Sï. NICCIMS. DE LMGSTmT Waalwijkse en Langstraatse Courant VEE en VLEES DRUNEN NIEUWKUIJK HAARSTEEG SPRANG SPRANG-GAPELLE CAPELLE WASPIK RAAMSDONKSVEER RAAMSDONK en wat daarmee samenhangt. Wollen Heren en Dames Sjaals Gev. nappa Heren Handschoenen KIEBOOM. WRAK VAN DE VERMISTE DAKOTA GEVONDEN OP OEVER VAN OSLOFJORD. DONDERDAG 24 NOV. 1949 Uitgever tVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 95 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie- prUs 9 cent per ra.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' In Sinterklaastijd speelt de schoen een grote rol. De kleu ter zet hem onder de schoor steen, vol verwachting hem op Sinterklaasdag gevuld te vinden met allerlei surprises. In de Germaanse folklore vulde de Wilde Jager, de ge transformeerde Wodan, ge plaatste schoenen en laarzen met kostbaar goud op, de boer vulde zijn schoeisel met het bloed van een pas gescho ten hert, welke vloeistof, bij thuiskomst, goud bleek te zijn geworden, tot grote vreugde en verrassing van de eigenaar. Aan de schoen waren tal van voorspellingen verbon den. Wie voor zijn huwelijks dag een geldstukje in zijn laars deed, zou nimmer over geldgebrek hebben te klagen. Wie drie pijlen uit het dak trok, terwijl hij ruggelings zich naar het huis had bege ven, en deze in zijn schoen verstopte, zou nimmer döor een hond worden aangevallen. Op tal van plaatsen vult men de schoen met voedsel voor het paard van Sint Ni- colaas, dat de gulle heilige, in gezelschap van Zwarte Piet, over de daken draagt. Hier vinden we een remi niscentie aan de tocht van Wodan, die met zijn trouwe knecht Eckhart, begin Decem ber overal zegenend rond trok, geluk brengend op veld en akker, in hut en stal. Nog lang heerste in de Scan dinavische landen het oogst- gebruik op de akkers enkele halmen te laten staan voor Wodan en zijn paard Sleipnir. Ook de Saksische boer hield aan deze gewoonte vast en liet een schoof koren staan op de afgemaaide akkers. In hoge verering stond, naast de oppergod Wodan, Donar, de god van donder en bliksem, omdat hij het was die vruchtbaarheidsschenken- de gaven verleende. Noten waren, als „erotische symbolen", aan deze god ge wijd. En nog is het gewoonte op Sinterklaasavond peper noten te strooien, al zal waar schijnlijk wel niemand meer in deze noten nog een herin nering aan het oude symbool der Germanen vermoeden. Elke „moderne" Sinterklaas draagt een rode mantel. Wel nu, Donar maalde men eer tijds af als een god met rossig haar en rode baard en om hangen met een ruige man tel. Hier liggen dus blijkbaar aanknopingspunten. Nog liggen in de étalage's van de bakkers taai-taai- en meelpoppen, vrijers en vrij sters, welke men eertijds op Sinterklaasdag gaf aan onge- huwden. Ook in dit gebruik ligt een kiem van oud Ger maans volksgeloof. De Ger maanse ongehuwden smeek ten de god Fro hartstochtelijk om een verloofde. Op één ding willen we hier nog de aandacht vestigen: Er is in de Sinterklaasvie ring een factor die verwonde ring wekt en wel: de bang makerij 'op deze gezellige avond. Buiten de kamerdeur klinkt soms naargeestig kettingge- rammel of buldert een zware, beangstigende stem. Dit is moeilijk te rijmen met de rol van de goedige bisschop, die toch de eeuwen door heeft ge golden als een kindervriend bij uitnemendheid, wiens hoofd is omkranst met een lieflijk aureool van goedheid. Vanwaar dan dat bullebak- kige gedoe, dat het kinder hart met angst vervult? Of heeft de weinig critische volksfantasie de diverse fei ten in het leven van de goe de Sint hopeloos en onontwar baar door elkaar gehaspeld? De oud-Germaanse volks feesten kenmerkten zich door dolle uitgelatenheid en wilde vreugde en toen de kerk ze kerstende en dienstbaar maakte aan de nieuwe religie, bleef die uitbundigheid in ze kere zin bestaan. Zo werd bij voorbeeld het Wodansfeest met grote