f 500.000.- DE LANGSTRAAT Voor 1950 een sluitende begroting HEERSERS DRUNEN ELSHOUT WOUDEN EN STEPPEN De gemeenteraad van Waalwijk de ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1949 2 Minister Lieftinck glimlacht SLUIT EEN LENING VAN VAN In ARTIS" worden wisenten gefokt K2J Musea en Nederlanders in den vreemde, gezanten en ver zetsbewegingen, priesters en militairen, zelfs zakenrelaties, wier speciale belangstelling men niet durfde verwachten, hebben deze tentoonstelling helpen groeien tot wat zij over enkele dagen zal zijn: een feeërie van levende kleu ren en gebruiken, van vrien delijke karakters en herinne ringen van kostbare materia len en sprankelende geest. Deze unieke tentoonstelling heeft de Stichting 1940—1945 gemeend ook in de Hertog stad te moeten organiseren met het tweeledige doel de bezoekers iets te bieden, wat zij nimmer zullen vergeten en ze te herinneren aan de ere- plicht van het gehele volk ten aanzien van hen, aan wie tij dens de bezetting de stilzwij gende belofte is gedaan, dat men zou zorgen voor de na gelaten betrekkingen. Zij, die déze tentoonstelling hebben voorbereid en daar voor moeiten noch tijd heb ben gespaard, hebben dit ook gedaan met de gedachte aan het leed van hun makkers en met het ene grote doel: HELPEN! HELPEN! De duizenden, die vereen zaamd achterbleven in een soms zo ondragelijk moeilijk geworden bestaan, schonken hun geliefden aan het Vader land. Is het dan niet een groot voorrecht, dat het Vaderland nu in staat is ook iets voor hen te doen? Ieder voor zich kan een ant woord op deze vraag geven. Ieder afzonderlijk kan mee helpen dit kostbare leed te verzachten of te lenigen, ie der kan weer zon brengen in deze ten dele verminkte le vens, ieder kan bewijzen dat hij de grootheid der gebrach te offers naar waarde weet te schatten. Slechts deze waar dering, deze uiting van op rechte dank en naastenliefde zal de wereld de vrede schen ken, waarnaar ieder zo vurig verlangt. En wanneer dan straks in het tot sprookjestuin omge toverde Casino, in de over vloed van stralend licht, in !t sfeervolle en met muziek om lijste zitje, elk zijn kleiner of groter offer brengt en hier door bijdraagt tot het grote doel van de Stichting 1940— 1945, zal iedere bezoeker in zichzelf het gevoel krijgen iets prachtigs te hebben ge zien en meegemaakt, maar ook die gewaarwording in zich voelen, een goed werk te heb ben gedaan, een goed werk, dat in ons eigen gemoed een diep gevoel van vrede en dankbaarheid zal brengen en waardoor eigen leed, eigen zorg, eigen tegenslag zullen worden verlicht. Zo moeten mildheid en schoonheid samenwerken ten bate van de Stichting 1940 1945 en als iedere bezoeker met deze intentie de tentoon stelling bezoekt, moet ze tot een overweldigend succes worden. Laten de poppen U leren, wat de wereld niet kan: SCHOONHEID, NAASTEN LIEFDE, VREDE! Wij attenderen er nogmaals op dat de Woensdagavond 28 September in Casino wordt verzorgd door de Waalwijkse zanggezelschappen en dat die avond heel veel belangstellen den worden verwacht op deze Intern. Poppententoonstelling ten bate van de Stichting '40- '45. Minister Lieftinck smaakte Dinsdagmiddag het genoegen de Staten-Gcneraal voor het eerst na de bevrijding een sluiten de begroting te kunnen aanbieden. Maar meer dan een glim lachje kon er bij dit succes niet af: de moeilijkheden zijn nog groot en zullen na de recente gebeurtenissen op financieel terrein nog wel toegenomen zijn. De minister was dan ook geenszins in een hoera-stcmming. .r) Een overschot van 20 millioen. J Het stemt tot voldoening al dus de minister in de inleidende beschouwingen van de millioenen- nota dat thans een ontwerpbe groting voor het dienstjaar 1950 kan worden voorgelegd, waarbij een vergelijking van middelen en uitgaven van de