WAALWYK DE LM HAARSTEEG SPRANG DRUNEN VLIJMEN ELSHOUT SPRANG-CAPELLE GAPELLE Een waardevol werk. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 27 DECEMBER 1949 plaatsen worden gevonden en waar Jacoba van Beieren wel nooit uit heeft gedronken het zijn Franse wijnkannetjes. De verklaring van plaatsnamen noemde Dr. Knippenberg een ge vaarlijke bezigheid. Van de en kele die hij gaf, was haast geen een zeker. Van oude gewoonten en ge bruiken is op veel plaatsen niets meer over. In 1934 besprak Dr. Taminiau er enkele uit de buurt rond Tilburg, o.a. de zeer fraaie gebruiken bij de geboorte van een kind. De buurtplichten bij begra fenis zijn vaak verdwenen of ver- diverse personen die het optreden vaste begrafenisondernemingen, wat Dr. Knippenberg betreurde. (Ook hier in Waalwijk zijn er diverse personen die net optreden van de lijkwagen met wat er bij hoort, betreuren, zowel om de ho ge kosten als om de aanblik die de begrafenisstoet nu biedt. Het dragen van de kist is ongetwijfeld stemmiger) Tenslotte sprak Dr. Knippen berg nog enkele woorden over de liederen, een aantal onderwerpen overslaande, omdat hij zich moest beperken. Ook op dit gebied is nog veel te verzamelen. Maar in het algemeen spoorde hij de leden aan zich niet te laten ontmoedi gen bij hun dikwijls moeizame en ondankbare arbeid. Hij was er van overtuigd dat zij met hem de liefde voor Brabant deelden en eindigde zijn causerie dan ook met een lofdicht op Brabant. De voorzitter, drs. V. Timmer mans, sprak een dankwoord. Hij zei blij te zijn dat Dr. Knippen berg zijn lezing anecdotisch had gehouden en de zelfwerkzaam heid had gestimuleerd en hoopte dat dit weerklank zou vinden. Nadien bleef men nog enige tijd bijeen, terwijl ieder de gelegen heid kreeg vragen te stellen. De Heemkundekring heeft Vrijdag een interessante en waardevolle avond georganiseerd. Moge de belangstelling bij volgende avon den niet alleen even groot zijn, maar steeds groeien. PLECHTIGE BEGRAFENIS. Donderdagochtend had in de parochiekerk van St. Jan Baptist, in indrukwekkende rouwdecoratie gehuld, de plechtige begrafenis plaats van de heer J. van Iersel, oudste kerkmeester van deze pa rochie. De ZeerEerw. Heer Pastoor Ras, met assistentie van de heren kapelaans Wassenberg en Heer- kens, celebreerde de rouwdienst, terwijl het zangkoor onder leiding van de heer G. Duijvelaar op uit nemende wijze de H. Mis van Perosi zong. De lijkbaar werd gevolgd door het R.K. Kerkbestuur van St. Jan, het college van collectanten, le den van 't hoofdbestuur van O. M.O. te Tilburg, leden van het plaatselijk bestuur van de R.K. H.B.S. A en B en M.M.S., een deputatie der Verkenners en een groot aantal belangstellenden, ter wijl zich in de kerk talrijke lera ren der scholen, leerlingen der M.M.S. en der H.B.S. en vele ge lovigen bevonden. De absoute werd verricht door Pastoor Ras en allen verlieten het kerkhof in de overtuiging een goed en braaf mens, een waardig burger ten grave te hebben ge bracht. In de des middags gehouden bestuursvergadering der R.K. H. B.S.^-M.M.S. werden door de waarnemende voorzitter hartelij ke woorden gewijd aa nde nage dachtenis van de overleden voor zitter, die bijna 25 jaren deze be stuursvergaderingen op zo voor treffelijke wijze had geleid. Hij wees er op dat wijlen de heer v. Iersel mede-oprichter (de enig overgebleven oprichter) van de vereniging ,,Ons Middelbaar Onderwijs" in Noordbrabant is geweest, welke vereniging zo enorm veel heeft gedaan en doet voor 't R.K. middelbaar onderwijs in deze provincie. Hij was tevens mede-oprichter van de eerste school, n.l. die te Waalwijk, die hij had zien groeien van Middel bare Handelsschool tot Hogere Handelsschool, tot H.B.S. A en B, waarnaast de