m Waalwijks Culturele leven in 1949. een MODELLEUR-STIKMEESTER een KANTSCHR00IER. Amateurfotografen FEUILLETON ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL 1 bekwame Machinezwikker. BEKENDMAKING! DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 JANUARI 1950 N.I.W.I.N. ZET HAAR WERZAAMHEDEN VOORT. N.V. REX SCHOENFABRIEKEN TE DRUNEN vraagt: MATH. SCHAPÉVlDONK GROTESTRAAT 38WAALWIJK. GEVRAAGD: AANKOMENDE STIKKERS of STIKSTERS en JONGENS van 14'tot20j. De N.V. Schoenindustrie „MAARSSEN" TE MAARSSEN vraagt voor direct Alleen eerste klas krachten gelieven te solliciteren. houdt Dinsdagavond 10 Januari vrij! HET IS VOOR U ZEER BELANGRIJK Vele patiënten van Waalwijk en omgeving zijn enthousiast over de pijnloze Evipanslaap methode. Daarom geven wij Woensdag 4 Januari a s van 2,30 4.30 uur n.m. in een zaal van Hotel „DE TWEE KOLOMMEN" TE WAALWIJK, gratis inlichtingen over het pijnloos trekken van slechie tanden in Evipanslaap en plaatsen van een AMERIKAANS PLASTIC KUNSTGEBIT direct na het trekken. Laat ons Uw MANTELS met bont garneren en verlengen. Grote sortering BONTVELLEN voorradig. H. J. STOKWIELDER zijnde 16 m.m. amateurfilms, waarvan de eigenaren onbe- kend zijn. Deze films zijn voor 90 procent afkomstig uit kam pen te Bandoeng. Ten einde deze, voor be- j trokkenen van wellicht grote j waarde zijnde films, aan de eigenaren te kunnen terug geven, is aan de burgemees ters in Noord-Brabant ver zocht bovenbedoelde lijst voor belanghebbenden op de ge meente-secretarie ter inzage te leggen. CURSUS VOOR VERLOOFDEN. Van 6-8 Januari wordt op kas teel Bouvigne weer een cursus gegeven ..Rijker leven" voor ver loofden. Op de sluitingsdag wordt ook de jongen verwacht. Ver goeding 15.—. Alle verloofden, die het ernstig menen met hun toekomst, volgen een cursus Rijker leven. CURSUS VOOR VADER EN MOEDER. Wij maken u tevens attent op de cursus voor vader en moeder van 7—8 januari. Vergoeding 15.—. Inlichtingen te verkrügen Directie Bouvigne. Breda. GELUKWENS VAN TRYGVE LIE. De secretaris-generaal van de organisatie der Verenigde Naties. Trygve Lie, heeft de vestiging van de Verenigde Staten van In donesië een „historische gebeur tenis van grote betekenis voor de gehele wereld' genoemd. In een verklaring aan de pers zeide hij: „Een natie van 70 inil- lioen zielen is geboren. Dat de Ver. Naties hierbij een belangrijke rol hebben gespeeld is een bron van diepe voldoening en troost voor de organisatie en voor mi) persoonlijk". Bovenal was dank verschuldigd aan „het verlichte nationalisme van het volk van In donesië en zijn leiders en aan het staatmanschap van het volk en de regering van Nederland. In naam van de Ver. Naties feliciteer ik het volk van Indonesië en van Nederland en wens ik beide een toekomst van vreedzame en voor spoedige betrekkingen, onderling en met hun buurlanden, toe. aldus Trygve Lie. Nu Indonesië zijn.onafhan kelijkheid heeft verkregen, rijst bij velen de vraag, of de voortzetting van de ^NIWIN- werkzaamheder. nog'wel nut, heeft. In antwoord hierop, deelt het Centraal Bureau NIWIN mede, dat zij haar werkzaamheden zal voortzet ten tot op het 'moment waar op ook dc laatste Nederland se militair naar Nederland zal zijn teruggekeerd. Juist nu hun taak is afgelopen en de dienst derhalve niet meer zo intensief zal zijn. dreigen de mannen grote gevaren. Om deze af te weren zullen in de- komende maanden nog vele ontspanningsmaterialoo moe ten worden vevzonden. Om dit mogelijk te maken, zal deze week de derde Nï- WJN-loterij starten. De prijs