't Is BLUE BAND dat het eten kracht geeft! THUISSTIKSTERS. Bekwame Lederwarenstikster BEKWAME DRAAIERS. BLUE BAND smaakt het best! POPPEN KAST DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 OCTOBER 1949 Vlijmen's Raad beraadslaagt over Een flinke kluit Blue Band in de pan maakt het eten smakelijk en stevig tegelijk! Die lekkere verse Blue Band is met zorg samengesteld uit natuurlijke vetten. Deze zijn van hoge calorische waarde, maken Blue Band tot een rijk, energie-gevend voed sel. Het kan niet anders, of Blue Band is het beste voor de gezondheid van Uw kind, van Uzelf. Vraag er daarom steeds om! Bericht van Inzet. Notaris HUIJBREGTS F 2,000.- SCHREURSte Drunen SCHAAP te Waalwijk F 4200.- Zaal K. A. B. te Waalwijk Woensdag 19 October om 2 uur Groot Kinder- en Familiefeest met Nederlands grootste en mooiste Vertoond wordt De dolle avonturen van Jan Klaassen en Katrijn Als extra attractie de bekende GOOCHELAAR „PROFESSOR BARNO JACOVI" die de kinderen mee laat goochelen PLAATSBESPREKEN AAN BE ZAAL VANAF 11 UUR Prijzen der plaatsen: 1e rang 75 ct., 2e rang 50 ct. KON. FIRMA PENN BAUDUIN DORDRECHT vraagt: DeN.V. NEDERLANDSCHE SC HO ENE NUN IE BL0CH STIBBE— H0LLANDIA vraagt voor haar fabriek te Waalwijk Aanmelding kantoor Nieuwstraat 9 te Waalwijk, gevraagd, VOOR DIRECT. GOED LOON EN GUNSTIGE VOORWAARDEN. VERWIEL's LEDERWARENINDUSTRIE Grotestraat 2 WAALWIJK te Waalwijk, Dinsdag te Dru- nen, Woensdag te Sprang- Capelle en Donderdag te Was pik. Er worden pracht-films vertoond van het Rode Kruis werk in Nederland en Indo nesië, afgewisseld met mooie tekenfilms. Om de kosten enigszins te dekken is een zeer laag en- trée gesteld van 25 ct., ter wijl bijzondere kinderfilms vertoond worden. Kinderen in schoolverband betalen 10 cent. We kunnen iedereen advi seren deze film-actie te gaan zien. KINDERFEEST. Woensdagmiddag om 2 uur vindt in de zaal van de K.A.B. een groot kinder- en familie feest plaats met de grootste en mooiste poppenkast welke Nederland bezit. Behalve op vele avonturen van Jan Klaas- sen en St. Nicolaas, worden de kinderen vergast op een goochel-programma dat ge boden wordt door Prof. Bar- no Jacovi, die de kinderen zelf laat goochelen. 't Wordt een feest dat de kinderen zeker niet graag zullen missen. Ziet hiervoor achterstaande advertentie. PROMOTIE L. VAN DELFT. Op Donderdag 20 Oct. a.s. zal de heer L. G. A. M. van Delft te Tilburg, promoveren tot doctor in de economische wetenschappen aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg, op een proefschrift over: „De schoenindustrie in Kaatsheu vel". Op dit omvangrijke proef schrift hopen we nader terug te komen. SPREEKUUR INSPECTEUR L.O. Wegens omstandigheden zal het spreekuur van de Inspec teur L.O. in de Inspectie Waalwijk, op Woensdag 19 October, vervallen. EEN FORTUINLIJK GROENTENTELER. Enige tijd geleden vermel den we dat de heer Kooske Smulders voor de tweede maal prachtige aardbeien uit z'n tuin had geplukt; deze ge pensioneerde van v. G. L. schijnt z'n vrije tijd wel nut tig, deskundig en met goed resultaat te gebruiken. Thans toonde hij ons mooie, kleine doperwtjes van tweede pluk; de eerste maal heeft hij 25 Februari z.g. Mei doppen gezaaid en 25 Juni ge oogst. Op ditzelfde land, waar op aardappelen gezet en ge rooid waren, heeft hij direct opnieuw doperwtjes gezet en op 1 October had hij weer een nieuwe oogst, die om de week zowat 1 k.g. opleveren. Ook heeft hij op grond waar 20 Juni aardappelen gerooid zijn, opnieuw princesse-boon- tjes gezaaid, die hem nu om de 8 dagen 1012 k.g. op leveren. En dat het heerlijke jonge groenten zijn, dat we ten wij al weer bij ondervin ding. Het is wel een zeldzaam succes, al hielp het prachtige weer natuurlijk mee, maar de vakkennis moet er toch ook zijn. