Langstraatse Schutters [j miSHEUVEI i &e.t pew&aK. L00N-0P-ZAND Hi&toAie. FEUILLETON ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL. Uit onze P&UÜtlVQA Land- en Tuinbouw DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 29 SEPTEBER 1949 DE BETEKENIS VAN RUBBER STALVLOEREN VOOR ONS VEE. DE KOEKJES SENSATIE. ALLERHANDE Bondsconcours L.S.B. te Elshout. Onder auspiciën van de L.ri.B. organiseerde O.L.V. Schuts het laatste Bondsconcours, dat door prachtig weer begunstigd een sue ces is geworden. Er waren fraaie Korpsprijzen beschikbaar gesteld, waarvan een beker door ce heer Tausch uit Waalwijk, die dit sei zoen de prijzen aan de L.S.B. le verde. Ook werd een prijs ter be schikking gesteld door de voorzit ter van de L.S.B. de heer van Bla- del uit Heusden, voor hem die in de eerste ronde zijn schot wist te benutten. Deze prijs, die buiten de korpsprijzen werd verschoten, werd gewonnen door de heer W. Pullens uit Waalwijk. Aan dit concours namen precies 100 schut ters deel. De personele prijzen die de vereniging had aangekocht werden door de schutters zeer ge prezen. De heer v. Bergen Hene gouwen vond hierin aanleiding om er zijn voldoening over uit te spre ken, zeggende dat in Elshout al les af was, wat van elke vereni ging niet gezegd kan worden Ook y/at het schieten zelf be treft kan men tevreden zijn. Het hoogste aantal punten in dit sei zoen is behaald door St. Catha- rina te Herpt met 23 punten in eigen huis op 21 Mei. Heusden wist de laatste dag 21 punten en 1 Juli 22 punten te schieten. Het laatste Bondsconcours had een aangenaam en gezellig ver loop. St. Blasius te Heusden, win naar van de le korpsprijs, wist 21 punten te verzamelen. In totaal heeft Heusden nu uit haar 5 concoursen 93 punten geschoten. Een gemiddelde dus van 18;i p. per wedstrijd, wat niet zo heel weinig is. Óndanks dat zij nu de eerste prijs wisten te behalen,» staan zij wat punten aantal betreft nog op de tweede plaats, zij wor den door St. Catharina uit Herpt, die ditmaal de 6e prijs maar be haalde, nog met vier punten over troffen. St. Ambrosius Baardwijk as wederom in goede conditie. Met St. Jan Kaatsheuvel wisten ze 20 punten te behalen. De naschutters waren echter in het voordeel van Baardwijk, zodat zij daarom de 2de prijs verdiende. Ook Baard- wijks punten zijn over het alge meen redelijk te noemen. Alleen haar eerste concours leverde haar maar 10 punten op, met totaal S3 zodat haar gemiddelde maar 16)^ is en zij daarmede de 4e plaats op de ranglijst innemen. Zij kunnen beter St. Jan Kaatsheuvel behaalde 20 punten; de derde korpsprijs werd haar uitgereikt. In totaal overtieft ze Baardwijk met 3 punten, zodat haar gemiddelde 17Vb is. Hierdoor bezet St. Jan de 3e plaats op de ranglijst, hetgeen geen siechte fi guur is. Hier zitten goede schut ters, die tot betere resultaten in staat geacht kunnen worden. St. Crispijn Besoijen. Een raad sel. Deze heren haalden het stoute stukje uit om 19 punten te schie ten. Bravo jongens van Sc. Cris pijn, jammer dat de opleving zo iaat komt. Draag echter zorg dat ge volgend seizoen zo goed oegiut als ge dit seizoen hebt oceindigdd. Uw staat van dienst is niet zo tlorisant als de laatste uitslag wel doet vermoeden, in het geheel maar 65 punten is bitter weinig. Werk in de toekomst mede mei de enkele goede schutters d'.e ge in Uw midden hebt en dan is suc ces verzekerd. O.L.V. Schuts Elshout behaal de 18 punten. Niet genoeg. Kan stukken beter, want er