Fa. H. van Dinther WSum, aezt Slijterij „De Bokaal" Adverteert in dit blad SpOAt NEDERL. STAATSLOTERIJ. ISCOOP-PROGRAMMA Schrjjfmachineverhuur -v ook uw SCHILDERWERK Vanaf heden verkrijgbaar: vraag i: 1 bekwame Machinezwikker. HET WARENHUIS y muziekhandel 11 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 Groep I Gemeenteraad Loonopzand. B R ANDM EESTER Sigarenmagazijn „De Sportwereld" ONDERTEKENING VAN PROTOCOL TE BATAVIA. Wij prijzen ons gelukkig vanaf 1 Jan. e.k. als een der eerste firma's in het Zuiden, aan ons bedrijf verbonden te hebben naast bekwame schrijf- en telmachinemonteurs, de Heer COEN VAN OEFELEN, een specialist op het gebied van boekhoudmachines en electr. rekenmachines. Voor U dus de gelegenheid a la minute geholpen te worden bij eventuele storingen in Uw mechanische ad ministratie en niet, zoals tot op heden, te moeten wachten tot een monteur uit Holland is gearriveerd. Voor U tevens de mogelijkheid de service van Uw spe ciaal machines aan ons te kunnen toevertrouwen. Kantoorinrichtingen BREDA Wilhelminastraat 30 Tel. 8897 WAALWIJK St. Antoniusstraat 9 Tel. 595 DE „ECHO" OOK UW BLAD Ook voor 1950 LAAT THANS uw binnenschilderwerk uit voeren MAAR DAN DOOR EEN VAKMAN. J.B.SN ELS, SCHOOLSTR. 5 v./H. JAN SMIT KAATSHEUVEL Op 2 Januari begint de verkoop der loten van de 509e Loterij. De trekkingen vangen aan op 23 Januari. Vanaf heden kunnen loten besteld worden, ook per post, bij de Collectrice: J. VAN DOOREN Grotestraat 194 WAALWIJK verv. H. A. v. Boort Grotestraat 246 t.o. het Postkantoor Telefoon 214 WAALWIJK Oude Jenever - Cognac Jenever - Brandewijn - Likeuren - Schillenbrande- wijn - Advocaat - Port - Vermouth - Bordeauxwijnen - Bourgogne wijnen etc. in diverse soorten en prijzen. N.V. REX SCHOENFABRIEKEN TE DRUNEN Dtgelijks aanmelden kantoor TORENSTRAAT 47. Heden volop DIEPE EN PLATTE BORDEN ONTBIJTBORDJES LOSSE KOPPEN zonder schotels vanaf 28 cent. Ruim gesorteerd in CASSETTE'S. Sola en Elwezetta vanaf f 20,60. Schilderijen en Keukenspiegels in alle prijzen. LEDERWAREN SPOTGOEDKOOP. Het Geschenkenhuis van Kaatsheuvel. Egmond Guitaren, Banjo's en Mandolines ook leverbaar op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Steeds de nieuwste GRAMOFOONPLATEN., Telefoon 457 „CRESCENDO". CHROMATISCHE MONDORGELS. INBRAAK. ju Je nacht van Dinsdag op u'oensdag is er een inbraak ge- :(egd bij Wed. v. O.-v. W. aan Hoogeinde. De inbreker ver ste zich door het uitsnijden vaa een ruit toegang tot de bij een. waardoor hij in de ach- ie^amer kon komen. Da&r nam (jij pee een oude en een nieuwe ^chappentas, een stuk kren- [fIibrood een portemonnaie. ^ele spaarpotten en een geld- •Kistje met waardevolle papieren. pe politie stelde een onderzoek ^waarbij ook de rijksspeurhond ingeschakeld. De politie uit pijnen vond Woensdagmorgen jaJeen zijweg bij het Kanaal het ^Teemde geldkistje, waar alle ^pieren nog in zaten, al scheen ItfWel open te zijn geweest. De speurhond, die er bij werd ge- haaJd, ontdekte nog enkele van jf gestolen voorwerpen, zodat nu n0g slechts voor een waarde van f jO a 50 vermist wordt. Het onderzoek wordt voortge- :ft. K.A.J.-AGENDA. \jd. St. Jan: Donderdag 5 Jan. a.s. 8 uur: Ontspanningsbijeenkomst in het KJ..C.