a MaLWYR Waalwijkse en Langsiraaise Courant LSHOÜT GAPELLE SPRANG-CAPELLE SPRANG WASPIK SpOAt 25ï K^ANDAG 5 DEC. 1949 jo0fdredacteur itgever raalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN JAN TIELEN 72e JAARGANG r>o. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. ,PGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' St. Nicolaas op bezoek. Ondanks het slechte weer en n hoge ouderdom kwam de gro- kindervriend St. Nicolaas, j.l. ondag toch nog even op bezoek j de kinderen van de leden der .A.B. afd. Drunen. Door de echte weersomstandigheden jest de Sint van een rondrit ör do gemeente af zien en be- af hij zich direct na aankomst, ►rgezeld van zijn twee zwarte eten naar de gymnastiekzaal, aar Drunens jeugd hem wacht- Burgemeester Snels en de estelijke adviseur Kap. Simons, [fwelkomden de Sint met harte- te woorden en spraken de hoop dat Drunens jeugd in het af lopen jaar naar de mening van Sint goed zouden hebben op- epast. Dit bleek zo te zijn, want il deelde de Sint zijn talrijke deaux uit en tegen de avond ok een gelukkig volkje naar lis. Inenting tegen diphteritus. Kinderen tussen de twee en de jaar kunnen op Vrijdag 9 De- rnber a.s. 's middags tussen 3 4 uur worden ingeënt tegen phteritus bij Dr. v. d. Wouw. Kinder-etalagewedstrijd. Naar wij vernemen zal de prijs- treiking voor de kinder-etalage- edstrijd op Dinsdag 6 Dec. niet eschieden in het patronaatsge- puw te Elshout, maar op dezelf- dag 's middags om 3 uur in ft veilinggebouw. Winkelactie. Heden 5 Dec. zal de winkel- ctie door de gezamenlijke winke- ers van Drunen en Elshout ge- rganiseerd, worden beëindigd. Naar wij vernemen zijn bij het cretariaat in totaal 115.000 onnen afgehaald. Duivententoonstelling. Zaterdag en Zondag j.l. werd café v. d. Geld een grote (ringtentoonstelling gehouden jn postduiven. Deze tentoon- telling werd Zaterdagavond door Edelachtbare heer Burgemees- r Snels geopend en mocht zich deze dagen in een grote be- ingstelling verheugen. Uitvoerig verslag en uitslagen het volgend nummer. Rode Kruis. Nu reeds voor de tweede keer dit jaar werd door het Ned. oode Kruis hulp verleend aan slachtoffers van de laatste rand alhier. De families werden rerblijd met een flinke zending oederen. Repatriëring. Woensdag hoopt de militair P. ommers met de Joh. v. Olden- arnevelt in het vaderland aan te omen, zodat hij Donderdag in Ishout wordt verwacht. Het buurtcomité heeft alle aatregelen genomen voor een artelijke ontvangst. Nu de militair P. Lommers zo oed als in veilige haven is, is ilitair van Wijk uit de Bossen ok reeds scheep gegaan. On- oorziene omstandigheden daar- elaten kan deze omstreeks Kerst- worden thuis verwacht. Aan eiden welkom thuis in het va- crland. Biljarten. In de zaal van de heer M. van luiten werd de returnwedstrijd jespeeld tussen een 9-tal biljar ts van Juliana te Haarsteeg te- ten 9-tal spelers van De Vrolijke 'oedelaars (D.V.P.) uit Elshout, evestigd in bovengenoemd café. Met 22 caramboles verschil werd de strijd in het voordeel van uliana beslist. De uitslag is als volgt: D.V.P.Juliana 1. WolfsN. Vermeulen 1823 v. d. Wiel—Th. Boelen 71—43 v. HeivoortB. Verrijs 3329 .Lommers-H v d Heijden 4354 1 v HuitenFr v Liempt 2647 Ir v MookM vd Wiel 4265 WolfsW vd Brandt 4739 TabbersJ v Bokhoven 3941 Totaal 319-341 Haarsteeg heeft dus met 22 car. t treffen gewonnen. Hoogste serie Jan Wolfs van )VP met 12 car. Chr. v. Mook M. v. d. Wiel, resp. van DVP Juliana behaalden ieder een ^ne van 11 car. v. d. Wiel hoogste aantal van de wedstrijd 71 en M. d. Wiel 65 car. resp. van D. P. en van Juliana. Er werden beurten gespeeld. Hoogste gemiddelde J v d Wiel ^an DVP met 2.84: hoogste gem. 1 v d Wiel van Juliana met 2,6. Er was goede belangstelling. St. Nicolaas. t Zondagmiddag kwam de Hei- '9« Man in het Patronaat om de kinderen in Vlijmen van de 0 tot de 10 jaar te bedelen. Het St. Ni- colaas-comité, dat weken in