per lot bedraagt evenals vorige malen een kwartje De eerste prijs is een reis naar Amerika of Egypte voor veertien dagen. Wanneer men een jaaroverzicht geeft over de acti viteit op het gebied van kunst cn cultuur, dan zou men graag willen schrijven dat er allerwcge voor uitgang was te bespeuren in vergelijking met 1948. Jammer genoeg is dat in bepaalde gevallen niet mo gelijk. Verschillende gebreken die in 't overzicht van 1948 werden gesignaleerd moeten wij voor 1949 weer noemen. Dit wil niet zeggen dat er geen ver heugende dingen zijn gebeurd, integendeel; U zult ze hieronder kunnen lezen. Op gevaar af dat dit artikel niet zou gelezen worden juist door degenen voor wie het vooral bedoeld is, hebben wij er de wijdsklinkende titel „Waalwijks Culturele Leven" bovengezet. Wij zouden wil len dat zij die daar be schroomd of onverschillig tegenover staan, zich over die schroom of die onverschillig heid heenzetten en ook eens begonnen te lezen. Wij vlei en ons niet met de gedachte dat we de grote massa plot seling zullen bekeren tot deel name aan dc „cultuur", maar misschien kunnen wij bij deze of gene belangstelling wek ken, zodat hij tot de ontdek king zal komen dat dit ook voor hem wel mogelijk, om niet te zeggen noodzakelijk, is. Nog al te veel worden kunst en wetenschap (ook deze hoort tot de cultuur!) als een soort luxe beschouwd. Het merendeel van de mensen denkt toch wel te kunnen le ven, 'zonder dat ze enigerma te deel hebben aan zaken bui ten het alledaagse kringetje: hun werk, hun maaltijden, hun krant (gedeeltelijk) en eventueel hun radio. Inder daad kunnen ze hiervan in leven blijven. Ze kunnen zich zelfs ontwikkelen als ze krant en radio goed gebruiken, maar dit schiet er meestal bij over. Bovendien is dit niet vol doende. Al te veel wordt er vergeten dat niet alleen ons lichaam moet groeien, maar dat evenzeer onze geest met de jaren rijker en rijper moet worden. Dit gebeurt mis schien niet „zienderogen". Op den duur echter zal men zelf ook de waarde van een goede VAN DE F.CHO VAN I IET ZUIDEN door H. VAN HEESWIJK 36) De inspecteur zou de burge meester telefonisch op de hoogte stellen en deze zou de heer van der Berg wel verwittigen. En dan hoorde Greet het immers ook. Tegen achten was hij voor de garage, die al door de knecht ge opend was. Deze begroette hem blij en zei: Er is al een paar malen opgebeld, mijnheer, van Ruimzicht. Of U, zodra U in het dorp was, naar Ruimzicht wilde rijden? Zuchtend kroop Joop weer ach ter het stuur. Vooruit dan maar, hoewel ik anders dood-op ben. Maar geef me eerst wat ben zine, want ik vrees, dat ik zowat droog sta. Ja, vervolgde de ander, mijn heer van der Berg zei, dat hij wel begreep, dat U naar Uw bed zou verlangen, maar hij zou het toch erg op prijs stellen, als U eerst nog even kwam. Nou, antwoordde Joop la chend, een aanstaande schoonva der moet je tot vriend houden, hé, dus gaan we maar. Het duurde maar enkele minu ten en toen hij de oprijlaan van de villa bereikt had, stormde Greet al naar buiten, wuivend en lachend. Hij zette zijn wagentje stil en keek haar aan. Maar op het zelfde ogenblik betrok zijn ge zicht. Wat nu? vroeg hij, uit zijn wagen springend, huil je? Ja, antwoordde ze, zich in zijn armen nestelend, maar dat is van geluk, dat ie er weerbent. En dat je er in geslaagd bent om pa pa's schilderijen oo te sporen. De Amsterdamse politie heeft alles aan de burgemeester verteld. En dat het aan jou te danken is, dat de daders gepakt zijn. O, ik zeg alles door elkaar, maar ik ben zo gelukkig, zo