Waalwijkse en Langsira Onze Koningin en de Souv ereiniteit-ov ex dracht De Moer nam afscheid van Meester Ver helst. Gemeenteraadsvergadering Loon op Zand. en Langstraaise Courant Het Hei&ig. Een Koninklijke rede. Veel waardering voor z'n werk. VRIJDAG 30 DEC. 1949. Uitgover Waal wijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. Het schijnt ons toe dat het Hei lige Jaar 1950 in het bijzonder beslissend moet zijn voor de zo zeer begeerde godsdienstige ver nieuwing van de moderne wereld en dat het de oplossing moet ge ven voor de geestelijke crisis, die de geesten van onze eeuw be drukt. De juiste harmnie tussen de hemelse waarden en die der aarde, tussen het goddelijke en het menselijke, die de taak en de plicht van onze generatie is, zal verwerkelijkt worden of tenminste versneld, indien zij die in Chris tus geloven, standvastig blijven in hun besluit, gestadig voortgaan met het werk dat zij ondernomen hebben en weigeren toe te staan zich te laten verleiden door ver geefse utopieën of zich op een dwaalspoor te laten brengen door partijbelangen of zelfzucht." De Paus wees enerzijds op de vooruitgang die de Kerk boekt, in het bijzonder in Afrika, ander zijds op de grote gevaren die de godsdienst in andere landen van Europa en Azië, zoals in China, bedreigen. De H. Vader waarschuwde te gen halfheid en laksheid van sommige katholieken. „Zij zijn fout, indien zij denken dat zij een christelijk leven leiden en beha gen aan God, als niet de heilig- inakende genade voortdurend in hun zielen leeft." „Voor die gees telijk gewonden, melaatsen, ver lamden, gebroken takken zonder het levengevend sap, moge het Heilig Jaar een periode zijn van genezing en verbetering." Met buitengewone aandrang nodigde de Paus alle gelovigen uit om naar Rome te komen, „het vaderland van iedere christen". ,,Voor alle aanbidders van Chris tus ook voor degenen die op recht maar tevergeefs wachtend Hem aanbidden die in de voor spellingen van de profeten is aan gekondigd, maar nog niet is ge komen openen wij de Heilige Deur en terzelfder tijd de armen en het hart van dat vaderschap dat aan ons is overgedragen door Jesus deVerlosser." Woensdag heeft De Moer af scheid genomen van het hoofd der openbare school, meester Ver- helst, die met pensioen gaat. Niet alleen de persoon in kwestie viel het afscheid zwaar, ook de bewo ners van de Moer zagen hun mees ter niet graag vertrekken. Maar er is nu eenmaal een tijd van ko men en een tijd van gaan. En het zal de heer Verhelst ongetwijfeld tot troost strekken dat zijn werk allerwege gewaardeerd is. Ook van hoger hand. Daarvan gaven door hun aanwezigheid blijk de burgemeester van Loonopzand, Mr. R. J. Th. v. d. Heijden, met het College van B. en W. en de gemeente-secretaris, de inspecteur van het L. O., de heer Ubachs, en de Zeereerw. heer Pastoor met 't Kerkbestuur. Om 9 uur droeg pastoor Coe- nen een plechtige H. Mis op, waarbij veel belangstellenden te genwoordig waren. Bij het in- en uitgaan van de kerk vormden de leerlingen een erehaag voor hun scheidende meester. van de hoofdonderwijzer. Dat gebeurde met veel woorden van dankbaarheid en door stoffelijke blijken van waardering. Eerst sprak de voorzitter van het Oran- jewijkcomité, welke functie dhr. Verhelst ook jarenlang had ver vuld. De heer J. van Boven heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Met genoegen sprak hij een dank woord, omdat hij tegenover een hoofd van een school stond die 34 jaar lang plichtsgetrouw de schooljeugd had onderwezen. Hij kon nu in volle tevredenheid gaan rusten, al zou het hem wel zwaar vallen om van zijn levenswerk af scheid te nemen. De heer Van Boven wenste hem van harte ge luk met deze staat van dienst, ook zijn echtgenote en kinderen, en bood een bloemenmand aan. Pastoor Coenen wees op het dubbele karakter van de dag. Aan de ene kant was het feest, maar aan de andere kant ook een beetje rouw om het afscheid. Ook hij memoreerde