de weer is geweest, slaagde er in om ruim 1000 kinderen een goede tractatie te bezorgen en een extra dankwoord is hier zeker op z'n plaats aan allen die hebben me degewerkt tot het slagen hiervan. Om 1 uur arriveerde de goede Sint in het Patronaat, waar hij werd verwelkomd door de voor zitter. St. Nicolaas sprak daarna het comité en de kinderen toe en sprak zijn bewondering uit over de jeugd van Vlijmen slechts weinig kinderen kregen een beris ping. Het onderwijzend personeel kreeg een extra compliment voor de brave kinderen. Na het zin gen van enkele liedjes ging de H. Man over tot verdeling van de vele lekkernijen. Eerst waren het de niet schoolgaande kinderen tot de 4 jaar, toen de bewaarscholen, de eerste vier klassen en de kin deren van de openbare school onder leiding van dhr. v. Heijst. Alle kinderen gingen hoogst vol daan huiswaarts en de goede Sint beloofde de kinderen dat hij op 6 December nog eens extra aan al len zou denken. De Sinterklaasactie is weder om goed geslaagd. Zaterdagmiddag kwam de goede Sint bij de kinderen van do Buurtvereniging Eendracht maakt Macht. Om circa 2 uur arriveerde hij met zijn knechts in café H. Boom, waar ruim honderd kideren present waren. De voor zitter, de heer G. v. d. Hout, ver welkomde de H. Man, waarna deze overging tot een gratis ver loting voor de kinderen, waaraan prachtige prijzen verbonden wa ren. Hierna werden door de kin deren enkele liedjes gezongen en ging de H. Man over tot het uit reiken van een zak lekkers aan elk kind, wat deze natuurlijk wel aanstond. Nadat al de kinderen hun verlanglijstje hadden inge vuld, vertrok de goede Sint. De kinderen van de buurt vereniging Onze Driekleur kregen een tractatie in café P. v. Egge- len, waar de goede Sint om 3 uur arriveerde. Na 't welkomstwoord van de voorzitter zongen de kin deren enkele liedjes en ging de H. Man over tot het uitreiken van lekkernijen, waarvoor de kinderen zeer dankbaar waren. Geruimen tijd vertoefde de H. Man nog bij de kinderen, hun verlanglijstjes werden opgegeven en vol ver wachting zien de kinderen naar 6 December. Terug uit Indië. Donderdag arriveerde alhier in Zijn ouderlijke woning, na een verblijf van drie jaar in Indië, Wachtmeester J. van Schuppen. De buurt had ook hier weer voor een passende versiering ge zorgd,. die des avonds verlicht was. De gerepatrieerde ontving vele bewijzen van belangstelling in verschillende vorm. Namens de buurt werd hem een prachtig polshorloge aangeboden. De harmonie Marijke bracht 's avonds een serenade, waarbij de voorzitter enkele woorden van gelukwens met de behouden thuis komst sprak. Wachtmeester van Schuppen dankte hartelijk, in het bijzonder de buurtbewoners, voor de belangstelling en het medele ven. Bij de vele felicitaties die hij en zijn familie mochten ontvangen voegen wij ook gaarne de onze. Rijdende Winkel. Door dhrn. W. v. d. Mei en Zn. Kruideniers en Kaashandel alhier, werd dezer dagen onder grote belangstelling van de zijde van het publiek, een prachtige, ruime en keurig ingerichte rijdende win kel in gebruik genomen, die Don derdag voor belangstellenden was te bezichtigen en waarvan veel gebruik gemaakt werd. De wagen werd ontworpen door de opdrachtgevers en ge bouwd de wagenbouwer Quirijns alhier. Het is wel het nieuwste dat op dit gebied in onze omge ving wordt gegeven en het ge tuigt wel van durf en onderne mingsgeest van de heren van der Mei en Zonen. Wij wensen hen met deze nieuwe onderne ming veel succes. Ook op ander gebied gaat de heer v. d. Mei met zijn tijd mee en zo stelde hij zijn cliënten j.l. Zaterdagmiddag in de gelegen heid met hun kinderen een bezoek te brengen aan St. Nicolaas. die met zijn knecht te zijnen huize zijn opwachting maakte en die de kleinen de voor hen bestemde surprises overhandigde. De gehele middag w^s het een drukte met in angstige spanning verkerende komende en met blijde gezichten gaande kinderen. Gouden