een flinke Dienslbode Een nel Oagmeisie Duitse Herder SPRANG-CAPELLE CAPELLE RAAMSDONKSVEER BABY- SPRANG HEUSDEN GEERTRUIDENBERG p.iilLMVa& Instituut voor Economisch Onderwijs NIEUWKUIJK Uit de Provincie FEUILLETON ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL, EEN WERKSTER 1 STANZ TE KOOP: 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1949 3 K I E BOOM. De P.N.E.M. in 1948 MEVR. POS vraagt van goede getulgschr. voor zien TE KOOP AANGEB. wegens vertrek n. h.buitenl. Reu, 11 mnd. oud. met prima stamboom. Te bevr.P v. EETEN, Parallelweg 13 d. Waalwijk, na 19.00 uur. 1 jas, 1 broek, 1 vest, 1 hoed, 1 winterjas, 2 paar schoenen. A. SCHUTJES, Verlengde Hoofdstr, 33, Kaatsheuvel. PRAKTIJKDIPLOMA BOEKH. (examen Dec. 1950) STAATSPRAKTIJKDIPLOMA ((examens Oct. 1950 en Oct. 1951) KORTE BERICHTEN. Het korps rijkspolitie wordt verminderd met 500 man. De ministers krijgen 5000 representatiekosten. De huurverhoging zal op 15% gesteld worden, perso nele belasting op de huur waarde verhoogd met 100%; alsook zal de omzetbelasting worden verhoogd. t vervullen, die lid van de zang vereniging zijn, bij hun terugkeer in hun geboorteplaats een harte lijke ontvangst te bereiden. In zijn sluitingswoord drukte de voorzitter de leden nog eens op het hart de repetities trouw te blijven bijwonen, waarna hij deze geanimeerde en gezellige vergadering sloot. U.N.O.-actie. Zondag 18 Sept. hield het U.N.O.-actie-comité in de zaul van de Jongens-Congregatie zit ting tot het inzamelen van hand tekeningen. Pl.m. 800 parochianen kwamen hun handtekening plaatsen en ruim 100 kruistochtpenningen werden verkocht of besteld. A.s. Zondag 25 Sept. ver wacht het comité tussen 8 en 12 uur de rest van de Elshoutena- ren om hun afkeuring te komen uiten over de Kerkvervolging, de verdrukking en de schending der menselijke rechten en vrijheden in Oost-Europa. Komt allen, het kost niets. Eenieder is vrij de Kruistocht penning te kopen. Landbouwcursus. De heer J. v. d. Broek, land- bouwonderwijzer te Heusden, zal in de komende wintermaanden in Elshout voor de leden van de R.K.J.B. een landbouwbedrijfs cursus geven. een financieel verslag uit, waar uit bleek dat alles zich ongeveer kan bedruipen. De voorzitter Knoop bracht de verschillende functionarissen de dank over van de vergadering, voor de toewij ding waarmee zij een en ander be hartigden, terwijl voor het a.s. seizoen weer een 4-tal sprekers zullen worden uitgenodigd. Dhr. Hus werd met algemene stemmen als secr. herkozen. De collecte voor het T.B.C. fonds Draagt elkanders lasten" bracht in Heusden op 121.29. Een woord van dank aan gevers en collectanten is hier zeker op zijn plaats. Openbare vergadering van de raad dezer gemeente te houden op Vrijdag 23 Seciember 1949 des namiddags 7.3D uur. Gemeenteraadsvergadering. Agenda 1Opening. 2. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 6 Sept. 1949. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel grond van de wed. P. Ros- Wacjemakers alhier, groot 28.80 are. 5. Idem om met ingang van 1 Augustus 1949 de wederop bouwwerkzaamheden als be doeld in het schrijven van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting d.d. 21 Juni 1949 nr. 7345 i, over te nemen. 6. Benoeming leden commissie als bedoeld bij artikel 8 der Woonruimtewet 1947. B. en W. stellen de volgende dubbeltallen voor J. W. Genuït, A 82d—W. Braspenning A 284. Oud schaakkampioen komt Dinsdag 27 Sept. a.s. 