het vele werk van de heer Verhelst voor De Moer en het moest hem wel goed doen dat De Moer, en speciaal de kinde ren, zo meeleefden. De pastoor dankte voor alles wat het hoofd voor jong en oud had gedaan en sprak de hoop uit dat hij de pas torie nooit zou voorbijgaan. Burgemeester Van der Heijden vond dat hij in zijn kwaliteit ei- qenlijk door een vreemde samen loop van omstandigheden aanwe zig was. Want de school was wel voor openbaar onderwijs, maar 't was practisch bijzonder onderwijs. Alleen werden de benoemingen ge daan door de gemeenteraad. Ook hij vond 't eigenaardig dat ieder een woorden van gelukwens sprak, maar hij kon er zich ge makkelijk bij aansluiten als hij er aan dacht dat dit alles de dank baarheid van de Moer vertolkte. De burgemeester verzekerde de heer Verhelst dat zijn werk ge waardeerd werd en dankte hem namens het gemeentebestuur en wenste hem een prettige oude dag. Ook de inspecteur, de heer U- bachs sprak een enkel woord, al vond hij het moeilijk omdat er zo weinig contactpunten waren. Maar hij had nog nooit iets anders dan lof gehoord over de heer Ver helst, zijn onderwijs was goed, zijn enige gebrek was dat hij te zui nig was. Bovendien was het veel waard dat hij in de omgeving paste; Altijd stond hij voor ieder een klaar en ook die taak had hij goed vervuld, evenals zijn taak om de jeugd te vormen, nog belang rijker dan het onderwijs. De in specteur dankte meester Verhelst voor de meer dan keurige wijze waarop hij zijn werk had gedaan en hij betrok er ook zijn gezin in. Hij wenste dat God hun nog lang Zijn zegen zou schenken in hun nieuw tehuis. Als lid van de Oudercommissie sprak de heer J. Brouwers. Hij dankte voor alles wat de heer Verhelst voor de kinderen had ge daan en voor het nauwe contact met de oudercommissie dat hij al tijd had onderhouden. Een boe kenmolen was het stoffelijk blijk van waardering. Tenslotte sprak namens de oud leerlingen de heer A. van Beek. Ter elfder ure vroeg hij nog ver giffenis voor hetgeen ze als leer lingen hadden misdaan, in het be sef van wat de heer Verhelst voor offers had gebracht. Een stoel voor de welverdiende rust was t geschenk van de oud-leerlingen, vergezeld gaande door dank en fe licitaties, met de wens dat God de heer Verhelst nog lang van zijn rust zou laten genieten. De heer Verhelst zelf ver klaarde met veel aandacht te heb ben geluisterd en zich te hebben afgevraagd of hij het wel was. Hij had getracht zijn werk zo goed mogelijk te doen, maar had na tuurlijk ook zijn gebreken. Tegen de pastoor zei hij altijd gedacht te hebben geen al te mak schaap te zijn geweest, maar uit zijn woorden maakte hij op dat hij het niet al te bont had gemaakt. B. en W. dankte hij voor de prachtige bloemenmand, die hem een her innering zou blijven; de inspecteur dankte hij voor de prettige om gang en zo kreeg ieder zijn beurt, het Oranjewijkcomité en allen die aan de hulde hadden meegewerkt, de oudercommissie voor de waar dering van zijn werk en vooral de oud-leerlingen, tegen wie hij niet kon zeggen hoe aangenaam hun woorden hem waren. Daarmee was' het officiële ge deelte ten einde. Aan de genodig den werd een koffietafel aangebo den en ook de leerlingen kregen 's middags hun aandeel in het feest door tractatie enz. enz. De heer Verhelst zal niet uit De Moer vertrekken met de ge dachte dat hij er voor niets heeft gewerkt. De woorden die gespro ken werden en de daden die ge steld werden, zullen een bewijs voor hem zijn dat zijn werk aller wege waardering heeft gevonden. Moge meester Verhelst nog vele jaren van zijn welverdiend pensi oen genieten. RAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Het gebeuren te Amsterdam en Batavia op 27 dezer heeft overal in de wereld grote indruk ge maakt. De N. Rott. Crt. concludeert als volgt: Volstreden is de politieke strijd welke de jongste ontwikkeling .ifceft bezegeld, een treffen, dat ..oodzakelijk was, omdat niets van '\jvende waarde