bruiloft. Zaterdag was het de laatste feestdag voor de buurt van A. Ekels-Kuijs. In café Oremans werd een cabaretavond gegeven, die schitterend is geslaagd. Naast de goede muziek viel er volop te genieten van zang en voordracht en enkele groepen demonstreerden nog met de num mers van de optocht. Alles bijeen een gezellige avond, waar het be stuur met genoegen op kan terug- Vlijmense Winkelweek. Zaterdagavond werd de Vlij- mense Winkelweek gesloten Deze is wederom schitterend geslaagd, en alle winkeliers zijn zeer tevre den over de verkoop. Laat ons hopen dat de kopers ook tevre den zullen zijn over het gekochte. Het succes ligt in uw eigen hand, Vlijmense middenstanders, denkt daar aan. We komen er nog wel eens na der op terug. Woensdag 7 December des avonds half acht hoopt D.V. voor de Geref. Gemeente aan de Hoo- gevaart voor te gaan de Wel- Eerw. Heer J. Kersten, candioaat tot de heilige dienst te Rotterdam. Beroepen. Ds. J. W. de Bruijn, Ned. Herv. predikant alhier, ontving resp. een beroep en een toezegging van beroep naar Harderwijk en Rid derkerk. Chr. Volksbond. De Vereniging Chr. Volksbond ^lhier houdt Dinsdag 13 Decem ber a.s. des avonds half 8 in haar gebouw een algemene vergade ring. Aan de orde komt: Statuten wijziging. Winterlezing. Woensdag 14 December hoopt in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier voor het Comité voor Win- terlezingen op te treden Dr. v. d. Valk uit Rotterdam. St. Nicolaas met gevolg bezocht Koningin Julianaschood. Het St. Nicolaasfeest van de leerlingen der Koningin Juliana- school, dat Zaterdagmiddag werd gehouden en dit jaar weer, in te genstelling met voorgaande jaren in de school plaats had, is, mede doordat in afwijking met vroegere St. Nicolaasfeesten, wegens ge brek aan de nodige plaatsruimte geen belangstelling van de zijde der ouders en anderen was, een bij uitstek intiem kinderfeest ge worden, dat in alle opzichten uit stekend geslaagd is en dat èn bij de leerlingen èn bij degenen die dit feest voorbereid hebben, in aangename herinnering zal blijven voortleven. Ongeveer half drie arriveerde St. Nicolaas in gezelschap van 'n tweetal Zwarte Pieten per auto bij de school in de Kom, waar 't hoofd der school, de heer Polder vaart, de gasten hartelijk welkom heette en dank bracht aan de Sint voor zijn bereidwilligheid om ook dit jaar weer aan het St. Nico laasfeest van de leerlingen der Openbare School door zijn tegen woordigheid luister bij te zetten. Na dit begroetingswoord onder hield de kindervriend zich enige tijd met de nog niet schoolgaande jeugd, die met het oog op het on gunstige weer met ouders, broers of zusjes in het voormalig gym nastieklokaal bijeen waren en waar deze kleinen door een der Zwarte Pieten op versnaperingen werden onthaald. Hierna was het moment geko men, waarop de kindervriend zich naar het schoolgebouw begaf, waar de daar bijeen zijnde leer lingen zijn komst reeds met span ning verbeidden en de Sint bij zijn binnentreden met een wel komstlied begroetten.: In elk der leslokalen verwijlde St. Nicoloas enige tijd, richtte een vermanend woord tot die leerlingen die min der goed hun best hadden gedaan en prees de vlijtige. Ieder der kin deren ontving van hem een zakje versnaperingen, alsmede een aar dig cadeoutje. De ingestudeerde St. Nicolaasliedjes werden ter af wisseling gezongen en een ver snapering uitgedeeld. Na 't ver trek van St. Nicolaas, ruim 4 uur, keerden de kinderen ten zeerste voldaan huiswaarts. Naar wij terloops vernamen, heeft de wijze van St. Nicolaas- viering dit jaar door het niet toe laten van ouderen, bij sommige vaders en moeders enig misnoe gen gewekt. Laten deze ouders evenwel bedenken, dat èn perso neel èn Oudercommissie niets lie ver zouden zien dan dat de va ders en moeders .rustig mee zou den kunnen genieten met hun kin deren. De ondervinding heeft evenwel geleerd dat, in verband met de beperkte plaatsruimte in de schoollokalen, van een rustige viering van dit kinderfeest dan evenwel geen sprake kan zijn, zodat men noodgedwongen dit maal eens een proef heeft willen nemen met een St. Nicolaasvie- ring uitsluitend met de kinderen. Het gemis van een flink vereni gingsgebouw, dat voor alle doel einden dispoibel wordt gesteld, doet zich bij een feest als het Si. Nicolaasfeest, weer eens te meer gevoelen. Sircna geeft een uitvoering, In de zaal van de heer Ant. v. Dijk aan het Bruggetje te Vrijh.