Langstraatse Schutters r KAATSHEUVEL Tuinen en Tuinieren. mus Cu g-ewaeK. ZELDZAME ZWIJNENJACHT £,Cndeêy.k Kaak, tnaaK. NOG GEEN BUIT Dongen heeft grote plannen. Leo Lorre helpen Ridder Radbout 6 m DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1949 """N sar-1-*?**"-» Nog zitten we midden in onze zomerbloemen, we ge nieten ten volle van al de pracht en kleur, die deze bloemen tentoonspreiden. Bloemen die ons het leven wat opvrolijken, waar we na onze dagtaak ontspanning en plezier bij vinden, waaraan we zorg besteden en waar over we zorg hebben. Echter, ondanks al deze vreugden moeten we toch vaak bij ons zelf constateren, dat deze of gene plant niet tot zijn volle glorie is ontwik keld. Het is niet datgene ge worden wat wij er van ver wacht hadden. Deze kleine teleurstellingen hadden we kunnen voorkomen, als wij wat meer op de hoogte waren geweest van de wijze waarop de verschillende soorten van bloemgewassen behandeld moeten worden. U zult het zelf al dikwijls bij ondervinding geleerd heb ben dat we» alle gewassen niet over een kam kunnen scheren. B.v. 'n Begonia of Cyclame vereist heel wat meer zorg en kennis dan een dahlia of een aster. Ook zal onze liefde tot tui nieren verhoogd worden als wij de leefwijze en de be hoeften van de bloemen en planten beter leren kennen. Het gaat er maar over, hoe meer kennis we bezitten, hoe meer plezier we er van zul len beleven. Om dit te bereiken hebben we op de eerste plaats goed onderlegde en geschoolde bloemisten en hoveniers no dig, die tot taak hebben om onze liefhebbers en amateur bloemisten van voorlichting te dienen. Voor zover, ons bekend, be staat er in Waalwijk e. o. geen enkele vereniging of club, die zich speciaal bezig houdt met bloemen en plan ten. Ook is er nimmer een cursus geweest voor jonge kwekers. Willen nl. deze jon gelui iets leren, dan moeten ze steeds verder op, b.v. naar Vught of Tilburg. Ware het nu niet mogelijk om hier een cursus te organi seren om op de eerste plaats deze jonge bloemisten meer wetenschappelijke kennis bij te brengen op het gebied van de teelt en de verzorging van bloemen, groenten en fruit. Maar waarom zouden we op een dergelijke cursus ook niet. wat mensen kunnen gebrui ken met veel liefhebberij voor bloemen in huis en in de tuin. Deze cursus kan dan een cursus worden waar de algemene grondslagen gelegd worden voor het goed behan delen en opkweken van di verse bloemgewassen. Ook zullen er lessen gegeven wor den voor de verzorging van groente- en fruittuin. Dus voor elk wat wils Tenslotte krijgen we dan wat enthousiasten bij elkaar om een bloeiende „Floralia"- vereniging op te richten. Voor een plaats als Waal wijk moet. het toch ook mo gelijk zijn om een vereniging op dergelijk gebied te bezit ten Wat hebben we aan een Floralia-vereniging, zult u vragen. Om te beginnen het samen bundelen" van liefhebbers van bloemen en planten, zowel vakmensen als amateurs. De werkzaamheden van de vere niging kunnen zijn o.a. 1 x om de 2 mnd. vergaderen, waarop diverse problemen besproken worden. Stekplan- .ten uitdelen en opkweken, waarna keuring. Voortuin en balconversiering, ook met keuring en prijzen. Excursies houden naar diverse centra en buitenplaatsen enz. enz. U ziet, er zal best iets uit kunnen groeien, maar er moet een begin gemaakt wor den. Wij stellen voor geeft u op of zendt een adhaesie- betuiging aan Lambert van Bladel, Grotestr. 