l Wijde WereldJ Waalwijkse en Langstraatse Courant Gemeenteraad Waalwijk UIT DE De „Surriento" passagiers hadden een strop HET HOF TE GIERSBERGEN Behouden terug in het vaderland maar Prae-adviezen MAANDAG 16 JAN. 1950 Uitgever Waalwijfcse Stoomdrukke*!! antoon tdelen Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 6 Abonnement 13 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". COMMUNISTEN LANDDEN^ OP HAINAN. De oorlog tussen Nationalisten en Communis ten in China is in een nieuw stadium gekomen. Mao Tse Tung schijnt de strijd werkelijk niet op te willen geven voor hij 't hele Chinese grond gebied in handen heeft. Na het vasteland is nu het eerste eiland aan de beurtvorige week landden afdelingen van hei. Chinese communis tische leger op de Noordwestkust van het eiland Hainan. En ondertussen 2iet de wereld nog steeds werkeloos toe hoe. een van de grootste rijken ter wereld ten prooi valt aan de rode macht. De agressie van buiten af was al voorbereid door gueril- lastrijders, die aan de West kant van Hainan een kust strook van 50 km. lengte had den bezet. Toen de andere troepen landden konden zij direct contact maken met de ze guerilla's. Bij de landing was er geen tegenstand van de Nationalisten. Generalissimus Tsjang Kaj Sjek is naar Hainan vertrok ken om de verdediging te or ganiseren en het moreel van de troepen te versterken. On dertussen hebben de nationa listen bommen geworpen op Kanton en Sjanghai, waar ze volgens hun zeggen enkele schepen tot zinken hebben gebracht. Ook blijven ze de door de communisten bezette havens blokkeren, met gevaar op verdere incidenten, zoals de beschieting van het Ame rikaanse schip „Flying Ar row" er een was. De republikeinse senator Taft blijft aandringen op hulp aan Formosa. Hij beschuldig de er het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse za ken van dat het de wensen van het Congres inzake China en Formosa negeert. In de Se naat hield hij een felle rede voor de hulpverlening en liet zich hierin geringschattend uit over het argument dat hulpverlening aan Formosa tot oorlog met Rusland zou leiden. Taft meende dat het voldoende zou zijn als de Amerikaanse schepen aan de communisten duidelijk maak ten dat er geen troepensche pen van het vasteland naar Formosa zouden worden door gelaten. Volgens hem had de Nationalistische regering en kele jaren geleden het com munisme in China tot staan kunnen brengen, als zij toen de juiste hulp had ontvangen. Maar ondertussen gebeurt er niets, behalve dat de com munisten hun gebied steeds verder uitbreiden en ook di plomatiek hoe langer hoe vaster in het zadel komen te zitten. Er is zelfs al sprake van dat Nederland rood Chi na zol erkennen, al zal het van te voren nauw overleg moeten plegen met Indonesië. In ieder geval is de Neder landse gezant bij de nationa listische regering al terugge roepen, omdat de regering van mening was dat het ver der aanblijven onder een niet erkend bewind een vreemd soortige figuur zou scheppen. De gezant verklaarde dat men de huidige toestand in China zo realistisch mogelijk moet bekijken. En dan gaat het na tuurlijk weer over economi sche belangen. Op de conferentie van de vertegenwoordigers van het Britse gemenebest te Colom bo heeft de Britse Commis saris-generaal voor Zuid-Oost- Azië, Mac Donald, in een rap port een dringend beroep ge daan op het gemenebest bij de berekening van de weer slag van de communistische overwinning in China op Zuid-Oost Azië met de ergste mogelijkheden rekening te houden. Hij zou speciaal In- do-China, Siam en Birma als de direct meest kwetsbare landen voor communistische infiltratie genoemd hebben, wat heus niet zo'n wonder zou zijn. Zaterdag is deze con ferentie gesloten. VERTROUWEN IN EYSKENS. De Belgische Kamer heeft met 125 tegen 74 stemmen haar vertrouwen uitgespro ken in de regering-Eyskens. De motie werd ingediend door C.V.P. en liberalen, naar aan leiding van het debat dat Woensdag werd gehouden over de effecten-schandalen en waarbij de eerste minister betrokken zou zijn geweest. De socialisten en communis ten (in één schuitje