(I B DE LMGSIBMT DRUNEN ELSHOUT NIEUWKUIJK VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG SPRANG-CAPELLE WASPIK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN PONDERDAG 3 NOVEMBER 1949 PEER VAN DER SCHANS GEHULDIGD. Werkmanskleding KIEBOOM OVERALLS JASSEN BROEKEN Monument JAN DE ROOIJÏ De Middenstanders gaan actie voeren. De middenstanders uit Drunen gaan de daad bij het woord voe gen. Enkele weken geleden kwa men ze bij elkaar op initiatief van Burgemeester A. C. D. Snels, die hen opriep tot actie en meer le vendigheid. Wij schreven toen dat de middenstanders warm lie pen en dat men op deze bijeen komst kwam tot het vormen van een actie-comité, dat de plannen zou opstellen en bestuderen voor de acties die men zou kunnen voe ren. Maandagavond kwamen de ne ringdoenden van onze midden stand wederom bijeen, want het genoemde comité met Tonie Wa genmakers aan het hoofd en K. van Dun als secretaris, had de verschillende plannen verder uit gewerkt, die men nu aan de ver gadering ter beoordeling wilde voorleggen. Wat gaat de middenstand nu doen? Men is op deze vergadering tot een besluit gekomen, dat men vanaf 19 Nov. tot 5 Dec. een winkelactie zal houden, waaraan alle winkeliers uit Drunen en Els- hout zullen kunnen deelnemen. Waaruit zal deze actie bestaan? Ten eerste: in de tijd van deze actie zullen alle winkeliers welke deelnemen, voor elke gulden waarvoor wordt aangekocht en contant betaald een bon afgeven waarop een nummer staat. Bij het einde van deze actie zal men een loting houden met tal van geld prijzen, van 100, 75, 50, 25, 10, 5 en 2.50. Voor boter, suiker en brood zullen geen bonnen worden afgegeven. Onder contante betaling wordt verstaan de wijze waarop men normaal zijn betalingen ontvangt. Ten tweede zal men een kinder etalagewedstrijd organiseren, die hierin zal bestaan, dat de win keliers in hun etalage een fout zullen maken bij het etaleren. De ze moet dan door de kinderen worden opgemerkt en op betref- de formulieren worden ingeleverd. Het behoeft geen betoog dat hiervoor tal van fraaie prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. Ten derde zal men bij deze ge legenheid ook een mededelingen blad uitgeven, waarin men de me nigte kond kan doen van dit be langrijke gebeuren. Over de organisatie van een en ander werd nog lang en uitvoerig van gedachten gewisseld. De een zag het graag zus en de ander zo, maar in principe waren allen het met de plannen eens en zo zal dan ook binnenkort de winkel actie een feit worden. Het behoeft geen betoog dat een en ander straks met de no dige tam tam zal worden aange kondigd en ingeluid, waarop wij dan ook nog nader hopen terug te komen. Moge, dit wensen wij bij voor baat, deze actie van onze mid denstand in alle opzichten slagen. Belangrijke lezing. Op 8 Nov. a.s. zal in de gym nastiekzaal een spreker van het boekhoudbureau van de N.C.B. komen spreken over belasting vraagstukken. In het bijzonder over het invullen van formulieren van de vermogensheffing ineens. Deze le zing wordt gehouden onder aus piciën van onze plaatselijke N.C. B. Aanvang 7.30 uur precies. Men neme van het bovenstaan de goede nota. LiAi I Fancy fair» In verband met de verbouwing bij de heer Th. Elshout, is de Fancy fair dat georganiseerd zou worden door leden van de Kon. Erk. Harm, de Volharding ten bate van het instrumentenfonds, tot latere datum uitgesteld. Solisten-Concours. Op een solisten-concours te Vught, georganiseerd door de Harmonie Kunst en Vriendschap, behaalden twee leden van de Kon. Erk. Harmonie de Volharding al hier de volgende prijzen: H. W. v .d. Steen, trompet, met Nordische Fantasie van Th. Hoek in de Ere-afdeling de le prijs met 97 punten. In het rapport van de jury stond het volgende: Eindelijk weer eens wat ople ving, die de jury in staat stelt met belangstelling te luisteren. Mooie voordracht. U zingt