235 a Waal wijk of Br. Orontius, Kaats heuvel, wij zullen dan pro beren nog deze winter een cursus voor elkaar te krijgen. In de laatste vergadering van de gemeenteraad van Dongen kwam ter sprake de vooruitgang van deze belang rijke industrie-gemeente. Er was een verzoek inge komen van de V.V.V. de Ba ronie te Breda om een subsi die en dit ontlokte aan de heer P. Ligtenberg de vraag of het wenselijk is dat door propaganda naar buiten de aandacht op Dongen geves tigd wordt voor eventuele vestiging van nieuwe indu strieën, waar men toch al te kampen heeft met gebrek aan arbeidskrachten in de bestaande bedrijven, wat wet houder Verharen aanleiding gaf te wijzen op het gevaar van te eenzijdige industrie, Copyright Ramad Press— t „Help!" Leo's noodkreet gal Lorre een schok van ontzetting en tegelijk zag hu zijn kameraad in de diepte verdwijnen. Voor hem gaapte een diepe kuil Hij gluurac voorzichtig over de rana. Leo was al tceer opgekrabbeld. „Heb je je oezeerdïwas Lorre's btzorgdf vraag. „Nee hoor, gelukkig niet" Leo terug en probeerde langs Ut wand van de kuil omhoog te klimmen. Ge makkelijk was rlit echter niet want de kuil was blijkbaar gemaalztr om olifan ten te ranger en had steile wanden. Eindelijk gelukte het Leo boven aan de rand te komen en krabbelde weer cp de begane grond. „Hèhé, dat heb ik alweer gehad" toeterde hij onder het voortlopen, „zo heb ik drommels goed gemerkt dat er mensen in dit oer- wouo zijn Intussen waren de twee vrienden van het r'vierl.c a/gcdivaald, maar na een poosje naderden ze het water weer. Doch nu was de rivier veel breder. Onmiddellijk vond Leo de voetstappen terug. Lorre babbelde honderd uit en huppelde vrolijk langs de waterkant. „De rivier wordt steeds breder. Ik denk dat we straks weer de zee voor ons zien li-gen" gichelde hij en 'lep: „Dan gaan we pootje baden, Leo!" Maar zover zouden ze niet komen. Want opeens bogen de voetstappen naar rechts het water in „Stop!" commandeerde Lev, „hier houdt het spoor op. Blijkbaar kunnen we op de ze plaats de rivier oversteken. Hadden we nu maar een kano Op dat ogenblik schalde een luid ge trompetter over het water. Hebben die inboorlingen een orkest?" wilde Lorre, vragen, maar Leo zei niets en luisterde maar. Wat zou dat zijn? Daar klonk het wearmaar nu veel dichterbij: Tetleretet'. Tettcretet! H'ordt vervolgd) zoals dit hier 't geval is. Bei den waren het er over eens dat maar al te dikwijls Don gen als woon- en industrie gemeente in de buitenwereld veel te laag staat aangeschre ven, te weinig bekendheid ge niet. Een en ander was voor burgemeester dr. Sweens een gerede aanleiding nog eens te wijzen op de belangrijke vooruitgang zijner gemeente. Hij vertelde o.m. dat na de oorlog zich 16 nieuwe in dustrieën in Dongen hebben gevestigd met een totaal van 257 arbeidskrachten, dat er 500 arbeiders van buiten hier werken en dat er van werkloosheid geen sprake is, integendeel. Ook hij deed uit komen dat het noodzakelijk is meer bekendheid naar bui ten te geven aan de indu strie, aan de mooie omgeving, aan de moderne straten en plantsoenaanleg, aan de voor uitstrevendheid der gemeente op verschillend terrein. Het lid de heer v. Dongen vroeg ten deze een initiatief