Gemeenteraadsvergadering DRUNEN AFSCHEID BIJ DE P.T.T. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 AUGUSTUS 1949 Fabrikantenkring LANGSTRAAT Directeur v. RUGGE 2 2 geld zou 5.bedragen, uit gezonderd gedurende de ker mis. Dit gaf de heer Veenis aan leiding om te vragen of er dan ook geen circus meer een week lang op de Markt zou mogen staan, maar dat vond de Voorz. voor die paar dagen niet erg. De heer v. d. Ploeg was bang dat de beperking tot een wagen een teleurstel ling voor de heren zou zijn, want ze waren al een tent aan het bouwen. De Voorz. echter merkte op dat ze dan hun vestigingsver gunning zouden moeten laten veranderen en dan stond het de raad nog vrij om hun een andere plaats te laten opzoe ken. Met al deze voorstellen ging de raad accoord. Ouder gewoonte werden de aanvragen om subsidie van de Stichting 1940'45, het Prov. Genootschap en de Landbouw school te Raamsdonk aange houden tot de volgende ver gadering. Alleen de aanvraag van de Bond tegen 't schen den en vloeken van Gods naam, werd afgewezen. De Voorz. vond het niet op de weg van de gemeente lig gen om hier financiële steun ctan te geven. Natuurlijk wel morele. Volgens art. 95 van de plaatselijke politie-veror dening is dan oqk het vloeken in het openbaar verboden. Bovendien merkte de heer Jansen op: „Als dat een dub beltje per vloek moet zijn Waarop de Voorz.: „Dan kon den we wel een tien-ritten- boekje aanschaffen". Daarna werden er enkele reclames op de hondenbelas ting behandeld. Met de rondvraag begonnen B. en W. deze keer zelf, want ze stelden voor de heer De Kroon een beloning van 150 toe te kennen voor het vele werk dat hij in. de Woning bouwvereniging had verricht. Niemand had er bezwaar tegen. Verder deelden B. en W. rnee, dat er vorige week een begin was gemaakt met de speeltuin. De Voorz. bracht bijzonder dank aan wethouder Hartong en het personeel van de tankfabriek. Hij deed een beroep op de ouders en de opgeschoten jeugd om te zor gen dat de zaak wat werd ont zien. Toen de Voorz. voor de laat ste maal wilde loten voor de rondvraag, bleek er in roe rende eensgezindheid een af spraakje gemaakt onder de heren om de heer Okkerse de eerste vraag te gunnen, want het lot was hem meestal niet gunstig geweest. Waarop de heer Okkerse moest beken nen: „Laat me nou vanavond niks hebben". De heer Veenis wilde weten wat de gemeente nu aan de uitbreiding van de speeltuin deed, maar de Voorz. wil de zaak omkeren en afwachten of de tuin wordt gewaardeerd. Dan kon de gemeente met subsidie komen. Dan had de heer Veenis nog klachten over het toezeggen van woningen door B. en W. Hij dacht dat het misschien beter was gegadigden op een wachtlijst te plaatsen. De Voorz. overtuigde hem dat zo iets onmogelijk was, omdat er veel te veel factoren in het spel zijn. Tenslotte had de heer Vee nis nog een complimentje voor het secretarie-personeel, in tegenstelling met sommige klachten. De heer Jansen toonde zijn belangstelling voor de ambts woning van de burgemeester, waarop deze alleen kon ant woorden dat de architect bezig was. De heer de Haan had nog een klacht over de Zuidwal, omdat hij halsbrekende toeren moest maken om langs die weg thuis te komen. Die is nu het eerst aan de beurt voor verbetering en tenslotte klaagde mej. Allard dat er verschillende straatlantaarns uitbleven in Den Berg. De burgemeester zou er aandacht aan besteden. De heer Okkerse kon zelfs bij een tweede gelegenheid (de allerlaatste) vanavond niet