemaakt van 55,5 millioen, want de to tale kosten van dit bureau bleken 150 millioen te bedra gen. Het rapport dat de Reken kamer uitbracht is een klaag zang over geldsmijterij, dief stal, oplichterij, fraude, waar bij men het hoofd verliest, en het concludeert dan ook dat de rekenkamer hieraan on mogelijk zijn goedkeuring kan hechten; dat laten zij aan de volksvertegenwoordiging over Die zal er natuurlijk ook haar afkeuring over uitspreken en danZullen dan de ver antwoordelijke personen ter verantwoording worden ge roepen, zullen dan de schul digen die ons volk dit nadeel bezorgden gestraft worden? Men straft toch ook zwart handelaars, niet waar; en toch ook een slager die zich mis rekend heeft en toevallig door een controleur betrapt wordt? Men straft toch ook een huis moeder die een pondje zwart vlees kocht voor haar groot gezin? Als men dit alles zwart noemt, hoe moet men dan de praktijken van de heren van het M.G. betitelen, niet met een kleurennaam, want er is er geen voorhanden die de perversiteit en verkeerdheid enigszins weergeeft, als men het pondje vlees al zwart noemt. Het gevalletje zal echter wel de doofpot ingaan. DURE VEILIGHEID. Dezer dagen bracht de Re kenkamer ook rapport uit over de stand van zaken in het op gedoekte Bureau Nationale Veiligheid. En ook dit rapport is al even weinig verheffend en verkwikkend als het vori ge. Een geweldige chaos heerste er in dit bureau, iede re interne controle was afwe zig, een administratie van goe deren ontbrak, de financiële administratie en de loonad ministratie waren, zacht uit gedrukt, slordig; ook hier was fraude aan de orde van de dag. Zo kreeg b.v. het bureau voor 70.000.te veel aan levensmiddelen, meer dan 7000 maaltijdbonnen waren niet verantwoord, in de can- tine was een post van ƒ4500.- niet bij de ontvangsten ge boekt, door meer personeel op te geven dan er in dienst was kreeg men 150.000 siga retten, 6500 sigaren en 2000 pakjes tabak te veel. Er is gebleken dat men voor 6000 gereisd heeft, zonder de no dige bewijsstukken te kunnen overleggen, aan inventaris stukken verdween er uit het bureau te Scheveningen voor een bedrag van 75.000. Eén der medewerkers had eens een samenkomst met of ficieren der bondgenoten ter bevordering van het contact; hier werd ook een hapje ge geten en dit hapje kostte 1500.—. En zo zouden we door kun nen gaan met het opsommen van feiten en bedragen die wijzen hoe „slordig" men om sprong met het geld, hoe door dit officiële lichaam „zwart" werd gedaan, terwijl de amb tenaren van de C.C.D. achter de boeren zaten die een liter tje melk aan particulieren verkochten. Jan met de pet kreeg hoge boeten en werd vastgezet om een vergrijp dat een heel klei ne pekelzonde was, vergele ken bij de praktijken van de heren van het Bureau Natio nale Veiligheid. Eén van deze mannen, die met textiel knoeide, kreeg eens een boete van 500. maar alhoewel er tegen meer personen een strafrechtelijk onderzoek was aangevraagd, is het de Rekenkamer niet ge bleken dat er gevolg aan werd gegeven. Al deze zaken zijn door de auditeur militair of de Officier van Justitie niet behandeld. Kortom, het is pijnlijk tot de ontdekking te moeten komen dat, toen men sprak van wederopbouw en geeste lijk en materieel herstel, vano gezamenlijk als één man de hand aan de ploeg te slaan, dat er toen officiële lichamen waren wier ambtenaren en personeelsleden de mantel der officieelheid gebruikten om hun vergrijpen tegen de staat 1 en het volk te bedekken. Het waren „gebreken van de na-oorlogse verwarring", is de conclusie van de Reken- I kamer; deze qualificatie is een mooi eufemisme voor een dergelijk^ vorm van onrecht. 