R.K. Middelbare Meisjesschool. Voor deze scholen heeft de overledene, zowel als voor 't katholieke onderwijs in de Langstraat, grote verdiensten gehad, zodat zijn nagedachtenis in dankbare herinnering zal blij ven vqortleven, temeer waar door zijn leiding en zijn persoon de samenwerking in 't bestuur zo uit stekend was. PROT. CHR. H.B.S. TE WAALWIJK. De leerlingen der Prot. Chr. H.B.S. kwamen Vrijdagmorgen bijeen in de Ned. Herv. Kerk van Besoijen voor de Kerstsluiting. Gezamenlijk werden enige kerst liederen gezongen, waarna Ds. J. J. Moll van Genderen hen be paalde bij de betekenis van het Kerstfeest. Een koortje uit de leerlingen zong daarop een Kerst cantate. Een en ander werd met stille aandacht beluisterd. Ook enicuï ouders toonden hun belang stelling, EEN NIEUWE KLUMPERSZAAK. Vrijdagmorgen is in het pand van de heer J. van Bladel-Sorée, Grotestraat 323, een nieuwe Klum- pers Kledingzaak, al de 37ste in Nederland, geopend. De leiding over deze zaak berust bij de heer J. van Bladel Zoon. Twee kamers werden omgeto verd in een keurige prettige win kel, waar de kopers de ruimte hebben om de stoffen te bekijken. Bovendien is er een uitermate ge schikte verlichting aangebracht, volgens het nieuwste systeem, waardoor de klant in staat wordt gesteld om de costumes op hun juiste waarde te schatten. Het is niet de bedoeling geweest om een dure luxe-zaak te vestigen, maar de firma Klumpers wil door een ruime keuze in degelijke stoffen, ieder zoveel mogelijk aan het ge wenste helpen. Nu, de voorraad stoffen en costumes demonstreer de dat heel duidelijk. AANRIJDING. Vrijdagmiddag om ongeveer kwart voor 2 heeft er een aanrij ding plaats gehad in de Grote straat bij de Haven. Een luxe auto kwam uit de richting Waalwijk en passeerde een tegenligger toen daar achter plotseling de 11-jarige scholier E. G. B. uit de Kerk straat de straat overstak. De auto greep de jongen, die tegen de grond viel. Dokter Elzinga ver leende de eerste hulp. De jongen B. werd naar huis vervoerd en bleek een lichte hersenschudding •e hebben opgelopen. De gevolgen bleken later dus min der ernstig te zijn dan men aan vankelijk meende. Het ongeluk ge beurde om dat E. B. wel de ene kant uit had gekeken, maar de andere wagen niet had opgemerkt. BOMEN ONTVREEMD. Op het W.S.C. terrein zijn en kele bomen ontvreemd door men sen die blijkbaar om een kerst boom verlegen zaten. Langs de Parallelweg is onlangs een haag geplant ter verfraaiing van de weg. Er zijn er echter al tijd die, naar het schijnt, zo iets niet kunnen waarderen. Nu al zijn er namelijk stukken uit deze aan planting verdwenen, wat het ge heel er niet mooier op maakt. Wie dus prijs stelt op een prettige aan blik van de gemeente, doet goed er op te letten dat ook de jeugd hier geen afbreuk aan doet. De scholen kunnen er mogelijk het hunne toe bijdragen om de jeugd de verfraaiingen te leren waarde ren. Ieder late dus de aanplanting met rust. HET GOEDE BOEK. Momenteel wordt een, door de H.H. Geestelijken te Waalwijk goedgekeurde propaganda ge voerd om meer belangstelling te wekken voor bepaalde katholieke uitgaven, die voor het katholieke gezin en voor het katholieke kind belangrijk zijn, o.a. de gezins- Bijbelse Geschiedenis van Dr. Jos Keulers, Professor aan het Groot- Seminarie te Roermond, welke uitgave in afleveringen verschijnt. Om deze actie zo effectief moge lijk te doen zijn, geschiedt een en ander door huisbezoek. Dat deze propaganda van het grootste be lang is, zeker op het ogenblik, behoeft wel geen nader betoog. VERGADERING „HOCRES' een duidelijke, maar vooral opbouwende wijze. Vergeet vooral niet dat de sprekers mensen zijn zoals wij, die ook hun dagelijkse arbeid in de Horeca-bedrijven hebben, doch die hun vrije