l Wijde Wereld*] Waalwijkse en Langsiraatse Courant UIT DE Kindje verkouden? Gemeenteraad Loonopzand. Uit de Provincie. 25 JAAR K.A.B. Het bouwprogramma 1950 nu aanvaard met de stemmer van de fractie Mallens tegen MIJNHARWJE5: t>E CACHET. VRIJDAG 13 JANUARI 1950 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO HEI ZEIDEN 72e JAARGANG No. 5 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' Met grote luister is Dinsdag in het restaurant van het jaarbeursgebouw te Utrecht het 25-ja- rig bestaan van de K.A.B. in haar huidige vorm gevierd. De voorname plaats die de K.A.B. nu inneemt, werd wel duidelijk gedemonstreerd door de aanwezigheid van kardinaal De Jong, de pauselijke internuntius, Mgr. Paolo Giobbe en zeven ministers, onder wie de minister-presi dent, dr. Drees. Z. H. Paus Pius XII zond een telegrafische gelukwens en voorzitter De Bruijn werd benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De feestdag begon met een H. Mis in de St. Augustinus- kerk, opgedragen door de Verbondsadviseur, kanunnik van Schaik. Bij de herdenkingsbijeen komst waren behalve boven genoemde officiële persoon lijkheden ook aanwezig ver tegenwoordigers van buiten landse organisaties, van het C.N.V. en het N.V.V. en van het Centraal Sociaal Werkge versverbond en de Katholieke Werkgeversvereniging. In een herdenkinsrede schetste dr. A. A. Olierook, directeur van het A. C. de Bruijn-instituut te Doorn, de geschiedenis van de katholie ke arbeidersbeweging vanaf 1916, in welk jaar het Bis schoppelijk Communiqué de stoot gaf tot de centralisatie. Op vele terreinen was het Werkliedenverbond actief, zo als b.v. in de actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap". On der de oorlog voortgezet als een „bond zonder naam" on derging de K.A.B. na de be vrijding een verjongingskuur, die haar maakte wat ze nu is. Verder wees dr. Olierook op de trouw van de katholieke arbeiders aan de Kerk en op de zware taak die de P.B.O. voor de leiders met zich meebrengt Ook de jubile rende voorzitter huldigde hij. Namens de kerkelijke en wereldlijke overheid spraken resp. kardinaal de Jong en minister Joekes. De eerste nrees. het werk van de heer de Bruijn en de zegenrijke in vloed van de K.A.B. Minister Joekes wees er op dat de ar beidersbeweging Nederland een sociale rust had geschon ken zoals die in geen ander land gekend is. Hij deelde de heer de Bruijn zijn benoeming tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau mee. Na mens de regering feliciteerde de minister hem met deze on derscheiding. Z. H. de Paus wepste in zijn telegram de katholieke arbei ders van Nederland vaderlijk geluk met het jubileum hun ner eenheid en aan alle auto riteiten en aan allen die de herdenkingsplechtigheid bij woonden, schonk Hij van gan ser harte Zijn Apostolische Zegen, Nog werden vele hartelijke woorden gesproken namens de vijf diocesane standsorga nisaties, de instellingen van het Verbond en dé K.A.J. Later had een drukke recep tie plaats. Zo vierde de K.A.B. feeste lijk en stijlvol haar 25-jarige eenheid. EERSTE AANVAL AFGESLAGEN. De eerste aanval van Rus land, vertegenwoordigd door Jacob Malik, op Nationalis tisch China in de Veiligheids raad, is Maandag afgeslagen. Zodra de zitting was geopend kreeg Malik het woord van dr. Tsjang, die momenteel voorzitter is van de Veilig heidsraad. Wanneer de Raad niet onmiddellijk stappen deed om te verhinderen dat iemand, illegaal zitting had in de Veiligheidsraad en geen enkel land vertegenwoordig de, zou de Russische delegatie zich genoodzaakt zien de zit ting te verlaten. Ze zou niet terugkeren voor het lidmaat schap aan dr. Tsjang ontzegd was. Malik diende daarop een resolutie in die in deze zin gesteld was. Dr. Tsjang wilde niet meer op de verklaring ingaan, maar verklaarde zich bereid de re solutie op schrift te laten stel len en onder de leden te ver spreiden om ze op een latere zitting te bespreken. Malik verzette zich, toen hij van dr. Tsjang weer het woord had gekregen, tegen