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Johannes W. N. M., zv. A. M. van de Wiel- Verhoeven Gerard P- M., zv. C. W. Süoss-Bolsius Jo hannes M. A. G., zv. G. II. M'aas-Hombergen Adria- nus G. J., zv. A. G. J. Schrau- wers-van den Brand Jaco bus J. C., zv. C. G. Aarts- Kogels. Overleden: Johanna M. Korthout 84 j., wed. van J. C. Marks Neeltje J. Kuijs- ten, 1 jaar Johannes Koppe 92 j., weduwn. van D. van Ameijden. Huw.-aangiften: G. v. Oos terhout 37 j. te Sprang-Ca- pelle en M. J. van Alphen 35 j. te Waalwijk L. M. Kuijpers 30 j. te Drunen en M. J. Maas 26 j. te Waalwijk G. L. v. d. Pluijm 22 j. te Dussen en P. v. Mierlo 21 j. te Waalwijk A. G. Berger 43 j. te Utrecht en G. M. Ver schuren 43 j. te Waalwijk. Gehuwd: G. C. Briaire 28 j. te Geertruidenberg en P. A. M. van Loon 27 j. te Waal wijk J. Bax 24 j. te Sprang- Capelle en J. Faro 28 j. te Waalwijk L. J. Veels 36 j. en C. E. M. v. d. Broek 37 j., beiden te Waalwijk. Ingekomen: A. A. de Wit van Loonopzand H. B. Sen- gers van Voorburg A. P. Vermeer van Loonopzand O. L. Renier en gezin van Heemstede H. J. Damen van Amsterdam W. P. van Gemert van Tilburg A. Verhagen van Vlijmen G. F. Faber van Groningen A. J. Bul van Breda W. de Pree van Raamsdonk. Vertrokken: P. A. Schrau- wers naar Oudenbosch A. C. H. Oostvogel naar Nijme gen M. A. Maas naar Udenhout K. v. Loon naar Gemert H. J. v. Veen naar Bleiswijk P. A. M. v. Loon naar Geertruidenberg T. Hofman naar Hardinxveld. SALARISREGELING. RONDVRAAG. Ruim drie uur hebben de Vrijdagavond voor genom 7 punten heen te werken, aan toe zijn en kopen geen v. d. Meerendonk zette de misschien ook dat enkele doen van de rondvraag ieder geval een verlichting. STRAATNAMEN. vroede vaderen van Vlijmen er en om zich door een agenda van Deze heren willen weten waar ze kat in de zak. Speciaal de heer puntjes op de i. Tekenend is leden moeilijk afstand konden voor uw verslaggever is het in Opening en goedkeuring der notulen waren zo voorbij. Dan volgde een hele serie in gekomen stukken, waarbij enkele ontwerp-besluiten van Ged. Sta ten inzake salarisregeling gemeen tesecretaris en van de gemeente ontvanger. De raad ging daar al lemaal mee accoord en de overige stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Met een verzoek om tegemoet koming voor het bezoeken van 'n U.L.O. school in Den Bosch be gon het. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, maar de heer v. d. Meerendonk zag daar een inconsequentie in, omdat B. en W. in een ander ge val. met een hoger inkomen, ge deeltelijke tegemoetkoming voor stelden. Bovendien wilde de heer v. d. Meerendonk alles of niets. De voorzitter echter zette uit een dat het ene geval recht kon doen gelden, omdat het verzoek was gebaseerd op confessionele gronden, terwijl ULO bezoek niet noodzakelijk was. In het eerste geval kon belanghebbende recht doen gelden, in het tweede zou men een precedent kunnen schep pen. De heer Wijkmans echter was can mening dat ook minder draag- krachtigen gelegenheid moesten krijgen om voortgezet onderwijs te volgen en hij voelde het als 'n morele plicht daartoe bij te dra gen. Als er niet twee maal een verkeerde opgave was verstrekt, zou hij dan ook een