tijd beschikbaar stellen in de wetenschap, dat in de huidige structuur van Nederland meer dan ooit de dure plicht rust op ons katholiek volksdeel zich te scharen achter en zich te laten leiden door onze bis schoppen. Ik spreek dan de hoop uit dat deze vergadering mag worden gehouden in deze geest onder de schutse van St. Joseph, zodat in de Lang straat zich een krachtige R.K. Organisatie zal vormen van de Hotel-, Café- en Restau ranthouders en Slijters, en daadwerkelijk zal medewer ken om tot een grote groei en bloei van HOCRES te gera ken. Ik dank U. Hierna verkreeg de heer Lammers het woord. Duide lijk liet spreker uitkomen dat thans de tijd gekomen was om toe te treden tot de vrije organisaties en dus de katho lieken in katholiek verband. De organisatie Woltersom heeft spoedig afgedaan, aldus spreker, dan moeten wij pa raat zijn de werkzaamheden over te nemen, vooral met 't oog op de wet der P.B.O. Het hoofdbestuur staat op 't stand punt niets te doen zonder voorkennis der afdelingen. Uitvoerig worden door spr. de aanwezigen ingelicht wat al bereikt is. Ook de in het vooruitzicht gestelde accijns verhoging kwam ter sprake en ook de vergadering was van mening hiertegen krach tig stelling te moeten nemen met als grootste argument, 't gevaar voor de volksgezond heid. Na verschillende vragen tot tevredenheid te hebben be antwoord, besloot spr. met 'n opwekkend woord waardige leden te zijn van „HOCRES' De Eerw. Heer Pastoor Ras, adviseur, het woord verkrij gende, had met graagte het aangeboden adviseursschap aanvaard van de nieuw opge richte afdeling om mede veel goeds tot stand te kunnen brengen. Hij gaf de verzeke ring dat de afdeling op zijn steun kon rekenen. Hierna volgde nog een aan gename gedachtenwisseling, waarna de voorz. deze zeer vruchtbare vergadering sloot met de christelijke groet. CROSS COUNTRY. De door de Rijverenigingen Drunen, Elshout, Nieuwkuij_k, Vlijmen, Haarsteeg en Waal wijk gehouden cross-country in de Drunense duinen, heeft een schitterend verloop ge had. Het parcours was prach tig uitgezet en niet te moei lijk. Van de 30 deelnemers, klas warmbloed, waren de tenlucht. Het klonk niet zo helder als het kon, maar die invloed werd gaandeweg min der en in het Ave Verum van Lassus ging het een stuk be ter. Een apart compliment mogen we geven aan 't klein gemengd koor dat het voor treffelijk deed in Wiegelied van Schubert en Heer Olaf. Als solisten traden op de dames Nel Dupont en Antoi nette Blom en de heren P. Dingelhoff en Harry Vesters. Mej. Dupont heelt een bui tengewoon geschikte stem voor de kerstliederen die ze zong en ze voerde ze mooi uit. Mej. Blom kreeg vooral kans om haar talenten te ontplooi en in „Bereite dich, Zion" van Bach. Ze toonde weer een uit stekende alt-stem te bezitten, maar ze had ook de neiging om iets te zakken, wat trou wens algemeen het geval was. Dingelhoff zong twee succes nummers: Caro mi ben van Giordano en Agnus Dei van Bizet en tenslotte hoorden we Harry Vesters op de bekende manier in Der Trompeter von Sackingen. Louis Sars leidde het koor en begeleidde de so listen, en Frans Wilmont be geleidde het koor. De Liedertafel kan terug zien op een geslaagd matinée. Alleen is het te hopen dat er volgende keer ruimte is voor meer belangstellenden. BURGERLIJKE STAND. GeboortenHenrica E dv A Donders-Snoeren te Loonopzand. Catharina A M dv M A van Zelst-Hobbelen. Formina W dv C A Kamp-van Tilborgh. Adrianus H J M zv J v d Ven van Heeswijk. Adrianus C A De afdeling Waalwijk van de R.K. Organisatie van Ho tel-, Café-Restauranthouders en Slijters „HOCRES" was Donderdag j.l. in eerste ver gadering bijeen in café Fr. v. Helvoirt. Na opening door de voor zitter, dhr. Winterink, met de christelijke groet, sprak hij, deze eerste vergadering, de leden als volgt toe: Namens de Waahvijkse af deling van de R.K. Organisa tie „HOCRES" St. Joseph, heet ik U allen op deze bij eenkomst hartelijk welkom. In het bijzonder de Eerwaar de Heer Pastoor en het H. B.