@j KAATSHEUVEL Steun Wettig Gezag. WAALWYK 4 Leo Lorre helpen Ridder Radbout i FEUILLETON BENELUX ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 OCTOBER 1949 2 De in- en uitvoer met België. Wat de vrije invoer in Ne derland betreft vanuit België, hebben we reeds medegedeeld dat de schoenen vrij zijn en het leder niet. Het is nog moeilijk een dui delijk beeld te vormen van de gehele positie der door de re gering genomen maatregelen in Benelux-verband. Wat de vrije invoer van schoenen betreft, merkte ons een fabrikant op, dat we nu b.v. de figuur zullen krijgen dat Belgische schoenen, ver vaardigd van het mooie Bel gische overleder, hier vrij binnenkomen, terwijl de Ne derlandse schoenfabrikanten of handelaren datzelfde leer niet vrij kunnen importeren en dus alleen met het hier gefabriceerde leer moeten vol staan om op de Belgische markt te concurreren, wat hij onbestaanbaar achtte, tenzij een extra groot contingent leder wordt toegestaan. Daarenboven zullen de Ne derlandse looiers tengevolge van de devaluatie hun prijzen belangrijk moeten verhogen, waardoor de concurrentie met de Belgische schoenen nog moeilijker wordt voor de Ne derlandse schoenfabrikant. Ook dit zou alleen op te heffen zijn door. een grotere import van leder uit België of andere landen. We moeten hier wel op merken dat het Rijksbureau ruimere contingenten in het vooruitzicht heeft gesteld. Copyright Rarvid Pres* Terwijl de twee kameraden de negerhut binnenstormden, waren se op alles voor bereid. Maar. gelukkig er v;as nie mand. Leo bekeek het binnenste van de hut en kwam tot de conclusie, dat *e blijkbaar in een onbewoonde hut waren aangeland. „Wc boffen" set h\j tegen Lorre, „we hebben nu een hutje voor ons zelf en hier zullen ze ons zeker niet zoeken." Tam-tamI Weer klonken de doffe sla ger. van de negertrcmmci. „Floor, ze verlieten de avonturiers de hut. Ze komen dichterbij. Wat zullen we doen; slopen van hut tot hut en het ueluia hier blijven wachten of er op af gaant 1 vroeg Leo. Lorre knipperde met zijn ogen en zei toen dapper: „Als we blij ven wachten, zien we wellicht niets. Als we werkelijk de gestolen perkament rol willen achterhalen, dan moeten we er op af. Ook al is het gevaarlijk." „Je hebt naar mijn hart gesproken" riep Leo verheugd uit, en voorzichtig geh kwam steeds dichterbij. „Nu wordt ha erg gevaarlijk. Voorzichtig Lorre, latei we hier blijven slaan" fluisterde Leo en loerde om een hoekje. Daar kwamen wat zwartjes aangelopen 7,e droegen een aarden pot. „Wat een leuke optocht" giebelde Lorre. ..Stil nou joh" waarschuwde Leo en kroop wat verder achter Je hut weg. Luid zingend en schreeuwend trok de vreemde stoet .voorbij. Af en toe stonden de in boorlingen stil, zetten de pot op de grond en dan was er e'en met een heel groot schild, die de gekste dansen uil- voerde. Lorre keek cijn ogen uit. ,,lk denk dat het de grappenmaker van het dorp is" lichtte Leo z jn papegaaien- vriend in. Opeens hoorden ze weer een hels kabaal. „Het wordt leest!" voor spelde Lorre. (Wordt vervolgd.) zag de voorzitter der midden standers de zending broodjes en bijbehorende ingrediënten voor een welkom feestge schenk van de standsorgani satie der katb. arbeiders aan en bracht telefonisch zijn dank over aan de voorzitter der K.A.B. voor dit mooie ge baar. Deze zei wel van niets te weten, doch-dit kon hem alleen maar in de achting doen stijgen. Eerst toen de H.K.W.