bewogen worden om een vraag te stellen. Afscheids-speeches. Nu de agenda was afge werkt konden de afscheids- plechtigheden beginnen. En 't was de.moeite waard: niet minder dan 6 leden keren niet terug in de nieuwe raad. Het gebeurde hartelijk, hartig en openhartig. Eerst verhief de burgemees ter zich van zijn zetel om een a^cheidsrede uit te spreken. Dit was de laatste vergade ring, zo zei hij, na een kor te zittingsperiode van drie jaar. De laatste weken was de mening in Den Berg uitge sproken dat deze raad nog slechts surrogaat was geweest en dat eerst 6 September de echte raad bijeen zou komen. Hij protesteerde daartegen: de nu, scheidende raad was de eerste, na de oorlog, volkomen volgens de kieswet gekozen. Het waren moeilijke jaren geWeest, aldus de burgemees ter. Na de bevrijding was er gebrek aan materiaal en een overvloed aan regerings-in- stanties. Men had moeten werken met verschillende schijven en sommigen zaten /astgerocst. Maakte de raad fiu de balans op, dan kon geen van allen tevreden zijn. Er bleef in zekere zin een gevoel van onvoldaanheid. Maar dat kwam ook in ieders privé- .even voor. Het was gemak- •kelijker, merkte spr. op, de kiezers te beloven, dan dat be loofde te geven. Een uitzon dering maakte hij voor lijst 2 (want de heer Jansen sprong al op), die was slechts met 'n leuze gekomen als: We zullen doen wat in ons vermogen ligt. Het was interessant om al die oude verkiezingspro grams nog eens na te kijken. „Nu ben ik 25 jaar burge meester", zei burgem. Bian- chi, „en dan denk ik: Jongen, wat ken je Geertruidenberg nog slecht. Er lopen nog veel eminente krachten rond waar van je geen vermoeden had". Spr. dankte voor de samen werking. Hij hoefde er geen doekjes om te winden: 't was er soms heftig toegegaan, zo- .vel onder de raadsleden on derling, als tegen de burge meester. Toch was er geen ïersoonlijke vete ontstaan. In- egendeel, hoe heftiger de ver- adering, des te gezelliger de ia-vergadering „metlaten ve zeggen een kopje kof fie" Dank zegde de burgemees- er aan de beide wethouders. De vergaderingen van 't col lege waren altijd te lang. De tuiselijke orde werd er altijd ioor verstoord: Spr. bood er <ijn verontschuldiging voor an. Nooit was er in het col lege van B. en W. gestemd, ltijd waren zij het door over leg eens geworden. Van B. en W. hangt veel af, vooral in :cn industrie-gemeente. De burgemeester vond de huidige combinatie zeer geschikt: een ?chte Bergenaar en een groot- ndustriëel. Hij wist niet wel ke inzichten de nieuwe raad iou hebben. Maar hij ver wachtte dat die raad zich ern stig zou beraden over de nieu we wethouders. Onder dank zegging nam hij van deze af- cheid en hij hoopte ook in de nieuwe raad met hen samen 'e werken. Zes leden zouden geen zit ting hebben in de nieuwe raad. Kiezers konden soms wreed zijn, maar in dit geval verlieten de meesten de raad >m persoonlijke redenen. Vervolgens richtte de bur- emeester zich tot mej. Allard, het eerste en enige vrouwe- ij ke raadslid. Het speet hem eer dat zij zich niet herkies baar had gesteld. Alleen al haar aanwezigheid had een oede invloed, wanneer de beren eens heftig werden. Nochtans wilde hij haar niet onder meer als bliksemaf- 'eidster betitelen. De burgem. sprak de hoop uit dat mej. \llard voor het algemeen be lang zou blijven werken en en afscheid bood hij haar een ouquet rode rozen (die heb ben wij niet gezien) met Joornen om te herinneren aan de stekeligheden in de raad verkocht. De