Waalwijkse en Langstraatse Courant Gemeenteraad van Sprang-Capelle Begrotingen Gemeentebedrijven 1950 der gemeente Waalwijk S—r°n En9dSeS,r' 10.000 6.000 lo.ooo Nieuwe huisvuilauto met emraeis MAANDAG 2 JAN. 1950. Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN 73e JAARGANG No. 2 Hoofdredacteur JAN TIELEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Abonnement 15 cent per week 1.85 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO' Discussies over ambtswoning Burgemeester Waar schaffen we brandweermateriaai aan Vrijdagavond kwam de raad van Sprang-Capelle voor het laatst in 1949 in openbare vergadering bijeen, niet bepaald in gemoedelijke oudejaarsstemming. Het had heel wat voeten in aarde eer er door stemming besloten was om voor het aanschaffen van brand weermateriaal advies in te winnen van de inspecteur van het brandweerwezen. Over de ambtswoning van de burgemeester kwamen de heren helemaal niet tot overeenstemming. Deze kwestie komt in 1950 weer aan de orde. waarom de heer Kraak op de ver gadering van de commissie niet aanwezig w'as geweest, waarop 1Uci deze antwoordde dat hij buiten dat de zinsnede waarin de j verwachting niet op tijd thuis was Het begon na de opening rnet het vaststellen van de notulen van de vergadering van 28 Nov. Wethouder Winkelman was van burgemeester had gezegd dat het geslacht van aanbrengers na de oorlog niet was uitgestorven, om dat hij nog in Den Bosch was aangebracht, niet juist in de no- culen stond. De voorzitter had het niet zo uitgebreid gezegd. Deze zei echter zelf dat hij het nog veel uitgebreider had uiteengezet. Van de andere raadsleden waren sommigen het met de heer Win kelman eens, anderen met de voor zitter. Ook was wethouder Winkel man van mening dat de raad geen besluit had genomen om de heer van Wijlen te rehabiliteren, maar dat deze als gerehabiliteerd be schouwd was. De voorzitter be aamde dat hij niet had gevraagd of iemand stemming verlangde. De heer de Bas vond dat het weinig verschil maakte, maar de heer Winkelman was van mening dat uit de notulen de bedoeling van de raad moest blijken. De heer Kuijsten had nog aan merking op een zinsnede die hi, niet gezegd zou hebben. Maar de voorzitter weigerde dit te veran deren, omdat hij pertinent wist dat de heer Kuijsten het wel gezegd had. Twee ambtenaren hadden het uit zijn mond opgetekend en ook in de krant stond 't. De heer Dek kers wist zeker van niet, de heer de Bas van wel. Toen bracht ten slotte de voorzitter de notulen in stemming. Ze werden goedge keurd met de stemmen van de he ren Oerlemans, Kuijsten, Dekkers en Winkelman tegen. De heren Maijers en Timmermans stemden blanco. Te dezer gelegenheid bracht de voorzitter een rijmpje in herinnering dat in de verkie zingstijd op het gemeentehuis was geplakt. Daarin stond iets over heren die altijd pitten en vitten. Hij hoopte dat de raad niet mee zou gaan doen aan muggenzifterij, dat was niet bevorderlijk voor het aanzien. Onder de Ingekomen Stukken bevond zich een verzoek van het Departement de Langstraat van de Mij. tot Nut van 't Algemeen om subsidie voor de bibliotheek te Capelle. B. en W. stelden voor om 50 te geven, waarmee de raad accoord ging. Dan was er een voorstel van B. en W. tot het voeren van een vrijwaringsprocedure in verband met de aanrijding van de belle wagen. De heer Ros wilde dit voorstel in geheime vergadering behandelen, maar de voorzitter achtte het niet nodig; het was een gevolg van de eerste procedure. Nu moest uitgemaakt worden of de gemeente of het rijk aansprake lijk was. Omdat echter de heer Ros er toch liever nog even over sprak, zou daartoe na de verga dering gelegenheid worden gege ven, maar de raad ging toch vast met het voorstel accoord. Evenzo met het voorstel van B. en W. tot verkoop van grond gelegen aan de Hogevaart aan M. M. Vos, die bouwvolume van de gemeente had gekregen. