bestaat 25 jaar FEUILLETON ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL. De R.K. Middelbare Handels avondschool te Waalwijk 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 OCTOBER 1949 3 NIET ALLEMAAL KOEK EN El nieuwe hulp-keurmeesters worden aangesteld. De voorz. somt nogmaals de factoren op waardoor de ex ploitatiekosten tegenover vroeger zo veel zijn gestegen. Wat de keuring van huis slachtingen betreft, zet spr. uiteen dat het huidige perso neel zijn handen meer dan vol heeft. De keuring mag al leen door een keurmeester of hulpkeurmeester geschieden. Naar schatting zullen onge veer 1800 tot 2000 varkens gekeurd moeten worden in 4 a 5 maanden tijds. Het zal de vraag zijn of 2 nieuwe hulpkeurmeesters op den duur wel voldoende zal 10. Voorstel inzake aankoop van grond. Nadat geruime tijd in be sloten zitting over deze pun ten is beraadslaagd, gaat de raad, na heropening, zonder verdere discussie over tot stemming voor de commissie Woonruimtewet 1947. De uitslag dezer stemming is: Kees 14 stemmen, Dalleu 13, Mej. Bramlage 11, v. Se- ters 10, v. Hees wijk 8, Kem perman 6, Carpay 5 en Hou- ben 3 stemmen, zodat geko zen zijn de heren Kees en Dalleu, Mej. Bramlage en de heren v. Seters en v. Hees- wijk. De 3 eerstgenoemde hadden reeds zitting in deze commissie; de nieuwe leden v. Seters en v. Hees wijk ne men de plaats in van de he ren Steemers (naar elders vertrokken) en Kemperman (niet herkozen). Voorts wordt z.h.st. beslo ten tot toekenning van een gemeentehypotheek aan de in een vertrouwelijk prae-advies genoemde particulieren en tot aankoop van een deel van de boomgaard van de heer C. Witlox, ten behoeve van de verdere doortrekking van de Burgemeester Moonen-laan in de richting van de Kerkstr. Hierna sluit de voorzitter de vergadering op de gebruike lijke wijze met gebed. drag met 1248.75 oversell reden; voor het bijzonder onderwijs v.a- ren de bedragen voor gewoon tn voortgezet gewoon lager onder wijs resp.: R.K. Bijz. Jongens school 316.17 en 34.79; R.K. Bijz. Meisjesschool j 133.93 en 230.78; R.K. Bijz. School ie Herpt 456.42 en een voordelig verschil van 47.46. Volgens het voorstel van B. en W. werden de bedragen zo vastgesteld, nadat de heer Dekkers had gevraagd of raadsleden de bescheiden mee on derzocht hadden, wat volgens1 de Voorz. geen gewoonte was. De heer Verschuur vroeg nog or deze bedragen waren vascgesvid vol gens de nieuwe norm, waarop dt Voorzitter ontkennend antwoord de. Bij het voorstel tot verplaatsing van de kermis vond de heer Te Vruchte dat het sluitingsuur 24 uur vroeg was. Hij dacht dat het iedere dag een uur vroeger zou zijn dan andere jaren, maar de Voorzitter wees er op dat vcrig jaar dezelfde sluitingstijd had ge golden. Dan wilde de heer Te Vruchte tenminste voor de ande re dagen behalve Zaterdag en Woensdag een later uur. De Voorzitter eenter zei dat B. en W. 24 uur laat genoeg vonden; bovendien moest men rekening houden met de buitenafdelingen waar geen vermakelijkheden wa ren en dan was hij er abs >luut op tegen om verlof te geven tot 1 u. De heer Van Herpt vond het vreemd in de toelichting gelezen te hebben dat B. en W. zich in verbinding hadden gesteld met belanghebbenden. Dat kenden ze doen, vond hij, sub rosa, maar niet in het openbaar. Daar daalde het prestige van B. en V/. mee. De Voorzitter was juist van 'n tegenovergestelde mening, dan was de raad tenminste goed geo riënteerd. De heer Van Herpt meende echter, als rr anderen mee gemoeid waren, dan was de raad eventueel niet alleen tegen het voorstel van B. en W., maar ook tegen het advies vau belang hebbenden. De Voorzitter kon in ieder geval geen toezegging doen dat het niet meer zou gebeuren. De