blij, dat je er weer bent, Joop. Nou, antwoordde hij, een kus op haar bevende lippen druk kend, dan is alles toch in orde, malle meid? Moet je daarom hui len? Op dit ogenblik kwam ook de oude heer van der Berg aanlopen. Lieve help, zei Joop, een beetje beduusd, wat een eer alle maal. Zoveel heeft het toch niet te betekenen? De bewoner van Ruimzicht greep Joop s hand en drukte deze zo stevig, dat de jongeman even op zijn tanden moest bijten. Goeie genade, wat had die ouwe baas nog een merg in zijn knuisten. Joop, jongen, dank voor al les wat je voor me gedaan hebt. Ik gevoel me nu dubbel schuldig, want ik moet het je bekennen, toen je gisteravond zo onverwacht 1 wegliep, heb ik gedacht dat jij de dief was. Je zult in mijn dochter een reuze vrouw krijgen, want zij heeft steeds voor je op de bres gestaan. Zij was de enige, die in je geloofde. Jongen, ik weet niet, hoe ik je danken moet. Ja, ik weet er nu alles van. De burgemeester heeft me al ingelicht en ik weet nu ook, hoe ik door die zogenaam de graaf bedrogen ben. Kerel, je hebt kranig werk geleverd. En voor de verdachtmaking bied ik je ridderlijk mijn excuses aan. Joop werd er verlegen onder. Och, zo erg is' het toch niet. We praten er niet meer over, va der. Hoofdzaak is, dat U over een paar dagen Uw kostbare schilderijen weer hebt. En daar was het toch uiteindelijk om te doen. Ja, maar vertel me eens... begon de oude heer, maar Greet viel hem in de rede en zei Zul len we eerst niet eens naar bin nen gaan? U vergeet, dat Joop natuurlijk oververmoeid is. Ach ja, antwoordde haar va der, ik ben helemaal in de war. Binnen, bij de warme haard, die extra aangemaakt was, zat Joop met een kop hete koffie voor zich. O ja, je zoudt ons vertellen, hoe je er zo gauw in geslaagd geestelijke opvoeding gaan voelen. Voor een groot ge- deelte wordt deze aan ieder persoonlijk overgelaten en men gaat er voor naar open bare gelegenheden. Het is dus zaak hiervan gebruik te ma- l ken en het is ondertussen wel duidelijk dat wij dit niet be perkt willen zien tot een klei ne groep. Wij hier in Waalwijk heb ben het geluk dat ons ge regeld het beste van 't beste wat Nederland aan kunstui ting kan geven, geboden wordt. Bovendien wordt ook door plaatselijke gezelschap pen, laten het dan dilettanten zijn, de kunst actief beoefend en dikwijls met nog niet zo'n slecht resultaat. Alweer: dc belangstelling. Dit is een chapiter waarop wij telkens en telkens weer terugkomen, al is het niet prettig om dit te moeten doen. Maar het is ook weer het af gelopen jaar zo geweest: de ene keer loopt het storm, een andere keer zit men met een armzalig groepje te kijken; gelukkig is dat gegroeid, wat echter meer belooft voor de toekomst, dan dat het van bloei in het heden getuigt. V/ij bedoelen hiermee op de eerste plaats (men zal 't be grijpen) de muziekuitvoerin gen. De tegenstelling van alles of niets ziet men hier heel sterk. De ene keer is men ge neigd te constateren dat de muzikale belangstelling nogal behoorlijk is, bij een andere lelegenheid dwingen de vele lege plaatsen U weer tot een tegenovergestelde conclusie. Men kan dus niet aan de ge volgtrekking ontkomen dat de muzikale cultuur in Waal wijk wel wat eenzijdig en niet helemaal zuiver is. Eenzijdig op vocale kunst gericht, on zuiver, omdat die trek naar vocale kunst dan nog in hoofdzaak blijft beperkt tot 't optreden van plaatselijke krachten. Dat wil niet zeggen dat wij de situatie omgekeerd zouden willen zien, hoe beter het de eigen verenigingen en solisten gaat, hoe