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot overname van het onderhoud van de zgn. Juffrouwsteeg. De morgen na de vorige vergadering was er een brief gekomen van Ged. Sta ten, waarin die voorstelden dat t leeuwenaandeel in de kosten aan de gemeente zou komen. De pol der zou 1650 op zich nemen, voor de gemeente bleef dan 3350 over. B. en W. waren 't er niet mee eens en hadden een bespreking gearrangeerd met het Polderbestuur. Er was overeen stemming bereikt, in die zin dat de Polder maximum 2000 zou bij dragen. Als de kosten lager wa ren dan 5000 zou de polder 2/5 bijdragen, d egemeente 3/5. De heer Ros meende dat de kosten onaeveer een jaar geleden voor 5000 waren opgenomen en verwachtte dat dit niet meer zo zou zijn. Maar de voorzitter dacht van wel. De ondergrond was nog uitstekend en er zou alleen maar aan het dek gewerkt hoeven te worden. De heer de Bas vroeg op wel ke wijze het werk uitgevoerd zou worden. Daar hadden B. en W. zich nog niet over beraden; de voorzitter persoonliik was er voor om het te doen zoals in de Nieuw- straat. Maar dit zou nog in de raad komen. Daarna ginqen allen met het voorstel accoord. Voor de voorlopiae vaststelling van de gemeenterekening dienst 1948 had de commissie rapport uitgebracht, zonder aanmerkingen. De heer Maijers wilde weteD geweest. De raad stelde de reke ning voorlopig vast. Punt 8 was een voorstel tot aanschaffing van brandweerma teriaal. Na overleg met de in specteur van het brandweerwezen stelden B. en W. voor om aan te schaffen: 500 m slang, 25 stel koppelingen, 11 leren jekkers, een uniform voor de commandant en beenpijpen. De heer Oerlemans was het eens met het voorstel, maar hij wilde ook overleg plegen met de inspecteur waar men het materi aal zou aanschaffen, omdat hij ze kende. De voorzitter vond dat de fa. Kronenburg altijd goed had ge holpen en overal bekend was. De inspecteur zou er zich niet mee bemoeien waar de gemeente de materialen aan zou schaffen, hij kon toch niet een bepaalde firma gaan aanbevelen. De heer Oerlemans zou niet weten waarom niet. Maar ook de heer de Bas vroeg zich af waar om men zou gaan veranderen. De heer Oerlemans maakte er evenwel een voorstel van om ad vies in te winnen van de inspec teur van het brandweerwezen be treffende de aankoop van materi alen. De heren Kuijsten en Dek kers steunden dit voorstel. Het deed de heer Ros pijn dat dit voorstel kwam. Dc firma had de gemeente indertijd goed behan deld, waarom ze nu dan voorbij gaan? Het zou nog zoveel te lan ger duren ook. De heer Dekkers merkte op dat het niet de bedoe ling was de firma voorbij te gaan, hetgeen de heer Oerlemans be aamde, maar hij wilde advies in winnen omdat de raad niet des kundig was. De heer Maijers vroeg of de inshpecteur gekend was in het aanschaffen va nde brandspuit, waarop de voorzitter antwoordde: Natuurlijk. De heer de Bas vroeg of de heer Oerlemans niet zo wilde voorstellen om de slangen te be stellen bij de fa. Kronenburg en over het andere materiaal advies te vragen. De heer Oerlemans meende dat de inspecteur ook wel deskundig zou zijn op het gebied van het andere materiaal. Hij zag er geen bezwaar in om advies te vragen. De heer Kuijsten vroeg zich af