-gebouw, tfd. St. Clemens: Dinsdag 3 Jan. a.s. 8 uur: pioniersbijeenkomst, tfd. St. Antonius: Haandag 2 Jan. a.s. 7.30 u.: pioniersbijeenkomst. Vrijdag 6 Jan. a.s. 7 uur: jongerengroep (avondspel). Wij vestigen er nogmaals de aandacht op dat onze pa rochie-bibliotheek Zondags geopend is van 11.30 tot 12.30 uuï. Een keur van boeken is voor iedere leeftijd aanwezig. De prijzen zijn als volgt: tot 12 jaar 3 ct. 12 tot 18 jaar 5 ct.; 18 jaar en ouder 10 ct. De Kaiotters van de afd. St. Antonius. P'-satsiïIi.ike afdeling: Vrijdag 6 Jan. a.s. 7.30 uur: Repetitie toneelspel in het K.A.B.-gebouw. Op 2e Kerstdag hielden wij onze jaarlijkse kerstmorgen biide Eerw. Zusters. Wij begonnen met een H. Mis en gezamenlijke H. Com munie, waarna ons een prima verzorgd Kerstontbijt werd voorgezet. Hel werd afgewisseld met zang en declamatie. Aalmoe- i venier Kraanen en de heer j Jos van Seters zorgden voor en kort opwekkend v/oordje. Onz" voorzitter sloot deze goed geslaagde morgen, waar in hij ons allen nog eens op wekte tot grote activiteit in liet komende nieuwe jaar. WA ALWÏ.TKSE SCHAAKCLUB. De uitslagen van de par tijen, gespeeld voor de onder linge winter wedstrijd, luiden als volgt: Goudberg wint van Hooft v. Huysduynen; Smits wint van v. Tienhoven; Kuysten Vader, remise. Groep II Mevr. Vader verliest van de Vries; Hoek verliest van Nijholt; de Vries wint van v. Liempt; Nijholt verliest van Hoek; Horn wint van Vrij hoeven; Nijholt wint van Slaats; Hoek verliest van Schuurman: v. Nieuwstad verliest van Nijholt. LUXOR-TIIEATER. Vandaag, Oudjaar en Nieuw- iaar draait hier „Tragische Jacht", een Italiaanse mees- terfilm, waaraan men zelfs met Oudjaar een paar uurties aan zou kunnen wagen. Hij gaat over de strijd in Italië tussen gedemebiliseerden die wel werk hebben kunnen vinden en nu een coöperatie vormen, en die geen werk hebben kunnen vinden en nu een roversbende vormen. De eersten maken een tragische jacht op de laatsten en dit is het thema van deze film, die ondanks alle hardheid toch menselijk blijft. Maandag en Woensdag loopt de film „Na de Storm". Een officier van de Amerikaanse bezettingstroepen in Oosten rijk maakt kennis met een meisje dat verloofd is geweest met een jong componist. Deze is echter als gesneuveld op gegeven. Als het meisje zich echter verlooft met de Ame rikaan. terwijl haar vroegere verloofde terugkomt, ontstaat er een conflict in haar, dat zij niet meer te boven komt. Beide films zijn voot per sonen boven de 18 jaar. Ml'SIS SACRUM. \undaag en met Nieuwjaar jshier de film „De Straat der Verleren Zielen" te zien, een "I® die zich afspeelt in het milieu van een reizende ker mistroep. Er wordt bedrog ge- Ptagd tegenover de buiten- vereld en tegenover elkaar, '"«ardoor de mensen op de van de afgrond geraken, «aar de liefde wint het ten- slotte. Toegang 18 jaar. Masndag en Woensdag ver schijnt Paul Vlaanderen, in ^merika Paul Temple, op het ^te doek in „Paul Vlaan- flfren trekt van leer". Over de spannende avonturen die deze detective meemaakt moe ten wij U niet te veel vertel len. Ontelbare keren ontsnapt de een of andere op het nip pertje aan het ongeluk, an deren ontsnappen er helemaal niet aan. Maar geen misdadi ger ontkomt aan Paul Vlaan deren, al blijft de oplossing natuurlijk tot het laatste uit. Er is dus spanning in over vloed en de liefhebbers weten waar ze terecht kunnen. WASPIK. Voetbal. De wedstrijd WaspikR.K. F. S. V. eindigde in een 00 gelijk spel. Hieruit blijkt dat er tussen deze elftallen Zondag weinig krachtsverschil bestond en dat de achterhoeden de voorwaartsen ge heel in hun macht hadden. De eerst helft was voor het publiek het meest aantrekkelijk. Beide elf tallen kenden hierin perioden van