zijn goede schutters genoeg, als ze maar oefenen willen, jfrecies berekend 2 punten per 5 wedstrijden minder dan Baardwijk. Met de IS punten werd de 5e prijs behaald, met een totaal van 61 punten, dus 16l/e gemiddeld per wedstrijd, neemt ge ook op de ranglijst de 5e plaats in. Een plaats die te laag genoemd moet worden, t Kan veel beter. St. Catharina Herpt belandde ditmaal op de zesde plaats voor wat betreft haar korpsprijs. De vereniging die in totaal het hoog ste aantal punten bezit, waarmede ze de eerste plaats inneemt op de ranglijst, moet genoegen nemen met de 6e korpsprijs. In totaal een gemiddelde van 19-/s per wed strijd is het resultaat van hun vijf bondsconcoursen, vier puncen bo ven Heusden. Vlijmen dat deze middag 18 p. schoot en de laatste korpsprijs kreeg toegewezen, heeft nog 76 punten. Dus gemiddeld 15l/ö per wedstrijd. Prinses Juliana bezet de laatste plaats op een na. Ook hier schuilen goede krachten. Er ligt misschien een mooie taak voor het Bondsbestuur open, om tot de pprichting te komen van een tweede zestal dat aan de Bondsconcoursen kan deelnemen, en naast hare sterkere gildebroe- ders ook kan schieten om de korpsprijs. Na het beëindigen van het con cours richtte de voorzitter van de L.S.B., de heer A. van Bladel. zich tot de schutters. Hij dankte de vereniging O.L.V.S. voor de voortreffelijke organisatie van dit concours en voor de joviale me dewerking der schutters geduren de de bondsconcoursen. Spr. beval sterk aan om onderlinge kampen te houden, zoals die tussen Herpt en Heusden bestaan. Hierna ging de heer van Bladel over tot het uitreiken van de korpsprijzen. De heer J. v. d. Wiel uit Dru- nen ging over tot uitreiking der personele prijzen. Tenslotte de ranglijst: wedst. pt. pr. St. Catharina Herpt 5 97 6e St. Blasius Heusden 5 93 le St. Jan Kaatsheuvel 5 86 3e St. Ambrosius B'wijk 5 83 4e OLVS Elshout 5 81 5e Pr. Juliana Vlijmen 5 76 6e St. Crispijn Besoijen 5 65 7e De Kajotters openen hun Winterprogram Vrijdag 23 September j.l. hiel den de Kajotters van Kaatsheuvel- Berndijk hun maandelijkse verga dering in de Gildenbond. Deze avond stond in het teken van ons winterprogram en het mag gezegd, wanneer we deze winter doorwerken zoals we zijn begon nen, dan kan het niet anders of ons winterprogram, dat voorna melijk is gebaseerd op 't persoon lijk contact met de jonge arbeider, zal slagen. Voor deze avond had den we in ons midden niemand minder dan de nationale voorzitter der K.A.J. in Nederland, Toon v. d. Horst, die na later bleek, zijn voldoening over deze maandver gadering niet onder stoelen of banken stak. Om ongeveer acht uur opende voorzitter Stokkermans deze ver gadering met gebed en Groet. Hierna zongen we een pittig Ka- jotterslied. In zijn openingswoord heette de voorzitter alle aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder de nieuwe aalmoezenier van Bern- dijk, kap. v. Huiten. De voorzitter hoopte dat aalm. v. Huiten een rijk arbeidsveld mag vinden in Berndijk en dat hij de voetstap- nen van aalm. Vogels zal blijven volgen. Verder heette de voorzitter nog bijzonder welkom de nationale voorzitter Toon v. d. Horst. Met deze vergadering, aldus de voorz., sluiten we ons zomerprogram en openen we ons winterprogram en we hopen met Gods hulp en de medewerking van alle Kajotters dat dit winterprogram moge sla gen. Vervolgens kwamen de mede delingen aan de orde, die zoals bleek nogal enkele in getal waren. Na een declamatie van