zonder strijd ver dorven kan worden. Vandaag echter moeten de politieke geschil punten blijven rusten, omdat al leen nationaal samengebundelde kracht ons opgewassen doet zijn tegen het aangrijpende van dit ogenblik. Alleen op het vlak van eenvoudige menselijkheid kunnen wij de gevoelens verwerken, die een dag als deze opwekt. Onze Koningin is ons te dezen voorge gaan op een zo voortreffelijke wijze, dat wij ons alleen maar ge lukkig kunnen prijzen, als Leids- vrouwe wederom een telg uit het Oranjegeslacht te hebben, telkens dat ons op beslissende ogenblik ken de juiste richting gewezen moest worden. In haar naar vorm en inhoud uitnemende Kerstboodschap heeft Koningin Juliana ons de mense lijke twijfel evenmin onthouden als de hoop op de toekomst. Twij fel of de geliefde pleegzoon, nu hij het huis van zijn opvoeding gaat verlaten om op eigen benen te staan, zijn pleegouders indach tig zal blijven. Hoop en vertrou wen echter, dat de genoten leiding en opvoeding vruchten zullen dra gen en Indonesië uit vrije wil op ervaring en bijstand van Neder landse zijde een beroep zal doen. In termen van zo wijze en zo warme menselijkheid heeft de Ko ningin de kern van de Neder lands-Indonesische betrekkingen onder woorden gebracht, dat haar beroep op onze diepe welwillend heid jegens Indonesië tot ieders hart zal zijn ingegaan. Wanneer ons volk dit Koninklijke woord Aan de vooravond van Kerst mis heeft Z. H. de Paus het Hei lig Jaar 1950 officiëel geopend. Door de luisterrijke plechtigheid waarmee dit geschiedde, is het vijfentwintigste Anno Santo in gezet, sinds Paus Bonifacius VIII in 1300 het eerste afkondigde. Duizenden pelgrims uit alle de len van de wereld hadden zich al lang voor het begin van de plech tigheid op het St. Pietersplein op gesteld om er getuige van te zijn. Door de luidsprekers werd mede gedeeld dat Z. H. de Paus zich van zijn particuliere vertrekken naar de Aula dei Paramenti had bege ven om zich met de paramenten te bekleden. Vervolgens trok de stoet naar de Sixtijnse Kapel, waar de H. Vader het Allerhei ligste aanbad. Nadat Hij toen 't „Veni Creator" had aangeheven, s<~.,reed :e processie van de ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders naar de Sint Pieter, waar Zijne Heiligheid door zilveren klaroe nen werd aangekondigd en met een orkaan van gejuich die alles overstemde, werd begroet. Als de Paus dan op de H. Deur is toegetreden, klopt hij er op met de gouden en ivoren hamer, zeg gende „Open mij de poorten der gerechtigheid", waarop de Pause lijke Capella antwoordt„Ik zal binnengaan en de Heer prijzen". Ten tweede male klopt de Paus. „Ik zal ingaan tot Uw Huis, o Heer" met als antwoord In ont zag zal ik in Uw tempel neer knielen". Voor de derde maal klopt de Paus op de deur met de woorden„Open de deuren, want de Heer is met ons", waarop het koor antwoordt„Hij. die Israël kracht gegeven heeft". De deur draait naar binnen en wordt onmiddellijk weggenomen, terwijl de posten met wijwater worden afgewassen. Knielend op de drempel heft de Paus dan het Te Deum aan, dat door de dui zenden wordt overgenomen, ter wijl de Paus de basiliek binnen schrijdt, gevolgd door Kardinalen, Patriarchen, Aartsbisschoppen, Bisschoppen, Abten, Prelaten en andere geestelijkheid. Vanaf het altaar van de Confessio geeft de H. Vader tenslotte Zijn Aposto lische Zegen aan de aanwezigen en aan de hele wereld. De intenties. In de Pauselijke Bulle „Jubi leum Maximum" van 26 Mei 1949 waarin het H. Jaar aangekondigd werd, omschreef de H. Vader ook de intenties van het H. Jaar opdat allen mogen terugkeren tot Christus goed verstaat, kan het de toe komst met vertrouwen tegemoet treden. Koninklijke rede. Bijzondere wijding ontving de plechtigheid in het paleis' door de korte van diepe gedachten door trokken rede van de Koningin, na de overdracht van de souvereini- teit over Indonesië. Zoals bij haar inhuldiging heeft onze Vorstin ook thans woorden