uitgegeven bij gelegenheid van de K.W.A. te Kaatsheuvel van 25 November tot en met 5 December 1949 De K. W. A. Samenwerking Organisatie Kaatsheuvelse Vfinkeliers Actie Programma Wat denkt de R. J. M. V. ervan i o .9- B B H J J D B I'"®9*9 9Si»»999999<9ft-®» mm li 2. 3. 4. Opening Muziek- Programma K.W.A, Zaterdag 26 November 5 u. n.m. Officiële Opening K.W.A. Winkelweek, door de Weled. Achtb. Heer Burgemeester Mr. van der Heijden. Zaterdag 26 November 8 u. n.m. Eerste trekking K.W.A.-Loterij. 1ste prijs 100. Filke dag vanal 2 u. n.m. populaire Muziek door de luidspreker-installaties. 5. Donderdag 1 December 8 u. n.m. Tweede trekking K. W. A.-Loterij. Plaats der trekking wordt door de luidsprekers nader bekend gemaakt. 6. Woensdag 7 December 8 u. n.m. Herhaalde mededeling Derde trekking K. W. A.-Loterij. Bij aankoop van een bedrag van minstens een gulden, wordt voor elke gulden een lot beschikbaar gesteld. Buitengewone attractie's van de K.W.A. worden via de luidsprekers dagelijks be kend gemaakt. J. T. A W*Siïe ËC 3 Niet alleen vormen de goed verzorgde win keipanden en etalages een verfraaiing van het aanzien der gemeente, zij stellen bovendien het publiek in de gelegenheid zaken te doen in een prettige en aangename sfeer, zodat het doen van inkopen niet meer zoals in het verleden wel eens het geval was als een noodzakelijk „karwei is te beschouwen, doch veeleer als Onze plaatselijke middenstand, die op „De Schoen 19-19" reeds op verrassende wijze de aandacht trok, vraagt opnieuw onze belangstelling. Door het organiseren van een winkel-actie die er op ge richt is de inwoners in onze eigen plaats te doen kopen en die tevens de aandacht van het publiek uit de omgeving naar Kaatsheuvel trekt, toont de middenstand dat zij niet wil achterblijven bij onze industrie, dat zij meegaat met haar tijd. en haar taak in het huidige economische leven ten volle begrijpt. Immers, nu de schaarste aan artikelen, welke zolang een ergernis is geweest zowel voor kopers als verkopers, ge leidelijk heeft plaats gemaakt voor een ruime voorziening op elk gebied, is het noodzakelijk de artikelen aan te bieden op een wijze die tot kopen nodigt. Dat onze winkeliers in dit opzicht hun taak volledig ver staan, getuigen de opvallende uitbreidingen en moderniserin gen van zakenpanden, welke sedert de bevrijding in onze gemeente tot stand zijn gebracht. Deze geven blijk van een gezond initiatief onder de middenstand en zullen het publiek doen inzien dat het voor zijn St. Nicolaas-inkopen ter plaatse ten volle kan worden bevredigd. een bezigheid die men voor zijn geonegen ver richt. Moge deze winkel-actie voor onze midden stand het succes opleveren dat zij door haar activiteit ten volle verdient. Kaatsheuvel, November 1949. Mr. R. J. TH. VAN DER HEIJDEN, Burgemeester van Loon op Zand. Kaatsheuvel, 19.111949. De plaatselijke middenstand vraagt weer de aandacht, middels een kloek opgezette St. Nicolaas-actie. Dat deze actie weer groots en zakelijk verantwoord is opgezet, kan men niet anders verwachten. Onze midden stand blijft realist en optimist tegelijk. Eigenschappen, die bij geen sociale groep zo demonstratief naar voren treden, als juist bij de middenstand Hier treft men een aanpas singsvermogen, dat elke conju..uuur-nuance met een ver rassend raffinement binnen kort tijdsbestek weet te neutra liseren. Tot dit aanpassingsvermogen is evenzeer te rekenen het steeds getoonde begrip van „De cost gaat voor de baet Gaan wij 'slechts een dertigtal jaren terug dan zien wij, op een enkele uitzondering na, een middenstand, die eer tijds moeizaam werd opgebouwd uit het puin van de ge dwongen winkelnering. Langzaam maar zeker is de ontwik kelingsgang. Eerst schoorvoetend en streng individueel in gesteld is iedere stap naar de opgang, tot een standsbe wustzijn groeit, dat doelbewust een groepsbelang gaat die nen, dat steeds tot groter individuele en collectieve activi teit stimuleert. Als vrucht van collectieve actie brengen wij in Uwe herinnering de brillante licht- en win kelweken, de étalage-wedstrijden, de „Kamito", de opvolgende Sinterklaas-acties en de recente volrijpe middenstandsvrucht in „De