DE W NIEIMUIJK DRUNEN VLIJMEN RAAMSOONK GEERTRUIDENBERG Leo Lorre helpen Ridder Radbout DE CHINESE PAPEGAAI DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 13 JANUARI 1950 J FEUILLETON 2 2 bijzondere maatregelen wor den genomen, is te verwach ten, dat het werkloosheidscij fer met tenminste 18.000 in de komende drie jaren zal toenemen. Leder en schoenen Voor de lederindustrie heeft het jaar 1949 over het alge meen een bevredigend ver loop gehad. Er kwamen vol doende grondstoffen beschik baar en het gehele jaar kon geregeld worden doorgewerkt. Van aanleg van buffervoorra den was echter nog geen sprake. De vooruitzichten voor 1950 .worden met name in verband met het hoog opgelopen prijs peil onzeker geacht. Daar naast neemt men aan, dat het verzadigingspunt al meer en meer bereikt is. De gang van zaken in de schoenindustrie werd in het afgelopen jaar gekenmerkt door een terugkeer naar nor male vooroorlogse verhoudin gen. In de zomermaanden leidde de verzadiging van de handel tot een niet onbelang rijke daling van de schoenen productie, die ook tot uiting -kwam in een daling van de totale personeelsbezetting der schoenindustrie en mede tot gevolg had, dat in of na de oorlog opgekomen bedrijven, die op een te zwakke basis waren gefundeerd, het be staan er bij inschoten. De import van schoenen ging in dalende lijn, zodat de uitvoer zelfs een veelvoud bedroeg van de invoer. In verhouding tot de totale pro ductie blijft de export echter van minimale betekenis. De vooruitzichten voor het nieu-> we jaar geven weinig reden tot optimisme, aldus spreker. PROV. STATEN VAN NOORD-BRABANT. Emigratie en Biesboswerken. De commissie van rappor teurs uit de Provinciale Sta ten van Noordbrabant heeft in verband met de subsidie- voorstellen van Ged. Staten o.a. als haar oordeel te ken nen gegeven, dat door het provinciaal bestuur c.q. Ged. Staten een grote aandrang op de regering moet worden uit geoefend tot het voeren van een doelbewuste emigratie- politiek op het allerhoogste niveau. Voorts, dat samen werking der diverse op emigratieterrein werkende organisaties dringend noodza kelijk is en dat het bedrag der subsidie bij de samenwer king cn bij het eventueel ach terwege blijven van een rijks subsidie van 2500 dient te worden verhoogd tot 5000. De Biesbosch. Voorts hebben in drie af delingen verscheidene leden sterk aangedrongen op be spoediging der uitvoering van de Biesbosch-werken. Zij zou den gaarne zien, dat voor die werken een hoger bedrag werd uitgetrokken. Gevraagd werd aandrang uit te oefenen op het rijk om uitvoering van dit werkobject mogelijk te maken in dezelfde zin als droogmaking van de Zuid- Oostpolder „te weten door fi nanciering uit het „local cur- rency-fonds". Gewezen werd op de grote kosten, die thans jaarlijks aan de Biesbosch moeten worden besteed en dan niet meer nodig zouden zijn, o.a. de extra uitkeringen om de arbeiders te bewegen in de Biiesbosch te gaan wer ken. ADVERTEREN .v ,r v DOET VERKOPEN. Fancy-fair. De voortekenen hebben ons niet bedrogen. In ons vorige nummer schreven wij dat de organisaite in zijn geheel van de fancy-fair er borg voor stond dat hij voor honderd procent zou slagen en dit is zeker gebeurd, gezien de mas sale belangstelling en het gewel dige vertier dat er op deze fancy- fair was. Zaterdagavond was het er reeds druk en gezellig, Zon dagmiddag kwamen velen de fan cy-fair bezoeken en des avonds was het er een drukte en vertier van belang. Maar Maandagavond was er een massale belangstel ling en 'geweldig was de spanning tijdens de trekking van de grote loterij. De hoofdjfrijzen vielen als volgt: le prijs een schilderstuk Jét Hombergen op lot nr. 374 2e pr. een koffieservies W. van Oss op lot nr. 789; 3e pr. keuken- uitzet N. Nelis op lot nr. 1159. Kap. v. Erp bracht nog 'ns bij zónder dank aan Mej. Anna van Vucht die aan de Missienaaikring