I Verder behaalde K. v. d. Lee, Bugle, met Norma van B. Clodi- nur, in de tweede afd. 3e prijs met 70 punten. Vooral dat van v. d. Steen is een prachtig succes. Sportdag bij „de Verdediger". De politiehonden en dresseer- club de Verdediger had voor Zondag 30 Oct. j.l. een sportdag georganiseerd, die in alle opzich ten geslaagd is. De deelnemers van de wedstrijd waren de heren A. Nelis, Drunen: Q. van Son, Waalwijk: F. van Helsland, Waalwijk: H. Hellings, Waalwijk: J. Brekelmans, Kaatsheuvel: H. Nieuwenhuizen, Tilburg. Deze sportdag werd 's morgens geopend door de E.A. heer Bur gemeester Snels, die voor deze nationale wedstrijd ook de gehele dag een levendige belangstelling toonde. Bij de opening zeide Bur gemeester Snels verheugd te zijn, dat hij deze sportdag mocht ope nen, waardoor spr. in de gelegen heid werd gesteld eens nader ken nis te maken met de hondenclub in onze gemeente. Het verheugde spr. dat er in Drunen een hondenclub bestond, waarin zoveel actie zat. Reeds kort na de oprichting wist men al een wedstrijd te organiseren en een van de leden, en daarmede wenste spr. de club nogmaals ge luk, wist in deze korte tijd het certificaat te behalen en het zelfs te brengen tot reserve nationale kampioen. Na gewezen te hebben op het nut van een goede politie hond, besloot spr. met de wens dat deze sportdag in alle opzich ten zou mogen slagen. De vertegenwoordiger van het hoofdbestuur der K.N.P.V. dhr. A. J. C. H. van Helsland, voerde bij deze officiële opening ook het woord. Spr. bracht dank aan bur gemeester Snels voor zijn warme belangstelling, waardoor bewezen werd dat de hondensport de waar dering ontvangt van de autoritei ten, welke haar krachtens haar nuttig doel ook toekomt. Spr. spoorde de deelnemers aan om, wanneer er een beroep ge daan zou worden op hen door de autoriteiten, de gevraagde hulp niet te weigeren. Spr. wees in dit verband op Steunt Wettig Gezag. De wedstrijden die de gehele dag duurden, namen toen een aan vang. Des avonds had in café Remise de prijsuitreiking plaats door de E.A. heer Burgemeester Snels. De uitslagen van deze wedstrij den waren als volgt: Eerste prijs Fr. v. Helsland. DM 252 pnt. Waalwijk. Tweede prijs J. Brekelmans BM 247)4 pnt. Kaatsheuvel. Derde prijs A. Nelis RHH 232 pnt. Drunen. Vierde prijs Q v. Son MH 230 pnt. Waalwijk. Vijfde prijs H. Hellings BM 213J/£ pnt. Waalwijk. Zesde prijs H. Nieuwenhuizen MH 212J/2 pnt. Tilburg. Zevende prijs J. v. d. Putten DMH 20014 Pnt. Tilburg. Bijzondere uitslagen: No. 1 Man zien Q. v. Son. No. 1 afd. I: Fr. v. Helsland No. 1 Stokstelling H. Hellings. No. 1 Rijwielstelling H. Hellings No. 1 A. A., A. Nelis. Door verschillende personen werd bij deze prijsuitreiking nog het woord gevoerd. Tot slot dank te de voorzitter van de Verde diger dhr. A. Nelis allen die er aan hadden medegewerkt deze sportdag te doen slagen. R.K. Landarbeidersbond. De R.K. Landarbeidersbond St. Deusdedit afdeling Elshoui hield in de zaal van M. v. Huiten een algemene ledenvergadering. Aan wezig waren de heer Nachtzaam van de R.K. Landarbeidersbond en de heer Nuijts van de H.K.W. Aan de orde was het agenda punt: Verhuizing van de leden die op de tuinbouwveilingen werken, en momenteel lid zijn van de R.K. Bond van Landarbeiders St. Deus dedit, naar de R.K. Bond van Administratief- en Verkopend en Verzendingspersoneel St. Fran- ciscus van Assisië. Als eerste spreker kwam de heer Nachtzaam van de R.K. Landarbeidersbond aan het woord. Spr. zette uiteen waarom het vei- lingpersoneel door een beslissing van de Raad van Vakcentralen onder een andere Bondsvlag gaat werken. Spreker was er van over tuigd dat de bloeiende afdeling Elshout door deze splitsing een flink aantal leden verliest, maar vindt het juist dat de arbeiders van de veiling zich scharen achter hun nieuwe vakorganisatie om zo hun belangen in groot verband te gaan