onze to neelleider, werd het woord gege ven aan Toon v. d. Horst, die het winterprogram toelichtte. Toon v. d. Horst begon zijn betoog met te zeggen, dat hij blij was in een goede afdeling, zoals Kaatsheuvel die bezit, te komen. Dit strekte hem altijd tot voldoe ning en de zekerheid dat we hier door iets kunnen presteren. Voor al in deze tijd moeten wij Kajot ters in staat zijn iets te presteren, want het gaat hier om mede-jon- ge-arbeiders. Vooral geestelijk is het momenteel droevig gesteld met de arbeidersjeugd. Deze arbeiders jeugd is bezig te verdrinken in een modderpoel van slechtheden uit deze tijd. Denken deze jonge arbeiders nog aan zichzelf? Den ken zij nog aan hun toekomst en wat doen ze op het moment aan hun geloof? Dit zijn de kenmer ken van een verkeerde levensop vatting die deze jonge arbeiders aangrijpen. Het is onze taak, Ka jotters, om hierin verandering te brengen. Wij moeten er de we reld van doordringen van ons mooie arbeidsleven en de waarde van onze arbeid. Wij moeten de wereld, daar waar wij gaan, staan en leven, herkerstenen. Vooral de arbeid moeten wij zien als een persoonlijke roeping. Wij jonge arbeiders hebben een voorname plaats in onze gemeenschap. Wij moeten trachten gelegenheden te scheppen voor vakonderwijs, want dit komt de arbeidersjeugd tekort. En niet alleen vakonderwijs, maar Rooms Katholiek onderwijs moe ten we hebben, omdat hier de eni ge juiste levensopvatting ons wordt voorgehouden. Wij zullen aandacht moeten gaan besteden aan de waarde van de arbeid, en dit zullen we onze mede jonge arbeiders elke dag opnieuw voor ogen moeten stellen, want hoe veel jonge arbeiders kennen en begrijpen de waarde van de ar beid. Dit is hen niet kwalijk te nemen, omdat zij dag in dag uit in een milieu zijn, waar zij niets anders horen en zien. Dit is vol gens T. v. d. Horst, de tragedie van de twintigste eeuw. Daarom zullen wij al het goede wat wij weten, ons inzicht, ons geloof, onze levensopvatting, dag aan dag moeten uitdragen. Wij zullen door ons Katholiek zijn mee moeten bouwen aan Gods Kerk, en daar waar een priester niet kan ko men, in ons arbeidsmidden, zul len wij als missionaris werkzaam moeten zijn. Dit is moeilijk, maar God geeft ons toch iedere dag genade en middelen om dit werk aan te kun nen. Deze middelen zullen wij echter zelf moeten zoeken. Wij kunnen in deze omstandigheden, fabriek, woon- en ontspannings midden, veel goede en noodzake lijke dingen doen. Wij moeten als het nodig is durven en kunnen spreken. Dit kunnen wij, want onze K.A.J. in Nederland is mo menteel groot ln aantal en daar door sterk. Wat gaan wij nu deze winter doen? Wij gaan ons geheel inzet ten om al deze toestanden te ver beteren. Wij gaan werken aan onze arbeidersstand. Wij moeten dag aan dag op de bres staan voor onze jonge arbeiders, want wij moeten krijgen een ware we reldvrede tussen onze jonge arbei ders. Tot slot van zijn betoog zei spreker: Aan ons is de taak om tussen alle jonge arbeiders van gans de wereld het vredesverdrag te sluiten. Na een dankwoord van voor zitter Stokkermans, voor de keu-3- rige uiteenzetting van Toon v. d. Horst, werden de activiteiten, plaatselijk, die in ons winterpro gram zijn opgenomen, uiteengezet. Ö.a. zijn hierin opgenomen de Kerkelijke feesten, de St. Nico- laasviering en het vieren van ons eerste lustrum. Aalmoezenier Strijbos sprak in zijn laatste woord over de min der goede verhouding tussen de jonge arbeiders en de