van 't gemeentebestuur, om door een daad deze meerdere bekendheid te stimuleren. Toen zei de burgemeester volledige steun toe van de zij de van 't gemeentebestuur, maar hij meende dat het tijd wordt dat de ingezetenen van Dongen een initiatief nemen om meer belangstelling te trekken van buiten, die deze plaats volkomen verdient Naar wij in dit verband vernemen, bestaan er voorlo pige plannen om in 1950 te komen tot een tentoonstelling van plaatselijke handel en industrie van Dongen, dit ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan der gemeente. Dus na Waalwijk en Kaats heuvel zaf* dan Dongen vol gen in 1950. Wij wensen deze vooruitstrevende gemeente bij voorbaat alle succes met dit initiatief. Naar wordt vernomen, zijn de volgende spelers uit genodigd voor de training op het V.U.C.-veld, die Dinsdag is begonnen: Kraak en Saris, Schijvenaar, van Bun en E verse, Terlouw, De Vroet, v. Schijndel en Stoffelen, Cla- van, Timmermans, v. Roessel, Rijvers, Abe Lenstra en J. v. d. Gijp. Langstraatse Schuttersbond. Nu we aan het einde zijn der competitie voor de wisselbeker van de Langstraatse Schutters bond, zien vele schutters reikhal zend uit naar de persoonlijke ver richtingen, in dit seizoen bevoch ten. Door overvloed van berich ten is het echter niet mogelijk ge weest om deze persoonlijke lijst eerder te publiceren. Van de ze ven verenigingen zijn er vier die schutters bezitten, die van hun 2S schoten er meer dan 20 wisten te benutten. De heer W. de Kort van St. Catharina uit Herpt wist er 25 van te benutten. Hiermede is hij de hoogste schutter van de gehele wisselbekercompetitie van dit seizoen. Hierop volgt G. van Hemert met 24 punten. Jammer voor deze laatste schutter dat hij zijn twee laatste wedstrijden niet zo safe was, zeker zou hij anders W. de Kort glansrijk hebben ge slagen. Dan volgen 5 schutters met elk 23 punten en een van 22 en een van 20 punten. De standenlijst is opgemaakt naar het Hoogste aantal punten. Procentsgewijze op te maken is ondoenlijk en zou te veel plaats ruimte vragen. Daarom volstaan wij met het plaatsen van onder staande standenlijst, aan de hand van het hoogste puntenaantal. Iedere schutter zal aan de hand hiervan voor zichzelf kunnen uit maken. wat hem te doen staat voor het volgende seizoen. Aan alle schutters van de Langstraat se Bond voor de wisselbekercom petitie en aan de leider hiervan, hartelijk dank voor de bereidwil lige medewerking mij in deze ver leend, voor het opmaken van de berichtenreeks, die zij mij hebben doen toekomen. Wij hopen een volgend seizoen op een even loy ale medewerking van de bevoeg de instanties en van alle schut ters in het algemeen. Wij eindi gen dan met de wens uit te spre ken dat van de nog resterende tijd, die goed is om de sport te beoefenen, een druk gebruik zal worden gemaakt, om een volgend seizoen weer fris aan de start te kunnen verschijnen, en om dan St. Catharina uit Herpt in een eerlijke, maar faire strijd de beker afhandig te maken. Tot volgend jaar dan. Geniet van een welver diende rust. Tot slot zullen wij hopenlijk over 14 dagen de per soonlijke standenlijst van het bondsconcours publiceren. Hier volgt de standenlijst. Het le cijfer achter de namen betekent het aantal gespeelde wedstrijden, het 2e cijfer het aan tal behaalde punten. W. de