ieder voor stel dat ingediend was door iemand die helemaal geen re- regering vertegenwoordigde. Hij drong aan op onmiddel lijke stemming. Tsjang con stateerde echter dat Jacob Malik buiten zijn boekje was gegaan ten opzichte van de voorzitter en vroeg de raad uitspraak over zijn handel wijze. Met 8 stemmen voor, 2 tegen (Rusland en -Zuid- Slavjë) en 1 onthouding (In dia) werd het voorstel om de behandeling van de zaak Chi na uit te stellen, aangenomen. Malik .liep daarna, gevolgd door zijn knecht, de zaal uit. Op de gisteren gehouden zitting van de Veiligheidsraad stonden 2 agendapunten de Russische resolutie en de be spreking van de conventio nele bewapening. VERWIJTEN AAN ENGELAND. Er zijn heel wat verwijten losgekomen op de erkenning van rood China door Enge land, anti-communistische Westeuropese natie, lid van het Atlantisch Pact. Maar handelsbelangen schijnen En geland nog steeds boven alles te gaan. Kan echter op een dergelijke manier het com munisme op afdoende wijze bestreden worden Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft in haar afscheidsrede tot de Verenigde Staten voor zij naar Formosa vertrok, on gezouten, zonder een blad voor de mond te nemen, de waarheid gezegd „De morele zwakkelingen laten ons reeds in de steek. Ik zeg tot Groot- Brittannië Schaam u. Eens zullen deze zilverstukken, waarvoor de ziel van onze natie is verkwanseld, interest opleveren in de vorm van Brits bloed, zweet en tranen op het slagveld voor de vrij heid". Engeland is hiermee ernstig gewaarschuwd De president van Zuid-Ko- rea sprak de verwachting uit dat „Groot-Brittannië tot de conclusie zal komen, dat zelfs zijn handelsbelangen niet ge red zullen worden door de er kenning van het communisti sche China". Ook Lord Van- sittart, de vroegere diploma tieke raadgever van het Brit se ministerie van buitenland se zaken, betwijfelde of de erkenning van Mao Tse Tung zelfs in China op de lange duur wel voordelen zou op leveren. In de Verenigde Staten ver klaarde de republikeinse se nator Taft dat de Britse er kenning heel wat ammunitie zou verschaffen aan degenen die de toewijzingen voor de E.C.A. beknot willen zien. Een ander republikeins sena tor zei„Het Marshall-plan is geheel gebaseerd op de be doeling het communisme te bestrijden en nu gaat men dat communisme diplomatieke er kenning verlenen". TRUMAN'S BEGROTING. Nu heeft Truman ook zijn begroting voor het fiscale jaar 1951 aan het Congres aangeboden. In totaal vroeg de president voor de staats uitgaven een bedrag van 42.439.000.000 dollar. Hiervan is voor de defensie van de Verenigde Staten 13.5 milliard bestemd, voor het Europese herstelprogramma 3.1 milliard (ia het lopende jaar 4.062 milliard) en voor militaire hulp aan de landen van het Atlantisch Pact, Griekenland en Turkije 1.1 milliard (waar van 600 millioen dollar be staan uit een overschot van de fpndsen van het aflopen de jaar). Sterke nadruk legde presi dent Truman op de noodza kelijkheid van een sterke de fensie, omdat de bedreiging van een agressie nog steeds bestaat. Daarnaast hield hij ook vast aan de noodzaak van economische hulp. „Een on verantwoordelijke en kort zichtige budgetpolitiek, aldus Truman, zou kunnen leiden tot een slechter worden van de wereldsituatie en tot een vermindering van de produc tie en werkgelegenheid in Amerika". ENGELSE VERKIEZINGEN 23 FEBRUARI Eindelijk zal het er dan toch van komen .De algeme ne verkiezingen voor het La gerhuis worden op 23 Februa ri gehouden. De Koning zal 't oude parlement ontbinden op 3 Februari en het nieuwe La gerhuis vergadert voor het eerst op 1 Maart om de „spea ker" te kiezen en de nieuwe leden te beëdigen. Dit werd Dinsdagmorgen door minister-president Attlee aan het kabinet medegedeeld en Dinsdagavond officieel bekend gemaakt. UIT INDONESIË. De gewezen kapitein van het K. N. I. L., Westerling, die reeds in 1948 werd ge demobiliseerd, heeft de re gering van de V. S. L en die van Pasundan verzocht om de strijdmacht die hij bij