waarom er nu wel bezwaar zou zijn en vroeger niet. Het ging nu toch ook over 4200 en zoveel gulden. De voorzitter haalde uit een brief van de inspecteur de zin snede aan waarin stond dat hij gaarne zijn bemiddeling bij het Rijksinkoopbureau voor het aan schaffen van de kledingstukken zou geven. Overigens was er van zijn kant geen bezwaar om ad vies in te winnen. Noch hij. noch de commandant van de brand weer kreeg enige steekpenningen Waarbij de heer Oerlemans op merkte dat dit zijn bedoeling niet was geweest. Maar er werd wel meer gezegd in Sprang-Capelle. zei de voorzitter. Welk gezegde de heer Dekkers niet kon accep teren. De voorzitter echter vond dat het hem vrij stond dit te zeg gen. Het was maar ter verduide lijking. Het sloeg trouwens niet op hemzelf, wel op anderen. De heer Kuijsten vond als de voorzit ter bezwaar maakte tegen een aanmerking, dan moest hij zelf geen insinuaties maken. Ook dat schaadde het aanzien van de raad. De voorzitter: Het was maar goed dat hij niet alles zei wat hij wist. Of moest hij soms de naam van de wederopbouw noemen? De heer Kuijsten was zich nergens van be wust. (Dat was hij nooit, aldus de voorzitter). Het was maar goed dat hij ook niet alles zei wat hij wist. Na deze discussie werd het voorstel van de heer Oerlemans met 6 tegen 5 stemmen aangeno men. Aan de orde kwam toen de goedkeuring van de rekeningen van de burgerlijke armbesturen van Sprang en Capelle over 1948. De heer Ros had een aanmer kelijk verschil geconstateerd tus sen de batige saldo's. Als de bei- d earmbesturen werden samenge voegd dan waren de uitkomsten anders. De raad had het daar vroeger al over gehad. Was daar nu al over gesproken. Hij vond het niets dat een burgerlijk arm bestuur in deze tijd een batig sal do had. De voorzitter antwoordde dat het vorige college van B. en W. had besloten om een rapport te laten samenstellen over het voor en tegen van samenvoeging. Dit college had het bekrachtigd. Wethouder Winkelman zei dat ook het burgerlijk ambestuur deze kwestie onder ogen had gezien. Er was echter één groot bezwaar: Capelle had vrij grote middelen, door schenkingen verkregen. Nu zou het wel de bedoeling geweest zijn dat deze aan de Capelse men sen ten goede kwamen en niet dat ze ook aa nde Sprangse mensen besteed zouden worden. De heer Kraak achtte het arm bestuur uit den boze. Hij wilde het helemaal van de baan hebben en er Maatsch. Hulpbetoon van maken. Capelle had een over schot van 1370.91, Sprang een tekort van 1223.75. Wat ge beurde er met het overschot van Capelle? De heer Ros kwam terug op hetgeen de heer Winkelman naar voren had gebracht. De rendabele winsten zouden in Capelle kunnen blijven. Van het burgerlijk arm bestuur kregen de mensen in Ca pelle toch niet meer dan die in Sprang. Bovendien was men toch door de samenvoeging der drie gemeenten cén volk geworden en dat mocht toch de rechten hebben die gegeven waren, waar ze ook gegeven waren. De voorzitter vond dat de raad aan het vooruitlopen was op het rapport. Op de vraag van de heer Kraak antwoordde hij dat het ba tig saldo naar de nieuwe dienst ging, waarvan de heer Kraak vond dat het een mooi potje kon worden als dat elk jaar zo ging en de heer Vos achtte het beter geschikt voor kerstgratificatie- Daarmee werden de rekeningen goedgekeurd. Zonder meer werd goedgekeurd de begroting van het burgerlijk armbestuur te Sprang voor 1950. Van de verzoekén om onthef fing der straatbelasting werden er op voorstel van B. en W. twee afgewezen, één werd cr toege staan. Vervolgens was