het prachtige schilderstuk, door haar zelf gemaakt, als hoofdprijs had geschonken. Na de trekking van de loterij beleefde de fancy-fair nog een spannend moment, toen de naam van de pop in bruidstoilet bekend werd. Haar naam was Piëta. Nie mand van de 300 inzenders had deze naam geraden. Het dichtst er bij was Nol Elshout met Petra en Zuster Regina met Pietertje. Bij loting werd de pop aan Sr. Regina toegewezen. Nog de gehele avond bleef het er druk en gezellig. Deze fancy- fair is geslaagd en meer dan dat, want door dit slagen is, zoals onze burgemeester bij de opening reeds zeide, bewezen de saamho righeid van katholiek Drunen, dat niet alleen de fancy-fair, maar ook zijn hogere bedoelingen zag. Ontwikkelingsavond. Op Maandag 16 Januari a.s. houdt de K.A.B. afd. Drunen haar laatste ontwikkelingsavond. De spreker van deze avond is de Eerw. Pater Peters uit Eindhoven met het propagandistisch onder werp „Aan de touwen, mannen, aan de touwen", een behandeling van de sociale organisatie als de geëigende organen om de maat schappelijke vooruitgang te be vorderen, de economische weder opbouw mede te verwerkelijken, de geestesvernieuwing uit te dra gen. Niemand mag deze avond ver zuimen. Aanvang half 8. Uitvoeringen. De Zangver. „Cantabile" zal, zoals wij reeds eerder bericht hebben, a.s. Zondag voor haar ereleden en donateurs een concert geven. De reeds vastgestelde uit voering van „Zang en Vriend schap" op diezelfde datum is naar wij vernemen verplaatst naar Maandagavond 16 Januari. Uitvoering. De Kon. Erk. Harm. De Vol harding gaf Zondag j.l. een uit voering voor haar donateurs. Me dewerking werd hieraan verleend door het Drunens toneelgezel- Copyright Rtvnaü Pres» Na hun teleurstellende ervaring in het kantoor gingen ee het vliegveld weer op en ontdekten een klein vliegtuig, dal te koop stond. „Wat een leuk ding" riep Lorre uit, „kijk eens, de propeller eit van achteren!" Leo ging er direct op af. De eigenaar vertelde hem, dat het vreemde toestel minstens 500 gulden moest opbrengen. De beide vrienacn sohrokken. Waar moesten ze dit gel a vandaan halent. I Leo legde haarfijn uit, dat hij zo vlug i mogelijk naar Dollandia wilde vliegen, J doch dat het hem speet het vliegtuig niet le kunnen kopen. Hierop zei de eigenaar: „Dan krijgen jullie he gra tis", Leo en Lorre konden hun oren bijna niet geloven maar toen de gulle gever hun veel succes wenste, waren zc nauwelijks meer te houden. „Is dat eventjes boffen?" juichte Leo en Lorre luxa ao'u haast,, dat-ie als eerste achter de stuurknuppel zat. Leo klom ook in hun nieuwe aanwinst en keek trots als een pauw rond. „Alles komt terecht, joh" babbelde hi) opge wekt „als we opschieten, zijn we mis schien morgen al bij Ridder Radbout." Heidewietskavooruit geef gas!" zong Lorre met schorre stem, maar daar kwam nog tvels van want de nieuws- greripeA- reporter kwam aanhollen. „Gunst" schrok Leo, „heb ik mijn rug- I zak in het kantoor laten liggen? Geluk kig dat die reporter mijn vergissing ontdekt heeft." De krantenman hijg „Hier is de rugzak. En ga je met di' vliegtuig, boy? Nou. pas dan maar op. Het staat al jaren te koop, maar »ie- mana heeft er belangstelling voor. want het is een vliegtuig met rare kuren!" Wordt vervolgd.) schap „Drunens Toneel". Het concert door de harmonie onder leiding van haar instruc teur de heer Jo Verhoeven, was uitstekend en legde getuigenis af dat het órkest zich nog steeds in opwaartse richting beweegt. De verschillende nummers wer den verdienstelijk uitgevoerd en oogstten een dankbaar en ver diend applaus. Drunens Toneel kwam voor 't voetlicht met een toneelspel in 3 bedrijven „Vliegtuig vermist". Reeds eerder in 1949 werd dit spel door genoemd gezelschap op gevoerd. Hebben wij iets aan dit spel in het algemeen gewonnen Wij durven het moeilijk zeggen. Feit is dat men de aanwezigen een genoeglijke en spannende