gesproken, die kennelijk uit het hart waren op geweld. Woorden die geen ge meenplaatsen waren, doch die in tegendeel door hun schone vorm en hun oorspronkelijkheid des te sterker ontroerden. Woorden ook welke niet vermeden de pijnlijke plekken aan te wijzen, doch ter- zelfdertijd daarop balsem legden. Woorden tenslotte die getuigenis waren van een diep gefundeerde overtuiging, dat de daad welke gesteld werd, een goede daad was. Vrouwelijk gevoel en intuïtieve beslistheid culmineerden in de ver klaring, dat het een voorrecht was deze daad van overdracht der souvereiniteit te verrichten. Deze rede was de eerste welke de Koningin als hoofd van de Unie hield. Het was een rede dit hoge ambt in elk opzicht waardig. Immers zij rees uit boven het Ne derlandse vlak. Zij legde de eerste steen voor het uniegebouw, dat geleidelijk opgetrokken moet wor den en waarin Indonesië en Ne derland duurzaam kunnen samen wonen, indien hier en overzee de gedachten, waaraan de Koningin op zo aangrijpende wijze uitdruk; kinq gaf, werkelijk worden be leefd. Uit alle delen der wereld ko men gelukwensen voor Indonesië en Nederland en de R.I.S. werd door een groot aantal regeringen reeds erkend. opdat de dwalenden en allen die de Waarheid niet kennen, mogen worden verlicht en geraakt door een onweerstaanbare ge nade opdat over de gehele wereld eri vooral in de Heilige Plaatsen van Palestina zo spoedig mogelijk de rust en een duurzame vrede mo gen worden hersteld opdat alle mensen een eind zul len maken aan hun haat en hun tweedracht en elkaar in gerech tigheid zullen willen gaan begrij pen. in broederlijke verbonden heid opdat alle behoeftigen zich met hun werk een eerlijk en mens waardig bestaan zullen kunnen verwerven en dat de rijken in liefde, de armen zullen helpen opdat de zozeer begeerde vre de moge terugkeren in de harten, in de gezinnen, in de landen en in de gehele volkengemeenschap opdat zij die „vervolging lijden omwille der gerechtigheid", de onoverwinnelijke kracht mogen hebben, die vanaf de oudste tij den in het bloed der martelaren de kroon van de kerk is geweest opdat de ontheemden, de krijgs gevangenen en de bannelingen zo spoedig mogelijk naar hun vader land zullen kunnen terugkeren en opdat allen die lijden vertroost mogen worden opdat de jeugd moge bloeien in reinheid en in christelijke kracht en opdat tenslotte allen die gena de van de Hemel zullen mogen genieten, die voorwaarde is voor het eeuwig geluk. Pauselijke Kerstboodschap. Ook de Pauselijke Kerstbood schap stond uiteraard in het te ken van het Heilig Jaar. De Paus zei hierin o.a.„Het schijnt ons toe, dat wij de millioenen en mil- lioenen gelovigen zien en de ont roering in hun stemmen horen, die in vereniging met de onze, een geweldig koor vormen, dat uit drukking geeft aan de vurige dank, het innig verlangen en de nederige smeekbede, gericht tot de Vader, de Gever van alle goeds, de Zoon, het Zoenoffer voor alle kwaad en de Heilige Geest, de Uitdeler van alle ge nade." „Wij weten hoezeer gij uw hoop hebt gesteld op het Heilige Jaar. Rotsvast is het vertrouwen in ons hart, dat de Goddelijke Voorzienigheid zich zal verwaar digen in en door dit Heilige Jaar de wonderen van Haar Genade te bewerken voor de familie der mensheid. Om ongeveer 10 uur had de eigenlijke afscheidsplechtiheid plaats in café Maas. Eerst waren de kinderen aan de beurt. Ze zongen een afscheidslied, waarin ze beloofden hun hoofdonderwij zer niet te zullen vergeten en Toos van Beek en Rie van Gorcum zeiden namens alle anderen hun dankwoordje op en gaven de meester als aandenken aan zijn laatste 56 leerlingen een kroon- lamp. Mevr. Verhelst kreeg bloe men. De onderwijzeres, mej. Maas, sprak met grote waardering over haar prettige samenwerking met de heer Verhelst in de 8 jaar dat zij onderwijzeres bij hem was ge weest. Niet vaak gaf een hoofd zulke leiding als de heer Verhelst in De Moer en ze vond het jam mer dat hij De