DE LMGSTBHT ELSHOUT NIEUWKUiJK VLIJMEN HEUSDEN FEUILLETON ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL. Leo Lorre helpen Ridder Radbout DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 VOORWAARDEN VOOR DE WARE VREDE. DE BINNENLANDSE MISSIE. naastenliefde predikt als eerste beginselen sterker: als kenteke nen, waaraan men de volgelingen zal herkennen van Hem, die in de parabel van de barmhartige Sa maritaan, in Zijn gebed voor Zijn beulen en in Zijn vergeving aan de moordenaar, de enige weg aangaf, die onder alle omstan digheden en in alle tijden leidt naar een uitweg, naar Hem. Zakelijk was het niet zo n erg succesvolle tocht, waarop een aantal Nederlanders zich met goed eten en drinken in Hotel Royal in Hengelo voorbereidden op die avond in de vroege herfst. Het moet zelfs betwijfeld wor den of een redelijk aantal van de deelnemers voldoende oog gehad heeft voor de menselijke ruïnes waartussen zij gedurende korte tijd verkeerden, gevangen als zij waren in de warreling van Mes- sebezoek, dancings en uitspattin gen van de ergste soort, waarover nog veel meer zou kunnen wor den gezegd. Het is echter te hopen, dat vroeg of laat maar liefst vroeg, want het is de hoogste tijd colonnes van goedwillende men sen zullen gaan uitzwermen over dit uitgestrekte missiegebied met als voornaamste wapens liefde, liefde en nog eens: liefde. 's-Hertogenbosch. GEMENGD STOKEN VAN ANTHRACIET MET EIERKOLEN OF COKES IN HAARDEN. De Adviescommissie voor de Huisbrandvoorziening deelt 't volgende mede: Reeds meerdere malen is van overheidswege gewezen op het ernstige tekort aan an thraciet en op de daaruit voor 't publiek ontstane noodzaak om een gedeelte van 't gezins rantsoen van elf eenheden in andere soorten van de handel te betrekken. Dit tekort aan anthraciet is uiteraard een ongerief voor gezinnen, die alleen over een haard be schikken, waarvoor anthraciet dit valt niet te ontkennen de meest geschikte brand stofsoort is. Het stoken van uitsluitend eierkolen of cokes in een haard, moet worden ontraden. Het gebruik van alleen eier kolen veroorzaakt een te gro te roetafzetting op de circu latie-wanden, hetgeen tot ge volg kan hebben dat de haard tijdens de winter zal moeten worden schoongemaakt. Het stoken van alleen cokes heeft het bezwaar, dat hierdoor het gevaar ontstaat, dat de stook- pot wordt beschadigd, terwijl bovendien het vuur dooft. Proeven hebben echter aan- Copyright Ramad Pre»» De vluchteling liep tcat hij lopen kon Hij voelde dat alles voor hem op het spel stond. Maar tegen de rappe negers kon hij toch niet op. Leo keek vol be wondering toe hoe snel de zwartjes voortrenaen. Zienderogen haalden ze op den blanken vluchteling in, die, toen hij ontdekte, dat zijn voorsprong hem met zou baten, begon te kermen van angst. Boontje komt om zijn loontje" zei Leo in zichzelf. Nog 100 meter, nog 60 daar grepen twee paar zwarte handen den die] in zijn kraag. Die begon met een te lamenteren, dat het in de pot zo warm was en dut-ie eigenlijk toch niets misdaan had Maar de kaffers verstonden hem niet en beduidden dat hij terug moest lopen. Daar had Leo's tegenstander blijkbaar weinig lust in, maar de zwartjes maak ten korte metten. Ze schreeuwden wat en dreigden met hun speren en toen dat niet hielp, pakten ze hun buit resoluut in ziin nelc vast en sleepten hem in de goede richting. Wanneer de lastige vluchteling soms te teel tegenspartelde, prikte een gespierde neger hem even met een speer in zijn buik. ,,Dat helpt" glchelds Lorre, die het hele tafereel als een toneelstuk voor zijn ogen zag ont rollen. Op de plaats van uitgang teruggeko men, werd de ex-waard in een klein hutje opgesloten, waarbij drie inboor lingen de wacht hi.'