DE LSN5STHM! DRUNEN ELSHOUT NIEUWKUIJK VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG-CAPELLE Tsj jechische Communisten strijden op twee fronten. tr—I FEUI" ETON ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 8 DECEMBER 1949 2 GERAAS IN DE NACHT s kerk. r-C A 4. De rodde-guld van Eersel, te vertellen door Piet Kwinten. 5. Een luisterspelletje over de oude legende van de weggezon ken klok te Steensel. 6. Prijsvraag met als inzet een Krentenmik. De inzending vangt aan om half 8 en wordt uitgezonden via de K.R.O. Correspondentie over deze ru briek richte men uitsluitend tot Jan Naaijkens in Hilvarenbeek. Beducht voor verraad en beduel voor (Van onze P.B.-corresRondent). De nacht van 16 Mei 1949 bedekte Praag met haar sluier van duisternis en zwaarmoedigheid. De bur gers gingen naar bed voor een paar uren onrustige slaap. Want je weet nooit.zoals in de bezetting kan er iemand komen en je ongewenst en brutaal midden in de nacht uit je bed halen en dan kom je nooit meer terug. De straten van Praag lagen ver laten, zodra de avondvoorstelling in de bioscopen afgelopen was. De café's en wijnlokalen gingen dicht. Zij waren toch de hele avond haast leeg. Niemand heeft overbodig geld voor wijn, ersatz-koffie kan men beter en veiliger thuis drinken. Omstreeks twaalf uur raasden plotseling tientallen vrachtauto's, gevolgd door pantserwagens door de straten. Politie en later ook arbeidsmilitie bezetten een aantal gebouwen omroep, hoofdbureau van politie, communistisch secretariaat-generaal, tele foon-centrale en ministeria. De straten om deze ge bouwen werden omsingeld, alle mensen, die op deze plaatsen uit de tramwagens gestapt waren en die ei- te voet of met auto's kwamen, werden gearresteerd. Door deze maatregel werden in de loop van de nacht 360 personen aangehouden en in de daarop volgende dagen steeg het cijfer der gearresteerden tot meer dan duizend. politie en arbeiders-militie door de boerenbevolking met primitieve wapens stokken en bijlen weggejaagd, toen deze de pastoor kwamen ar resteren. De plaatselijke com munisten hebben dikwijls aan dit verzet actief deelgenomen. De voorzitter van de partij te Kelce in Moravië, heeft de plaatselijke pastoor bij de po litie als onbetrouwbaar aan gegeven. Het détachement, dat hem kwam arresteren, werd door de bevolking weg gejaagd, hun auto werd ver brand. De volgende dag werd de communist in het bos ge vonden, doodgeschoten door guerilla-strijders. Zulke gevallen zijn er tien tallen. Ondanks alle terreur maatregelen worden de pries ters en de gelovigen niet af geschrikt, ja, drie nieuwe bis schoppen werden tegen de wil van de regering benoemd. Nog niemand in de loop der ge schiedenis is het gelukt het Christendom uit te roeien, niet eens Hitier. De Tsjechische christenen zijn bereid het gebod van hun aartsbisschop op te volgen, om desnoods het lot van de oude martelaars van Christus te aanvaarden. Het gaat hier niet alleen om een rooms-katholie- ke of protestantse kerk. Het gaat hier om de strijd van t christelijke principe tegen de sluwe, gevoelloze leer van het materialisme, dat misschien soms iets kan verklaren van ons materiële bestaan, maar nooit iets van de hogere waar den, die het bestrijdt. De communisten vechten 'n zware strijd. Zij bestrijden de revolutie in hun rijen en ze zijn in opstand tegen God. Zelfs als zij door grove macht de overwinning behalen, kan zo'n overwinning anders dan maar van tijdelijke aard