heren betuigden hun in stemming met geste en woor den door een applaus. Lijst 2 kreeg een apart woordje: met de heren Jansen en Valkenstein verviel een groep, verklaarde burgemees ter Bianchi. Er was in Den Berg gezegd: „Je zult wel blij zijn dat lijst 2 gaat verdwij nen". Maar dat was niet het geval. De burgemeester zou de laatste zijn om te beweren dat deze heren het hem ge makkelijk hadden gemaakt. Maar het was een voordeel dat er een brede vertegen woordiging was. Daarom speet het hem dat lijst 2 verdween. Spr. sprak de hoop uit dat met de 6 niet alle contact zou verloren gaan. Ze moesten met wensen en voorstellen bij hem komen. Tot slot wenste hij allen 't beste in gezin en zaken. Na dit afscheidswoord van burgem. Bianchi stonden nog verschillende Sprekers op. De heer v. d. Ploeg dankte na mens de raad en sprak de hoop uit dat die nieuwe raad even gezellig zou samenwer ken. De heer Jansen dankte na mens lijst 2. Het speet hem dat de heer Valkenstein niet aanwezig was. Het was dik wijls hoog water geweest, maar ze waren niet verdron ken. Hij vond het dikwijls beter de waarheid recht in 't gezicht te zeggen, dan dat het uit de 4de hand moest komen. Wethouder Waalwijk dankte namens zijn collega in dezelf de geest. De heer De Haan sprak ter elfder ure nog over de idealen die hij had gehad. Eén was zijn voornaamste geweest: was eenmaal een bestuur ge vormd, dan moest er een ze kere eenheid zijn. Deze ont brak echter ten ^enen male in de z.g. fractie. Hij sprak de hoop uit dat tenminste de twee nieuwe groepen elk, voor zich het eens zouden zijn, maar ook samen. De nieuwe raad had hem overigens wei nig belang ingeboezemd. Hij was niet democratisch aange komen in het voorspel. De burgerij had weinig belang stelling getoond. En de heer De Haan vroeg die belang stelling, niet alleen voor het particuliere, maar ook voor 't algemeen belang. Tenslotte dankte hij voorzitter en mede leden. Mej. Allard dacht als vrouw het laatste woord te hebben. Het was kort en krachtig: Ze zei dank voor de bloemen en de mannelijke deugd tegen over haar betoond en ze ver klaarde zich niet te hebben teruggetrokken uit gebrek aan belangstelling, die zou blijven. En als allerlaatsten dank ten nog dè heren Veenis en Okkerse en de laatste meende dat er toch wel iets tot stand was gekomen. De Voorz. wenste de dame en de heren een Zalig Uitein de. Wachtend op de bus hebben we gedronken op dit schone afscheid van "de raad van Den Berg. R.K.D.V.C. krijgi een kleedkamer Benoeming van een sfraaimaker Binnen afzienbare iijd de Jongensschool in aanbouw De raad der gemeente Drunen kwam Donderdag avond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Snels. Afwezig was het lid P. Ver hulst. De notulen der vorige ver gadering werden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde was als eerste agenda-punt het voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een crediet voor cle bouw van een kleedlokaal op het sportterrein. De laag ste inschrijver van de aanbe steding waren de Gebrs. van Delft. In verband met 't feit dat de Gebrs. Delft 't werk zullen uitvoeren in samen werking met vaklieden van R.K.D.V.C., kan de aanne mingssom zeer laag blijven en zijn de kosten geraamd, in clusief architect-kosten, op 6135.