heer Dekkers kon zich moei lijk voorstellen dat de caféhouders het allemaal met dit voorstel ei ns waren. Hij had het tegendeel ge hoord: er was wat dat betreft on enigheid. Men wilde niet graag met de historie breken. Maar de Voorzitter merkte op dat het 'ijd- stip van de kermis al meer was veranderd. De heer Verschuur bevestigde dat er een minderheid tegen ver plaatsing was. Maar hij bekeek het van een andere kant: n.l. uit het oogpunt van de consument; velen zouden het niet graag heb ben dat de kermis van 4 op 6 da gen werd gebracht. Er was juist een streven naar beperking en hij vond het zonderling als nu juist Heusden ging verlengen. Hij zou 2 dagen willen laten vervallen. Bovendien was de concurrentie met Drunen er alleen op Zondag en er waren caféhouders die er geen gevaar in zagen. Hij wilde tenslotte de zaak liever nog eens bekijken. Men had nu eikaars me ning gehoord. In ieder geval be tuigde hij zijn respect voor het werk van B. en W. De Voorzitter wilde geen twee tussenliggende dagen laten ver vallen en hij achtte Je concur rentie van Drunen wel e:n na deel. Nochtans had hij rr geen bezwaar tegen om net vscrsrel terug te nemen. Daar ging ieder mee accoord. Aangezien de burgemeester, te vens secretaris, enige tijd naar het buitenland gaat moest er een waarnemend secretaris beëdigd worden. De heer Te Vruchte meende dat die re -..t moest be noemd worden door de raad. Art. 6 van het reglement van orde (dat verbiedt en zo zal het ook wel zijn met onze lichtbak. Maar ik rijd even naar het gemeen tehuis en vraag de burge meester te spreken. Ik wil trachten te voorkomen, dat we een boete krijgen, want ik heb geen zin om daarvoor te werken. Dan verdwijn ik net zo lief weer met de eerste de beste gelegenheid". Joop trof het. De burge meester was op zijn kamer in het raadhuis en had gelegen heid de jongeman te ontvan gen. De burgervader bleek 'n vriendelijke man te zijn van omstreeks 40 jaar. Hij verwel komde Joop op een joviale manier en bood hem een stoel aan. „Waarmee kan ik u van dienst zijn Joop stelde zich voor en vertelde van de installatie in de schuur van de heer van der Berg. Hij zette uiteen, dat z'n vriend en hij gedemobiliseer de militairen uit Indonesië waren en dat zij op deze wij ze begonnen waren om zich een bestaan te scheppen. Zij hadden grote medewerking gehad van de benzinemaat schappij, zoals Joop deze in stantie noemde, die onmid dellijk een pomp had ge plaatst, maar dat ze natuur lijk onbekend waren met de plaatselijke politieverordening ten deze. Tenslotte illustreer de hij het bezoek van de nij dasserige veldwachter en de drie verbaaltjes. „Kijk eens, burgemeester", voegde Joop er nog aan toe, „hier is geen sprake van op zettelijke overtreding van uw verordeningen, maar uitslui- alleen op de raadsvergadering be trekking bleek te hebben) en art. 112 van de Gemeentewet werd*-n er bij gehaald en het bleek zo in orde te zijn. Daarop legde cie heer Lith de voorgeschreven eden af. De burgemeester wenste hem ge luk met de benoeming en hoopte dat hij zijn plichten in zijn afwe zigheid goed zou vervullen. 13 woningen toegewezen. Tegen de verdeling hier door B. en W. voorgesteld had nie mand bezwaar. De belangstellen den, die hier blijkbaar op af wa ren gekomen, konden onver: ich- terzake weer gaan, want er werd verder niets bekend gemaakt. De gelukkigen zijnWachtmeester Op 1 October 1.1. bestond de R.K. Middelbare Handelsavond school te Waalwijk 25 jaar als inrichting van Middelbaar Han- delsavondonderwijs. Op 1 Octo ber 1924 werd de bestaande R.K. Lagere Handelsavondschool om gezet in een inrichting van Mid delbaar Onderwijs. Deze Lagere Handelsavondschool bestond a! van 1908 