1 WETSONTWERP P.B.O. KOMT 22 SEPTEMBER IN DE KAMER. De voorzitter der Tweede Ka- mer heeft de leden verzocht er thans reeds rekening mede te wil- len houden, dat het in de bedoe ling ligt om met de openbare be handeling van het wetsontwerp „Toepassing ten aanzien van het bedrijfsleven van de artikelen 80 en 152 tot en met 154 van de Grondwet'' (wetsontwerp Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie) een aanvang te maken in de eerste week van de nieuwe zit ting, dus waarschijnlijk op Don derdag 22 September. Voorts heeft de voorzitter aan de Kamer medegedeeld dat 't (on voorziene omstandigheden voor behouden) niet zijn bedoeling is de Kamer voor de sluiting der lo pende zitting nog bijeen te roe pen. ABONNEMENT RADIO-DIS TRIBUTIE PER 1 OCTOBER TWEE GULDEN. Met ingang van 1 October wordt het abonnement op de ra dio-distributie op twee gulden per maand gebracht. Dit betekent dat met inbegrip van de luisterbijdra ge drie gulden per maand zal moeten worden betaald. Voor de aangeslotenen op een radio-distributienet, dat nog niet over een ontvangstmogelijkheid voor de twee binnenlandse om roepprogramma's beschikt, blijft het abonnement 1.25 plus 1.- luisterbijdrage, dus 2.25 per maand. Dr. L. J. M. BEEL HOOG LERAAR TE NIJMEGEN. Docent in bestuursrecht. Dr. L. J. M. Beel, voormalig minister-president en eerste Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, is door het bestuur der St. Radboudstichting be noemd tot buitengewoon hoogle raar in het bestuursrecht aan de Katholieke Universiteit te Nijme gen. Professor Beel zal zijn ambt vermoedelijk aanvaarden bij het begin van het nieuwe studiejaar in October. KONINGIN GAAT NAAR DEN BOSCH TOE. Op 6 September zal de Konin gin haar eerste officiële bezoek aan Noordbrabant brengen. Den Bosch maakt zich gereed om de koninklijke familie een onverge telijke ontvangst te bereiden. Rond en op de middeleeuwse St. Jan worden vele schijnwer pers aangebracht, zodat de ka thedraal zich op de avond van de 6e September in een zee van licht zal kunnen vertonen. In de aanwezigheid van Hare Majesteit en Prins Bernhard wordt een al legorisch spel opgevoerd geschre ven door rector Beex, getoonzet door prof. Van de Put van het Klein Seminarie in St, Michiels gestel en geregisseerd door de Bossche auteur Kees Spierings. De Brabantse schuttersgilden zullen zich des avonds op 't plein voor het gouvernementsgebouw, waar de koninklijke familie zal logeren, verzamelen om de ko ninklijke bezoekers met gestreken vendel te begroeten. Naar oud gebruik zullen Koningin en Prins over de vendeldoeken schrijden, een eer, die slechts aan de aller- hoogsten in den lande is toege staan. Gemeenteraad. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Drunen, te houden op Donderdag 25 Augus tus 1949, te 7.30 uur (precies) in de zaal van de Heer Th. Elshout, Grotestraat 140 te Drunen. Agenda Opening Vaststelling notu len vergadering van 5 Augustus 1949. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het beschik baar stellen van een crediet voor de bouw van een kleedlokaal op het sportterrein en het in verband daarmede wijzigen der gemeente begroting 1949. 