zijn? JIRI NOVAK. Op 30 Augustus verscheen in de gehele Tsjechische pers op èen opvallende manier een omvangrijk verslag, omtrent hetgeen in de nacht van 16 Mei gebeurde, gevolgd door een machtige omroep-propa- ganda en een golf van „pro test-acties der arbeiders". Met behulp van een phra- seologic, die de Tsjechen nog van de tijd der represailles wegens het vermoorden van Reinhard Meidrich kennen, werd bekend gemaakt, dat de geheime staatspolitie een sa menzwering ontdekte en de republiek in het laatste uur cored heeft. De diversanten wilden met medeweten van een Westelijke macht be langrijke gebouwen bezetten, zoals: generale staf, omroep, telefoon-centrale en secreta riaat der partij, wilden de re gering arresteren, parlement ontbinden en militair recht afkondigen. Zes personen wer den ter dood veroordeeld, tien personen onmiddellijk geëxe cuteerd, drie vrouwen kregen levenslange dwangarbeid. Èen onbekend aantal verdachten kreeg één tot twintig jaar Een volledige verklaring van deze gebeurtenis bracht eerste het proces tegen de Hongaarse buitenlandse mi nister Laszló Rajk. Eén van de verdachten inmiddels ter dood veroordeeld de vroegere Joegoslavische zaak gelastigde te Boedapest, Bran- kow, verklaarde: „Rancovicz en Kardelj zeiden tegen mij, 1 dat onze Joegoslavische agen ten in Tsjecho-Slowakije veel I meer succes hebben dan hier in Hongarije. Onze ambassa deur te Praag, Stillinowicx is een goede organisator en de legatie-secretaris Novosel is één van de beste mannen van onze inlichtingendienst". De arrestaties van onbe trouwbare communisten gin- gen door. Vele prominente fi- guren zijn al van het toneel verdwenen. Zo b.v. de gene- raal-stafchef Bocek, die gedu rende de staatsgreep in Fe bruari 1948 de communisten steunde zijn zoon heeft we- rens spionnage levenslang ge kregen en enige hoge offi cieren van de politie. Een aantal hoge functionarissen der communisten zijn naar Duitsland gevlucht, b.v. de voorzitter van de provincie Karlsbad. alle kerken voorgelezen. De directeur en de profes soren van het Seminarium te Hradec Kralove werden ge arresteerd, samen met nonnen die in de keuken werkten. Een stencil-machine werd verbeurd verklaard, daar beweerden de communisten hier de herderlijke brieven van de aartsbisschop op ge drukt waren. Teodor Sunka, directeur van het consistorium te Olmütz, kreeg 10 jaar gevangenisstraf voor „verspreiding van ille gaal drukwerk", d.w.z. her derlijke brieven. De kerkelijke autoriteiten te Praag hebben al 31 namen van gevangen pastoors gepu bliceerd met de mededeling, dat de namen van andere ca. 200 gearresteerde priesters voorlopig niet beschikbaar waren. De meesten van hen werden wegens voorlezen van aartsbisschoppelijke brieven of wegens weigeren van sa cramenten aan communisten gearresteerd. Verzet op grote schaal. Dat de landelijke bevolking ongeschokt achter de kerk staat, geven zelfs de commu nisten toe. De religieuze on rusten in Slowakije, schrijft 't in Bratislava verschijnende maandblad „Zivot a pravo", hebben het karakter van een van te voren beraamde anti regeringsactie op grote schaal aangenomen. De verzets-elementen heb ben de politie-organen op vele plaatsen aangerand om de uit oefening van hun dienst on mogelijk te maken. Een zeker aantal werd al wegens „op stand" berecht. Op vele plaatsen werden Weer een blijde .huiskomst. Dinsdag arriveerde onze dorps genoot J. Pulles alhier na n lang verblijf in de tropen. De buurt