omzichtigheid en wijs beleid getransformeerd in het Sinterklaasfeest. Eerst langzamerhand ver dween het buitensporige en thans vieren wij het Sinter klaasfeest met grote opge wektheid, zonder al het bui- tennissige, dat de oude hei dense feesten kenmerkte. De boeren van Drunen en Elshout zijn bang een oud recht te moeten prijsgeven. Een vrij stormachtige be spreking werd Maandag avond gehouden in café P. Klerks, over de kwestie huisslachting-centraal, en de door de regering te ge ven subsidie. De sectie Drunen-Elshout van de veecentrale, was hier in algemene en drukbezochte vergadering bijeen. De heer v. d. Broek besprak de verschillende aangelegen heden betrekking hebbende op vee en vlees, o.a. ver plichte levering van nuch tere kalveren, mestkalve- ren en varkens, en tevens de kwestie huisslachting centraal slachten. De boeren van Drunen en Elshout geven echter een oud recht zo maar niet zonder meer prijs. Het be stuur van de plaatselijke N.C.B. houdt steeds con tact met het hoofdbestuur, dat bezig is om bij de re gering een andere regeling los te krijgen. De boeren zullen zo lang wachten. Om pl.m. half acht opende de voorzitter deze voor de vee-leve ranciers zo belangrijke vergade ring van de sectie Drunen-Els- hout van de Veecentrale Boxtel. De voorzitter de heer van Wezel, heette de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom, in 't bij zonder de kring-voorzitter van de veecentrale de heer Coppens en de heer J. v. d. Broek, die deze avond een bespreking zou hou den over diverse aangelegenhe den. De notulen der vorige vergade ring werden goedgekeurd. Volgens het verslag van de zaakgelastigde van de sectie DrunenElshout werd in 194S (de sectie werd in het voorjaar 1948 opgericht) het volgende vee geleverd: Door leden: 121 varkens, 261 nuchtere kalveren en 46 stuks groot vee, voor een bedrag van 36378.47. Door niet-leden: 16 varkens, 175 nuchtere kalveren en 40 st. groot vee, voor een bedrag van 25246.10. Totaal voor 61624.57. Het verslag van de zaakgelas tigde kreeg een applausje. Hierna besprak de heer Cop pens de gewijzigde punten van het reglement der Veecentrale. Deze punten behelsden in gro te trekken dat de veecentrale een onderafdeling zal worden van de N.C.B. Hierna besprak de heer v. d. Broek verschillende aangelegen heden het vee en vlees betreffen de. Spr. was verheugd dat in Drunen in zulk een korte tijd een sectie tot stand was gekomen, een van de grootsten van de centrale. Niet alleen in ledental, maar ook in levering en het verheugde spr. ook, te kunnen zeggen dat niet alleen de kwantiteit in Drunen goed is, maar ook de kwaliteit. Drunen en Elshout zijn daardoor een goede steun geworden voor de centrale. Spr. voerde hierna nog een kort propagandistisch woord, waarin hij er op wees, dat de centrale steeds de belangen van de boeren voor staat. De markt afvoelen, de markt open houden en voor de boeren de hoogst mogelijke prijs maken, dat is' het wat de cen trale voor haar leden doet. Maar wil de centrale transac ties kunnen afsluiten en er zeker van zijn dat zij op een bepaalde tijd in overmacht komt, dan is het voor haar, aldus spr., zaak, dat zij zich derhalve veilig stelt t.a.v. de aanvoer van vee. Van daar dan ook dat de centrale over is gegaan tot het instellen van een leveringsplicht voor haar leden. De leveringsplicht voor de le den geldt voor nuchtere kalveren, mestkalveren en varkens. Kalve ren voor fokdoeleinden zijn van leveringsplicht ontslagen. Elk lid is dus verplicht het bovenge noemde vee op straffe van boete te leveren. De centrale stelt daar tegenover dat zij de marktprijs betaalt, die dag geldende. De boeren begrepen deze maatregel volkomen en hadden daar ook niets op tegen. Spr. besprak ook de huisslach ting en de aanwezigen spitsten terdege hun oren. Momenteel geeft de regering subsidie op var kensvlees. Ook