2. Voorstel tot herbenoeming van de heer P. Janssen als leraar der Gemeentelijke vakschool voor schoenmakers. 3. Voorstel tot benoeming van een stratenmaker en tot aanvul ling van de „Salaris-regeling ge meente-ambtenaren" in verband met het instellen der functie van stratenmaker. 4. Periodieke aftreding van de leden der Adviescommissie Woon- ruimtewet 1947. De aanbeveling luidt: 1. Vertegenwoordiger voor de hypotheekhouders': 1. Notaris H. M. L. M. Schreurs; 2. Chr. Muskens. 2. Vertegenwoordiger op al gemeen sociaal gebied: 1. C. J. van Drunen, 2. Corn. Klijn, Elshout. 3. Vertegenwoordiger op so ciaal agrarisch gebied: 1. A. A. P. Kamp, 2 M. J. van den Hoven. 4. Vertegenwoordiger arbei ders: 1. Adr. van de Wiel; 2 H. Maas. 5. Vertegenwoordiger huis eigenaren: 1. Fr. Elshout: 2. L. v. Sluisveld. 6. Als technisch-deskundige: 1. H. de Wit: 2. G. Merkx. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot 1. intrekking van het raadsbe sluit d.d. 30 Juni 1949 strekkende tot: a. het verlenen van een hypo thecaire geldlening aan G. L. Mimpen, Kleinestraat 5, voor de bouw van een nieuwe woning, in gevolge de Financieringsregeling Woningbouw 1948: b. het aanvragen en aanvaar den van een gelijk bedrag aan voorschot uit 's Rijks kas, tenein de de sub a. genoemde lening te kunnen verstrekken. 2. het waarborgen van rente en aflossing, verschuldigd overeen komstig de Financieringsregeling Woningbouw 1948 door G. L. Mimpen, Kleinestraat 5, in ver band met de bouw van een nieu we woning ingevolge deze rege ling en tot het indienen van een verzoek van rijkswege deel te ne men in een eventueel daaruit voortvloeiend verlies. 6. Voorstel tot toewijzing van enkele percelen gemeente-grond. Nieuwe brug. De brug die ligt in 't verlengde van de Torenstraat te Drunen en die naar de Duinen en Giersber- gen voert, zal door een perma nente worden vervangen, waar mee spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Beiaard-concert. Heden (Maandag)avond van half negen tot half tien zal, zoals wij reeds eerder schre ven, nabij het Raadhuis een concert gegeven worden op de „Reizende Beiaard" van de Fa. Eysbouts-Lips. Het concert zal gegeven worden door de bekende beiaardier dhr. v. Balkom uil Den Bosch, die de volgende nummers zal spelen: 1. Rubensmars, P. Benoit 2. a Bede voor het Vader land, Valerius b Merck toch hoe sterk, Valerius c Wilt heden nu treden, Valerius 3. Giga, Fr. Couperin 4. a Wiegelied, W. A. Mozart b La Paloma, S. de Yradier 5. a Menuet, J. Reekers b Standchen, F. Schubert 6. Scherzo, T. v. Balkom 7. a Wiegelied, J. Brahms b Gavotte, J. Desormes 8. a Plaisir d'Amour, P. Martini b Home on the Range, H. Bishop 9. Soldatenkoor uit de Opera Faust, Ch. Gounod 10. Volksliederen. LANGSTRAATSE SCHUTTERSBOND. Zondag 28 Augustus zal de laatste wedstrijd geschoten wor den voor de competitie van de Langstraatse Schuttersbond voor de wisselbeker. Dit is de zevende wedstrijd. Deze zal te Kaatsheu vel worden verschoten. Aanvang des middags te half 2. Wie zal dit jaar bekerhouder worden. St. Blasius Heusden, die hem momenteel in zijn bezit heeft, staat maar 1 punt voor op haar naaste concurrent. Hier is dus nog van alles mogelijk. Zeer zeker zal door alle twee de verenigingen hun uiterste best