sterk voor stander zijn om ook het ULO ge val tegemoetkoming te geven, nu niet. Daar was de voorzitter het mee eens verder was hij tegen over de heer v. d. Meerendonk van gevoelen dat er tegemoet ge komen moest worden naar draag kracht van de betrokkene. Zo werd volgens het advies van B. en W. besloten, met de restrictie dat, als de financiële positie van de aanvrager mocht verbeteren, daarmee in de tege moetkoming rekening zou worden gehouden. Een verzoek om subsidie van de Gew. Sociale Avondscholen werd aangehouden tot de behan deling der begroting. Dan legden B. en W. de raad nog de uitslag van de aanbeste ding van een nieuwe weg voor, waarvoor de laagste inschrijver 57.000.was. In verband hier mee wilde de heer v. d. Meeren donk weten of in het bestek ook de verplichting was opgenomen om Vlijmense werklozen te werk te stellen. Ook de heren Wijk mans en Spanjers waren daar voor. De voorzitter antwoordde echter dat dit een zaak van de aannemer was en dat B. en W. hem niets konden voorschrijven. Wel werd er steeds een verzoek in die richting gedaan. Bij punt 2 ging het om 150.- per jaar voor een lokaal in het parochiehuis. De heer v. d. Mee- rendink vond de toelichting niet voldoende en wilde duidelijk la ten uitkomen dat er op de eerste plaats 400.zou worden be taald voor de huur van een lo kaal in de bewaarschool voor het gebrbuik vn 1 Sept. 1943 tot 1 Sept. 1949, dan jaarlijks 150.— in het vervolg ook voor dit lo kaal en tenslotte 150.— per jaar voor het lokaal in het paro chiehuis. De voorzitter garan deerde 'n duidelijke omschrijving. Voor punt 3 was er een gunstig advies van de inspecteur. Ook hier had de heer v. d. Meeren donk iets dat hem niet beviel. Hij von het advies veelzeggend kort: „In principe accoord". Het was net of de inspecteur het er eigen lijk, niet mee eens was. Maar hier wist de voorzitter een uitleg voor. Hij zelf had er bij de inspecteur haast achter gezet om het nog op 6 September in de raad te kun nen brengen. Dat was wel niet gelukt, maar daar kon de kort heid van de inspecteur door ver klaard worden. Salarisregeling gemecntepersoneel De voorz, lichtte toe dat de toelagen in de nieuwe regeling waren geïncorporeerd en dat Vlij men in een hogere klasse was ge komen sinds 1 Januari, omdat het meer dan 8000 zielen telde. De heer Wijkmans informeerde of het een verbetering of 'n ver slechtering was. De voorz. vond het lood om oud ijzer, omdat de ambtenaren de verhoging feitelijk toch al kregen. De heer v. d. Meerendonk had bezwaren. Op de eerste plaats was hij geen voorstander van sa lariëring volgens het aantal inwo ners. Bovendien had hij bij de hoofdambtenaren maar kleine ver schillen geconstateerd tussen 1948 en 1949, maar in lagere regionen kwam hij tot verschrikkelijk grote verschillen. Een adjunctcommies 2e klas bv. kwam van max. 2900— op 3700—, een verhoging van meer dan 50%. De arbeiders daarentegen bleven gelijk, terwijl de vroedvrouw van 1820— op 500— 20— voor elke armlastige kwam, het geen de heer v. d. Meerendonk een schijntje vond, al zou de re geling niet gelden voor de huidi ge. Hij zag in het geheel iets scheefs. Om te beginnen merkte de voor zitter hiertegen op, dat salarisre geling volgens het zielenaantal de enig houdbare maatstaf was ge- blebken. De verschillen in de sa larissen der adjunct-commiezen waren veroorzaakt door de ho gere classificatie, terwijl ze gelijk waren gemaakt aan die der rijks ambtenaren. Verder was de rege ling overeenkomstig die der