Kort, Herpt 7, 25; G. v. Hemert, Heusden 7, 24; M. v. Leeuwen, Heusden 6, 23: Th. Buijs, Herpt 6, 23; W. Pulles. Baardwijk 7, 23; W. v. Kasteren Heusden 7, 23; B. v. d. Hoven, Kaatsheuvel 7, 23; G. v. d. Eijn- de, Herpt 7, 22; A. de Kort Nzn. Herpt 6, 19; C. de Kort Czn. Herpt 7, 20; Jan v. d. Wiel, Els- hout 6, 18; H. Molenschot Kaats heuvel 6, 18: Joh. Klerks, Elshout 7, 18; P. Berkelmans, Besoijen 7, 18; Jan Verboord, Vlijmen 7, 18; J. Baaijens, Baardwijk 5, 16; C. Elshout, Kaatsheuvel 6, 16; G. v. Beijnen, Baardwijk 7, 16; Arn. de Kort, Heusden 4, 14: A. v. Buul Baardwijk 5, 14; Th. Pul les, Baardwijk 7, 14; A. de Kort Czn. Herpt 5, 14; M. v. Ooijen. Heusden 4, 13; B. van Balkom, Kaatsheuvel 4, 13; Alb. v. d. Griendt, Vlijmen 5, 13; M. Luij- ben. Vlijmen 6, 13; Fr. Luijben, Vlijmen 5, 12; C. v. Muilekom, Besoijen 6, 12; G. van Heesch Baardwijk 6, 12; S. v. Eeuwijk, Heusden 3, 11; W. Klerks. Els hout 4, 11; A. Fitters, Elshout 5, 11; Jan Broeders, Vlijmen 5, 10; Jan Luijben, Vlijmen 4, 10; W. Venis, Vlijmen 3, 9; Th. Sperber, Kaatsheuvel 4, 9; B. v. Heesch, Kaatsheuvel 4, 9: J. van Huiten, Besoijen 6, 9; A. Verhoe ven, Herpt 2, 8; L. van Huiten, Baardwijk 2, 8; J. v. d. Donk, Heusden 3, 8; B. v. Eggelen Vlij men 3, 8; B. v. Cromvoirt Kaats heuvel 2, 7; A. v. Logten, Els hout 3, 7; H. de Louw, Besoijen 3, 7; M. Kops, Kaatsheuvel 3,6; v. Bergen-Henegouwen, Heusden 3, 6; Ch. Klerks, Elshout 2, 5; A. Duquesnoij. Besoijen 2, 5; G. den Teuling, Besoijen 3, 5; J. v. d. Oever, Heusden 3, 5; Fr. v. d. Wiel, Elshout 3, 5; E. de Haan, Elshout 4, 5: A. v. d. Gouw, Be soijen 2, 4; J. v. d. Meijs, Besoij en 3, 4; G. v. Keulen, Elshout 3, 4; C. de Kort Sr. Herpt 1. 4: M. de Kort, Heusden 2, 4; Jos. Klerks, Elshout 1, 3; H. van Nieuwstadt, Kaatsheuvel 1, 3; A. Oerlemans, Kaatsheuvel 1, 3; F, Kolsteren, Kaatsheuvel 1, 3; H. v. d. Dongen, Kaatsheuvel 4. 3; P. Lommers, Elshout 1, 2; C. v. d. Aa, Elshout 1, 2; W. v. d. Broek, Baardwijk 2, 2; J. Verwiel Besoijen 1. 2; W. Kuijs, Vlijmen I, 1; Jan Kuijs, Vlijmen 1, 1; S. Klerks, Besoijen 1, 1; W. Mik kers, Kaatsheuvel 11; H. Kops, Kaatsheuvel 1, 1; Jan Merks, Elshout 1, 0; J. v. Beijnen, Baard wijk 1, 0; Jan de Kort, Herpt 1. 0; A. de Vaan, Vlijmen 2, 0; W. de Louw, Besoijen 4, 0. Hoogste schutters Van St. Catharina, Herpt, W. de Kort met 25 pnt.; St. Blasius, Heusden, G. v. Hemert met 24 pnt.; St. Ambrosius, Baardwijk, W. Pulles met 23 pn.; St. Jan Kaatsheuvel, B. v. d. Hoven met 23 pnt.; O. L. Vr. Schuts, Els hout, J. v. d. Wiel met 18 pnt.; Prinses Juliana, Vlijmen, Jan Ver boord met 18 pnt.; St. Crispijn, Besoijen, P. Berkelmans met 18 p. 000 Na alle verhalen van mislukte drijfjachten en spoorzoekerij, kunnen we U dan vandaag eindelijk eens van een echte zwijnenjacht vertellen, en dat niet alleen: er zijn zelfs schoten gelost enraak! Jammer alleen dat de jagers de kroon op hun werk moesten missen: het gevelde reuzenzwijn in triomf door Waalwijks straten te voeren, de voet op de nek van het monster! Maar laten we U de histo rische jacht van het begin af aan vertellen, zoals wij het van één der jagers hoorden. Het gebeurde vorige week Woensdag. Enige jachtlief hebbers uit Waalwijk waren gewoon maar op de patrijzen jacht bij de Fellenoord, toen opeens de daar wonende boer op hen kwam afgestormd. De