-mannen in de „ande re" zaal Heuts vergeefs ble ven wachten op 't feestmaal, volgde de ontknoping van 't melo-drama. DE PRIJZEN-STOP GEDEELTELIJK OPGEHEVEN. Voor schoenen en pantof fels, met uitzondering van volksschoenen en kinder schoenen bij verkoop door kleinhandelaren, leder en le derwaren, is bij de vierde uitzonderingsbeschikking Be schikking Prijsstop 1949 ge- .oorloofd verklaard, de verho ging van de importprijs van .de in deze goederen verwerk te importgoederen door te be rekenen, voor zover tenmin- .ste ook inderdaad betaald of verschuldigd is. De publieksprijs voor volks- ■en kinderschoenen zal dus niet stijgen boven het niveau van 17 September j.l. EEN BEIAARD VOOR NEW-YORK. In Heiligerlee hebben dezer dagen overal de vlaggen gewapperd. Onder de grijze herfstlucht gaf deze rood-wit-blauwe vlaggentoon het landelijke dorp, waar eens- graaf Adolf is gebleven, een fees telijke aanblik. Ook zag men Amerikaanse vlaggen. Behalve door de veldslag tegen graaf Aremberg is Heiligerlee ook bekend door zijn klokkengie terij. De klokkengieterij van Ber gen nu kreeg onlangs opdracht 40 klokken te gieten voor het ca rillon van de St. Martin Church te New-York en nu werden deze klokken, welke over enige wekep reeds scheep zullen gaan naar Amerika, om aldaar in de Kerstnacht voor het eerst be speeld te worden, door prof. A. Smijers uit Utrecht, daarin bijge staan door de Belgische beiaar dier Staf Nees uit Mechelen op hun klankgehalte onderzocht. Dit onderzoek, dat enige uren in be slag nam, viel uitstekend uit en beide deskundigen toonden zich tevreden. 's Middags werd in bijzijn van zeer vele autoriteiten, waaronder de commissaris der Koningin te Groningen, de heer Ebels. een be speling van het voor de fabriek opgestelde carillon gegeven door de beiaardier Staf Nees. Deze onvergetelijke carillonbespeling, die door talrijke Amerikaanse fo tografen en radioreporters werd vastgelegd in beeld en klank, kreeg bovendien nog een folklo ristisch tintje door de jongens en meisjes in Groninger klederdracht. De noodzakelijkheid tot steun verlening aan het Wettig Gezag werd in ons vorig artikel uitvoe rig helicht. Wij mogen aannemen dat, voor zover hieromtrent twij fel mocht hebben bestaan, die noodzakelijkheid overtuigend is aangetoond. Thans gaan wij ons bezig houden met de organisatie der actie, die het dreigend gevaar bedoelt te weren. Wil een actie, en dit geldt spe ciaal in het onderhavige geval, slagen, dan moet die actie alge meen zijn en met overtuiging en bezieling worden gevoerd. Van algemeenheid kan alleen sprake zijn, indien iedere inwo ner van de gemeente zijn persoon lijk belang in de steun aan het VVettig Gezag ziet en daarnaar handelt, terwijl overtuiging en be zieling nodig zijn om de actie in houd te geven en haar welslagen te verzekeren. Het is eenmaal zo, idealisme i$. alleen met idealisme te bestrijden en wanneer men niet gelooft in eigen zending, is iedere werkzaamheid bij voorbaat tot mislukking gedoemd. De Steun aan het Wettig Ge zag moet dusdanig zijn dat ieder hier zijn welbegrepen eigenbelang ziet en al het mogelijke in 't werk stelt om die steun voldoende re presentatief te doen zijn tot voor koming van de gevaren, die ons zo duidelijk en demonstratief om ringen. De actie Steun Wettig Gezag beoogt het werven van vrijwilligers voor Dc Nationale Reserve (leeftijd 21—50 jaren, voor officieren en onderofficieren 60 jaren). De Reserve Grensbewaking (leeftijd 21—65 jaren). Dc Reserve Rijkspolitie (leef tijd 21—65 jaren, voor zover niet militair dienstplichtig, voor mili tair dienstplichtigen gelden de leeftijden 45—65 jaren, 40—65 )&- ren, voor onderofficieren en kor poraals en voor manschappen 28—65 jaren). De Reserve Gemeentepolitie (leeftijden als voor). Er wordt naar gestreefd een zo krachtig mogelijk korps nationale reserve te vormen, om dit als grote eenheid te kunnen inzetten. Vooreerst zal de taak van de Na tionale Reserve liggen op het ge bied van de territoriale luchtver dediging. Voor