BLOCH STIBBE - HOLLANDIA EEN MATER-AMABILISSCH00L TE WAALWIJK DRUNEN ELSHOÜT EEN KANTENSCHROOIER. Een halve eeuw Organist. Leo Lorre helpen Ridder Radbout NET MEISJE SCHALKEN-VAN VUGT DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 DECEMBER N.V. NEDERLANDSE SCHOENENUNIE 1949 WAALWIJK. ff DE HEER L. H. BOTH AAN HET ORGEL. r Adverteren doei verkopen N.V. SCHOENFABRIEK I I I I I I I I I I TE KAATSHEUVEL VRAAGT, voor directe indiensttreding Dc nieuwe fabriek te 's-Hertogcnbosch. Wanneer men vanuit de Lang straat de hoofdstad van onze pro vincie nadert, wordt men geïm poneerd door het machtige com plex moderne fabriekshallen en nieuwe woonwijken die aan de Noordzijde van de weg tussen Deuteren en Den Bosch zijn ver rezen, in het kader van het Bos sche uitbreidingsplan West. In het centrum van dit com plex, in een 4-tal ruime hallen, die tesamen één modern en com fortabel fabrieksgebouw vormen, heeft de N.V. Ned. Schoenenunie Bloch Stibbe-Hollandia een nieuwe filiaal-schoenfabriek ge vestigd. Naast een noodzakelijke uit breiding van haar productie-ap- parat beoogde zij met deze ves tiging tevens een verdere door- voering der specialisering. Deze onderneming telt thans 4 schoen fabrieken, n.l. te Waalwijk, waar speciaal dames wandelschoenen, ago, California, cosy en flexible worden gemaakt te Drunen, waar hoofdzakelijk wandelschoe nen en ago-artikelen worden ge fabriceerd te Hal bij Brussel, welke speciaal voor wandelschoe nen en California is ingericht en tenslotte deze nieuwe fabriek te s-Hertogenbosch, waar uitslui tend pantoffels worden geprodu ceerd. Hoewel eerst heden, Maandag, de officiële opening plaats vindt, werd de vak- en nieuwspers reeds j.l. Vrijdag in de gelegen heid gesteld de fabriek, welke reeds enige tijd geleidelijk in be drijf was gesteld, te bezichtigen, onder leiding van de directeur de heer C. Thomas. Het grote fabrieksgebouw, ge heel uit beton opgetrokken, heeft door zijn bijzondere bouwstijl van buiten reeds een vriendelijker as pect dan de vele sombere, vier kante betonnen fabrieksgebou wen, die men vaak aantreft. Van binnen biedt deze bouwstijl ook meer mogelijkheden voor licht en luchtvoorziening, bevordering der hygiëne en voor een overzichtelij ker geheel. De productie van deze fabriek, waar reeds 240 personen werk vinden, bedraagt 4500 paar pan toffels per dag. 95% van 't per seend werd in de fabriek te Waalwijk of in de nieuwe fabriek geschoold. De specialisering is zover mogelijk doorgevoerd. Men werkt geheel volgens planning en de geplande productie, zowel als het bereikte aantal paren van el ke dag kan iedere arbeider op het planbord in de fabriek nagaan. In 3Yi dag zijn de grondstoffen compleet afgewerkte en verpakte schoenen geworden. De administratie en de grond- stoffenvoorziening geschiedt ge heel vanuit -Waalwijk. Daarom bevatten de grondstofffenmaga- zijnen slechts een manipulatie- voorraad voor 1 dag. De eerste- fabricage-afdeling, die men gewoonlijk de snijderij pleegt te noemen, kan men hier beter met boventuigstanzerij beti telen, daar alle onderdelen ge- stanzd worden. In ijzeren stapel manden gaan alle onderdelen over een Jacobsladder naar de stikkerij met haar vele speciaal-machines, waaraan jongens en mannen een niet minder grote vaardigheid de monstreren dan de meisjes. In de grote fabricagehal staan 4 ban den, n.l. één voor vervaardiging van gezwikte pantoffels, één voor gekeerde en 2 banden voor pan toffels met gevulcaniseerde rub berzooi. Deze laatste