het puot mede delingen aan de orde. De Pnem had een schrijven gezonden over de uitbreiding van het electrici- teitsnet aan de Hoge Akker. Wan neer zij het tijdstip gekomen achtte om hieraan te beginnen zou de gemeente er nader van horen. Daar was volgens de voor zitter niet veel van te zeggen en het was dus voorlopig van de baan. Over de Dreef was het ad vies nog niet binnen, maar dat zou wel het zelfde luiden. Het bestuur van de Fok- en controlevereniging Sprang-Capelle vroeg een subsidie van 1 per koe. Daar er geen begroting bi; was ingediend werd dit punt naar de volgende vergadering verscho ven. Dan had de voorzitter nog een mededeling over de ambtswoning van de burgemeester. Daar wa ren enkele voorzieningen aange bracht die niet in het bestek ston den. B. en W. hadden de zaak bekeken en in meerderheid beslo ten om het aan de raad voor te leggen. Het betrof enkele dingen, als een kolenhok en een brieven bus tot een bedrag van 496.28. De architect had er zich mee ac- coord verklaard. De heer Oerlemans vroeg waar om dit punt niet op de agenda stond. En waarom was het niet aangevraagd voor het werk uit- gevoerd werd? Nu stond de raad voor een voldongen feit en hij kon er zijn goedkeuring niet aan hech ten. De voorzitter beaamde dat in dertijd 5000 was uitgetrokken voor de ambtswoning. Dit was door Ged. Staten niet goedgekeurd omdat ze bang waren voor een precedent. Wat de heer Maijers zei over die 1000 was onjuist, die waren aan de tuin besteed op 15 na, die nog ongebruikt wa ren. Waarom er voor deze 500 geen voorstel was gekomen? In B. en W. had ook de heer Winkel man gezegd: Laten we het de raad voorleggen. Als de heer Oerlemans er verstand van had, moest hij toch ook weten dat er bij iedere bouw iets verbeterd moest worden. Er komen altijd kosten bij. Er werd alweer gezegd, zo ging de voorzitter verder, dat de bur gemeester dit hüis voor niets be woonde. Hij verklaarde echter dat niemand in Sprang-Capelle zo n hoge huur betaalde. Daar mocht hij toch wel een kolenhok voor hebben. Als er gebroken had moe ten worden dan was 't nog duur der geworden. Het was hem bekend, zei de heer Oerlemans, dat er aan een bouw wel gewijzigd moest wor den. Er werd dan overleg ge pleegd met de aannemer. Als de raad nu niet voor een fait accom pli was gesteld, zou hij het goed gekeurd hebben, nu niet. De voorzitter wist dat er wel dingen in het belang van de ge meente gebeurden die niet juist waren. Hij vond dat niet erg, uit gaande van de stelling dat de mensen er niet voor hem waren, maar hij voor de mensen. Dat was ook de mening van het nieu we college. Men moest niet punc tueel worden op een bepaald ob ject, maar dan moest men het altijd zijn. Bovendien waren er alleen maar gewone dingen aan het huis gebeurd. De voorzitter i zat nu echter met de moeilijkheid j dat er geen voorstel was van B. en W., maar als voorzitter kon hij er zelf een doen. Het ging om het huis van de gemeente, niet van hem zelf. De heer Dekkers vond dat dc raad wel punctueel moet zijn. juist omdat het een huis was van de gemeente, het ding om de ge- meentefinanciën. Of dat ook gold voor andere gemeentewoningen, vroeg de voorzitter, wanneer er een hegje of iets dergelijks werd geplaatst. Hij wilde daarover graag de mening van de hr. Dek kers weten. Deze vroeg wat de voorz. bedoelde. Waarop deze antwoorddePrecies zoals hij het zei. Waarop de hr. Dekkers ,,ja" antwoordde, als het over 500 ging, wel. Er zaten geen bijbedoe lingen bij. De heer Ros merkte nog op dat er ten tijde van dc aanbesteding nog misère was. Toen kon er geen geld uitgetrokken worden voor bijkomende kosten. Waarm ging men er nu tegen ageren De voorzitter was het hiermee eens. De raad had eerder 5000 gevoteerd, wat door Ged. Staten niet werd goedgekeurd. Misschien zouden ze ook dit bedrag niet gedkeuren, maar hij achtte Ged. Staten mensen met verstand. Waarom zou de raad die 500.