gewone dienst en de buitengewone dienst 1, teza men genomen, een overschot aan wijst. Dit overschot is zodanig, dat het tekort van het landbouw- egalisatiefonds ad 171 millio-m. hetwelk in de begroting voor het dienstjaar 1949 tot een bedrag van 227 millioen nog ongedekt was gebleven, voor 1950 hierüit kan worden gefinancierd. Zelfs dan is er nog een overschot van 20 millioen, dat na herziening van de begroting van het landbouw-ega- lisatiefonds mogelijk ruimer zal uitvallen. Dit stemt naar het inzicht van de regering te meer tot voidoeuing omdat deze verbetering is verkre gen ondanks de vele noodzakelijke verhogingen in de begroting 150. Voor het eerst na de oorlog kan dus de gehele begrotingsdienst uit de lopende middelen worden ge financierd. In 1946 werd nog ge werkt met een tekort van 1155 millioen! De buitengewone dienst 2 (ka pitaalsuitgaven en -ontvangsten) van de ontwerp-begroting voor 1950 geeft het volgende beeld Uitgaven 575 millioen Middelen 185 millioen Saldo 390 millioen Hierbij merkt de minister op, dat de kapitaalsuitgaven door le- ninggelden mogen worden gedekt, terwijl deze leninggelden ingevol ge de comptabiliteitswet niet on der de middelen worden geraamd. i - j - - vv.y Het niveau der begroting 1950. Het hoge niveau der ontwerp begroting 1950 baart de regering zorgen. Dat is werkelijk geen won der, wanneer men bedenkt dat staatsschuld, oorlogsschade en de fensie samen de helft van het to taalbedrag der begroting opslok ken. Voor sociale voorzieningen en volkshuisvesting, onderwijs, kunsten en wetenschappen, justitie en politie, bijslagen op levensmid delen en brandstoffen, verkeer en waterstaat, landbouw, buitenland se dienst, handel en nijverheid en overige uitgaven, voor dit alles te- samen blijft dan de andere helft over. Uitgaven. Gewone dienst Buitengewone dienst 1 Middelen. Gewone dienst Buitengewone dienst 1 De minister wijst er dan ook op dat men moet bedenken dat deze begroting is opgesteld voor een periode, waarin ons land gebukt gaat onder zware militaire ver plichtingen (Atlantisch pact en Westerse Unie), tegelijk het her stel van de oorlogsschade moet financieren en bovendien een in de oorlog zeer hoog opgelopen staats schuld te torsen heeft. En die is inderdaad niet mis: bedroeg ze in 1939 gemiddeld 478.per Ne derlander, op 1 Januari 1946 was die schuld aangegroeid tot 2493 per hoofd! Het ambtenarencorps. De millioenennota wijdt ook een hoofdstuk aan het ambtena rencorps. In de loop der jaren is dit al belangrijk ingekrompen en voor 1950 zijn er rond 30.000 minder ambtenaren geraamd dan er op 1 Januari 1946 in dienst waren. Alleen de ministeries van Financiën, Oorlog, Marine en On derwijs hebben uiteraard meer ambtenaren op hun bureaux dan in 1946. Zou men in dit opzicht nog verder willen bezuinigen, dan moest men overgaan tot verlaging van salarissen, wat natuurlijk in deze tijd ongerijmd zou zijn. 's Rijks vermogenspositie. Uit de balans blijkt dat het na delig saldo op 31 December 1948 14.374 millioen is, tegenover 15.224 millioen op 31 Dec. 1947, een vermindering dus van 850 millioen. Voorts bevat de nota een op gave van de nationale schuld op 30 Juni 1949: binnenlandse schuld 22.817 millioen. Ze is gedaald vanaf 31 December 1947 toen ze 25.197 millioen bedroeg. De buitenlandse schuld ste^g van 1039 millioen op 1 Dec. 1945 tot 2519 millioen op 30 Juni 1949. Bijzondere onderwerpen. Onder deze rubriek behandelt de minister o.a. de financiële ver houding tot Indonesië. Hoewel mag worden aangenomen dat In donesië ook in 1950 een beroep zal doen op credietverlening van de zijde van Nederland, zal dit beroep door Nederland eerst ge honoreerd worden zodra de R. T. C. een overeenkomst tot stand zal hebben gebracht waarbij de finan- ciëel-economische verhoucingen