- Capelle geeft de muziekvereniging Sirena a.s. Woensdag 7 Decem ber voor donateurs en leden, die één huisgenoot kunnen introduce ren, en Donderdag 8 dezer, beide avonden 7 uur voor niet-leden haar eerste winteruitvoering. Het programma wordt geopend door de muziekvereniging, welke onder leiding van haar directeur, de heer L. v. d. Sanden uit Loon- op-Zand, een drietal nummers zal uitvoeren, waarna een uit de wer kende leden, versterkt met een tweetal dames, gevormde toneel club zal opvoeren ..Het bonte le ven", een spel van het land in 4 bedrijven van A. Boere. Beide dagen bestaat 's middags holf 1 gelegenheid tot plaatsbe spreking. Jeugdvereniging „Gideon". Op uitnodiging van de Ned. Herv. Jongelingsvereniging op Geref. grondslag Gideon" zal a.s. Woensdagavond in de Ned. Herv. a. d. Loonsediik als spre ker optreden de heer P. Westland uit Huizen. Opbrengst dankstondcollecten. De in de Ned. Herv. Kerk al hier tijdens de dankstond voor 't gewas gehouden collecten brach ten in totaal op 359.70, waar van 149.70 voor de diaconie en 210.— voor de kerk. Op thuisreis. Na ruim 3 jaar in Indonesië zijn militaire plicht vervuld te heb ben, is onze dorpsgenoot Henk v. Beek Johzn., wonende aan de Winterdijk, dezer dagen scheep gegaan aan boord van de Zuider kruis voor terugkeer naar het vaderland. Inmiddels heeft zich reeds een buurtcomité gevormd met het doel de repatriërende 'n hartelijke thuiskomst te bereiden. - Bij voldoende deelname zal er Nutsavond Waalwijk, ter gelegenheid van de Nutsavond te Waalwijk op 15 Dec. a.s., op welke avond de heer C. J. M. van der Hidde, secretaris van L. Smit Co.'s Internationale Sleep dienst een lezing met film over „Nederlandse Zeeslepers" zal hou den, voor de in Sprang-Capelle wonende leden van het departe ment ,,De Langstraat" van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, een bus lopen. Degenen die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken, moeten hiervan tevoren tot uiterlijk 10 December a.s. mededeling doen aan de heer L. Poldervaart, hoofd der Konin gin Julianaschooi in de Kom. „De Duivententoonstelling. De postduivenvereniging Luchtvaart is voornemens op Zaterdag 17 Dec. a.s. haar jaar lijkse clubtentoonstelling te hou den in het café Cové v. d. Haart aan de Nieuwevaart. De inman- ding van de te exposeren duiven heeft Donderdag 15 Dec. plaats des avonds tussen 7 en 9 uur. Winkelweek. De winnende nummers van de eerste serie der loterij verbonden aan de eerste na-oorlogse winkel week zijn Donderdag bekend ge maakt. Het zijn de nummers: 17709 25: 16803 15; 7561 10: 8090 en 15788 5. Op de volengde nummers 2.50: 274: 1040: 1389: 2062; 3964; 7414: 8165; 8442: 9732: 11544; 12743; 12975; 13668; 13902; 14174; 18150; 18301; 19896. Op de volgende nummers 1 552; 948; 1372; 3488; 4158; 4432; 5506; 7116; 8449; 10195; 14531; 16251; 17332; 17869; 18541; 18570; 19472; 19653; 19975; 3965. De winnende loten zijn tot en met 31 December inwisselbaar bij de heer M. van Dongen tegen een bewijs dat recht geeft tot aan koop van het gewonnen bedrag bij de deelnemende winkeliers. Ongeval. Doordat de stuurinrichting wei- gerde reed een auto van de P. IT. T. bij het passeren van een 1 ander voertuig op 't Vaartje in 1 een sloot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Oogstraming 1949. De plaatselijke commissie van bijstand voor het samenstellen van Landbouwstatistieken heeft in