Moer nu ging ver laten. Als aandenken bood ze het hoofd een „electrische petroleum lamp" aan. Vervolgens sprak de heer Ver helst de kinderen toe. Hij was blij dat hij hun nu veel lof kon toe zwaaien: voor de erewacht aan de kerk, voor het afscheidslied en de toespraak, voor de gebeden en voor het geschenk, dat een ere plaats zou krijgen. Hij hoopte dat ze zouden opgroeien tot trots van De Moer en van de school. Spe ciaal dankte hij de heer Verdaes- donk, die ondanks drukte nog veel gedaan had om met de kinderen te oefenen en Mej. Maas voor de geslaagde kinderhulde. De heer Verhelst achtte het een reden tot dankbaarheid dat hij 8 jaar met zo'n voorbeeldige onderwijzeres had mogen samenwerken. Hij aan vaardde het geschenk als een be wijs van goede verstandhouding en wenste Mej. Maas toe dat het haar goed zou gaan. Nadat de jeugd was wegge trokken was het de beurt van de ouderen om afscheid te nemen De heer A. Vrinten neemt wegens gezondheidsredenen ontslag als raadslid. Over de voorlopige vast stelling van de gemeente- rekening 1948 en het voor stel van B. en W. om af wijzend te beschikken op het verzoek van de huur ders van gemeentewoningen omtrent uitbreiding van electrische installatie, sta ken de stemmen. De raad verwerpt 't bouw programma 1950. Nadat de voorzitter, Mr. v. d. Heijden, de vergadering met de chr, groet geopend heeft, deelt hij mede dat een schrijven is bin nengekomen van de heer A. Vrin ten, dat hij wegens gezondheids redenen de vergadering niet kan bijwonen en dat hij zich om de zelfde reden genoodzaakt ziet met ingang van heden als raadslid zijn ontslag te nemen. De voorzitter brengt de heer Vrinten dank voor wat hij in het belang der gemeente tijdens zijn zittingsperiode gedaan heeft. 1De notulen der vorige raads vergadering worden onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Omtrent het schrijven van de commissie voor werkspreiding merkt de heer Beerens op dat het hem wel gewenst toeschijnt met het daarin verzochte tekening te houden. De voorzitter zegt dat dit ook in de bedoeling ligt van B. en W De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel tot het aangaan van 'n rekening-courant-overeenkomst voor het jaar 1950 met de N.V. Incasso-bank te Kaatsheuvel. Voor prae-advies zie agenda. De raad gaat zonder hoofdelij ke stemming met het voorstel ac- coord. 4. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de gemeenterekening met de daarbij behorende bedrijfs- rekeningen over het dienstjaar 1948. Voor het onderzoek door de commissie en het antwoord van B. en W. moge naar de desbe treffende rapporten worden ver wezen. De heer Grootswagers merkt op, dat volgens de datering van het begeleidend schrijven de re keninq in zijn zittingsperiode in het College zou zijn behandeld, wat hii echter positief moet te genspreken. De voorzitter zegt dat de reke ning in het College behandeld is. wanneer juist kan hij niet zeggen; komt de datum van het schrijven overeen met de zittingsperiode van de heer Grootswagers, dan is mogelijk deze datum verkeerd. De heer de Cock komt terug op het voorwoord van het rap port van de commissie, waarin de heer Grootswagers op zeer voor zichtige wijze critiek uitoefent op de keuze van hem in de controle commissie. De heer de Cock kan pertinent verklaren dat bij de keuze van de heer Grootswagers bij hem noch bij de andere leden van zijn groep iets anders heeft voorgezeten, dan aan de heer Grootswagers hun vertrouwen te schenken. De voorzitter voegt hieraan toe dat de wet zich niet verzet tegen deze keuze, waarop dhr. Groot swagers antwoordt dat de indruk toch aewek* K.-t-i j, kwestie te stellen zijn eigen be leid te beoordelen, doch dat hij angstvallig geweerd werd bij de benoeming in de andere commis sies in dezelfde raadsvergadering. De heer Mallens heeft bij de inzage van de stukken bemerkt, dat een bedrag van 5781.