avond bezorgde en het stormach tig applaus getuigde hoezeer het spel in de smaak viel. De diverse rollen waren in goede handen en werden schitterend vertolkt. Er werd vlot en goed gespeeld. De cor en grime waren goed ver zorgd en het hartelijk applaus was ruimschoots verdiend. Zoals altijd was de uitvoering van de Harmonie De Volharding uitstekend verzorgd. De Edel- achtb. heer burgemeester Snels gaf door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling. Uitvoering, Zondag j.l. gaf de Toneelver eniging „Kunst Adelt" in café W. van Baardwijk een uitvoering. Opgevoerd werd „Zo waarlijk helpe mijspel van 't land in drie bedrijven. Er werd vlot spel gegeven en speelsters en spelers hadden eer van hun werk wat ook telkens het luide applaus van het talrijk publiek bewees. Ook de regie van de heer van Engelen was in goede handen. K. A. heeft aan velen een ge- noegelijke avond 'verschaft. Parochie Kerkkoor. Schreven wij enige tijd geleden dat het Zangkoor een reorgani satie zou ondergaan, thans kun nen wij berichten dat dit heeft plaats gevonden. Verschillende adspirantleden zullen nog aan t koor worden toegevoegd, zodat het thans reeds de moeite over waard is om de Hoogmis des Zondags bij te wonen, want er wordt weer gezongen met een flink bezet koor. Als Directeur werd benoemd Frater Egberto en als onder-directeur de heer H. de Loos. De president, de Zeereerw. heer Pastoor, dankte de heer J. v. d. Hagen als scheidende direc teur voor zijn vele werk en op offering aan het koor gegeven. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS 3) „Zo, meneer Madden ,kom binnen", zei Eden opstaande. Madden kwam de kamer in, en achter hem volgde een slank meisje met een kwij nende blik en een dure bont mantel en een magere sekuur uitziend man in een donker blauw pak. „Mevrouw Jordan, hier is de heer Madden, over wien wij juist spraken", zei Eden. „Mevrouw Jordan", her haalde Madden, met een lich te buiging. Hij had zoveel in staal gehandeld, dat er wat van in zijn stem gekomen was. „Ik heb mijn dochter Evelvn meegebracht, en mijn secretaris, Martin Thorn". „Aangenaam", antwoordde Eden. Hij stond even te kij ken naar deze belangwekken de groep, die zijn kantoor was binnengedrongen de ver maarde geldman, koel, zelf verzekerd, bewust van zijn macht, het slanke, hoogmoe dige meisje aan wie Madden, naar men zei, al de liefde van zijn oude dag gaf, de mage re, sekure secretaris, on- derdani gop de achtergrond, maar om een of andere reden niet te verwaarlozen, zoals men zou kunnen menen. „Wilt u allen plaats nemen ging de juwelier voort. Hij schikte stoelen. Madden trok de zijne dicht naar de schrijf tafel de lucht scheen gela den met zijn tegenwoordig heid hij maakte al de ande ren klein. „Geen inleiding nodig", zei de millionair. „We zijn geko men om die paarlen te zien." Eden pchrok op. „Mijri waarde heer ik vrees, dat ik U een verkeerde indruk heb gegeven. De paarlen zijn op het ogenblik niet in San Francisco." Madden staarde hem aan. „Maar toen U mij zei hier te komen om de eigenares te ontmoeten „Het spijt me erg ik bedoelde niet meer dan dat." Sally Jordan kwam hem te hulp. „Ziet U, meneer Mad den, ik had geen plan 't hals snoer te verkopen, toen ik uit Honolulu hierheen kwam. Ik ben tot dat besluit gebracht door wat gebeurde, nadat ik hier kwam. Maar ik heb er om gezonden Het meisje sprak. Zij had haar bontmantel aan de hals losgemaakt: mooi was zij wel, maar koud en hard, zoals haar vader en op dit ogen blik klaarblijkelijk erg uit haar humeur. „Ik dacht na tuurlijk dat de paarlen hier waren", zei ze, „anders zou ik niet gekomen zijn". „Nu, daar zul je niets van krijgen", snauwde haar vader „Mevrouw Jordan, U zegt, dat U om de paarlen gezonden hebt „Ja. Vanavond gaan ze uit Honolulu, als alles goed gaat. In zes dagen moeten ze hier zijn." „Raar heb ik niets aan", zei