haar laatst gehouden vergade ring de definitieve oogstraming 1949 vastgesteld als volgt: Wintertarwe 2500 kg (3700 kg); Zomertarwe 3000 kg (3000 kg); Rogge 2750 kg (1600 kg); Zomergerst 4000 kg (1600 kg); Haver 3500 kg (1700 kg); Groe ne erwten 3200 kg (5000 kg); Kool en Raapzaden 1900 kg (2000 kg); Consumptie-aardappelen 20.000 kg (20.000 kg); Suikerbie ten 40.000 kg (35.000 kg); Man- gelwortels en voederbieten 50.000 kg; Zomerknollen 15.000 kg; Kla ver, hooi le snede 3.000 kg; Lu cerne ,hooi 1000 kg; Lucerne, hooi 2e snede 1500 kg; blijvend gras 3000 kg (4000 kg); Stro winter tarwe 5000 kg (5000 kg), Stro zomertarwe 4500 kg (3500 kg); Stro rogge 5000 kg (3200); Stro zomergerst 4000 kg (2500 kg); Stro haver 4000 kg (3500 kg). Dat deze raming vrij veel af wijkt van de raming 1948, welke door de cijfers tussen haakjes wordt aangegeven, vindt voor 'n deel zijn oorzaak in het feit, dat in 1948 in de Overdiepsepolder het ruilverkavelingswerk uitgevoerd. werd TT- 25 JAAR TONEEL. De toneelvereniging O.O.G. heeft gisteren in intieme kring in haar clublokaal bij Thalia, één harer steunpilaren, dhr. C. Dekkers, de leider der ver eniging, een zeer hartelijke huldiging bereid in verband met zijn 25-jarig lidmaat schap. Het betrof hier geen offi ciële receptie, het was een ge noeglijk onderonsje, echt op j de manier van O.O.G. en juist daarom zo spontaan en har telijk, getuigend van een wel gemeende dankbaarheid en vriendschap. De voorzitter van O.O.G., de heer W. Klijn, schetste in wel gekozen woorden de grote verdiensten van de heer C. Dekkers, die voor zijn club gezwoegd heeft, die zichzelf en zijn mede-leden niet spaarde om de vereniging te brengen op het hoge peil waarop zij thans mag bogen. Hij noemde de jubilaris de grote promotor en de leider, die in samenwerking met de instructeur de heer Tini v. d. Heijden, de spelers tot de bes te prestaties wist op te voe ren. Als blijk van erkente lijkheid werd aan de jubilaris een regie- en grime-boek aan geboden en aan zijn echtge note een fraaie pendule. Dit laatste met verzoek er niet op te kijken als Dekkers wat laat van zijn club thuis kwam. De heren P. Dekkers en E. Mahieu kwamen namens de buurtvereniging „De Sticht" de jubilaris huldigen voor zijn verdiensten in het algemeen en tegenover „De Sticht" in het bijzonder. Ook de instructeur de heer T. v. d. Heijden, uitte zijn gro te waardering voor de jubi laris, die hij de ziel van OOG noemde. Door de heer C. Dekkers werden, mede namens zijn echtgenote, hartelijke dank woorden gesproken voor deze spontane huldiging. Hij spoor de alle leden aan mede te werken om het peil der to neelvereniging zo hoog moge lijk op te voeren. Vooral als over 4 of 5 weken „De Dorps dokter" van J. Fabricius zal worden opgevoerd, hoopte hij dat O.O.G. haar reputatie eer zou aandoen. Hij zeide goed bedoelde critiek van de pers te waarderen, daar deze een aansporing was tot de hoogste prestaties. De jubilaris inviteerde ten slotte het bestuur en de ge hele club voor een feesavond je te zijnen huize. ST. NICOLAAS BIJ DE K.A.B. Traditie-getrouw kwam Zater dagmiddag j.l. St. Nicolaas weer bij de K.A.B. om half drie arri veerde de H. Man met zijn knecht aan het K.A.B.-gebouw, waar de in afwachting zijnde kinderen hun Sinterklaasliedjes zongen. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter de heer Smol ders, was het woord aan St. Ni colaas, die de kinderen de gebrui kelijke raadgevingen en verma ningen gaf. De heer de Bont draaide enkele leuke kinderfilms en gezien het rumoer vielen zij nogal in de smaak. Het uitdelen van de verschil lende geschenken en lekkernijen, die zij allen van St. Nicolaas zelf in ontvangst namen, was natuur lijk het hoogtepunt van deze mid dag. Hierna kwam weer het einde aan dit door de K.A.B. georgani seerde mooie St. Nicolaasfeest. Toen St. Nicolaas Zaterdag middag zijn traditionele tocht door Baardwijk zou