gepatenteerde maakwijze wordt in geen enkele andere fabriek in ons land toege past. De schoen wordt eerst voor zien van een ongevulcaniseerde rubberzooi. Deze rubber mist el ke veerkracht en gelijkt haast een laag stopverf. Met behulp van aluminium leesten wordt de schoen in aluminium vormen geperst en gevulcaniseerd, waarna de spons- rubberzool een grote elasticiteit heeft verkregen. Ook de overige afdelingen, alè zoolstanzerij, schoenenmagazijn en expeditie zijn zeer efficiënt inge richt. Aan de hygiënische en so ciale verzorging van het perso neel wordt bijzondere zorg be steed. Niet alleen zijn alle lokalen licht en luchtig en in elk jaarge tijde op juiste temperatuur en is nergens stof of rommel te bespeu ren, doch door een speciaal hier voor aangesteld arts wrden alle nieuwe employé's geneeskundig onderzocht, vooral op t.b.c., ter wijl deze toezicht houdt op dc in richting van de sanitaire voorzie ningen in de fabriek, cantine, keuken, enz. Iedere arbeider(ster) heeft recht op premievrij pensioen en aandeel in de winst. Wanneer meisjes wegens huwelijk of an derszins vroeger hun dienstbe trekking beëindigen, ontvangen zij alle premies over haar dienst jaren, plus de gekweekte rente, uitgekeerd. Vanzelfsprekend deze prachtige sociale voorzie ning een stimulans om zich met volle toewijding aan het werk te geven waarvan iedereen de vruch ten plukt, terwijl ook personeels wisseling wordt voorkomen, wat het fabrikaat ten goede komt. Voor de directie en voor alle 1500 arbeiders (sters) die op de fabrieken en kantoren van dit omvangrijke en wereldvermaarde schoenenbedrijf hun emplooi vin den, is het tenslotte een verheu gend feit, dat de producten in ei gen land en in andere landen en continenten zulk een aftrek vin den, dat de productie nog vele maanden op de bestellingen ach ter is en grote opdrachten moes ten worden geweigerd wegens on toereikende productie. Bij de vele goede wensen die bij de officiële opening vandaag worden geuit, voegen wij gaarne de onze. Moge het fabrikaat en de gehele onderneming zich in stijgende lijn blijven ontwikkelen en voor onze plaats hopen wij dat ook het Waalwijkse bedrijf, waar een nieuwe belangrijke uit breiding bijna gereed is, in deze voorspoedige vlucht moge delen. Nederland moet nog veel verder dan tot heden de weg van de industrialisatie opgaan. De snelle uitbreiding van de bevolking en de verarming dwingen er ons toe. Verschil lende industrieën kunnen zon der meisjes niet economisch functionneren; en de schoen industrie zeker niet. Het gaat er nu om de on vermijdelijke nadelen van de fabrieksarbeid voor meisjes zoveel mogelijk te ondervan gen. Eén van de middelen is het volgen van een Mater- Amabilis-cursus, zoals die door de sociaal begaafde Mej. .Schouwenaars uit Antwerpen is gepropageerd en op ver schillende industrie-plaatsen in ons land is tot stand ge bracht. o.m. het eerst in Maas tricht. Het initiatief is dus in deze uitgegaan van Katholieken, doch ook niet-katholieke in stanties hebben onder an dere namen overeenkom stige inrichtingen voor vrou welijke opvoeding tot stand gebracht. In sommige industrieën, vooral de textiel betreffende, werkt de fabrieksarbeid voor meisjes afstompend op geest en karakter van het meisje. Een Mater-Amabilis-school keert het meisje weer tot zich zelf en geeft haar als het wa re het gevoel van eigenwaar de terug, leert haar dat het toekomstig leven als huis vrouw en moeder grote be tekenis voor de maatschappij heeft in de toekomst. Deze