en werd in de wande ling algemeen „De Hanzecursus" genoemd, omdat ze onder beheer stond van „De Hanze", Bond van R.K. Verenigingen in hel bisdom 's-Bosch. Deze Hanze cursus gaf haar lessen in de lo kalen van de Openbare Lagere School te Waalwijk. Het perso neel. dat er aan verbonden was, bestond uit één leraar Boekhou den M. O. en een onderwijzer met hoofdacte. Op deze cursus werd opgeleid voor het z.g. Han- zediploma, een diploma dat te vergelijken is met het tegenwoor dige Middenstandsdiploma. Als directeur fungeerde de, enkele maanden geleden overleden, heer Schoenmakers uit Raamsdonks- veer. Deze heer Schoenmakers is ook nog een twaalftal jaren als leraar boekhouden aan de Mid delbare Handelsavondschool ver bonden geweest. Zijn collega aan de Hanzecursus was de heer A. G. Laarakker, die de lessen in Nederlandse Taal verzorgde. Ook hij is dit nog jaren lang aan de Middelbare Handelsavond school blijven doen en wel tot 1943, toen hij meende dat de tijd aangebroken was, om van een welverdiend pensioen te gaan ge nieten. Welverdiend, want bui ten en boven zijn dagtaak als onderwijzer en hoofd van een school, maakte de heer Laarak ker 2 of 3 malen per week de reis van Made naar Waalwijk, later van Breda naar Waalwijk, om daar de lessen in Neder landse taal en Handelscorrespon dentie op de Handelsavondschool te verzorgen. Aardig wat per sonen uit Waalwijkse Midden standskringen leerden bij de heer Laarakker de brieven schrijven, waarmee ze later in hun zaak de relaties vestigden, die nodig waren om de zaak te laten uit groeien en bloeien. Deze Hanzecursus heeft onte genzeggelijk waardevolle diensten bewezen. De Langstraatse Mid denstander kon in 1908 al in Waalwijk de kennis opdoen, die in 1937 bij de Vestigingswet aan de Middenstander verplicht werd gesteld om een zaak te kunnen beginnen. De z.g. Middenstands cursus die daarna in 1938 in vele tend onwetendheid. U moet niet vergeten dat wij meer dan twee jaar uit Nederland weg zijn geweest. En nu hoop ik maar, dat u een weg zult vinden, welke ons alsnog in de gelegenheid zal stellen on ze pomp en onze lichtbak te behouden". De burgemeester lachte eens, toen de jongen uitge sproken was en antwoordde „Kijk eens- Bovenkamp, de politieman die u verbaliseer de, deed natuurlijk zijn plicht. Hij is er voor om zorg te dra gen, dat de wetten nageleefd zullen worden. Dus ook onze politieverordening. Maar deze processen-verbaal zullen we ditmaal maar verscheuren. Het zou niet in orde zijn als ik jullie, die in de afgelopen twee jaar zoveel voor het va derland gedaan hebben, door een paar onnozele verorde ningen in de wielen zou rij den. Ik heb bewondering voor jullie initiatief, want ik houd wel van jongelui, die van aan pakken weten. Echter, de ver ordening moet natuurlijk na geleefd worden. Wat die ben zinepomp betreft, hiervoor had eerst een vergunning ge vraagd moeten worden, zulks in verband met de Hinderwet. Dat wist de betreffende in stantie, die de pomp leverde, toch ook weL Dien derhalve vandaag nog een verzoek in tot het plaatsen van een ben zinepomp. Dan zal 'ik mijn best doen, dat die vergunning gegeven wordt. Hetzelfde geldt voor de lichtbak". Joop sprong verheugd op. „Dus", vroeg hij stotterend van blijdschap, „dan mag de Pulles; Verhage; W. v. Beijnen; D. J. de Bruijn; P. de Graag; W. v. d. Steenhoven; H. van HeHt-n; Ph. van Rijswijk; A. Laros; C. ce Graag en 3 employés. Deze men sen kregen een won.ng toegewe zen aan het Oudheusdens eind. Voor de sluiting vroeg de heer Van Herpt nog het woord, wat de Voorzitter hem blijkbaar met bezwaard hart toestond. De heer Van Herpt wist namens de hele raad te spreken als hij de burge meester een goede reis