-— op de rekening van 1948 voorkomt voor wat de ambtswoning van de voorzitter betreft; dit op de ka- pitaaldienst; verder op de gewone dienst 500.voor blauwdruk ken en dat nog 2000.— voor komt op de begroting 1949. De voorzitter merkt op dat de kapitaalspost de verbouwing be treft, dat de blauwdrukken voor een bedrag van f 500.niet van de ambtswoning kunnen zijn en dat de begrotingspost van 2000 op 1949, wat niet aan de orde is. de buitengewone onderhoudskos ten betreft. Over het voorstel tot voorlo pige goedkeuring van de rekening staken de stemmen. De beide wet houders moesten zich van stem ming onthouden, terwijl tegen stemden de heren Sins, v. Kuijk, v. Laarhoven, Mallens, Groot swagers en Beerens. 5. Voorstel tot benoeming van een hoofd der O. L. School te De Moer. Praeadvies met voordracht zie agenda. De heer Mallens verbaast er zich over, dat de benoeming nu nog moet plaats hebben, terwijl de dienst op 1 Januari a.s. moet aanvangen. Hem is bekend dat in de maand Augustus een oproe ping geplaatst is, waarop sollici tanten binnenkwamen, die warm werden aanbevolen. Hij vraagt zich af welke de redenen zijn om zo lang de benoeming uit te stel len. Dat van het bestuur van de N.C.B. uit de Moer een verzoek inkwam iemand te benoemen die acte Landbouw had, is hun goed recht, doch dit vindt hij geen re den voor een nieuwe oproep. Er zijn drie onderwijzers in de ge meente met acte Landbouw, die moeite hebben een cursus in to taal te verkrijgen. Voor 'n vierde is er dus in 't geheel geen em plooi. Hii i s benieuwd welke zwaarwichtige redenen wel tol' het uitstellen van de benoeming geleid hebben. De voorzitter antwoordt dat bij de eerste sollicitanten geen enkele onderwijzer was met acte land bouw en dat een milieu als De Moer zeer gebaat is met een be voegdheid van landbouw in zijn midden, niet zozeer om cursus te geven dan wel om dagelijks van advies te dienen als zijn raad in geroepen wordt. Als dat de reden geweest is, aldus de heer Mallens. dan ver baast het hem noa, dat daarom de benoeming zo lanq is uitge steld. Hii meent dat B. en W. in deze nalatig zijn geweest; aanbeJ velinq van acte landbouw had in de eerste oproeping vermeld kun nen worden. De voorzitter accepteert geen verwijt van nalatiaheid: hij had verwacht dat de Moer bij eerste oproep, als een speciaal land bouwcentrum, wel landbouwbe- voegdheden zou hebben getrok ken; dat dit echter niet het geyal was, noopte B. en W. tot het plaatsen van een nieuwe oproep. Bij stemming verkrijgt nummer 1 van de voordracht, de heer L. W. M. Hornman uit Deurne alle (14) stemmen. 6. Benoeming Directeur Ge- mentegasbedrijf. Prae-advies zie agenda. De heer Grootswagers zegt dat in de vergadering van 20-4-'49 de raad verzocht werd de heer Teunissen tot 1 Januari 1950 in dienst te houden, om grondig de benoeming van een nieuwe func tionaris te bekijken en te over wegen of niet kon worden vol staan met de aanstelling van een functionaris zonder titel van di recteur, mogelijk in combinatie met die van administrateur. Nu wordt de raad toch voor het feit geplaatst een directeur te benoe men. De voorzitter antwoordt dat gebleken is, dat een distributie bedrijf niet zo maar zonder meer als een eenvoudig iets is te be stempelen. We mogen gerust ie mand hebben die zich speciaal op een dergelijk bedrijf heeft toege legd. Ook de verlichting met zijn voortdurende uitbreiding, de ver nieuwing van het gasbuizennet etc. vraagt een bekwaam vak man. Waar Ged, Staten bezwaar tegen de salariëring maakten, is de sollicitanten ter kennis ge bracht dat zij daar eventueel re- 73e JAARGANG No. 1 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES: „ECHO". kening mede moeten houden. De heer de Cock had gaarne de heer Teunissen, zoon van de tegenwoordige directeur, die al sinds 8 jaar tot volle tevredenheid het bedrijf in Veghel leidt, op de voordracht gezien. Hij voert daar bij ook de administratie, wat hem dus ook hier na 't heengaan van de tegenwoordige administrateur, zou kunnen