tussen Nederland en Indonesië op bevredigende wijze zijn vastge legd. 2.681 mill. 669 mill. 3.518 mill. 23 mill. Voordelig saldo Nadelig saldo Landbouw- egalisatie-fonds Resteert voordelig saldo 3.350 mill. 3.541 mill. 191 mill. 171 mill. 20 mill. Omtrent de monetaire toestand wijst de minister er op dat over eenkomstig de verwachting de verzwakking der inflatoire ten denties zich heeft voortgezet. De geldhoeveelheden zijn gedurende het 2de halfjaar 1948 en het eer ste half jaar 1949 praktiscii gelijk gebleven. Men mag dan ook vast stellen dat de begroting 1950 niet langer een inflatoire dreiging in houdt. Wat de deviezenpositie betreft wordt er op gewezen dat alle rechtstreekse of indirecte devie- zenuitgaven van het rijk, die niet aan de oplossing van het beca- lingsbalansvraagstuk dienstbaar zijn, zoveel mogelijk beperkt die nen te worden. De belastingen. De minister betoogt in de para graaf over de belastingpolitiek dat van belastingverlagingen, waar door nieuwe begrotingstekorten zouden intreden, thans nog geen sprake kan zijn. Maatregelen van belastingpolitieke aard kunnen echter op hun plaats zijn voor zo ver zij een uitstel van belasting heffing teweegbrengen, dan wel belemmeringen voor het bedrijfs leven en voor het ontplooien van nieuwe initiatieven verminderen en aldus Se toekomstige belasting opbrengsten verhogen. Deze ele menten spelen een rol in de plan nen tot verlaging van de tarieven van inkomsten- en loonbelasting. Hier komt echter ook nog ceir andere clement aan de orde: ver schuiving van druk in het heden. De verlaging van de inkomsten en loonbelasting zal namelijk in zeer belangrijke mate de verzwa ring van druk opvangen, die ge paard zal gaan met de voorgeno men proportionele verhoging van de woninghuren met 15 de ver laging der levensmiddelensubsiaies en met de verhoging van enige verteringsbelastingen, die noodza kelijk zijn zowel tot 't behoud van het budgetairc evenwicht als van wege de eis van beperking van niet strikt noodzakelijke consump tie. T.a.v. de huurbelasting komt de minister tot de conclusie dat, al is een verzwaring van de huurlasten onvermijdelijk, het niet raadzaam is onder de bestaande omstandig heden een grotere proportionele huurverhoging dan van 15 voor vooroorlogse woningen toe te la ten. Dit betekent echter voor de eigenaren niet meer dan een com pensatie voor de stijging, sedert 1940, van de vaste lasten en van het onderhoud van hun bezit. De motieven vóór en bezwa ren tegen het heffen van een huurbelasting zijn dan ook builen bescnouwing gebleven. Een ver dere verhoging van de aan het woninggebruik verbonden kosten en lasten kan in verband met de bestaande verhouding tussen lo nen en prijzen het best olaats vin- cti met inachtneming wederom van een zekere differentiatie, waarbij in het oog wordt gehou den, dat een verzwaring van de druk op dit punt in het nlgemec- relatief meer betekent naarmate het inkomen lager is. Daartoe leent zich wel een verhoging van de personele be lasting. Door de vrijstellingen en verminderingen roept deze verho ging in veel mindere mate de be zwaren van sociale en economi sche aard op, die verbonden zijn aan een huurbelasting. Nochtans corrigeert zij de bestaande toe stand, waarbij de gebruikers van woningen voor de door hen ge noten woondiensten minder beta len dan die woondiensten eigen lijk waard zijn. In de plaats van een huurbelasting zal dan ook worden voorgesteld het heffen van 100 opcenten t.b.v. het rijk op de personele belasting naar de grondslag huurwaarde. De technische herziening van de personele belasting zal o.m. om vatten een verhoging van de vrij gestelde bedragen met in het al gemeen 20 Een bizondere voorziening zal worden getroffen met het oog op tijdens en na de oorlog gebouwde woningen, waar van de