jagers, hem kennende, zagen natuurlijk onmiddellijk dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn. Ze wisten dat hij een verwoed wilde-zwijnen- bespieder was, want hij had er een persoonlijke aange legenheid mee te vereffenen: al zijn mais hadden deze vriendelijke bezoekers naai de maan geholpen. En ja hoor, de boer wist dat er drie wilde zwijnen, een grote knaap en twee kleinere, op een perceel in de buurt za ten. De kans van der jagers leven! Na enige begrijpe lijke aarzeling besloten de heren de patrijzen patrijzen te laten en hun aandacht te gaan wijden aan de zwijnen. Eerst naar huis om gevaar lijker wapens te halen, want men schiet nu eenmaal geen everzwijnen met hagel. On derweg werd nog een Nimrod opgepikt, een boswachter werd gerecruteerd en het spel kon beginnen. Het werd strategisch aange pakt. Eén der jagers legerde zich op de kanaaldijk, van waar hij een prachtig uitzicht had op het gevechtsterrein. De rest drong van de andere kant het bos in om het wild op te jagen. Drijvers en jagers rukken op door het dennenbosje, tot ze plotseling een kolossaal zwijn in zijn rust storen. Er heerst een korte verwarring bij zo'n verrassing. De oudste jager echter herstelt zich rap en legt aan. Het moet raak geweest zijn, want het beest maakte rare capriolen, maar ook hij herstelt zich en draaft er tussenuit. De boswachter zendt hem nog twee boontjes achterna, zonder resultaat. Wat gebeurt er nu? Het schijnt een zeldzaamheid te I zijn geweest in de jagers we- I reldhet wild keert met een i boog op zijn schreden terug 1 en loopt recht een klaarblij kelijke ondergang tegemoet. De jagers kunnen nu duide lijk zien dat het onder het linkeroor stevig bloedt. Twee schoten doen 't zwijn slechts schuddebollen, maar na 25 M. keert het weer terug, recht op zijn hevigste belager af. Koel bloedig vuurt deze zijn laat ste patronen af. Die doen het slachtoffer na 5 meter neer zinken in een greppel. Met zijn tweeën gaan zij er op af, maar de één heeft geen ko gels meer, de ander is onge wapend. Ondanks dat ver woed geroepen wordt, blijven de andere Nimrods die op een afstand staan, onzichtbaar, of achten het blijkbaar niet no dig om zich te haasten. Hoe het zij, het zwijn wacht geen verdere gebeurtenissen af en verdwijnt. Is er eindelijk een geweer beschikbaar, .dan is 't te laat. De jagers besluiten nu vol gens de regelen der kunst 't beest even zijn gang te laten gaan. Na een uurtje trekken ze er weer op uit om het op' te sporen, helaas zonder re sultaat. Maar ze laten het er niét bij zitten en 's avonds wordt er een ervaren speur hond bij gehaald. Lang en ver volgt deze beproefde hond 't spoor; tenslotte moet ook hij het echter opgeven en des nachts om half drie eindigt deze opwindende jacht, met een teleurstelling. Het is jammer dat deze moedige en volhardende ja gers niet het genoegen hebben mogen smaken om een schit terend trofee (volgens des kundigen was het zowat 1.10 meter hoog en woog het 200 300 pond) in triomf naar huis te voeren. Maar zij heb ben een wild zwijn geraakt (getuigen waren aanwezig) en vandaag of morgen zal ie mand het wel hier of daar vinden, natuurlijk dood! AAA Een zaak van standing. Dat de firma D. J. Mateijsen Maandag 12 September bij de of ficiële opening van zijn gemo derniseerde werkplaats, magazij