bewoners lieten zich niet onbe tuigd. Er was weer een creboog en vele vlaggen. Ook het Thuis front was weer present. Welkom thuis. K. A. B. Maandagavond 12 December a.s. zal de K.A.B. alhier haar 5e ontwikkelingsavond houden. De spreker van deze avond is de ZeerEerw. Pater v. d. IJssel met het onderwerp „Ons gezin, de bedreigde veste". Vele actuele onderwerpen, op het gezin be trekking hebbende, zullen zeer zeker deze avond ter sprake ko men. Een avond een bezoek waard. Aanvang 7.30 uur in de gymnastiekzaal. Kuider-cCalagewcdstrijd. In het veilinggebouw reikte St. Nicolaas Dinsdagmiddag, aan de schoolkinderen van Drunen en Elshout de prijzen uit van de ge houden etalagewedstrijd. Pl.m. 900 kitideren waren aan wezig en pl.m. 300 prijzen en prijsjes werden uitgereikt op deze voor de kinderen zo gezellige middag. Vergadering O. L. Vr. Schuts. Zondag 4 December kwam O. L.Vr. Schuts in haar stamcafé ir vergadering bijeen. Na opening las de secretaris de notulen, die na een kleine opmerking van de heer Veltman werden goedge keurd. Mededelingen werden gedaan in verband met de loterij met een aansporing om zo spoedig moge lijk de loten te verkopen. De inning der contributie werd vlug afgewerkt. Lang en breed werd gediscussi eerd over de begrafenis van een ex-lid en tenslotte ging hier het menselijk gevoel 'n hartig woordje meespreken. Medegedeeld werd dat een pakje was gezonden naar de mi litair M. v. d. Wiel in Indonesië en naar een zieke gildebroeder in Tilburg. Door een van de leden werd voorgesteld een collecte onder de leden te houden voor de verzon den pakjes, daar de kas dan niet bezwaard zal behoeven te wor den en indirect meer het medele ven van de gildebroeders toont. Dit voorstel werd aangehouden tot de vergadering meer voltal lig is. Terug in hei vaderland. Met de-Johan van Oldenbarne- veld repatrieerde de militair P. Lommers uit onze parochie, die ruim 3 jaar en drie maanden zijn vaderlandse dienstplicht vervulde in Indonesië. Dinsdagavond 6 De cember werd hij in zijn ouderlijke woning ontvangen door zijn over gelukkige moeder en zijn verdere familieleden. Reeds lange tijd voor aankomst heerste er een flinke drukte op de Schanswijk. Nog meer groeide de mensenme nigte aan toen de Zangvereniging waarvan de gerepatrieerde lid is en de kerkelijke fanfare hun op wachting kwamen maken. Bij monde van.de heer P.Jan sen. secretaris der" kerkelijke fan fare, werd de heer Lommers en zijn familie van harte geluk ge wenst en welkom geheten in zijn woonplaats. De Zangvereniging Uitspanning door Inspanning" bracht een viertal nummers ten gèhore. Een er van, het ..Wel kom", waarin de heer v. Wezel een solo op zeer verdienstelijke wijze uitvoerde, was keurig ver zorgd. De voorzitter der zangvereni ging, de heer Joh, van Venrooij, wenste hem ook van harte wel kom thuis en bood namens ge noemde vereniging een zilveren sigarettenkoker met aansteker aan. Hierna kreeg de ZeerEerw. Heer Pastoor, als herder der pa rochie, gelegenheid om de repa triërende en diens familie van harte geluk te wensen met zijn behouden terugkeer. Spr. noemde het een prachtig St. Nicolaasca- deau voor de moeder en haar fa milie, dat zij haar jongen gezond en gaaf op deze dag mocht terug ontvangen. Hij hoopte dat voor Pietje Lommers zeer spoedig in het burgerleven een goede baan mag worden gevonden en dat hij met Gods zegen en de voorspraak van de wonderbare Moeder zijn braaf leven, wat hij in de tropen bewaard