huren op een hoger ni veau liggen dan die van voor oorlogse woningen. Als algemeen kenmerk van de belasting-politiek ziet de minister de verplaatsing van de belasting druk van de sfeer van de ver werving van het inkomen naar de sfeer van de besteding. Het stre ven naar verbetering van de ver houding tussen productie en con sumptie, wat tot uitdrukking moet komen in het slinken en tenslotte verdwijnen van het tekort op de Nederlandse betalingsbalans, be heerst in laatste instantie ook de hier aan de orde zijnde vraag stukken. Slotbeschouwing. In een beschouwing over de stand der werkgelegenheid wordt er van uitgegaan dat een verdere doelmatige modernisering en uit breiding van het productie-appar raat binnen de grenzen der be schikbare middelen geboden is. De minister constateert wel dat thans in veel sectoren van het economisch leven een terugkeer tot normale toestanden te consta teren valt, maar legt er de nadruk op dat deze ontwikkeling niet in houdt dat thans ook een hechte basis zou zijn verkregen. We zijn nog teveel afhankelijk van buiten landse hulp en er zal nog een aanzienlijke krachtsinspanning no dig zijn om het vereiste evenwicht te bereiken. Tenslotte herhaalt de minister zijn beroep op het Nederlandse volk om de uiterste zuinigheid te betrachten en de besparingen te vergroten. Eerst als de Neder landse economie op een hechte basis staat, zal het mogelijk zijn het ekonomische en financiële be leid in sterkere mate te richten op een directe welvaartsvergro ting. In een korte vergadering die de gemeenteraad van Waalwijk Maandagavond hield werd de heer Mom bers beëdigd en werd een lening goedgekeurd van 500.000, de voordeligste die burgemeester Lambooy in heel zijn loopbaan had afgesloten. Na de opening legde de heer L. A. W. Mombers in handen van de Voorzitter de voorgeschre ven eden af. De burgemeester verklaarde dat voor de heer Mom bers dezelfde woorden golden als hij in de vorige vergadering tot de hele raad had gesproken. Hij sprak de hoop uit dat hij deze zittingsperiode met evenveel ge noegen zijn werk in de raad zou doen als in de afgelopen ajren. De heren Van Loon en Van Seters hadden bericht van ver hindering gezonden. Na vaststelling van de notulen van de twee vorige vergaderingen onderzocht een commissie van on derzoek de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid A. P. de Raat. Zij bevond ze in orde en adviseerde tot toelating, waartoe werd besloten. Bij het voorstel tot het aangaan van een geldlening ad 500.000, waarvoor de raad eigenlijk bijeen geroepen was, merkte de heer Brouwer op dat men nu noodge dwongen een hogere rente betaal de. Hij dacht dat het moeilijk was om aan geld te komen en dat men er te laat werk van had gemaakt. Hij vond het dan ook een kleine strop. De voorzitter was van een pre cies tegenovergestelde mening. De rente voor deze lening was juist bijzonder laag en ook in andere opzichten geloofde hij niet in heel zijn burgemeestersloopbaan ooit Qen zo voordelige lening te heb ben gesloten. Zo b.v. wat betreft de terugbetaling. Maar nog maak te de heer Brouwer zich zorgen: of het voor de gemeente niet te zwaar was om elk jaar 100.000 af te lossen, als de woningen eens niet rendabel waren. Maar Je Voorzitter raadde hem aan om zich daarover maar geen zorgen te maken. De heer Duijvelaar wilde nog weten welke leningen er nu in het geheel waren gesloten ter finan ciering van de onderhavige wo ningen, waarop de voorzitter hem meedeelde dat er leningen waren aangegaan tot een totaal bedrag van 1.100.000. Verder vroeg de heer Duyvelaar of met deze le ning andere kasgeldleningen waren afgelost, waarop hij een ontken nend antwoord kreeg. Daarmee was deze vergadering ten einde. Om kwart voor 8 ston den we weer buiten. Enige tijd geleden werd „Artis" verblijd