behartigen, om zo de ene onverdeelde K.A.B. een dienst te bewijzen en het ledental op te voeren door de ongeorganiseerde arbeiders die op de veiling werken te bewerken en tot leden te ma ken. De overblijvende landarbei ders van de afd. spoorde hij aan om zo mogelijk ook hun ledental op te voieren .tot welvaart van de landarbeidersbond en hun ge zinnen. De heer Nuijts kon zich felici teren met de nieuwe ledenaan winst, daar hij er nog nimmer zo gemakkelijk was aangekomen en kon zich verder beperken tot het doen van mededelingen over de resultaten van het werk op het zeer zware terrein der Tuinbouw veilingen. Met de Chr. groet werd deze vergadering gesloten. Huldiging dhr. C. Lambrechts. In verband met zijn I2J^-jarig huwelijksfeest werd de heer C. Lambrechts, directeur der Zang vereniging Uitspanning door In spanning in de intieme kring der vereniging een hartelijke hulde ge bracht. Onder leiding van dhr. D. v. d. Brink werd eerst op ver dienstelijke wijze gezongen: „Ge bed". Hierna nam de heer J. van Venrooij, voorzitter der vereni ging het woord, om het koperen echtpaar te huldigen. Hij zeide o.m. dat de vereniging deze dag niet onopgemerkt meende te mo gen laten voorbijgaan, als dank voor 't vele dat de dir. reeds voor de vereniging had gedaan. Met nadruk zegt spr. hier Uwe ver eniging, omdat U de man bent ge weest die na de bevrijding onze zangvereniging wederom ter been hebt geholpen en daaraan een da meskoor hebt toegevoegd. De ver. is U daarvoor veel dank ver schuldigd. Wij zijn er van over tuigd dat U in de toekomst met dezelfde plichtsbetrachting zult blijven werken aan de groei en bloei onzer vereniging.. Hij bood hem een prachtig ser vies aan en besloot met de hoop uit te spreken dat God zijn hu welijk rijkelijk zal blijven zegenen en allen over \2\4 jaar wederom bijeen mochten zijn om het zilve ren feest te vieren. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Lambrechts namens zijn ge zin voor de hulde hem gebracht, waarna gelegenheid was van de receptie gebruik te maken. Ontwikkclingsavonden. De onlangs gehouden gecombi neerde bespreking tussen de be sturen van de K.A.B., R.K.J.B. en de K.V.P., om te komen tot door voering van de Parochiële ont wikkelingsavonden hebben er toe geleid dat men op Vrijdag 11 No vember a.s. reeds kan beginnen. Zowel mannen als vrouwen wor den verwacht. De zaal kan en moet tot het laatste plaatsje bezet zijn. Het voorlopig programma van de sprekers die zullen komen is als volgt: 11 Nov. komt Pater Adams, met als onderwerp: „Bezit voor Iedereen". 12 Dec. spreker de Zeereerw. heer Rector Jansen, met als on derwerp: „Het Gezinsleven en de Charitas". 16 Jan. 1950 de heer P. Vriens, voorz. van de Bossche Diocesa ne Bond der K.A.B. Opening Patronaat. Zondagavond werd alhier het nieuwe patronaat plechtig inge zegend en geopend. Na de plech tige inzegening sprak de Z. E. heer pastoor een openingswoord. Spr. bracht o.m. dank aan allen die er aan hadden meegewerkt dat men met een patronaat voor lopig zo ver was. Hij hoopte ech ter spoedig zo ver te zijn dat het oude patronaat (thans noodkerk) wederom in gebruik kan worden genomen, daar er dan ook een nieuwe kerk zal zijn. Ook burgemeester van Hout sprak een woord van dank voor de totstandkoming van dit ge bouw en de onderlinge samen- en medewerking hiertoe. Onder leiding van de regisseur dhr. A. van Steensel, werd hier na door de toneelvereniging K. N. A. opgevoerd het blijspel Welkom Binnen van Chr. Hooge- werf.. Zoals we van het optreden van dit gezelschap reeds eertijds gewoon waren, was het ook nu in één woord wederom „af". Spelers en regisseur hadden eer van hun werk en oogstten telkens luide bijval. Tot slot sprak de Weleerw. heer Kapelaan een dankwoord voor aller medewerking en hoopte dat het patronaat het zijne in 't belang der jeugd zal bijdragen. Uitvoering Utile Dulci. Zondag 