fabrikanten. Dit moet door ons winterprogram beter gaan worden. Ook moeten wij ons, volgens de aalm., meer gaan toeleggen op het gebruiken van de H.H. Sacramenten, want hieruit putten we de kracht om het winterprogram te doen slagen. Aalm. Strijbos besloot door de Kajotters aan te sporen veel te komen naar de groepsavond^n. Weest daardoor kerels. Na de rondvraag die hierop volgde, werd deze schitterend ge slaagde avond, met zijn keurige omlijsting van ons eigen orkest, gesloten met de groet: Aan Chris tus Koning Trouw. K g In Memoriam L. van Loon. In de gezegende ouderdom van 81 jaar is in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg j.l. Vrijdag overleden Laurentius van Loon. In de volksmond Naris v. Loon, was vanaf zijn jeugd een der bes te muzikanten van het dorp, tot zelfs in den lande bekend. Voor heen een ijverig lid der dorpshar monie, was hij ongeveer 49 jaar geleden een der oudste oprichters der Kon. Erk. Harmonie Concor dia en als eerste pistonnist wist hij vele lauweren mede ie bemach tigen. Maandag had de plechtige uit vaart en begrafenis plaats van de overledene, waarbij de Harmonie Concordia met omfloerst vaandel zijn overleden lid naar zijn laatste rustplaats begeleidde. Om 9 uur werd de solemnele Requiem Mis opgedragen, waarna de begrafe nis plaats vond, terwijl aan zijn graf een laatste vaarwel werd uit gevoerd, wat op allen een diepe indruk maakte, in de overtuiging dat hier een der beste leden is heengegaan. De overledene was tevens dia manten jubilaris der H. Familie °n een even oud lid en bestuurslid van het Gilde St. Crispijn. Hij ruste in vrede. Gilde St. Ambrosius. Zondag hield het Gilde St. Am brosius een algemene vergadering, waarin werd besloten de jaarlijkse ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Diverse fabrieks- en thuis- stiksters voor schoen- en le- derwarenfabriek. Thuishandschoenenstiksters. Mannelijke leerling-stikkers. Leerling lederbewerkers. Een ophaler. Twee overledersnijders. Dagmeisje. Jongemannen voor opleiding tot filiaalchef. Eniga schilders. Enige timmerlieden. Huishoudster. Bijtuiger. Bieden zich aan: Chef (ledermagazijn). Chef voor finish-afdeling. Modelleur ontwerper. Prima thuissnijder. Aankomend handzwikker. Correspondent. Vertegenwoordiger. Typiste. Enige oudere kantoorbedien den voor kantoor- en maga zijn-administratie. Enige mannelijke jongste kan toorbedienden met U.L.O. of H.B.S.-opleiding. Autogenisch lasser. Twee machine bankwerkers. Constructiewerker. Enige chauffeurs. Een meubeltekenaar. Diverse hulparbeiders. Aanmelding dagelijks tussen 912 uur v.m. op 't Arbeids bureau Waalwijk, Grotestraat 339, tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig vanaf 26 Sept. t.m. 1 Oc tober 1949. Het Arbeidsbureau Waal wijk verstrekt ook inlichtin gen aan adspirant emigranten statiedag te houden op de gebrui kelijke wijze als andere jaren cp Dinsdag 11 October. De verloting zal worden gehouden op Zaterdag 15 October, waarvan de eerste prijs een radio is. Eerste concert. Op Zondag 6 November zal 't Loon op Zands Gemengd Koor, dat voor kort werd opgericht zijn eerste winterconcert geven, onder leiding van de heer F. Winmont uit Waalwijk, in de zaal van Mej. de Wed. Boomans. Bij dit concert zullen fragmenten worden uitge voerd uit de opera Cavalleria Rusticana. Muziekminriend Loon- op-Zand zal deze gelegenheid heus niet voorbij laten g*an. Bonte Avond Variété. Zondagavond had in de zaal „Concordia 'n bonte