met de geboorte van een wisentstierkalf. Dit is een bij zondere gebeurtenis, omdat wisenten of Europese bisons in het wild totaal zijn uitgestorven en al leen nog maar in een aantal dierentuinen en wild parken voorkomen. De wisent is een bosdier en het is dan ook voornamelijk aan het verdwijnen van het bos, dat gaandeweg plaats heeft moeten maken voor cul tuurgrond, te wijten, dat deze dieren zijn uitgestorven. Het doden van een .wisentstier was voor onze voorouders een hel dendaad van betekenis, maar reeds in de Middeleeuwen werden ze zo zeldzaam, dat 't recht om een wisent te jagen aan de vorsten werd voorbe houden. Tóch kon alleen de vermin dering van de jacht de dieren niet meer behouden. Geleide lijk aan verdween de wisent in West-Europa en werd hij ook in het Oosten steeds zeld zamer. De laatste, eigenlijk al niet meer geheel in het wild levende, kudde werd in het oerbos van Bialowieza (Polen) slachtoffer van de eerste we reldoorlog. Ook een kudde, die nog in de Kaukasus wer kelijk volkomen in het wild leefde, werd in die tijd geheel uitgeroeid. In Bialowieza werd de laatste wisent op 19 Fe bruari 1921 door een stroper geschoten. Pas daarna werd een internationale vereniging opgericht, onder leiding waar van al het mogelijke in het werk is gesteld om de laatste vertegenwoordigers van dit grootse Europese wild voor 'n totale ondergang te behoeden. Hun aantal is sindsdien weer een weinig toegenomen, he laas zijn in de laatste oorlog weer enige exemplaren aan 't oorlogsgeweld ten offer ge vallen. BISON EN WISENT. Het naaste familielid van de wisent is de bison uit Noord-Amerika, die in tegen stelling tot de eerste op de vlakten (prairiën) leeft. Ook dit dier was bijna uitgestor ven, doch thans leven in gro te reservaten in Amerika weer zeer grote kudden vrij wel in het wild; men ziet ze dan ook in dierentuinen vrij vaak. De getalsvermindering van de bison is voornamelijk een gevolg van de onzinnige jacht die de blanken, gedeeltelijk uit pure moordlust, op hen hebben uitgeoefend. Men be schoot ze o.a. vanuit treinen en at slechts bij uitzondering iets van het dier op. Dank zij het nog tijdig nemen van strenge maatregelen ter be scherming, is echter een uit sterven ter elfder ure voor komen. Het is belangwekkend eens te letten op het verschil in beharing van de steppenbe- woner de bison, en de bosbe- woner de wisent. De eerste heeft een zeer dikke winter vacht die hem beschermt te gen de barre winter; in de zomer maakt deze echter plaats voor een vrij dunne zomervacht, volkomen in overeenstemming met 't kli maat in zijn woongebied, dat als een echt landklimaat een zeer groot verschil in zomer en wintertemperatuur heeft. De wisent echter, die zoals boven vermeld de Europese bossen bewoonde, dus in een veel gematigder klimaat leef de, vertoont lang zo'n sterk verschil niet. De zomervacht is dikker dan die van de bi son, maar de wintervacht is lang niet zo zwaar. Een mooi voorbeeld dus hoe elk dier is toegerust met middelen die volkome*! zijn berekend op de eisen, die de omgeving aan hem stelt. Naast zuivere wisenten fokt men ook bastaarden van wisenten en bison, in die zin, dat men, uitgaande van een kruising tussen een wisent-, stier en een bisonkoe, telkens de bastaardkoeien terugkruist met een zuivere wisentstier, in de hoop op deze wijze op de lange duur een stam te krijgen met een zeer klein percentage bison-eigenschap- pen. Alle wisenten (ook de bastaarden) worden inge schreven in 'n internationaal stamboek, zodat men voort durend een inzicht kan krij gen in het aantal, de onder linge verwantschap en de ver blijfplaats der nog aanwezige dieren. Verspreid over enige wildparken en dierentuinen in Europa, leven er thans nog ongeveer honderd volbloed wisenten, waarvan „Artis" er niet minder