toewenste en de hoop uitsprak dat hij de gemeente niet zou vergeten. Die verzekering qaf de Voor zitter, dankte en sloot de verga dering. plaatsen werd opgericht, bestond vanaf 1908 in Waalwijk al in de vorm van de Hanzecursus. Voor de toenmalige initiatiefnemers niet anders dan het grootste respect. Omstreeks de twintiger jaren bleek echter hoe langer hoe meer dat er in Waalwijk en omgeving behoefte bestond aan ruimer handelsavondonderwijs, aan on derwijs, dat niet alleen zou op leiden voor Nederlands en han delswetenschappen, maar waarin ook de talen betrokken konden worden. Steeds meer vroegen de bedrijven om lager en middelbaar kantoorpersoneel die buitenland se correspondentie konden voe ren en tevens voldoende be kwaamheid hadden in het voeren van boekhouding en administra tie. Toen Mr. Thiel, toenmalig in specteur van 't Handelsonderwijs met het hoofd- en plaatselijk be stuur van O. M. O. overeen kwam de Middelbare Handels dagschool in een Hogere Han delsschool om te zetten, verzocht hij aan de heren M. A. van Liempt en Drs. G. de Vries de nodige stappen te willen doen om ter plaatse ook een Middel- hare Handelsavondschool op te zetten. Van rijkssteun zou men verzekerd zijn. Deze heren traden in overleg met het bestuur van de Hanze, dat zich direct tot medewerking bereid verklaar de, terwijl ook de plaatselijke af deling van R.K. Handels- en Kantoorbedienden haar volle in stemming betuigde. Op 5 September 1924 gaf het volledige plaatselijke bestuur van de R.K. Hogere Handelsschool toestemming aan directie en le raren om ook een functie aan de avondschool waar te nemen, ter wijl het pas aanvaarde gebouw in de Mr. van Coothstraat voor avondlessen beschikbaar werd gesteld. Dank zij de medewerking van genoemde Mr. Thiel en de ge meente Waalwijk, het plaatselijk bestuur van de Hanze, de Kamer van Koophandel en van het plaatselijk bestuur van de H.B.S. mocht het Drs. de Vries geluk ken de bestaande Hanzecursus per 1 October 1924 om te zetten in een Middelbare 3-jarige Han delsavondschool. Het leerplan van de school bevatte naast de Handelswetenschappen en Ne derlands. ook Godsdienstleer, Frans, Duits, Engels en Econo mische Aardrijkskunde. De leef tijd van de 77 leerlingen, waar van 46 van de vroegere Hanze cursus, waarmede de school werd pomp blijven staan En de lichtbak De burgervader lachtte op nieuw. „Ja, dat mag. In dit bijzondere geval, wel te ver staan. Maar als jullie weer wat van plan bent, kom dan eerst eens vragen of het mag. Alleen voor je pomp en je lichtbak zul je belasting moe ten betalen. O, schrik maar niet, dat kost niet zoveel. Ik geloof dat het 5 gulden per jaar is voor elk, dus dat valt nogal mee, nietwaar Nu, mijnheer van Kampen, ik wens u succes en zorg er voor dat ik vandaag nog uw aan vragen krijg." Een hartelijke handdruk en Joop stond dubbel opgelucht weer op straat. Hij startte op gewekt zijn jeep en reed, een vrolijk wijsje fluitend, terug naar de garage. Daar was Fred druk in de weer met een kleine bestelwagen, waarbij de chauffeur stond te mop peren. „Twee lekke banden op één dag. Doet u me een plezier en plak de reserveband ook even, want anders zit ik met een weer vast". Terwijl de beide vrienden bezig waren de beide lekken te dichten, zei Joop terloops tegen de ander „Het is voor elkaar. De bekeuringen gaan niet door, maar vandaag moe ten we nog een aanvraag in dienen voor het plaatsen van onze pomp en de lichtbak. Dan krijgen we die in dit bij zonder geval". (Wordt vervolgd). geopend, varieerde van 14 iot 31 jaar. Een bijzonderheid was, dat de school met speciaal verlof van Z. E. de Bisschop van 's-Bosch toegankelijk was voor jongens en meisjes en bovendien- bezocht