.den. „Dit is mijn kans" dacht Leo, en begon direct de zwarte menigte toe te spreken. Nog maals legde hij den kaflerkoning uit, dat hij icas gekomen om den blanke mee te nemen en eindigde met de harts tochtelijke uitroep: „Geef mij dezen misdadiger mee. Eerst dan zal dit dorp in vrede en veiligheid kunnen leven". Leo wachtte wat cle koning zou zeggen. Flitsdaar vloog een vergiftigde pijl langs zijn hoofd cn opeens klonk er weer een luid geschreeuw. (Wordt vervolgd.) getoond dat het stoken van anthraciet en eierkolen, of van anthraciet en cokes, bo venvermelde bezwaren weg neemt, indien onderstaande adviezen in acht worden ge nomen: Gemengd stoken van anthraciet en eierkolen. Het bijvullen met 't meng sel, dat ten hoogste voor de helft uit eierkolen mag be staan, moet in kleine hoeveel heden op een goed brandend vuur geschieden, met uitscha keling van de circulatie. Pas wanneer de eierkolen begin nen te gloeien, kan van de circulatie weer worden ge bruik gemaakt. Voor de nachtafstelling van de haard moet overwegend met anthraciet worden bijge vuld om het doven van het vuur gedurende de nacht te voorkomen. Gemengd stoken van anthraciet en cokes. Wanneer wordt uitgegaan van het gewicht zal 't meng sel moeten worden samenge steld in een verhouding van 2 kg. anthraciet tegen 1 kg. cokes. Bij het vullen van een in houdsmaat, bijv. een kolenkit, dient men iets meer antraciet dan cokes te nemen, bijv. 3 scheppen anthraciet tegen 2 scheppen cokes. De afmeting van de cokes moet gelijk of iets kleiner zijn dan die van de anthraciet. De haard mag met dit mengsel niet overmatig fel worden gestookt en niet te snel worden getemperd. Voor de nachtafstelling dient eveneens hoofdzakelijk met anthraciet te worden bij gevuld. PATER OTHMARUS OVER VERBETERING VAN MILIEU NOODZAKELIJK. Vrede is rust in orde. Daar zijn we nog ver vanaf, want sinds de bevrijding heerst er een geweldige wanorde over de hele wereld. De verbetering van de wereld door verbetering van het milieu is zeker zo noodzakelijk als door de verbetering van onszelf. Godsdienst moet de basis zijn van het hervormings program. Godsdienst is peilbaar aan de liefde tot de evenmens. Dit zijn zo enkele gedach ten die Pater Othmarus op de eerste Ontwikkelingsavond van de K.A.B. Maandagavond naar voren bracht en die de moeite van het overwegen waard zijn. Hij constateerde dat vrede het diepste verlangen van al le mensen is. Er zijn er die ze zoeken langs de verkeerde weg, volgens het principe „Wilt ge vrede, bereid U dan voor op de oorlog". Pater Oth marus definiëerde de vrede eenvoudig als rust in orde. En op dit thema bouwde hij zijn betoog verder op. Want hij moest constateren dat we van dit ideaal nog ver ver wijderd zijn; immers, er heerst sinds de bevrijding 'n geweldige wanorde op alle ge bied. En niet alleen sinds de bevrijding, want de chaos van nu is een voortzetting van de chaos van vóór de oor log. Want met de dood van Hitler was de zaak niet af gedaan. Onder hem is de strijd tussen kapitalisme en armoe de uitgevochten, maar niet beslist. Nu komt het er op aan, te tonen dat we 't goed menen. Sprekend over de verschil lende gebieden waarop de wanorde heerst, concludeerde Pater Othmarus dat ook in Brabant veel is veranderd, waarbij hij vooral wees op de verhouding van velen tegen over het geloof en de Kerk. Wel komt er zo een scherpere scheiding tussen geloof en on geloof. Verder sprak hij over de verandering die de indu strialisatie teweeg brengt, zo als het feit dat steeds meer meisjes op de fabrieken gaan werken. Hij achtte industria lisatie niet uit den boze, maar we moeten bereid zijn om die op te vangen, zorgen dat de goede, Brabantse mentaliteit bewaard blijft. De leuze van Henri de Greeve „Verbeter de wereld, begin met jezelf", kon Pater Othmarus maar tot op zekere hoogte delen. Hij zocht het meer in het milieu en hij gaf aan dat we het goed