WAALWYK So£iaai'tco-nomüc^ Hoekje. GEERTRUIDENBERG p£uünve,e, BIOSCOOP-PROGRAMMA AUTOMATIEK 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 1 DECEMBER 1949 2 HOOFDPIJN!-^ PULLES-HEESBEEN Karei doet 'tzo Hoe je 't doet... met Mascotte gaat-ie goed! Voor St. Nicolaas PETTEN - SHAWLS en ZELFBINDERS J. HOENDERVANGERS MIDDENSTANDS TOPORGAAN. De grote kwestie, die op het Middenstandscongres van 12 tot 13 October ter sprake is gekomen, is wel die van het zelfstandige Middenstands top-orgaan in de Publiekrech telijke Bedrijfs-organisatie. Daaraan zijn zelfs wel twee prae-adviezen gewijd. Het is dan ook een kwestie die voor de middenstander van zeer groot belang kan worden. „Kan worden", alles nog toe komende tijd, zoals de gehele P.B.O. nog toekomende tijd is. En nu zit de zaak zó, dat niet de gehele georganiseerde mid denstand het over deze kwes tie eens is. De neutrale mid- denstandsverenïging vindt, dat detailhandel en ambacht apart georganiseerd dienen te worden in de P.B.O. Dat is nu in de organisatie Woltersom ook het geval. Want hier vooral draait het om: moeten ambacht, detailhandel en ho- recabedrijxen enz. afzonder lijk worden georganiseerd in bedrijfsschappen of zo iets, of moet er één toporgaan komen dat de gehele middenstand omvat? Zij, die voor een afzonder lijke organisatie zijn, berede neren dat detailhandel en am bacht iets verschillends zijn, dat zij een geheel verschil lende functie hebben. Het am bacht heeft over het geheel een producerende functie en de detailhandel een distri buerende. Juist omdat ze in functie uiteenlopen, zullen ze ook sterk afwijkende belan gen hebben en deze kunnen niet voor beide samen in één toporgaan worden behartigd. Neeen, zeggen zij, die vóór 'n toporgaan zijn, zo liggen de zaken niet. Zeker, 't ambacht heeft gedeeltelijk een andere functie als detailhandel, maar dat is slechts gedeeltelijk. Want bijna altijd is de zelf standige ambachtsman tege lijk detaillist. Kijkt U maar naar de getallen. In 1943 wa ren er 130.000 zaken die uit sluitend de detailhandel uit oefenden; 50.000 welke allee* ambacht en geen detailhandel uitoefenden en 77.000 die een inkomen zagen te krijgen uit alle twee, uit zowel detail handel als ambacht. Maar, zeggen ze dan, dat is niet het belangrijkste; deze cijfers zijn tenslotte maar do de dingen. Jullie, tegenstan ders, ontkennen echter 't feit dat er in onze maatschappij een aparte middenstand, als zodanig, bestaat. Jullie willen alleen maar bij elkaar bren gen de mensen die eenzelfde functie uitoefenen. „De mid denstand moet echter als een heid naar voren treden, om te zorgen dat met zijn belangen door de andere maatschappe lijke groepen voldoende reke ning wordt gehouden. Daar om moet er een afzonderlijk middenstands-toporgaan ko men. Juist dit toporgaan kan de verheffing van de midden stand krachtig bevorderen en het„ kan meehelpen om de middenstanders de belangen van de stand te doen behar tigen. Zonder dit toporgaan bestaat het ernstige gevaar dat er te uitsluitend naar de speciale vakbelangen wordt gezien". We zullen deze moeilijke kwestie niet in de finesses met de motieven die er voor en de motieven die er tegen zijn, gaan behandelen. We hebben maar even aangege ven waarom de zaak draait en dat vooral, omdat door ver schillende middenstanders ons is gevraagd waar de zaak nou eigenlijk om draaide. We ho pen dit heel in het kort te hebben aangegeven. Maar zeer speciaal willen we er nog eens de nadruk op leggen dat deze kwestie nu wel erg theo retisch lijkt, maar dat ze bin nen korte tijd van 't grootste, practische belang kan zijn. Middenstanders, stel je er daarom van op de hoogte en leest eens de prae-adviezen die door Dr. Delfgaauw en Prof. Muiswinkel er over zijn uitgebracht. K. H. waar niemand last van heeft en het is een alleszins billijk verlan gen van velen dat hun daartoe