—. Z.h.st. werd het voorstel aangenomen. De heer v. d. Wiel drong er op aan, dat men spoedig met de uitvoering van het werk zou beginnen. De heer v. Drunen deelde mede dat reeds heden (Maan dag) met het werk kan wor den begonnen. De Voorz. sprak de hoop uit dat het kleedloaaal nog met het komende seizoen in ge bruik zou kunnen worden ge nomen. Spr. wees nogmaals op de noodzakelijkheid van 'n behoorlijk kleedlokaal en op de onhoudbare toestand op 't sportterrein. Spr. sprak tevens de hoop uit dat de voetbal vereniging zich het offer van de gemeenschap waardig zou tonen en dat de prestaties van de club evenredig zouden mo gen zijn aan de waardering die de vereniging allerwege geniet. Punt 2 van de agenda was de herbenoeming van de heer P. Jansen als leraar van de Gem. Vakschool voor Schoen makers, zulks voor het Voort gezet Lager Onderwijs. Op voorstel van B. en W. werd de heer Jansen herbe noemd. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot het benoemen van een straten maker in vaste dienst, zoals dit in de raadsvergadering van 5 Juli j.l. was goedge keurd en het voorstel tot aan vulling van de salaris-regeling gemeente-ambtenaren, in ver band met het instellen der functie stratenmaker. De raad verleende eenparig haar goedkeuring aan dit voorstel. Op de voordracht van B. en W. tot benoeming, stonden de heren W. Kivits, Drunen (Els- hou.t) en F. J. Mertens, Rijen. De benoeming gold voor de proeftijd van 1 jaar. Met algem. stemmen werd benoemd de heer Kivits, Dru nen. Aan de orde was verder de periodieke aftreding van de leden Advies-comm. Woon ruimte-wet 1947. Zitting hadden: 1. Not. H. M. L. M. Schreurs. 2. C. J. van Drunen. 3. A. A. P. Kamp. 4. H. Maas. 5. H. de Wit. De aanbeveling luidde als volgt: 1. Vertegenwoordiger voor de hypotheekhouders: 1. No taris H. M. L. M. Schreurs; 2. Chr. Muskens. 2. Vertegenwoordiger op alge meen sociaal gebied: 1. C. J. van Drunen; 2. Corn. Klijn, Elshout. 3. Vertegenwoordiger op so ciaal agrarisch gebied: 1. A. A. P. Kamp; 2. M. J. v. d. Hoven. 4. Vertegenwoordiger stands organisatie: 1. Adr. van de Wiel; 2. H. Maas. 5. Vertegenwoordiger huisei genaren: 1. Fr. Elshout; 2. L. v. Sluisveld. 6. Als technisch-deskundige: 1. H. de Wit; 2. G. Merkx. Gekozen werden Notaris Schreurs met 7 stemmen, C. J. van Drunen met 7 st., A. A. P. Kamp met 10 st., H. Maas met 6 st., Fr. Elshout met 10 st. en H. de Wit met 8 stemmen. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot: 1. intrekking van het raads besluit d.d. 30 Juni 1949, strekkende tot: a. het verlenen van een hy pothecaire geldlening aan G. L. Mimpen, Kleine straat 5, voor de bouw van een nieuwe woning, ingevolge de Financie ringsregeling Woning bouw 1948; b. het aanvragen en aan vaarden van een gelijk bedrag aan voorschot uit 's Rijks kas, teneinde de sub a. genoemde lening te kunnen verstrekken. 2. het waarborgen van rente en aflossing, verschuldigd overeenkomstig de Finan- cierings-regeling Woning bouw 1948 door G. L. Mim pen, Kleinestraat 5, in ver band met de bouw van een nieuwe woning ingevolge deze regeling en tot het in dienen van een verzoek van rijkswege deel te nemen in 'n eventueel daaruit voort vloeiend verlies. In verband met het feit dat gebleken is dat zowel het on rendabele gedeelte der stich- tingskosten als het gedeelte dat de gemeente onder ver band van een tweede hypo theek zou verstrekken, thans gefinancierd zal worden door de Bouwspaarkas waarbij Mimpen is aangesloten. Het gold hier slechts een administratieve wijziging en de raad verleende haar goed keuring aan dit voorstel. Aan de orde was verder 't voorstel tot toewijzing van enkele percelen gemeente grond. Toewijzingen op