- lid onzer Landelijke R.K. Or ganisatie de heer Lammers. Wij zijn hier bijeengekomen om van de heren van 't hoofd bestuur een nadere toelich ting te mogen ontvangen op de grote noodzakelijkheid als katholieken in een katholieke vakorganisatie verenigd te zijn en tevens steviger te worden in onze overtuiging dat het de plicht van iedere katholieke bedrijfsgenoot is, geen andere vakorganisatie met het lidmaatschap te steu nen. Ik wil niet verder op dit onderwerp ingaan, gezien wij daarvoor betere sprekers in ons midden hebben. Evenmin zal ik ingaan op de ontwik keling van de vrije organisa ties in de komende jaren, in verband met de vorming van de bedrijfschappen volgens de Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en 't aan deel, dat „HOCRES" in deze samenstelling zal hebben. Het is goed en van zeer groot be lang dat wij in de gelegen heid gesteld worden ook eens van deskundige zijde, uit het vrije organisatie-verband, de ze voorlichting te mogen ont vangen en omgekeerd, dat ons hoofdbestuur eens kan ver nemen wat er zoal leeft in de harten van de Hotel-, Café- en Restauranthouders in de Langstraat. Ik wil dan ook niet nalaten U allen dringend te verzoe ken de spreker een aandach tig gehoor te schenken en wanneer U straks de gelegen heid gegeven zal worden vra gen te stellen, dit te doen op M zv J A F de Kort-Vloemans. Adriana G H M dv Q v Son- van der Heijden Gerardus N J zv J A Mahieu-Proveniers. Nechelina J M dv F C van Leest- Pijnappels. Nicolasina C M dv A J Alessie-Mulders. Jo hanna S dv C Treffers-v Zeist. Johanna C P M dv F P A Somers-van den Bosch. Wil helmus C G M zv A A Roesten- berg-Boots te Loonopzand. Henricus A M zv A J v Laarho- ven-v Boxtel te Loonopzand. Christine M A dv V Timmer- mans-Swagemakers te Loonop zand. Overlijden Maria J. van Loon 2 jaar Johannes H J v Iersel 85 jaar weduwnaar van M Th J Holtus. Huwelijksaangiften: A. van den Broek 25 jaar te Schijndel en J J Mahieu 24 jaar alhier. J Dohle 33 jaar te 's-Hage en M B Maas 21 jaar alhier. Huwelijken: G Steenbeek 35 jaar te Ede en H Tissen 24 jaar te Waalwijk. H J Lammers 34 jaar en A C de Rooij 30 jaar bei den alhier. Ingekomen A J Smits van Drunen. H W Langermans van Waspik. CA van Elfe ren van Barneveld. W Hor dijk en gezin van Oucler-Amstel. VertrokkenW T Schapers naar Waspik. J M H Trom mels naar Nijmegen. J J Her brink en echtg naar Zwolle. C M Verschuren naar de Bilt A M v Hoof naar Tilburg. A A v Strien naar Geertruiden- berg. P Kwaijtaal naar Zeven bergen. A Dingemans naar Denemarken. - P J Trommelen naar Veldhoven. M H J en J Barning naar Ede. Op weg naar huis. Woensdagavond 8 uur verga dering in café L. Prinsen van de buurtbewoners ter bespreking van de thuiskomst van soldaat J. v. d. Heijden, Pastoriestraat op 5 Jan. De bedoeling is om v. d. Heijden bij zijn thuiskomst op passende wijze te verwelkomen. December 1949, des namiddags te 7.30 uur. se warmoioea, wdieu ue prijswinnaars achtereenvol gens P. Brekelmans, Drunen in 7 min. 44 sec. C. Pulles, Drunen 7,58. C. Klijn, Elshout 8,10. M. Schilders, Waalwijk 8,27. C. v. Buul, Nieuwkuijk 8.42. W. van Delft Az., Drunen, 8,55. J. Mommersteeg, Vlijmen, 9,11. W. van Delft Cz., Drunen, 9 25. A. v. d. Brandt, Haarsteeg, 9 57. Van de 8 deelnemers, klas se koudbloed, waren de prijs winnaars: W. v. Bokhoven, Vlijmen, 8,34. C. Brok, Drunen 9,20. M. Pulles, Elshout 12,44. BEKRONINGEN. Op de grote Nationale Pluim vee-tentoonstelling E.P.C. te Eindhoven, behaalde