de vrijheid weer hergeven wordt. De heer Dekkers zegt dat zijn fractie de mening niet deelt van de heer Kraak, als zouden zovele ingezetenen deze kwestie anders geregeld willen zien. Spr. vraagt zich af of hier de wens niet de vader van de gedachte is^ De heer de Bas meent dat door nader overleg, waarop wethouder Winkelman doelde, niet veel te bereiken zou zijn geweest, daar het hier een principiële kwestie gold, waarin men toch niet nader tot elkaar zou zijn gekomen. Hij wijst er op dat het voetbalveld aan de rand der gemeente ligt. Niemand heeft er dus last van en niemand behoeft er heen te gaan. 't Is met deze kwestie evenals met die van de Zondagssluiting van café's zo, dat men elders gaat zoeken wat in eigen gemeen te verboden is en dat is vaak veel erger. Spr.'s opvatting is dat men niet het recht heeft in te grijpen in de vrijheid van anderen. De heer Maijers merkt op dat deze vergadering werd geopend met gebed en Gods zegen over de besluiten werd gevraagd. Hoe kan Zijn zegen rusten op een besluit orn de Zondagsrust te verstoren? Waarom moet de nieuwe raad nu gaan proberen te tornen aan de besluiten van de oude raad over deze kwestie. De burgerij heeft getoond felle tegenstanders te zijn van schending der Zondagsrust. Als wij straks de vergadering weer met gebed sluiten, laat dat dan geen aanfluiting zijn. Mijnharde Hoofdpijnpoeders. 45 ct MijnhardtHoofdpijntabletten.75ct De heer Kuijsten betoogt dat hij evenals de voorzitter zich bui ten deze kwestie wil houden, docTi op geheel andere gronden. Deze stelt 't n.l. voor alsof in de ver kiezingscampagne beloften door spr.'s partij zouden zijn gedaan betreffende deze kwestie, doch de voorzitter moet dan maar eens mensen en feiten noemen. Dat er in een pamflet wordt gezegd dat geijverd zal worden voor de be langen van de jeugd in deze ge meente, is b.v. heel iets anders. Spr. laat in het midden of hij voor- of tegenstander is van voet bal op Zondag, doch stelt zich op het standpunt dat het tijdstip niet geschikt is om over deze kwestie te beslissen. Als deze aangelegenheid, die in de vorige raad al zoveel opspraak heeft verwekt, thans in de eerste ver gadering van de nieuwe raad al aanbangig wordt gemaakt, wordt zij tot een politieke kwestie ge maakt en daar wenst spr. zich bui ten te houden. Men had een wei nig geduld moeten hebben tot de tijd wat rijper was. Spr. Iaat zich niet als object voor een politieke kwestie gebruiken en daarom kan hij het verzoek thans nog niet steunen. De heer Ros meent dat men zijn standpunt in deze voldoende kent en dit wenst hij niet te verande ren, want het is gegrond op Gods dierbaar Woord. God eis van ons dat wij ons houden aan Zijn dier baar Woord en dit niet gaan ver draaien. Met verschillende bijbel teksten toont spr. aan dat de Zondag geheiligd moet worden en welke dreigementen tegenover het volk van Israël geuit werden als het de Sabbath zou ontheili gen. Zondaasrust is Zondagshei liging en heiliging betekent afzon dering, overweging en dank bren gen aan God voor de weldaden in de afgelopen week ontvangen. Wij hebben niet het recht, aidus spr., om mensen uit te roeien, maar wel het recht en de plicht om de gelegenheden tot Zondags ontheiliging weg te nemen. De heer de Bas zegt dat hij niet het verwijt wenst te acecp- teren. dat hem in de schoenen wordt geschoven, n.l. dat van dit geval een politieke kwestie ge maakt wordt. Hij vraagt wat de groep Winkelman er mee voor heeft om deze kwestie op de lan ge baan te schuiven. Spr. kan best begrijpen dat de betrokken voetbalvereniging thans met dit verzoek komt. Zij spelen immers in een bond, die algemeen oo Zondag voetbalt en zij zitten nu midden in het vietbalseizoen. Hij verklaart nogmaals dat bij hem geen enkel politiek doel voorzit en dat hij alleen gaarne deze kwestie zag opgelost. Hij stelt voor het verzoek toe te