voorstel van de pachtcommissie kregen G. v. d. Lee, J. Stevens, de Kinderen v. Halder, A. C. v. Rooij en J. Hamers. Een perceel in de Lage Zeek, groot pl.m. 200 ha., werd toegewezen, ieder voor de helft' aan J. Stevens en de Kinderen van Halder. Hoewel de pachtcommissie zich er te gen verzet om percelen te halveren, heeft men gemeend ditmaal een uitzondering te moeten maken in verband met het feit dat beide perso nen met hun bedrijf in 't ge bied liggen dat nodig is voor het wederopbouwplan Oost, en voor de spoedige uitvoe ring van dit plan is het nodig dat de benodigde grond zeer spoedig kan worden aange kocht. Het spoedig uitvoeren van het plan Oost, inclusief de Jongensschool, ligt en lag ook voor de pachtcommissie zwaarder dan het halveren van een perceel, als gevolg waarvan men tot dit besluit was gekomen. Na enige bespreking aan gaande dit punt, keurde de raad, z.h.st. de toewijzingen goed. De heer Pijnenburg zag wel graag dat de toewijzingen wat eerder aan de raad bekend werden gemaakt. Het was niet mogelijk geweest het voorstel behoorlijk te bestuderen. De Voorz. was het met de opmerking van de heer Pij nenburg eens, maar in ver band met het zeer spoedig uit te voeren plan Oost, was men enigszins in tijdnood gekomen om dit punt nog voor deze vergadering af te werken. De pachtcommissie deelde mede dat zij nog slechts één uur voor de vergadering tot een definitief besluit was ge komen. Aan de orde was verder nog het voorstel om B. en W. te machtigen over te gaan tot onderhandse aankoop van gronden, nodig in het kader van het wederopbouwplan Oost. Het prae-advies zegt hier over o.m. het volgende: Door de Wederopbouw is het plan Oost (ten Oosten van de Stationsstraat) op de voor grond geschoven, waardoof al daar een spoedige onteigening is te verwachten. Wordt deze onteigening definitief, dan wordt ter plaatse de nieuwe school gebouwd, terwijl al daar tevens gelegenheid is tot het bouwen van een 10-tal woningen, gedeeltelijk ten Zuiden van de school, gedeel telijk ten Westen van de school. Waar de onteigening echter nog steeds op zich laat wachten, is het wenselijk te trachten de eigenaars te be wegen tot vrijwillige verkoop over te gaan, waardoor de on middellijke beschikking over de gronden verkregen wordt. Verwacht wordt, dat de eige naars wel accoord gaan met de prijzen, zoals die door de Schattingscommissie hiervoor zijn gesteld. Door het Prijzen- bureau zijn deze prijzen in middels gedeeltelijk bekrach tigd. Dit heeft tot gevolg ge had dat B. en W. contact met de eigenaars hebben kunnen opnemen en dat verschillen den hiervan tot verkoop be reid blijken. Indien de raad, zo deelde de Voorz. mede, B. en W. zouden willen machtigen de benodig de gronden onderhands te ko pen, dan zou men spoedig met de bouw van de Jongens school kunnen beginnen. De Voorz. wees er tevens op dat de school nog dit jaar zal moeten worden gebouwd, of althans voor een groot ge deelte klaar zal moeten zijn; zo dit niet het geval zou zijn verspelen we de kans binnen afzienbare tijd een permanen te school te bezitten. Op de vraag van de heer v. d. Wiel welke prijs er voor de grond betaald wordt, ant woordde de Voorz. dat deze pl.m. 0.33 per M- bedraagt, plus toeslag voor opstal. De Voorz. deelde tevens nog mede dat in het plan Oost, plus de school, nog 21 herop bouw-gevallen zijn geprojec teerd. Indien alles vlot ver loopt, hoopt men de school in de tweede week van Sept. te kunnen aanbesteden. Eenstemmig gaven de leden B. en W. de gevraagde vol macht. Reclame schoolgeld was een slot-agendapunt en hierna sloot men de zitting. Juli Augustus September 31 30 30 3e kwartaal 91 October November December 31 30 30 Contrölebriefjes medisch consult. Dr. W. L. Vetter te Oss, secretaris der afd. 