's avonds half 8 zal in het Stationskoffiehuis van dhr. P. Pruijssers, de vroegere kampioen-schaken in Nederland, de heer Davidson, een simultaan seance spelen tegen de leden van de schaakvereniging „De Vrije Pion". De heer Davidson was voor Dr. Euwe kampioen van Nederland en is dus een zeer sterk speler. Niet leden van De Vriie Pion kunnen tegen een inleggeld van i 0 50 aan deze seance deelne men. terwijl belangstellenden, ciie var deze unieke gelegenheid om kennis te maken met het schaak spel. welkom zijn. Duivenvlucht. D; postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in 1 -t «vfé Cové-van der Haart aan de Nieu- wevaart, hield Zondag 1:1. een vlucht vanaf Neufvilles, waarbij de eerste duif, die een snelheid van 1326.60 m. per minuut be reikte, werd geconstateerd om 10.18.31, terwijl de laatste prijs winnende duif met een gemiddel de minuutsnelheid van 1224,30 ra. om 10.24.52 wed geconstacerd. De prijzen werden behaald door J. de Meter 1. 9, 12; H. van Cam- pen 2, 3, 11: H. Verduijn 4, 6, M, 17: St. van Peer 5, 7: G. Tjeffets 8: P. Nieuwenhuizen 10, 13 en J. van Oosterhout 15, -16. Motorsportver. Marijke. Aan de a.s. Zaterdagmiddag ie houden oriënteringsrit te Breda, uitgeschreven door% de Bredase Motorclub zal onze motorsport- vereniging Marijke met enkele le den deelnemen. „Bloemen Kee" jubileert. Het is deze maand 30 jaar ge leden dat „Keeke van Loon" uit Nieuwkuijk voor het eerst haar bloemen in Heusden te koop aan bood. Sedertdien bracht zij we kelijks, weer of geen weer, een bezoek met haar bloemenwagen de aan Heusden. Iedereen kent dan ook het dappere vrouwtje, die met haar kleurrijke vracht alle straten van Heusden door kruist. Moge Kee nog vele jaren de door haar zelf gekweekte pro ducten naar Heusden brengen, opdat de gezellige sfeer in Heus- den's woningen hierdoor wordt verhoogd. Drijfjacht. Voor 't eerst na de oorlog zul len deze week door de graven d'Oultremont uit Brussel weder om drijfjachten worden gehou den. Hoewel het tijdens de oorlog deerlijk gehavend kasteel nog niet is hersteld, zullen de graven er toch tijdens deze jacht hun intrek nemen. Een begin gemaakt. Met het voorbereidende werk tot plaatsing van een nieuwe be schoeiing aan de haven te dezer plaatse is door de Fa. Adr. Ro- Braspenning A 284. i senbrand, aan wie dit werk is op- A. Ros, D 4aH. Spierings gedragen, deze week een begin D 25a. gemaakt. J. W. Nieuwenhuizen A 332- J. C. Dekkers C 223. P. Spuijbroek, C 121—W. A. Timmermans, A 114. Mevr. Poldervaart-Collee. C 202—Mevr. Sneep-v. d. Gie- sen, C 212. 7. Aankoop Austin bellewagen. 8. Gemeentebegroting 1950. 9. Mededelingen.' 10. Rondvraag. 11. Sluiting. JASJES JURKJES PA KJ ES DOOPJURKEN. PRACHTGOED BIJ: Het Departement Heusden der Maatschappij „Tot Nut va" 1 Algemeen" heild haar algemene ledenvergadering in Hotel Con cordia. De secr. Hus bracht verslag uit, waaruit bleek dat t afgelopen jaar bevredigend ge noemd kan worden. Zowel de lezingen als de tekenschool en Bi bliotheek mochten zich in een voldoend aantal bazoekers ver heugen. Mej. A. de Haan bracht Been gebroken. Door verkeerd uitwijken werd dhr. v. d. S. alhier j.l. Zaterdag te Wijk het slachtoffer van 'n aan rijding. Hij werd door een motor rijder gegrepen en kwam zo onge lukkig terecht dat beiden ernstige verwondingen bekwamen, v. d. S. brak een been en kreeg inwendige kneuzingen en moest naar het zie kenhuis te Den Bosch worden overgebracht. ollecte A.V.O. Zoals wij reeds eerder bericht hebben, zal a.s. Zaterdag in de^ gemeente Sprang-Capelle de col-" lecte worden gehouden voor het A.V.O.-werk. Wij bevelen deze collecte tot steun aan minder va liden gaarne aan. Laagste inschrijfster. Bij de aanbesteding van een 7-tal duplëxwoninqen en 1 indus- triewoninq te Geertruidenberg was de Fa. P. A. Lodewikus al hier de laagste inschrijfster voor een bedrag van 99.000.