dit doel zullen oefenverbanden luchtdoelartillerie worden gevormd ter verdediging van militaire objecten en objec ten van economisch belang. Voor zover het getal aanmeldingen zulks toelaat, zullen alle wape- nen in de N.R. vertegenwoordi- 1 ging vinden. Vrijwilligers, die tot een plaai- selijk verband toetreden, worden I als regel ook plaatselijk geoefend en in voorkomende gevallen ook 1 plaatselijk ingezet voor daadwer- i kelijke dienst. Er is echter rekë- ning mee te houden dat ook el ders in den lande hulp kan wor- den gevraagd. Plaatsen waar geen 1 militaire objecten zijn gelegen of geen bedrijven van vitaal belang aanwezig zijn, zullen als regel geen verdediging behoeven, om dat hier geen verwikkelingen te duchten zijn. Het aantrekkelijke in deze vrijwillige dienst is hierin gelegen dat men zich telkens slechts voor een jaar verbindt en gedurende de verbintenis geen andere mobi lisatiebestemming krijgt. Dit laat ste sluit in zich dat, indien als nog dienstplichtigen van de lich tingen 1941 t.m. 1944 worden op geroepen voor het vervullen van verplichte werkelijke dienst, zij, die een vrijwillige verbintenis bij de Nationale Reserve hebben aangegaan, behoudens enige na der te noemen uitzonderingen, die werkelijke dienst niet behoeven te vervullen. Dit zal voor velen ongetwijfeld doorslaggevend zijn bij de over weging of men tot da N.R. toe- i treedt. Verplichte militaire dienst kan ook buitenslands worden op gelegd. De Nationale Reserve treedt alleen in het eigen land op. Zoals reeds opgemerkt, worden de oefeningen plaatselijk gehou den. Dt oefentijd bevat 200 uren per jaar en gedurende enige da gen per jaar in groter verband. Moet voor deze laatste oefenin gen voor eigen arbeid worden verlet, dan krijgt men voor deze arbeid een vergoeding van 6.50 tot 10.— per dag, afhankelijk van de rang die men in het oefen- verband bekleedt. Ditzelfde geldt bij de uitvoe ring van werkelijke dienst. De vrijwilligers van de Natio nale Reserve vallen gedurende de dienstverrichtingen onder de mi litaire tucht. Zij krijgen militaire kleding en uitrusting van staats wege, ook bij de gewone oefenin gen ter opleiding. Wapenen en j munitie zijn onder hun persoon- lijke berusting, zodat zij ten allen tijde eigen beveiliging hebben en 1 steeds paraat kunnen zijn om in verband op te treden. Geneeskundige verzorging is door de dienst noodzakelijk ge worden, en is geregeld als voor geschreven vopr de Koninklijke Landmacht. 5 Ook in de sociale zorg voor dt vrijwilligers is op de ruimste wij ze voorzien. f Tot een verbintenis bij de Na tionale Reserve kunnen 'de vol gende personen worden toegela ten c. a. Personeel van de lichting 1935 en ouder, niet inbegrip van de reserve officieren in dienst plichtig kader b. personeel van de lichting 1936 tot en met 1940 met uitzon dering van het dienstplichtig ^dder ert de reserve officieren voor zover' deze niet tot de luchtdoélartillerie of 't voor malig 3e regiment Genietroe pen (zoeklichten) behoren dienstplichtigen van de lich ting 1941 tot en met 1914 voor zover zij niet volledig ge oefend zijn en zij die reeds als dienstplichtigen zijn ingedeeld (b.v. bij de Marine). Uitge zonderd blijven slechts enige kleint groepen (specialisten) o.a. artsen) tandartsen, juris ten, ingenieurs, enz., in het bijzonder van de lichting 1944. d. alle buitengewoon dienstplich tigen, ongeacht de lichting waartoe zij behoren e. alle niet-dienstplichtigen. Van de dienstplichtigen der lichtingen 1941 1944 wordt ver wacht dat zij zich spontaan voor de Nationale Reserve zullen mel den. Hierdoor wordt voorkomen dat deze lichtingen zullen moeten worden opgeroepen voor het ver vullen van dienstplicht ter ver sterking van het bestaande leger, omdat dit binnenlandse front (de Nationale Reserve) beneden de gewenste sterkte blijft. Bij afzonderlijke circulaire wor den bedoelde dienstplichtigen aan gezocht een verbintenis bij de Na tionale Reserve aan te gaan, om hen te wijzen op de morele plicht I hun bijdrage te geven in de ver dediging van onze hoogste belan- gen, waar tal van dienstplicht!