avond plaats die matig was bezocht, gezien t zomerse najaarsweer. Frofessor Stuitjes de Telepaath gaf weer eens iets te zien was de bewon dering afdwong. Het aanwezige publiek was zeer voldaan. Duivenwedstrijd. Bij de j.l. Zondag gehouden duivenwedstrijd vanuit Quievrain behaalden de volgende personen de hoogste prijzen: 1, 2 Gebr. van Gompel, 3 M. Wouters, 4 A. Ver- schuuren. Naar het concours. Door de Kon. Erk. Harmonie Concordia werd besloten deel re nemen aan het R.K. Federatief muziekconcours in het concertge bouw te Amsterdam op Zondag 20 November a.s. De Harmonie zal uitkomen in de Superieure af deling, onder leiding van de heei H. Molenschot uit Tilburg. Wij wensen hen veel succes toe lu verwachten dat zij de naam van Loon op Zand zullen weten hoog te houden in de hoofdstad van ons land. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door H. VAN HEESWIJK. 10) Joop reed de betonweg op en controleerde tot zijn grote genoegen, dat de stuurinrich ting weer zo goed was, als het maar zijn kon. De wagen trok niet naar de kant, maar ge hoorzaamde op de stuurwijzi- ging. Dat is in ieder geval in orde, dacht hij tevreden. In de stad deed hij zijn in kopen en nam enpassant en kele bussen met olie mee, want die hadden ze ook hard nodig. Tenslotte kocht hij con sistent- en cardanvet. Deze aankopen sloegen alweer een bedenkelijke bres in het ver gaarde kapitaal, maar deze re paratie zou genoeg opbrengen. Tijdens de maaltijd stopte de autobus die enkele malen daags langs deze route liep en de eigenaar van de Chevrolet stapte uit. De jongens lieten hun eten in de steek en Joop bracht de Chevrolet ander maal naar buiten. De eigenaar stond vol be wondering voor de geleverde prestatie. „Weet U" zei hij tot de vrienden, „ik was al bang dat er aan mijn wagentje niet veel meer te doen zou zijn. Daarom ben ik heel blij dat u hem weer in orde gekregen hebt. Je raakt gewend aan 'n wagentje, hé. Ik ben welis waar verzekerd en zou waar lijk wel een andere wagen vergoed gekregenhebben, maar ik heb toch liever deze weer! Fred had de rekening reeds klaar, die hij onder het eten had samengesteld. Toen kon de eigenaar, overgelukkig met zijn gerepareerde wagen, ver trekken en de jongens konden een bedrag van 94 gulden aan hun kapitaal toevoegen, dat in ieder geval voor zeker 50 pet. verdiensten was. „In ieder geval zullen we nu de eerste 20 blikken ben zine kunnen betalen, meende Fred. Het leek wel alsof v. Tui nen het geroken had, want 'n ogenblik later stopte hij voor de garage. „Zo", zei hij, tevreden knik kend naar de pomp kijkend, „dat is dus voor elkaar? En is-ie al gevuld?" „Jawel", antwoordde Joop lachend, „en we hebben er al uit getapt ook". „En bovendien zijn we in staat nu reeds de eerste 20 bussen benzine te betalen", voegde Fred er aan toe. Ze vertelden van het nachtelijk ongeluk en wezen naar de tweede, nog niet gerepareer de wagen, die in een hoek van de garage stond. „Ja", antwoordde van Tui nen glimlachend, „ik wist wel dat er hier voor een garage houder volop werk zou zijn. Enfin, jullie hebt de wind in de zeilen en dat mag ook wel 60 JAAR GELEDEN. (1889) 60 jaar geleden, 21 September 1889, werd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken bij Ko ning Willem III gerequestreerd, om de 11 uren, die vrouwen en jongens beneden 16 jaar mochten werken, te mogen laten vallen tussen 6 uur des morgens en 9 uur des avonds. 