een heeft gebracht te erken nen als officiële strijdkrach ten van Pasundan. Kapitein Westerling acht de T.N.I. te jong en te onervaren. De lui tenant die deze bopdschap overbracht, is door de Neder landse militaire autoriteiten gearresteerd. De Hoge Commissaris in In donesië, dr. Hirschfeld, drukte de afkeuring uit van de Ne derlandse autoriteiten over 't optreden van kapitein Wes terling. Hatta verwachtte dat de zaak bevredigend zou wor den opgelost. PRINS BERNHARD REGENT. Bij de Tweede Kamer zijn de wetsontwerpen ingediend voor de benoeming van een regent voor het geval van erf opvolging tijdens minderja righeid van de Troonopvolger en voor regeling van de voog dij over de minderjarige ko ning. Sinds 1848 moet volgens de Grondwet betreffende wet ge maakt worden nog bij het le ven van de regerende vorst. De bedoeling van deze bepa ling is dat de regent wordt benoemd zodra de omstandig heid zich voordoet, dat er een minderjarige troonopvolger is. Dit is nu het geval. Volgens art. 1 van het wets ontwerp wordt tot Regent Dan rug. keel of borstje in>vrijvcn met benoemd de gemaal van Ha re Majesteit de Koningin, va der van de minderjarige ver moedelijke Troonopzolger. De regering vertrouwt dat omtrent deze benoeming geen verschil van gevoelen zal be staan en dat, indien de Prins der Nederlanden onverhoopt als Regent zou moeten op treden, het Nederlandse volk Zijne Koninklijke Hoogheid ook als zodanig zal doen de len in de trouw en de ge hechtheid, die het steeds heeft betoond aan het vorstelijk ge slacht. waarmee hij door zijn huwelijk thans meer dan 12 jaar is verbonden. In overeenstemming met de bepalingen van de Grondwet wordt, volgens het wetsont werp, tot voogd over de min derjarige Koning benoemd Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden. VAKBONDEN STELLEN ULTIMATUM. De K.A.B., het C.N.V. en het N.V.V. hebben gezamenlijk 't besluit genomen zo nodig har de middelen te gebruiken te genover bedrijven of bedrijfs groepen, die de loonsverho ging van 5 percent weigeren door te voeren. Maandag 9 Januari was de ge meenteraad in spoedeisende ver gadering bijeen, belegd op ver zoek van 6 leden van de raad. Alle leden waren present, va cature A. Vrinten. Na opening door de voorzitter met de chr. groet, wenst deze de leden en hunne gezinnen een Za lig Nieuwjaar, er de hoop bij uit sprekend. dat het ook voor de ge meente een voorspoedig jaar zal zijn. Hij kan in deze vergadering niet met een jaaroverzicht komen doch zegt dit bij een volgende bij eenkomst toe. De notulen van de pasgehouden vergadering zullen mede in de eerstkomende verga dering ter goedkeuring worden aangeboden. De heer S. de Cock dankt de voorzitter voor zijn goede wensen en biedt hem die wederkerig aan, ook voor zijn gezin, waarbij hij wenst, dat de raad in goede saamhorigheid vele besluiten zal nemen, die de groei van de ge meente zullen bevorderen. De heer Mallens had gemeend in deze de tolk te mogen zijn van de raadsleden ook hij wenst de voorzitter een zalig en gelukkig 1950. waarbij hij de hoop uit spreekt, dat in goede samenwer king veel zal kunnen worden ge daan wat tot welzijn van de in gezetenen en de gemeente zal strekken. Hij hoopt dat 1950 een goed jaar zal zijn. De ingekomen stukken, zijnde twee besluiten van Ged. Staten, houdende goedkeuring van wijzi gingen van de gemeentebegrotin gen 1948 en 1949, worden voor kennisgeving aangenomen, alsme de het afschrift van het besluit van de voorzitter van het cen traal stembureau d.d. 28 Decem ber 1949, waarbij F. G. Elshout is benoemd verklaard tot lid van de raad der gemeente Loonop zand. Het onderzoek van de geloofs brieven van het nieuw benoemde lid wordt door de voorzitter in handen gesteld van een commis sie, bestaande uit de heren Bec- rens, v. Noye en Broeders, die na een korte schorsing der zitting bij monde van de heer Beerens tot toelating adviseren, waarop de raad zijn goedkeuring geeft. Dan komt in behandeling punt 12 van de agenda van de vorige