menen, mensen, die producten waren van de omgeving waarin zij terecht kwamen. Sterk drong hij dan ook op verbetering van de milieu's aan. Positieve conclusies. Pater Othmarus constateer de uit de toestand dat de maatschappij versleten is. Toch zag hij de toekomst niet somber of zwartgallig, maar beschouwde de wanorde van nu als de pijn van de geboor te van een nieuwe tijd. Hij gaf daarbij enkele positieve tips, die in praktijk moe ten worden gebracht om de ware vrede te bereiken. Voor eerst moet de kapitalistische gedachte uitgebannen wor den: geen haat tussen de vol keren en geen egoïsme. We moeten in eigen land de strik te rechtvaardigheid betrach ten: niemand mag verdrukt worden. De vrede moet terug gebracht worden in de Kerk. Verdieping van het godsdien stig leven is even goed nodig als verzorging van het lichaam, want ons uiteindelijk doel is de hemel. Godsdienst moet de basis zijn van 't her vormingsprogram. De sociale vrede -moet heersen in de standen onderling. Allen zijn gebonden aan elkaar, allen moeten dus voelen voor el kaar, voor de organisatie. Men dient niet aleen lid te zijn om van de organisatie te plukken. Nogmaals drong Pater Oth marus er op aan te werken aan de verbetering van het milieu. Hij was van mening dat geloofsafval bloeit op economische ruïnes. Hij on derstreepte zijn uitspraak met die van St. Thomas van Aqui- ne: „Voor een godsdienstig leven is een zekere welstand nodig". Dan wees de spreker er nog op dat de godsdienst peilbaar is aan de liefde tot de evenmens. Tenslotte sprak hij over de noodzakelijk heid van op de eerste plaats iechtvaardigheid en vervol gens liefde. De nieuwe maat schappij komt, zo besloot Pa ter Othmarus, als we er allen aan meewerken. Voorzitter Smolders had de bijeenkomst geopend. De op komst was, zoals hij zei, in vergelijking met vorige jaren, niet onbevredigend, maar de zaal kon nog veel voller zijn. Na afloop van de causerie dankte hij de spreker. De Harmonie „St. Crispijn" zorgde voor een opgewekte muzikale omlijsting. Zondag is in alle kerken van ons Bisdom een brief voorgelezen van de Bisschop Mgr. W. Mutsaerts, waarin deze de instelling bekend maakt van de St. Willebrord- Zondag, de Zondag onder het octaaf van St. Willibrords feest op 7 November. Deze heeft ten doel om bij de ge lovigen de gedachte levendig te houden dat ook voor de binnenlandse missie, gebed, offer en aalmoes nodig zijn. Op deze Zondag zal een col lecte gehouden worden, die de Bisschop van harte aanbe veelt. Hij begroet met grote in stemming de oprichting van het St. Willibrord-Apostolaat, dat van zijn leden een waar achtig katholiek leven vraagt, waardoor anderen worden aangetrokken en niet afge stoten. Verder vraagt het een kort, maar dagelijks gebed voor de zondaars die zijn af gedwaald, voor hen die God niet kennen, en ook en voor al voor hen die hunkeren naar God en zoeken naar de waar heid. Tenslotte vraagt het Apostolaat een geringe aal moes, die practisch door iede re katholiek opgebracht kan worden. De Bisschop eindigt zijn schrijven met een opwekking om aan het geloof de deugd te paren, met de deugd de kennis, met de kennis de zelf beheersing, met de zelfbe heersing de volharding, met de volharding de vroomheid, met de vroomheid de liefde, ontleend aan de Tweede Brief van de H. Petrus. ZONDAGSRIJVERBOD OPGEHEVEN NA 1 JANUARI? Het Zondagsrijverbod voor automobielen en motorrijtui gen zal op 31 December van dit jaar, naar „De Telegraaf" uit regeringskringen ver neemt, ophouden te bestaan. Na die datum is n.l. de wet, die de rijvergunningen regelt, niet langer van kracht. Hot zou niet in de bedoeling lig gen een ontwerp tot verlen ging van deze wet in te die nen. IN EN OM HET VOGELLEVEN. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door H. VAN HEESWIJK. 