2 October 1889 legde de heer J, W. de Bree zijn betrek king als hoofd der O. L. School, welke functie hij 40 jaren had bekleed, neer. In diens plaats werd benoemd de heer J. Spijker man uit Oeffelt. In ons blad werd aan dit be richt toegevoegd „Daar de heer Goossens (de „oudste onderwijzer) reeds gerui- „men tijd ziek is, zijn de twee „hoogste klassen zonder onder wijzer. In afwachting van de „komst van het nieuwe hoofd „schijnt de schooljeugd zeer on lustig te zijn." De gemeentebegroting van Capelle bedroeg in 1889 17874.19. Het station Den Bosch wordt uitgebreid in verband met de spoedige voltooiing van de spoorweg 's-Hertogen- boschLage Zwaluwe. Er werd een commissie benoemd om met het oog op de te graven nieuwe Maas mond te verkrijgen een vaste verbinding over dit kanaal met het Land van Heusden en Altena bij Waalwijk en een schutsluis op de haven van Waalwijk. Deze commissie be stond uit de burgemeesters van Waalwijk, Tilburg, Capel le, Drongelen en Eethen en de voorzitter der Kamer van Koophandel. Te Besoijen overleed 15 December de burgemeester de edelachtb. heer J. Verwiel, die deze functie bijna 25 jaar be kleedde. 50 JAAR GELEDEN (1899). In October en November hadden te Capelle, Waspik en Waalwijk de grote verkopin gen plaats voor de Erven van de heer P. Vermeulen te Ca pelle. Deze omvatten Wei-, Bouw-, Hooi- en Griendland enz. ter grootte van 375 hectaren, waarbij de polders „Kijfhoek", „Kievitswaard" enz. Voor de wereldtentoon stelling in Parijs 1900, waar van de heer J. B. Timmer mans commissielid was, schre ven o.m. in, de firma's Jos. Groenen te Besoijen en H. Klerx-Dekkers te Baardwijk, Gragtmans Wiesman, C. v. d. Heijden-Wakkers, P. van Loon, Jacq van Riel, W. Tim mermans Jzn. te Waalwijk en M. en G. van Son te Waspik. 4 October 1899 besloot de gemeenteraad geen concessie te verlenen aan de fa. Mijnssen en Co. te Amsterdam voor electri- sche licht- en krachtoverbrenging. 15 October werd de ge meentebegroting van Waalwijk ingediend op een bedrag van 45.105. November. De Zeereer- waarde Zeergel. Heer Jos. v. Gils slaagde te Amsterdam voor het doctoraal examen klassieke letteren. 1 December werd de vereniging „Geloof en Weten schap" te Waalwijk opgericht. Voorzitter was kapelaan Suys; Vice-voorz. de heer J. v. Riel; Secretaris de heer J. Tielen. VOOR 25 JAAR. (1924) 15 Mei werd de initiatiefverga dering gehouden voor de Intern. Tentoonstelling voor de Schoen en Lederindustrie in 1925 te Waalwijk. 27 Mei werd op grootse wijze onder leiding van W. B. het zil veren priesterjubileum gevierd van pastoor van Riel. 30 Augustus 1924 werd 't 100- jarig bestaan van „Hotel de Gou den Leeuw" onder grote belang stelling gevierd. De heer G. v. d. W. te Dok- kum. Zijn kippen leggen dun- schalige eieren en hij vraagt hoe dat komt. Kippen, die lange tijd goed gelegd hebben en daarmede nu doorgaan, geven om deze tijd wel eens mee; wat wind eieren. Die zijn te beschouwen als voorboden van de rui. De kalkklieren schijnen bij som mige exemplaren, reeds voor de productie geheel ophoudt, niet meer zo te werken als eerst. U hebt toch niet te veel kaliumpermanganaat in het drinkwater gehad, zodat dun ne ontlasting optrad? Diarrhee schijnt geen gunstige invloed uit te oefenen op de werking der kalkklieren. Zieke duiven. De heer P. C. te Amster dam. Omtrent duiven kan ik U geen adres geven. Ik ver wijs U naar dokter Bom te Bilthoven, die op dat gebied een expert is. Begint U ech ter maar eerst met het pas verschenen boekje, van zijn