liever het ons en ieder belangstellend mens is. Het is echter wel goed ons gezichtsveld zoveel mogelijk te verruimen en daartoe moet ieder zoveel mo gelijk gelegenheden te baat nemen. Over dit onderwerp zou nog veel meer te zeggen zijn, maar we hebben het al zo dikwijls gedaan, dat we nu menen met het bovenstaande wel voldoende te hebben go- schreven. Wij kunnen ten slotte geen zaal vol krijgen, als het publiek niet inziet dat het in zijn eigen belang is er heen te gaan. - Wel bevelen wij deze korte beschouwing ter overweging voor 1950 aan. Actieve kunstbeoefening. Het is altijd zeer verheu gend als er in een plaats in tensief diverse kunsten be oefend worden en 5Is de uit voeringen van plaatselijke verenigingen op een behoor lijk peil staan. Gelukkig hebben we dit verheugend verschijnsel in 1949 hier in Waalwijk kunnen bent, de dieven op te sporen. Och, antwoordde de jonge man glimlachend, dat betekent niet zoveel. Zonder geluk vaart nie mand wel en, nou ja, ik heb ge luk gehad, dat is de hoofdzaak. In het kort vertelde hij, wat er gebeurd was en hoe de ontkno ping ten slotte had plaats gehad. Nog een kwartiertje zat men ge noeglijk met elkaar te praten, tot de oude heer eensklaps zei: Zal ik jullie eens wat vertellen? jullie trouwen niet in het komende voor jaar, maar volgende maand. Er is in dit huis ruimte genoeg en zo dra we een bouwvergunning kun nen krijgen, zetten we een huisje naast de garage neer. Waarom zouden jullie nog langer wachten? Ja, maar, begon Joop, hoe wel zijn ogen schitterden van blijdschap. Niks te maren, viel zijn aanstaande schoonvader hem in de rede. Alles is voor mijn reke ning. Wat drommel, ik moet je toch op de een of andere wijze kunnen belonen? Dus voorlopig komen jullie hier wonen. Je neemt de westelijke vleugel en daar zijn jullie je eigen baas. En als jullie huisje gebouwd is, richten jullie het voor mijn rekening in. Dat is mijn beloning en tevens mijn hu welijksgeschenk. Iemand iets op tegen. Aangenomen, riep Greet jui chend en ze vloog haar vader om de hals. Joop drukte aangedaan de hand van zijn a.s. schoonvader en de twee verloofden keken elkaar ge lukkig aan. Apropos, zei Joop eensklaps, waar is die zogenaamde graaf? Die heeft van mij al order gehad om zo spoedig mogelijk zijn biezen te pakken, antwoordde de heer des huizes grimmig. Als hij opschiet, kan hij de bus van ne gen uur nog halen. Ho, wacht eens, zei Joep, ik heb nog een rekening voor repa ratie van zijn wagen en voor ben zine en olie. Voor hij vertrekt, zou ik die graag gehonoreerd zien. Eigenlijk wel, antwoordde de heer van der Berg nadenkend, maar die rekening betaal (ik. Per slot van saldo is hij mijn gast ge- constateren. En wie zou er dan niet op de eerste plaats denken aan de succesvolle uitvoeringen van „De Wapen smid" door het Waalwijkse i Opera-gezelschap o.l.v. Mej. Van Boort en Frans Wilmont? Was het niet volmaakt, het was goed geslaagd en beloof de veel voor de toekomst, waarnaar wij dan ook be langstellend uitzien. In aan sluiting hierop mogen we wel de activiteit noemen van de Liedertafel „Oefening en Ver maak", die concerten kan ge ven waarop uitsluitend Waal wijkse solisten optreden, die veel bijval oogsten. Bovendien wordt de belangstelling zo overstelpend, dat de zaal veel te klein wordt./ Dat belooft wat voor haar komend jubi leum. De Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" voerde zelfs een onerette op, n.l. „Mijntje van Volendam". Om nog even in de muziek te blijven: met ere mag hier nog eens genoemd worden 't