is alleen gezond, wanneer ze be rust op een godsdienstig fun dament. Godsdienstleer en opvoedkunde zijn voorname onderwijsvakken op een der gelijke school. Nu is de ur gentie van een dergelijke school ook volgens de Inspec- trice van het Nijverheids onderwijs bij de schoenindu strie niet zo groot als b.v. in een kousenfabriek, omdat de J meisjes hier over een zekere vakbekwaamheid dienen te beschikken en hun werk veel minder eentonig is, en van af stompende arbeid veel min der sprake. De Inspectrice van het Nij verheids-onderwijs had dan ook verschillende malen ge constateerd dat vele fabrieks meisjes hier, zich gunstig on derscheiden van die uit ande re streken van het land. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat de stichting van een Mater- Amabilis-school ter plaatse niet hoog-gewenst zou zijn. Integendeel, zij was Woens dag 30 Nov. j.l. uit Den Haag overgekomen om in een voor lopige bijeenkomst van nog te noemen dames en heren, het doel en de mogelijkheid van een dergelijke school uiteen te zetten. Deze bespreking werd gehouden in het nieuwe overblijflokaal van de Huis houdschool, des avonds om half acht. Aanwezig waren: Burgemeester Mr. Lambooy; Mej. Michels, Inspectrice N.O., Mej. de Poorter, Landelijk leidster van de Stichting Ma- ter-Amabilis-scholen in Ne derland; Rector van Helden, Directeur Vrouwelijk Jeugd werk Bisdom Den Bosch; Mej. Voss, Diocesaan leidster Vr. Kath. Arb. Jeugd; Mej. Wil- king, Arbeids-Inspectrice; Pastoor Ras en Drs.' de Vries, Bestuursleden R.K. Huishoud school Waalwijk; Directrice en leraressen, R.K. Huishoud school Waalwijk. Na opening en een woord van welkom, stelde de burge meester verschillende vragen, die door Mej. Michels' in een duidelijke uiteenzetting als •volgt werden beantwoord: De eerste Mater-Amabilis- school werd opgericht in Maastricht (Januari 1947 be gonnen). Elke Mater-Amabilis-school wordt opgericht door een co mité, dat het bestuur van deze school vormt. Hierin hebben o.a. zitting: een priester, ver tegenwoordigers van werk gevers, werknemers en mid denstands-organisaties, van V.K.A.J. en Boerinnenbond de Directrice van de Huis houdschool, waar de lessen gegeven worden. De subsidie-regeling van de Mater-Amabilis-school door Rijk en Gemeente, is zoals bij het Nijverheids-onderwijs. In dien hiervoor uitbreiding van leervakken op de bestaande Huishoudschool nodig is, moet aan de gemeente de noodza kelijkheidsverklaring verzocht worden. De onkosten voor de beste ding van vrije tijd, van clubs, ontspanning enz., zal vermoe delijk binnen korte tijd niet meer onder onderwijssubsidie vallen. Per meisje wordt per week 1.— schoolgeld gevraagd. In de meeste gevallen betaalt hiervan het meisje ƒ0.30, de werkgever der bedrijven 0.70. De school krijgt als school geld hiervan ƒ0.30, het ande re deel wordt gebruikt voor weekblaadje, stencils enz. De toelatingsleeftijd is: voor fabrieksmeisjes 16 jaar, voor andere meisjes 17 jaar. Per week wordt 4 uur les ge geven. Dit kan 's avonds en overdag gebeuren. De vakken zijn: Koken, naaien, godsdienst leer, opvoedkunde, gezond heidszorg, gymnastiek, wo ninginrichting, kinderverzor ging. De avond-eürsus wordt 2 maal per week gegeven. Uit de praktijk is gebleken dat de meeste meisjes voor de avondlessen niet de nodige aandacht kunnen opbrengen, zeker niet voor de theorie lessen. Voor de dag-cursussen wordt door de bedrijven een morgen of middag vrij gege ven. De werkuren, die hier door vervallen, worden door