gemeenteraadsvergadering, als schrijven van S. de Cock, C. van Rooij, J; Kemmeren, J. v. d. Lee, P. Broeders en J. v. Noye, allen lid van de raad dezer gemeente, waarbij gevraagd wordt om een spoedeisende vergadering te be leggen en daarin opnieuw te be handelen punt 12 van de agenda der raadsvergadering van 27 De- cember 1949 (bouwplan 1950). Dt voorzitter geeft het woord aan de heer S. de Cock als eerste ondertekenaar van het schrijven. Dhr. de Cock licht 't schrij ven als- volgt toe Mijnheer de Voorzitter, De reden van dit verzoek zijn tweeërleile zijn de bezwaren, die een deel der tegenstanders ln eerste instantie hadden, vrijwel geheel opgelost en ten 2e, en dit is de voornaamste reden wij kunnen het met ons geweten niet in overeenstemming brengen wan neer we niet alles oedaan hebben om het bouwplan door te laten gaan, en dit niet alleen, maar zelfs te voorkomen, dat het ook maar één dag langer uitgesteld wordt dan strikt noodzakelijk is. Wij stellen U daarom voor het voorstel nogmaals in stemming te brengen, ongewijzigd, dus zoals het op de vorige vergadering werd voorgelegd. Wij kunnen er ons volledig mede verenigen, om dat we menen dat dit het meest voor de hand liggend plan is dat ons op dit ogenblik voorgelegd kan worden. Ik heb, M. de V., op de vorige vergadering met belangstelling de discussies gevolgd en de bezwa ren aangehoord die er tegen het bouwplan zijn ingebracht. Waar men hardnekkig aan die bezwa ren vasthield, verwachtte ik van de oppositie aan het eind der de batten een goed gefundeerd tegen voorstel te zullen horen, om in elk geval het bouwplan te reali seren, zij het dan in min of meer gewijzigde vorm. Daarin ben ik echter bitter te leurgesteld. Het is bij afbrekende critiek gebleven het voorstel is zonder meer verworpen, er zou den dus geen huizen gebouwd worden. Nu moet het mij van 't hart, M. de V., dat, wanneer de raad een voorstel/ zonder meer,, verwerpt en zeker een urgent en alles-overheersend plan als het louwen van huizen toch is en dat zonder met een behoorlijk tegen voorstel te komen, de sterke in druk gewekt moet worden van gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel. De bezwaren tegen het tehuis van ouden van dagen leken mij erg onrealistisch. We hebben in tussen uit de toelichting in „De Echo van het Zuiden" kunnen le zen dat de bedoeling is er een complex alleenstaande woningen voor bejaarde mensen van te maken. Dus ook weerhuizen, die wij zo bitter hard nodig heb ben. Wanneer we daarbij dan nog in ogenschouw nemen dat we er een extra bouwvolume bij krijgen van pl.m. l'O.OOO m3 en dat het Rijk voor minstens 75% in de kosten bijdraagt, dan kan ik met de beste wil van de wereld niet inzien dat in dit voorstel ook maar iets tegenstrijdigs zou zijn met het algemeen belang. Inte gendeel. Waarom dan wantrou wen zaaien tegen een instelling, die op zich bezien beschouwd moet worden als een weldaad voor de gemeenschap Laat de raad toch dit voorstel steunen en het verder overlaten aan het par ticulier initiatief. Dat is hier ener giek genoeg en er zijn bekwame mensen genoeg om er iets van te maken, dat tot voorbeeld strek ken kan. We hebben het toch ae- zien met de tentoonstelling „De Schoen", waar veel meer risico aan verbonden was. Deze is toch schitterend geslaagd, zodanig zelfs dat de naam „Kaatsheuvel" een tijdlang op aller lippen was. Tenslotte M, de V.„ zou ik een beroep willen doen op de ar beidersfractie van Kaatsheuvel, zich niet te laten leiden door ver keerde adviseurs en het voorstel van B. en W. loyaal te steunen. Het gaat hier toch om het boa wen of niet bouwen van 40 arbei derswoningen. Door de barre wo ningnood lijkt mij zelfs een uitstel niet langer verantwoord. De heer Beerens zegt Alvo rens wij hier tot stemming over punt 12 van de agenda van de raadsvergadering van 27 Decem ber 1949 ovcf^jaan, lijkt 't me wel gewenst mtft betrekking tot de plannen van dit punt, nog een en ander nader te bespreken. Niet omdat deze plannen in de vorige vergadering