zwak overwicht en bij het opbou wen van de aanvallen viel dik wijls te genieten van mooie com binatie tussen de halflinie en de voorhoede. Na de rust liepen de Flora-elf hard van stapel, doch de Was- pikse verdediging was in prima vorm en gaf geen kans om te doelpunten. In het laatste half uur was Waspik iets sterker, doch hun voorhoede miste ook toen de kracht om de bal achter de kee per van Goirle te plaatsen. Het was vooral middenvoor Kerst, die door te laat reageren opgelegde kansen miste. De beide kanthalfs zetten iedere keer weer opnieuw de buitenspe lers aan het werk en ook deze brachten de bal dikwijls goed voor goal, maar de vereiste afwerking ontbrak. Even voor het einde, toen van Tilborgh de bal hard voorzette en de Klijn schitterend inkopte, dachten velen dat de winnende goal toch zou komen. De bal ging tot grote vreugde van de Floradoelman echter juist over. Beide elftallen probeerden nog wel te doelpunten, maar de kee pers lieten zich niet verrassen en dus kregen Waspik en R.K.F.S.V. ieder één punt, zodat Waspik nu uit 9 wedstrijden 8 punten heeft behaald. heuvel 1950. De grondslag is reeds gelegd en er wordt op aller medewerking gerekend tot 't suc cesvol slagen er van. Ook het winterprogramma werd vastgesteld, hetwelk bij goed wee: uit trainingsritten zal bestaan en bij slecht weer wordt er geoefend in de zaal. Reeds is er ook een aanzoek ingediend ter verkrijging van een trainingsavond in de week. Bij toestemming hiertoe wordt verwacht dat daar een veelvuldig gebruik van zal wor den gemaakt. Verder werd nog besloten lat de donateurs- en ledenkaarten voor 1950 allen recht zullen ge ven op een gratis plaatsbewijs aan de finish bij de Ronde van Kaatsheuvel 1950. Hierna volgde de gebruikelijke rondvraag, waarvan goed gebruik werd gemaakt. Hierna sloot dc voorzitter deze geanimeerde ver gadering met een beroep op «le gehele Kaatsheuvelse bevolking. „Wordt alsnog lid of donateur van onze K.W.C." (Vervolg van pag. 7). da Kwaliteits sigaar 12 - 15 - 18 - 20 - 25 en 30 ct. AUaenverkoop voor Waalwijk Hoek AntonluspUln 47 Tleel. 434 WAALWIJK Wij wensen al onze cllëntèle EEN ZALIG NIEUWJAAR. WIELRENNEN. KAATSHEUVEL. Koninklijk Erkende Wielerclub Kaatsheuvel. De K.W.C. hield 2e Kerstdag in haar clublokaal haar jaarver gadering. De agendapunten wer den vlot en als volgt afgewerkt. Het openingswoord door de voor zitter gesproken, belichtte de suc cessen van verschillende renners, die werkelijk voor het eerste jaar al »heel goed waren. Vervolgens bracht de penning meester zijn kasverslaq uit en hier uit bleek dat er na dit toch dure en kostbare jaar neg een batig saldo was van f 80.—. Al met al dus een resultaat waarover al len tevreden waren. In het daaropvolgende jaarver slag konden wij het wel en wee der vereniging nog eens beluiste ren. De hoogtepunten hieruit wa ren le de gezamenlijke reis naar -1? Antwerpse Zesdaagse; 2e f- Ronde van Kaatsheuvel 1949; 3e werden er in dit verenigingsjaar 16 rennerslicenties aangevraagd: 4e. de vereniging sloot zich dit jaar aan o.a. bij de officiële wie lerbondeninstantie de N.W.U., verder bij de Brabantse Ronde- bond en ook nog bij de medische sportkeuring in Tilburg. Een vijfde hoogtepunt was de algehele koninklijke erkenning die we reeds op 8 April 1949 moch ten ontvangen. Naast een stijgende lijn van werkende leden moest er jammer genoeg geconstateerd worden dat het aantal gewone leden zich in dalende lijn beweegt. Dat de K.W.C. populariteit