werd en wordt door ka tholieken en niet-katholieken. Er is hier dus met recht te spreken van een gemengde school. In de 25 jaren dat de school bestaat, is natuurlijk in de or ganisatie er van enige verande ring gekomen. Er werden moge lijkheden gevonden om de studie zowel te verdiepen als te verbreden. Verdieping kon plaats hebben vanaf 1926, toen aan de 3-jarige cursus tweejarige ver volgcursussen verbonden werden voor opleiding practijkdiploma's boekhouden, Frans, Duits en Engels. De vervolgcursus voor Frans kon wegens te geringe deelname slechts tijdelijk blijven gestaan, die voor Duits had een moeilijk begin, maar ging daar na bloeien, om weer iets terug te lopen onder en na de laatste we reldoorlog. Later in 1929 ont stonden ook nog vervolgcursus sen in Godsdienstleer. Verbree ding had plaats toen in 1927 het aantal te onderwijzen vakken werd uitgebreid met schrijven, Stenografie en Machineschrijven. Na het tot stand komen van de Vestigingswet Kleinbedrijf in 1937 werd het onderwijs nog meer op de middenstandsoplei ding afgestemd. Vanaf 1938 kon een schooldiploma behaald wor den door de leerlingen, die de 3e klas hebben doorlopen. De exa mens van het behalen van dit diploma zijn zowel schriftelijk als mondeling en worden bijge woond door een gecommitteerde namens de Kamer van Koophan del en een gecommitteerde na mens de plaatselijke Midden- standsveréniging. Sinds het vorig jaar zijn deze schooldiploma's voldoende voor de Vestigingswet Kleinbedrijf en behoeven dege nen, die het diploma bezitten, geen examen meer te doen voor Het z.g. Middenstandsdiploma. De School staat onder het be stuur van een Commissie uit de Plaatselijke Middenstandsvereni ging en deze commissie heeft tot nu toe drie voorzitters gehad, de heren J. v. Eijkelenburg, Chr. v. Liempt en A. Meijs. Het Hoofdbestuur wordt ge vormd door het curatorium van de Centrale voor Katholiek Han delsonderwijs te 's-Gravenhage. Jaren lang zorgde de heer P. Cremers te Oss voor de finan ciële administratie. In die 25 ja ren, dat ze bestaat, werd de school geleid tot 1935 door de heer J. Siemer, als directeur, daarna door de heer H. v. Well. Met de school zelf vieren ook twee leden van het personeel een zilveren jubilé; de heer J. Odeker-- ken is 25 jaar aan de school ver bonden ais leraar Duits en de heer W. Verhoeven als conciër ge. Er zijn o.a. nog als leraar of lerares aan de school verbonden geweest: uit 's-Bosch de heren W. Pennings, Mevr. D. v. Laar- Meeuwese, Drs. C. Nanninck; uit Breda de heer J. Laarakker; u:t Tilburg de heer A. v. d. Aa; uit Waalwijk Mej. L. van Iersel, Drs G. de Vries en Drs. G. v. Imbeek. Tegenwoordig bestaat het lera rencorps uit: H. v. Well, directeur en leraar Handelswetenschappen. P, Stevens, Godsdienstkennis. A. Hooft v. Huysduynen, Handelswetenschappen. A. Anemaat, Handelswetenschappen. J. van Osch, Handelswetenschappen. J. Kouters, Nederlands. G. Veltman, Nederlands. A. A. P. Engels, Frans. J. Odekerken, Duits. J. Jehoel, Engels. Drs. J. Mulders, Engels. W. Verhoeven, Concierge. Het aantal leerlingen bedraagt momenteel 115, n.l. 98 jongens en 17 meisjes. Hiervan komen er uit de gemeente Waalwijk 92 en van buitengemeenten 23. Het maxi mum aantal heeft bedragaen 140 (op 31 December 1937) en het minimum 73 (op 31 December 1933). Gewoonlijk schommelt het aantal om de 120 (1948: 125; 1947: 122; 1946: 122); in de oor logsjaren was het iets lager (1942: 116; 1943: 116). Als men bedenkt dat in die jaren de lessen mees tentijds op Woensdag- en Zater dagmiddag gegeven moesten wor den en wel van half twee tot half zes telkens, valt de achteruitgang in aantal nog mee. De achteruit gang van dit jaar is hoofdzakelijk te verklaren door het stichten van een R.K. M.U.L.O.