zijn verwor pen en thans op verzoek van de heren S. de Cock en consorten opnieuw in behandeling komen, maar alleen omdat voornamelijk met betrekking tot dc plannen omtrent de Stichting er nog wel een en ander op te merken valt. Omtrent die plannen moge ik dan op de eerste plaats opmerken dat de Stichting voor de raad op 27 Dec. jj. nog een gesloten boek was. De heren Grootswagers en v. Noye lieten zich dan ook in deze geest uit en onze mening was dat de raad,'alvorens te besluiten tot afstaan van de voorgestelde 10% van het bouwvolume, er eerst wel eens wat meer van wenste te weten dan in 't prae- advies was vermeld. Trouwens, niemand die tot oordelen bevoegd is. zal zeggen dat dit overbo dig was, nog minder dat de raad in deze te veeleisend of aanmati gend was. wijl 't hier gaat om een voor de volkshuisvesting belang rijk bouwvolume en de gemeente straks ook financieel bij deze plannen is geïnteresseerd, 't Was dus M. de V., naar mijn beschei den mening 't goed recht van de raad om met betrekking tot dit onderdeel van punt 12 een gere serveerde houding aan te nemen. Dat aan het verlangen van de raad in deze in de vorige raads vergadering niet is voldaan en er geen toelichting is gegeven om trent de plannen der Stichting, is voor mij een raadsel, nu 't Stich tingsbestuur gemeend heeft zijn plannen officieel of officieus in de pers te moeten publiceren. Waar om heeft het Stichtingsbestuur de raad niet ingelich* en niet in grote lijnen aangegeven wat er met de ze Stichting kan worden bereikt? Waarom gaf U. M. de V., waar U volledig op dc hoogte was. geen uitcenzettinq van dc plan nen? Meent het Stichtingsbestuur te kunnen volstaan met het publi ceren van een onder critisch hoofd gesteld overzicht omtrent de plannen in de pers? Of is het blijkbaar van de veronderstelling uitgegaan dat de meerderheid van de raad wel blindelings ja en amen zou zeggen op 't voorstel van B. en WAlles bijeen heeft er aan de voorlichting omtrent deze plannen bij 't Stichtingsbe stuur en ook Uwerzijds, M. de V. noaal wat gehaperd. Dat de raad zich met betrek king tot deze plannen op een overzicht in de pers moet oriën teren, is niet in orde en tegen de ze gang van zaken wens ik dan ook met nadruk te protesteren. Daarenboven was de redactie van punt 12 van de agenda zodanig gesteld, dat 't bouwplan 1950 en het voorstel van de gevraagde 10% van het bouwvolume voor de Stichting als één geheel in één verband werden behandeld en in stemminq werden gebracht. Al hoewel het onderling verband in deze natuurlijk niet kan worden ontkend, was 't toch wenselijker geweest dat 't voorstel werd ge splitst en alvorens 't bouwplan in behandeling werd genomen, eerst een beslissinq zou zijn genomen omtrent 't afstaan van de 10% van 't bouwvolume voor de Stchting. om daarna een beslis sing te nemen omtrent het al of niet volledin bouwplan. Wat ;n de veroadering van 27 Dcc. niet is geschied en thans als een te kort te constateren is. dient daar om m.i. te worden hersteld. Het lijkt nu daarom gewenst en ik stel daarom voor. dat le. door U. M. de V., een be knopte uiteenzettinq wordt gege ven omtrent de plannen van de Stichting ofwel een bevestiging wordt gegeven van de juistheid omtrent de in de pers verschenen toelichting op deze plannen. 2e. 't voorstel tor het beschik baar stellen van 10% van "t be- nodinde bouwvolume voor de Stichting te scheiden van de voor stellen tot uitvoering van 't bouw plan 1950 en dienaangaande eerst een beslissing te nemen, om daar na 't bouwprogramma af te han delen. Over de in 't voorstel vervatte plannen met betrekking tot dit bouwplan kan ik kort zljh. Mijns inziens beschikt de gemeente nog over meer dan voldoende moge lijkheden om te bouwen aan be strate straten en in verband met de onzekere toestand op econo misch gebied lijkt 't mij niet ver antwoord nieuwe straten aan te leggen, welke straks, indien zulks nodig mocht blijken, altijd nog aangelegd kunnen worden, indien bij het thans aan de orde zijnde