worden gedaan om hem in het bezit te krijgen. Na afloop van de wedstrijd zal dan de beker worden uitgereikt. De andere verenigingen komen hiervoor niet meer in aanmerking. Hier gaat het alleen om de plaats op de ranglijst. St. Jan Kaatsheuvel bezet met 92 punten de derde plaats, waar op ze zich wel zal weten te hand haven. St. Ambrosius Baardwijk bezet j de vierde plaats met 85 punten. Laat zij zich van haar goede zij- j de zien zoals in Elshout, waar zij 21 punten schoot, dan zal O. L. Vrouwe Schuts Elshout haar niet meer van haar plaats verdrijven. Deze laatstgenoemde vereniging bezet momenteel de 5e plaats, met 79 punten, waar zij nog knap zal moeten oppassen om niet door Prinses Juliana te worden ver drongen, die de zesde plaats be zet met 77 punten. In Elshout wist Prinses Juliana ook nog 21 punten bijeen te trommelen. Els hout daarentegen wist maar 15 punten te schieten. Er zal heus uit een ander vaatje getapt moe ten worden om de 5e plaats door haar te handhaven. Vlijmen zal terdege haar best doen om boven Elshout te komen. St. Crispijn Besoijen bezet met 60 punten de laatste plaats. Een wonder zal moeten gebeuren, wil zij zich dit jaar daar nog van los maken. Naast deze wisselbeker compe titie die een spannend eindslot heeft, vragen nog twee dingen de aandacht. Ten eerste het schieten voor 't Koningskruis. Hiervoor zijn van de 7 gegadig den echter maar drie die nog een serieuse kans hebben. De heer M. de Kort van St. Blasius heeft de beste papieren in handen. Weet hij alle 4 zijn schoten te benut ten, dan is hij winnaar van het Koningskruis, zodat niemand hem meer kan benaderen. Joh. Klerks van O.L. Vr. Schuts heeft maar 1 punt minder, waarop J. Broeders volgt met weer 1 punt minder, resp. 11, 10 en 9 punten. Een theoretische kans heeft ook nog de heer Th. Sperber, met 8 pun ten, maar die kans is heel klein. De andere deelnemers hebben heel geen kans meer. Een felle strijd kan verwacht worden voor de kampioensronde. Hier zijn n.l. drie schutters die alle punten uit hun drie wedstrij den waarover deze rondes lopen, n.l. 12 punten wisten te behalen. Th. Buijs uit Herpt, G. van Hemert uit Heusden en B. v. d. Hoven uit Kaatsheuvel zijn de mannen die deze puzzle onderling wel zullen oplossen. J. v. d. Wiel en G. Bijnen bezitten nog een theoretische kans, al is ze heel klein, daar ze tegenover drie schutters staan, die naar alle waarschijnlijkheid in de eerste ronde geen steek zullen laten val len, zodat ze hun kans dan in rook zien opgaan. De andere schutters hebben hier geen kans meer. De grootste strijd wordt echter gestreden om het bezit van de be ker. Tot 28 Augustus geduld, dan zal wel worden uitgeknobbeld wie dit jaar mag pronken met de beker. Zwemwedstrijden. In het zwembad van Ontspan ningsoord „Eldorado" te Nieuw- kuik hadden Zondag, begunstigd door ideaal zomerweer en de be langstelling van een duizendkop pige menigte eenvoudige leden wedstrijden plaats. Daar de honderd meterbaan in het ongerede raakte, moesten de deelnemers op de korte afstand individueel starten en zwemmen, wat de spanning voor het publiek uiteraard niet ten goede kwam. Uitslag is als volgt, voor de prijswinnaars: 100 Meter. Jongens van 10 tot 13 jaar: 1. Hans van Hest, Vlijmen. 2. H. Kuijs, Vlijmen. 3. Jan Damen, Nieuwkuik. Jongens van 13 tot 6 jaar: 1. Frans de Kleijn, den Haag. Jos Kivits, Nieuwkuik. 