's-Herto- genbosch en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der Genees kunst, heeft ons namens de artsen in de Langstraat als volgt geantwoord: „De vraag, of het aan art sen, leden der Maatschappij, geoorloofd is, dergelijke ver klaringen, spreekuur-briefjes genaamd, af te geven, heeft in hoge mate de aandacht van het Hoofdbestuur der Maat schappij. Het Hoofdbestuur heeft een Commissie benoemd om het afgeven van medische verklaringen i.h.a. nader te bestuderen. Het uitvoerige rapport dezer Commissie werd besproken in de Algemene Vergadering der Maatschappij van 5 Febr. 1949. Betreffende de spreekuur-briefjes werd na uitvoerig overleg met de Stichting van de Arbeid be sloten, een proef te nemen voor de tijd van één jaar, waarbij voor 23 bedrijven de bestaande verplichting tot het niet-afgeven van spreekuur briefjes is opgeheven. Na af loop van het proefjaar be houdt de Maatschappij vrij heid van handelen. Voor deze proef zijn 23 bedrijven uitge zocht, die over vergelijkend materiaal van vroeger jaren beschikken. Deze proef is inmiddels aangevangen; voor Noord- Brabant zijn één bedrijf te Breda en een kleiner bedrijf te Tilburg ingeschakeld. Met nadruk is bepaald dat voor al le andere bedrijven en indu strieën de oude bepaling, dus het verbod tot het afgeven van spreekuur-briefjes blijft gelden, tot na afloop der proef nader beraden is. De artsen, tot wie Uw schrij ven gericht is, zijn dus krach tens het besluit der Algem. Vergadering van 5 Febr. j.l. als leden der Kon. Ned. Maat schappij t.b.d. Geneeskunst verplicht, Uw verzoek niet in te willigen. Wij wijzen er U tenslotte op, dat het hier een princi piële kwestie betreft; de hou ding van de artsen wordt niet bepaald door de hoeveelheid tijd en moeite, die het wel afgeven van spreekuur-brief jes zouden eisen". Het vraagstuk van de oudere arbeidskrachten. Alle leden hebben door be middeling van het Gew. Ar beidsbureau, kantoor Waal wijk, een folder ontvangen, samengesteld door de Stich ting van de Arbeid en de Di recteur-Generaal van 't Rijks arbeidsbureau. Voor zover wij konden nagaan, heeft het stre ven, waarvan de circulaire blijk geeft, de volle sympa thie der leden. Tegen enkele passages van de circulaire als zodanig worden echter be zwaren genoemd. Zo staat er in, dat Prof. Mac Farland heeft gevonden dat de gemid delde leeftijd van eerst-klas werkkrachten 49 jaar is. Ge zien de voor een eersteklas vakman noodzakelijke scho lingstij d, zal dit er wel niet ver naast zijn, maar dat wil helemaal niet zeggen dat alle 49-jarigen of daaromtrent goe de krachten zijn. In de cate gorie prima vaklui bestaat in ons land ook onder de ca. 50- jarigen practisch geen werk loosheid. Maar op die leeftijd kunnen ongeschoolden en zij die in hun vak een halve kracht zijn gebleven, moeilijk of niet weer aan de slag ko men. Alles wat in de circulaire is gezegd over de voortreffelijk heid der ouderen, komt op losse schroeven te staan, om dat de onderzoekingen niet alle ouderen betreffen, maar alleen een selectie daaruit, n.l. de besten. Dit neemt echter niet weg dat uit sociale overwegingen het beroep van de beide in stanties op de Nederlandse werkgevers lofwaardig is en alle ondersteuning verdient. Nieuwe kalender. Er is sprake van, dat op 1 Jan. 1951 de dag waarop de laatste helft van de 20e eeuw begint een nieuwe kalender-indeling zal ingaan. Deze indeling is als volgt: Januari 31 Februari 30 Maart 30 le kwartaal 91 April Mei Juni 31 30 30 2e kwartaal 91 4e kwartaal 91 Samen 4 x 91 364 dagen. Na 30 December komt dan een wereldvacantiedag om de 365 dagen vol te maken. 