concert door Lies Weijers en Jo Verhoeven, die voor het eerst sinds lange tijd hier weer eens wei-ken voor twee piano's ten gehore brachten. Medewerking verleende de Waalwijkse bas Sjef Boom. Een dergelijke uitvoering mag gerust eens herhaald worden. Het Waalwijks Gemengd Koor heeft gedurende enkele jaren grote verdiensten gehad door zijn publiek nauwer in contact te brengen met be roemde oratoria als Elias, Die Schöpfung en Die Jahreszei- <en. In het begin van 1949 is het plotseling geliquideerd na een gedeeltelijk minder ge slaagde uitvoering. De veran derde tijden zullen daar on getwijfeld debet aan zijn ge weest. Toch is het jammer dat een koor dat in zo'n korte tijd zoveel voortreffelijk werk heeft gedaan, is verdwenen. Rest ons, wat de muziek betreft, nog te constateren dat we in de loop van het jaar ge hoord hebben van de oprich ting van een Waalwijks Sym- phonie Orkest, dat dit orkest enkele keren heeft gerepe teerd en dat we er de laatste maanden niets meer van heb ben vernomen. Zijn er niet genoeg bekwame instrumen talisten in Waalwijk? Er zijn tenslotte nog twee harmonie ën die ook hun best doen om op hoger peillte komen en waaraan men zo maar Reen krachten kan onttrekken. Twee heren dienen, is nu een maal niet gemakkelijk. Ove rigens leverden de harmonie- en weer hun bijdrage bij ver schillende gelegenheden. Een zegewens voor 1950 is zeker voor hen wel op zijn plaats. De toneelgezelschappen kunnen wel niet bogen op zo'n bloeiend leven als de verenigingen dió zich met de muziekbeoefening bezig hou den, maar ook zij zitten niet stil en streven er naar om hun stukken en uitvoeringen op hoger peil te krijgen. Met waardering mogen we daar om spreken over de uitvoe ring die Baard wij ks Toneel nog kort geleden gaf van „De Butler", waardoor het dit streven niet onverdienstelijk weest en al is hij een bandiet, ik heb toch maar liever geen schan daal hierover. Laat hem maar zo spoedig mogelijk met de stille trom vertrekken, dan zijn wij yan hem af. Goed, antwoordde Joop, als u het zo bekijkt. Maar dan ver scheur ik de rekening, want ik wil niet hebben, dat u haar be taalt. Ja maar, protesteerde de an der, ik wil ook niet hebben, dat jij dit verlies lijdt. Dat is nu eenmaal het be drijfsrisico, antwoordde Joop op nieuw. Maar Greet viel hem la chend in de rede. Zeg, jullie gaan daar toch geen ruzie over maken. Vooruit Joop, jij naar je wagen, naar huis en naar bed. Je moet slapen. Zodra je wakker bent, vanmiddag, kom ik je opzoeken. En of Joop nu al protesteerde of niet, Greet nam hem kort en bondig bij zijn arm en bracht hem naar de jeep. Nog een hartelijke kus en Joop reed dolgelukkig naar huis'. En toen hij thuis kwam en Fred hem, glunderend van blijd schap had gefeliciteerd, duurde 't maar enkele minuten, of hij lag onder de wol. In de loop van de morgen maak te de knecht een proefrit met een gerepareerde wagen, zodat Fred alleen in de garage aan het werk was. Joop sliep nog. Op dit ogenblik stapte er een meisje van de fiets en zette haar vehikel tegen de muur van de ga rage. Fred keek stomverbaasd op, want het meisje dat binnenstapte was niemand anders dan Annie. Fred, zei ze blozend op hem toetredend, ik heb lelijk gehan deld en je zult wel gehoord heb ben, wat er thuis gebeurd is. Fred, het spijt me, dat ik je verdriet heb aangedaan. Ik wil, ik zou, als je soms.... Meer behoefde het meisje, dat verlegen naar de punten van haar schoenen staarde, niet te zeggeti, want Fred, hoe vuil zijn overall ook was, vertederde en nam het meisje, dat hij