- i j gen reeds voorgingen in de over- j zeese gebiedsdelen hun plicht te genover het vaderland te volbren gen. 1 In ons volgend artikel zullen i wij u in kennis stellen van de te houden propagandavergaderingen, I wat daarmede samenhangt en op I welke wijze en waar aanmelding als vrijwilliger kan plaats vinden. Rectificatie. Wij zien ons genoorzaakt er de aandacht op te vestigen, dat door 1 een misverstand de naam van Jan Frederiks, Hoofdstraat 180 te Kaatsheuvel, niet werd vermeld als lid van de plaatselijke com- missie „Steun Wtetig Gezag", onder de circulaires die uitgingen of alsnog uitgaan naar de plaat selijke jeugdverenigingen en de bevolking van Loonopzand en Kaatsheuvel. Gaarne van deze plaats ons excuus. Programma voor de te houden propaganda- vergadering tot Steun van het Wettig Gezag op 18 Oct. 1949 te Loonopzand, in de zaal van het parochiehuis te 19.30 uur. 1Muzikale rondwandeling dooi de Kon. Erk. Muziekvereni ging „Concordia" te Loon opzand te 19 uur. 2. Te 19.30 uur opening pro- pagandavergadering met het Wilhelmus, door de Kon. Muziekvereniging „Sophia's Vereniging 3. Openingswoord door de voorzitter der plaatselijke commissie „Steun Wettig Gezag" (de heer M. J. van Nieuwstad). 4. Kort opwekkingswoord door de burgemeester van Loon- pzand, de edelachtbare heer Mr. R. J. Th. v. d. Heijden. 5. Propagandistisch woord van wege de res.-kolonel Latour. 6. Muzikaal intermezzo, te ver zorgen door de Kon. Harmo nie „Sophia's Vereniging" te Loonopzand. 7. Optreden van de spreker van de avond, de edelachtb. heer C, A. v. d. Hooft, bur gemeester der gemeente Wil lemstad. 8. Muzikaal optreden door de „Sophia's Vereniging. 9. Filmvoorstellingen. 10. Gelegenheid tot vragen stel len. De plaatselijke commissie „Steun Wettig Gezag": M. J. v. Nieuwstad, voorzitter: J, M. G. v. Kemenade, Secreta ris; Fr. de Klijn, pastoor St. Jos. par.; Fr. v. Tilborg, wethouder; Jan Frederiks; J. A. Vloemans. P. Broeders. P.S. Programmawijziging voor behouden. DE FINANCIERING VAN DE ONDERNEMING. In kringen van handel en industrie is er mogelijk geen onderwerp te noemen dat méér in het centrum der be langstelling staat dan het vraagstuk der financiering. Ook de andere facetten van het beheer der onderneming: de productiefactor „arbeid" en de problemen van interne en externe organisatie zijn en blijven belangrijk, maar in deze op economisch en poli tiek gebied zo bewogen tijd, is het vraagstuk van de fi nanciering van een branden de actualiteit. Het na de oorlog ingetreden economisch herstel verloopt immers niet geleidelijk, maar schoksgewijs, zowel nationaal als internationaal. De gevol gen van hevige beroeringen in andere landen en wereld delen .stakingen, geldont waarding, regerings- en ge zagscrisis doen zich door de samenhang van het econo misch bestel over de gehele wereld gevoelen, zoals de gol ven, die ontstaan door een in liet water geworpen steen. Geen enkele ondernemer zal er wel in slagen zijn be drijf voor deze „deining" in één of andere vorm te behoe den en het wordt steeds moei lijker in iedere bedrijfstak, om met het herstel in andere landen gelijke tred t,e hou- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Zoals bekend, zijn de nieuwe klokken voor de kerk van St. Jan te Waalwijk eveneens gegoten door de firma van Bergen te Hei ligerlee. FEESTMAAL