Madden. „Mijn dochter ver trekt vanavond naar Denver. Ik ga morgen naar het Zuiden en binnen een week denk ik mij bij haar te voegen in Co lorado en dan reizen we sa men naar het Oosten. Ik heb er niets aan zoals U ziet." „Ik wil op me nemen het halssnoer te leveren waar U wilt", stelde Eden voor. „Ja, dat geloof ik graag." Madden overwoog. Hij wend de zich tot mevrouw Jordan. „Is dit hetzelfde snoer paar len, dat U droeg in het oude Palace Hotel in 1889?" vroeg hij. Zij keek hem verrast aan. „Hetzelfde snoer", antwoord de zij „En het is nog mooier dan toen, wed ik", glimlachte E- den. „U weet meneer Madden, er is een oud bijgeloof in de juwelenhandel, dat paarlen de persoonlijkheid van de draagster aanemen, en dof of glanzend worden, al naar de stemming van degene, die zij sieren. Als dat waar is, moet dit snoer met de jaren mooier zijn geworden." „Larie", zei Madden ruw. „O, excuseer ik bedoel niet dat de dame niet mooi is. Maar ik heb niets op met het dwaze bijgeloof in uw vak of welk ander ook. Nu, ik heb het druk. Ik neem dat snoer voor de prijs, die ik ge noemd heb". Eden schudde 't hoofd. „Het is minstens drie honderd dui zend waard, zoals ik U zei." „Mij niet. Twee honderd twintig twintig nu, om te verbinden, en de rest binnen dertig dagen na de levering van het snoer. Neem het aan Middenstand. Vlijmito. Dinsdaravond zal de eerste van de vier show-avonden gegeven worden in de zaal van de heer Peijnenburg. Volgende avonden zullen zijn Woensdag, Donder dag en Vrijdag. Zij die in het bezit zijn van de entrée-kaarten kunnen dus een der vier avonden op een mooie Middenstandsavond rekenen. Nieuwe sproeier. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal de sproeier Antoon de Vaan het sproeiseizoen inzet ten met een nieuwe auto-spuit. Zoals men zich herinneren zal werd het bedrijf van A. de Vaan in October 1949 door brand ver woest en ging have en goed ver loren. Wij bewonderen de moed van de sproeier om thans weer met alle kracht zijn bedrijf op te bouwen, waarvoor hij hoopt al le medewerking te mogen ontvan gen van de boeren en tuinders. Wij wensen de sproeier gaarne het beste met zijn onderneming. Uitvoering Vlijmens Mannenkoor. Zaterdag 7 Januari en Zondag 8 Januari gaf Vlijmens Mannen koor haar eerste winteruitvoering in de zaal Toonkunst, Joh. Peij- nenborg, met medewerking van Rooms Toneel uit 's-Hertogen- bosch. Vlijmens Mannenkoor zorgde voor enkele mooie zang nummers onder leiding van Mich, van Heivoort, waaronder enkele nummers, die betrekking hadden op onze jongens in Indië, die, zo ver ze reeds:; thuis waren, alle waren uitgenodigd. Deze attentie werd door hen op hoge prijs ge- steld. Jfe Daarna gafeRooms Toneel een blijspel in (drie bedrijven, „De Nieuwe Typ&tc door G. Her man. Regie A.v. Asperen. Grime Kees Heerken^. Er werd op schit terende wijze'gespeeld. Alle rol len werden goed vertolkt. Rooms Toneel heeft haar goede naam in Vlijmen hoog gehouden. De belangstelling van het publiek was Zaterdag niet groot. Zondag was de belangstelling groter. Al le bezoekers waren zeer voldaan. Uitvoering K.A.B. afd. Vlijmen Woensdagavond 11 Jan. eerste uitvoering voor de leden van de K.A.B., K.A.V. en K.A.J., in het patronaat. Aanvang 7.30 uur, te geven door de ontspanningsclub van de K.A.B. afd. Berlicum, die zal opvoeren „De Kerstnacht van de Bandiet". Hoogst boeiend en actueel spel van de rode vervol ging in Hongarije. Een pastoortje zonder toog en een bandiet zon der vrees. Toneelspel in drie be drijven door Harry van Baten burg. Regie Ton Grosfeld, grime i Antoon Duinen. of sla het af." Hij stond op en keek op de juwelier neer. Eden was een meester in koopmanschap maar, onverklaarbaar als het was, al zijn slimheid begaf hem tegenover deze Gibral- tarman. Hulpeloos keek hij naar zijn oude vriendin. „Het is in orde, Alec", zei mevrouw Jordan. „Ik neem het aan." „Ik