betaald. Grote bedrijven, o.a. Van Nelle en Van der Heem hebben verklaard, dat door deze vrije uren geen verlies, geen vermindering van pro ductie ontstond. Dit wordt verklaard door een groter verantwoordelijkheidsgevoel en de verbeterde stemming onder de meisjes, gevolg van de lessen en als bewijs van waardering tegenover het be drijf, die hun deze lessen gunt en hieraan meewerkt. Een grote invloed gaat uit van de opvoedkunde-lessen, door de behandeling van ,de verhouding tussen man en vrouw. Deze invloed is dade lijk voelbaar en van veel be lang voor hun eigen gezin la ter. Door deze school moeten de meisjes voedsel krijgen voor hun geest, hun idealen, wat op hun jeugdige leeftijd en in verband met hun toekomst 'n noodzakelijke eis is. Hun werk vaak geestdodend, eentonig, geeft hun een leegte die ge vuld moet worden. Ze moeten iets krijgen om aan te denken, waarvoor zij zich kunnen in zetten. Hun ruwheid is vaak schijn. Met 14 jaar brengen zij („geld") in. Ze zijn nog kind en willen zich een houding van volwassenheid geven. Voor sommigen is iedere geestelijke inspanning al te veel. Er zijn meisjes die lie ver aan de band blijven wer ken, omdat dit hun minder in spanning vraagt. Van de leerkrachten wordt voor deze lessen wel een ex tra studie en voorbereiding verwacht, omdat een diepe godsdienstkennis, veel men senliefde en een juist inzicht in sociale verhoudingen nood zakelijk zijn. Hiervoor wor den contact-dagen en week ends georganiseerd. Voor de Mater-Amabilis- school zal de jeugdbeweging ingeschakeld worden, niet zó dat alle cursusten hiervan lid moeten zijn, maar bij eigen keuze naar 'n jeugdbeweging overgeschakeld kunnen wor den. Voor de vrije-tijdsbesteding moet op Bisschoppelijk voor schrift eveneens een jeugd leidster ingeschakeld zijn. De lessen in paedagogie kun nen aan de afgestudeerden en cursisten van het Hoogveld instituut opgedragen worden. In Waalwijk zal het niet ge makkelijk zijn de meisjes een middag vrij te maken, door de sleutelpositie, die zij in de be drijven hebben. Met de directie van 't nieuw bedrijf „de Landis" heeft de burgemeester deze school al besproken en heèft hiervan de toezegging tot medewerking gekregen. Mej. Schouwenaars zal ver zocht worden in Waalwijk voor werkgevers te willen spreken over de Mater-Ama- bilis-school op nader te be palen dag. V.G.L.O. EN VOORBEREIDE KLAS AAN AMBACHTS SCHOLEN. Na de zesde klas is naar het oordeel van dc minister voor vele kinderen de V.G.L.O.-school het beste. Dc V.G.L.O.-school lijkt hem beter dan de ach'tklassige la gere school. In V.G.L.O. en de voorberei dende klass van de ambchtsschool is geen tegenstelling. Spreker ver wacht dat ze samen zullen uit monden in een schooltype, een maatschappij-school. De voorbe reidende klas ziet spr. als een ove, gangsmaatregel. Allereerst komt het er op aan voor het V.G.L.O. een leerplan te ontwerpen. Voor de voorbe reidende klas is er een ontworpen, al is het nog geen definitief plan. O.m. merkt de minister op, dat de voorbereidende klas in 1950 niet volledig zal kunnen zijn in gevoerd; dat moet geleidelijk ge schieden. Het kabinet is homogeen in de wens, dat de voorbereidende klas mogelijk wordt; de onderwijsraad acht deze klas nuttig en nodig. De commissie-Cramer adviseert tot een voorbereidende klas woar- voor ook de Nederlandse techni sche unie pleit. INTREKKING BILJETTEN VAN 10 EN 100 GULDEN. Dc Nederlandse Bank maakt bekend, dat zij de bankbiljetten van 10.- en 100.