hand, aan te schaffen; het is getiteld: „Duivenziekten". Dit boekje is onmisbaar voor ie dere duivenhouder. Mevr. H. de J. te Hilversum. Het inkorten van sporen kan op de volgende wijze geschie den. Men maakt de spoor met water nat op de plaats, waar U wilt inkorten en snijdt daar een kerfje rondom in. Ver volgens neemt U een rauwe, geschilde grote aardappel, die U heet maakt en op de spoor schuift tot op de gemaakte in kepingen. Nu kan men zonder bezwaar de spoor afbreken. De hete aardappel moet er evenwel eerst een tijdje aan zitten. De hanen lijden er weinig of niets door. Opgelet gij kippenhouders Het luizenleger trekt nu op, Spuit het weg, dat onge dierte Anders komt weldra de strop. Kippenvriend. (Nadr. verboden) Een grenscorrectie van 1 K.M. lang, waardoor een wegge deelte van de heerbaan Nijmegen- Kleef bij ons land gevoegd wordt is weldra te verwachten. Nederlandse en Engelse maatschappijen gaan 'n stuw dam in de Nijl maken in Oe ganda. Dit werk kost 37 mil- lioen pond sterling. Enkele jaren geleden is men in ons land begonnen met toe passing van rubber voor stal- vloeren. Vooral in de weidestreken, waar men weinig stro heeft, liggen de beesten op de be tonnen of bakstenen stalvloe- ren waar alleen wat zand op gestrooid is. Het liggen op zo'n koude vloer is zeer na delig voor de koeien en de melkproductie lijdt er onder. Vooral de voorpoten der die ren zijn zeer gevoelig voor kou en de koeien krijgen vaak gezwollen knieën. Om dit eu vel te vermijden vult men de voorstand wel op met gras zoden, leem, enz. Men krijgt hierdoor echter een onhygië nische stal, terwijl het de boer veel werk bezorgt. Daar waar men tot rubber- stalvloeren is overgegaan, is men over het resultaat zeer tevreden. Bekende fokkers spraken reeds hun waardering over deze rubber stalvloeren uit en men treft dit soort vloe ren o.a. in de Wieringermeer zeer veel aan. De conclusie waartoe de di rectie van de bouwafdeling kwam, is de volgende: le. Gedurende de stal-periode kwamen geen koeien met stalbenen of andere kwa len (kwetsuren welke met vloeren verband houden) voor. 2e. Vooral het economische voordeel, dat geen stro gebruikt moet wordei$ kwam duidelijk tot uit drukking. 3e. Nadelen van rubber stal vloeren zijn niet bekend. Deze stalvloeren werden vroeger geleverd in tegel- vorm, doch de laatste tijd gaan de fabrieken er steeds meer toe over deze aan één stuk te leveren, waardoor de naden tussen de tegels komen te vervallen en de vloer aan merkelijk hygiënischer is. Deze week een ouderwets koekje voor ouderwetse prijs. 250 gram v^or 50 CENT. DE bakkerij H. VAN EEUWIJK-COOLS Hebt U onze COCOS KOEKEN al geprobeerd? 8 cent per stuk. RETRAITEHUIS „CENAKEL" TILBURG 3-7 Oct. 7-10 11-15 15-18 18-22 22-25 25-28 29-1 Nov. 2- 5 5- 8 8-12 12-15 15-18 21-25 26-27 28-2 Dec. 2- 5 10-11 13-17 17-21 24-25 27-30 Dames gereserveerd W elpenleidsters Maatsch. Werksters Meisjes Gehuwde Dames Meisjes Dames middenstand V.K.A.J. Lyceum Meisjes Dames Verloofde Meisjes Kraamverzorgsters Verpleegsters (gedipl.) Week-end Welpen leidsters Leerling-vei*pleegsters Meisjes Recollectie Dames School Maatschappe lijk Werk „Jonge Meisjes" (ge reserveerd) Dames Kerstviering Dames Verdieping geest, leven eens. Profiteer er van en zorg er voor, dat je de men sen goed bedient en geen fancy-prijzen gaat rekenen voor reparaties. Onze pomp zal ook het zijne er toe bij dragen, dat er klanten ko men, want ik weet uit onder vinding, dat