dan zeven bezit, 2 stieren en 5 koeien, die alle in de dierentuin zelf gefokt zijn. Behalve in „Artis" wor den nog slechts op 9 andere plaatsen in Europa wisenten gefokt. V Een foto van twee prachtige wisenten. Het grootste wild van Europa is alleen nog in enige dierentuinen te zien. Ook ARTIS te Amsterdam heeft zulk een buitenkansje. Brandweercursus. Maandagavond had in de zaal van Th. Elshout de opening plaats van de brandweercursus, die in de komende 15 weken voor de vrijwillige brandweer alhier zal worden gegeven. Bij de opening van deze cursus waren aanwezig de Edelachtbare heer Burgemeester Snels, de In specteur van het brandweerwezen in Noord-Brabant de heer Kos ters en de instructeur voor deze cursus de heer Kropmann. Bijna alle brandweermannen waren aanwezig. In zijn openingswoord zeide Burgem. Snels aangenaam ver rast te zijn, dat de leden in zulke grote getale waren opgekomen. Dit verheugde spr. te meer, om dat men in Drunen, waar men momenteel beschikt over prachtig materiaal, zulk een grote behoefte bestaat aan geoefend personeel. Het schitterend brandweermn- teriaal, waaróver Drunen thans beschikt, kan, aldus spr., pas voor 100 waarde krijgen, wanneer het bediend kan worden door pej- soneel dat daarvoor het nodige onderricht heeft ontvangen. Bezien in het licht hiervan, werd door het gemeentebestuur het ini tiatief van de inspecteur, om in Drunen een cursus te geven, dan 'ook van harte toegejuicht en zij nerzijds voelt het gemeentebestuur het dan ook als haar taak, oi.i bij het geven van deze cursus alle mogelijke medewerking te verle nen. Nadat spr. er op gewezen had, dat het brandweerman zijn langzamerhand een vak geworden is, sprak de burgemeester zijn ver trouwen uit, gezien de grote deel name, dat uit deze 40 cursisten een groep van mensen zal kunnen worden gekweekt, die ten volle vertrouwd zal zijn met het haar ter beschikking staande materiaal. Voor de gemeenschap, aldus spr. moet het een gerustscelling zijn te weten dat men beschikt over een geoefend corps biand- weerlieden, dat in staat zal zijn doelmatig in te grijpen en het ge vaar tot een minimum te beper ken. Spr. wees er in dit verband ook op, dat de gemeenschap zich in de toekomst in verband met t nog uitbreiden van brandweerma teriaal, ten aanzien daarvan nog meerdere offers zal moeten ge troosten. Maar de wetenschap hebbende, dat haar offers, dit in de vorm van belastingpenningen, toch op een of andere wijze terug zullen komen ten algemene nutte, zullen deze offers zeker niet te zwaar vallen. Tot slot bracht spreker dank aan allen die zich de moeite wil len getroosten deze cursus te vol gen en bereid zijn de offers daar voor te brengen. Spreker sprak de hoop uit dat er op de lessen steeds een pret tige sfeer zal heersen en lat deze cursus op de eerste plaats de vaar digheid en de paraatheid van de brandweer zal kunnen verhogen en daarnaast de onderlinge kame raadschap zal kunnen verstevigen. De inspecteur de heer Kosters hield hierna een algemene inlei ding op deze cursus. Drunen, aldus spr., beschikt over zeer prachtig materiaal. Ma teriaal, dat vele gemeenten ais Drunen niet bezitten. Maar daar naast, aldus spr., is het nodig dat men over geoefend personeel be schikt. Het verheugde spr. dat men in zulke grote getalen was opgeko men. De cursus bestaat uit 15 lessen, welke voor de kerngroep noodzakelijk en voor de anderen zeer wenselijk zijn. De mensen van de slangenwagentjes zijn zij die de eerste klap moeten opvan gen en voor hen geldt dus even zeer een grote geoefendheid. Na nog het een en ander over het doel en de organisatie van de cursus verteld te hebben, gaf spr. het woord aan de instructeur, de heer Kropmann, en werd dus een aanvang gemaakt met de cursus. Mogen, zo hopen ook wij, niet Ij deze cursus de