BIJ VERGISSING. De Venlose afdeling van de Ned. Kath. Bond van Han dels-, Winkel- en Kantoorbe dienden wilde de feestdag van haar patroon St. Franciscus van Assisië niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Een order werd uitgevaardigd om 200 broodjes en de nodige hoe veelheid kaas, vlees en boter naar een zaal aan de Gelder se Poort te Venlo te zenden, die, naar de vroegere eige naar, nog steeds zaal Heuts heet. De leverancier bracht de waren aan een zaak in de Parkstraat, die eveneens naar de naam „zaal Heuts" luis tert. Toevallig vierde in deze laatste zaal de Venlose werk- nemende middenstand juist 't vijftienjarig bestaan der af deling met gebak voor de da mes en sigaren voor de heren. Mef blijdschap en ontroering door H. VAN HEESWIJK. 15) „Nou ja, laten we er maar niet over kibbelen. Daar schieten we geen steek mee op. We zullen ons vlug was sen en eten en dan gaan we eens kijken, wat er aan die wagen mankeert". De twee jongens togen na 't ontbijt aan het werk en na 'n goed uur arbeiden hadden ze de versnellingsbak er uit. „Een tand afgebroHen", constateerde Joop, die over 't wiel gebogen stond. Geen wonder dat het versnellings bandje gisteravond niet meer heen of weer kon. Die afge broken tand zat er natuurlijk tussen. Nou, dat moet gelast worden". Joop vertrok met 't kam wiel naar de smederij en Fred begon de wagen te wassen. Terwijl hij hiermee bezig was kwamen er een paar meisjes aanfietsen die voor de garage afstapten en met hun rijwiel aan de hand naar de ingang liepen. Aanvankelijk had Fred geen erg in de meisjes, maar toen hij een onderdrukt gelach hoorde, keek hij op en zag hen. Zeker een lekke band, dacht hij wrevelig, want hij had nergens zo het land aan als aan het plakken van fiets banden. Hij gooide zuchtend de poetsdoek op de treeplank, haalde even zijn vingers door de haren en ging paar de meisjes. „Een lekke band?" vroeg hij desondanks vriendelijk, Nee, dat hadden ze niet. Ze kwamen zo maar eens kijken. Fred zocht in zijn geheugen naar de gezichten van de meisjes, die hij en Joop op die eerste morgen in hun be drijf geholpen hadden. Nee, die waren het toch niet. „Is de andere mijnheer er niet?" vroeg één der meisjes. „Die is even naar het dorp, naar de smederij", lichtte Fred in. „Kent u hem dan?" „Ja, hij heeft ons gister avond, of liever gezegd, van nacht toch met zijn jeep op gehaald, toen onze wagen stuk was". „O, juist". Fred begreep nu dat het de beide dames waren die in de wagen hadden ge zeten. „Bent u nog met onze wa gen bezig?" „Ja, er is een tand gebro ken in het kroonwiel van de versnellingsbak en dat is Joop nu aan het lassen", verduide lijkte hij. „O, heet uw vriend Joop?" „Ja", antwoordde hij gea museerd. „En mijn naam is Fred. Fred Strijbos", stelde hij zich met een lichte buiging voor. De meisjes beantwoordden zijn buiging met een spottend gebaar, wat eveneens een bui- girfg moest betekenen. Maar ze zeiden hierop niet hun naam. „Dus dit is uw garage?" vroeg weer één hunner. „Ja", antwoordde Fred zuchtend. „Maar het zal wel de langste tijd onze garage ge weest zijn. Mijn vriend heeft zijn wedervaren van de afge lopen nacht verteld en ik ge- loof dat het er niet zo roos kleurig voor ons uitziet. Het andere meisje, dat tot nu toe gezwegen had, leunde over het stuur van haar fiets en antwoordde nu min of meer op ernstige toon. „Maar j het was ook niet netjes orq op zo'n manier Willemse te bedriegen. Willemse is onze I tuinman en degene die aan uw vriend de sleutels heeft j gegeven. Papa is er erg boos over. De arme Willemse heeft het vanmorgen al moeten ont- gelden." „Ik geef u de verzekering 1 dat wij beiden er al spijt over J hebben. Maar hoe zoudt u ge- i daan