Schoen" 1949. Ock individueel zijn onze middenstanders, vergeleken met vroeger, met sprongen vooruit gegaan. Op elk gebied verzorgde, 's avonds hei-verlichte étalages, die tot een kijkje noden. En wat een verfraaiing is niet aan zakenpan den gegeven? Hier toont zich een ondernemings durf, die elke verbeelding tart en de tegenstel ling stad en platteland demonstratief en over tuigend wegvaagt. Het is daarom niet te verwonderen dat de plaatselijke middenstand zijn commercieel ter rein voorgoed geconsolideerd heeft. Het heeft geen zin meer dure busreizen voor Uw inko pen te maken, waar plaatselijk alles te kust en te keur en tegen concurrerende prijzen voor handen is. De thans georganiseerde Sint Nico laas-actie is te zien als een adviserend appèl voor het kopend publiek, PLAATSELIJK de ogen wijd open te zetten, om de beurs zoveel mogelijk gesloten te houden. Moge de plaatselijke middenstand, zijn clien tèle de service blijven bieden, waarop rede lijkerwijze mag worden gerekend, dan zal de reeds ingezette Sinterklaas-actie zonder twijfel een succes worden. De Vereniging Kaatsheuvels Belang, J. M. G. VAN KEMENADE, Voorzitter. Met genoegen voldoe ik aan het verzoek om een enkel woord te schrijven bij gelegenheid van de Kaatsheuvelse Winkeliers-Actie 1949. De Kaatsheuvelse Middenstands-beweging heeft zich, na een vrij rustige periode, in be weging gezet tijdens de bewogen dagen het Sint Nicolaas-feest voorafgaand. De K. W. A. WAT DE KAATSHEUVELSE WINKELIERS-ACTIE ZIJN KOPERS BIEDT. Ge hebt allen voor de meer dan zestig eta lages de grote raamaffiches gezien: „Kaatsheuvelse Winkeliers-Actie, Wij zijn deelnemer." Ge hebt U misschien afgevraagd, wat biedt me deze actie in de komende dagen. Voor wie het nog niet, of niet voldoende weten, het vol gende De definitieve goedkeuring voor de aange vraagde loterij is verleend. Er zijn drie verlotingen verbonden aan de K.W.A. 1949. De eerste trekt op 26 Novem ber, de dag dat de winkelweek officieel ge opend wordt; de 2de op 1 December en de 3de op 7 December. Bij elke trekking wordt een bedrag van 300.aan geldprijzen beschikbaar gesteld in de vorm van waardebons, waarvoor men bij de deelnemers aan de K.W.A. in kan kopen. Het bestede bedrag wordt door de winkelier afge tekend, terwijl, wanneer het gehele bedrag is besteed, de laatste winkelier waar gekocht is, na volledige aftekening, de kaart inhoudt ter inlevering bij het commissie-secretariaat. Voor de eerste twee verlotingen zal nog door de luidsprekers worden bekend gemaakt welke nummers voor deze trekkingen meeloten. De prijzen zijn als volgt verdeeld: 1ste prijs 100.2de prijs 50.3de prijs 25. dan 5 prijzen van 10.en 30 van 2.50. Vanaf de openingsdag van de winkelweek is er dagelijks tijdens de koopuren door de luidsprekers, opgesteld door onze eigen instal lateurs, muziek in de straten. Wij staan aan de vooravond van de Kaats heuvelse Winkeliers-Actie bij gelegenheid van het komende St. Nicolaas-feest. Als voorzitter van deze actie voel ik mij verplicht een woord van dank te richten tot allen, die aan deze groots opgezette actie deelnemen. Onze schitterend geslaagde tentoonstelling „De Schoen" 1949 ligt nog pas achter ons. Naast onze Industrieën heeft op deze tentoon stelling vooral ook de plaatselijke middenstand laten zien, waartoe hij in eendrachtige samen werking in staat is. Het grote succes van deze samenwerking is opnieuw de stimulans ge weest, die dreef tot een nieuwe actie, over tuigd, dat ook deze ongetwijfeld slagen zal. Samenwerking was het devies, dat tot suc ces leidde bij „De Schoen' 1949! Samenwer king is opnieuw de leuze, die de Kaatsheu velse Winkeliers-Actie zal doen slagen en mede het bewijs zal leveren, dat we in de moeilijke jaren, die mogelijk ons wachten, op eendrach tige samenwerking en eensgezinde behartiging van onze belangen zijn aangewezen. Laat ons elkander niet beschouwen als concurrenten, doch als collega's, die arbeiden voor ons dage lijks brood, dat we in het zweet des aanschijns moeten verdienen, maar waarvoor wij ook wil len werken met inspanning van al onze krach ten. Deze werklust, in gemeenschapszin ont plooid, siert onze Middenstand