staan. De voorzitter wil nog even te rugkomen op het gesprokene dooi de heer Kuijsten, daar deze spre kers mening hierin betrokken heeft. Inderdaad staat er officiéél niets in de verkiezingspamfletten, maar dat vindt spr. juist het fu neste. dat men niet recht door zee gaat. Spr. weet en ook andere raadsleden weten dat er in café's en onderonsjes wel degelijk over deze kwesties is gesproken en er mee geschermd uit propaganda- oogpunt. Spr. wenst geen auto maat te zijn voor de heer Kuijs ten en zal dus geen namen noe men. Spr. kan respect hebben voor iemand die het eerlijk meent dat hij voetballen op Zondag als ontspanning niet verkeerd acht en ook voor iemand die, indachtig Gods Woord, dit afkeurt. Maar hij kan slechts iemands eerlijke mening respecteren als men recht door zee gaat en de consequen ties durft aanvaarden. De heer Kuijsten merkt op dat de voorzitter te zeer persoonlijke elementen in deze zaak brengt. Hij vtrzekert nogmaals dat de lijst van „Gemeentebelang" nimmer beloften in deze heeft gedaan, 'n Enkel lid kan persoonlijk iets ge zegd hebben, doch het is even goed mogelijk dat candidaten van andere lijsten de indruk hebben willen wekken dat de lijst „Ge meentebelang" het voetballen op Zondag voorstond. Door ons is dit nimmer naar voren gebracht, aldus spr. De heer J. Dekkers beaamt dit. GEMEENTERAAD. Prae-adviezen. Revisie banken Chr. School. Door het bestuur der Chr. School is onder dagtekening van 18 October 1949 een ver zoek ingediend om ingevolge art. 72 der Lager-Onderwijs- wet 1920 een bedrag van 2630.80 beschikbaar te stel len voor revisie van de ban ken in 3 schoollokalen. Deze verkeren in zeer slechte toe stand, zodat ze binnen korte tijd door nieuwe vervangen zouden moeten worden, het geen grote bedragen zou vor deren. Wanneer ze gereviseerd worden belopen de kosten 2630.80. Het bestuur deelt mede dat ze daarna weer 20 jaren mee kunnen. Dit brengt dus een aanzienlijke kostenbesparing mede. De Inspecteur van het La ger Onderwijs adviseert gun stig op de aanvrage te be schikken. Diens advies ligt, met het verzoek van het bestuur, ter inzage. B. en W. stellen daarom voor de gevraagde medewer king te verlenen en het no dige crediet beschikbaar te stellen. Wijziging verordening vermakelijkheidsbelasting. In artikel 10, letter f der plaatselijke verordening op de heffing van de vermakelijk heidsbelasting, worden van 't betalen der vermakelijkheids belasting uitgezonderd de mu ziek-, zang- en toneeluitvoe ringen, te geven door in de gemeente gevestigde vereni gingen, voor zover deze uit voeringen gratis, dan wel te gen betaling van een bedrag van hoogstens 0.25. uitslui tend toegankelijk zijn voor hare leden en donateurs en hun gezinsleden en deze uit voeringen worden verzorgd door hare eigen leden, zo no dig bijgestaan door hoogstens 3 niet in de gemeente geves tigde krachten. De plaatselijke muziek-, zang- en toneelverenigingen ondervinden in hoge mate de gevolgen van de belangrijke prijsstijgingen van instrumen ten, décors eh verdere beno digdheden. Het opvangen van deze ver hoogde kosten door een even redige verhoging van de toe gangsprijzen kan niet worden doorgevoerd, omdat voorko men dient te worden, dat de In onze zaak eet men met smaak DE GEHELE DAG GEOPEND Iedere avond vanaf 6 uur tot 11 uur WARM buffet: Worstebroodjes Croquetten Knakworstjes Nierbroodjes Patates frites Amandelbroodjes Appelbollen Appelflappen Komt even smullen Automatiek in vergelijking met vroeger jaren toch reeds verminderde belangstelling van het publiek voor deze vormen van kunst nog verder zou verminderen. Eén van de middelen, waar door de plaatselijke dilettan tenverenigingen in deze gèl- delijke noden trachten te voorzien is het organiseren van kunstavóhden voor leden en donateurs tegen betaling van normale toegangsprijzen. Aangezien echter de bepa ling van