heeft, mag blijven voort zetten. Namens de buurt sprak dhr. v. d. Brink woorden van welkom en gelukwens. Tot slot. riep de heer W. van Sprang, wethouder der gemeente Drunen, namens het gemeentebe stuur, een hartelijk welkom toe. Spr. deelde mede dat de burge meester verhinderd was om deze avond present te zijn. Hij wenste hem in zijn burgerleven onder Gods zegen het beste toe. Zichtbaar ontroerd dankte B. Lommers namens zijn broer allen die deze avond hadden gemaakt tot een onvergetelijke en voor de prachtige woorden hier gespro ken, evenals voor de prachtige cadeaux. Rest nog te vermelden dat voor de ouderlijke woning een eenvou dige, maar smaakvolle versiering wac aangebracht. St. Nicolaas. Op initiatief van de plaatselijke N.C.B. en K.A.B. bracht Zondag j.l. St. Nicolaas een bezoek aan onze gemeente. Om 2 uur arri veerde de H. Man met zwarte Piet in het Patronaat, waar hij door het bestuur van bovenge noemde Verenigingen werd ver welkomd. De kinderen werden hierna getracteerd, waarna ze al len ten zeerste voldaan huis waarts keerden. Culturele avond. Als derde in de reeks culturele avonden van het winterprogram- ma komt Zondag 11 December a.s. spreken Jhr. Pieter van dei- Meer de Walcheren, markant fi guur in onze katholieke letterkun de en samenleving. Hij zal spre ken over de betekenis van: „Lé- on Bloy" die hem bracht tot het katholicisme. Gezien het grote succes van vorig jaar, zal ook de ze komende culturele avond we derom een hoogtepunt vormen van het winterprogramma. Restauratie. Het vanwege de oorlog deer lijk gehavende prachtig gelegen cude kasteel van Graaf d'Oultre- mont uit Brussel, zal geheel wor den gerestaureerd onder archi tectuur van de heer Nijsten uit 's-Bosch. De aannemer van dit werk is dé fa. de Bont- v. Huiten alhier. Naar we vernemen zal het oude kasteel naast de restauratie, van electrisch licht, waterleiding en centrale verwarming worden voorzien en ligt het in de bedoe ling dat Graaf d'Oultremont zich metterwoon alhier in het kasteel zal komen vestigen. dankte zijn broer namens zijn ouders voor de ontvangst en no digde alle buurtbewoners uit in café P. van Eggelen bijeen te ko men, waar een mooie verrassing te wachten stond. Hierna zong de buurt nog enkele welkomstliede ren, waarna een familielid na mens de familie Bruurmijn dank bracht aan allen die blijk hebben gegeven van medeleven tijdens zijn verblijf in Indië en bij zijn thuiskomst. Spreker dankte Ka tholiek Thuisfront, dat veel voor onze jongens in Indië doet, de buurt voor het mooie cadeau, de buurtvereniging Onze Driekleur voor het cadeau, de Heren Gees telijken, de Edelachtb. Heer en Mevrouw van Hout, die steeds medeleven met onze jongens in Indië. kortom allen die blijk van medeleven gaven. Tenslotte no digde hij allen uit binnen te ko men: al is de woning klein, de vreugde is er groot. De buurt bleef in café P. van Eggelen nog enkele uren gezellig bijeen. Wie volgt nu? Postduivenver. De Zwaluw. Zaterdagavond 7 uur vergade ring van de Postduivenvereniging de Zwaluw in café B. Oremans. Belangrijke agenda. Tentoonstel ling, onderling enz. enz. Bezoek tentoonstelling Tilburg opgeven Zaterdagavond na af loop vergadering. Dus allen pre sent. Hengelvereniging De Hut. Zondagavond vergadering van de Hengelvereniging de Hut in café Vismalen. Bespreking jaar vergadering enz. Trouwe opkomst verwacht. Nederlaag-Tournooi Rozenjacht. Zaterdagavond kwam Onder linge Vriendschap Haarsteeg op het