30 October, Maandag 31 Oct. en Dinsdag 1 Nov. 1949 gaf Utile Dulci haar eerste win- teruitvoering in het patronaat, voor donateurs en publiek. Opgevoerd werd het toneelspel ,,'n Moeder" in drie bedrijven door Cor Hermus. Alle drie de avon den was de zaal bezet en telkens ruim 350 man; een bewijs hoe het stuk in de smaak viel. Over het stuk niets dan lof en de wijze waarop het gespeeld is, was onverbeterlijk. Rolverdeling Nol Verhoeven, die in het begin even meespeelde was goed, Josien, zijn vrouw; de ze rol werd op bijzondere wijze vertolkt, een extra compliment is zeker op zijn plaats. Anna Marie, zijn zuster, viel op door haar bij zonder goed spel, evenals Peter, zijn oudste zoon. Lucie, diens vrouw, viel op door haar zeer goed spel, haar medeleven en haar geniepig spel kwam zeer goed tot uiting. Johan, zijn jongste zoon, medisch student, speelde evenals Kitten, diens verloofde, zeer goed. De Pastoorsrol was in goede handen en had ieders bewonde ring voor zijn kalm en goed spel. Domien, de knecht, een simpele, speelde de rol onverbeterlijk, zijn goed spel was te roemen. Jaantje, de dienstbode, was eveneens goed. Derk Schepens, deze rol werd netjes vertolkt, hij was er voor geknipt zou men beter kunnen zeggen. Het geheel was werk van de bovenste plank en Utile Dulci kan met genoegen terugzien op haar eerste winteruitvoering. De regie was in goede handen bij Jan Nicols; een extra compliment voor zijn rolverdeling. Uitvoering Volharding. Op Zaterdag 29 Oct. en Zon dag 30 Oct. gaf Volharding een uitvoering in café B. Oremans. Opgevoerd werd „De Lelijke Man", toneelspel in drie bedrij ven door P. Mossinhoff en verder het komische blijspel in één be drijf „Als men meisjes fopt", door Gerard Nielen. Beide avonden was de zaal bezet. In zijn wel komstwoord zeide de voorzitter, dhr. C. van Engelen, dat deze uitvoeringen stonden in het teken van het lU-jarig bestaan van Vol harding: daarom had men, om elk wat wils te geven een ernstig toneelspel en een blijspel uitgeko zen en men hoopte daarmede de vele donateurs en het aanwezige publiek tevreden te stellen. Om kort te zijn. Volharding is daarin volkomen geslaagd. Zowel het toneelspel als het blijspel oogstte veel bijval. Alle spelers waren stuk voor stuk voor hun rollen bekwaam en zonder de an deren tekort te doen, mag men toch wel een extra compliment maken voor mej. v. d. Hout voor het spelen van haar rol als blinde, die onverbeterlijk werd uitgevoerd. De rol van weduwe was in zeer goede handen, evenals haar zoon en haar dochter hierboven reeds vermeld. Haar broer speelde rol vast en zijn spel had ieders be wondering. De pensiongasten, waaronder de Lelijke Man, vielen op door hun goede spel. De dienstbode speelde voor het eerst en Volharding kan daar nog veel plezier van hebben. In het blijspel waren de spelers allen zeer goed. Het werd een ge slaagde uitvoering, waar Volhar ding met genoegen op terug kan zien. De regie was in goede han den bij Cor van Engelen, evenals de grime bij dhr. Herman. Bevrijdingsfeesten. Zaterdag 5 Nov. zal in verband met de bevrijdingsfeesten te Vlij men gelegenheid zijn voor dan sen in verschillende cafés. Daar nog geen officieel program bekend is, zal dit nog nader worden be kend gemaakt. Postduivenver. De Zwaluw. De jaarvergadering die Zater dag 5 November zou worden ge houden is in verband met de be vrijdingsfeesten uitgesteld. Nadere bekendmaking volgt. Rozenjacht. A.s. Zondag 6 November ver gadering van het Kruisbooggezel schap Rozenjacht in café A. van Vugt. Aanvang 7 uur. Belangrijke agenda, trouwe opkomst gewenst, Vergadering. Op Donderdag 3 Nov. verga dering in café van den Hout (den Braai) van het Brandrampen comité. Van alle verenigingen is een bestuurslid uitgenodigd. De opkomst wordt op hoge prijs' ge steld. Toneelvereniging V. G. T. Zondag gaf V.G.T. een uitvoe ring in