de boeren krijgen voor hun huisslachtvarkens een subsidie van 0.52 per pond, mits de slachting plaats vindt op een centrale slachtplaats. De kosten van een dergelijke centra le slachting liggen pl.m. tussen de 18 tot 20 plus vervoerkos ten. Niet centraal liggen de kos ten voor de boer op pl.m. 11. De voorzitter van de N.C.B. afd. Drunen-Elshout vroeg ech ter dienaangaande het woord en was van mening dat er een ad- "dertje of liever een adder onder het gras' zat en zag de subsidie die de boeren werd toegeworpen eerder als een lokmiddel om het zolang begeerde te krijgen, n.l. de boer met zijn huisslachtvee naar een centrale slachtplaats. Waarom, aldus spr., zouden wij nu gaan; om de subsidie op te strijken? Straks is er de subsidie af en dan verplicht men ons te komen, want, zo redeneert men dan, „toen er subsidie was kwa men jullie ook wel en waarom nu niet". Laten wij, aldus spr., ons niet verleiden een jaar de ons toegeworpen vruchten te pluk ken, om daarna voor altijd met de grote last en moeite te zitten. Het plaatselijk bestuur van de N.C.B. heeft contact opgenomen met het hoofdbestuur, dat bezig is om van de regering een andere regeling los te krijgen. Laten wij, aldus spr., maar niet zonder meer een oud recht van de boeren prijs geven en besluiten niet centraal te slachten, maar een nieuwe re geling af te wachten. Dit vond bijval bij de boeren en eenparig besloot men dit te doen. Over dit onderwerp kwamen de tongen hierna nog danig los. De heer v. d. Broek was het niet geheel met de boeren eens. Hij respecteerde het oude recht van de boer, maar vond de vrees van de boer wel wat ongegrond. Wanneer, aldus spr., bij het ver vallen van de subsidie b.v. het centraal slachten verplicht werd gesteld, zou dan een zo machtige organisatie als de N.C.B. dit niet tegen kunnen houden De boeren hielden echter voet bij stuk en vertrouwden thans nog meer op hetgeen hun organi satie, de N.C.B., doet. Over een en ander werd nogal een hartig woordje gesproken. Tot slot werden nog enkele mededelingen gedaan. In een vol gende vergadering zal het thans zitting hebbende voorlopige be stuur aftreden en zal een defini tief bestuur moeten worden ge kozen. De zaakwaarnemer, de heer A. v. Son, wees er nog op dat de aangifte van groot vee een week van tevoren moet geschieden. Verder deelde de zaakwaarne mer nog mede dat, wat de cen trale huisslachtingen betrof van de komende week, deze normaal zouden worden afgewerkt. Onder de opgaven bevonden zich ook enkele burgers. Wat de boeren deden werd, aldus spr., aan hun eigen beleefdheid overgelaten. Ook de voorzitter van de N.C.B. had nog een mededeling, welke echter buiten deze verga dering stond. De agent van de verzekering, van de N.C.B., de heer M. van Halder, heeft wegens ouderdom voor deze positie ontslag geno men. Sollicitaties voor dit agent schap worden bij het bestuur van de N.C.B. voor Zondag 27 No vember ingewacht. De voorzitter sloot hierna de vergadering op de gebruikelijke wijze. V ormingsa vond De vierde ontwikkelingsavond van de K.A.B. afd. Drunen zal niet, zoals reeds lang is aange kondigd, op 28 November wor den gehouden, maar op Dinsdag 29 November. De spreker van de ze avond zal met behulp van lichtbeelden een bespreking hou den over „Rusland, het grote raadsel". De spreker is Dr. W. Theunissen, die zelf Rusland her haalde malen heeft bezocht. De avond wordt gehouden in de gymnastiekzaal, aanvang 7.30 uur. Fabrieksarbeidersbond. De Fabrieksarbeidersbond afd. Drunen kwam Maandagavond in Culturele Vereniging Onsenoort. De culturele vereniging Onsen oort beleefde Zondag j.l. weder om een groot succes, toen zij Dr. W. P. Theunissen mocht ont vangen. Zijn onderwerp: Rusland, het grote raadsel, had reeds bij de aankondiging grote verwach tingen gewekt. De reactie der toe hoorders tijdens en vooral na de