hebben, als u in hetzelf- de geval was komen te ver keren?" En hij vertelde van hun diensttijd in Indonesië, 1 van hun terugkeer in Neder land, waar ze aanvankelijk geen geschikt werk naar hun zin konden krijgen. Toen vertelde hij van hun komst in Doornenberg, de lek ke band bij deze schuur waar in ze een broodwinning zagen wanneer ze het gebouwtje als garage gingen exploiteren. En we hadden bijna al ons geld verbruikt en waren ten éinde raad. Als uw vader thuis was geweest zouden we alles uit eengezet hebben en dan denk ik wel, dat hij ons voorlopig een maand crediet zou heb ben gegeven. Maar uw vader was er niet en toen hebben we onze toevlucht genomen tot een leugen. Ja, ik weet wel dat het niet goed is, maar er bleef ons niets anders over om te kunnen beginnen. Evenwel, uw vader zal er fi- nantiëel geen schade onder lijden, want we zijn nu in staat om niet alleen de huur voor de maand Augustus, maar ook als het moet voor de resterende maanden van het jaar te betalen. „Dus het gaat wel goed?" Als het ware om dit feit te illustreren, stopten er gelijk tijdig van de ene kant een luxe wagen en van de andere een trailer met oplegger. De één moest benzine hebben en de andere zat met een kapot te zekering, zodat de claxon niet werkte. Fred excuseerde zich, hielp de beide klanten aan het gevraagde en tien minuten later waren de bei de wagens alweer vertrokken- „Gaat dat de hele dag 2,0 door?" „Ja", antwoordde Fred vol trots. „Een maand geleden was hier nog niets, alleen een leegstaande bollenschuur en nu, vier weken later, weet ie- dere.automobilist die een paar malen per dag passeert, dat Doornenberg thans een gara ge bezit. O, onze benzine-om- zet is iedere dag hoger." Enthousiast klonken zijn woorden, maar opeens be trok zijn gezicht weer en zuchtte hij: „Jammer dat dit alles weer weg moet". Hij wendde zich nu geheel tot de meisjes en keek hen beurtelings met een smeken de blik aan. „Kunt u bij uw vader niet onze pleitbezorg sters zijn! Ik bedoel, kunt u geen goed woordje voor ons doen? Zegt u maar gerust dat wij zijn auto helemaal in or de zullen maken, van onder tot boven nagekeken, en dat kost niets. Dat is service. En als u een lekke band hebt of een ander mankement aan uw fietsen, komt u maar ge rust bij ons. De familie Van der Berg heeft voortaan carte blanche bij ons". Eén der meisjes schaterde het uit, maar de ander keek de jongeman diep in de ogen. Was zij getroffen door zijn woorden? Voelde ze, dat het niet opging om deze twee jon gens, die zo energiek een ga rage uit de grond hadden ge stampt, weg te sturen, enkel en alleen omdat ze op een clandestiene manier de schuur in hun bezit hadden geno men? Fred wist het niet, maar hij kreeg nu een sprankje hoop. En dat groeide aan tot een vlam, toen het meisje na enig aarzelen zei: „Ik zal pro beren of ik wat voor u dqen kan. Niet, omdat u alles voqr niets wilt maken, want dat legt geen gewicht in de schaal maar omdat u spijt hebt over uw fouten en getoond hebt aan te kunnen pakken. Goed, ik zal met vader praten. Wacht dus maar af tot u met de wagen klaar bent en kom dan naar ons toe. Wij zullen u helpen, niet Greet?" (Wordt vervolgd) den. De,dringende noodzaak van aanschaffing, vernieu wing en modernisering van machines en installaties ener zijds en de sinds 1944 nog steeds voortdurende vermo- gensintering door maatrege len van hogerhand anderzijds, (zoals prijsbeheersing, belas tingheffingen, geldontwaar ding) brengen iedere onder neming op den duur in een dwangpositie. Waar liquidi teitsmoeilijkheden nog niet acuut zijn, leeft men toch voortdurend in vrees voor dit naderend gevaar en vraagt men zich af: waar moet dat heen? Wat moet er van mijn bedrijf, wat moet