1 Jan. 1951 valt op Zondag, dus ook de eerste dag van ie der volgend kwartaal valt op Zondag. 30 December valt al tijd op Zaterdag; dan volgt de wereldvacantiedag en daarna begint het nieuwe jaar weer op Zondag. De schrikkeldag eenmaal in de 4 jaar die tot nu toe op 29 Februari werd „gevierd", wordt bij de nieuwe indeling naar de zo mer verschoven. In dat jaar zijn er n.l. twee wereldvacan- tiedagen, één tussen 30 Juni en één tussen 30 December en 1 Januari. De consequentie van één en ander is, dat de feestdagen, ook verjaardagen, dan telken- jare op dezelfde dag vallen. De bepaling van de data der religieuse feesten, zal aan de kerken worden overgelaten. Het voorstel, ingediend door Panama, komt voor op de agenda van de Assemblee der Verenigde Naties voor de bij eenkomst op 20 Sept. a.s. van Zaterdagavond heeft de di recteur van het P.T.T.-kan- toor te Waalwijk afscheid ge nomen van zijn personeel voor zijn vertrek naar zijn nieuwe standplaats Zeist. Hoezeer deze vertrekkende functiona ris in de gunst stond en be mind werd door zijn perso neel, is op deze afscheids avond wel op ondubbelzinnige wijze gebleken. Tegen acht uur vulde zich het postkantoor langzamer hand met P.T.T.-ambtenaren, zowel mannelijke als vrouwe lijke uit Waalwijk, doch ook uit de omtrek in wijde kring uit het ressort. En toen om kwart over acht deze af scheidsavond een aanvang ging nemen, waren een res pectabel aantal mensen om hun scheidende directeur die vergezeld was van zijn echt genote, heengeschaard. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heren H. Dings, adj. Inspecteur der P.T.T. te 's-Posch; A. Loeber, adj. Di recteur van het telefoondis trict 's-Bosch; Ir. Douwes Dekker, Hoofdingenieur tele foondistrict 's-Bosch; G. Litjes Direct. P.T.T.-kantoor Kaats heuvel en H. Brouwer, Op zichter van de Technische Dienst te Waalwijk. Allereerst nam de heer Bo nis als leider van het voorbe reidend comité het woord, waarin hij de scheidende di recteur met mevr. v. Rugge het welkom toeriep en hun in korte woorden vertelde wat de opzet- was van deze bijeen komst. In korte trekken me moreerde hij het lief en leed dat deze zo gevierde direc teur hier in Waalwijk had meegemaakt, waaruit hij als hoogte-punten uit het leed noemde het schandelijke ont slag door de Duitse Overheid tijdens de bezetting en de ramp met de VI.. Verder bood spr. mevrouw v. Rugge bloemen aan namens het personeel en had hij voor de vertrekkende directeur 'n verrassing in petto gehouden in de vorm van een grote mand, en hij verzocht de di recteur tenslotte zich te over tuigen van de inhoud dei- mand, die volgens de heer Bonis een paar konijntjes moest bevatten. Bij nadere beschouwing bleek dit een vergissing te zijn en kwam er een prachtig nieuw radio toestel te voorschijn, een schitterend geschenk van het gezamenlijk personeel, waar van bij het aanschouwen di recteur v. Rugge zichtbaar on der de indruk kwam. Hierna gaf de heer Bonis 't woord aan de heer H. v. En gelen om in een afscheidsrede de gevoelens van het perso neel jegens de