worden opgedragen. Bij het College van B. en W. is de kwestie van administrateur ook bezien. Zolang echter de te genwoordige functionaris in dienst is, kan daarin geen verandering plaats vinden. Gaat deze met pen sioen, dan kan bij een reorganisa tie van het bedrijf dit werk ook aan de nieuw te benoemen ambte naar worden opgedragen. De heer de Cock komt terug op de heer Teunissen. Hij had het ook een beau geste gevonden te genover de heengaande directeur, die het bedrijf zovele jaren onder zo'n moeilijke omstandigheden ge leid heeft. De voorzitter merkt op dat er bij de samenstelling der voor dracht geen gevoelskwesties mo gen gelden. De heer Mallens heeft de sala riëring bezien en vraagt zich af of het nodig is voor dit bedrijf ie mand te benoemen op een salaris van 4500.— tot 5100.— plus vrije woning plus vrij gas Elders zijn de salarissen veel lager. Hij noemt als voorbeeld de Lemmer. Hij heeft de overdracht naar het mijngas medegemaakt, waarbf) als een der motieven die tot dit be sluit geleid hebben, heeft gegol den dat met een veel goedkopere kracht voor de leiding kon worden volstaan. Hij kan ook het idee van de heer de Cock niet ver werpen en zou voorstellen om de tegenwoordige functionaris nog ie laten blijven tot ook de adminis trateur heengaat en dan iemand voor de beide functies te benoe men. De voorzitter merkt op dat de titel hier niets zegt't gaat over de salariëring en deze zal vermoe delijk wel lager worden. Hij kan de gedachte van de heer de Cock wel volgen. Gaat eenmaal de ad ministrateur heen, dan is er hele maal geen bezwaar tot reorganisa tie van het bedrijf over te gaan en de benoemde functionaris ook met dit werk te belasten. Beide heren die op de voordracht staan zijn hiermede in kennis gesteld en hebben ook de nodige capacitei ten ook hierin de leiding te voe ren. Bij stemming verkrijgt dan do heer N. H. A. Steffen 9 stemmen terwijl de heer Teunissen uit Veghel 4 stemmen verkrijgt en I blanco. Benoemd de heer Steffen. Het verzoek van de R.K. Meis jesschool St. Gerlachus te Loon opzand, om ingevolge art. 72 van de L.O. wet 1920 de nodige gel den te willen beschikbaar stellen voor de aanschaffing van gym- nastiekleermiddelen. werd voor lopig ingetrokken, wegens plan tten van verbouwing. 8. Voorstel omtrent verbouwing van het pand Verlengde Hoofd straat 19. Prae-advies zie agenda. De heer Beerens merkt op dat dit huis als woonhuis verhuurd is en nu komt het voorstel van B. en W. om het te verbouwen tot winkelpand. Hij meent, dat, waar dit verzoek van de huurder is uitgegaan, de huurder ook de kosten moet dragen. Wij moeten in deze geen precedent scheppen. Daarbij, na de verbouwing kan de huurder het pand ook verla ten. De heer Mallens zegt, dat de gemeente destijds twee woonhui zen bouwde. Door tijdsomstandig heden is destijds toegestaan, dat er winkel in gedaan mocht wor den. Voor eigen personeel hadden we toen de woning niet nodig. Door nu echter de verbouwing tot winkelpand toe te staan, wordt het pand aan zijn eigenlij ke bedoeling onttrokken. De eni ge belanghebbende hier is de huurder, 't Is de vraag of wij dit moeten toestaan. Wordt er de waarde door verhoogd, de onder houdskosten worden ook hoger. Hij zou de huurder voor de ge hele kosten willen stellen. Straks komen ®ok andere huurders van gemeentewoningen en dan gaan we niet vrij uit. De voorzitter merkt op dat door toe te staan dat er winkel in gedaan wordt, de woning een winkelpand geworden is. Van dit standpunt zijn B. en W. uitge gaan. De hogere waardering is niet de verbouwing van 't woon huis, doch het bijboqwen van een garage. De kosten daarvan wor den door de huurder geheel ge dragen, verdeeld over 10 jaren. Vertrekt hij eerder, dan zullen B. en W. wel maatregelen treffen dat deze kosten in z'n geheel bin nen zijn. Zonder hoofdelijke stem ming wordt het verzoek ingewil ligd. (Zie vervolg 3e blad.)

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 9