- niet toestaan De heer de Bas had zich niet in het debat gemengd, maar als het voorstel niet werd aangeno men. zei hij, dan zouden de con sequenties niet kinderachtig zijn. Dc voorzitter smeekte er niet om. Het liet hem persoonlijk sibe- rischkoud. Was het huis van hem persoonlijk, dan zou hij er niet eens om vragen, hij zou het van al die mensen niet willen. Tenslotte zei de heer Winkel man, dat de brief van architect v. Huiten niet op tijd was binnen gekomen en daarom niet bespro- ken had kunnen worden. Hij stel de voor om dc zaak aan te hou den tot de volgende vergadering. Waar blijkbaar niemand iets op tegen had. De voorzitter was hiermede aan het einde van zijn medede lingen, maar wtehouder Winkel man had er nog een. De gemeen te had industrieterreinen aange kocht. van alle gemakken zoals aansluiting aan water- en elcctri- citeitsnet voorzien. Hij wilde er bekendheid aan laten geven dat industrieën die zich in Spranq- Caoelle wilden vestigen, elke mo gelijke steun van de gemeente zouden ontvangen. De" heer de Bas constateerde dat hier gebroken werd met een algemeen gebruik dat een mede deling van de voorzitter kwam. Het industrieterrein dat de heer Winkelman bedoelde, was trou wens al aangekocht ten tijde van de oude raad. Bovendien, wat ind hij er aan om nu die mededeling te doen De heer Vos beaamde dat er in de oude raad al lang over ge sproken was. Er was niets nieuws onder de zon. Er had al tweemaal een adver tentie in de Echo gestaan, zei de heer Ros. Ook had de pers liet van de oude raad overgenomen. Het was algemeen bekend dat er industrieterrein was in de gemeen te. Men moest het maar eens be kend maken in een vakblad. De voorzitter antwoordde op de opmerking van de heer de Bas dat de heer Winkelman gevraagd had om een mededeling te doen. Hij had daar niets op tegen. Wethouder Winkelman nam met genoeqen kennis van de voor stellen. Hij stelde voor om in een volgende vergadering met ver dere voorstellen te komen. De heer Ros wees er nog op dat er volgens de verordening een schriftelijke rondvraag was. Hij wilde daaraan vasthouden. An ders kan iedereen wel met mede delingen komen. De voorzitter antwoordde hier op dat hij meestal de spreekbuis was van het gemeentebestuur, maar men moest dit niet zo eng zien,s de wethouder was er lid van. Hij had er geen bezwaar te gen. Maar de heer de Bas ver zuchtte dat de wethouders dan vroeger toch wel erg bescheiden waren. Tot slot weerlegde de voorzit ter de geruchten, dat hij de vesti ging in Sprang-Capelle van een grote Zwitserse fabriek, die nu in Waalwijk stond, zou hebben tegengehouden, alsook de vesti- ginq van Bloch en Stibbe. Hij hod echter persoonlijk firma's bezocht voor vestiging in Sprang-Capelle. Hij zou er graag 100 uit eigen zak voor over hebben gehad als Landis en Gyr in Sprang-Capelle wes gekomen. Maar alles was heel in het geheim geregeld. En met deze verklaring wilde hij de laatste vrgadering in 1949 besluiten, klopte, stond op en sloot met gebed. Bedrijlsbegrolirg 1950 gemeente Waalwijk Burg. en Weth. schrijven in hun memorie van toelichting Het vorig jaar spraken wij de hoop uit, dat wij dit jaar in staat zouden zijn li de begrotingen tij