Oirschot. Opgevoerd werd Zuster Annunciata, drama in 4 bedrijven, van de twee gebr. pries ter-schrijvers Jqin en Karei Filip. Dat V.G.T. grote bekendheid heeft was reeds te zien, de zaal was terstond uitverkocht en op veelvuldig verzoek werd Dinsdag nogmaals gespeeld en wederom voor een volle zaal. V.G.T. heeft haar goede naam weer eer aan gedaan, het dankbaar publiek was vol lof over spel en spelers en speelsters. BRANDRAMPEN-COMITc VLIJMEN. Het mag met voldoening ge constateerd, dat de gemeente Vlijmen in het bezit is van modern brandweermateriaal, bediend op vrijwillige ba sis door mannen, die in het waarachtig algemeen be lang bij brandblussing reeds meerdere malen tot ieders te vredenheid en geruststelling goed en groots werk hebben verricht. Dat dient gewaar deerd en dat wordt ook ge waardeerd door elk rechtge aard lid der maatschappij. Bij een brandramp blijft 't echter niet bij het feitelijke blussingswerk. Er kan wanneer 't blus- materiaal van het terrein van de brand vërtrekt na ver richte arbeid nog een taak overblijven, te weten: Zo no dig steun te verlenen aan de slachtoffers van de brand door hen huisvesting, bedde- goed, lijfgoed; kleding te ver strekken en hen in het bezit te stellen van het eventueel nodige gezinsinkomen, indien dat door de ramp eveneens verloren is gegaan. Vooral bij een brand van grote omvang kan zulks van noodwendige betekenis zijn. En in zulke omstandigheden geldt: „Wie spoedig helpt, helpt dubbel". In dat licht bezien is 't van zelfsprekend dat de behoefte zich opdringt aan het bezit van een „Brandrampen-comi té voor de gemeente Vlijmen", dat, zonodig, direct na een brand hulp overweegt en in dien noodzakelijk blijkt, actie voert tot hulpverlening en dan ook inderdaad steun biedt. Op Vrijdag 28 October j.l1. had ten gemeentehuize een oprichtingsvergadering plaats waarop ook bedoeld „Brand rampen-comité Vlijmen" is gesticht en gèïnstalleerd. Dat comité hoopt op ieders waar dering en steun, bedenkende, dat ook eenieder een brand ramp treffen kan (denk eens aan bliksem-inslag, aan over slaande brand, aan andere on gewilde oorzaken, welke Uw pand en Uw bezit aan de Ro de Haan ten prooi doen val len). En daarbij dient bedacht dat hulp van nationale of pro vinciale instellingen in die omstandigheden als regel niet is te verwachten, indien niet in de gemeente van de brand ramp zelf een plaatselijke hulpverlenings-actie is ge voerd en met succes is ge voerd. Dat is voor ieder dui delijk. Een permanent „Brand rampen-comité" is in vele op zichten een onmisbare instel ling voor elke gemeente en daarom is het een gelukkig verschijnsel dat de gemeente Vlijmen zich nu mag verheu gen in het bezit van een „Brandrampen-comité". Aan de dag van heden en naar het zich laat aanzien voor de toekomst ook met het oog op de schaarste en duurte der goederen is 't bestaan van dergelijk comité nog dringender een onmisbaar apparaat. Het Comité is als volgt sa mengesteld: M. van Wagenberg, voor zitter; A. v. d. Hout, secretaris; W. Kuijs, penningmeester. Leden: 1. J. v. Hout, burgemeester. 2. N. v. Bokhoven, wethou der. 3. C. Berkelmans, wethouder 4. P. Achten, secretaris. 5. J. Heesakkers, pastoor. 6. W. Poort, predikant der Ned. Herv. Gemeente. 7. T. P. Martens, arts. 8. W. Daelmans, voorzitter Middenstands Organisatie. 