nederlaag-tournooi van Ro zenjacht alhier. Met twee vier tallen werd door beiden deelge nomen. Haarsteeg was met beide viertallen het beste op schot: het eerste viertal won met 18 punten, het tweede met 8 punten meer. Voor de beker was de 'strijd nog spannender. Haarsteeg plaats te zich nummer één met 68 pnt. Ook op de personele werd door Haarsteeg succes behaald, enkele malen werd 23 punten geschoten. Zaterdag 10 Dec. komt Na Ar beid Vermaak, Rosmalen op be zoek en wederom zal het er span nen, want Rosmalen beschikt over goede schutters. Laten we hoper. dat Rozenjacht beter op dreef is, dan staat een spannende strijd le wachten. Dus Zaterdag present in café A. v. Vugf, Melie. VRAGEN en MENINGEN van onze lezers Terug uit Indië. Dinsdagavond keerde na een verblijf van ruim drie jaar in In dië soldaat Bertus Bruurmijn ip zijn woonplaats behouden terug. De buurtbewoners hadden een prachtige versiering aangebracht en 's avonds om 8 uur werd sol daat Bruurmijn door de buurt ver welkomd. Na het zingen van het Wilhelmus, werd door de voor zitter van de Buurt, de heer C. Coensen, de gerepatriëerde toege sproken. Na zijn toespraak over handigde Coensen namens de buurt een prachtig rijwiel. Soldaat Bruurmijn dankte voor deze grootse wijze van ontvangst, voor de prachtige versiering en voor het mooie cadeau. Daarna Geslaagd. Op het in Den Bosch gehou den examen voor het diploma ty pen slaagden mej. Ant. Spanjers, Vlijmen en Drea Boelen en Din: van Zon uit Haarsteeg. Zij ge noten hun opleiding bij de Zus ters J. M. J. te Vlijmen. Heroprichting Jeugdbeweging. Zondagavond had in de ach terzaal van café G. Kooien de heroprichting plaats van de jeugd beweging. Deze vereniging was de laatste jaren door diverse om standigheden enigszins in verval geraakt en omdat het in onze te genwoordige maatschappij bittere loodzaak is om de jeugd tuisen 14 en 18 jaar goed te vormen, isr dank zij de activiteit van hun Geestelijk adviseur Kap. Glaude- j mans, en gesteund door een aan- j tal jongemannen, die als leiders zullen fungeren, deze jeugdbewe ging weer nieuw leven ingebla zen. Alle jongens' tussen boven genoemde leeftijden waren op deze bijeenkomst uitgenodigd en de be- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door H. VAN HEESWIJK. Zuivering onder de twee millioen. De communisten geven zelf toe, dat in de partij onbe trouwbare elementen binnen gedrongen waren, die moeilijk te controleren waren, daar de partij al meer dan twee mil lioen leden telt. In alle Tsje chische kranten verschenen artikelen over nieuwe politie ke scholing der leden waaraan ieder verplicht is deel te ne men. Een groot aantal leden werden uit de partij gestoten. Behalve dat zich de partij in haar eigen sop gaar kookt, worden haar moeilijkheden met de kerk steeds groter. De diplomatieke kringen te Praag verwachten, dat binnenkort een „kortsluiting" tussen kerk en oartij zal ontstaan. Beide partijen zijn zo ver gegaan, dat een compromis onmoge lijk is. Ofschoon de aartsbisschop Beran in zijn paleis te Praag geïnterneerd en onder toezicht van politie gesteld is, worden iedere Zondag zijn herderlijke brieven en preken in vrijwel 28) Greet vloog op van haafr stoel en omhelsde haar vader op een dusdanige wijze, dat deze zich haast verslikte in de slok koffie, die hij na zijn speech gedronken had. Ook Joop, getroffen door het roya le gebaar van zijn aanstaande schoonvader, dankte hem hier voor. De graaf die met een min of meer. zuurzoet glim lachje op zijn tanig gezicht had zitten luisteren, knikte en zei .