koop altijd spotgoed koop", gaf Madden ten ant woord, „en anders koop ik niet." Hij haalde zijn chèque- boek te voorschijn. „Twintig duizend nu, zoals de overeen komst is." Voor het eerst sprak nu de secretaris zijn stem was schraal en koud, en veront rustend beleefd. „U zegt, dat de paarlen over zes dagen zullen aankomen?" „Zes dagen of daaromtrent" antwoordde Mevrouw Jordan. „Q, juist." Er kwam iets vleierigs over hem. „Ze wor den gebracht door „Door een privé bediende", zei Eden scherp. Hoewel wat laat, bekeek hij Thorn eens nauwkeuriger. Een bleek, hoog voorhoofd, flets groene ogen, die nu en dan ontstel lend bewogen, lange, bleke grijphanden. Niet het aardig ste soort van speelkameraad om bij zich te hebben, peinsde hen. „Een privé bediende", herhaalde hij op vaste toon. „Natuurlij Jc", zei Thorn. Madden had de cheque ge schreven er4 legde die op de 'an de juwelier, lenken, Chef, 't lorstel ging .,Als Juffrouw komt en de rest schrijftafel „Ik zat te is maar 'n Thorn vooi Evelyn teruj van de winter in Pasadena doorbrengt, zal zij het hals snoer daar willen dragen. Wij zullen daar over zes dagen in de buurt zijn en het schijnt mij toe „Wie koopt dit snoer?" viel Madden scherp in. Ik ben niet van plan om het ding het hele land door op en neer te laten sjouwen. Dat is te gevaarlijk in deze tijd, nu de helft van de mensen oplichters zijn." „Maar vader", zei het meisje, „het is volkomen waar, dat ik het snoer graag deze winter dragen wou Ze hield op. Het rode ge zicht van P. J. Madden was paars geworden en hij gooide zijn groot hoofd achterover. Dat was een rare gewoonte van hem als hij werd tegen gesproken, zeiden de dagbla den. „Het paarlsnoer zal mij in New York wórdèn 'gele verd", merkte hij op tegen Eden, zonder aandacht te schenken aan zijn dochter of Thorn. „Ik ga een poosje naar het Zuiden, ik heb een huis in Pasadena en een ranch in de woestijn, vier mijlen van Elderado. Ben er lange tijd niet geweest, en als je niet eens af en toe bij je huisbe waarders gaat kijken, worden ze lui. Zodra ik weer in New York ben, zal ik U telegra feren, dan kunt U de paarlen afleveren op mijn kantoor. U zult mijn chèque binnen der tig dagen hebben." „Dat is volkomen aanne melijk", zei Eden. „Als U een ogenblik wachten wilt, zal ik een koopacte laten opmaken, waarin de condities zijn aan gegeven. Zaken zijn zaken, zoals U vooral zult begrijpen" Verdere aanbeveling is voor J dit stuk niet nodig, het is een gang naar liet patronaat ten vol le waard. Toneelvereniging Utile Dulci Zaterdag 14 en Zondag 15 Jan. speelt Utile Dulci in Baard wijk voor de Harmonie aldaar „Het Witte Paard". Utile Dulci heeft met dit stuk zowel in Vlij men als daarbuiten reeds veel succes geboekt en we zrjn er van overtuigd dat in Baardwijk de belangstellenden een mooie avond te wachten staat. Goed afgelopen. Toen Donderdagmiddag het kindje van de heer B. v. d. Wiel door de Grotestraat fietste, stak het plotseling de weg over juist toen een auto naderde. Door drachtig remmen was de aanrijding niet zo ernstig. Het kind werd van de fiets geslingerd en bracht het er zonder letsel af. De fiets werd totaal vernield. Wielrijdster rijdt over een poes. Vrijdagmorgen reed mej. de Vaan door de Meliestraat. Ter hoogte van mej. Jansen liep een poes de weg over en kwam juist voor het voorwiel van mej. de Vaan. Deze tuimelde van de fiets met het noodlottig gevolg dat zij een zware hersenschudding, een gebroken duim en inwendige kneuzingen opliep. Toegeschoten hulp bracht haar bij mej. Jansen binnen, waarna dokter Martens werd gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en achtte overbrenging naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch noodzakelijk. Haar toestand is heden tamelijk goed. Motorrijder rijdt over een hond. Toen Zaterdagmiddag de heer Boelen uit Haarsteeg met zijn motor naar 's-Hertogenbosch