— model 1945 per 1 Juni 1950 intrekt. Tot die datum kunnen houders dezer bankbiljetten deze ter omwisse ling aanbieden bij de kantoren der Ned. Bank. Op de voorzijde van het be doelde bankbiljet van 10.— is de Nederlandse leeuw afgebeeld, terwijl het bankbiljet van 100.- niet van een afbeelding is voor zien. doch kenbaar is aan een recht opstaande band, zowel aan voor- als achterzijde. Beide soor ten biljetten zijn gedateerd op 7 Mei '45. BRAZILIAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT. 20 Doden. Een twee-motorig Douglas- vliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij Real, is bij een mislukte landing op een noodvliegveld tussen Sao Paolo en Ribeirq Claro in de binnenlanden van Brazilië in een regenstorm verongelukt. Twintig van de 22 inzitten den kwamen om het leven. Een moeder en haar dochter tje hebben de ramp overleefd. Alle inzittenden waren Bra zilianen. ZESJARIG JONGETJE VERMIST. Sinds vorige week Maan dagavond wordt het ongeveer 6-jarige zoontje van de heer K. de Boer te Klazinaveen, dat bij zijn grootouders lo geerde, vermist. Het kind was die middag op de gewone tijd naar de kleuterschool gegaan en sindsdien heeft men niets meer van het knaapje verno men. KORTE BERICHTEN. Tegen Woudenberg, de stich ter van het Ned. Arbeidsfront, dei de bestaande vakverbon den liquideerde en hun gel den in beslag nam, is door de bijzondere raad van cassatie te Den Haag 20 jaar geëist. Het Amsterdamse bijzondere hof had hem tot levenslang veroordeeld. Bon 384 (Algemeen)_is aangewezen voor 250 gr. kof fie, voor de tijdsduur van 8 weken. Bij de vliegramp bij Ban- ka werden 2 Engelsen en 4 Nederlanders gedood en 5 Ne derlanders gewond. Prinses Wilhelmina heeft 50.000 uit de opbrengst der tentoonstelling „de Vrouw" ter beschikking gesteld van 't Ned. sanatorium te Davos. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd Diverse fabrieks- en thuis- stiksters. Mannelijke leerling-stikkers. Een modelleur. Ophalers. Overledersnijders. Kantenschrooiers. Aflapper. Doorzetter. Bijtuigers. Een houten hakken zetter. Bezorger. Jongens voor magazijnwerk 14-16 jaar (lederfabriek). Enige metselaars. Dagmeisje. Diverse schilders. Electrisch-autogenisch lasser. Machine-bankwerker, tevens plaatwerker. Een leerling of aankomend timmerman. Bieden zich aan: Chef (ledermagazijn). Twee typistes. Enige oudere kantoorbedien den voor kantoor- en maga zijnadministratie. Enige mannelijke jongste be dienden met U.L.O. of H.B.S.- opleiding. Twee machine-bankwerkers. Leerling schoenmachine-mon teur. Enige chauffeurs. Nachtwaker. Winkelbediende. Portier. Dozenvouwer Aankomend schilder. Diverse hulparbeiders. Diverse grondwerkers en eni ge opperlieden. Huishoudster. Enige winkeljuffrouwen. Kinder j uf f rou w. Thuisplakster-omboekster. Aanmelding dagelijks tus sen 9—12 uur v.m. op het Ar beidsbureau Waalwijk, Grote straat 339, tel. 63. Bovenstaande opgave is gel dig vanaf 5 Dec. tot en met 10 December 1949. wijk verstrekt ook inlichtin gen aan adspirant-emigranten V ormingsavond. De K.A.B. afd. Drunen hield de zer dagen haar vierde vormings avond indit seizoen. De zaal was goed bezet. Na de opening door de voor zitter en een algemeen welkomst woord, kreeg de spreker van de ze avond de heer Dr. W. Theu- nissen het woord. Het oorspron kelijk onderwerp van spreker was: „Zo moet het maar hoe het moet, aldus spreker, dat weten we practisch bijna allemaal. Spreker hield liever een cause rie over het land en volk van Rusland, het land dat hij herhaal de