9. J. Klerks, voorz. J. B. S. 10. J. Kooien, voorz. K.A.B. 11. F. v. Wagenberg-Daalde- rop, namens R.K. Werk gevers. Het giro-nummer van het „Brandrampen-comité Vlij men" is 412863, ten name van W. Kuijs, penningmeester. Dansavonden. De dansavonden die op Zater dag en Zondag j.l. in de zaal van G. Kolen ten bate van ons Kath. Thuisfront werden gehouden, zijn een reuze succes geworden. Het doel van deze actie was gelden bijeen te brengen, om aan onze soldaten die in Indonesië verblij ven een Kerstpakket te kunnen zenden. Het dansorkest wist er de stemming goed in te houden; te vens was er een rad van avontuur aan verbonden en in de pauze s werden aardige attracties verloot. Oprichting. Verleden week werd in het café van Ant Vugts definitief een car navalsclub opgericht, die de naam zal dragen „De Club van elf". Deze club heeft het doel om met de jaarlijks terugkerende car naval, aan de traditionele groeps wedstrijden deel te nemen en te bevorderen dat de van ouds be kende carnavalsviering op onze eigen plaats behouden blijft en zodoende tijdens' die dagen ver maak te brengen aan jong en oud. Ook dames kunnen zich daarbij aansluiten om zodoende met ge mengde groepen te kunnen uitko men. Het bestuur bestaat uit de heren Th. de Vaan, L. v. d. Wiel en J. van Gestel, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester. Bevrijding. Op 5 November zal het dan 5 jaren geleden zijn dat ook ons dorp na een wrede onderdrukking van vier en een half jaar, door de geallieerden uit handen van de Duitse tyrannie werd ontrukt. Na dagen van angst en span ning vanwege het steeds toene mende granaatvuur, kwamen in de nacht van 4 op 5 November on derdelen van een Schots regiment triomfantelijk onze plaats binnen, die ondertussen reeds' door de vij and was verlaten die een veilig heenkomen over de Maas had gezocht. De bevrijders werden dan ook door de bevolking op uitbun dige wijze begroet, overtuigd dat zij waren weer vrij te zijn. Inten-. tief werd dan ook aan de her bouw van de geleden schade be gonnen en door actieve samen werking is ons dorp weer in zijn vroegere luister hersteld. Ter her denking daarvan zal op 5 en 6 November a.s. gelegenheid tot dansen worden gegeven. Chr. Oranjevereniging. J.l. Donderdagavond kwam de Oranjevereniging Sprang in jaar vergadering bijeen. De belangstel ling was niet groot. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter, de heer W. Timmermans, de aan wezigen welkom en concludeerde uit de opkomst der leden, dat deze schijnbaar zoveel vertrouwen stellen in het bestuur, dat zij al les maar aan hen overlaten. De secretaris de heer W. Bras penning bracht hierna een uitge breid jaarverslag uit, waarin hij de belangrijke feiten der vereni ging de revue liet passeren. Ook de penningmeester de heer P. Schiedon brengt verslag uit, waar uit blijkt dat de finantiën der ver eniging geen zorg baren. Beide functionarissen wordt dank ge zegd. De controlecommissie bracht bij monde van dhr. A. Braspen ning verslag uit, waaruit bleek dat alles in orde was bevonden. De bestuursverkiezing werd uit gesteld, waarna de voorzitter de vergadering sloot, na in zijn slot woord de hoop te hebben -uitge sproken dat op een volgende ver gadering meer belangstelling van de zijde der leden zal bestaan. In de rijk met bloemen versier de raadszaal ten gemeentehuize te Sprang-Capelle had Dinsdagavond de huldiging plaats van de heer P. van der Schans, die de dag herdacht dat hij vóór 25 jaar in dienst trad als gemeentebode der gemeente Sprang-Capelle. Naast de jubilaris met zijn ge zin en familie, waren aanwezig de leden van de gemeenteraad, het secretarie- en gemeentepersoneel en verschillende vroegere ambte naren ter gemeentesecretarie, enz. Allereerst sprak de burgemees ter, de Edelachtbare Heer A. Smit de jubilaris in hartelijke bewoor dingen toe en noemt hem gemoe delijk „Peer", zoals men ten ge meentehuize gewend is met elkaar om te gaan. In de Griekse mythologie lezen we zegt de burgemeester, dat Zeus twee bekers heeft, de ene met een bittere, de andere met een zoete drank, en spr. werd hieraan her innert, omdat het bij zijn ambt behoort de ene keer een bittere drank toe te reiken en de andere keer een zoete; het eerste is on prettig, het andere prettig. De bur gemeester is verheugd bij deze ge legenheid, nu Peer 25 jaar in dienst der gemeente is, de eerste te mogen zijn die hem hiermede hartelijk feliciteert. De heer