-school voor jongens. Er werden door de leerlingen in de afgelopen 25 jaren behaald: 167 verschillende practijkdiplo ma's; er werden (sinds 1934) uit gereikt 45 einddiploma's vijfde klas en (sinds 1938) 176 diplo ma's derde klas. Daarnaast werd door 63 leerlingen het Mid denstandsdiploma behaald. Het aantal oud-leerlingen bedraagt on geveer 350. Verschillende van deze oud-leerlingen zetten na de lessen aan de handelsavondschool hun studie voort en behaalden meerdere practijkdiploma's. Enke len behaalden het z.g. Staats Practijkdiploma voor handel en administratie; een tweetal slaag de na voortgezette studie, voor het Staatsdiploma HBS. Van het zijn. De heer Verdoorn infor meert of de keuringsdienst in andere plaatsen van dezelfde omvang ook zo slecht ren deert. Hoe zijn daar de ta rieven? Is deze dienst hier misschien te groots opgezet? Voorts vraagt hij of er voor de 2 of 3 nieuwe hulpkeur meesters, die alleen geduren de een paar slachtmaanden werk zullen hebben, geduren de de overige maanden ander emplooi is. Welke opleiding wordt er voor hulpkeurmees ter vereist? Spr. zou de sla gers aanmoedigen uit hun ge zinnen hulpkeurmeesters op te leiden en nog niet tot vas te aanstelling over te gaan. De voorz. antwoordt dat hij 2 jaar geleden een enquête heeft ingesteld bij andere ge meenten, waarbij hem bleek dat de tarieven hier aan de lage kant waren. De tekorten lopen bij verschillende ge meenten. zeer uiteen. De per- soneelbezetting was hier steeds zeer gering. Het baan tje van hulpkeurmeester is niet zo aanlokkelijk omdat men slechts voor 6 maanden per jaar wordt aangesteld, n.l. van 1 Oct. tot 31 Maart. De eerste en laatste maand hiervan zijn dan de minst drukke. De overige 6 maan den moet men op een export slagerij of op andere manier emplooi zien te vinden. Voor één hulpkeurmeester kan de gemeente ook gedurende de overige 6 maanden werk in uitzicht stellen. Voor de opleiding van hulpkeurmeesters worden cursussen en examens geor ganiseerd onder rijkstoezicht. Het diploma geeft bevoegd heid tot vleeskeuring onder toezicht van een keurmees ter. Van de 46 gegadigden kwamen er slechts enkele uit het slager'sbedrijf voort. De heer v. Hees wijk be schouwt het slachthuis als 'n bedrijf, waarvan dus de in komsten de uitgaven moeten dekken. Maar de vleeskeu ringsdienst acht hij meer een instelling voor het algemeen belang. Spr. betoogt dat een vergelijking met een gasfa briek e.d. niet op gaat, daar hier niets geproduceerd en niets verkocht wordt. De be treffende hulpkeurmeesters zullen reeds half aangesteld zijn omdat de keuring van huisslachtingen overmorgen al moet beginnen, zodat er wel weinig meer aan te doen zal zijn, doch spr. zou elke verlaging van de voorgestelde tarieven, hoe gering ook, reeds toejuichen. Spr. acht voorts de termi nologie in de nieuwe veror dening niet duidelijk. Wat verstaat men onder een rund en onder welk tarief valt een graskalf van 36 maanden? De voorzitter betoogt dat de voorgestelde verhoging reeds te laag is om het te kort weg te werken en dat aanvankelijk een nog hoger tarief in het voornemen lag. Hij moet dus ontraden nog lager te gaan. De toepassing van de tarieven voor de ver schillende categorieën slacht vee is altijd zodanig, dat on billijkheden vermeden wor den en het laagste tarief in twijfelgevallen wordt toege past. Nadat de heren v. Seters en v. Well nog te kennen hebben gegeven tegen het voorstel te zijn, wordt dit z.h.st. onver anderd goedgekeurd. Bij de voorgestelde begro tingswijziging voor 1949 vraagt de heer Mombers na dere inlichtingen over de sub sidie Rijks vakschool. De voorz. licht toe dat het rijk voor