reed, liep een hond nabij café Lammers alhier de weg over, juist voor de motor, met als ge volg dat Boelen met motor en al over de straat slingerde. Gelukkig liep alles goed af. De heer Boe len had enkele schaafwonden. De motor was beschadigd. De hond bracht het er slechter af en was op slag dood. Uitvoering Toneelvereniging Vohlarding Zaterdag 14 en Zondag 15 Jan. geeft Volharding haar tweede uitvoering in café B. Oremans. Opgevoerd zal worden „Venijn", Toneelspel in drie bedrijven door A. Boere. Aanvang 8 uur pre cies. Voor Donateurs en verder als er plaatsruimte is voor het publiek. Het inleidingswoord van de schrijver geeft de inhoud van het stuk weer. Thuis uit Indië. Maandag arriveerde na een ver blijf van ruim drie jaar in Indo nesië, soldaat J. van der Heijden weer in zijn woonplaats. De buurt had een prachtige versiering aan gebracht en van alle huizen wap perde de driekleur. Des avonds bracht de buurt een zanghulde en werd door de leider namens heel de buurt een prachtige fiets aan geboden. Soldaat J. v. d. Heijden dankte op de eerste plaats Heren Geestelijken, de Edelacht^. Heer Burgemeester v. Hout, Mevr. van Hout, Kath. Thuisfront en in 't bijzonder geheel de buurt voor 't prachtige cadeau en de versiering. Een broer van soldaat van der Heijden dankte namens zijn ou ders allen die blijk van belang stelling gaven, zowel in Indië als bij zijn thuiskomst. Daarna gingen alle buurtbewoners soldaat v. d. j Heijden, zijn ouders en de 16 kin deren feliciteren met zijn behou den thuiskomst. Postduivenver. De Zwaluw. Op de gehouden vergadering van bovengenoemde vereniging, i welke tamelijk goed bezocht was, kwamen secretaris en penningm. met hun jaarverslagen. De finan ciële toestand van de vereniging was zeer gunstig. De penningm. kreeg een dankwoord van de voorzitter voor zijn zuinig beheer. Een kascomité werd benoemd, bestaande uit de heren A. van Oijen en J.v. Baardwijk. De ringen voor het nieuwe sei- zien zijn er en zullen de eerstvol gende vergadering worden uitge reikt, degenen die deze eerder no dig hebben, kunnen die bij de se cretaris, de heer J. Oosterwaal, afhalen. De tentoonstelling kwam 'Tni ter sprake en de voorzit ter dankte allen voor de mede werking en eveneens de schenkers van de ereprijzen. Van de rondvraag werd nogal druk gebruik gemaakt en de vra genstellers werden door de voor zitter bevredigend beantwoord. Na een dankwoord voor de trouwe opkomst werd deze gea nimeerde vergadering gesloten. Visclub De Hut. Zondag hield deze vereniging haar jaarvergadering in café Vis malen. De voorz. gaf een jaar overzicht en de secretris-penning- meester kwam met een jaarver slag. De financiële toestand van de vereniging was gunstig. De af tredende bestuursleden werden bij acclamatie herbenoemd. Het vis water werd aangehouden. Ook werd besproken om in de wielen vis te poten. Na behandeling van nog enkele punten sloot de voor zitter onder dankzegging deze vergadering. Benoeming. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier is met ingang van 1 Jan. benoemd dhr. A. v. Onzenoord uit R'veer. Jane Eyre. Zaterdagavond j.l. heeft de plaatselijke toneelvereniging „Het Clubke" voor de tweede maal in haar bestaan acte de présence gegeven in de zaal van de heer C. Nieuwenhuizen, die tot de laatste plaats was bezet. Wij kennen „Jane Eyre" in boekvorm, als film en als hoorspel. Vooral dit laatste maakte het stuk dus we] zeer actueel en bewijst daar mee de gelukkige keuze die Het Clubke gedaan heeft. Het stuk is wat men noemt „zwaar" en stelde daardoor de hoogste eisen aan de spelers en speelsters. Het pleit echter voor hen dat ze er zich schitterend doorheen hebben geslagen. Het publiek was a.h.w. in de ban van hun spel, ook mede door de boeiende taferelen die we te zien kregen. Een lust voor het oog waren de schitterente costuums, (hoepelrokken enz. uit Engeland, rond 