en bekendheid in de gehele omgeving geniet, bewijst wel het feit dat er thans renners zijn aangesloten be halve uit Kaatsheuvel en Berk- liik ook uit Waalwijk, Drunen, Waspik, Dongen en Loonopzand. Punt 4 was de bestuursverkie zing. Het voormalig bestuurslid A. v. Boxtel Azn. bedankte als zodanig wegens drukke werk zaamheden, terwijl er twee nieu we bestuursleden werden bij geko zen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld A. M. v, d. Ven, voorzitter: L. v. Meeuwen, secretaris: G. v. d. Linden, pen ningmeester; G. v. Boxtel, Wed strijdleider, G. v. d. Linden, com missaris; Jan v. Wezenbeek te Loonopzand, commissaris. Daarna werden de plannen voor 1950 gesmeed. Het jaarfeest zal vermoedelijk wederom bestaan uit de gezamen lijke reis naar de Antwerpse Zes daagse. De meeste aandacht ver eist echter de Ronde van Kaats- 9. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woningen aan de Kerkstraat 18 en 20 te Loon opzand. Prae-advies zie agenda. Wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. 10. Verzoek van de R.K. Meis jesschool St. Herman Joseph aan de Dongenseweg te Kaatsheuvel, om ingevolge art. 72 gelden be schikbaar te stellen voor de aan schaffing van een nieuwe methode voor het vak aardrijkskunde. Prae-advies zie dtjenda. Zonder stemming goedgekeurd. 11. Voorstel tot verkoop van grond aan de Julianastraat aan de schoenfabr. „Martino" Hoofd straat, Kaatsheuvel. Prae-advies zie agenda. De heer Mallens merkt op dat hij meent dat de 550.— voor bijdrage in de kosten van straat- aanleg in mindering komen van de 30.000.toegestaan voor straataanleg van de Julianastraat, wat de voorzitter beaamt. Het voorstel wordt zonder stemming goedgekeurd. 12. Voorstel tot vaststelling van het bouwprogramma 1950. Prae-advies zie agenda. Na een korte aanvulling van 't prae-advies, waarin de voorzitter de bedoeling uiteenzet geleidelijk te komen tot een op gelijk peil brengen van de woningbehoefte en de reservering van het volume van 5 woningen voor een eventu eel te stichten pension voor ouden van dagen, spreekt dhr. Groot- swagers er zijn angst over uit dat de kosten van wegaanleg en straatuitbreiding wel eens een te zware post zou worden. Als hij een vergelijking gaat maken tus sen de kosten van de straataanleq naar het Sportpark van 60.500 en hij oaat dan na wat dit plan voor 1950 omvat, dan komt hij tot een geschat bedrag van min stens 200.000.Hij vraagt zich af of dit nodig is. Kan niet wor den volstaan met de gronden, welke de gemeente in bezit heeft of kan aankopen aan bestaande straten te bebouwen zoals Markt straat. Stationsstraat, Julianastr. enz. Hij voelt er weinig voor de mensen uit hun milieu weg te ruk ken en voort te gaan met de St. Jansparochie te ontvolken. De boeren leven in een moei lijke omstandigheid en hebben landhonger, die hen drijft tot emigreren. Moeten we nu onno dig nog meer cultuurgrond gaan ontnemen, waar elders nog plaats voor woningen is Wat verder die stichting' betreft voor ouder, van dagen, dit liikt hem nog een duistere zaak. De ervaring, die men heeft opgedaan om de du- plexwoninqen bevolkt te krijgen, moet voldoende zijn om hier de grootste voorzichtigheid te be trachten. Staat hier mogelijk weer de bedoeling voor dat kapitaal krachtigen samen kunnen wonen en de minder kapitaalkrachtigen gescheiden moeten worden, dan kan hij die zaak niet steunen. Er kan met deze zaak nog best een jaar gewacht worden. De heer v. Noye onderschriift