houden, opgeluis terd met de Harmonie „St. Jan", was het weer zo bar slecht, re gende en stormde het zo hard, dat de grijze bisschop van deze tocht moest afzien. De ledèn van K.A.J., de Ver kenners en het St. Nicolaas-co- mité van Baardwijk zorgden er evenwel voor dat de goede Sint die avond nog menig gezin met zijn welkome gaven verraste. De H. Man heeft het de laatste dagen trouwens over-druk gehad. Men zag hem in Musis voor de kinderen van het personeel van „De Amstel", in hotel Verwiel voor de hockey-ers, in „Thalia" voor de kinderen uit „De Sticht in café v. d. Pluijm voor de kin deren uit de Kerkstraat, in het Ziekenhuis voor de patiënten, be halve nog de vele particuliere vi sites, en bezoeken aan diverse clublokalen voor verenigingsle den. Ondanks het slechte weer, was het in de winkelzaken overal druk en naar wij vernemen is men over 't geheel zeer tevreden over de verkoop in de z.g. St. Nicolaastijd. TERUG UIT INDONESIë. Met het troepentransport schip Tabinta, dat Donderdag j.l. in Amsterdam aankwam, is ook de Waalwijker Sergt. P. A. v. d. Lee uit de Stations straat weer in de ouderlijke woning teruggekeerd. De buurtvereniging „De Sticht" had weer voor een fraaie versiering en verlich ting van de woning gezorgd en bovendien voor een wel kome verrassing in de vorm van een nieuw rijwiel. Thuis front liet zich als gewoonlijk ook niet onbetuigd en vele bloemen en andere blijken van belangstelling van fami lie en vrienden bezorgden de gerepatriëerde een blijde thuiskomst. PERSONEELSAVOND „DE AMSTEL". Vrijdagavond bood de di rectie van de Chroomleder- fabriek „De Amstel" haar personeelsleden, met vrouwen of verloofden, een cabaret avond aan. Het bekende Brabantse Ca baret, Toneel en Revue-en semble „Klaveren-Vijf" o.l.v. Jac. Mol, kwam met een ca baret-revue. Nadat de heer v. Stokkum een kort openingswoord had gesproken, werd een begin ge maakt met 'n programma vol vrolijkheid en afwisseling, waarin gedurende ruim drie uren de lach niet uit de zaal was. De schetsjes, die werden gespeeld in onvervalst Bra bants dialect .verwekten gro te hilariteit. Dit alles werd afgewisseld met muziek en zang. De muzikale omlijsting, ver zorgd door het prima orkest o.l.v. Kees Verwijmeren, hield tussen de verschillende num mers het publiek in de goede stemming. De directie kan met 't per soneel op een geslaagde avond terugzien. SCHEIDSRECHTERSCURSUS. J.l. Donderdag had de opening plaats van de cursus tot opleiding van voetbalscheidsrechters. De cursus werd geopend door de voorzitter van de S. V. L. ,de heer J. Hornes, die memoreerde dat het tekort aan scheidsrechters aanleiding was geweest te trach ten voor de angstraat een scheids- rechterscursus te krijgen. Hij bracht dank aan de heer W. Boe- re door wiens bemoeiingen bij het bestuur va nde afd. N. Br. van de K.N.V.B. deze cursus tot stand was gekomen. Als voorzit ter der groep Langstraat, aldus dhr. Hornes, voel ik mij verplicht om namens het Bondsbestuur .af deling N. Br. van de K.N.V.B. en ook namens onze afdeling een hartelijk woord van welkom toe te roepen aan het groot aantal deelnemers aan deze cursus, aan de scheidsrechterscommissie afd. N. Br. en in het bijzonder aan de heren Jacobs, Vughts en v. Hees, die de zware taak op zich heb ben genomen om als leiders van deze cursus op te treden. De voorzitter van de leiders de heer Jacobs, bracht dank aan de S.V.L. die de initiatiefnemers waren van deze cursus en een bijzonder woord van dank aan de heer Hornes voor de vele werk zaamheden om deze cursus tot stand te doen komen. Daarna hield de heer Jacobs 'n uitgebreide inleiding over de werkwijze en werkverdeling van de cursus; duidlijk werd de deel nemers het doel van deze 8-week- se cursus meegedeeld. De heer Boere bracht in een duidelijke rede het ^loel en de taak van de scheidsrechter naar voren. Ook de leiders van de cursus de heren Vughts en van Hees brachten de deelnemers