nen en kantoren een belangstel ling genoot van de gehele Ne derlandse Schoenindustrie is een gevolg geweest van de naam die deze firma zich in de loop der jaren gevestigd heeft. In de moei lijkste jaren die de schoenindu strie, speciaal op het gebied van de machine-bevoorrading mede gemaakt heeft, was het vaak de heer Mateijsen die redding bracht. Waar buitenlandse monteurs van de grootste firma's voor raadsels stonden en een gehele productie door een malheur aan een der hoofdmachines stagneerde, was het de ingenieuze greep van de heer Mateijsen, die vaak in wei nige minuten redding bracht. Was het wonder, dat door ontel bare bloemstukken en andere at tenties bij deze openingsgelegen- 1 heid de dank van al deze firma's tot uiting kwam Nijmegen, Til burg, Waalwijk, Hilvarenbeek, Moergestel en natuurlijk Kaats heuvel en Loonopzand, ze gaven alle acte de présence en boden op verschillende wijze hun felici taties aan. Dat van de gelegen heid om persoonlijk te compli menteren een zeer druk gebruik gemaakt werd, getuigde de file van auto's, die de gehele middag in de Gasthuisstraat aan en af reed. Met een H. Mis werd de dag ingezet, hierdoor God dank bren gend voor zijn zegen in de voor bije jaren en Zijn hulp in de toe komst afsmekend. De Hoogeerw. Deken v. d. Brekel verrichtte op de voormiddag de plechtige in zegening van de nieuwe gebou wen, daarbij geassisteerd door de Eerw. Heer v. d. Heuvel. Na tuurlijk sprak de Hoogeerw. heer Deken, hierbij een toepasselijk woord in tegenwoordigheid van het voltallige fabriekspersoneel en de familie. Bij de rondwandeling door de moderne gebouwen mochten we constateren, dat de firma Mateij sen niets heeft nagelaten om aan de hoogste eisen van inrichting en verzorging te voldoen. Archi tect van Huiten uit Waalwijk was de ontwerper en de firma v. Luxemburg uit Kaatsheuvel de uitvoerder van de gebouwen, waarvan het timmerwerk werd verzorgd door de firma Blom, het loodgietersdeel door de firma Segers, de centrale verwarming door de firma de Bruin, de elec- triciteit door de firma Jos de Brouwer, de vloerbekleding door de Enti en de meubilering door de firma Blikman en Sartorius, terwijl het schilderwerk in han den was van de firma Merkx. De ruime showroom presenteert een kapitaal aan de nieuwste machines uit eigen atelier en van de bekendste buitenlandse firma's als Adr. Busch uit Oberursel, H. Walther uit Frankfurt, Albek uit Frankfurt, Mayer Remschardt uit Heilbronn, Igetko uit Stutt gart, Pannaertz uit Hannover, Heiner en Co. uit Hohen en Mar- chal uit Brussel. Dat de firma Mateijsen steeds op vervolmaking zint, bewijzen de verschillende machines uit eigen atelier, waar op reeds voor sommige patent is aangevraagd. In de ruime maga zijnen stonden hiervan opgesteld: kantenschrooimachines, Gelen- schoenmachines, Flexible over- leerafsnij- en Mackay afsnijma- chines, Stuppmachines, Hakken- schrooi- en uitpoetsmachines, enz. enz. Op de bovenverdieping werden we geleid naar een frisse wacht en ruime ontvangkamer, 'n in tiem privé- en een keurig inge richt werkkantoor. Een zee van bloemen bracht op alle afdelingen een feestelijk cachet, dat nog verhoogd werd door de gulle ontvangst, de be zoekers door de firma bereid. Biljartsport. 