dig te kunnen aanbieden. Het spijt ons dat wij daaraan geen gevolg hebben kunnen geven. De algehele reorganisatie en verdere uitbouw van de Dienst van Ge meentewerken, die. ieder voor zich, meer tijd gevraagd hebben dan waarop wij gerekend hadden en de vele buitengewone en be langrijke werken door dit Bedrijf m het lopende dienstjaar uitge voerd, zijn de feitelijke oorzaak, dat wij eerst thans deze begrotin gen aan U kunnen voorleggen. Met betrekking tot de begrotin gen zelf menen wij het volgende te moeten opmerken. Het is ons een genoegen dat wij U. niettegenstaande een aanmer kelijke verzwaring van de gewo ne dienst ten opzichte van die van 1949 en voorgaande jaren als gevolg van dit jaar genomen besluiten en uitgevoerde belang rijke werken, een begroting kun nen aanbieden, die, wat de finan ciële resultaten betreft, even gun stig, zo niet gunstiger is dan die voor 1949. Immers, behoefden wij voor een sluitende begroting 1949, zoals de ze uiteindelijk is vastgesteld, naast een verhoging van de gasprijs met 2 ct. per M3., slechts tot een be drag van 14.722.50 te beschik ken over het voordelig saldo van vorige diensten, thans kunnen wij volstaan met te beschikken over ongeveer eenzelfde bedrag, n.l. 16.000.—, van het voordelig saldo van vroegere diensten en kunnen wij U verder, in tegen stelling met het vorig jaar, daar naast nog een voorstel doen om met ingang van 1 Januari 1950 I a. de prijs van het gas voor huishoudelijk gebruik te verlagen met 1 ct. per M3. j. b. over te gaan tot invoering van een gereduceerd gastarief voor grote gezinnen, zoals dit reeds geldt voor electriciteit en wtfter c. over te gaan tot invoering van een gereduceerd tarief gas- verbruikers boven 10.000 M3. per De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn van 1949. ELECTRICITEITSBEDRIJF. De begroting van inkomsten en uitgaven van genoemd bedrijf sluit op een totaal bedrag van 245.774.08 214.836.23) met een geraamde winstuitkering aan de gemeente vao 37.490.54 33.786.34). De kWh-afgifte is geraamd op 2.060.300, waaronder 80.000 voor straatverlichting (1.841.000). De geraamde uitbreidingswer ken bij electriciteit, gas- en water bedrijf en gemeentewerken geven wij in een apart staatje. GASBEDRIJF. Aan inkomsten en uitgaven sluit het gasbedrijf met een totaalcijfer van 245.856.19 r. i,. a» (209.190.59) en winstuitkering ge- De hec, RoS_merkte_opJ»t,de raamd op f 4.56M3 ,9.137.43). raad toch voor een ambtswoning was. Het was misschien alleen jammer dat de burgemeester er in zat. Dat dacht de voorzitter ook voor sommigen. Indertijd was de raad soepel ging de heer Ros ver der. Zon ambtswoning moest toch iets meer zijn dan andere. De vorige raad had goedgekeurd wat nodig was. Waarom was hij er nu op tegen? Hij wenste er niet meer over te spreken. Wethouder Maijers constateer de dat wat de heer Ros zei juist was. Inderdaad had de raad dit goedgekeurd en er 5000 voor uitgetrokken. Maar Ged. Staten hadden er niet mee ingestemd. Toen stelden B. en W. voor om 1000 uit te trekken voor tuin aanleg, die gebruikt waren om het huis op te knappen. Nu kwa men ze weer met een nieuw voor stel voor 500, hij vond het zelt gek, maar moest het zeggen. De heer v. Caem had indertijd ge zegd dat er niets meer voor gege ven zou worden. De heer Vos beaamde ook het geen de heer Ros had gezegd. Wat betreft hetgeen de heer Ma ijers zei, van opschik was hem niets bekend. Inderdaad had de raad 5000 goedgeekeurd. Deze 500 wogen toch niet op tegen dat bedrag. Wethouder Winkelman wilde geen persoonlijke