de voor naamste punten naar voren en zij hoopten op aller medewerking. Tot slot bracht de heer Hornes dank aan dhr. Boere en aan de cursusleiders voor hun duidelijke uiteenzetting en hoopte dat alle deelnemers hun uiterste best zou den doen tot het welslagen van de cursus, die Donderdag om 7.30 r in zaal Thalia aanvangt. Degenen die de cursus nog mee wensen te maken, kunnen zich a.s. Donderdag nog opgeven. WAALWIJKSE KANARIE-VERENIGING. De eerste Waalwijkse Ka narie-vereniging zal Zaterdag 10 en Zondag 11 December a.s. haar jaarlijkse zangwedstrijd met tentoonstelling organise ren, in café E. v. d. Pluijm. Als keurmeester is hiervoor aangezocht de heer Peters uit Tilburg. Het aantal vogels dat hier ten toongesteld zal worden, zal dit jaar zeer groot zijn. Ook wat kwaliteit en zang der vo gels betreft, mag men dit jaar rekenen op een zeer hoog staand pijl, daar Waalwijk op Kanarie-gebied dit jaar iets bijzonders zal presteren. BRAND. Zaterdag-ochtend ontstond plotseling brand op de boven verdieping van de schoenfa briek van de heer Klerx in de 2e Zeine alhier. Men was beneden druk aan het werk, toen plotseling de vlam uit 't dak sloeg; waarschijnlijk is de brand ontstaan door lek kage aan de schoorsteen. Gelukkig dat de brandweer spoedig ter plaatse was en ook de stortregen wat meehielp om de brand spoedig onder bedwang te krijgen, want het gevaar voor de omgeving met deze hevige wind was niet denkbeeldig, temeer waar er heel wat hooimijten in de buurt stonden. Het fabrieksgebouw brand de geheel uit. Assurantie dekt de schade. MOOI RESULTAAT. Op de clubmatch, gehouden door de Kynologen-vereniging „Oss en Omstreken", behaal de de heer J. Alessie met zijn Duitse Herder „Festa van de Zomerdijk" een le Z.G. en was deze inzending op één na de beste Duitse Herder van de tentoonstelling. Een mooi succes voor deze zeer jeugdi ge hond. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden Kinderwantje; een paar wanten; herenhandschoen: kinderwantje; etui inh. vulpen en vulpotlood; voermanszweep. Verloren s Modehandschoen; gouden arm band; damesportemonnaie m. inh.; bril; damesportemonnaie m. inh.; cape van zwarte Piet; zilveren vulpotlood; bankbiljet 10; porte- monnaie m. inh. De Tweede Kamerleden zullen voortaan van 7200 8400 toelage krijgen, naar gelang de afstand, die ze van Den Haag wonen. In de U.N.O. werden Ne derland en Indonesië van alle zijden gelukgewenst met het succes der R.T.C. Alleen de Rus en de Oekraïne deden heftige aanvallen op Neder land en Hatta, die hij als land verrader uitmaaakte. De storm heeft weer aar dig huisgehouden, Schepen zijn vergaan, een baggermo len gezonken enz. Acht Duitsers zijn onder vallend puin in Hamburg bij een storm verongelukt. Minister Mansholt had weer een aardige verrassing Het varkensvlees zal 44 cent per k.g. duurder worden, om dat de subsidie op varkens vlees wordt afgeschaft. Daar tegenover wordt de suiker goedkoper; hoeveel is nog niet bekend. Het totaal telefoon-tarief blijft 3 cent. DE UITSLAGEN. Eerste klas ZUID II. TSC—Willem II 1—0 Derde klas B SCB—Juliana 1—1 Vierde klas C OpijnenN. Gedacht 11 Vierde klas D RKFSV—RWB 0—2 S.C.B.—JULIANA 1—1. Voor de derde maal in suc cessie stonden de Waalwijkers in een uitwedstrijd tegen één harer ernstigste mededinge'rs naar de ere-plaats. Het Bata- veld was goed bespeelbaar. De harde Noord-Wester-storm deed echter veel afbreuk aan het spel en vergde van de spelers het uiterste. De thuis club paste zich aan deze om standigheden beter aan. Het korte spel in de breedte had niet zoveel hinder van de ster ke wind dan dat van de be zoekers, die met verre trappen recht op het doel af opereer den. Vóór de rust had Juliana enigszins de steun van de na tuurlijke bondgenoot. Over 't geheel genomen waren zij iets sterker. Na wederzijds terreinver- kennen ontstonden al spoedig enige serieuse kansen. Ad v. Tuyl zag een goed vleugel schot