voordracht, bewees dat de hoog gespannen verwachtingen rijkelijk werden vervuld. Dr. Theunissen, die zich n vurig, dynamisch en last not least, uiterst bekwaam spreker betoonde, kweet zich op enthousiaste wijze van zijn moei lijke taak. Op logische wijze gaf hij zijn visie op de actuele gods- dienstig-politieke problemen, ter wijl hij zo nu en dan zijn gehoor op hartige en humoristische wijze de les las. Ongetwijfeld heeft zijn uiteenzetting der feiten zeer verhelderend gewerkt. Treffend (en tekenend voor zijn dynamiek) was zijn kijk op het leven van iedere mens, dat hij beschouwde als een duel met God of met het kwaad om hem heen. Prachtig gezien en uit de vol heid der harten betoogd werd on ze afhankelijkheid van God, on ze natuur, die gericht moet zijn op de bovennatuur, op God. Met warme liefde verdedigde hij op oorspronkelijke wijze het godsdienstig leven van Oost-Eu ropa tegen de onverschilligheid van het Westen. De verwaten houding van ons westerlingen te gen de oostelijke mentaliteit, vond in hem 'n felle bestrijder. Spreker wist zijn betoog met tal van feiten, voorbeelden en vergelijkingen te kruiden. In op rechte eerlijkheid aarzelde hij niet de vinger te leggen op vele won den en zere plekken, waaraan onze samenleving lijdt. Zijn ge volgtrekking dat de bodem van het huidige westen rijper is voor het communisme, leek aanvanke lijk gedurfd, maar werd naarma te de voordracht naar het hoog tepunt klom logischer en onaf wijsbaar. Ongetwijfeld heeft hij zijn toe hoorders, die gespannen luister den naar de behandelde proble men, meer mee gegeven dan al leen een klaardere kijk op toe standen en gebeurtenissen achter het ijzeren gordijn. Na in het kort enige hoogte punten uit de Russische geschie denis behandeld te hebben, sprak spreker over de kerstening van dit grote' rijk met zijn vele van elkaar verschillende volkeren. Nadrukkelijk wees hij op het ontstaan der orthodoxie en de vloek van het Caesaropapisme, d.i. het te nauw samengaan van de kerk met de staat en de te grote toegeeflijkheid tegenover de laatste. De vele en ergerlijke misstan den in het Czarenrijk, waardoor het communisme, door Lenin ge schoeid op de leest van Marx, zich kon ontwikkelen. De behandeling van Rome Moskou, die zulke grote, navran te onontwarbare problemen bevat, bracht menigeen tot helderder in zicht. Prachtig was de parafrase van het Onze Vader aan 't eind van zijn lezing. Rest ons nog te vermelden, dat de voordracht prachtig werd op geluisterd door Russische muziek op gramofoonplaten; muziek, die beurtelings treurde, smeekte of juichte, soms vreemd en grillig voor westerse oren. Het was 'n avond van hoog gehalte, waar voor Onsenoort Dr. Theunissen dankbaar is. Ongeval. Dinsdagmiddag geraakte het kind van H. de Bont onder een luxe auto. Met een flinke hoofd wonde werd het door E.H.B.O.- ers opgenomen, die ook de eerste hulp verleenden. De gewaar schuwde geneesheer Dr. Martens uit Vlijmen verleende verdere be handeling. algemene vergadering bijeen. De vergadering was maar matig be zocht. De voorzitter, de heer W. v. d. Velden, opende op de ge bruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom, bijzonder Ie spreker van deze avond, de heer Schoormans. De heer Schoormans sprak de ze avond over de P.B.O. Besproken werd ook nog de viering van het 40-jarig jubileum in Januari 1950. Er werd een feestcommissie gevormd, die de organisatie van dit feest op zich zal nemen. Hierin hebben zitting de heren W. v. d. Velden, voor zitter, J. Brok, secretaris en ver der L. v. Wezel, A. Pulles, J. Fitters, J. Ketels en J. Dekkers. daan. Aan het einde van de laat ste voorstelling dankte 'n woord voerder ieder die aan het welsla gen van deze uitvoeringen had den medegewerkt. Biljarten, Door de biljartclub Juliana, ge vestigd in café v. d. Loo, zal deze winter een nederlaagtournooi