art. 10, letter f dei- verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting als eis voor belasting-vrijstelling stelt, dat dergelijke uitvoe ringen gratis, dan wel. tegen betaling van hoogstens 0.25 worden gegeven, achten B. en W. het billijk dat deze eis komt te vervallen. Bouw badhuis. Bij besluit nr. 3 tot wijzi ging der gemeente-begroting 1949, alsmede bij besluit nr. 3 tot wijziging der begroting van het bedrijf van Gemeen tewerken 1949, welke beide besluiten door de raad zijn vastgesteld 27 Jan. j.l., is een crediet uitgetrokken van Als de lijst „Gemeentebelang" zo iets werkelijk had voorgestaan, zou spr. daaraan niet hebben deelgenomen. Het voorstel van de heer de Bas om gunstig op het verzoek der voetbalver. „Wit-Zwart te beschikken, wordt hierna met 9 tegen 2 stemmen verworpen. Vóór stemden de heren de Bas en Kraak. (Zie vervolg 2c blad). 123.600.voor de bouw van een badhuis. Op 13 April d.a.v. berichtten Ged. Staten ons, dat blijkens mededeling van de Prov. Directie van de Wederopbouw en de Volks huisvesting voor de bouw van een badhuis geen bouwvolu me beschikbaar was, waarom zij verzochten de bovenbe doelde besluiten in te trek ken. Aanvankelijk hebben B. en W. deze aangelegenheid nog even aangehouden, doch nu gebleken is dat er geen kans meer is dat over 1949 alsnog bouwvolume'*beschikbaar ge steld wordt, stellen B. en W. voor de bedoelde besluiten in te trekken en op de begro tingen voor 1950 opnieuw pos ten voor het beoogde doel uit te trekken. rige wijze werden uitgevoerd. De familie-competitie wel ke hierna een aanvang nam en waaraan werd deelgeno men door do families v. Zeist en Mandenmakers, werd ge wonnen door de familie van Zeist met 295 punten; de fa milie Mandenmakers behaal de 290 punten. De vragen waren niet uit zonderlijk moeilijk, maar voor de deelnemende families schijnt het moeilijker te zijn dan het voor de toeschouwers lijkt. Aan de winnende fami lie werd een taart als prijs toegekend. De antwoorden van de fa milies waren soms erg moei lijk te verstaan, mede door 't meelevende publiek; een ge luidsversterker zou daarom geen overbodige luxe zijn ge weest. Het tweede optreden van 't N.C.R.V.-kwartet, dat enkele volksliederen lieten horen uit verschillende landen, vond ook nu een aandachtig ge hoor. De spraakwaterval, met als onderwerp „Wat zou ik doen als ik Pietermans' knecht was?" viel bijzonder in de smaak. De heer Borstlap uit 's-Gra- vemoer ging hier met de eer strijken, gevolgd door de heer C. Braspenning uit Sprang. Een klein aandenken werd hem aangeboden. De heer Maijers uit v.m. Besoijen zorg de voor een taart, die door genoemde bakker voor dit ge deelte van het programma was beschikbaar gesteld. ring, niet zou kunnen voort bestaan. Iedereen voelt van welk 'n allergrootst belang het is voor een plaats als de onze, een flinke harmonie te bezitten. Steunt ze dus en wordt do nateur voor het luttele bedrag van 2.50, als straks iemand U daarvoor komt aanzoeken. Maar 't instrumentenfonds zal krachtiger steun nodig hebben en wij vertx-ouwen dat degenen ,die in de a.s. maan den voor dit doel zullen be zocht worden, ook eens extra in de zak zullen tasten, wanf hetgeen men hieraan geeft is goed besteed in het algemeen belang. HET BEZOEK VAN ST. NICOLAAS. Naar wij vernemen heeft de collecte ter gelegenheid van het officiële bezoek van St. Nicolaas opgebracht de som ma van 237.20, terwijl de vereniging Waalwijks Belang deze zo welgeslaagde poging steunde met een bedrag van 25.