—. Harmonie. De Kon. Harm. De Eendracht gaf Zondagavond een groot con cert op de kiosk te Geertruiden berg. Mooi succes. Bij de wielerronde te Zundert wisten onze renners wederom mooie successen te boeken. Bij de nieuwelingen eindigden Lode wikus. Emmen en Weterings resp. als 3, 10 en 5. Bovendien verdiende Lodewikus de beschik baar gestelde beker, omdat hij 't meest aantal keren als eerste de eindstreep passeerde. Fancy-fair. Raamsdonksveer heeft weder om een groots opgezette fancy- fair achter dé ruq. Deze werd ge houden in het Henricusgebouw op 17, 18 en 19 Sept. en ginq uit van de Missienaaikring. Deze vereniging heeft ook nu weer kans gezien een onzer priester missionarissen een uitzet te be- loers op zou worden. Voor twee jaar terug voorzag deze vereni ging Pater v. Strien van misge waden e.d., nu viel haar de eer te beurt te mogen zorgen voor de op 5 Oct, naar de missie vertrek kende Pater A. de Meijer. Een prachtcollectie van kost baar goed was voor het publiek tentoongesteld. Een grote loterij was op touw gezet en de nodige luister werd aangevuld met een pittig stukje muziek. Op het einde van de avonden werd er een kor te film vertoond. Het resultaat van deze fancy- fair is nog niet precies vast te stellen, maar het laat zich aan zien dat het een groot succes is geworden. Hierdoor zal onze ver trekkende missionaris in staat ge steld worden om nog meer voor het zieleheil te kunnen werken op zijn verre missiepost in Chili. Concert. Zondag gaf de Kon. Harm. De Eendracht, begunstigd door on gekend mooi najaarsweer, een concert op de kiosk op 't Markt plein alhier. Om kwart voor 8 kwam dit corps met vliegende vaandels en slaande trom deze gemeente met muziek binnen ge marcheerd en de klok sloeg 8 uur toen het gezelschap met de pittige mars Appèl aux trompettes onder leiding van de dirigent Norbert Snijers het programma opende. Achtereenvolgens kregen we een aantal concertnummers te ho ren, die, alhoewel veel eisen stel lend aan iedere muzikant, op keu rige wijze werden vertolkt. Het applaus van het talrijke publiek was dan ook groot. Voordat be sloten werd met de Amerikaanse mars Stars and stripes Forever, dankte burgemeester Bianchi de vereniging voor het hem aange boden concert en hij sprak de wens uit dat hij De Eendracht nog vele malen te Geertruiden berg zou mogen beluisteren. Een voordelig saldo van 2.505.112.12. Een jaar van hard werken, van woekeren met de mogelijkheden en van herstel en uitbreiding der capaciteit van het bedrijf, heeft de PNEM een voordelig saldo opgeleverd van 2.505.112.12. Hiervan werd 45.000 bestemd voor dividendbetaling en een be drag van 2.460.12.12 werd ge voegd bij de conjunctuur-reserve welke daarmee werd gebracht op 12.956.150.86. In het algemeen overzicht van het jaarverslag 1948, aan welk verslag wij bovenstaande cijfers ontlenen, wordt er door de direc tie van de PNEM op gewezen, dat er nog steeds een ernstig te kort aan vermogen: is, waarin men hoopt te voorzien door de bouw van de Amer-centrale en de vergroting van de ketelcapa citeit in de Donge-centralen. Zulk een tekort is overigens ook in de andere provincies te constateren. De maatregelen, welke de PNEM trof ter voorkoming van een overbelasting gedurende de wintermaanden van 1948, hebben volledig tot succes geleid. Reden waarom de directie met vertrou wen ook de komende winter tege- mooet gaat. Verbruik stijgt. De belangrijke stijging van het stroomverbruik, welke zich het eerst maniffesteerde in 1947, deed zich ook in 1948 onverminderd gevoelen. Kon men in 1947 een accres boeken van 56.681.446 kwh, in 1948 steeg 't verbruiks