de duisterheid der stichting. De onrloqsqetroffenen hebben nog niet eens bouwvolume toegewe zen gekregen. Hij kent een geval dat een oorlogsgetroffene zijn ei gendom kwijt is, nu huur moet betolen en nog geen bouwvolume heeft toegewezen gekregen. De heer Mallens heeft gezien dat het toegewezen bouwvolume tot het bouwen van 45 woningen zou kunnen leiden; dat er 5 wo ningen aan onttrokken worden, kan zijn instemming niet hebben. De aanleg van een nieuwe straat vanaf de Julianastraat stelt de raad voor de consequentie deze straks geheel te moeten verzorgen terwijl daar twee boerderijen en e°n tuinderij worden aetroffen. Hieraan wil hij op de allerlaatste plaats zijn medewerking geven. Over de stirhting wil hij niet eens praten, dat is hem te vaag, veel minder wil hij daar één wo ning aan afstaan. De heer Beerens kan het ge sprokene door de vorige sprekers geheel onderschrijven, doch hij vraagt zich verder af, of de aan dacht van het college niet uitgaat naar de bouwspaarders, waar voor niets gereserveerd is. Verder zou hij de aandacht willen schen ken aan het bouwtype der wonin- gen.Het type woninginrichting in de Berkdijk is naa» hij hoorr, wel het meest te waarderen. Hij stelt voor hij het u'tvoeren van het bouwplan rekening te houden met de grote gezinnen en daarvoor ook meer ruimte disponibel te stellen. De heer v. Kuijk meent dat vol doende is uitgeweid over 'tbouw- progromma. Hij vraagt zich af, waarom de grond langs de ,weg naar 't Sportpark niet wordt be nut. Hij wil geen boeren of tuin ders gaan bemoeilijken en merkt op dat ook in de Berkdijk nog 80 meter grond disponibel ligt. De voorzitter antwoordt dat de reservering voor de stichting slechts een voorlopige is. Als we met de plannen van de stichting destijds geen accoord krijgen, dan wordt dit volume ingetrokken. De raad heeft daarover ter zijner tijd zelf te beslissen. Het beschikbaar te stellen volume van 1125 M3. zou een toewijzing van 11.250 M3. als resultaat hebben. De goedkeuring van de stich tingsplannen is echter nu niet aan de orde. De voorstellen daarvoor bereiken, voor zover zij de mede werking van de raad nodig heb ben, later de gemeenteraad. Met de grote gezinnen is in de verdeling van het bouwvolume re kening gehouden. Het gemiddeld volume is 260 m3, waarvan wo ningen van een inhoud van 240. 260 en 280 m3 gebouwd worden. De bedoeling van de nieuwe straataanleg, wat een tenuitvoer legging is van het uitbreidings plan, is de gescheiden parochies Berkdijk en Kaatsheuvel meer tof elkaar te brenqen. Het ligt in de bedoeling de Julianastraat vol te bouwen en een begin te maken met een nieuwe straat naar de Leo-straat. De grond langs de nieuwe wee naar het Sportoark is bedoel'4 voor Middenstnndswoninnen. Wil de gemeente zich uitbreiden, dan is aan het maken van kosten niet te ontkomen. We kunnen niet vol staan met hier en daar een paar huizen te bouwen, wat niet mede werkt tot een behoorlijke uitgroei van de gemeente. Aan oorlogsslachtoffers wordt een bouwvolume toegewezen bui ten het volume dat de gemeente is toebedeeld, als de getroffene een bouwplan overlegt. De voorzitter hoopt de bouw- spaarders het volgend jaar een bouwvolume toe te kunnen delen; nu acht het college de bouw van woningbouwwoningen het meest urgent. De heer Grootswagers ziet zijn bezwaren tegen de Stichting niet weggenomen. Hij meent dat de voorzitter zich laat leiden door een adviseur, die te weinig met de plaatselijke toestanden op de hoogte