de heer Nic. v. Dongen, Minn. Loeff- straat 21 Waalwijk, met zijn sierduiven Modena (Gazzi) zwart, doffer oud, le prijs Z.G.; met Modena schietti rood gezoomd, doffer jong, le prijs G.G.; met Duitse lang- snavelige baard-tuimelaars, doffer oud, le prijs Z.G. en idem. Duif le prijs Z.G. en 4 ere-prijzen. KERSTMATINéE LIEDERTAFEL. Onder overweldigende be langstelling gaf de Liedertafel „Oefening en Vermaak" op le Kerstdag in Musis Sacrum haar traditioneel matinée. Zo'n belangstelling, is natuur lijk erg prettig, maar heeft toch grote nadelen. De helft van de mensen kan niet in de zaal en het gedrang dat er heerst is niet bevorderlijk voor onbekommerd genieten. Er zijn er die ondanks alles toch binnen willen, anderen willen halverwege naar bui ten en dat alles gaat met on aangename stoornis gepaard. Daar zal in de toekomst iets op gevonden moeten worden. Het programma dat deze keer werd uitgevoerd, week nu eens af van de gewone opera-programma's. Er was gelukkig een ruime plaats in geruimd voor Kerstliederen, waarmee het Gemengd Koor ook opende. Onze plaats was nu niet allergunstigst om al les goed te beluisteren, maar we konden toch wel consta teren dat er goed samenge- zongen werd. Wel hadden vooral de sopranen blijkbaar nog wat last van de gure bui- Kraamverzorgster. Het Bestuur van het Wit-Gele Kruis alhier heeft in samenwer king met de afd. Elshout, met in gang van 2 Januari e.k. Mej. En gels te Neerkant aangesteld als tweede gediplomeerde kraamver zorgster, speciaal belast met de interne kraamhulp. Mej. Engels zal haar intrek ne men bij Mej. de Wed. G. Ver hoeven, Torenstraat, alhier. Terug uit Indonesië. Daags voor Kerstmis arriveerde met de „Kota Inten" onze dorps genoot Ant. Aerts vanuit Indone sië in Holland. Buurtbewoners en vrienden zorgden voor een har telijk onthaal en een fraai cadeau. Ook Thuisfront was present. Welkom thuis. Biljarten. De biljartvereniging De Wolfs- hoek, gevestigd in café P. v. Son, speelde haar eerste vriendschap pelijke wedstrijd tegen een club uit Heusden. Met 100 beurten per vijftal spelers werd door Heusden 252 punten behaald. Drunen had in 100 beurten 276 caramboles. Een goed begin voor de pas op gerichte club. Wildstropers, kerstbout en een verrassing van de politie. Op 20 December 1949 togen J. A. v. K. uit St. Michielsgestel en G. S. uit Gemonde, St. Oeden- rode naar Drunen om kerstbout. De heren bleken ter plaatse goed bekend te zijn en wisten dat er volop kerstbout aanwezig was. Zij probeerden op de ouderwetse manier hun kerstbout te bemach tigen en wel met de „lichtbak". Toen zij rustig bezig waren met lichten-en schieten, werden zij echter op een voor hen onaan gename wijze verrast. Zij hadden blijkbaar niet gerekend op de komst van de actieve rijkspolitie mannen van Drunen. Tijdens hun strooptocht werden zij door hen ontdekt en er ontstond door de velden en bossen een wilde achter- tervolging. Het slot van het stro persliedje was dat zij beiden wer den gegrepen en van hun last werden ontdaan. Het geweer, de lichtbak en de buit werd in be slag genomen. Verder zal de rech ter wel met de heren afrekenen. Een mooi succes voor de po litiemannen. kreeg van de kop van een paard dit zo aankwam dat hij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. Repatriëring. Voor de tweede maal heeft Elshout een repatriërende militair begroet. Zaterdagmiddag was al les reeds klaar maar Joh. v. Wijk kwam te laat aan en daarom zou 2e Kerstdag na de Hoogmis de officiële ontvangst plaats hebben. In geen jaren hebben de „Bos sen" zoveel volk, zoveel zang en muziek bij elkaar gehad. De buurtschap had voor een passende versiering gezorgd van 't ouderlijk huis. Muziek en zang wisselden elkaar af. Namens de kerkelijke