22) Greet was in de keuken bezig en toen ze de wagen aan hoorde komen, wilde ze na tuurlijk het afscheid niet sto ren. Maar aan het gezicht van haar zusje dat op huilen stond zag ze al genoeg. Inwendig schold Greet de bleue en be deesde vrijer uit voor al wat mooi en lelijk was. Maar ze legde troostend een arm om haar zusje heen en voerde haar naar het keukentje. „Hier is een lekker kopje koffie", zei ze zacht en harte lijk, „drink dat eerst maar 'ns uit". Maar Annie barstte in een tranenvloed los en Greet liet haar begaan, begrijpende dat dit de beste oplossing was van het ogenblik. De volgende dag fietste Greet naar de garage, waar de beide vrienden druk aan 't werk waren aan een in de af gelopen nacht in de soep ge reden vrachtwagen. Joop. die onder de olie en de smeer zat. dook glimlachend onder de> auto vandaan en kwam met uitgestrekte armen naar het meisje toe. Maar deze week kwasi-verschrikt achteruit. Evenwel stoorde Joop zich Op Maandag 31 October '49 waren vele vogelliefhebbers in de zaal van café Van Heeswijk te Kaatsheuvel aan wezig, om over te gaan tot de oprichting van een afde ling van de Zuid Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers en Vogelbescherming. Door de heer v. Wanrooy werd de vergadering geopend en werden de aanwezigen hartelijk welkom geheten, in het bijzonder de drie afge vaardigden van de Z.N.B. De voorzitter van de Z.N.B. de heer v. Eilzen uit Tilburg, bracht op zeer duidelijke wij ze het doel van de vereniging en de noodzaak om zich daar bij aan te sluiten naar voren. Spreker sprak zijn mening uit dat binnen korte tijd het houden van kooi- en volière vogels wettelijk verboden zou worden, hetgeen een ramp zou zijn voor onze liefhebbe rij. De vogelsport heeft onder de gewone werkmensen de meeste liefhebbers. Zij vinden daarin, na hun dikwijls zwa re dagtaak, hun ontspanning. Zij voelen zich één met de vo gels en kunnen deze niet mis sen. Maar al te vaak worden zij voorgesteld als de uitroei ers van onze vogelstand en zij die zich schuldig maken aan een vorm van dierenmishan deling. Niets is echter minder waar. Evengoed als kanaries en exoten in volières meer nog dan in de natuur tot vermenigvuldiging overgaan, zijn ook onze inlandse vogels daartoe in staat, hetgeen met voorbeelden door de spreker werd gestaafd. Hierdoor wordt uitsterven van sommi ge vogelsoorten voorkomen. Aan vergiftige besproeiïngs- middelen, kunstmeststoffen, vallen jaarlijks vele duizen den vogels ten .offer. Door het hakken van bossen, heggen en struikgewas, wordt voor sommige vogels de broedge- legenheid onmogelijk ge. maakt Dat de ware vogelliefheb ber zich schuldig maakt aan dierenkwelling, wordt ter be- voegder plaatse verkeerd voorgesteld. Wij houden van onze vogels, verzorgen deze uitstekend en ondervinden daai'van van de vogels in velerlei vorm „dank". Met ontzetting namen ook wij ken nis van het bericht in de pers dat bij een zending exotische vogels van de 2000 er 1000 bij aankomst op Schiphol dood waren. Dit is niet ons werk en wordt ook door ons even eens veroordeeld. Wij vragen toestemming om zij het in beperkte mate vangvergunningen te ver krijgen, teneinde onze vo daar niet aan en hoewel hij haar niet aanraakte, wist hij toch een kus op haar lippen te drukken. „Zeg", zei ze blozend, hoe wel ze het toch wel prettig vond, „geneer je een beetje, iedereen kan ons zien". „Ga dan maar mee naar mijn kamertje", nodigde hij lachend uit, „dan zijn we al leen". „Best", zei ze, „maar op één voorwaarde: dat je met je groezelige handen van me af blijft". En ze liet er zacht op volgen: „ik moet even met je praten, maar zonder Fred". ■„Kom maar mee", antwoord de hij begrijpend. Hij ging haar voor naar boven en na dat hij haar onder veel pro testen die maar half gemeend waren, opnieuw gekust had, gingen ze tegenover