v. d. Schans heeft de gemeente 25 jaar met trouwe plichtsbetrachting en aanhankelijkheid gediend. Daarom is het spr. een genoegen dat deze le Nov. 1949 voor hem tot een onvergetelijke wordt gemaakt. In de Echo zijn je deugden op gesomd, zegt spr., en daarbij was niets overdreven. Bij zijn overwe ging of spr. aan Peer soms nog iets zou wensen anders te zijn, kwam hij tot de slotsom dat er niets is dat hij anders zou wen sen en dat is niet alleen sprekers oordeel, maar van schier de ge hele bevolking. Dat bleek ook vandaag, want van jong en oud, rijk en arm mocht v. d. Schans blijken van belangstelling ontvan gen en dat wil in een gemeente als Sprang-Capelle wel iets zeg gen. Mochten er misschien al en kelen zijn die het niet zo op hem hebben, dan zou spr. zeggen: Wie qeen vijand heeft, is geen persoon lijkheid. van Zit beter Staat beter Bij deze huldiging wil de bur gemeester ook graag zijn vrouw en kinderen betrekken. Een bekend dichter heeft eens gezegd dat aan ieder groot geluk wel een plekje schaduw is, en dat zal ook voor jullie op deze dag wel zijn, nu je jongen in Indië is. Onze wens is ook dat je hem in gezondheid moogt terugzien. Het gemeentebestuur heeft het niet bij woorden alleen willen la ten, waarom de burgemeester na mens de gemeente met toepasse lijke woorden de jubilaris een prachtige fauteuil en een etui met vulpen en vulpotlood aanbiedt, daarbij de hoop uitsprekende, dat de jubilaris daar veel gebruik van zal maken. Spr. weet dat de jubilaris de eerste zal zijn die zegt dat de ver diende lof die hem is toegezwaaid, te groot is en zal instemmen met zijn godsdienstige overtuiging, die hem bijbrengt dat het zijn plicht is zijn taak te vervullen zoals hij deed. Spr. is met een beker begonnen en wil daarom ook daarmede be sluiten en wijst dan op Psalm 116, waarin gesproken wordt over de beker der dankzegging. Spr. is overtuigd dat de jubilaris zal in stemmen met de woorden dat hij het niet deed in eigen kracht en hij God zal danken die hem deze kracht gaf. Spr. hoopt dat Hij de jubilaris ook in de toekomst nabij mag zijn en deze tot zijn pensi oengerechtigde leeftijd in dienst der gemeente mag blijven. De jubilaris, zichtbaar aange daan en geen woorden kunnende vinden, dankt met enkele woorden voor alles, en zegt daarbij niet meer gedaan te hebben dan zijn plicht was. De heer G. A. S. de Bas spreekt namens de Raad enkele woorden van hartelijke gelukwens, waarbij hij de jubilaris dankt voor zijn buitengewoon groot verantwoor delijkheidsgevoel, dat men maar weinig aantreft. Hij hoopt dat de jubilaris de raadsleden nog lang de presentielijst ter tekening zal kunnen aanbieden. Namens de raadsleden biedt de heer de Bas de jubilaris een prachtige schemer lamp aan, waarvoor de heer v. d. Schans hartelijk dankt, met de er kenning dat hij er „paf van staat". De gemeente-secretaris de heer v. d. Bos, spreekt de jubilaris na mens secretarie-personeel, gemeen te-personeel, gemeente-architect, personeel der O. L. school, enz. toe en zegt dat op hem de zeer prettige en aangename taak rust, de jubilaris van harte geluk te wensen met zijn 25-jarig jubileum als gemeente-bode. Met deze be langrijke gebeurtenis feliciteert spr. eveneens zijn vrouw en verdere familie van harte. Uit de woor den van anderen is reeds over duidelijk gebleken hoe Uw werk als gemeente-bode in hoge mate wordt gewaardeerd. Als man van grote werkkracht en ijver, met Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij U enige ruimte te verlenen in Uw blad aan het navolgende. Bij voorbaat dank. Van vele zijden bereiken 't „Comité tot stichting van een Monument ter nagedachtenis aan Jan de Rooy" verzoeken, hoe de stand van zaken is omtrent de plaatsing van dat Monument. Ons comité kan deze vragen zeer wel billijken en ook wij betreuren het ten zeerste dat nog steeds niet is overgegaan tot plaatsing. Zoals