ge organiseerd worden. Er zal ge speeld worden in A, B en C klas se, terwijl voor iedere klasse prachtige prijzen beschikbaar ge steld worden. Vele verenigingen, ook uit omliggende plaatsen, ne men aan dit tournooi deel, dat op 1 December aanvangt. Tevens is er een barakwedstrijd aan verbonden. Uitvoering. Zaterdag 19 en Zondag 20 No vember werd in de harmoniezaal van de heer J. v. Oijen door de toneelvereniging „Ernst en luim" 1 nogmaals voor het voetlicht ge bracht de klucht in drie bedrijven „De verkochte bruid". De zaal was telkens goed bezet en 't aan wezige publiek heeft dan ook goed toneelspel te zien gekregen. Ernst en Luim heeft door deze avonden haar naam eer aan ge- Beroep. Ds. J. W. de Bruijn, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ontving een beroep naar Bolnes. Chr. Vakbeweging. Donderdagavond zal vanwege de Chr. Besturenbond Sprang- Capelle, in de zaal van de Chr. Volksbond alhier, een filmverto ning worden gegeven van de nieu we film van het Christelijk Na tionaal Vakverbond in Neder land: „Naar Vernieuwing der sa menleving". Naast deze interes sante film, die een duidelijk beeld geeft van het werk en wat daar mede samenhangt van het C. V. V., wordt ook een mooi bijpro gramma gegeven, zodat het voor de leden der Chr. Vakbeweging en hun huisgenoten en belangstel lenden een aangename avond be looft te worden. Ook voor de kinderen is ge zorgd: om 5 uur zal n.l. speciaal voor de kinderen een kinderfilm worden vertoond, getiteld: „De kinderen van de grote Fjeld". Bazar Kleuterschool. Het comité van de bazar ten bate van de Kleuterschool besloot de bazar nog één avond voort te zetten, en wel op a.s. Zaterdag 26 dezer. Het comité mocht nog een groot aantal goederen voor dit doel ontvangen, terwijl ook weer verschillende attracties aan wezig zullen zijn, zodat het Za terdagavond nog wel weer een drukke gezelligheid belooft te worden. Openbare vergadering van de raad dezer gemeente op Maandag 28 Nov. 1949 des nam. 7.30 uur. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling notulen vergade ring van 23 Sept. 1949. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel tot oninbaarverkla ring aanslag straatbelasting. 5. Voorstel tot verkoop van 'n fonds afkomstig uit het effec tenbezit G. Both. 6. Aanleg dienstleiding water leiding Wolfsnest. 7. Voorstel tot toekenning van subsidie aan de Prot. Chr. Streek H.B.S. voor Waal wijk en omgeving te Waal wijk. 8. Benoeming lid adviescommis sie woonruimtewet 1947. 9. Vernieuwing rekening-cou rant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten voor het jaar 1950. 10. Voorstel tot het verlenen van een machtiging aan burge meester en wethouders voor de opname van kasgeld. 11. Behandeling reguest voetbal vereniging Wit-Zwart inza ke sportbeoefenng op Zon dag. 12. Opheffing verbod openstel ling cafés op Zondagen. 13. Goedkeuring begroting van inkomsten en uitgaven van het burgerlijk armbestuur te Capelle. 14. Vaststelling bedrag per leer ling openbaar lager onder wijs. 15. Vaststelling begroting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het jaar 1950. 16. Wijziging begroting dienst 1949. 17. Voorzieningen inzake electri- citeit en waterleiding. 18. Verbetering voorm. school huis aan de Heistraat. 19. Voorstel tot beschikbaarstel ling van grond t.b.v. een te stichten kleuterschool in Sprang, 20. Verordening keurloon ge meente Sprang-Capelle. 21. Mededelingen. 