elkaar in de stoelen zitten. „Steek van wal", nodigde hij uit; „ik vermoed al wat er gaande is". „Juist. Heeft Fred nog ver slag uitgebracht van zijn uit stapje van gisteren?" „Nou", bromde de jongeman gemelijk, „ik had hem wel 'n pak slaag kunnen geven. Zo'n dooie diender". „Annie is natuurlijk een beetje overstuur. Ze houdt van Fred". „En Fred is stapel op haar. Maar hij is te verlegen om zich te uiten. Op het gebied van meisjes is hij nu eenmaal erg schutterig. Was hij altoos al". Ze glimlachte verleidelijk: „Jij niet, hé, Don Juan?" „Nee, dat gaat wel" zei hij opgewekt glunderend, „mij lières te bevolken, mede voor al, om mede te werken om een uitroeiing van sommige vogels te voorkomen. Hierna werd door de secre taris van de Z.N.B. de gelegenheid gegeven om voor te lezen de schriftelijke verzoeken, gericht aan de Mi nister van O. K. en W. en de daarop gegeven antwoorden. Hieruit bleek, dat door het bestuur van de Z.N.B. geen gelegenheid voorbij gegaan is om de Minister te verzoeken over te gaan tot het verstrek ken van vangvergunningen enz. Tot nog toe echter zon der resultaat. Uit de antwoor den van Zijne Excellentie is tussen de regels door te lezen, dat nog strengere bepalingen omtrent het houden van vo gels in petto zijn. Het minste dat nog meer wordt verboden, is genoeg om onze mooie lief hebberij totaal te niet te doen. Daarom, vogelliefhebbers, als één man achter het be stuur van de Z.N.B. Slechts met Uw aller steun is kans van slagen verzekerd. Ter vergadering werd door de aanwezigen ruimschoots gebruik gemaakt van de ge legenheid tot het stellen van vrageij en op zeer prettige wijze werden diverse vragen door de drie afgevaardigden van de Z.N.B., tot aller vol doening beantwoord. Hierna werd overgegaan tot de oprichting van een nieuwe afdeling en werd een voorlo pig bestuur benoemd, nadat alle aanwezigen zich als lid hadden opgegeven. Met het verzoek aan alle aanwezigen om hun kennissen en vogelvrienden met het be staan en doel van de vereni ging op de hoogte te stellen en ze bij de eerstkomende vergadering mede te brengen, werd door de heer van Wan rooy deze zeer geslaagde ver gadering met dank voor aller opkomst, gesloten. Vergadering O. L. Vr. Schuts. Bovengenoemde vereniging hield Zondag 6 November in haar stamcafé van de Gez. Klerks eer. algemene ledenvergadering na de Hoogmis te half 12. Zeer veel le den waren aanwezig, ook de as pirantleden hadden trouw aan de oproep gehoor gegeven. De hoofdman opende deze bij eenkomst met de chr. groet en heette de aanwezigen van harte welkom. Vandaag kregen drie gildebroe- ders hun waarborgsom a 3.— als een jaar trouw lid terugbe taald, n.l. W. Snelders, J. v. Es en Jos Gelen. Een schrijven was binnengeko men van het gemeentebestuur van Drunen, waarin werd medege deeld dat de subsidie van 50.-, toegekend aan O. L. Vr. Schuts in de vergadering van 22 Decem ber 1948, in entvangst kon wor den genomen. Een schuldbekentenis aan de gez. Klerks, groot 250.—, werd voorgelezen en getekend. Deze lening werd aangegaan voor de tijd van 5 jaar 3Yi met een aflossing van 50.— per jaar, een gelijk bedrag als de subsidie der gemeente. Door het bestuur werd deze schuldbekentenis geparafeerd. Mededeling werd gedaan be treffende de te houden Gildedaq. De heer W. Klerks, die met de hoofdman de vergadering van de Kring Maasland heeft bijgewoond deelde mede dat er twee aanvra- gèn om een gildedag waren bin nengekomen, n.l. een ,uit Elshout en een uit Es. Een stemming die daarop volgde wees uit dat van de 19 aanwezige stemgerechtig den er 10 op de gildebroeders uit Es en 9 stemmen op O. L. Vr. Schuts werden uitgebracht. Verder stelde de heer Klerks voor om een documentair archief in te richten, waarin alle eigen dommen der vereniging staan ver meld, daar bij een eventueel ver loren gaan van deze bescheiden, men dan altijd nog daar terecht kan om na te gaan wat men ge had heeft. Besloten werd om aan de mili tair W. v. d. Wiel in Indië een kerstpakket en aan de heer Jos Lommers, patiënt van de Klok- kenberg, een St. Nicolaaspakket te zenden. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. De vragenstel lers werden bevredigend beant woord. Uitvoering. Op Zondag 13 November a.s. geeft de voor kort alhier opge richte Zangvereniging „Sempre Animato", onder leiding van haar directeur, de heer Michiel v. Hei voort, in het vereniginggebouw haar eerste grote winteruitvoe- ring. Aan deze uitvoering zal me dewerking worden verleend door de toneelvereniging „O.B.K." uit Goirle. O.B.K. zal voor 't voet licht brengen „Een huis vol her- dunkt, daarvan weet jij mee te praten". „En of. Nee, blijf daar maar rustig zitten, smeerpoets. Je ziet er uit „Als een engel bedoel je na tuurlijk", viel hij raar onver stoorbaar in de reden, „dat weet ik al. Maar wat wou je eigenlijk zeggen?" „Wij moeten wat doen, Joop. Dit kan zo niet blijven. Hoe moedigen we Fred aan?" Joop krabde zich eens achter zijn vuile oor. „Tja, daar zeg je zowat. Ik zou 't wel weten, hé?" „Ja", antwoordde ze la chend, „dat is me bekend. Maar daar heeft Annie niets aan". „Als ik Fred eens voordoe hoe hij Annie moet kussen?" Hij keek haar olijk aan". „Joop, blijf nu even serieus" „Jaloers?" „Neen, dat weet je wel beter. Maar doe me eindelijk eens een goed plan aan de hand". „Ja, dat weet ik zo één twee-drie niet. Of wacht eens: Komen jullie vanavond om een uur of half acht een poos je buurten. Intussen zal ik proberen of ik er wat op kan vinden". „Hebben jullie het niet te druk?" „Gaat wel. Die vrachtwagen beneden moet uit elkaar. Doch daarmee hebben we wel een paar dagen de tijd. Afgespro ken?" „Goed, ik vertrouw op jou. Maak jij nu, dat het met die twee in orde komt". „En wat krijg ik dan daar voor", vroeg hij schalks. Ze stond lachend op, keek hem een ogenblik innig aan en voorzichtig een hand op zijn schouders leggend drukte ze een hartelijke kus op zijn mond. De rest krijg je, als je slaagt. Goed?" „Best. Maar met rente, meisje. Zo gemakkelijk kom je niet van me af. Je boft dat ik er als een Turk uitzie. Maar anders.Hij maakte een dreigende beweging, als of hij haar wilde omhelzen. „Joop, je laat het hoor! Denk om mijn kleren". Lachend gingen ze weer naar beneden. Fred keek even van onder de wagen naar het tweetal, bromde een groet en ging toen weer verder met zijn werk. Joop deed haar uit geleide naar buiten en keek haar na, tot ze uit het oog verdwenen was. Terwijl hij weer aan 't werk ging, dacht hij na over 't ver zoek van zijn meisje. En na enige tijd had hij een plan. Des avonds kwamen de zus ters aanfietsen. De jongens hadden zich natuurlijk opge knapt. Fred was evenwel on kundig van het te verwachten bezoek. Hij was al verwon derd geweest, toen zijn vriend om zes uur voorstelde 't werk verder maat te laten rusten en zich wat op te knappen. Maar hij had het toch gedaan en zo zaten ze beiden, schoon gewassen en in een fris shirt je buiten de deur een sigaret te roken, toen de dames arri veerden. Ze gingen hen voor naar boven en daar zaten ze al spoedig gezellig met elkaar te babbelen. Dat wil zeggen: Joop en Greet hadden het rie" blijspel in drie bedrijven door Stephens en Lynton. Aanvang 7 uur precies. Uitvoering. Zondagavond gaf de R.K. Zangvereniging „Oefening baart Kunst'' in café van Baardwijk haar eerste grote winteruitvoe- ring. Medewerking hieraan ver leende de R.K. Toneelvereniging „Utile Dulci" uit Vlijmen. Onder leiding van de directeur, dhr. Jo Verhoeven uit Waalwijk, werden de zangnummers zeer verdienstelijk ten gehore gebracht en oogstten telkens luiden biival van het talrijke publiek. Hierna bracht „Utile Dulci" uit