lief had, in zijn ar men en kuste haar, tot ze er bui ten adem van raakte. Fred, het is schandalig ge weest, wat ik gedaan heb. verwezenlijkte. D.V.S.V. wor stelt nog met de keuze van het juiste stuk, dat met „Bea trijs" niet bleek te zijn ge komen, en met een goede verdeling van het spelers materiaal. Wij hopen dat het D.V.S.V. mag gelukken in in 1950 met een uitvoering te komen die aan de bedoeling beantwoordt. Wat O.O.G. be treft, zijn wij nog in afwach ting wat de aanstaande uit voering zal brengen. Deze vereniging heeft in ieder ge val een naam hoog te houden, getuige o.a. haar jubileum stuk. Over het algemeen hoeven we dus niet ontevreden te zijn over wat de Waalwijkers ons in 1949 geboden hebben. Moge het in 1950 steeds ho gerop (maar binnen het be reik van de beperkte krach gen) en moge dit jaar ons veel aangename verrassingen brengen. Vijf jaar Kunstkring. Ook het vorig jaar heeft de Kunstkring een bewonderens waardige activiteit ontplooid. Het höge peil van de uitvoe ringen en de lage toegangs prijzen werden gelukkig, on danks alle moeilijkheden, ge handhaafd. Dat is een bui tengewone prestatie als men bedenkt dat de zorgen ieder iaar groter werden geduren de de vijf jaar dat de Kunst kring nu bestaat. Laten we even enkele uit voeringen ter illustratie me moreren: we hoorden Willem Noske, Cor de Groot en Ge rard Hengeveld, waarbij, dank zij de belangstelling van de jeugd, de opkomst steeds gro ter werd, wat een goede be lofte inhoudt voor de toe komst. We zagen van de toneelge zelschappen de oude beken den als Comedia (De Herber gierster) en Het Amsterdams Toneel (De Ring en de Ke lim). Nieuw waren Het Rot terdams Toneel (Mijn Zoons) en de Haagse Comedie (Lau ra). Verder danste Cilli Wang haar Cilli-Symphonie en van de filmkunst zagen we twee Franse meesterwerken „Far- rebiaue" en „Monsieur Vin cent". Wie dit program bekiikt en zich het vele voortreffdïijke herinnert, moet zich dankbaar voelen voor het bestaan van deze instelling en zich zorgen maken voor het voortbestaan. Het is tenslotte aan alle leden (niet aan een handjevol) om dit te waarborgen. Meer hoe ven we daar nu niet over te zeggen. Onder auspiciën van de Kunstkring trad in 1949 ook voor het eerst op, de kern van het Brabants Orkest, dat nog niet bijster veel aantrekkings kracht op het gros heeft uit geoefend, maar dat op den duur zijn vaste plaats, mede door de opvoeding van de jeugd, wel zal gaan innemen. We hebben vroeger al eens opgemerkt dat de wetenschap zo n beetje het stiefkind is van de Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap. We moeten dit voor 1949 in nog sterkere mate herhalen, Stil liefste, zei hij, haar in nig aankijkend, misschien is het wel nodig geweest. In ieder geval weten we nu, dat we dolveel van elkaar houden en dat is tenslotte de hoofdzaak. Over wat achter ons ligt, praten we niet meer. En opnieuw kuste hij haar. Toen Joop, na een verkwikken de siaap zijn ogen opendeed, keek hij tegen een gordijn aan. Verroest, mompelde hij, wat zullen we nu hebben? Gelijktijdig hoorde hij stemmen. Met een wip sprong hij uit zijn bed en schoof het gordijn opzij, maar aangezien hij in z'n pyama was, liet hij bijna op hetzelfde ogenblik het gordijn weer vallen om verbaasd achter zijn oor te krabben. Zag hij het goed? Hij opende het gordijn op een kier en zag tot zijn grote verwondering zijn vriend in de pas gekochte leunstoel zitten en op zijn schoot had hij niemand anders dan zijn aanstaand schoonzusje. Wel verdraaid, was het eni ge, wat hij er uit kon