Lager Nijverheids onderwijs 70% subsidie geeft en dus 30% voor rekening der gemeenten komt. Waalwijk draagt hiervan 10% en de an dere gemeenten waaruit leer lingen komen, samen de ove rige 20%. Bij Middelbaar Nijverheids onderwijs, zoals thans aan de school wordt gegeven, ver leent het Rijk 75% subsidie en van de resterende 25% draagt Waalwijk 2/5 en de overige gemeenten 3/5 deel. Hierna gaat de raad over in geheime zitting ter bespre king van de volgende agenda punten: 8. Voorstel inzake herbe noeming van de commissie van advies, bedoeld in art. 8 der Woonruimtewet 1947. 9. Verstrekking van ge meentehypotheek ten behoe ve van particuliere woning bouw. Gemeenteraad Heusden. Het leek aanvankelijk dat ieder ogenblik de bom zou barsten, toen er een woor denwisseling ontstond die blijkbaar te wijten'was aan een zekere geïrriteerdheid tussen de raadsleden onder ling. Er werd uitgedaagd, er werd met vuur gespeeld, maar de handschoen werd niet opgeraapt en de bur gemeester was er als de kippen bij om de grote slag althans uit te stellen, ter wijl ondertussen de leden misschien de gelegenheid hebben om de spanningen wat te verlichten. Ondanks alles werkte de raad zich binnen een uur door een flinke agenda heen. Donderdagavond kwam de raad bijeen en na de opening kwam de vaststelling der notulen aan de orde. De heer Van Herpt had graag dat alle stukken voor de leden ter inzage zouden liggen. Hij had b.v. van het project van de weg door Oudheusden niets ge zien, waarop de Voorzitter ant woordde, dat, als er soms stukken niet ter inzage hadden gelegen, dit bij vergissing was gebeurd. Het was de goede gewoonte dat er niets geheim werd gehouden voor de raadsleden. Overigens had het project de vorige vergadering ge circuleerd, maar toen was de heer Van Herpt er niet geweest. Daar na werden de notulen vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een goedkeuring van de ver laging der vermakelijkheidsbelas ting die betrekking had op de bi oscoop. Verder was er een schrij ven van het Min. van Soc. Zaken over de intrekking van de ont heffing tot keuring van particuliere slachtingen, een ontwerp bezoldi ging voor de gemeente-ontvanger. Deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. In de commissie tot onderzoek van de begrotingen voor 1950 wilde de voorzitter benoemen de heren Verschuur, Dekkers en van Herpt. Hiertegen had de heer van Herpt bezwaar; hij wenste n.l. geen zitting te nemen in die com missie. Hij was in de raad geko men, terwijl hij niet voldoende in lichtingen had gekregen, hij had zitting genomen in de commissie voor de Godshuizen en daar scheen het niet goed geboterd te hebben. Hij vond dat hij nog niet genoeg „geacclimatiseerd" was, waaruit bleek dat er iets was tus sen de heer Van Herpt en andere raadsleden. De* heer Verschuur wenste zich niet te onttrekken aan zijn ver plichtingen als raadslid en nam de benoeming aan en de heer Dek kers stemde blijkbaar zwijgend toe.. I.p.v. de heer Van Herpt be noemde toen de Voorzitter de heer Van Bladel die zijn benoeming aannam. Maar de heer Te Vruchte wil de het zijne hebben van de hou ding van de heer Van Herpt en verklaarde de antipathie niet te begrijpen. De Voorzitter kon hem daarover niet inlichten en moest dat aan de heer Van Herpt zelf overlaten, waarop deze opmerkte dat daar de gelegenheid nog wel toe zou komen. De heer Te Vruchte vond dat dit de verhou ding maar verscherpte, wat de heer Van Herpt deed zeggen dat de verhouding niet scherper kon worden. Een verklaring van de heer Dekkers deed ons er althans iets van begrijpen waar de schoen wrong. Hij had de regeringsver klaring niet beantwoord. Het was de gewoonte om een wethouder te