bouwplan de nodige ruimte wordt gereserveerd. Wij scheppen daar mede dan de gelegenheid voor straks eventuele noodzakelijke uitbreiding van bouwgelegenheid en behoeven niet te beginnen met een kapitalen kostende aanleg van nieuwe straten. Ik acht dit in de gegeven omstandigheden niet ver antwoord en 2ou daarom dc raad in ernstige overweging willen ge ven 't plan. zoals het in 't voor stel vervat is. niet te aanvaar den, maar te trachten door nader overleg tot 'n minder kostbare cn even bruikbare oplossing re ko men. De heer Grootswagers vindt de in He vorige vergadering geop perde bezwaren niet uit de weg geruimd. Hij kan met het voor stel niet accoord gaan zolang hij niet weet waaraan hij toe is. noch wat betreft de Stichting, noch wat betreft de aanleg van de bedoel de straten. Hij heeft in de vorige vergadering een kostenbegroting oéraamd die nog niet is aange vochten. waardoor hij moet ver onderstellen dat ze juist was. Ook hij acht de toelichting in de pers niet de juiste weg om op de hoog te gesteld te worden. Hij wil eveneens eerst de Stichting en dan het bouwplan behandeld zien. Dc voorzitter zegt niet bereid te zijn de Stichting nu nader toe te lichten. Dat komt in een vol gende vergadering als de plannen der Stichting ter tafel komen. Wat de reservering van de 10% van het bouwvolume betreft, dit competeert uitsluitend het college van B. en W.. de raad heeft hier geen medezeggingschap in. De heer Beerens komt terug op te weinige toelichting omtrent de Stichting. Dc voorzitter antwoordt op nieuw dat dc Stichting zelf niet aan de orde is en de reserverng van dc 10% bouwvolume heeft daar niets mede te maken. Gaat d<> raad later niet met de plannen der Stirhrinn accoord, dan komen deze 10% weer vrij en dan kan hieraan een andere bestemming reoeven worden. Het ongewijziqde voorstel komt thans in stemming en wordt met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen de heren Beerens. Groot swagers. v. Laarhoven. Mallens. Sins en v. Kuijk. Het voorstel tot voorlpige vast- stellinq van de gemeenterekening met de daarbij behorende be- drijfsrekeningen over het dienst jaar 1948. waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten komt thans aan de orde. Het prae- advies geeft een verklaring van de 500.aan blauwdrukken ten behoeve van de verbouwing van de ambtswoning. Uit de bevel schriften blijkt dat ten laste van de ambtswoning komt een bedrag van 15.53. De heer Grootswagers deelt namens zijn fractie mede dat deze zich van stemming zal onthouden. De heer Mallens verzoekt de post van verbouwing van de ambtswoning van de kapitaal- dienst 1948 over te schrijven op de kapitaaldienst 1949. waarop dan mogelijk de voorlopige vast stelling alle stemmen zal krijgen. Dc heer de Cock spreekt er z'n verwondering over uit, dat een lid van de commissie van onder zoek, die de rekening mede goed keurde, in de gehouden vergade ring van 27 December bij stem ming zijn goedkeuring onthield. De heer Grootswagers merkt op. dat zoals hem later gebleken was en hij ook in de vergadering van 27 Dec. heeft opgemtrkt, de rekening Volgens zijn gegevens niet in B. en W. behandeld was, waarom hij in de raad tegen stemde. De voorzitter brengt dan de voorlopige vaststelling der reke ning in stemming. De heren Bee rens. Grootswagers. v. Laarho ven, Mallens, Sins en van Kuijk onthouden zich van stemming. Verder met algemene stemmen goedgekeurd. Over 't opnieuw op de agenda geplaatste voorstel om afwijzend te beschikken op 't verzoek van diverse huurders van gemeente woningen in de T ramlaan te Kaatsheuvel omtrent electrificatie van de los staande schuurtjes, verkrijgt de heer v. Noye het woord, waarbij hij opmerkt, dat de prijs in t prac-advies genoemd van f 75.— per aansluiting hoog is. Hij vraagt of nader naar de kosten is geïrtformeerd en of dit de opgave is van de PNEM. Hij heeft vernomen dat er ook bere keningen zijn van 65.