automobilisten, die een benzinepomp zien staan, intuitief er aan herin nerd worden, dat ze van tijd tot tijd hun tank moeten la ten bijvullen." Hij had inmiddels de reke ning uitgeschreven en nam in ruil daarvoor het geld voor de benzine in ontvangst. „Nu een kwestie van een paar weken en jullie zijn met de betaling bij. Ik zal een vertegenwoordiger in olie en vetten op je af sturen, want die spullen moeten jullie na tuurlijk ook hebben, niet waar". Nadat ze gedrieën nog even een sigaret hadden gerookt, groette van Tuinen en reed verder, terwijl de jongens de koud geworden maaltijd weer opwarmden om hem daarna te verorberen. Zo mogelijk nog meer vermoeid gingen ze die avond naar bed. Tot nu toe was alles van een leien dakje gegaan, maar de volgende morgen kwam er een kink in de kabel. De jon gens waren druk bezig met de andere wagen, toen er een politieman de garage binnen stapte. Erg prettig keek de man niet en de groet klonk nogal vrij vaag van zijn lip pen. ,,'k Moet de baas hebben", zei hij brommerig tot Fred, die het eerst opkeek. Joop lag languit onder de opgekrikte wagen, maar toen hij een vreemde stem hoorde, schoof hij naar voren en be keek de dienaar der wet. „Eigenaar zijn wij beiden", antwoordde Fred, „wat is er van uw dienst „Ga maar eens mee naar buiten", beval de veldwachter en beende met grote passen het zonlicht in. Met een arm zwaai wees hij op de heige schilderde benzinepomp. „Is die van jullie „Jawel", antwoordde Joop, die een bang vermoeden had. De politieman hield zijn hand op, terwijl hij zijn neus in de lucht stak. „Mag ik het bewijsje even zien „Bewijsje herhaalde Fred verbaasd. „Ja, vergunning tot het neerzetten van dat ding". Dit laatste woord kwam er ver achtelijk uit. „Moeten we daarvoor een vergunning hebben vroeg Joop verbouwereerd. „Ja natuurlijk", antwoord de de veldwachter spottend, „dacht u, dat zoiets zo maar ging Geen vergunning dus Op plechtige wijze haalde hij zijn opschrijfboekje uit zijn zak. „Zo, dan zal ik er pro ces-verbaal van moeten op maken. Uw naam De jongens vertelden het. „Adres „Adres Hier boven de ga rage wonen we". „Garage Het woord kwam er verachtelijk uit. „Zo, de heren wonen dus boven de garage". En weer legde hij een bepaalde klemtoon op dit woord, dat hem blijkbaar niet erg aanstond. „Zijn jullie ingeschreven in de registers van de burgerlij ke stand van Doornenberg „Ingeschreven Nee, daar voor hebben we nog geen tijd gehad". „Tweede overtreding", con stateerde de politieman met zichtbaar genoegen, „jullie namen „Onze namen herhaalde Joop, die hebben we toch zo even al genoemd „U hebt geen opmerkingen te maken", antwoordde de veldwachter nadrukkelijk, „maar uitsluitend antwoord te geven op mijn vragen". Hij was druk aan het schrijven, keek op zijn horloge en schreef daarna weer ijverig verder. Vervolgens wees hij op de lichtbak. „Mag ik uw vergun ning voor het plaatsen van ehdat ding even zien „Verroest", viel Joop driftig uit, „moeten we daarvoor ook al een vergunning hebben „Geen vergunning dus", vervolgde de veldwachter, „overtreding nummer drie". „Onze namen zijn Fred Strijbos en Joop van Kam pen," vertelde Fred hem op droge toon. Nu keek de veldwachter nijdig. „Dat weet ik wel", antwoordde hij bits, „dat hoeft u me dus niet meer te ver tellen". „Nou," zei Fred beteuterd, bij de tweede overtreding vroeg u het ook en toen had den wij het ook al eens ge zegd". (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2