3. G. v. Beurden, Vlijmen. 4. Johan de Gouw, Nieuwkuik. Jongens boven 18 jaar: 1. P. Kuypers, Haarsteeg. 2. Adri Eekels, Nieuwkuik. Lange afstand: 1. P. Kuypers, Haarsteeg. 2. Ad. Eekels, Nieuwkuik. 3. P. Pullus, Vlijmen. 4. W. v. d. Berk, Haarsteeg. 5. Frans de Kleijn, den Haag. 6. H. Merkx, Vlijmen. 7. P. Brok, Drunen. 8. G. v. Beurden, Vlijmen. Duiken. 1. C. v. Buul, Nieuwkuik. 2. E. Leyten, Drunen. 3 en 4 ex. aequo. Fr. Verheijen, Nieuwkuik, v. Asseldonk, Drunen. Vér-duiken. 1. Ad Eekels, Nieuwkuik. 2 en 3 ex. aeq. P. Kuypers en H. Merkx. Daar de wedstrijden tussen de neutrale lijnen plaats vonden, kon de ganse middag zowel voor da mes als heren het liefhebberij- zwemmen gewoon doorgang vin den, waarvan druk gebruik werd gemaakt, alsmede van de vele at tracties in de speeltuin, waaraan „Eldorado" zo rijk is. Het ligt in het voornemen van de directie, om een volgend jaar wanneer de in richting geheel voltooid zal zijn, meer attractieve wedstrijden en demonstraties te organiseren. Aanbesteding. Uitslag aanbesteding voor hel bouwen van een woonhuis voor de Heer M. Wagemakers te Sprang-Oapelle. H. G. de Jong, Sprang-Capelle 11438. J. Michaël, idem 11499. Alb. Hoefnagels, idem 11513. J. Rozenbrand, idem 11769. M. Verhagen, idem 11998. H. Wagenmakers, id. 12227. J. Molengraaf, idem 12350. De Architect was A. v. Hui ten te Waalwijk. VRIJHOEVE-CAPELLE. De Oranjevereniging te Vrij- hoeve-Capelle is voornemens om in de namiddag van Zaterdag 3 September 1949 volksspelen te houden, zoals vliegerwedstrijd voor schoolkinderen wier ouders lid zijn van de vereniging, stoelen dans, paren kruien en hardlopen. 's Avonds' om 8 uur is er een groot concert, te geven door de 60 man sterke Postharinonie uit 's-Hertogenbosch. le Prijs. De harmonie „St. Bavo wist Zondag op het muziekconcours' te Deurne met 50 pnt. een eerste prijs te behalen. Door dit succes promoveren onze koperen instru menten-spelers van de 3e naar de 2e afdeling Federatie. Daar dit al spoedig per telefoon bekend was, werden op de Schansstraat al spoedig de vlag gen uitgestoken en werden voor bereidingen getroffen het corps cp extra wijze te ontvangen. Dit had den zij dan ook wel verdiend en naar wij vernemen is het verder een genoeglijke avond geweest. Wij feliciteren de harmonie met dit feit, en hopen dat, als zij het volgend jaar in de 2e afd. zullen uitkomen, onze blazers on der de bekwame leiding van dhr. C. Kuijs, goede resultaten zullen mogen boeken. Een meisje, dat per fiets de Schansstraat inreed, kwam plotse ling door onvoorzichtigheid te vallen. Zij kwam zodanig terecht dat zij bloedend uit 't hoofd bij W. Th. binnen gedragen moest worden. Dr. Wijfels uit Waspik verleende de eerste hulp. Circus Royal. Woensdag en Donderdag trad in onze gemeente het Nederland- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN EEN OORSPRONKELIJKE AVONTURENROMAN door d'ARGENTY. 