varende) namen deze gelegenheid te baat om te trachten de C.V.P in discrediet te brengen en de regering te doen struike len, dit natuurlijk allemaal met op de achtergrond de ko ningskwestie, waarin de so cialisten zo'n verheven rol spelen. Deze keer echter kre gen ze de liberalen niet mee. Het debat over de konings kwestie, dat enkele weken zal duren, werd na de inter pellatie voortgezet. De libe raal Lefèbvre zei dat hij de goede bedoeling van de ko ning nooit in twijfel had ge trokken en dat hij zijn eer on aangetast beschouwde. Maar hij vond dat de koning zijn prestige had verloren door vier jaar lang tegen het ad vies van zijn ministers in te handelen. Wel was hij er van overtuigd dat de koning bij de volksstemming de vereiste meerderheid zou halen, maar hij meende dat de koning dan toch niet meer de onbetwist bare arbiter zou kunnen zijn. Daarom verklaarde Lefèbvre dat troonsafstand de enige op lossing zou zijn. Dit was ko ren op de molen van socialis ten en communisten en daar om juichten ze met een deel van de liberalen deze woor den toe. Zo handelt men in België in 1950 tegenover een koning. OPHEFFING VAN DEELSTATEN OP JAVA. De centrale regering van de V.S.I. heeft bekend gemaakt dat zij de macht heeft over genomen in de deelstaat Oost- .Java. De inwendige verdeeld heid op Oost-Java heeft vol gens een officiële woordvoer der tot deze „noodmaatregel" aanleiding gegeven. De minis ter van binnenlandse zaken, Anak Agung, heeft een wets ontwerp ingediend om de deelstaten Oost-Java en Pa- sundan legaal te ontbinden. Het wetsontwerp zal worden voorgelegd aan het parle ment, dat naar officieel werd medegedeeld, begin Februari bijeenkomt. Het parlement van Madura heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd dat de V.S.I. van federale staat moet worden opgevormd tot een heidsstaat. De negara's moe ten worden opgeheven. Op Madura zelf wordt een voor bereidingscomité gevormd, dat in Djakarta besprekingen zal voeren. OPHEFFING BOYCOT VAN SPANJE? De Verenigde Staten zou den bereid zijn zich aan te sluiten bij een stap in de Ver enigde Naties om een einde te maken aan de diplomatie ke boycot van het Spanje van Franco. Deze boycot geldt nu al vanaf 12 December 1946 toen in de U.N.O. een resolu tie werd aangenomen tot te rugroeping van de gezanten der U.N.O.-leden „totdat een nieuwe aanvaardbare rege ring in Spanje is gevormd". Als dit de meest grootse daad van de V.N. is geweest in de afgelopen jaren, dan is het te- sultaat toch maar mager. Ten eerste heeft de resolutie niet aan haar doel beantwoord, want nog steeds is Franc0 de baas in Spanje en vervolgens kan men zich afvragen of Franco nu het enige onaan vaardbare regiem is in de we reld en waarom juist tegen hem deze actie moest worden gevoerd. Is het regiem in Rusland c.s. soms wel aan vaardbaar Toch speelt dit land in dergelijke kwesties steeds de eerste viool. In ieder geval schijnt Engeland in Mao Tse Tung meer te zien dan in Franco, want met de eerste heeft het onlangs diplomatie ke betrekkingen aangeknoopt, tegenover de laatste schijnt het dat niet van plan te zijn, want een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaar de dat Engeland zich houdt aan de resolutie van Decem ber 1946. Zou er in Spanje niet zoveel te halen zijn als in China BRITSE DUIKBOOT GEZONKEN. de In de monding van de Theems is Donderdagavond de Britse duikboot „Trucu lent" door een Zweeds vracht schip geramd en practisch onmiddellijk gezonken. De duikboot had 76 man aan boord. Vijf bevonden zich op het ogenblik van het ongeluk in de commandotoren en konden daardoor naar de op pervlakte ontsnappen. Ze werden opgepikt door het Nederl. stoomschip „Almdijk" van de Holland-Amerika lijn. In de loop van Vrijdag wer den nog 9 personen gered, terwijl 3 lijken werden ge borgen. De „Truculent" was op een oefentocht en alle schepen in het gebied van de Theems waren daarvan op de hoogte gesteld. Op het moment van de aanvaring echter hing er een dikke mist. De ramp ge beurde om 9 uur Nederlandse tijd. Onmiddellijk voeren reddingsboten uit om te trachten hulp-te bieden. Men