cachet aan de zaak geven. De heer Oerlemans wilde alleen niet dat de raad voor een fait accompli werd gesteld. Waartegen de heer Vos opmerkte dat de goedkeuring van de raad er toch was geweest. Maar door Ged. Staten werd het afgekeurd, zei de heer Maijers. Dat bedrag was echter al lang van de baan, meende de heer Vos. De gasafgifte is geraamd op 1.720.000 M3. (1.500.000) waar onder 50.000 M3. voor straatver lichting. Voor het eerst is bij het gas bedrijf gerekend op een reductie voor grote gezinnen, zoals elec- triditeits- en waterbedrijven die reeds jaren kennen. Gezinnen met 4, 5 en 6 kinderen beneden de 18 jaar krijgen een redultie van 2 ct. per M3., met 7 en meer kinderen beneden 18 jaar 4 ct. per M3., tot een maximum van 2000 M3. De kosten hiervan zijn geraamd op 5000.—. In een afzonderlijk voorstel wordt behalve genoemde reductie nog een tariefsverlaging voorgesteld voor algemeen en huishoudelijk gebruik, welke ge middeld op 1 ct. per M3. neer komt. WONINGBEDRIJF. De totaalcijfers aan inkomsten en uitgaven voor 't woningbedrijf zijn 250.423.27 (f 141.490.82). De geraamde huuropbrengst is 101.618.50 63.437.40). Uit- kering van de gemeente tot dek king van het verlies 126.618.27 72.733.—De gemeente ont vangt een bijdrage van het Rijk in het exploitatietekort. De rijks bijdrage is geraamd op een be drag van 117.679.18, zodat het verlies voor de gemeente slechts 8.939.09 blijft. WATERLEIDINGBEDRIJF. Voor het waterleidingbedrijf zijn de eindcijfers van inkomsten en uitg. 75.808.83 68.322.76) met een geraamd batig saldo van 18.668.19 (16.750.13). De opbrengst uit waterlevering 71.084.- 63.918.-). De belangrijke toename van 't waterverbruik sinds in 1941 de plannen werden ontworpen voor electrificatie van het pompstation maken het nodig een nieuw agre- gaat voor ruw- en rein water bij te plaatsen. De kosten van een tweetal pompen zijn op 9000.— geraamd. GEMEENTE HYPOTHEEKBANK. In eindcijfers sluit dit bedrijf op 822.73 (872.93). Hoewel bij de gemeente reeds enkele aanvragen om hypothecai re bouwvoorschotten op basis van de Rijksfinancieringsregeling Wo ningbouw 1948 zijn ingekomen, is een raming van het benodigde bedrag niet mogelijk. OPENBAAR SLACHTHUIS. Aan inkomsten en uitgaven sluit het Openbaar Slachthuis op een bedrag van 24.292.— ƒ24.710.94). Raming slachtlonen 16.100.— 11.600.—). De opbrengst der slachtlonen voor 1950 is zeer moeilijk te ramen. Het moet nog blijken hoe het vleesverbruik zich na de afschaffing der distributie zal ontwikkelen. Keurloon inge voerd vlees 2000.— 7000.—) is belangrijk lager geraamd, nu de slagers niet meer op bevroren vlees zijn aangewezen. De bijdra ge van de vleeskeuringsdienst, 2100.—, die in en na de oorlog was vervallen, is thans weer ge raamd. GEMEENTEWERKEN. Dit de laatste jaren sterk in omvang toenemende bedrijf sluit in ontvangsten en uitgaven met 'n totaal bedrag van 215.791.50 1.015.204.37 uitbreidingswer ken inbegrepen). De uitbreidings werken voor 1950 zijn apart ge raamd, totaal 587.910.—. Van de 75 posten zullen wij alleen die noemen, die in belang rijke mate bij het vorig jaar af wijken. Post 17. Onderhoud van to rens 4680.- 420.-). Be treft de oude toren in Baardwijk die grondig moet worden her- sttld. Getracht zal worden bij Mo numentenzorg vergoeding te krij gen. Post 21. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen 22.800.- 11.280.