39). Zij richtte zich op, wierp nog een laatste blik op haar geliefde en snelde dan de kamer uit naar de andere kant van het hotel. Er gens voor een deur bleef zij staan, luisterde even, waagde dan een oogje door het sleutelgat. Nie mand. Ze drukte de klink omlaag en slipte aar binnên. Op de kofferstandaard de zwartleren actetas. Ze moest glimlachen over zoveel zorgeloos heid: de kamer niet op slot, de tas voor het grijpenHaar vingers gleden over de sluiting. Twee klikjes, ook de tas was open. Pyama, handdoek, scheer gerei, papieren, wat voor? Ze boog zich over de krant met Chinese karakters. Micro foto's. Een getypte lijst met na men. Geen enkele bekende. Brief papier met een bekend hoofd Centrale Inlichtingendienst. Ver wezen staarde het meisje naar die letters. Hoe kwam de man van de tas aan die brieven Ze waren gericht aan de Chinese Ambas sade in Den Haag Weer doken de bruine krullen over de opening. Een doosje met schmink. Een pruik, nog 'n pruik. Een revolver. Een beetje onwennig stond zij met het wapen in de hand. Pro beerde eens hoe ze het vast moest houden, ontdekte de veiligheids pal, die veilig stond waarschijn lijk, legde een vinger om de trek ker. Het beangstigde haar even, gaf dan een veilig gevoel. Zo maar te kunnen schietenStel je voor dat het nodig was „Lola I" Ze schrok op uit haar gedach ten, richtte onwillegeurig de blauwglanzende loop op de on verwachte verschijning aan de deur, die ze niet had durven slui ten. Het witte gezichtje van de in dringster staarde vol ontzetting naar het koude staal, bracht haast automatisch haar onbedekte armen omhoog. Een hevige schrik sprak uit de hele houding van dat tere wezentje op de drempel. „Kom binnen, Liang-sjin zei de conductrice koeltjes. „Dat was je toch van plan, niet Doe die deur achter je dicht. Zo, nu kun nen we praten. Vertel me maar eens wat je in m'n kamer .uitge spookt hebt vannacht „Jouw kamer „Ja, mijn kamer. Daar ben je óók geweest vannacht. Je hebt de boel overhoop gehaald, zelfs de stoelen omgegooid, het matras open gesneden en mijn koffertje leeggehaald. Spreek me maar niet tegen. Ik heb je gezien. Ik heb zelfs om je gelachen, want al je moeite is vergeefs geweest. Het zakje cocaïne is al lang in het bezit van ingenieur Ossewaarde en mijn papieren laat ik nooit on bewaakt achter. Dat heb ik als conductrice wel geleerd. En de rest die je van me gestolen hebt, ben ik vanmorgen vroeg terug halen uit jouw kamer, toen jij bij het Gouden Masker ontboden was in kamer 9." De Chinese hapte naar adem. „Je ziet, Liang-sjin, er zijn al tijd nog mensen die slimmer zijn dan jij. Moet ik je soms ook nog vertellen wat jij daar in kamer 9 met het Gouden Masker bespro ken hebt Hoe je over mij en Flipje gekletst hebt Hoe jij je verheugde dat In-Yin mij onscha delijk gemaakt zou hebben. Arme dwaas, jij wist niet dat Joop mij integendeel helpen zou en dat ik voor vannacht een afspraak had met hem. Een afspraak of samen eens jou spulletjes te onderzoeken meisje. En die van het Gouden Masker „Jij niet weten wie Gouden Masker is" hakkelde de spionne. „Niemand weet dat. Ik weet ook niet. En In-Yin ook niet. Gouden Masker vanmorgen ontsnapt. Hij niet meer terugkomen „Het spijt me", antwoordde de conductrice en ze speelde wat met de revolver. „Het Gouden Masker is niet ontsnapt. Hij is hier nog in het hotel. Je zult hem straks terugzienzonder mijn kimono en zonder dat geverfde papier I" „Wat wil je van mij vroeg Liang-sjin toonloos. „Je weet meer dan ik." „O, ik weet alles. Van die bankbiljetten, die je in m'n geld tas stopte om maar van me af te komen. Heel dom van jou, om zelf wat van die bankbiljette te willen houden. Zien er precies even nieuw uit en dragen dezelf de serieletters." „Jij hebt niijn geld gestolen De Chinese sprong opeens voor uit en greep