en zal nog tot groter daden leiden, als men de moed en de lust heeft om de gemeenschapszin met daden te dienen. Nu is er opnieuw de daad in de Kaatsheuvelse Winkeliers-Actie. Zij wordt nu een succes en zal een crescendo maken, als de eendracht in de toekomst blijft bestendigd. Laat dit het grootste succes van de Kaats heuvelse Winkeliers-Actie 1949 worden. De Voorzitter van de K. W. A., J. VAN DER PUT. De samenwerking onder de handeldrijvende Middenstand, kan slechts tot resultaat hebben, dat de verbruikers daarvan uiteindelijk het voordeel genieten. t Is juist die samenwerking, die zich we derom in Kaatsheuvel demonstreert, welke de onderlinge rivaliteit verhoogt en elk deelne mer dwingt zijn beste beentje voor te zetten en die hen in maanden van voorbereiding bezig hield om het beste en het meest voordelige voor de verkoop bijeen te brengen. Bakkers - Kruideniers, luxe- en galanterie zaken, textiel-, meubel- en rijwielzaken, zij allen besloten in deze St. Nicolaastijd enige pro centen van hun omzet af te staan, om onder het kopend publiek zodanige prijzen uit te de len, dat dit hun St. Nicolaas-inkopen eigenlijk niets kosten: natuurlijk geldt dit niet voor elke koper, maar toch, ruim 120 kopers zullen met geldprijzen worden gelukkig gemaakt, hieronder zijn 3 maal 100,—, 3 maal 50.—, enz. De winkeliers willen hierdoor de bijzondere aandacht vestigen op de door hen te verko pen artikelen; het publiek zal daarbij bevinden dat de Kaatsheuvelse winkelier zijn tijd be grijpt en U evengoed, ja soms beter van dienst kan zijn dan in de grotere plaatsen. A.s. Zaterdag begint het gezellig winkelen, in alle straten wordt door middel van luid sprekers een prettige muziek uitgezonden. Zaterdagavond volgt de eerste grote verloting, die nog door twee andere gevolgd zal worden; Fortuna lacht de kopers toe, wie zal dit jaar weer de gelukkige zijn. In ieder geval a.s. Za terdag een kleine 50 kopers die hun verdere St. Nicolaas-inkopen gratis kunnen verzorgen. Het streven der Kaatsheuvelse winkeliers zal zijn, dat ieder zakelijk succes gebasseerd wordt op een tevreden klantenkring. JAN FREDERIKS, Voorz. R.K. Middenstandsver. FN Zaterdag 26 November 2 u. n.m. is een vernieuwde aanval om de in- en om- woners van Kaatsheuvel te overtuigen, dat de plaats eerste klas zaken bezit, pracht etalages met de nieuwste snufjes. „Elk wat wils" schijnt de leus van de K. W. A. '49 te zijn. Wat men op een ander niet vindt, treft li in de goed verzorgde Kaatsheuvelse zaken. De organisa toren hebben flink aangepakt en de plannen, uitgaande van de Middenstand, geestdriftig uit gewerkt. Aan deze organisatoren de lot en dank van de Kaatsheuvelse Middenstand. Moge de K. W. A. in haar opzet slagen, dan zal zij tevens bijdragen tot versteviging van de vrije stand- en vakorganisaties alhier. Het organisatorisch verband is de stuwing, die de middenstanders telkens weer samen brengt. Ogenschijnlijk bereikt een organisatie weinig succes; we mogen niet vergeten, dat de vrije, principiële organisatie, nog steeds het middel is tot opbouw van de Maatschappij in Christelijke zin. Het zijn de vrije organisaties die de grond slag vormen tot bedrijfsorganisatie in Neder land. Hier wordt de mentaliteit gekweekt tot volledig maatschappelijk herstel. Middenstanders van Kaatsheuvel, bouwt aan Uw organisaties, alleen in Uw organisaties be reikt U die uitgroei, die als eenling onbereik baar is. Moge de K. W. A. 49 het uiterlijk bewijs zijn van innerlijke kracht in organisatorisch verband - De K. W. A. brengt voor allen 'n attractie. KOOPT IN DE VREEMDE NIET, WAT UW EIGEN PLAATS U BIEDT. E. RIETRA, Geestelijk Adviseur. Ofschoon nog maar korte tijd als moderator verbonden aan de K.J.M.V., waag ik het toch om enkele gedachten neer te schrijven naar aanleiding van de actie van de Middenstand, om de inwoners van Kaatsheuvel tot het inzicht te brengen, dat de belangen van de Midden stand niet los gedacht kunnen worden van die van onze hele dorpsgemeenschap. Dat dit in zicht nog niet voldoende doorgedrongen is, is een feit, dat men niet ontkennen kan. Men beschouwt nog teveel de belangen van elke stand apart en denkt