„Mijnheer van der Berg, ik denk dat er in de wereld niet veel van zulke schoon vaders zullen zijn als u. Ik moet eerlijk bekennen dat ik een beetje jaloers ben op deze jongeman, want het zal niet zo vaak voorkomen dat schoonvaders een royaal ge baar maken en aan hun doch ter en schoonzoon als huwe lijkscadeau een splinternieuw huis geven. Werkelijk, ik ben jaloers". De heer van der Berg lach te en verklaarde dat hij 't een goeie mop vond. „Bij u zou ik met zoiets niet kunnen aan komen. want u bezit waar schijnlijk meer dan een huis en ze zullen ook nog wel wat groter en comfortabeler zijn dan de mijne". „Groter wel", antwoordde de graaf, terwijl hij hoffelijk boor naar zijn gastheer, „maar comfortabeler dan uw woning heb ik er geen". De heer des huizes gevoelde zich gevleid en Annie keek de graaf met stille bewondering aan. Greet en Joop wisselden met elkaar een blik, die veel betekenend was, maar ze zei den geen woord. Evenwel, de lunch verliep bijzonder prettig. Dit moest zelfs Joop, die in een milde stemming verkeerde, erken nen, want als de graaf op zijn praatstoel zat, kon hij een ge zellig en interessant causeur zijn en deze middag deed hij al het mogelijke om bij het verloofde paar in een goed blaadje te komen. Hij had on getwijfeld opgemerkt dat ook Greet niet bepaald op hem gesteld was. Des te meer ver goedde de aanbiddende ver ering van haar zusje. Deze was gewoon niet bij hem weg te slaan en toen ze zich te rugtrokken voor een korte siësta, verliet Annie met de graaf het vertrek. Het verloofde paar ging een wandeling maken door het park en niemand zal het hen kwalijk nemen dat ze, toen ze eindelijk, verscholen onder grote heesters, plaats namen op een bank en elkaar voor de zoveelste maal vertelden dat zij gek op elkaar waren. Deze liefdesverklaring gebeurde ui teraard fluisterend en daar door had de graaf een beetje pech. Hij waande zich geheel alleen in het ruime park en toen hij achter het groepje heesters bleef staan en heel ordinair op zijn vingers floot, was hij er zich absoluut niet van bewust dat het verloofde paar zich op slechts enkele meters afstand van hem be vond. De jongelui hoorden het ge fluit en keken elkaar een ogenblik verbaasd aan, maar voor ze tijd of gelegenheid hadden om een onderzoek in te stellen, hoorden ze voet stappen en zagen ze in de verte de roodharige chauffeur van de graaf aankomen. Greet wilde wat zeggen, maar Joop legde waarschu wend zijn vinger op haar mond. Behoedzaam stond hij op en nam zijn meisje bij de hand, waarna ze zich, zonder noemenswaardig geluid te maken, verscholen achter de brede leuning van de bank. Als de graaf het in zijn hoofd mocht krijgen om even door de heesters te turen, zou hij slechts een lege bank zien. De beide jongemensen waren nu goed verborgen. Het meisje begreep wel niet alles, maar volgde het advies van haar verloofde op en hield zich doodstil, terwijl bei den scherp luisterden. De roodharige was inmid dels zijn patroon genaderd en nu hoorden de twee in hun schuilplaats de stem van de graaf, die aan de andere vroeg: „Is alles in orde?" „Jawel, ik heb voor alle ze kerheid zelf de wagen nog even nagezien, maar hij is werkelijk perfect opgeknapt. We halen er wel weer de tachtig mee". „Zoveel te beter. Denk om de afgesproken tijd en plaats". „Vanzelfsprekend". „En je gaat straks eerst even tanken in het dorp, waarna