hoopte de duikboot te lichten voor de zuurstof zou ver bruikt zijn, waardoor het mis schien mogelijk zou zijn de bemanning nog te redden. DE KONINGIN NAAR SANKT ANTON. H. M. de Koningin hoopt, als de omstandigheden het toelaten, in de tweede helft van Februari naar Sankt An ton in de Oostenrijkse Alpen te vertrekken, om daar met de drie oudste prinsesjes en kele weken vacantie door te brengen. Vorig jaar moest Hare Majesteit na een kort verblijf naar Nederland te- rgkeren wegens politieke omstandigheden. Prinses Ma rijke zal gedurende de afwe zigheid van de Koningin bij Prinses Wilhelmina op Het Loo logeren. TRUCULENT 65 van 80 opvarenden om het leven gekomen. Er bestaat geen hoop meer op de redding der 55 nog vermisten van de gezonken Britse onder zeeër „Truculentaldus een be kendmaking, die de Britse admi raliteit Vrijdagavond uitgaf. Vijf tien mannen hebben de ramp overleefd: de vijf die door de Alm dijk werden gered, negen, die de Divina aan boord nam en één, die door een reddingsboot werd opgepikt na uren in het water te hebben gedreven. Tien doden zijn geborgen. Bovendien is de ramp aanleiding geworden tot een vliegtuigongeluk, waarbij vijf mensen om het leven kwamen. De totale dodenlijst bevat dus ze ventig namen. Aan boord van de Truculent bevonden zich, naar de admiraliteit pas Vrijdagavond me dedeelde tachtig man. Aan boord van de Divina werden geen ver liezen geleden. De Zweedse kust vaarder is voorlopig in beslag ge nomen. Zaterdag zal het onder zoek over de aanvaring worden geopend. ZENDERSLUITING OPGEHEVEN. Met ingang van heden Maan dag zal de zendersluiting, ter be sparing van electriciteit, worden opgeheven. De onderbrekingen van de radio-uitzendingen tussen half acht en half negen des mor gens, en half vijf en half zes des middags zullen komen te verval len. De programma-punten, welke tijdens de zendersluiting zijn ge schrapt, zullen weer worden op genomen. Ook de verschuivingen in het radio-programma zullen on gedaan worden gemaakt. MALIK LIEP WEER WEG. De Veiligheidsraad heeft met drie tegen zes stemmen en twee onthoudingen de Russische reso lutie tot uitsluiting van de Chi nese nationalistische gedelegeer den verworpen. Zuidslavië en In dia steunden de Sovjet-Unie: Frankrijk, Egypte, Ecuador, Chi na, de Verenigde Staten en Cuba stemden tegen en Engeland en Noorwegen onthielden zich van stemming. Voordat Malik op nieuw de zitting verliet, verklaar de hij, dat hij niet in de Raad zal terugkeren, zolang het bewind van Peking er niet is vertegenwoor digd en ook geen beslissingen zal erkennen, die tijdens zijn afwezig heid worden genomen. BABY IN WIEG VERBRAND. Terwijl de moeder even afwe zig was, heeft Donderdagmiddag in de woning van de landarbeider Van der Werf uit de wijk Hoorn onder Alphen aan de Rijn een droogrekje waaraan wat wasgoed hing en dat bij de kachel was ge plaatst, vlam gevat. Het vuur sloeg over op de wieg, waarin een kindje van vijf maanden sliep met het gevolg, dat de baby in de vlammen omkwam. Twee andere kinderen van drie en vier jaar, die zich eveneens in de ka mer bevonden, geraakten door de rook bewusteloos. De brand kon door omwonenden worden ge blust. Een medicus heeft de beide andere kinderen weer tot bewust zijn gebracht. ROOFOVERVAL IN AMSTERDAM. Juwelier ernstig gewond. Donderdagavond omstreeks kwart over elf is in Amsterdam i wederom een roofoverval ge- pleegd op een juwelier, die zijn zaak heeft op de hoek van de Pieter de Hooghstraat en de Honthorststraat. 