er niet aan, dat het wel varen van de ene stand sterk afhankelijk is van en beïnvloed wordt door die van andere groepen van de bevolking. Elke samenleving, het zij stad of dorp, heeft bepaalde belangen, die gesteund moeten worden door alle groepen der bevolking. Daarvoor is nodig, dat men vooreerst 'die gemeenschappelijke belangen van ons Kaatsheuvel begrijpt en duidelijk inziet. Vervolgens dat men erkent, dat elke groep van onze bevolking daartoe haar bijdrage moet le veren, met inachtneming van eikaars mogelijk heden en noden. Daarvoor is nodig onderling contact en overleg, beter begrip van eikaars streven en werken en onderlinge steun in het bereiken van eikaars doeleinden. Wanneer één van de bevolkingsgroepen een actie onder neemt ten bate van de bij haar aangesloten leden, dan is het verkeerd dat te zien als een uitsluitend belang van die groep alleen. Want er bestaat wel degelijk een wisselwerking tus sen eikaars welvaart. Een dorpsgemeenschap kan daarom alleen maar gediend worden door een nauwe samenwerking tussen de standen, die haar bevolking uitmaken. De oude Romei- Als er gemeenschapszin onder de gehele ge meenschap bestond, zou bovengaande leuze een garantie bieden van een zeker bestaan, voor een goed deel van onze burgerij. Als de gehele burgerij begreep, dat de voor delen, die men elders denkt te behalen, zeer vaak denkbeeldig zijn, zou men geen reis- en andere kosten onnodig besteden. Koopt in de vreemde niet, wat uw eigen plaats U biedt. We hebben allen onze winkelstand gadege slagen. We hebben opnieuw gezien, dat er samenwerking is, om weer tot iets te gera ken, dat ons respect afdwingt. Ge zult moge- hjk zeggen: dat is hun eigen belang. Voor een groot deel is dat waar. Wc be hoeven echter niemand te haten, omdat hij werkt voor zijn brood, al is het dat wij dat betalen; immers wij behoeven dit niet gratis te doen, want hij levert er ons wat voor, dat zo het niet duurder is dan elders, voor ons reeds goedkoper is. En omdat het goedkoper is, zijn wij aan de gemeenschap hiér onze ge meenschap verplicht bij onze eigen mensen te kopen. Wij zijn reuzenblij met onze goede verbin dingen met de stad, doch maken wij daarvan niet te veel gebruik om minstens niet goedko per binnen te halen, wat hier in ruime keuze voorradig is Wij juichen toe, als wij de winkels iq eigen plaats zien opbouwen en moderniseren, doch verdienen deze mensen naast uw respect, ook niet uw steun, zonder dat U dat iets extra's kost, om zich te kunnen handhaven „Koopt in de vreemde niet, wat uw eigen pl&ats U biedt"; laat dit uw leidraad zijn bij uw St. Nicolaas-inkopen, U zelf tot voordeel en uw eigen winkelstand tot steun. nen zeiden het kernachtig zo Tua res agitur, paries cum proximus ardet; als het huis van je buurman in brand staat, dan gaat het om je eigen huis. Daarmee bedoelden zij, dat men niet alleen moet zien naar zijn eigen belang, maar naar dat van de hele gemeenschap. Dit inzicht is nog niet voldoende gerijpt en elke stand zal zijn aandeel er toe moeten bij dragen, om haar leden hiervan te doordringen. Ook de Middenstand zal dat moeten doen en de voorbereiding daartoe zal moeten plaats vinden in de Jonge Middenstand. De Jonge Middenstanders zullen later de ge lederen van de Middenstand moeten verster ken. maar deze versterking moet niet y>zeer in het ledental tot uitdrukking komen, als wel in de versterkte sociale opvattingen, waarmee zij vertrouwd moeten zijn geraakt en die zij daar door nieuw leven en nieuwe vormen kunnen geven. En nu is de vraag: wordt er in de K.J.M.V. iets gedaan om haar leden begrip bij te bren gen voor de gemeenschappelijke belangen van onze samenleving? Wordt er reeds nu contact gelegd tussen haar leden en die van andere organisaties, als voorbereiding op de toekom stige samenwerking, die zij zullen moeten leg gen, wanneer zij zijn overgegaan naar de Mid denstand Hier kan ik volmondig op antwoorden: ja Er zijn contactavonden in het leven geroepen, waarop alle leden van de Jeugd-standsorgani- saties worden uitgenodigd tot onderlinge ge- dachtenwisseling, waar dus gelegenheid gebo- 5 a

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 9