is. Hij acht de eerste 10 jaren deze uitbreiding nog niet noozakelijk. Berkdijk zal toch wel naar Kaatsheuvel uitgroeien. Langs de Dongensestraat naar de Kruisstraat is daarvoor eeri aangeboden gelegenheid. De aan leg van een nieuwe straat vanaf de Julianastraat noemt hij toe komstmuziek. De heer Mallens merkt op, dat waar de voorzitter zegt, dat de toewijzing van het bouwvolume aan het college van B. en W. is, punt c van het prae-advies toch anders doet denken. Hij acht hef bouwen van woningen absoluut noodzakelijk, doch niet de aan leg van nieuwe straten. Hij acht de tijd te onzeker, om zulke ge weldige uitgaven te doen en >s overtuigd, dat een raadslid met enig plichtsbesef niet accoord kan gaan met de voorstellen door B. en W. hier gedaan. De voorzitter merkt andermaal op, dat wat de Stichting betreft de raad, als er gebouwd wordt te beoordelen krijgt of het deze plan nen wil steunen. De verdeling van het bouwvolume competeert het college van B. en W. Wat betreft het plichtsbesef, waarvan de heer Mallens spreekt, merkt hij op, dat het college met volledig plichtsbesef zijn taak waarneemt en dit zal blijven doen, ondanks de moeilijkheden, die het de uitvoering van hun plannen in de weg gelegd wordt. Het voorstel tot uitvoering van het bouwprogramma komt dan in stemming en wordt verworpen met de stemmen van Sins, v. Rooij, v. d. Lee, v. Kuijk, v. Laarhoven, Mallens, Grootswagers en Bee rens' tegen. Er worden dus geen woningen gebouwd besluit de voorzitter uit de stemming. 12a. Verzoek van diverse huurders van gemeente-woningen aan de Tramlaan te Kaatsheuvel,, omtrent electrische installatie. De heer Beerens heeft met be vreemding kennis genomen van de toestand in die woningen. In het vrijstaande schuurtje is geen electrische aansluiting. De bewo ners mogen niet in hun huis was sen. Hoe moeten dan de mensen doen die een electr. wasmachine hebben. Waar hierin niet voor zien is, zou hij in overweging ge ven alsnog de leidingen aan te laten leggen. Hij kan echter niet geloven dat deze 75.moeten kosten. De voorzitter zegt dat het be sluit inhoudt, dat ook andere wo ningen van de gemeente dit recht op gaan eisen. De heer Beerens merkt op, dat er niet in de behoefte der wonin gen voorzien is en zou dat als nog willen doen. Het voorstel van B. en W. om dfwijzend over het verzoek te be schikken wordt met 77 stemmen aangehouden. Bij de rondvraag verzoekt de heer v. Noye beknopte medede ling van de taak van de woon ruimte commissie en de daaraan toegevoegde ambtenaar. Hij vraagt inlichtingen omtrent de toekenning van reiskosten voor schoolgaande kinderen, waar hem een geval bekend is, waar vanaf 1 April 1948 vergoeding is toe gekend, terwijl er recht bestond vanaf 1 Jan. De voorzitter zegt schriftelijke toezending van de verordening regelende de taak van de woon ruimte-commissie toe. Ook het 2e punt zal hij schriftelijk laten be antwoorden, daar hem hierom trent de gegevens ontbreken. De heer v. d. Lee merkt op, dat er een wegencommissie is inge steld. Hij vraagt wat de taak hiervan is en hoe deze taak moet worden bijgebracht. De voorzitter zal een afschrift van de verordening toezenden en merkt op dat B. en W. deze com missie horen, als ze het nodig achten. De heer v. d. Lee vraagt dan de aandacht voor de uitbreiding van het electrisiteitsnet in de Molen straat te Loonopzand en de Fi- nancie. De voorzitter antwoordt, dat enkele uitbreidingsplannen onuit voerbaar blijken, daar de kosten