3 December j.l. was deze zelfde juwelier overval len. De daders hebben gister avond de man opgewacht. Toen hij per rijwiel om goed elf uur thuiskwam -en zijn zaak geopend had om zijn fiets er in te plaat sen, hebben ze hem met een ijze ren voorwerp neergeslagen. Hoe wel dc klap ernstig aankwam was de juwelier nog zover bij zinnen, dat hij luidkeels om hulp kon roepen. Onmiddellijk schoten bur- t gers toe en de daders vluchtten. BRAND TE DAVENPORT WERD GESTICHT DOOR PATIËNTE. Een 22-jarige patiënte van de in vlammen opgegane vleugel van het krankzinnigengesticht te Da venport, waarin vrouwelijke gees teszieken waren ondergebracht, heeft bekend in haar kamer de brand te hebben gesticht, daar door 44 medepatiënten en een verpleegster om het leven zijn ge komen. REDDINGSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Lancaster bommenwerper, met 5 man aan boord, die tegen middernacht van het vliegveld Kinloss was opgestegen om dui kers op te halen uit Rosyth, die zouden gaan zoeken naar overle venden van de „Truculent", is vlak na de start verongelukt. Men hoopt intussen dat de ter plaatse aanwezige duikers via het j schadigd gedeelte van dc duik boot naar binnen zullen kunnen komen. KONINGIN ONTVANGT PATER C. MEUWESE. Hare Majesteit de Koningin heeft Zaterdag Pater C. Meuwe- se M.S.C., ontdekker van de Ju- liana-rivier en de doodskopstam- men op Ned. Nieuw-Guinea, in particuliere audiëntie ontvangen. Pater Meuwese heeft Hare Ma jesteit een album met foto's van gebied en bevolking, door hem ontdekt, overhandigd. 14-JARIGE JONGEN ALLEEN NOORDZEE OP. R.A.F.-bommenwerpers zoeken momenteel de Noordzee af naar een avontuurlijke jongen van 14 jaar, die met een vijftig voet lan ge vissersboot, welke gewoonlijk een bemanning van zes koppen telt, zee heeft gekozen. Alle posten langs de Noordzee benevens die in Frankrijk en in Noorwegen hebben een waar schuwing ontvangen uit te zien naar de boot, de „Girl Jean" met haar avontuurlijke 14-jarige schip per John Guthrie. Het scheepje is intussen door vissers op zee aangetroffen. De jongen was geheel uitgeput. niemand nog noemenswaardig te eten kreeg, en dat het verzoek te kennen werd gegeven weer terug aan boord te mogen. Rond 1 uur kwamen er 500 broodjes voor 900 personen en bijna was politiehulp nodig om een chaotische paniek te voorkomen. De leiding echier, die spontaan aan boord gegroeid was wist een totale verwarring onder de menigte te voorkomen. Eerst in de loop van de avond kreeg men een lunchpakket en was het ergste geleden, hoewel de in houd niet bepaald groots genoemd kon worden. Overtuigend bewijs. In Marseille werd een onder zoek ingesteld bij de firma in Ne derland. Men wilde weten, waar men aan toe was. In Marseille werd een onder zoek ingesteld bij de firma in Ne derland. Men wilde weten, waar men aan toe was. Deze firma heeft gewezen op de verschillen die bestaan tussen de accomodatie op buitenlandse en op Nederlandse schepen. De chaos aan boord van de Surrien- to wijt men aan het feit, dat dit schip een dag te laat vanuit Aus tralië Indonesië bereikte en dat de bemanning geen kans meer zag, de indeling der hutten te re gelen. De groep repatrianten meent echter wel degelijk een argument tot protestaantekening te bezitten in de duidelijk bewezen ontsten tenis van de tweede klas. Men heeft de beschikking over een scheepsplan, waarop deze niet blijkt voor te komen. En wanneer men in de tweede klas iets aan bood ter wassing, ontving men een corresponderend biljet waarop een 3 stond vermeld. En zo bezit men verschillende bewijzen. Men spreekt van oplichterij en eist een gemiddelde restitutie van 75 100 per persoon. Een speciale verslaggever van 't Brabants Nieuwsblad schrijft o.m. Gisterenavond tegen 5 uur ar riveerde te Roosendaal de tweede boottrein uit Marseille met onge veer 900 repatriërenden uit Indo nesië. De vreugde over de aan komst in Nederland bleek echter, bij ons bezoek aan de reizigers, in hoge mate getemperd door de herinnering aan de doorgestane ellende sinds het vertrek op 19 December, toen men met drie da gen vertraging scheep ging op de Italiaanse boot „Surriento". Aan boord bleek iedere accomodatie afwezig te zijn en men verwijt de Rotterdamse firm Mülled en Co., de organisator van deze reis, dat zij niet in staat is tot een derge lijke onderneming. Hoewel voor de tweede klas passagebiljetten waren verkocht, heeft men de be wijzen in handen, dat op de „Sur riento" geen tweede klas bestaat. Men ziet hierin een minder fraaie handelwijze en handtekeningen zijn verzameld voor een protest actie, waarbij restitutie geëist zal worden. Indien geen minnelijke schikking getroffen wordt, volgt onherroepelijk een proces. Tijdens de bootreis