1850) en het stemmige de cor. Zonder de andere spelers te kort te doen zij het mij vergund enkele glansrollen te bespreken. Vooreerst de hoofdrolvertolkster mej. D. v. d. Waals. Zij speelde zeer beheerst, was uitermate rol vast. Zij was inderdaad de ver persoonlijking van de ernst, be scheidenheid en vastberadenheid. Verder speelde H. v. d. Waals een zeer goede rol. Hij heeft het karakter van Mr. Rochester goed doen uitkomen. Eerst de strenge barse, later de gebroken blinde Rochester. Een openbaring was het spel van mej. G. Konings als Mrs. Fairfax. De waardigheid en voor naamheid straalden ons uit haar spel tegemoet. Zij domineerdt als huishoudster, zonder echter hin derlijk op de voorgrond te tre den. Later als meid had zij het minder moeilijk en deze rol werd door haar dan ook voortreffelijk gespeeld. Mrs. Adèle (mej. L. v. Beek) had o.i. iets uibundiger kunnen zijn, maar werd zeer aardig ge speeld. G. Knaap, eers als kolo nel, later als Sir John had even eens een goede opvatting van zijn rol. Zijn zware imponerende stem dwong naar hem te luisteren. Mej. M. Konings slaagde er zeer goed in om in haar de ar rogante schoonheid Mrs. Blanche te doen zien. Van de overige rol len moeten we nog noemen Mary (mej. P. Barel), de huis knecht (W. v. d. Made), de do minee (A. Barel), die ons even aan de kansel deed denken, die alle goed werden vertolkt. Behoudens enkele technische tekortkomingen (b.v. de maan kwam te laat op en het licht ging 1 maal niet op tijd uit) kunnen we zeggen dat de opvoe ring zeer geslaagd is. Wij hopen hen nog meer te zien. Burgerlijke Stand. GeborenCornelis Johannes z. v. Adrianus Maria Lensvelt en Johanna Jacoba de Kooij. Pe trus z. v. Lambertus Wilhelmus Henskens en Henrica Mimpèn. Margaretha Anna Petronella d. v. Emile Henri van der Belt en Henrica Mathilda v. Woensel. GehuwdJohannes Andreas Bogaerts en Johanna Elisabeth Maria Zijlmans. Slotvergadering der Winkelactie Drunen-Elshout. Een Winkeliersvereniging opgericht. Maandagavond waren wij in Elshout getuige van de oprichting van een Winkeliersvereniging Drunen—Elshout. Op een slotvergaderng van de winkelactie, die van 19 Novem ber tot 5 December 1949 werd gehouden, sprak de Edelachtbare heer burgemeester Snels, wiens bezielend woord de winkeliers er toe bracht om over te gaan tot de oprichting van een winkeliers vereniging. Op deze vergadering bracht de secretaris, de heer K. v. Dun. verslag uit over de algemene gang van zaken, alsook over het financiëel beleid. Het financiëel verslag sloot met een batig saldo van pl.m. 600.—. Om pl.m. 8 uur opende de voorzitter van het actie-comité, de heer Th. Wagemakers, de ver gadering met een algemeen wel komstwoord en gaf direct het woord aan de secretaris de heer K. van Dun. Volgens het uitgebracht ver slag telde de actie 85 deelnemers. In totaal werden 126.400 bonnen uitgereikt en voor 1200.— aan geldprijzen verloot. Het batig saldo bedroeg pl.m. 600.—. Met hartelijke woorcJfen dankte de voorzitter de secretaris voor het vele werk, in dienst der mid denstandszaak verricht. En niet beter dan nu na de actie kon men pas waarderen het voorstel van burgemeester Snels om buiten de middenstanders en deelnemers om een secretaris te benoemen. Het vele werk zou nooit door een onzer, aldus spr. kunnen wor den verzet en afgezien nog daar van, was het toch nog goed om dat het nu niet nodig was dat een deelnemer zich direct met een an der behoefde te bemoeien. Spre ker gaf ook gaarne het woord aan de promotor van deze actie, de Edelachtbare heer burgemees ter Snels. Nu burgemeester Snels voor de tweede maal voor een vergade ring van middenstanders stond, welke gehouden werd in het ka der van deze winkelactie, zeide spr. hier te staan met een zekere trots. Bij het einde van deze ac tie was, aldus spr., de vraag als

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2