de brunette bij de mouw van haar uniform, zodat ze de revolver bijna liet glippen. „Jij hebt mijn geld gestolen Vergeefs trachtte Lola de klau wende vingers van haar arm af te schudden en het wapen weer goed in haar hand te krijgen. „Achteruit meisje, of ik schiet Maar het katachtige lichaam van Liang-sjin week niet. Het krampte zich hechter vast aan 't uniform van de conductrice. Ont worstelde, haar in luttele ogen blikken de gevaarlijke revolver, die overging in haar eigen hand, dan met de kolf neerdaalde op 't blanke voorhoofd, zodat de oor spronkelijke bezitster van 't wa pen kantelde en versuft achter uit stapte. „Zo", spotten de wrede lippen van het kleine, verraderlijke we zentje, „ik geef je drie tellen. Waar heb je dat geld Een Duizelig staarde haar tegen standster in de dreigende loop. „Twee Lola's hersens werkten nog. De enkele seconden die haar gelaten werden, bleken onvoldoende voor het uitdenken van een list. Liang- sjin kon onmogelijk weten, dat de heren op een stil plekje krijgsraad hielden en er Joop Wielewaal verhoorden, maar Lola had de stemmen gehoord toen ze naar haar kamer terugkeerde en ze had de hele comedie afgeluisterd. „Je geld is op mijn kamer" zei ze zwakjes. De revolver wenkte korzelig naar de dein-. „Wijs me het geld" sprak de Chinese scherp, „jij voorop en denk er om of ik schiet I" Rustig trad de conductrice het vertrek binnen, waar het geroe zemoes verstomde bij haar onver wachte verschijning. „Och. Kareltje, leg deze dame een paar handboeien aan, wil je?" wees ze. „Blijf staan dreigde gelijk haar schaduw. „Handen omhoog, allemaal! Niemand verroert zich! Zokom terug meisje. Kom terug, achteruit, ja, en nu die deur dicht Een gil snerpte plotseling door de gang, deed iedereen opschrik ken en in beweging komen. De deur vloog weer wagenwijd open. Verlamd van schrik stond Lola stokstijf voor de drempel. Dan, om te zien wat er achter haar aan de hand was, draaide ze zich om. Op de grond lag roerloos het tengere figuurtje van Liang-sjin. De revolver nog in haar kramp achtig samengetrokken hand. Over haar heen boog 'n glim mende schedel met maar weinig haren. Een raadselachtige lach klonk op. Hsieh-Fu klonk scherp de an- „Wat doet 11 daar, meneer ders zo welluidende stem van de inspecteur bij de C.I.D. Het hoofd met de bekende grijns kwam met een vragende uitdrukking van niet begrijpen naar boven. „A detective-story!" klonk het in slecht uitgesproken Engels. Achter de dikke brilleglazen twinkelden twee spleetoogjes. En in zijn rechterhand blonk 't staal van een dolk. (Wordt vervolgd). se twee-mastencircus Royal op. Door de tijdsomstandigheden moesten de voorstellingen gege ven worden door drie personen, waardoor de waardering voor het gepresteerde des te groter werd. Het gehele programma maakten een goed verzorgde indruk en werd op een prettige en vlotte wijze afgewerkt, waarbij de dres suur en het trapèzewerk bijzon der gunstig afstaken. Ook 't lief tallige trippeltrappelende danse resje dwong eenieders bewonde ring af. Onanks enkele tekortko mingen goed circuswerk. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van de raad dezer gemeente op Woens dag 24 Aug. 1949 des avonds half acht in het gemeentehuis. Te behandelen zaken 1. Wijziging begroting stede lijke Godshuizen dienst 1948. 2. Voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwterrein, gele gen aan de Leerthouwerstraat, Kloosterstraat en Haven, aan de G'bergse Bouwvereniging. 3. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een subsidie aan het Herdenkingscomité voor Bra- bant's gesneuvelden te Waalre. 4. Alsvoor aan de Stichting „De Klokkenberg 5. Ingekomen stukken. 6. Reclames. Burgerlijke Stand der gemeente Loon-op-Zand van I15 Augustus 1949. Geboren: Alida M dv M A van Os-van Pelt Cornelia dv P Bouman- van Campen Lamberta P S M dv A M Wouters-van der Vel den Henrica S M dv P M de Kort-van der Velden Elisa beth A W J M dv H Fr R Mols- de Beer Anna M G dv A C Botermans-Haest. Huwelijksaangiften: Jacobus Haverhals 32 j en Ber- ta Kerst 42 j beiden alhier Petrus in 't Groen 34 j en H A M Snoeren HP van Best en H van Woensel J W Molenschot en H P J van Wezel L C Pul lens te Waalwijk en J van Box tel alhier. Overleden: Geen. Vertrokken: Hubertus van der Kuijp naar Tilburg H J van Best naar Sprang-Capelle Wilhelmus J Buijkx naar Waalwijk Joanna Smits naar Oirschot Gerardus A J Willemse naar Tilburg Hendrikus N F Dirven naar Heer len Leonardus A Egberts naar Ter Aar Adriaan F M Vloe mans naar Amersfoort Wil— helmina M Verstijnen naar Uden- hout Wijnand M B van der Rijst naar Goirle Johannes P J M Post naar Goirle Herma- nus G J Linssen naar Goirle Joannes A M M.van Oers naar Goirle Johannes H M van Es naar Goirle Wilhelmus J Dam naar Goirle Jacob Daamen naar Goirle Ostende Gerardus van den Hoek naar Vugt Voor burg Nicolaas van der Linden naar Vught Cornelia J M de Nijs naar Vught Christianus van Boxtel naar Utrecht Joan nes M van Dongen naar Tilburg Marinus A van der Zanden naar Waalwijk Franciscus Th M Dekkers naar Tilburg Mar- tinus J M Vogels naar Eindhoven Clasina W de Bont naar Til burg Cornelia A Kwanten naar Rotterdam. Ingekomen Johanna H L van Beek van Dongen Ludovicus P H M v. Baar van Urmond Maria G D de Jong van Schijndel Anpa P H van den Brandt van Ooster hout Mechelina E M Smals van Vught Jeanette M G A de Jong van Made Anna M J Baeten van Sittard Lucia C P M van Riel van Oirschot Jo hanna M A Pepping van Oir schot Adriana H M Brekel- mans van Eindhoven Geertru- da J M van Rooij van Tilburg Johanna W de Laat van Drunen Maria A Zwanenburg van Sprang-Capelle Hendrikus A J M Capetti van Eindhoven Eli sabeth M I Verhelst van Breda Eduard M A J Steenbergen van Eindhoven Jacobus F Verschu ren van Oudenbosch Fran- cisca G M W van Hoorn van België Marinus J Luycks van Steenbergen. Huwelijken: Johannes P J A van Gastel 25 j en Maria Th van den Dungen 22 j Petrus van den Broek 30 j en Cornelia Th L van Wan- rooij 25 j Wilhelmus Johannes Kuijpers 23 j en Nicolasina C Verboven 24 j. Hendrikus J Snoeren 22 j en Wilhelmina M van der Ven 22 j Nicolaas A Vervoort 32 j en Cornelia J M van Wezenbeek 26 jaar. Duivenwedstrijd De duivenvereniging De Lucht bode hield Zondag een wedvlucht met jonge duiven vanuit St. Que- tin. In concours waren 268 duiven over een afstand van 229 km. De uitslag was als volgt: M. Vera 1, 57: G. Vermeer 2, 36: C. van Dongen 3,63: F. Da- men 4; L. v. d. Sanden 5. 8, 46, 58: J. Snoeren 6, 11, 39: C. Nieu- wenhuizen 7; P. v. d. Velden 9, 14, 38, 40, 64; A. J. van Dongen 10, 26, 47; H. v. d. Linden 12, 16, 22, 32: A. van Leeuwen 13, 65; C. v. d. Velden 15, 20, 33, 34, 43,

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2