-). Het is de bedoeling de bomen in de St. Antoniusstraat door nieuwe te vervangen. In '49 is het plantsoen bij de Nijverheidsschool gereed gekomen. In '50 komen er nog hij het wandelpark en de strock langs de Parallelweg. De plant soendienst breidt aanmerkelijk uit, waardoor het aantal tuinlieden tot 5 moet worden verhoogd. Post 25. Kosten gemeentereini ging 33.240.- 22.560.-). j Door uitbreiding der gemeente j moet een arbeider worden bijge plaatst. Het huisvuil zal inplaats van eenmaal tweemaal per week worden opgehaald. Voor aan- schaffing van een nieuwe huis- vuilauto is op de kapitaaldienst een bedrag uitgetrokken. Algemene kosten, posten 115 t.m. 132 totaal 77.786.50 (ƒ51.762.37) in hoofdzaak hoger l door jaarwedden, aandeel centra le administratie, kindertoeslag, onderhoud gereedschappen, huur garages, pensioensbijdrage en af schrijving. VLEESKEURINGSDIENST. Het totaal der baten en lasten van dit bedrijf bedraagt 37461.66 20.742.80)Keurlonen geraamd 35.020.- 7.865.-). Het be drag is zeer moeilijk te ramen. Rekening is gehouden met 't aan tal slachtingen van vóór 1940. De post jaarwedden bedraagt 18.412.- 12.138.-), als ge- volg van het aanstellen van twee hulpkeurmeesters. Voor de aanschaffing van 35 nieuwe afvalbakken is 8750 - uitgetrokken. Deze zijn nodig in verband met de decentralisatie van de runderslachtingen. jaaren d. de limiet, gesteld voor 't ge reduceerd electriciteitstarief voor grote gezinnen te verhogen en van 40Ö kWh. te brengen op 500 kWh. De hieruit voor de verbruikers ten opzichte van de bestaande ta rieven voortvloeiende voordelen en voor de bedrijven dus mindere lasten, becijferden wij op rond 20.500.-. Het financiële beleid, dat deze begroting te zien geeft, kan in het algemeen dus wel zeer bevredi gend genoemd worden en een be paalde mate van voldoening ge ven. Niettegenstaande dit en het feit dat onze algemene reserve af gezien van de nog te verwerken voordelige saldi van de afgeslo ten dienstjaren 1947 en 1948 reeds een bedrag beloopt van 392.532.26, blijft voorzichtig heid ten aanzien van het financi- ëel beleid der gemeente, vooral met het oog op de toekomst met zijn onzekere economische aspec ten, toch wel wenselijk, zo niet geboden. Zo leven wij nog onder de be palingen van de z.g. „noodvoor ziening gemeentefinanciën die naar de oorspronkelijke bedoeling slechts tot en met 1950 zal gel den. om daarna door een defini tieve regeling te worden vervan gen. Hoe die regeling voor de ge meenten in het algemeen en voor onze gemeente met haar industri eel karakter in het bijzonder, zal uitvallen, is momenteel nog niet te zeggen. Hierin schuilt een ele ment van grote onzekerheid en van enige stabilisatie van de ge meentefinanciën een van de voornaamste voorwaarden voor UITBREIDIN GSWERKEN. Elec- Gas- Omschrijving tr.bedr. bedr. Water- Geni. bedr. werken 129.000 1.100 Het bouwen van een badhuis Nieuw urinoir (op Vredespleinl Aanleg straten ten Oosten van 41400 de Putstraat 1 N.-Z., 1 O.-W. J 2.500 j 3 500 3.000 41400 Doortrekken Burg. Moonenlaan .n 1949 ged. uttgevoerd 66.700 Afwerken Victoriestr. (dubbel) Verkeersweg Putstr.-Baardw.str. in 1949 geraamd Uitbaggeren spoorsloten Burg. v. d. Klokkenlaan en Fl. V-laan Uitbaggeren haven Verbetering daken panden t Slot Verbetering Openbare School Ophogen Zomerdijkweg (in 1949 niet uitgevoerd) 2 zijstraten Past. Kuijpersstraat 6.000 8.500 I I0.0U Ombouw bovengronds le Zeine West 1.700 Alsvoor Kloosterweg 5.000 Hoogspanningskabel van onder station gasfabriek naar nieuw aan Engelse straat Verbinding van de laagspan- ningskabel idem 2.6UU 25.300 126.500 10.400 68.C00 6.650 2.260 68.000 42.600

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1