—. ALLE VERENIGINGEN LID VAN „WAALWIJKS BELANG". De vereniging „Visschex-s- lust" verraste het bestuur van Waalwijks Belang dezer da gen met een opgave voor het lidmaatschap, zoals ook steeds de veteranenclub van „Ons Huis" haar lidmaatschap heeft gecontinueerd. Dit gaf het bestuur aanlei ding om een beroep te doen op de vex-schillende vereni gingen in onze gemeente dit goede voorbeeld te volgen. De contributie van 3.per jaar kan toch voor geen enkele vereniging een bezwaar zijn en als allen toetreden, kan dit weer een aardige bron van inkoinsten zijn, die, zoals vol doende bekend mag worden geacht, goed besteed woi'dt in het algemeen belang en niet 't minst ten dienste en ten bate van die verenigingen zelf. Welke vereniging heeft geen belang bij een algemene pro- paganda voor Waalwijk, bij het stimuleren van 't bezoek aan Waalwijk en hare uitvoe ringen, bij het huldigen van gezelschappen en pex-sonen, enz. enz. Wij doen dan gaarne na mens het bestuur van Waal wijks Belang een beroep op ale verenigingen, culturele, sociale, muziek-, zang- en sportgezelschappen, gezamen lijk W.B. te steunen en zich op te geven als lid. Het secretariaat is: Grote- sti-aat 205, Waalwijk. „ONDERLINGE VRIENDSCHAP". Door de Ontspanningsver eniging „Onderlinge Vriend schap" werd Zaterdagavond j.l. in Café „De Lindeboom" een zeer geslaagde uitvoering gegeven. Er was flinke publieke be langstelling en de verschil lende nummers oogstten veel succes. De heer P. Brouwer had de algemene leiding van deze bonte avond, waarop een x'evue-pi'ogramma onder de titel „Kort maar krachtig" werd opgevoerd. Medewei'king verleenden o.m. de Rigo-band, Mart. van Heumen, accordeonist, Mar- tien v. Delft als zingende va gebond, terwijl door debutan ten van „Onderlinge Vriend schap" enkele aardige sket ches werden opgevoerd, die zeer goed voldeden. Een en ander afgewisseld met confe rences van de heer P. Brou wer. Deze welgeslaagde avond zal voor „Onderlinge Vriend schap" zeker een aansporing zijn op deze weg voort te gaan. ST. NICOLAAS GAAT ROND. Maandagavond kwam Sint Nicolaas, vergezeld van zijn zwarte knecht, eén bezoek brengen in de gymnastiekzaal in de Baax-dwijksestraat tij dens de i'epetities van de as piranten-groepen van „Kunst en Kracht". De soms wat al te uitgela ten jongenstx-oep was nu na- t uur lijk erg koest en de zon daars onder hen kregen de gebruikelijke ernstige verma ning en beloofden prachtig be terschap, terwijl de goeden hun pluimpje kregen. Ten slotte. echter werden allen door de Sint op lekkers ont haald en ook de leiding wei'd niet vergeten. Zaterdagmorgen komt St. Nicolaas de scholen in de St. Clemens-parochie bezoeken om de kinderen te tracteren en 's middags zal hij zijn tra ditionele tocht door voormalig Baardwijk maken. De Har monie „St. Jan" zal deze tocht opluisteren en door de Ka- jotters zal daarbij langs de huizen gecollecteerd worden. Zoals reeds aangekon digd, komt St. Nicolaas Za terdagmiddag in het Bonds- gebouw de kinderen der K.A.B.-leden bezoeken. MUSIS SACRUM. Hier draait van Vrijdag tot en met Zondag een film uit Noord-Europa. „Aino" is een meisje dat trouwt met een zekere Johana Murtaja. Dit huwelijk is oorzaak dat zij beiden zich de jalousie op de hals halen van medeminnaax-s en de haat van de wrede gou verneur in Lapland, Borodoff. Groot zijn de gevaren die zij moeten doorstaan, maar ein delijk behaalt de dappere Jo hana de overwinnixxg op zijn vijanden en kan hij gelukkig leven met zijn vrouw Aino. Dinsdag en Woensdag draait er een spannende detectieve- story „De Saint in Londen". LUXOR-THEATER. „Mensen op de tweesprong" is een film over Engeland on der de oorlog. Een adellijk meisje meldt zich bij 't Vrou welijk Hulpcorps en komt in aanraking met een eenvoudi ge jongen. Het standsvex-schil verhindert hein om aan zijn liefde tot haar toe te geven. De nood brengt hen echter bij elkaar en zij besluiten sa men voor een goede toekomst te strijden. Deze film draait van Vrijdag tot en met Zon dag en is toegankelijk voor 18-jarigen en ouderen. De burgemeester over de Spelers van St. Geerten. In verband met de in elk op zicht prachtig geslaagde uitvoe ringen op Donderdag- en Zon dag-avond van de toneelvereni ging „de Spelers van St. Geerten' willen wij nog vermelden, dat de Burgemeester voor de aanvang der uitvoering het publiek toe sprak en wees op het grote be lang van een goed toneelgezel schap in de gemeente en de grote culturele opvoeding die daarvan kan uitgaan. Hij hoopte, dat de vereniging een bloeiende toekomst tegemoet zou gaan en dat niet, zoals gebruikelijk, weer velen klaar zouden staan om met af braak te beginnen. VERLOREN LEGGEN, HOE DAT TE VOORKOMEN. Men heeft nog al eens last van het „verloren leggen" der kippen. Dat is niet te dulden, want het gebeurt niet zelden dat ze pas na weken gevon den worden en dus niet meer geschikt voor consumptie. Aan een ei mag lettelijk niets mankeren. Een ei is goed of niet goed. Schakeringen zijn er niet. 't Is dus alleszins no dig dat het verloren leggen voorkomen moet worden. Waarom leggen de kippen verloren? Er zijn vele oorzaken: 'n Spitse manier, niet? 'n Echte proever, die 't zo doet. Korte trekjes, de rook „spoelt" door de mond; wordt zelden uit gestoten. Van zulke fijn proevers komt het gezegde Ie. De legnesten zijn niet doelmatig. Voor lichte rassen, neme men een nest van 35 x 35 cm., voor de middelzware van 40 x 40 cm. 't Is mogelijk iets aan de ruime kant, maar beter te ruim dan te eng. Eert leggende kip zit gaarne op haar gemak en breed-uit. Het is een genot voor haar in die gewichtige ogenblikken zich ook nog eens om te keren. Wie de nesten in 2 a 3 rijen boven elkaar aanbrengt, die zorge, dat de ondex*ste toch zó hoog van de grond af blijft, dat de krabbende kippen geen zand, turfstrooisel, mest e.d. in kunnen krabben. Gebeurt dat, dan kan men haar niet kwalijk nemen dat ze een ver borgen hoekje gaat opzoeken. 2e. Er kunnen te weinig nesten zijn. Men x-ekent 1 nest op 4 kippen. 3e. De nesten worden niet goed schoon gehouden. 4e. De springlatten voor de legnesten ontbx-eken, zodat de kip moeilijk in haar nest kan komen. Past deze wenken eens toe indien gij last hebt van „ver loren leggen". De oorzaken één tot vier Die kunt gij nu voorkomen, Past de wenken maar eens toe, De kip zal 't U belonen. Kippenvriend. (Nadr. verboden). mooie sortering in en dan in een speciale St. Nicolaas verpakking- ZIE ONZE ETALAGE. het oude vertrouwde adres Grotestraat 155 WAALWIJK Zomerstraat 9 TILBURG Herstel centrale verwarming St. Petrusscholen. Door het bestuur der St. Pe trusscholen is onder dagteke ning van 14 Nov. 1949 tot de Raad het verzoek gericht om medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor het aanbx-engen van verbeteringen aan de kelder van de centrale verwarming, die index-tijd niet op de juiste wijze blijkt te zijn gebouwd, alsmede voor het aanbrengen van automatische voedings toestellen aan de ketels, óm eventueel droogstoken en stukspringen van die ketels te voorkomen. De kosten wor den geraamd op 3.350. B. en W. hebben hierom trent het'advies gevraagd van de Inspecteur van het Lager Onderwijs, die B. en W. be richt, dat hij geen bezwaar heeft tegen de verbetering van de kelder en de daarvoor geraamde kosten ad 2.142.48, vermeerderd met de kosten van honorarium van de ar chitect, toezicht en admini stratiekosten, niet te hoog acht. Het aanbrengen van au tomatische voedingstóestellen acht de Inspecteur niet strikt noodzakelijk en de daaraan vex-bonden uitgave ad 935. vermeerderd met de kasten van honoi-arium architect enz. in de huidige omstandigheden van financiële zorgen niet verantwoord. Zijn goedkeu- rentl advies bepaalt zich der halve- tot de eerstgenoemde kosten ad ƒ2.142.48, vermeer- derd met de kosten van de ar chitect enz. Deze zijn intotaal te stellen op max. 2.350. B. en W. stellen voor, over eenkomstig het advies van de Inspecteur, de gevraagde me dewerking te verlenen voor 't eerste gedeelte der aanvrage en het daarvoor nodige cre diet ad 2350.