an dere gemeenten met dezelfde rang. Dat aan de arbeiders niet was ge dacht, vond ook hij eigenaardig en hij zou graag hebben dat de raad liet uitkomen dat ook voor hen het zielenaantal als uitgangs punt moest gelden. Wat de ge meentegeneesheer betreft, Ged. Staten en de inspecteur der volks gezondheid hadden het salaris vastgesteld op 1050— per "jaar, voor de vroedvrouw 1500. als vestigingspremie. De heer v. d. Meerendonk stelde voorop dat salariëring vol gens bekwaamheid redelijk was. Nu was hij er van overtuigd dat de sprong niet geoorloofd was. Afgezien van de persoon, vond hij 2600.voor een schrijver te zwaar gerekend. En de heerv. d. Ven merkte op dat de sociale werkster er tegenover de schrij ver slecht af kwam. De voorz. wees er op dat men het administratief personeel los moest zien van het andere, waar tegen de heer v. d. Meerendonk inbracht dat de laatsten onderling te weinig verdienden. Terugkomend op de salarissen •van adjunct-commiezen en schrij vers, bracht de voorz. in herinne ring dat er al anderhalf jaar ge leden geklaagd was dat die met 1000.te weinig verdienden. Toen kon het niet verhoogd wor den. Overigens was het nu nog niet zoveel als het leek: eer men aan zijn maximum was duurde 6 jaar, dan ging er nog jeugdbftrek en pensioen af. Maar de heer v. d. Meerendonk gaf het niet op de particulieren waren toch van regeringswege ook aan veel lage re grenzen gebonden. De heer Wijkmans vond dat ze al veel te lang op een te laag salaris had den gestaan. De heer v. d. Ven kwam terug op de sociale werkster en vroeg waarom die niet gelijkgeschakeld was met het administratief perso neel. Daar was de voorz. het mee ens. Toen vond de heer v. d. Ven dat de hele raad een ,,mea culpa" moest slaan. Nu moest hij zorgen dat de sociale werkster behoorlijk betaald werd. B. en W. hadden er geen principieel bezwaar tegen en stelden voor het minimum en het maximum met 300.- te ver hogen. Daarmee waren het allen eens. De heer Dekkers informeerde naar de positie van de gemeente opzichter, maar daar viel niet aan te tornen volgens de voorzitter. De heer v. d. Hout vond dat het gemeentepersoneel goed be taald moest worden. En hij vroeg of er ook aan de arbeiders ge dacht was. De voorz. beloofde dat hij naar verbetering zou stre ven als hij uit de boezem van de raad steun zou'krijgen. Verder verzekerde hij dat bij promoite de maatstaf der bekwaamheid gelden zou en niet meer als vroeger au tomatische opvolging. Het deed de heer v. d. Meerendonk genoe gen dat te horen, waarop allen met de voorgestelde salarisrege ling accoord gingen. Uitvaart van de rondvraag. Punt 5 behelsde een voorstel van B. en W. om de rondvraag af te sihaffen, omdat ze haar doel voorbij srhoot. Hiermede was de Vlijmense raad op zijn gevoelige plek getroffen, want daar konden ze juist eens zo gemakkelijk voor gaan zitten en het kon er eens spannen. De heer v. d. Ven vond het jammer voor de krant, omdat de rondvraag altijd met de meeste interesse werd gelezen. Overigens was ook hij er tegen. Wel vond hij het voorstel te srherp, n.l. dat de vragensteller door twee andere leden zou moeten gesteund wor den, terwijl dan de raad hem er door stemming gelegenheid toe zou moeten geven. Dit laatste wilde hij geschrapt zien, omdat anders de minderheid in de ver drukking zou raken. De voorz. verzekerde dat een gezond gestelde vraag zo gauw mogelijk zou beantwoord worden. Ook hij vond de laatste woorden wel wat te sterk, want het voor- BLUE BAUD BEVAT