22. Rondvraag en sluiting. Fijne kleuren. Vóór St Nicolaas naar overwinning 5J^—4)^, huiswaarts keren, hetgeen wel een mooi be gin in de tweede klasse is en hoop geeft voor het verdere verloop van de competitie. De gedetail leerde uitslagen waren ,,d4' Oosterhout De Vrije Pion E. Oomes-S. Y. Oerlemans 0—1 G. v. Roosmalen-L. Stein 1—0 M. Kouwenhoven-C.Quirijns 0— 1 C. v. d. Avond-J. Benschop 1—0 A. v.d. Velden-H. Bogers Yi F. H. J. DetrieJ. Rosenbrand 0-1 v. Groenendaal-C. Hoevenaars 1-0 A. v. Tiel—J. Muis 1—0 A. v, Herwijnen-W. Goedhart 0-1 A. Dunk-H. Weistra v 0—1 Einduitslag 4j/£—5\4 Schitterend succes. Onze oud-dorpsgenoot de heer Chr. v. Beek te Rotterdam, de oudste zoon van de vroegere kan toorhouder der Posterijen te dezer plaatse, de heer Adr. van Beek, behaalde j.l. Zaterdag op het 19e Najaarsconcours, uitgeschreven door het Mannenkoor „Ons Ge noegen en het Gemengd Koor „Caecilia" te Overschie, met de gem. zangver. „Harmonie" uit Capelle a. d. IJssel een prachtig succes. Met het verplicht nummer „Den Uil" v. Alph. Diepenbrock en het vrije nummer „Christus Factus Est" van Bruckner werd met 397punt in de superieure afdeling gemengde koren een le prijs behaald. Met het hoogste aantal punten over het gehele concours, dat gedurende drie Za terdagen werd gehouden en waar aan door niet minder dan 48 ver enigingen werd deelgenomen, kwam dit gemengd koor in het bezit van de door de gemeente Rotterdam voor deze zangwed strijd uitgeloofde wisselbeker, ter wijl de heer v. Beek de direc- teursprijs voor deze derde avond ten deel viel. Schaakver. De Vrije Pion omzeilde lastige klip. Het eerste tiental van de Schaakver. De Vrije Pion, dat in het vorige seizoen gepromoveerd is tot de tweede klasse van de Noordbrabantse Schaakbond heeft Zaterdag 1.1. zijn eerste wedstrijd voor de wintercompetitie gespeeld in Oosterhout tegen „d4", waar schijnlijk de sterkste tegenstander in deze competitie. De Capelse schakers mochten met een kleine Toneel. Zaterdag en Zondag j.l. gaf de Toneelvereniging Henri Belletable haar eerste winteruitvoering. Op gevoerd werd het toneelspel van A. v. d. Lugt „Verschroeide Aarde". Met dit boeiende toneelstuk maakte deze vereniging voor het publiek een goede keus, doch zij stelde haar spelers voor 'n moei lijke opgaaf, daar dit stuk ver schillende moeilijke rollen gaf te vertolken. Toch slaagden de spe lers en regisseur de Vries er in er iets moois van te maken en hun naam hoog te houden. Wanneer we hier in details treden over spel en spelers, dan noemer, we W. Zijlmans als de beste, maar mef hem in één adem v. Turnhout, die als „de rare' subliem spel leverde. Het spel van W. Zijlmans kwam bij en kele passages niet geheel tot zijn recht wegens het zwakke tegen spel van mej. Meijs. Het spel van mèj. Timmers gaf blijk van talent en al was bij haar de dictie min der goed, toch was het van de vereniging Henri Belletable een goede ontdekking en voor Was pik een verrassing. De zwaarste damesrol was zeker mej. v. d. Born toebedeeld. Zij vertolkte op voortreffelijke wijze de rol van Indische dienstbode en is de grote aanwinst voor deze vereniging. M. v. d. Hoven vond in „de Ja panner een rol die hein paste en met C. v. Hoorn was hij de beste onder de vertolkers van de klei nere rollen. Typisch goed was de Bont in zijn rol van inlandse huis knecht. Ook de overige spelers voldeden goed en onder hen schuilt een goede toekomst voor de vereniging Henri Belletable in de persoon van Th. Zijlmans. Even willen we nog opmerken dat een der militairen bij het ope nen van het doek voor het eer ste bedrijf het lied „Mariandel" floot. Daar het stuk in 1947 speelde, konden we ons mueilijk indenken dat dit lied, dat sinds eind 1948 in Nederland bekend werd, in 1947 al in Ned. Indië (thans Indonesië) werd gezon gen. Dit deed echter in het ge heel geen afbreuk aan deze echte Henri Belletable-uitvoering. Evenals dit vorige malen het geval was, verzorgde de heer A. M. v. d. Rijken op meesterlijke wijze de decorschilderingcn. Dinsdagmiddag kwam ein delijk het bericht, waarop ge hoopt en ook voor gevreesd werd en dat tegelijkertijd een eind maakte aan de angstige onzekerheid, die al bijna twee dagen lang heerst over het loc van de „Aero-Holland"- Dakota die sinds Zondagmid dag