cijfer met niet minder dan 69.903.961 kwh. Dat uitbreiding van 't produc tie- en distributie-apparaat drin gende eis is, kan wel afgeleid worden uit het feit, dat de ener gie-afname in de laatste twee ja ren 64.38% gestegen is. In het overzicht wordt vervol gens aandacht geschonken aan de aanwending der bedrijfsoverschot ten, waarmee men enerzijds het uitgesteld onderhoud en de voor zieningen van de Dongecentrale wil financieren en anderzijds een conjunctuurreserve wil vormen. Aandacht wordt voorts geschon ken aan de tot stand gebrachte uitbreidingen van de onderschei dene netten en gememoreerd wordt dat voor de bouw en de inrichting van de Amer-Centrale belangrijke opdrachten werden verstrekt in het afgelopen jaar. WONINGTEKORT IN 1958 ONDERVANGEN. Minister In 't Veld heeft tij dens een interview aan een verslaggever van „Trouw" meegedeeld dat voor de in de oorlog verwoeste 80.000 wo ningen, dit jaar een gelijk aantal nieuwe woningen in de plaats zijn gekomen. Dit betekent niet dat de wo ningnood daarmede is opge heven. De Nederlandse bevol king is sterk toegenomen en tijdens de oorlog heeft de bouwwereld 6 a 7 jaar stil gestaan. Het programma van de mi nister is er op gericht het te kort rond 1958 te ondervan gen. Op dit ogenblik werken drie factoren nog belemmerend op de bouw-activiteit en wel: 't materiaaltekort, het aantal ar beiders en de monetaire situa tie. Voor het huurvraagstuk speelt het monetaire vraag stuk een belangrijke rol. Op iedere nieuwe woning wordt door het rijk 250 tot 300 per jaar toegelegd. Dat be tekent, na verloop van tijd bij een stijgende woningbouw, 'n jaarlijkse last op de begroting van enige honderden millioe- nen guldens, hetgeen tot ern stige gevolgen voor de voor ziening van onze volkshuis vesting zou kunnen leiden. Dit probleem kan alleen op gelost worden als een redelij ke verhouding tussen bouw kosten en huren wordt her steld. Er is nog een tweede reden, die volgens mr. In 't Veld voor huurverhoging pleit, n.l. de kwestie van het onderhoud der woningen. Zonder stijging van het huurpeil zal onze wo ningvoorraad schromelijk ver waarloosd worden. Als men dit te lang op haar beloop laat zullen daaruit in de toekomst onoplosbare problemen oprij zen. Minister In 't Veld ziet der halve de huurverhoging als een onvermijdelijkheid. -Het gaat nu om het hoe en wan neer. Over reeds genoemde cij fers variërend van 15 tot 30 procent, wilde de minister zich niet uitlaten, al is te ver wachten dat binnen enkele maanden een verhoging van de huren van kracht zal wor den. Daarbij mag aangeno men worden, dat de huren van nieuwe woningen niet of minder zullen stijgen, doch dat onderverhuurders ver moedelijk wel hun deel in de dan gestegen huren zullen moeten bijdragen. Over dit alles bestaat echter nog volop gelegenheid tot discussie, in de Stichting van de Arbeid en in de volksvertegenwoordi ging. HUURVERHOGING VAN VIJFTIEN PERCENT. De (onvermijdelijke) huur belasting zal voor vóór oorlogse woningen niet meer bedragen dan vijftien percent; dat is het concrete nieuws onder het hoofd Be- lastingpolitiek in de Millioe- nen-nota. Hoger dan 15 per cent durft de minister niet gaan. Van huurbelasting, op te brengen door de huiseige naren, is geen sprake; zij krij gen als tegemoetkoming in de gestegen onderhoudslasten de volle vijftien percent. In plaats van huurbelasting zal wox-den voorgesteld 't hef fen van 100 opcenten ten bate van het Rijk op de personele belasting naar de grondslag van de huurwaarde. Belangrijk zijn de verlich tingen bij de directe belastin gen, n.l. de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting (zeer globaal geschat op 150 millioen belastingverlichting) de belastingherziening 1949 (welke de belastingopbrengst over 1950 met ongeveer 170 millioen zal verminderen, doch ten aanzien van 'n zeer groot deel van dit bedrag de beta ling slechts opschort) en de wijzigingen in de onderne mingsbelasting (direct gevolg 53 millioen belastingverlich ting). HET BRABANTS EDELAMBACHT. Tentoonstelling in Den Bosch. In November wordt in het Prov. Museum in Den Bosch een ten toonstelling gehouden van de Stichting „Het Brabants' Edelam- bacht", welke ten doel heeft de betekenis van het door geest en hart bezield handwerkvak. aan te tonen. Brabant staat wat het hand werkvak betreft nog altijd op de toppen der glorie, zoals dat ook in het verleden was. De machine probeert het wel te onttronen, doch naarmate de machine en de lopende band het confectiewerk propageren, zal handwerk aan waarde en bete kenis gaan winnen. Het hand werk veroordeelt de machine minder dan men vermoeden zou. Het aanvaardt haar als een zeer gewaardeerd hulpmiddel, doch de machine mag nooit van de mens een verlengstuk maken. Er komt veel moois op de ex positie èn om de schoonheid bij de bezoekers aan te kweken èn om hen het onderscheid tussen confectie en het karakteristieke te tonen. De jeugd zal door het geziene ambitie krijgen om een handwerkvak te leren onder lei ding van meesters, opdat ook zij eens meesters kunnen worden. Het Jjandwerkvak in Brabant, en nergens ter wereld, is niet dood. Het leeft en blijft leven. Wie mooie staaltjes van hand werk in Brabant weet zitten, late dat weten aan de Stichting (Or- thenstraat 43, Den Bosch), want men wil een zeer uitgebreide ex positie inrichten. Langs deze weg betuig ik mijn hartelijke dank aan de buurtbe woners, v.v. S.D, O. enhetSprangs Protestants Thuisfrort voor de har telijke ontvangst bij mijn terugkomst uit Indonesië, ook voor de mooie cadeaux die ik' ontving en tevens dank aan allen voor het medeleven tijdens mijn 3-jarig verblijf in In donesië. De gedemob. Sergt.-Majoor S. A. DE CLOE Spoorstr. 30 WINTERSWIJK Reeds enige malen heb ik ge schreven, dat hoenderziekten veel gemakkelijker zijn te voorkomen dan te genezen. Er moet dus gezorgd worden, dat de voorwaarden bestaan voor een goede gezondheid. Een der eerste hiervan is, dat de nacht- cn daghokken luchtig en ruim z;jn, dat er voldoende geventileerd kan worden. 's Zomers zijn de dagen lang en kunnen de hoenders dus het grootste deel van de tijd buiten doorbrengen. Maar waar een slechte huisvesting is, verblijven ze toch ook daar nog ongeveer een derde deel van de tijd in een ongezonde, vunzige lucht. Deze werkt natuurlijk hoogst nadelig, vooral in deze tijd van het jaar, omdat het kippenlichaam door een langdurige, onafgebroken leg meer verzwakt is en dus minder weer stand kan bieden. De meeste been derziekten (buiten snot en diphte- ritus, treden op waar slechte hok ken zijn, juist, in deze tijd. Ge lukkig begint men dit van liever lede meer en meer in te zien. Mo gen goede hokken spoedig overal regel zijn. Verder is absoluut nodig, dat de hokken ook voortdurend ge reinigd worden, want in de kip- penuitwerpselen zit veel ammo niak en dit gas is als beslist scha delijk te beschouwen. Het kan nl. een slepende ontsteking van de ogen, de keel en de longen ver oorzaken. De ammoniakgassen verzwakken het ganse gestel en maken het daardoor vatbaarder ook voor andere ziekten. Waar een behoorlijke luchtverversing ontbreekt, daar zal in de zomer bij heet weer de hoklucht spoedig bedorven zijn, dat spreekt van zelf. Laat zon en lucht maar binnen stromen, En zorg ook voor een frisse drank Ge zult het spoedig ondervinden, Door 't ei betuigt de kip haar danx. KIPPENVRIEND. (Nadruk verboden). VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door H. VAN HEESWIJK. 