malen had bezocht. Deze zeer interessante lezing over een ons nog vrij onbekend land en volk, geregeerd door communisten, boei de de aanwezigen van het begin tot het einde. Spreker verduide lijkte zijn causerie met lichtbeel den. Speciaal belichtte spreker de verhouding tussen kerk en staat in Rusland en de godsdienstzin van het Russische volk. Zij die deze avond hebben ver zuimd, hebben veel gemist. Burgerlijke Stand Nov. 1949. Geboren Maria J J dv M J M Klijn en M H J v Backx Gijsberdina A B M dv J A F de Wit en M W M Fressen Theodorus H F M zv H J A Weijters en J M Bos nia Wilhelmus A M zv W J v d Geld en W J Smits Mari- nus H M zv M Muskens en B W Biemans Wilhelmus H J M zv H J Veltmeijer en M E W v Ertwijk Johannes J zv J Mac- kay en T v d Bosch Caila G M dv K v Dun en L C H v Doormaal Wilhelmus A G zv H J Muskens' en J E Verhoeven Petronella MAG dv G van Huiten en H Snijders Johannes L J zv J de Gouw en CM Klerks s Overleden Hendrikus J Verhoeven 69 j Franciscus v d Lee 78 j Jo hannes J v Esch 72 j Hendri kus A A Tausch 42 j Maartjc Pastoor 94 j Franciscus Moo- nen 87 j Wilhelmus H J M Veltmeijer 1 dag. Huwelijken Hendricus L Pulles 27 j te Heusden en Adriana A J Wil- lemse 26 j alhier Petrus A v d Wiel 25 j en Aldegonda J M v d Ven 23 j beiden alhier. Uit de notulen van de op 11 December 1899 gehouden Kerkeraadsvergadering van de Gereformeerde Kerk te Sprang blijkt, dat toen beslo ten werd Leo Both (toen 15 jaar oud) te benoemen tot or ganist. Zondag 11 December 1949 zal dus de halve eeuw vol zijn, gedurende welke de heer L. H. Both te Waalwijk, Zondag aan Zondag, zijn be- langiijke taak in de gods dienstuitoefeningen te Sprang heeft vervuld. Een waarlijk met alledaags jubileum! Het kerkgebouw van de Ge reformeerde Kerk dateert van tüiftitï! I k bilaris zich op bewonderens waardige wijze ook op dit in strument weer snel vertrouwd weet te maken, ondanks de hogere eisen die het stelt aan de technische vaardigheid van de bespeler, geloven wij dat hij heimelijk nog wel eens te rugverlangt naar zijn oude or gel, misschien zelfs nog wel naar de „Sérafine!" Wat het betekent organist te zijn, dat weet eigenlijk al leen een organist. Het is een moeilijk en inspannend werk, het is in zekere zin een offer, want andere delen van de li turgie moet de organist vaak 1898. Tot 1926 deed een Frans harmonium (Sérafine) dienst als instrument voor de bege leiding dér gemeentezang. In het eerste jaar was er nog geen vaste organist. Nu eens speelde de heer de Keizer (later naar elders vertrok ken), dan weer Mej. A. van Wijlen, die in December 1899 naar Vrijhoeve verhuisde. De heer Both was dus de eerste organist in vaste dienst. In 1926 werd het Sérafine- orgel vervangen door een één- klaviers pijporgel. Met dit pijporgel heeft de heer Both veel ellende beleefd, hoewel hij op de duur de nukken van het beestje leerde kennen en eens wijs glimlachte als een collega-organist uit een an dere plaats met veel lef op de orgelbank plaats nam om zijn virtuositeit te tonen. „Ja, col lega", zei de heer Eoth dan, als de ander pardoes ophield cn ontnuchterd een' diepe zucht slaakte, „zo'n orgel vindt U niet overal!" In 1948 maakte het pijp orgel plaats voor een elec- trisch twee-klaviersorgel met vrij pedaal en hoewel de ju- missen, omdat hij zodra 'n gemeentezang beëindigd is zich weer moet voorbereiden op voorspel en begeleiding van een volgend gezang. Het organisten-ambt vereist ook grote getrouwheid en gehoor zaamheid aan God, die