brengen. Toen schoot hij gauw wat kle dingstukken aan en trad van ach ter het gordijn, dat de jongelui hadden opgehangen om onge stoord samen te kunnen zijn. O, sprak hij, nadat hij enige ogenblikken het toneeltje had ga degeslagen, kunnen jullie het zo nogal uithouden? Het meisje schrok, kreeg een kleur en gleed van Freds' knieën af. Maar deze jongeman scheen plotseling over zijn verlegenheid heen te zijn, want hij trok Anna opnieuw op zijn schoot en zei tot zijn vriend: Je devies is toch zo gek niet, Joop. Inderdaad, zon der geluk vaart niemand wel. Dat heb ik vanmorgen tenminste on dervonden. En toen Joop nog steeds niet antwoordde, maar het tweetal verbaasd bleef aanstaren, vervolg de Fred met verheffing van stem Sta niet zo schaapachtig te kijken- Zou je ons niet eens feliciteren? Wij zijn verloofd EINDE. al begrijpen we wel dat de schuld daarvan veelal niet op het bestuur kan geschoven worden. En is er nu geen en kele mogelijkheid om eens een tentoonstelling van beel dende kunst te organiseren? Ook dit hoort toch tot de wer kingssfeer van de Kunstkring. Wat dat betreft is Waalwijk wel heel karig bedeeld. Be staat deze mogelijkheid niet, dan zou men misschien op 'n andere manier de beeldende kunst in kunnen schakelen. Laat men het eens onderzoe ken. Heemkunde en Onderwijs. We moeten nog enkele woorden wijden aan de ver eniging voor Heemkunde. In het najaar is er een vergade ring gehouden, waarvoor in de oproep met liquidatie was gedreigd. Dat hielp blijkbaar, want de opkomst bleek er bij te winnen, en we kunnen ons toch niet voorstellen dat al deze mensen waren gekomen om de uitvaart bij te wonen. Er werd een nieuw bestuur gekozen, d.w.z. een nieuwe secr.-penningmeester, terwijl drs. V. Timmermans, ondanks tegenstrubbelingen, het voor zitterschap weer op zich nam. De opkomst is ook sindsdien niet altijd daverend geweest, maar bij de laatste causerie van dr. Knippenberg was er toch weer een flink aantal belangstellenden. Men houde deze vereniging ook in 1950 in ere en interessere er de jongeren voor! Het onderwijs heeft in 1949 een goed jaar gehad. Twee nieuwe scholen kwamen er bij: in de St. Antonius-paro- chie een school voor lager- en voor u.l.o.-onderwijs en een Chr. H.B.S.. De Rijksvak school werd gepromoveerd tot middelbare school en de Nij verheidsschool betrok einde lijk een gloednieuw en mo dern ingericht, zij het semi permanent, gebouw. De R.K. Huishoudschool werd officiëel geopend en uitgebreid met nieuwe lokalen en een afde ling ter opleiding van meisjes voor werk in de ateliers der schoenfabrieken. De R. K. Handelsavondschool vierde haar 25-jarig bestaan. De Ge westelijke Sociale Avond school besloot haar 2-jarige cursus. Inderdaad een behoorlijke lijst van belangrijke gebeur tenissen op het gebied van 't onderwijs. Wekten wij in het begin misschien de indruk een zwarte kijk te hebben op het culturele leven in het afge lopen jaar, ons overzicht heeft getoond dat er reden is tot tevredenheid. Onze inleiding werd dan ook meer ingegeven door bezorgdheid op bepaal de punten, dan door pessimis me. En mocht oo die punten nog verbetering intreden, dan zal er eind 1950 nog meer re den zijn tot tevredenheid. Onze wens is daarom dat Waalwijks culturele leven dit jaar rijk moge bloeien. Digelijks aanmelden kantoor TORENSTRAAT 47. LEDER WAREN FABRIEK R. I. T.. Claes de Vrieselaan 21, ROTTERDAM. Wij veranderen repareren ®it inodernisesen Uw BONTWERKEN. W A A L W IJ K Gretestr. 223 Tel. 542

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6