— beschikbaar te stellen. Ingekomen Stukken. Bij de talrijke ingekomen goedkeuringen van raadsbe sluiten is ook een afwijzende, n.l. goedkeuring is onthouden aan de raadsbesluiten van 28 April 1949 tot aankoop van woonhuizen van H. A. Aarts, Wed. C. F. Aarts en de N.V. André van Hilst alhier. ZONDAGSDIENST 4 December 1949 Dr. Langemeijer. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 4 Dec. 1949 's Morgens 10 uur. 's Avonds 7.30 uur. N.C.R.V.-STERAVONI). Maandagavond had in het K.A.B.-gebouw alhier voor een tot in de uiterste hoeken ge vulde zaal de Jubileum-Ster- avond van de N.C.R.V. plaats. Door de Weleerw. Heer Ds. v. d. Peut werd geopend met gebed en het zingen van een psalm. Daarna hield Z.Eerw. een korte toespraak, waarin hij de radio, indien goed ge bruikt, een werktuig in Gods hand noemde en de dag roem de dat er 25 jaar geleden man nen waren die dit middel tot verkondiging van Gods woord aandurfden. Hierna volgde het optx-eden van het N.C.R.V.^kwax-tet, met het zingen van enkele gees telijke negersongs, die op keu- I De Jubileumfilm gaf ons een goed beeld van de feesten die de N.C.R.V. deze zomer gaf in het park Sonsbeek te Arnhem, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Een dankwoord werd ge sproken door de Weleerw. Heer Ds. v. Burgeier, die nog eens terugkwam op het ge zegde van de heer Braspen ning in de spx-aakwaterval: om de zak van Pieterman ge heel te vullen met nieuwe leden van de N.C.R.V., opdat spoedig 't ledental de 200.000 zal mogen bex-eiken. Het was een in elk opzicht zeer geslaagde avond, die de N.C.R.V. zeker weer dichter bij z'n ledep entoekom stige leden heeft gebracht. NED. SCHOENEN-UNIE BLOCII STIBBE HOLLANDIA. De nieuwe fabriek der Ned. Schoenen-Unie P4I0CI1 Stib- be Hollandia, die te 's-Bosch is gebouwd, zal op Maandag 5 December a.s. om 10.30 uur door burgemeester Mr. H. Loeff van 's-Hertogenbosch officiëel worden geopend. Deze firma heeft alsdan fa brieken te Waalwijk, Drunen en 's-Bosch. OPDRACHT. Door de Wed. van Gelder- Leijtens is aan de firma A. v. Huiten-Krol alhier onder hands opgedragen 't bouwen van een nieuwe woning aan 't Laageinde, ter plaatse waar destijds een V 1-projectiel een aantal huizen heeft wegge vaagd. Architect is de heer A. van Huiten. DE HARMONIE „ST. CRISPIJN" VRAAGT STEUN EN TERECHT. Onze harmonie „St. Cris- pijn" die hare inzinking van na de oorlog geheel te boven is, vraagt steun. Zij wil op nieuw donateurs werven, zo als zij die steeds gehad heeft, maar welker contributie zij in 1948 en 1949 niet heeft geïnd. Dat deed zij niet, omdat zij voelde dat hare prestaties niet van dien aard waren, dat zij de donateurs waar voor hun geld kon bieden. In de onder- duik-periode hadden de in strumenten veel geleden, geld was er niet voldoende voor hetstel of vervanging, de am bitie verflauwde, het ledental slonk en het bleek zelfs een ogenblik dat zij ten dode was opgeschreven. Door taaie volharding ech ter kwam zij de inzinking te boven. De bezetting werd groter, vele nieuwe leerlingen traden toe en nog telkens ko men er leerlingen bij. We kunnen thans met zekerheid zeggen dat deze vereniging verjongd uit de crisis te voor schijn is gekomen en dat zij met vernieuwde moed het 40- jarig bestaan, dat zij in 1951 luisterrijk hoopt te vieren, te gemoet gaat. Maar nu is het ook nodig dat zij in de kortst mogelijke tijd over een geheel nieuwe bezetting instrumenten kan beschikken. Daarom heeft zij in dit stadium ieders hulp no dig en we zijn er van over tuigd dat geen Waalwijker zou willen dat deze vereni ging, die toch steeds en bij alle voorkomende gelegenhe den klaar staat voor opluiste- Dinsdag en Woensdag vaart er een „Slavenschip", dat veel avonturen beleeft, tot zelfs muiterij toe, maar alles, komt terecht en het is natuurlijk een vrouw die hierin 'n groot aandeel heeft.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2