er van het Nederlandse bedrijfsleven te recht komen als er geen uit weg gevonden wordt? Het is daarom een goede gedachte geweest van het Be stuur van de Fabrikanten kring Langstraat, eens een expert op dit gebied uit te nodigen om hierover voorlich ting te geven. Woensdag 26 October, 's avonds half negen, spreekt in de achterzaal van Hotel Ver wiel de Directeur van de Nederlandse Handel maatschappij te Amsterdam, de heer A. A. van Sandick, over het onderwerp „De Fi nanciering van de Onderne ming, nu en in de toekomst". De heer van Sandick is 'n bij uitstek deskundige op fi- nanciëel terrein, een man die de financiële wetenschap niet alleen in de theorie kent, maar in de practijk beheerst en door zijn positie interna tionaal georiënteerd is. Een woord van aanbeveling is hier verder overbodig. In verband met de urgentie van het onderwerp, ook voor kringen van handel en am bacht, voor bankpersoneel en voor studerenden, heeft de Fabrikantenkring de sympa thieke geste gemaakt de cau serie voor alle sctrieuse be langstellenden vrij toeganke lijk te stellen. Zie verder de advertentie in dit blad. MONSIEUR VINCENT. Een moderne heilige. De Kunstkring doet met haar films telkens toch wel een goede greep. We hebben er al verscheidene gezien die er alleszins zijn mochten. Zo ook nu. Monsieur Vincent is een film over een heilige, St. Vincentius a Paolo, en het werd er duidelijk in uitge beeld dat we met een heilige te doen hadden, maar dan ge zien van hedendaags stand punt, d.w.z. op de eerste plaats als mens, ontdaan van alle zoetelijkhéicJ en onwezenlijker heldhaftigheid, die ouderwet se boeken en beelden zo on genietbaar maken. Die trok ken de heiligen niet boven, maar uit het leven, zodat we zoals ze daar getoond werden niet meer in hen geloofden. Deze Monsieur Vincent stond midden in het leven, hij was een echte held en een grote heilige. We ervaren het, deze figuur staat ver boven ons in deugd en plichtbetrachting, weinigen zouden in staat zijn hem na te volgen, maar we geloven in zijn deugdzaam heid omdat die is van een mens, handelend uit Gods kracht. Zo beeldt ons de film St. Vincentius uit en ze doet dit op buitengewoon sugges tieve wijze, die bewijst dat de maker wist wat hij wilde. En toch, het moet ons van het hart, geloven we dat veel mensen nog bang zijn van 'n heiligenleven, zelfs op de film. Ze denken dat er niets valt te beleven en dat zo'n leven zich afspeelt tussen kerk en kloostermuur. Het is ons anders een raadsel waar om Musis Sacrum niet geheel vol was bij deze prachtige film. Wie er is geweest, kan voorgoed genezen zijn van dit scheve denkbeeld. Bovendien is het meestal niet de schuld der heiligen dat ze zo'n „slechte" naam hebben! Tenslotte het voorprogram. Een filmpje als Friesland 1945 kan een jaar of vijf geleden heel aardig zijn geweest, maar nu heeft het met zijn actua liteit, zijn waarde een heel eind verloren. Vooral hetgeen er over het Militair Gezag in voorkomt, is nu wel uit de tijd. Nee, dan was het tweede over de boerendansen heel wat boeiender en qua vorm een stuk beter. DE WESTERHAVENKADE. Men vestigt er onze aan dacht op dat de Westerhaven- kade, die bij inundatie van de Zomerdijk dient als vrijwel het enige communicatie-mid del tussen Waalwijk en het Overland vooral voor arbei ders en scholieren, zich thans in zeer desolate toestand be vindt. Mep spreekt de hoop uit dat deze, zij het dan pro visorisch, in orde gebracht kan worden, opdat men toch niet een omweg van 12—15 kilometer zal moeten maken, wat vrijwel ondoenbaar is. FILMVOORSTELLING RODE KRUIS. De alom bekende Bioscope- Auto van het Nederl. Rode Kruis komt heden (Maandag)

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2