in zang en spel wordt verheerlijkt en aangebeden. Maar juist daar om is het ook een heerlijk werk en de heer Both heeft 't dan ook altijd graag gedaan en doet het nóg graag, hoe wel al tal van jaren een 2e organist zijn taak verlicht. In zijn spel legt hij zijn karakter en zijn visie op het leven. Zijn preludiëren vóór de dienst is altijd rustig, so ber, stemmingsvol, bezadigd bijna. Zijn „fort" ligt dan ook niet in feestmuziek of een ju belend postludium, maar in 't muzikaal mediteren, waarin altijd weer uitkomt het rustig en vast vertrouwen dat zijn geloof kenmerkt. Het jubileum van de heer Both zal in een korte plech tigheid aan het eind van de morgengodsdienstoefening van 11 December a.s. op beschei den wijze worden herdacht. A. D. Vergadering Handboogsch. Victoria. A.s. Zondag 11 Dec. na de Hoogmis vergadering van de Handboogschutterij Victoria, in haar stamcafé van de Gez. Klerks. Prijsuitreiking Etalagewedstrijd. Dinsdagmiddag 6 December zal in de zaal der Jongenscongregatie de prijsuitreiking plaats hebben van de etalagewedstrijd van de winkelweekactie. Deze uitreiking geschiedt door St. Nicolaas. Alle schoolgaande kinderen uit de gemeente worden daarbij verwacht. Voor de vele blijken van be langstelling, bij mijn thuiskomst uit Indonesië ontvangen, zeg ik mede namens mijn familieleden hartelijk dank, speciaal buurtbe woners, vrienden, kennissen, voet balclub R.W.B,, Thuisfront, afd. Waalwijk N.C.B., voor de mooie cadeaux die ik mocht ontvangen, Soldaat A. D. MOLEGRAAF Besoijensestraat 98. Waalwijk. GEVRAAGD in klein gezin voor dag of dag en nacht. Zelfstandig kunnende werken cn koken. Brieven onder No. 3122 Bureau van dit blad. IHBIHHUiaHaHlIHMBaH Copyright Ramad Prei» De drie krokodillen klappertandden ver vaarlijk, terwijl ze in snelle vaart door liet water schoten. Non even en daar schoven se het land op. Lorre rilde. Een kort moment bleven de monsters stil liggen. Leo hie.d se stral: in hel oog. Hij had he: niets op de gevaarlijke beesten gegrepen. Moest ie hun scherpe tanden eens zien blikkeren brr! Toen kwam er weer bciceging in het drietal krokodillen. Vlugger dan de bei de vrienden hadden verwacht. Hepen ze rap op hen af. „In de boot!" schreeuw de Leo en wierp de rugzak met kost bare inhoud al in de kano. Lorre maak te vlug het touw aan hel vlot aan het ranke vaartuig vast. „Lorre, opgelet. Dit word', een strijd op leven en dood. beesten buten je v>at graag een been aj hijgde Leo gehaast, „vooruit, daar gaanwe!" Met een flinke stoot van zijn peddel duwde Leo de kano van de oever af en bereikte direct het midden van de ri vier, waar een flinke stroomversnelling stond. De krokodillen hadden zich reeds op een lekker hapje verheugd en zagen nu hun buit bijna ontsnappen. Zo vlug ze konden schuifelden se het water weer in en setten een adembenemende ach tervolging in. Lorre zat achterin de kano en hield hun gevangene, die op het vlotje werd mee gesleept. in het oog. O, wat was die bang! Hij hoorde de hongerige beesten vlak achter sich door het water sluiven. De vroegere waard stond doodsangsten uitOndertussen peddelde Leo so snel hij kon. Zou het lukken die nare achtervolgers kwijt te rakenf Af en toe leek het wel of een. krokodil uit hel water wilde vliegen cn dan swaaide het monster zó met sijn stevige staart, dat het water m grote golven opsloeg. Leo keek niet op of om en gaf s>jn boot met krachtige slagen de grootst moge lijke snelheid. (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 3