8) Gedurende de gehele mor gen waren ze druk in de weer. Een kleine luxe wagen stopte om een reserveband te laten plakken. Een andere wagen op sleeptouw genomen door een vrachtauto, had een motor die er in het geheel geen zin meer in had, maar dank zij Joops capaciteiten, was ook deze wagen na ander half uur hard werken weer rijvaardig en de dankbare chauffeur duwde hem een briefje van tien in zijn hand. Tot één uur in de namiddag hadden ze het druk en nadat er weer een auto, die mank ging aan een verstopte ben- zine-leiding, vertrokken was, togen de beide firmanten, ta melijk vermoeid,naar hun kantoor om even uit te bla zen. Fred maakte intussen de kas op en- men bleek inmid dels in het bezit te zijn van twee en zeventig gulden en 15 cent. „Dat is dus, laag geschat, 35 gulden schone verdienste", constateerde Joop tevreden. „Niet gek, hé? In nog geen 24 uur tijds. Nu moeten we ge leidelijk aan eens wat huis raad gaan aanschaffen". „Huisraad?" echode Fred nuchter. „Wat bedoel je? Bed den?" „Dat nu juist niet. Maar we moeten een kooktoestel heb ben. En een ketel om water in te koken. Voorts eeli paar pannen, want ik wil ook wel weer eens warm eten hebben, begrijp je?" „Nou, ga vanmiddag eens in het dox-p kijken", opperde zijn vriend. „Nee, dat moet jij maar 'ns doen. Van die dingen heb jij meer verstand dan ik". „Best, dan ga ik na 't brood eten eens kijken, wat er alzo in dit nest te koop is". Maar dat was nog niet no dig, want terwijl ze aan hun brood met kaas zaten, kwam er een wagen aanrijden en de monteui'S moesten aan het werk. Van verschillende auto bestuurders, die met hun pan ne bij de kersverse garage houder-s kwamen, moesten ze horen dat ze blij waren met deze garage. „Kilometers in de omtrek bent u de enige", zei er één. „U zult wel goede zaken maken". Hun laatste olievoorraad ging er ook door en na de middag waren er al acht ben- zineblikken leeg. Om half 4 arriveerde er een grote, plat te wagen, waarop een tank stond. Vier arbeiders en een opzichter sprongen op de grond en na een praatje ge maakt te hebben met de fir manten, begonnen ze, ondanks de hitte, een groot gat naast de garage te graven. Met ver bazing stonden Joop en Fred te kijken naar de vorderingen die de arbeiders maakten. En toen om zes uur de werkzaam heden beëindigd werden, zat de tank al in de grond en de opzichter deelde hen mede dat ze de volgende morgen terug zouden komen om de pomp te plaatson en te monteren. Als de tankwagen op de terugreis aan komt, kan hij meteen gaan vullen, zei hij tot be sluit. Fred had van een rustig uurtje gebruik gemaakt om vlug even met de jeep 't dorp in te rijden en kwam een half uur later terug met een pe- troleumtoestel, een paar kan nen, potten en borden. Joop ging, toen zijn vriend terug was, naar de vriendelijke buurman boer, die hen de zuivelproducten had geleverd, betaalde zijn eerste bestelling en "kwam toen terug met een mand vol aardappelen, sper- ciebonen en een tros druiven. „Ons avondmaal", zei hij lachend tot zijn vriend, „voor uit, voor er klanten komen gauw de piepers jassen, de boontjes afhalen en dan ko ken". Fred keek eens met criti- sche blik naar de aankoop en zei toen op dro^e toon: „Je hebt nog één ding vergeten, beste jongen". „Wat dan?" „Moet je soms geen jus bij het eten?" Joop schoot in een lach. „Lieve help, dat is waar ook. Nou, ik weet aan de andere kant van 't dorp een slagers winkel. Begin jij alvast met de aardappelen, dan koop ik