't Is in de bekerwedstrijden tussen de vier verenigingen Des, Nas, Tok en het Centrum geheel anders gelopen, als we voor twee weken verwacht hadden. Het Centrum uit Loonopzand, toen nog de onderste van het viertal, heeft het klaar gespeeld op de beker beslag te leggen, na op Zatefdag 3 September van Nas en Zaterdag 10 September met volle cijfers te winnen. De slot wedstrijden hadden tot resultaat: Het Centrum-Des 80 en Nas- Tok 6—2, zodat de eindstand van klasse I werd: Het Centrum met 26 pnt. tegen- Nas 25 pnt., Des 23 pnt. en Tok 22 pnt. De tweede klas bracht even eens verrassingen. Des 2—Het Centrum 62 en Tok-Nas 62, waardoor de eindstand werd Tok 2 34 pnt., Nas 2 33 pnt., Des 2 18 pnt. en het Centrum 2 1 lpnt. Bij de prijsuitreiking door de voorzitter van het district de Langstraat Zondagmorgen in het clublokaal van Tok gehouden, werd met een toepasselijk woord de beker voor de le klasse uit gereikt aan Het Centrum uit Loonopzand en die voor de 2e klasse aan Tok 2 te Berkdijk. Officiële opening Handelsavondschool. Er bestond een waarderende belangstelling voor de officiële opening der Handelsavondschool van de R.K. Middenstandsvereni ging Maandagavond in de zaal van de heer Jan van Dun ge houden. Een volle zaal spreekt wel t voor het te weinige dat Kaatsheuvel op het gebied van onderwijs buiten de gewone la gere school, jammer genoeg biedt. Aan de bestuurstafel zagen we burgemeester Mr. v. d. Heijden, die het grote tekort op dit ge bied wel als eerste aanvoelt en die al het mogelijke in het werk wil stellen deze hiaat aangevuld te krijgen. De heer Jan Frede- riks opende de bijeenkomst met de Chr. groet en releveerde, dat de instelling Handelsavondschool reeds van het jaar 1933 dateert. Hij wijst er op, dat de leerlingen vaak nog niet voldoende de waarde van het onderwijs waar deren en roept de medewerking der ouders in om dit te leren be seffen. Dangeeft hij het woord aan burgemeester v. d. Heijden, die zijn teleurstelling utspreekt. dat de laatste pogingen om ver betering in de toestand van meer uitgebreid onderwijs te brengen, jammerlijk gefaald hebbben. Bui ten deze handelsavondschool is er nagenoeg niets, dat in meer vor mend onderwijs voorziet. Tot zijn vreugde constateert hij, dat deze qo i: cursussen tenminste in de nood zakelijkste eisen voor het vesti gingsdiploma voorziet. Hij ver trouwt, dat hij die zal zien uit groeien tot een handelsavond school, die ook verder vormend onderwijs zal bieden op breder basis dan het vestigingsdiploma vereist. Hij noemt de grote be langstelling voor deze avond een verheugend feit en spreekt de hoop uit dat zijn woorden tot gevolg zullen hebben dat de uit breiding die vorm zal aannemen, die de industrie en handel voor de plaats eisen. Hierdoor ver klaart hij de cursus voor het ko mend seizoen voor geopend. De heer Frederiks dankt de burgemeester voor het gesprokene en deelt mede, dat behalve de cursus voor de vestigingswet ook in het voornemen ligt een cursus in boekhouden en de moderne bedrijfsleer in Januari a.s. te ope nen, terwijl de gedachten uitgaan om te komen tot de stichting van een volksuniversiteit. Moderator Jansen geeft een kort overzicht omtrent de lessen die door hem in Godsdienst en op godsdienstig sociaal gebied tijdens de cursus^zullen gegeven worden. Dan krijgt de heer H. Roelofs van de fiscale recherche der be lastingen uit Tilburg