bekend werd inder tijd een ontwerp tentoonge steld en ter goedkeuring aan de Provinciale Commissie voor de beoordeling van oor logsmonumenten voorgelegd. Deze commissie heeft ondanks al ons pogen zich niet met 't ontwerp kunnen verenigen, omdat naar hare mening het niet paste in de omgeving, waarin het gedacht was. De Provinciale weg te Sprang, waarlangs wij het wensten te plaatsen, was naar haar oor deel daarvoor niet geschikt, derhalve werd door Ged. Sta ten ook de nodige goedkeu ring voorbehouden. Met deze zienswijze der commissie ver enigde de Landelijke Commis sie zich en in besprekingen bleek ons dat zij de voorkeur gaven aan een nieuw ontwerp en het oude terzijde wilden stellen. Er bleef ons dus niet anders over dan met de beelhouwer nader overleg te plegen. Na dit overleg werd besloten een nieuw ontwerp door de beeld houwer te doen vervaardigen, waarbij hij samen zou wer ken met de heer Ir. van der Laan te Leiden, die het ar chitectonisch gedeelte zou verzorgen. Bij dit besluit werd tevens overwogen het monument niet te plaatsen tussen de oude en nieuwe Provinciale weg, maar ten Oosten van de nieuwe Prov. weg, om mede daardoor meer zekerheid voor goedkeuring te verwerven. Hoewel de opdracht tot dit nieuwe ontwerp reeds in Juni 1949 werd verstrekt, werd dit tot op heden niet ontvangen; hieraan zal de langdurige bui tenlandse reis van de beeld houwer vermoedelijk niet vreemd zijn. De heren hebben evenwel thans toegezegd zeer binnen kort met het nieuwe ontwerp te komen. Zodra dit ontvan gen is, hopen wij daarvan mededeling te doen. Namens het Comité, J. v. Herpen, Voorz. Vrijh.-Capelle, 29 October 1949. veel initiatief en rijke ervaring, hebt U zóveel voor deze gemeen te gedaan, dat er geen woorden te vinden zijn om dit er in uit te drukken. De secretarie, het per soneel van hoog tot laag, heeft in bijzondere mate kunnen profiteren van Uw ruime kennis en grote arbeidskracht en daardoor altijd een grote steun in U gevonden. Altijd stond U, aldus de secreta ris, gereed, om ons te helpen. Geen werk was voor U te zwaar en ik geloof me niet aan overdrij ving schuldig te maken als ik hier in deze bijeenkomst verklaar, dat U een pijler van onze administra tie was. Zeer zeker, wij kunnen roemen over Uw trouw. Uw plichtsbetrachting, Uw zakelijkheid en Uw verantwoordelijkheidsge voel, en in dit verband is het een groot voorrecht te weten, dat de ze eigenschappen bij U wortelen in een Christelijke levensopvatting, welke Gij door kwaad en goed gerucht, op elk terrein van Uw practische werkzaamheid, metter daad aanhangt. Naast God, die in Uw persoon aan ons zo n getrouw medewerker schonk, danken wij U oprecht voor al hetgeen Gij voor ons en de gemeente hebt ge daan. Met de wens dat de Aller hoogste hem tot in lengte van ja ren moge sparen voor zijn gezin en familie, besloot spr., waarna hij de jubilaris een prachtige schil derij aanbood. De jubilaris dankt ook de ge meente-secretaris hartelijk voor 't gesprokene en voor het prachtige schilderstuk. De heer van Herpen feliciteer de de jubilaris als voormalig se cretarie-ambtenaar, maar nog meer als vriend, voor de persoonlijke vriendschap van hem ondervon den en bood hem uit dankbaarheid een herinnering aan. Namens het personeel der O.L. school dankte de heer v. Nieu wenhuizen de jubilaris voor de bereidwilligheid gedurende al die jaren, maandelijks het salaris van het schoolpersoneel te bezorgen. Nadat de jubilaris ook deze sprekers hartelijk heeft gedankt, wordt onder het genot van koffie met gebak, sigaren en een glaasje enige tijd aangenaam doorge bracht. Ook wij bieden de heer van der Schans en zijn familie hierbij nog gaarne onze hartelijke geluk wensen aan en hopen dat hij noq vele jaren zijn behulpzame taak maq vervullen. Bevorderd. Bij Koninklijk Besluit van 7

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2