je terugkomt en De rest van het gesprek ging voor de beide jongelui verloren, want het tweetal verwijderde zich en toen Joop opstond om door de heersters te turen, zag hij, dat ze het gesprek beëindigd hadden en elk een kant uitgingen. Greet kwam nu ook uit haar schuilplaats en sloeg enkele bladeren van haar rok. „Wat zou dat allemaal te betekenen hebben?" vroeg ze verbaasd. Hij haalde de schouders op. „Ik heb wel een vermoeden, maar ik heb natuurlijk nog geen enkel bewijs, dus houd ik het liever voor me. In ie der geval zullen wij verstan dig doen als we die graaf in de gaten houden, want ik vertrouw hem voor geen cent. Wat zou hij bedoeld hebben met die afgesproken plaats en tijd? Jammer, dat hij niet duidelijker is geweest". „Ik vind dat hij vertrouwe lijk met zijn chauffeur om gaat. Als wij er bij zijn, buigt die roodhaar als een knipmes voor de graaf en je had hem nu eens moeten horen". „Ja", bevestigde de jonge man, „zuivere koffie is 't niet. Zou het niet verstandig zijn om je vader te waarschu wen?" Greet schudde het hoofd. „Onbegonnen werk. Vader kan geen kwaad van hem ho ren, dus zou je waarschijnlijk een slechte beurt maken. En dat mag niet op deze dag. Kom, Joop, we gaan naar bin nen. Ik moet me trouwens verkleden. Eindelijk zul je dan mijn verlovings japon zien". De verlovingsreceptie ver liep geanimeerd. Er was veel bezoek en Greet straalde in haar zilvergrijze japon en deed niets anders dan compli mentjes en geschenken in ont vangst nemen. Tegen vijven veflieten de meeste bezoekers weer de vil la. Slechts een klein aantal, waaronder de burgemeester en zijn vrouw, bleef voor het diner, dat ditmaal met bijzon dere zorg was klaargemaakt. Tijdens deze maaltijd wer den de verloofden meermalen toegesproken en menige dronk werd op hun gezondheid en toekomst uitgebracht. Ja, Joop voelde zich gelukkig en hij zou dan ook volmaakt tevre den geweest zijn, als niet tel kens dat eigenaardige geval in het park hem te binnen schoot. Aan de graaf zelf kon hij niets merken. Deze voer de een gesprek met de burge- meesteresse die hij als tafel dame had en deze luisterde met belangstelling naar zijn verhalen. Hieruit bleek weer duidelijk, dat hij een man van de wereld was, die zich eerst recht op zijn gemak voelde op een feest als dit. Na het diner verzamelden de gasten zich weer in de sa lon. Annie zou zingen, bege leid door haar vader, die, be halve als verzamelaar van schilderijen, zich ontpopte als een behoorlijk pianist. En, Joop moest het toegeven, An nie zong verrukkelijk. Onder deze bedrijven was Fred binnengekomen, vrijwel ongemerkt. Tijdens het ap plaus maakte Joop van de ge legenheid gebruik en nam zijn vriend even terzijde. PRINCIPES. Als oud Sprangenaar blijf ik nog steeds medeleven met Sprang en omgeving. Hoe kan dat 't beste? Daarom ben ik abonné op „De Echo van het Zuiden" gebleven! Aangezien ik vroeger aan vele verenigingen een wer kend aandeel had, kunt U zich indenken dat genoemd blad voor mij eigenlijk geen krant meer is, maar meer een fa milie-lid, dat mij elke week twee brieven zendt en zodoen de mij met van alles op de hoogte houdt en dat het mijn belangstelling heeft, blijkt wel. Laat U echter niet afschrik ken door mijn opschrift. Dit heeft evenwel zijn redenen, omdat in de laatste toegezon den brief iets tegenstrijdigs voorkwam. Ik las o.a. 