DE BESTE NATUURLIJKE VETTEN 1 m BB 139-0194 stel was niet als muilkorf bedoeld. De heer Spanjers was het er zo niet mee eens. Hij zag de rond vraag meer als de voornaamste manier om voor de belangen der gemeentenaren op te komen. En door het voorstel zag hij zich daarin beknot. De voorz. wees er op dat de agenda de hoofdschotel was en de rondvraag niet het uit sluitend middel om de gemeente belangen te dienen. De heer Dekkers had ook be zwaren. Ondanks de laatste ver gaderingen was van de rondvraag geen misbruik gemaakt. En als B. en W. niet onmiddellijk kon den antwoorden, zouden ze er 'n volgend^ vergadering op terug kunnen komen. Hij zou willen voorstellen de rondvraag te hand haven. De heer v. d. Ven hield het met de door hem voorgestelde gulden middenweg, terwijl de heer Wijkmans de heer Dekkers steun de, al gaf hij toe dat het wel eens langdradig werd. De voorz. wilde de kwaliteit van de vragen verhogen (het spe cimen van onbenullige vragen scheen deze avond het niet bran den van lantaarns te zijn). Hij zag het liefst de vragen van tevoren schriftelijk gesteld, hoe meer hoe liever, terwijl alle leden dan een afschrift van vraag en antwoord thuis zouden krijgen. Hij was er absoluut op tegen pm onmiddelijk te antwoorden. De heer v. d. Meerendonk was geen voorstander van de rond vraag. Hij had er dan ook weinig gebruik van gemaakt (maar die ene keer dat wij het ons herinne ren, was het dan ook raak Hij vond dat tegen bepaalde tijden (met name de verkiezingen) de vragen los kwamen. Het ant woord van B. en W. was dan dat ze er zich over zouden beraden. Hij was ook een voorstander van schriftelijke vragen'. Toch wilde de heer Spanjers er liever geen afstand van doen. Hij voelde zich in de knel tussen de eis achter zich en de hamer voor zich en nu vroeg hij ten minste aan de voorkant de ruim te. Dus hield hij het met de heer Dekkers. Desondanks raadde de voorz. in het algemeen belang aan om 't voorstel aan te nemen. Op een vraag van de heer Dekkers deel de hij mee dat, als iemand een beschouwing wilde geven, dit op de agenda kon geplaatst worden. Dit was voor de heer Spanjers een reden om zich uit de knel be vrijd te voelen, maar de heer Dekkers wilde toch een voorstel doen om het vragenuurtje der vroede vaderen in ere te houden. Daar echter alleen de heer Wijk mans hem steunde, werd er niet over gestemd. Toen trokken de heren Dekkers en Wijkmans zich terug uit de lijkstoet der overige heren achter de rondvraag en stemden tegen het voorstel. Straatnamenherziening. Punt 6 van de agenda was een ingrijpende herziening en vereen voudiging van de straatnamen van Groot-Vlijmen. B. cn W. hadden hiervoor het advies van dë Heemkundekring ingewonnen en dat over het algemeen gevolgd 'al hadden zij op sommige punten hun eigen mening gevolgd. De heer v. d. Meerendonk vond het jammer dat het advies van de Kring niet ter inzage had gelegen. Het is ons onmogelijk de zoveel en vijftig namen hier te geven. Wij noemen slechts enkele der voornaamste veranderingen. De Lange Heistr wordt, omgedoopt tot Burgemeester v. d. Venstraat, wat deze oud-burgemeester alzij dig had verdiend, zo zei de huidi ge burgemeester. Dan wordt er een straat gewijd aan Pastoor v. d. Akker, n.l. van de koffiebran derij tot Kooien, 3 straten wor den samengevoegd tot Toren straat, n.l. het straatje van Best, Schoolstraat en Kromstraatje. Over Papensteeg en Heidijkstr. was men het lang niet eens, het eerste werd verdedigd op histori sche gronden, het