resultaten bereikt worden welke men er van ver- J wacht. Wij sluiten ons ook gaar ne aan bij de woorden vna de j Edelachtbare heer Burgemeester Snels, die de leden dank bracht voor de opofferingen welke zij zich willen getroosten om in Dru nen te komen tot een geoefend corps van vrijwillige brandweer lieden. Huldiging gouden jubilarissen der Maria-Congregatie. Dinsdagmorgen werd de dag begonnen met een algemene H. Communie der Congreganisten. Te 9 uur werden de gouden jubilarissen aan huis met de auto afgehaald om naar de kerk gere den te worden, waar om half 10 een plechtige H. Mis werd opge dragen door de ZeerEerw. Heer Pastoor, geassisteerd door de WelEerw. Heer kapelaan v. d. Berg en de WelEerw. Pater van Huiten, die als missionaris thans in het vaderland vertoeft. De kerkelijke gezangen werden uit gevoerd door de congreganisten onder leiding van de heer Ver hoeven uit Waalwijk. Tussen een haag van bruidjes werden de jubilarissen de kerk binnengeleid. Onder de H. Mis hield de ZeerEerw. Heer Pastoor ten treffende toespraak tot de congreganisten. Om 3 uur werd een congrega tie-oefening gehouden in de kerk, waarbij wederom de bruidjes te genwoordig waren. Hierna wer den de gouden medailles uitge reikt en 10 nieuwe leden werden aangenomen. Na deze oefening trok men gezamenlijk naar de feestzaal waar de inwendige mens werd versterkt en waar de ver dere tijd van de dag gezellig werd doorgebracht. Verjaardag Z.E. Heer Pastoor. Zoals gebruikelijk heeft Els- hout s jeugd de verjaardag van haar herder gevierd. Des morgens was er een kin dermis met algemene H. Commu nie ter ere van de jubilaris. Onder geleide van het school- personeel kwamen om 10 uur de jongens en meisjes in de zaal van het Jongenspatronaat bijeen. Hier werd door de leerlingen vanaf de fröbelschool tot die van de hoog ste klas gezongen, gedeclameerd en voorgedragen. Aan het slot dankte de ZeerEerw. Heer Pas toor het schoolpersoneel en de kinderen voor de gegeven moeite en werden de kinderen onthaald op een tractatie. Welpenhorde. Officieel is in Elshout met de Welpenhorde een begin gemaakt. De eerste welpen zijn Zondag na het Lof geïnstalleerd. Aanwezig waren de aalmoezenier de Wel Eerw. heer kapelaan v. d. Berg, de hopman en vaandrig der ver kenners. de heren H. Peters en H. Brok, de welpenleidsters mej. Boelen en mej. R. v. Huiten en de ouders der welpen. Langzamerhand nadert de Ver- kennersgroep St. Jan haar vol- tooing. Filmavond voor de Kerkelijke Fanfare te Elshout. Daartoe in staat gesteld door het geslaagde festival, deze zo mer te Elshout gehouden, waar door de kas van de fanfare da nig is opgefleurd, zijn zij voorne mens aan hare leden, ereleden, donateurs en begunstigers een filmvoorstelling aan te bieden. Deze voorstelling wordt gege ven Zondag 25 Sept. des middags 3 uur en des avonds half 8 in de zaal van de Jongenscongregatie. Er zal geboden worden 1. De Wereldtuin. 2. Een goed baantje. 3. Knock-knock. 4. De instrumenten van het orkest. 5. Jonge vrienden. Men kan vooraf plaatsen be spreken. Ledenvergadering Zangvereniging „U. D. I." In café M. v. Huiten hield de Zangver. „Uitspanning door Inspanning" een algemene leden vergadering op Zondag 18 Sept. Na opening door de voorzitter, de heer J. v. Venrooij en voorle zing der notulen werd het win- terprogramma druk besproken. Men i$ voornemens op Zater dag 8 en Zondag 9 October een uitvoering te geven voor de le den, Ereleden en Donateurs door het Zangkoor en een bekende humorist en accordeonist uit •Waalwijk. De heer Frans v. Wezel werd benoemd tot leider van het to neelgezelschap, welke een onder afdeling vormt der Zangvereni ging. Besloten werd om aan de jon gens die in de overzeese gebieds delen hun vaderlandse plicht

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2