zo hoog zijn, dat ze door aanslui ting niet rendabel kunnen worden gemaakt. De heer Beerens informeert wat gedaan is inzake het onderzoek naar de Ziekenfondspremie voor ouden van dagen. Hij vernam hieromtrent nog niets. Hij zag gaarne deze zaak toch nog nader bekeken werd. De voorzitter antwoordt dat wel een circulaire ontvangen is egelende de premie van minder "ermogenden. Hij zal nader on derzoeken. De heer Mallens neemt de ge legenheid waar, om, waar het hier vermoedelijk de laatste vergade ring geldt, het college van 3. en W. een goed uiteinde toe te wen sen en een gelukkig nieuwjaar. De voorzitter dankt en wenst wederkerig toe en sluit met de Chr. groet. Reeds vroeg in de morgen van Dinsdag stond "Batavia in het teken van het rood-wit. In de winkelstraten werd vrijwel huis aan huis gevlagd, terwijl op talrijke punten ere poorten waren opgericht. Na acht uur dromde de In donesische bevolking naar 't Koningsplein, waar om 10 uur reeds vele honderden op het grasveld tegenover het pa leis, waar de plechtigheid van de bestuursoverdracht plaats had en waar om 9 minuten voor 6 de Nederlandse vlag werd neergehaald cn de vlag van de R.I.S. werd gehesen. De officiële plechtigheden vingen aan om 16 uur, toen de leden van de commissie voor ceremoniëel en de leden van de commissie van bijstand zich bij de adjudant van de H.V.K. meldden. Ten paleize Koningsplein werd 5 over half 6 (Batavia- lijd) plechtig het protocol van de bewindsoverdracht gete kend. Zestien minuten later werd plechtig het rood-wit-blauw van het paleis neergelaten on der het spelen van het Wil helmus en het rood-wit ge hesen, terwijl het Indonesi sche volkslied, het Indonesia Raya ten gehore werd ge bracht. Aan het hoofd van de tafel zat links de heer Lovink, rechts de sultan van Djokja. Voor de ingang van de zaal v/as het portret van Koningin Juliana op een statief opge steld. Na een redevoering van de heer Lovink sprak de sultan van Djokja. Vervolgens las de algemene secretaris professor Boetze- laer, het K. B. voor, waarbij de H.V.K. gemachtigd wordt zijn waardigheid neer te leg gen. De Indonesische secre taris deed mededeling van 't presidentiëel besluit, waarbij de delegatie van de R.I.S. ge machtigd wordt het bestuur te aanvaarden. Nadat de heer Lovink en de sultan van Djokja het proto col van de bewindsoverdracht hadden ondertekend, luister den de in de zaal vergader den naar de redevoering van H.M. de Koningin. Inmiddels stond op 't vlieg veld op Kemajoran de Con stellation „Gouda" gereed, waarmede de heer en mevr. Lovink om 18.20 uur naar Nederland vertrokken. schriftelijke typelessen met ver strekking van schrijfmachine: Handelsinstituut Baggerman ta Zaltbommal Al lean vertegenwoordiging voor de Langstraat: Laagainde 83 te Waalwijk. Tol. 21 1 MARKT 11 WAALWIJK Z N. J. KNEPFLé-WANTEN Brood- en Banketbakkerij Grotestraat 387 Waalwijk wenst zijn Cliëntèle en be kenden een Zalig Nieuwjaar. Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Waalwijk Z.N. Redactie en Administratie DE ECHO VAN HET ZUIDEN Waalwijk Z. N. JAN TIELEN Waalwijk Z.N. WORDT DOOR ONS MET ZORG BEHANDELD. ALLEEN DAN BENT U VERZEKERD VAN PBIMA EN MOOI BESCHAAFD WERK, TEGEN SCHERPE PRIJZEN. Aanbevelend, TEVENS EEN GELUKKIG EN ZALIG NIEUWJAAR TOEGEWENST AAN KLANTEN, VRIENDEN EN KENNISSEN. Gironummer 476851. T«l. 185 C. KROOT-VAN DALEN Hoofdstr. 199 D C.vanlERSELj stationsstraat 67/ WAALWIJK*

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 7