een stukje vet vlees". „Vergeet de bonnen niet?" riep Fred hem na, zijn zakmes te voorschijn halend en een begin makend met de ontman teling van de knollen. Een goed half uurtje later stond het eten boven de pe troleumvlammen en de twee garagehouders rookten rustig een sigaret, ondertussen een oogje op hun kokerij houdend. Inmiddels kwam er een klant om benzine en moest er nog een band geplakt worden, met welk werk Joop zich belastte, omdat Fred het eten in de ga ten moest houden. Het was al omstreeks negen uur, toen 't maal gereed was en de jon gens deden het dan ook alle eer aan, want ze rammelden. Nadat ze de vaat gereinigd hadden, togen ze naar buiten om nog een poosje van de mooie avond te genieten. Maar lang duurde dit niet, want beiden waren doodop van vermoeidheid. Het onge wone werk en de gezonde Hollandse lucfit maakte hefx slaperig. Dus sleepten ze maar weer de autozittingen naar boven om te gaan slapen. Terwijl Fred zich ontkleed de zei hij eensklaps: „Zeg Joop, beneden liggen immers enkele gonjezakken?" „Ja, wat wil je daarmee? Gordijnen maken soms?" Fred schoot in een lach. „Wat een idee. Nee, als we die zakken morgen eens uitwas sen en we naaien ze met touw aan elkaar? Dan halen we wat stro bij de boer die ons de melk levert en we hebben stromatrassen. Mij dunkt, dat zal beter slapea dan deze zit tingen". „Niet gek", antwoordde Joop, nadat hij even had na gedacht, „en dan zullen we meteen eens kijken of we wat hout bij elkaar kunnen schar relen om een paar eenvoudige ledikanten te maken. Juist, dat doen we". De garagedeuren gingen op slot, de nachtverlichting wei'd ingeschakeld en de jongens strekten hun vermoeide lede maten uit op hun geïmprovi seerde bedden. Hoe lang ze geslapen had den, wist Fred niet, maar op een gegeven ogenblik werd hij wakker van geklop tegen de buitendeur. Hij sprong over eind, schoof het raam open en riep naar beneden: „Ja, wat is er aan de hand?" In het donker zag hij een vrachtwagen staan en de chauffeur ervan keek omhoog. „Een kilometer of drie hier vandaan hij wees met zijn vinger in de richting van de betonweg is een aanrijding geweest. Eén van de twee wa gens ligt half in de soep. Kunt u hem hierheen slepen? Ik heb beloofd de dichtstbijzijn de garage te waarschuwen". „Oké, we komen! Dank je wel voor de boodschap". „Geen dank". De chaxxffeur kroop weer in de wagen en reed verder de nacht in. Fred gaf zijn vriend een op stopper. Deze was meteen klaar wakker en keek, ver blind door het licht dat zijn vriend reeds aangestoken had, in het rond. (Wordt vervolgd). Wilhelminalaan 9 y RAAMSDONKSVEER GEVRAAGD 1 of 2 dagen In de week liefst Vrijdags. Brieven onder No. 3052 Bureau van dit blad. gevraagd, in klein gezin. Mevr. MOMBERS-BYLARD Mr. v. Coothstr. 6 (beneden) WAALWIJK. TE KOOP AANGEBODEN merk: Sandt—Raab A. G. Tevens STANZMESSEN v. Heren Dames en Meisjes. Alles voor binnen- en buitenzolen. Adres: J. VRIENS, Sprang A 373 's-H e r t o g e n b o sch, Hinthamerstraat io. Docenten F. A. v. TIENHOVEN, Accountant, Leraar M O. Boekh. A. W. v. DELFT, Leraar M.O. Handelswetensch. A. J. PETERS, Leraar M.O. Handelswetensch. A. en andere uitsluitend volledig bevoegde Leraren. Voor een beperkt aantal leerlingen bestaat nog de mo gelijkheid deel te nemen aan de Cursussen Tijdens de twee laatste opleidingen wordt gelegenheid gegeven voor het afleggen van het examen Moderne Bedrijfsadministratie. Te WAALWIJK worden de lessen gegeven in het gebouw van de K. A. B. Aanmelding: WAALWIJK, Julianastraat 2 Tel. 156 Besoljensestraat 84 a DRUNEN, Torenstraat 39. Tel. 233

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 3