scheidende „baas" te vertolken. De heer v. Engelen ving zijn rede aan met te zeggen, dat dit afscheid voor beide partijen spijtig en pijnlijk was en het uitspreken van dit afscheidswoord ener zijds een grote eer, anderzijds een uiterst twijfelbaar genoe gen. In gevoelvolle woorden schilderde hij deze zo logelijk gewaardeerde functionaris eerstens als ambtenaar, daar na als directeur en tenslotte vooral als mens. Spr. ging in brede trekken na wat de heer v. Rugge voor het P.T.T. heeft gedaan, even als voor Waalwijk en belicht te vervolgens al de grote ga ven van deze man als direc teur en hoe hij als het ware een vaderlijke vriend was voor heel zijn personal van hoog tot laag. Onder doodse stilte luisterden alle aanwe zigen, zichtbaar onder de in druk, toen de heer v. Engelen zijn directeur alle goeds toe wenste in zijn nieuwe stand plaats en hem namens allen in treffende woorden dank bracht voor alles, wat de di recteur voor zijn personeel was en deed, en de vertrek kende baas vroeg om een klein plekje in zijn hart voor Waalwijk open te houden. Spr. besloot zijn prachtige afscheidsrede met het aanbie den van een artistiek uitge voerde oorkonde, een keurig werkstukje van Tonny v. En gelen, welke een plaatsje zal krijgen boven het radj.o-toe- stel en .waarop in een kort vers de gevoelens der schen kers zijn uitgedrukt. Hierna sprak de adjunct- Inspecteur woorden van waar dering tot de functionaris, fe liciteerde hem ook namens de Inspecteur met zijn promotie en wenste hem het allerbeste toe in zijn nieuwe standplaats; 'hij betrok ook mevr. v. Rugge hierin. De heer Loeber hierna het woord nemende, ging na wel ke moeilijkheden de heer v. Rugge had gehad met de te lefoondienst en prees hem voor zijn doorzettingsvermo gen om de dienst van de tele foon na de oorlogsdagen steeds beter te doen worden en zeide tevens binnenkort in Waal wijk weer verbetering toe in de telefoondienst. Inzonder heid dankte hij mevr. v. Rug ge voor de vaak genoten gast vrijheid en wenste de heer v. Rugge een mooie, nieuwe dienstkring toe met een zon nige toekomst in Zeist. Tenslotte sprak dhr. Litjes, P.T.T.-directeur van Kaats heuvel, woorden van dank aan de heer v. Rugge voor de prettige samenwerking en de goede raadgevingen die hij als jong directeur van deze schei dende directeur mocht ont vangen. Ook hij wenste dhr. v. Rugge alle goeds toe in de toekomst. Als laatste spx-eker dankte de heer Brouwer, opzichter Technische Dienst te Waal wijk, welke directeur v. Rug ge dank bracht voor, de pret tige samenwerking niet al leen, maar ook bracht spreker woorden van waardering naar voren voor de goede verstand houding tussen post- en tele graafdiensten, wat voor een groot deel spr. ook op reke ning bracht van dhr. v. Rugge. Ook de heer Brouwer uitte de beste wensen voor het echt paar v. Rugge. Hierna was het woord aan de man die deze gehele ge beurtenis betrof. Directeur v. Rugge dankte in gevoelvolle woorden voor alles wat hem hier in Waalwijk is ten deel gevallen. Het leed, zo zegt hij, zullen wij nog wel- eens be praten onder elkaar, doch trachten te vergeten. Hij dankt speciaal voor al de hulp die hij in moeilijke dagen mocht ondervinden en die hij nooit zal vergeten. Met grote vreugde zegt spr. en met gro te voldoening zal hij te allen tijde aan Waalwijk blijven denken, want ofschoon hij geen Brabander was, is hij toch geheel met Waalwijk gaan meeleven en heeft ge-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2