tweede omdat men tegen het eerste was. Ten slotte kwam er nog een derde in het geding, maar uit de veelheid konden we het ene goede niet dis tilleren. Van Vlijmen naar Haar steeg loopt de Haarsteegseweg, door Haarsteeg de Haarsteegse- straat en rechtsaf komt men dan op de Heusdenseweg, de Keiweg wordt Meester (niet Mr.) Prin senstraat. Het was de bedoeling van de voorz. dat alles zou gaan leven onder de naam Vlijmen. Het pa rochieel onderscheid wou hij laten vervallen, iets wat natuurlijk moest groeien en slijten. Het ad vies van de Heemkundekring zou in de notulen worden opgenomen, speciaal voor het nageslacht. Als laatste punt van de agenda werden in de commissie van on derzoek voor de gemeentereke ning enz. 1948 benoemd de heren v. d. Meerendonk, van Zon en van Ooijen. Dan bood de voorz. de raad nog een album aan met histori sche foto's over Vlijmen namens de Heemkundekring. Hij toonde zich hiervoor zeer erkentelijk en stelde de raad voor een dankbrief te schrijven aan de bewoners van Mariënkroon. De laatste rondvraag stond in 't teken van de lantaarns die niet branden (z.b.) Eerst echter vroeg de heer Spanjers 's burgemeesters belangstelling voor de Venlanden 't werk van burg. v. d. Ven, die niet meer aan zijn bedoeling vol deden. Deze hadden grote belang stelling van B. en W. verklaarde de voorz. Zij zouden zich laten voorlichten door de heer Kamp, directeur der landbouwschool. Maar hij moest toch zeggen dat de achteruitgang gedeeltelijk de schuld van de pachters was. De heer Kamp zou een lezing hou den en raad geven. De heer v. Ooijen vestigde er de aandacht op dat er op de Heusdenseweg geen licht was, iets wat de voorz. niet wist. De heer Dekkers bracht de lichtkwestie op Het Zond naar voren, waap als de ene huisvrouw wast, de andere het niet kan, zodat ze bij ruzie allebei tegelijk beginnen, waardoor ze geen van beiden kunnen. Deze slechte toestand was de voorz. bekend. Het was 'n nood- net en bij verbetering zouden de PNEM. gemeente en belangheb benden gezamenlijk moeten finan cieren. Ook op andere plaatsen was er een noodtoestand, maar het was een te kostbare geschie denis. De heer v. Zon vroeg in zijn onervarenheid om verbetering van de Kerkstraat in Nieuwkuijk, maar die kwestie was al het vo rig jaar in de raad geweest en kon niet een, twee, drie worden opgelost. De Heer en Mevrouw A. SMITS-DE KORT ztggen mede namens hun weder zijdse familie, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, Oct. 1949. Hartelijk dank aan allen voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. J, RIJKEN M. RIJKEN-DE JONG. Sprang. Bij mijn vertrek naar Indiè groet ik langs deze weg alle vrienden en bekenden en tot spoedig weerziens. Sergt. J. RIJKEN 22.10.06. 501. Bet' L. S. K, te Vlijmen bericht, dat het huls met erf en tuin te Vlijmen, Hoge Maasdijk C 4. groof ca, 46.40 aren, eigendom van de Erven HUBERTUS KIVITS, Is Ingezet op De toeslag blijft bepaald op Woensdag 26 October 1949, des avonds om 8 uur in café PRINSEN te Vlijmen. NOTARISSEN berichten, dat het Huls met erf en tiln te Drunen aan de Badhuisstr. 22, Is Ingezet op De toeslag blijft bepaald op Dinsdag 18 October c.k, des avonds 7 uur ter herberge van P. KLERKS te Drunen. De Koning krijgt een gouden toverlamp van St. Nicolaas I Ijzergieterij, Machinefabriek, Constructie-werkplaats Sollicitaties schriftelijk of persoonlijk bij de Afdeling Personeel van 8—12 en van 1.30—5 uur.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 3