't ver slag van de raadsvergadering van Sprang-Capelle. In de eerste plaats is het wel eens fijn al die bekende namen te lezen. En dan die bezorgdheid voor de Sprang-Capelse jeugd die uit een groot deel daarvan blijkt. Ik doel hier op voetballen op Zondag en daar ik zelf nog steeds midden in de sport sta, heeft dit mijn bijzondere be langstelling. Ik respecteer gaarne ieders inzicht en me ning, maar dit moet toch zeer zeker wederkerig zijn. Hoe wel dit in enkele gemeenten in ons land nog niet gebeurt, noemen ze het toch: we leven in een democratisch land. Dit op zich zelf is zo erg nog niet daar de naaste omgeving er anders over denkt, waar men zijn sport kan beoefenen," zo als men dat zelf verkiest. Maarwat lees ik dan in die zelfde brief over een voetbalvereniging, die in deze zelfde brieven (krant) nog al eens propaganda heeft ge maakt voor het voetballen op Zaterdag? Alle respect, hoor; ik heb daar zelf vroeger aan meegewerkt en ik was daar trots op, omdat ik daarmee heb geholpen om diegenen die om het ouderlijk gezag en hen die zelf niet wilden voet ballen op Zondag, dat genoe gen te verschaffen. Maar dan lees ik dat één van die verenigingen deze week een bijeenkomst houdt in haar clublokaal, waar de kaarten HollandDenemar ken zullen worden verloot. Onder deze mensen zullen er zich ook wel bevinden die hebben meegewerkt aan de verkiezingen van die bezorg de vroede vaders. Maarde wedstrijd HollandDenemarken wordt toch ook op Zondag gespeeld en daarom schreef ik hierbo ven „Principe". A. Braspenning, Pr. Hendrikstr. 101 Zaandam. langstelling was goed te noemen: ook vele ouders tot wie dit ver zoek gericht was, waren aanwe zig. De diocesaan jeugdleider, aal moezenier Werner, was eveneens aanwezig om kennis van 't jeugd werk te nemen. Kap. Glaudemans opende de bijeenkomst met de Chr. groet en heette allen har telijk welkom. In zijn openings woord zette hij uiteen hoe de Jeugdbeweging in de toekomst een voorname plaats dient in te nemen, omdat zij het is, die de toekomst van straks zal moe ten vormen. De jeugdbeweging wil ook de ouders de helpende hand bieden om de jeugd in hun vrije tijd op te vangen, en door het geven van ontwikkelingsavonden, sport en spel, de jongelui te vor men tot waardige personen in de toekomstige samenleving. Daarna werd 't woord gevoerd door de Zeereerw. heer Pastoor die er zijn vreugde over uitsprak dat de K.A.J. weer ging herleven. Hij dankte reeds bij voorbaat de genen die zich bereid hebben ver klaard als leiders op te treden, wat, zo zeide hij geen gemakke lijke taak zou blijken, omdat het naast opoffering van vrije tijd, veel tact en inzicht zou vereisen om goed leider te kunnen zijn. Ook aalmoezenier Werner sprak een opwekkend woord tot alle jongens en spoorde hen aan, goede en trouwe leden te wor den. Zij moesten, zo zeide hij, nu reeds leren het egoïsme opzij te zetten, volgzaam te zijn en trouw de bevelen van hun leiders op te volgen. De avond werd door enkele jeugdige accordeonnisten met muziek omlijst. Aan het slot dankte kapelaan Glaudemans allen en sloot op de gebruikelijke wijze. Veeverzekering. Dezer dagen hield de Onder linge Veeverzekering „De Ca- pelle" te Sprang-Capelle haar jaarlijkse ledenvergadering in ca fé A. v. Dijk, onder leiding van haar voorzitter H. Wagemakers. Na de opening herdacht de voorzitter met waarderende woor den de overleden secretaris-pen ningmeester J. J. Sterrenburg en verzocht de vergadering om Ster renburg in de vereniging steeds met ere te blijven gedenken.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2