via de deklat out gaan. Even daarna drong de Baard- wij kse aanval weer angstig dicht in het doelgebied van Bouman. SCB zat intussen ook niet stil. Een keurig schot van midvoor Fox stompte v. Oss even fraai corner. Spanning was er volop. Tot scoren kwam het echter in de eerste helft niet. Na de hervatting deden de twee teams er nog een schep je bovenop. Het spel stoi>d, de omstandigheden in aanmer king genomen, op goed niveau. De thuisclub kwam het eerst aan bod. Gedurende 'n kwar tier drong zij de gasten in de verdediging. Nadat enige schoten waren gekeerd, moest v. Os dan toch zwichten voor een hoge boogbal van verre afstand van de Bata-rechts- half, die precies onder de lat in het net verdween; 10. Het zag er nu voor de geel zwarten niet mooi uit, temeer omdat SCB alles in het werk stelde de voorsprong te ver groten. De uitstekende Baard wijk verdediging, die onder deze druk er steeds beter in kwam, liet zich niet meer ver schalken. Het gehele elftal sloot zich daarbij aan. Een snelle aanval op de rechter vleugel, waarbij het Bata-doel nauwelijks aan doorboring ontsnapte, vormde 't uitgangs punt van het hernieuwde of fensief. Enige corners waren het eerste .resultaat. Een pri ma kopbal van rechtsbuiten v. Tuyl had de verdiende ge lijkmaker kunnen brengen. Nu milimeterde hij de staan der. Het bleek uitstel van executie te zijn. Vliegensvlug ging de bal van man tot man naar de SCB-veste. De naar binnen gezwenkte Waalwijkse rechtsbuiten gaf op maat door naar zijn linksbuiten H. van Gelder, die resoluut inkogelde 1—1. Na dit doelpunt werd de strijd forser. Aan beide zijden kwamen nog scoringskansen, zonder dat er gedoelpunt werd. Het gelijke spel gaf de verhouding goed weer. Door de resultaten in deze serie zeer zware uit-ontmoetingen tegen OJC, ODC en Bata, be wees Juliana met recht te be horen tot één der ernstigste gegadigden voor de ere-titel. R.K.F.S.V.R.W.B. 0—2. Deze wedstrijd, door velen met belangstelling tegemoet gezien, is wederom een succes geworden voor R.W.B., door 'n mooie 20 overwinning op deze in eigen huis zeer sterke tegenstander. Dit is een pres tatie die alle respect afdwingt en tevens een prachtig besluit van de eerste helft van dit seizoen. Vóór de rust, toen de RWB- ers tegen de sterke, van doel tot doel staande, wind moest- ten optornen, wisten zij, on danks dit nadeel, het spel in evenwicht te houden. Waren de aanvallen der gastheren toen iets talrijker, die der bezoekers waren zeer zeker gevaarlijker. Hierdoor was de eerste helft zeer aan trekkelijk. Het spel ging snel op en neer, met wisselende kansen, maar toot doelpunten wisten geen der partijen het vóór de rust te brengen, al dient 't prachtschot van mid voor Valk tegen de lat, ver meld te worden, alsook het technische spel van linksbui ten v. d. Anker. Ruststand 00. Direct na de hervatting kwa men de Flora-mannen een 10- tal minuten hevig opzetten, maar de RWB-defensie hield het hoofd koel, zodat allengs het spel wederom verplaatst werd, en na 18 minuten was het midvoor Valk die uit een scrimmage de score wist te openen; 01. Door dit succes en een 100- tal RWB-supporters aange moedigd, volgde nu aanval op aanval en na een half uur was het wederom Valk die wist te doelpunten, wat echter o.i. ten onrechte wegens buitenspel werd geannuleerd. Deze meevaller werd door de thuisclub met enkele vin nige aanvallen beantwoord en één van hun spelers werd zelfs zó vinnig, dat hij uit het veld werd gezonden. R.W.B. trok zich de laatste 10 min. enigszins in de verdediging terug, en bepaalde zich tot ge vaarlijke uitvallen, waarvan één, 4 minuten voor 't einde, met een doelpunt werd be sloten door rechtsbuiten Tref fers. Deze kreeg de bal in zijn bezit, ondernam een snelle ren en wist met een tam schot de uitgelopen-Flora- doelman te passeren, 02, in welke stand geen verandering meer kwam.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5