hét woord om in eenvoudige bewoordingen het onderwerp Loonbelasting en Inkomstenbelasting te bespreken. Spreker belichtte dt onderwerp op zeer zakelijke wijze en bracht daardoor voor velen verschillen de duistere kwesties in het be- lastingvraagstuk tot oplossing, Met een dankwoord aan de ver schillende sprekers en aan de heer A. v. d. Velden, die geruime tijd met veel toewijding het voor zitterschap van de cursus waar nam, en de Eerw. Broeder Ro medus. die het gehele otganisa-: tie-werk van de avondschool vér- zorgt, werd de avond gesloten. Jonge arbeiders De zomer is, ondanks de vele mooie Septemberdagen, zo goed als voorbij. De vacantie en al wat daarmee samenhangt, zit ét weer op. We zijn met nieuwe moet en frisse geest opnieuw aan de arbeid gegaan. Welnu, ook de Kajotters van Kaatsheuvel-Berndijk gaan weer' flink aanpakken. We gaan. de problemen van de jonge arbeider L - nog dieper bekijken en bestude ren, want al deze problemen moeten worden v opgelost. We gaan nog meer persoonlijk con tact opnemen met de jonge ar beiders, want we moeten krijgen vreugde in de K.A.J, en we zul len moeten strijden met de K.A.J. om tenslotte te overwinnen ddor de K.A.J. Dit kunnen we alleen bereiken door ons persoonlijk contact met de jonge arbeider. We gaan ook dit jaar weer ver der met de uitwerking van de godsdienstige en sociale proble men van onze jonge arbeiders, terwijl op ons jaarprogramma nog verschillende grote landelijke activiteiten worden aangegeven: J Ziehier in grote lijnen de inhoud van ons jaarprogramma. Nu ons wnterprogram. Dit is, zoals reeds eerder gezegd, voor namelijk gericht op ons persoon lijk contact met de jonge arbei ders, want hierdoor kunnen .en. zullen we onze beweging sterk maken en doen uitgroeien tot een beweging van betekenis, die straks oor zijn verbondenheid en samenwerking internationaal, de wereld zal overwinnen. Dit winterproqram gaan we - openen op Vrijdag 23 Sept. a.s. in de Gildenbond. Bovendien viel onze afdeling een grote eer te-1- beurt, omdat deze avond nie mand minder dan onze Natioale Voorzitter, Toon'v. d. Horst ons liet winterproqram nader komt belichten. Kajotters en jonge arbeiders van Kaatsheuvel-Berndijk, zijn we Vrijdag 23 Sept. allen present in de Gildenbond. Ons K.A.J.- zaaltje moet eivol zitten. K.A.J.-Agenda Maandag: half acht wekelijkse groep in de Gildenbond gn Pa- tronaat van Berndijk. Dinsdaghalf acht Pioniers- groep Dr. Poels. Woensdag half acht weke lijkse groep. Donderdag half acht weke lijkse groep. Acht uur bestuursvergadering. Negen uur Leidersronde. Zondag half twaalf Studie kring. BILJARTSPORT. Het competitierad gaat weer draaien Om een einde te maken aan de mistoestand in de biljartsport van het vorige jaar, hebben eni ge vooraanstaande personen in o de biljarterij het plan opgevat om te komen tot een commissie, die het wedstrijdverloop, zowel club als persoonlijke kampioenschap pen, te bevorderen en zodoende de biljartsport weer in goede ba nen te leiden. De commissie s inmiddels al druk aan het werk geweest en dank zij enige perso nen daaruit, kan de competitie v weer beginnen. ;;,v~ Uit die commissie is weer een wedstrijdleiding benoemd, be- •%-. staande uit vier man. Iedere klas heeft hierdoor een eigen wed-,

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2