fanfare „Eendracht maakt Macht" sprak de heer D. v. d. Brink zeer waarderende woorden. Namens de Zangvereni ging „Uitspanning door Inspan ning" sprak de heer Joh. v. Ven- rooij en namens de buurtvereni ging Wolfshoek sprak de Edel- achtb. heer W. v. Sprang. Als hoofd der gemeente en na mens H. M. de Koningin sprak de Edelachtb. heer Snels, burge meester van Drunen, die met de gemeentesecretaris de heer PEls hout aanwezig was. Ontroerd dankte de heer Joh. v. Wijk voor de belangstelling en voor de cadcaux. Treffend was de minuut stilte, die op ver zoek van de gerepatriëerde voor zijn gesneuvelde vrienden en ka meraden werd in acht genomen Van harte welkom in het va derland, v. Wijk. Benoeming. De heer G. Kuipers-Muskens werd benoemd tot bestuurslid van de E.C.L. Boterfabriek te Drunen. Wijziging kerkdienst. Met ingang van Zondag 1 Ja nuari zal de vroegmis die te 7 uur begon, een half uur worden vervroegd en dus te half 7 aan vangen. De H. Communie zal worden uitgereikt vanaf 6 uur. Ongewone belangstelling bij de Kerststal. Op le Kerstdag zat de familie de Kruif in de „Bossen" bij de Kerststal bijeen, toen een meike ver hen met een bezoek kwam vereren. Rustig vloog het diertje rond. Waarschijnlijk is 't beestje met het mos voor de Kerststal binnengekomen en door de warm te van de kachel in de waan ge bracht dat het reeds lente was. Slag van paard. Dat paarden niet alleen gevaar lijk kunnen zijn met hun poten, ondervond C. v. S., die een slag Thuiskomst. Zaterdag 24 December kwam soldaat J. de Vaan, Achterstraat, na een verblijf van 3 jaar in In dië, weer in zijn woonplaats te rug. De buurt had voor de wo ning een mooie ereboog opgesteld en van alle woningen wapperde de vlag. Des avonds werd door alle buurtbewoners een hulde ge bracht. Onder leiding van J. van Heivoort werden het Wilhelmus en enkele welkomstliederen ge zongen. Daarna werd door de voorzitter van het comité welkomstwoord gesproken onder aanbieding van een fraai cadeau, zijnde een nieuwe fiets. Soldaat de Vaan dankte in korte woorden voor de prachtige versiering en het mooie cadeau. Daarna dankte een familielid namens de Wed. de Vaan en kinderen op de eer ste plaats de Eerw. Heren Gees telijken, Kath. Thuisfront, Mijn heer en Mevr. v. Hout en alle buurtbewoners voor de getoonde belangstelling, de versiering en 't mooie cadeau. Spr. liet uitkomen het medeleven van de Vlijmense inwoners bij de thuiskomst van een militair uit Indië, om allen te verrassen met een nieuwe fiets. Nadat hij nogmaals dank had ge bracht aan allen die hebben me degeleefd, zowel bij zijn verblijf in Indië als bij zijn thuiskomst, gingen alle buurtbewoners en vrienden de Vaan en zijn familie persoonlijk feliciteren, waarna de buurt in café Prinsen nog enkele gezellige uren doorbracht. Ongeval. Het dochtertje van de familie Lommers-Evers, dat deze week door een wielrijder werd aange reden en haar been brak en daar na door Dr. Verhoeven werd be handeld en naar het Ziekenhuis te 's-Bosch werd overgebracht, maakt het naar omstandigheden tamelijk goed. Instelling Comité Haarstecgs Belang. In het parochiehuis werd Vrij dagavond een bijeenkomst gehou den om te komen tot instelling van een comité, om de geestelijke waarden van ons volk te behar tigen, genaamd „Haarsteegs Be lang". Het initiatief van deze avond was uitgegaan van de K.A.B. tesamen met de geestelijk heid. Een flink aantal mannelijke personen waren aangezocht om op deze avond aanwezig te wil len zijn en verscheidenen hadden daaraan gevolg gegeven. Met de oprichting of instelling van dit comité wordt ditmaal niet beoogd het stoffelijke welzijn van de men sen te behartigen, doch veeleer de zuiver geestelijke waarden in het openbaar te doen uitgroeien en