benoemen, zowel van katho lieke zijde als van protes tantse zijde. „Eenzijdig fanatis me" (de sterkste uitdrukking die de heer Dekkers gebruikte) was niet gewenst. De raad had veel te veel werk en dat belemmerde de goede gang van zaken. Als het niet bij insinuaties kon blijven dan moest men eikaars krachten maar eens meten. De heer Van Herpt antwoordde hierop dat daartie de gelegenheid mogelijk daartoe de gelegenheid mogelijk sloot de Voorzitter, die al ver schillende keren getracht had er een eind aan te maken, deze dis cussie. De punten 5 en 6 werden zon der meer goedgekeurd volgens het prae-advies van B. en W. Bij punt 7 merkte de heer Ver schuur op dat B. en W. het nut van de sociale avondscholen inza gen. Er had een aantal leerlingen aan de cursus deelgenomen en hij hoopte dat er bij een volgende cursus nog meer katholieke jonge middenstanders' zouden deelnemen. Hij vroeg of het mogelijk was om op de nieuwe begroting een post pro memorie uit te trekken voor subsidie. Wel merkte hij nog op dat de gemeente dan misschien nog duurder zou uitkom°n als er veel cursisten waren. Dit gaf de Voorzitter loc en t was dan ook niet uitgesloten dat cr een nieuw verzoek om subsidie k^ am, maar gebaserd op h.t aantal leerlingen zou de subsidie een betere grondslag hebben De raad ging daarop met het voorstel accoord. Voor het openbaar gewoon la ger onderwijs hadden de kosten in 1948 het beschikbaar gestelde be- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door H. VAN HEESWIJK. Nadat de man nog- een poosje had staan schijven, keek hij nog eens snuivend naar de benzinepomp en naar de lichtbak en besloot zijn boekje opbergend „Binnen 24 uren moeten de pomp en dat ding daar verdwenen zijn, anders zal dit gebeuren door gemeentewerklieden en voor uw rekening. Ik heb de eer de heren te groeten. Goede morgen". Met grote passen stapte de man der wet de straat op, de handen op de rug en de beide jongens geen blik meer waar dig keurend. Maar dit was niet naar de zin van Joop, want hij rende de veldwachter achterna, trok aan zijn uniform en hij vroeg: „Ja, u hebt daar wel wat ver teld over vergunningen en zo meer, maar hoe kunnen wij dat weten „Waarde heer", antwoordde de politieman uit de hoogte, „iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen". „Kent u de wet dan zo goed informeerde Joop verder. f „Jawel", antwoordde de an der zelfbewust, „want hier voor ben ik politieman". „Zo", antwoordde Joop ad rem, „maar dan bent u zeker vergeten, dat u op dit ogen blik zelf in overtreding bent, want u staat op de rijweg en brengt het verkeer in gevaar. U weet wel, de motor- en rij- wielwet". De veldwachter werd rood van woede en ging een paar stappen opzij. „Mijnheer, als u mij soms in de "maling wilt nemen". „Geen haar op mijn hoofd, dat daar aan denkt, viel Joop hem beslist doch beleefd in de rede, maar ik duid hier mede enkel maar aan, dat u zo min als welke Nederlander ook, bekend kunt zijn met de gehele Nederlandse wetge ving. En daarom vraag ik u nogmaals, mij te willen zeg gen welk wetsartikel ver biedt, een pomp te plaatsen voor een garage". „De plaatselijke politiever ordening van Doornenberg verbiedt dat, mijnheer". „Mooi, dan ga ik wel eens met de burgemeester praten", antwoordde Joop en zonder de verldwachter nog een blik waardig te keuren, draai de hij zich om en wandelde terug naar de garage, waar Fred hem met gespannen aan dacht stond op te wachten. „En", vroeg hij nieuwsgie rig. „Och", antwoordde Joop achteloos, terwijl hij zijn overall uittrok, „er is hier 'n plaatselijke politieverordening die het plaatsen van een ben zinepomp zonder vergunning

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2