zes uur spoorloos ver dwenen was in de omgeving van Oslo, met aan boord 2». Joodse kinderen, drie Zweed se verpleegsters en een Ne derlandse bemanning van vier koppen. Keuter seinde dat het wrak van de Dakota door opspo ringspatrouilles was gevonden op de Westelijke oever van de Oslofjord tussen Filtvet en Storsand. Het vliegtuig is gevonden in een bos, op enkele kilome ters afstand van een boerde rij, genaamd Elgtorn Gaard. Het toestel had zich een pad van veertig meter tussen de bomen door gebaand en was ernstig beschadigd. Slechts één der kinderen is in leven ge bleven, een jongetje van 12 jaar, die in een ziekenhuis wordt verpleegd. Rond het toestel vond men 25 kinderen en zes volwasse nen; in totaal zijn er nu 31 doden, 4 vermisten en één overlevende. De Dakota ligt in een ver laten steengroeve, in 'n groot woud. De staart was van het voorstuk, dat in brand vloog, afgeslagen en daardoor werd het jongetje, dat al die tijd bekneld had gezeten, gered. meester Prinssen en de heer Wil- lemse, gemeente-secretaris. Na een kort openingswoord door de voorzitter der harmonie, gaven onze blazers, onder leiding van de bekwame dirigent dhr. C. Kuyt, enkele nummers ten beste, o.a. Pioniersmars, Clyvia, Ou verture, Iruswals enz. Hierna kregen we een toneel stuk te zien, dat getiteld is: „In het witte paard", vrolijk spel in drie bedrijven, naar Blumenthal en Kadelburg. Dit stuk werd door bovengenoemde vereniging op meesterlijke wijze voor het voet- i licht gebracht. Vooral de heren gaven blijk goede spelkwaliteiten te bezitten. Nadat het doek voor de laatste maal was dicht gegaan feliciteerde de voorzitter de spe lers met hun behaald succes, wat door het publiek met een dave rend applaus begroet werd. Spoorloos verdwenen. De landbouwer J. B. de Bont- Zijlmans mist vanaf 15 Novem ber j.l. vanuit de Blookweilanden onder de gem. Waspik 2 pinken. Bij de politie weid aangifte ge daan, maar tot nog toe hebben zij geen succes gehad. Laten we ho pen dat de eerlijke vinder de twee spijbelaars spoedig zal kunnen te rugbezorgen. Sint Nicolaas bezocht Zondag j.l. Raamsdonk. Een onlangs opgericht St. Ni- colaas-comité in ons dorp, heeft Zondag vele kinderharten laten kloppen door een schilder en een paar jongens tot St. Nicolaas te bombarderen, die, gezeten op een paard, voorafgegaan door de harmonie, door ons dorp trokken. Enkele Pieten te voet reikte de angstige kinderen langs hun route zakjes versnaperingen uit, wat rillend en bevend werd aan genomen. Een woord van lof voor de initiatiefnemers is zeker niet misplaatst en we hopen dat het hen niet aan medewerking zal ontbreken. Wordt dus dona teur Uitvoering. Harmonie St. Bavo. Zaterdag en Zondag j.l. heeft de harmonie Sint Bavo, met me dewerking van de toneelvereni ging Utile Dulci uit Vlijmen haar eerste winteruitvoering, in de zaal van dhr. C. N. gepresenteerd, aan ere-leden, donateurs en ge- introduceerden. Beide avonden was de zaal zo goed als gevuld. Zaterdagavond waren vele au toriteiten aanwezig, o.a. de Z.E. Heer Pastoor van Herpt, Burge- t Muziekgezelschap De schor re fanten, gaf op 19, 20 en 21 Nov. een zeer geslaagde uitvoe ring in de zaal van dhr. Lam- brechts, voor haar leden en do nateurs. De zaal was telkenmale overvol. De avonden werden ver zorgd door het familie-gezelschap o.l.v. Pierre-v. d. Akker uit Bre da. De komieken v. d. Eist en v. Dongen uit Den Bosch traden op als conferenciers. Het publiek moest lachen of het wilde of niet, om hun zotternijen. Ze vielen goed in de smaak bij de aanwezi gen. Het ensemble gaf uitsteken de muzikale klanken ten beste. Ook verzoeknummers vielen er te beluisteren. Aanbesteding. De fa. M. Lodewikus alhier was de laagste inschrijfster voor de bouw van 10 arbeiderswonin gen te Drunen, voor een bedrag van 127400.—.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5