Vlijmen voor 't voetlicht „Een Moeder toneelspel in 3 bedrij ven door Cor Hermus. De rollen waren stuk voor stuk in goede handen en de spelers en speel sters kweten zich uitstekend van hun taak. Regisseur Nicols en spelers hadden eer van hun werk, zodat hun dan ook na elk bedrijf een welverdiend applaus ten deel viel. Oefening baart Kunst heeft aan velen wederom een genoeg lijke avond verschaft. Burg. Stand over October 1949. Geboorten: Johannes A M zv J W Kok-de Vocht. Martina J dv I Koolen-v Dal. Antonia A H M.dv P W J van Dijk-de Gouw. Henricus A M zv H de Laat-v Daelen. Jilis J zv G Schreuders-Rexwinkel. Jo hannes C C C zv H Offermeijer- Bergmans. Theodorus J M zv P v d Brandt-Pullens. Wilhel- mina M J dv J v Kuijk v Oijen. Michiel W T zv N Samuels- Bakker. Overlijden: Johannes C J Jan sen 1 jaar. Bertha M Krielaars echtgen van A L v Zon 35 jaar. Adrianus v d Oord 73 jaar. Michiel J v Huiten 55 jaar. Catharina v d Linden echtgen van C Kuijs 55 jaar. Huiber- dina v d Dungen echtgen van H v Kuijk 75 jaar. Huwelijken: Adrianus C Koks 40 jaar'en Theodora v Gestel 36 jaar. Theodorus A A v Bok hoven 26 jaar en Elisabeth J v d Griendt 26 jaar. Henricus M v Enaelen 24 jaar en Wilhelmina M Kivits 21 jaar. Johannes G Huiskes 26 jaar en Antonia El- schot 26 jaar. Huwelijksaangiften: Willem A Poort 31 jaar en Maria J W Muijs 28 jaar. Theodorus A A v Bokhoven 26 jaar en Elisa beth J v d Griendt 26 jaar. Jan Huiskes 26 jaar en Antonia Elschot 26 jaar. Adrianus G Koks 40 jaar en Theodora van Gestel 36 jaar. Adriaan Ver schuren 31 jaar en Maria A Ore mans 26 jaar. Cornelis Eekels 25 jaar en Maria Verschuren 27 jaar. Lembertus Verschuren 29 jaar en Elisabeth van Meurs 28 jaar. Christianus J Kahl- mans 29 jaar en Anna M v d Wiel 23 jaar. Antonius A F Goossens 27 jaar en Anna M Verhaeren 26 jaar. Jacobus v Gestel 28 jaar en Petronella R v d Loo 29 jaar. Ontwikkclingsavond. Donderdagavond hield de afd. Heusden van het Nut haar eerste ontwikkelingsavond. Dhr. Knoop heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de spreekster van deze avond. mej. A. Top uit Am sterdam, die voo.-droeg „De Pa rel" van Joh. Steinbeck, van wel ke taak de voordrachtkunstenares zich op buitengewone wijze kweet. Het dankwoord, dat de voorzitter aan het slot van deze avond tot haar sprak, was dan ook ten volle verdiend. Jammer is 't, al is de belangstelling groei ende, dat de zaal niet geheel ge vuld was. grootste woord, terwijl Annie en Fred van tijd tot tijd aan het gesprek deelnamen. Er werd thee gedronken en er waren koekjes, die Greet meegebracht had. Tijdens het gesprek had Joop gelegenheid zijn meisje iets in het oor te fluisteren en deze knikte als antwoord onmerkbaar. Toen ze een half uurtje met elkaar gepraat hadden, zei Greet eensklaps: „Gunst, ik heb mijn zakdoek in de fiets tas laten zitten, even halen. „Dan zal ik tegelijkertijd mijn sigaretten even uit mijn overall halen" zei Joop, en volgde haar. Maar toen hij de kamerdeur achter zich had gesloten, draaide hij heel voorzichtig de sleutel in het slot om en haalde die er daar na uit. Vervolgens liep hij fluitend naar beneden. Hij sleepte een bank naar de ach terkant van de garage en daarop ging 't paartje zitten. Het was inmiddels donker ge worden en de maan kwam heel voorzichtig door een paar wolken heen gluren. Zacht legde Joop zijn arm om zijn meisje en blij keken ze in el- kaars ogen. „Wat heeft men, om geluk kig te zijn, toch eigenlijk maar betrekkelijk weinig no dig:' jeugd, liefde, eenzaam heid en een bank. Per slot van rekening ben ik maar een ar me, pasbeginnende garage houder en desondanks zit ik nu met het meisje mijner dromen dicht tegen me aan gedrukt. Droom ik nu, of is het werkelijkheid?" (Wordt vervolgd)..

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2