— per aansluiting. Hij blijft er bi) dat 't een groot euvel is dat hier geen aansluiting is. De voorzitter onderschrijft vol komen het ongerief, doch waar deze voorziening niet in de ex ploitatie is opgenomen en overal dezelfde maatstaf is aangehouden van geen electrischc leiding in de vrijstaande schuurtjes, hij afwij zend blijft staan tegenover deze aanvrage, omdat de kosten niet kunnen worden gedekt. Iets an ders zou het misschien zijn, als de kosten van de aanleg zouden ver disconteerd worden in een kleine huurverhoging, b.v. over 10 jaren te verdelen. Hij schat dan die verhoging op 15 ct. per week. Het was mogelijk te onderzoeken of dc huurders daarvoor te vin den zijn en dan een nadere prijs opgave van de kosten op te vra gen. In deze zin is hij bereid het voorstel terug te nemen en in een volgende vergadering met een nieuw voorstel in deze te komen, waarmede de raad zonder hoof delijke stemming accoord gaat. Voorstel opheffing der openba re lagere school aan de Loonse- dijk. De heer de Cock merkt op dat in 1948 reeds een dergelijk besluit in de raad genomen is. Hij vraagt hoe het daarmede staat, waarop de voorzitter antwoordt dat dit voorstel de goedkeuring behoeft van Ged. Staten en deze hunne goedkeuring aan het besluit ent- houden hebben. De raad moet dan het volgend jaar opnieuw een be sluit nemen als het leerlingenaan tal gemiddeld onder dé 50 geble ven is. Thans is er echter een wijziging in deze zin, dat de be slissing van Ged. Staten tot in standhouding der school drie jd-' ren geldig blijft. Er zijn thans 21 leerlingen waarvan 11 uit Sprang- Capelle. De heer Mallens vraagt of niet getracht kan worden deze leer lingen uit Sprang te interesseren naar een school in die gemeente te gaan. De voorzitter meent te hebben vernomen, dat telkens als de be slissing tot opheffing genomen is, juist van de ouders van dc school gaande kinderen uit Sprang een verzoek naar Ged. Staten gaat om de school niet op te heffen. Zonder hoofdelijke stemming beslist de raad opnieuw tot op heffing van de school. Waar niemand van de rond vraag gebruik wenst te maken, sluit de voorzitter dc vergadering met de chr. groet. BRABANTS INDUSTRIËLE POSITIE EN DE WERKLOOSHEID. In de Nieuwjaarsrede, ge houden voor de raad van bij stand voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordbrabant, heeft de voorzitter, de heer H. Man- naerts, een uiteenzetting ge geven van Brabants industri- eële positie. Met betrekking tot de uit breiding van het industriële apparaat in de provincie Noordbrabant en de daaraan gekoppelde verruiming van de werkgelegenheid, noemde spr. enige werkloosheidscij fers. Op 1 December j.l. be droeg het aantal werkloze mannen in Noordbrabant 8830 tegenover 5541 op dezelfde datum van het jaar 1948, een absolute toename derhalve van bijna 3300 personen of van bijna 60 ten opzichte van 1948. Betrekt men dit cijfer op de mannelijke beroepsbevolking van de provincie, dan blijkt dat op 1 December j.l. 2.8 der Noordbrabantse mannelij ke beroepsbevolking als werk loos stond ingeschreven. Dit cijfer ligt niet onbelangrijk boven het Nederlandse gemid delde van die datum, dat slechts 2.3 bedroeg. Per 1000 arbeiders zijn er in Noordbrabant derhalve vijf werklozen meer dan gemid deld in Nederland het geval was, welke afwijking belang rijk wordt, indien men zich realiseert, dat de Noordbra bantse mannelijke beroepsbe volking pl.m. 320.000 perso nen omvat. die pijn verdrijft en kou afzet40en75« Sprekende over de ontwik keling der industrialisatie se dert de bevrijding, kwam spr. na verschillende overwegin gen tot de conclusie dat de reële uitbreiding van de Bra bantse industriële onderne mingen sedert de bevrijding 18.000 mannelijke personen heeft bedragen in jaar. dit is gemiddeld 4.000 per jaar. Dit cijfer stellende te genover de te verwachten taakstelling op dit gebied voor de komende drie jaren (30.000), komt het spr. voor, dat hierin een taak is gelegen die zonder bijzondere maat regelen niet zal zijn te reali seren. Indien dan ook geen

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1