tevens om diverse geestelijke vraagstukken, die verband hou den met het parochieleven, geza menlijk te behartigen. Het bestaan^ van zo'n comité mag wel een uni cum genoemd worden, daar er zeer zeker nog niet veel bestaan. De ZeerEerw, Heer Pastoor, die een groot voorstander is van het beleven van de kerkelijke li turgie onder zijn parochianen, riep alle aanwezigen op om gezamen lijk door samenwerking te trach ten te bereiken dat de beleving van de liturgie onder het volk meer en meer zal worden ver breid. De H. Vader heeft, aldus spr., speciaal een H. Jaar uitge roepen om de mensen tot het H. Geloof terug te roepen en de voetsporen te volgen van Hem die ons allen voorging. De mensen, zo zei hij, worden veel te veel in beslag genomen door de druk van buiten, zodat zij de geestelijke waarde verliezen en zodoende moet dit alles leiden tot geloofs afval. Hoe het comité verder zijn werking zal ontplooien, zal nog nader onder het oog worden ge ien. Behouden thuiskomst. Zaterdagmiddag repatriëerde na een verblijf van 3 jjar en 3 maan den onze dorpsgenoot de militair Jan Siegers weer in zijn geboorte plaats. Jan vertrok begin Sept. 1946 als eerste van al onze dorps genoten naar Indonesië en ging daarmede 't onbekende tegemoet. Het welkomstcomité, tesamen met de buurtvereniging .waren reeds weken tevoren met de voorberei dingen begonnen om Jan 'n waar dige ontvangst te bereiden. In de hele buurt waren denneboompjes geplaatst en versieringen aange bracht. Voor de ouderlijke wo ning prijkte een prachtige ere boog. Des avonds vond er een huldiging plaats. De voorzitter van het buurtcomité feliciteerde Jan met zijn behouden thuiskomst en bood hem .namens de ganse bevolking een rijwiel aan. Van Kath. Thuisfront mocht hij een praéhtige fruitmand in ontvangst nemen. De harmonie en de zang verenigingen brachten Jan een au bade. Hun woordvoerder bracht de felicitaties over van de ver schillende verenigingen, waarna enkele numipers ten gehore wer den gebracht. Na afloop dankte Jan allen voor de spontane huldi ging en het medeleven met zijn thuiskomst, terwijl zijn vader aan eenieder, mede namens zijn fa milie, dank bracht voor de vele blijken van belangstelling die zij hadden mogen ondervinden. Beroep aangenomen. Ds. J. W. de Bruijn, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft het beroep naar Harderwijk aangenomen, en voor het beroep naar Zeist bedankt. Uitvoering Excelsior. Tweede Kerstdag gaf de Chr. Gemengde Zangvereniging Excel sior met medewerking van het Kinderkoor Klein-Excelsior, onder leiding van directeur Jac. Groen, een zanguitvoering die bijzonder goed geslaagd mag heten. Het rijke programma voor ge mengd koor, mannenkoor en kin derkoor werd weer vlot en keurig afgewerkt en het talrijke publiek dat deze avond van zijn belang stelling blijk gaf, heeft weer kun nen genieten van goede zang. De uitvoering werd door de ere-voorzitter der vereniging de Weleerw. Heer Ds. de Bruijn met een kort welkomstwoord geopend en met een dankwoord gesloten. Gemeenteraad. Openbare vergadering van de raad dezer gemeente te houden ten gemeentehuize op Vrijdag 30 Binnenpolder van Capcllc. Vergadering van Stemgerechtig de Ingelanden van 't Waterschap „De Binnenpolder van Capelle op Donderdag 5 Januari 1950 des namiddags 3 uur in het café van de heer P. Pruijssers te Capelle- Nieuwevaart. Aan de orde: Overdracht van onderhoud va nde zogenaamde „Jufrrouwsteeg aan de gemeente Sprang-Capelle. Been gebroken. Terwijl de landbouwer Th. Rijken, die in de Overdiepse pol der bezig was met het rijden van draineerbuizen op de wagen wil de plaats nemen, kreeg hij onver hoeds een slag van één der voor deze wagen gespannen paarden, met beenbreuk als gevolg. Na door Dr. Gerlach voorlopig te zijn verbonden, werd het slacht offer overgebracht naar het Prot. Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, waar het been gezet werd. Nieuwe bibliotheek. In de Nieuwstraat ten huize van de smid van Veen werd één de zer dagen een nieuwe bibliotheek geopend, aanvankelijk ongeveer 150 werken, waaronder ook kin derboeken, omvattende. Kerstsamenkoms'i. In de zaal van de heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijh.-Capelle werd j.l. Donder dagavond half acht onder leiding van Mevr. Verhoeven-Blankers een Kerstbijeenkomst van de le den van de afdeling Sprang-Ca pelle van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen gehouden, welke zich in een druk bezoek mocht verheugen. Na een openingswoord van de presidente werd door Mevr. Heij- mans-Verwoerd een Kerstverhaal voorgelezen en door enkele dames werd een Kerstspel opgevoerd, een en ander afgewisseld met het zingen van Kerstliederen en trac- i tatie. 1 Kerstfeestviering. In de Ned. Herv. Kerk aan de Loonsedijk werd Vrijdagavond on der leiding van het hoofd der Chr. school aldaar, de heer Bu- sink, met de leerlingen dezer school en de kinderen die de Ned. Herv. Zondagschool aan de Loon sedijk bezoeken het Kerstfeest ge vierd, dat door tal van ouderen werd bijgewoond. De Kerstver telling, het lezen van toepasselijke gedeelten uit de bijbel en het Kerstverhaal werd afgewisseld door het zingen van Kerstliederen en tractatie. Dank zij de bijdragen van ouders en belangstellende ge meenteleden kon aan ieder der kinderen een cadeautje worden uitgereikt. Hoogst voldaan keerden de kleinen na afloop huiswaarts. Verhuring zitplaatsen. De jaarlijkse verhuring van zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse zal Donderdag 29 dezer des morgens 10 uur plaats hebben. AAA Verschenen is het Rapport in zake de Economisch-structurele toestand en hare ontwikkelings tendenties in de gemeente Loon- op-ZandKaatsheuvel van het Economisch-Technologisch Insti tuut voor NoordBrabant in op dracht van het gemeente-bestuur samengesteld. Het is een waardevol document, dat niet alleen de belangstelling, doch ook de bestudering van al len, die de groei en bloei van on ze plaats ter harte gaat, voor de volle 100 waard is. Na een inleiding, waaruit het ontstaan der gemeente met zijn historie uitvoerig wordt uiteen gezet, behandeld het rapport in een 9-tal hoofdstukken, aangevuld met 53 tabellen en 10 grafieken ontleend aan de officiële cijfers van statistieken en bureaux, alles wat tot de economie en structuur van Loon-op-Zand en Kaatsheu vel behoort. Hoofdstuk I. Physisch-Geogra- fisch Milieu. Hoofdstuk II. Demografie. Hoofdstuk III. De economisch- structurele toestand te L.-opzand. Hoofdstuk IV. Algemene indi ces voor de welvaart der gemeen te Loon-op-Zand. Hoofdstuk V. Schoen- en Le derindustrie te Loonopzand. Hoofdstuk VI. Landbouw te Loonopzand. Hoofdstuk VII. Overige midde len van bestaan te Loonopzand. Hoofdstuk VIII. Bevolkings prognose en ontwikkeling der be roepsbevolking tot 1970. Hoofdstuk IX. Samenvatting en conclusies. Waar de gemeente in de naas te toekomst voor de beslissing zal komen te staan gelden disponibel te stellen voor andere doeleinden dan wat zuiver de industriële ont wikkeling van de plaats betreft, is het van zeer veel belang, wal dit goed gedocumenteerde rap port in Hoofdstuk VIII op bladz. 126 zegt: „In de bedrijfsklasse Verkeer is echter een ander as pect, dat veel meer de volle aan dacht vraagt, n.l. de dienstenver lening in de vorm van touristische accomodatie. Terwijl nl. het aantal café's een toename van 1930 op 1949 te zien geeft, die overeenkomt met de groei der bevolking, beschikt

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2