kregen ver schillende opvarenden, die twee de klasse hadden geboekt en on dergebracht waren in ruimten, die door onze zegslieden werden gekarakteriseerd als „verblijven voor landverhuizers de herhaal delijke verzekering, dat spoedig verbetering zou volgen. Die ver betering echter bleef uit. De hut ten waren overvol en men beleef de letterlijk een opluchting, wan neer iemand even naar buiten ging. Anderen sliepen naast de kisten of tegen de pilaren in de benedenverdiepingen, waar geen luchttoevoer bestond en de pa trijspoorten bij storm niet geslo ten konden worden, vooraleer de bemanning eindelijk de vriende lijkheid bezat aan de verzoeken gehoor te geven. En overal zatcr. daar de kakkerlakken, waartegen met kamfer het gevecht begonnen moest worden. Honger cn vitaminegebrek. Ook het eten, zo werd ons me degedeeld, was erbarmelijk. De keuken was volkomen Italiaans. Voornamelijk spaghetti en brood. Melk voor de jonge kinderen was niet aanwezig en de gevolgen bleven niet uit. Velen werden ziek en het vitaminengebrek had bij verschillende reizigers, die wij in de trein zagen, huidaandoenin gen tengevolge. Na het povere ontbijt was men gedwongen aan de scheensbar te gen betaling van 50 lire het stuk broodjes te kopen, om dc honger te stillen. Op deze wijze ver- j dween het boordgeld als water j tussen de vingers en nadien kon men verstrooing zoeken in de sa lon, die soms 850 personen moest herbergen, terwijl ze berekend was op 160. Of kon men terug naar de hutten, die onfrisser wer den naarmate iedere vorm van schoonmaak uitbleef. Al deze klachten gelden echter niet voor de passagiers va.i de eerste klas, waar de verzorging geheel anders was. Maar slechts 190 personen konden hiervan profiteren. Het zwaarst gedu peerd voelen zich die 200 opva renden, die geboekt hadden op een fictie. De niet bestaande tweede. Behandeld als landverhuizers. De bemanning was niet opge wassen tegen deze reuze-taak, hoewel ze haar best deed. Ellen dig was echter het gedrag van sommige leden van de equipage, die ten opzichte van de vrouwen, die zich aan boord bevonden, niet j de égards in acht namen, die op een Nederlands schip tot de fat soensplicht behoren. Ook dit droeg er toe bij de gemoederen nog heviger te beroeren. Niet zel den dreigden vechtpartijen uit te breken en iemand verklaarde ons, dat dit voor hem, samen met zijn echtgenote op verlofreis naar Ne derland, een reden was geweest tot teleurstelling, die hij op geen enkele vroegere reis had meege maakt. „Jullie mogen blij zijn uit Java weg te kunnen", werd hen bij alle protesten toegevoegd, als of men te doen had met een stel letje op de vlucht geslagen land verhuizers. Vol lof was men over het werk van de heren Akkerman en Van den Bogaard van Sociale Zaken', die zich ook aan boord bevonden en alles in het werk hadden ge steld om de toestanden dragelijker te maken. Ook de twee Rode Kruisverpleegsters, die zich in de trein bevonden, werden om hun zorgen buitengewoon geprezen. Zonder voedsel in Marseille. Onaangename ervaringen on dervond men ook in Marseille. Twee vertegenwoordigers van de firma Miiller Co. hadden ver zekerd dat de boottrein klaar zou staan. Op de vraag van de Com mandant van de „Surriento' of het nog nodig was een warme maaltijd voor allen te bereiden, gaven zij de onnodigheid hiervan te kennen. De trein zou er staan om kwart voor acht. Om tien minuten voor vier reed hij voor. Dit had tot droevig resultaat, dat er na het ontbijt op het schip, Reeds enige malen is in dit blad hierover gesproken, als zijnde een uithof van het nonnenklooster Ter Kameren bij Brussel. We hebben in deze artikelen gezien, dat deze uithof reeds vermeld wordt in 1387 bij een leenbrief van Johan na, hertogin van Brabant. Drs. Willekens gaat hierna nog verder in op deze geschiedenis en spreekt van Giersbergen in 1614 en 1649.. Een zeer belangrijke bijdrage voor deze streek. Inmiddels heeft de heer F. Smulders voor de heemkundige studiekring Helvoirt over het „Giersbergse Goed" nog verschillende aantekeningen kun nen vinden in het Oisterwijksc Schepenprotokol (310) fol. 37, waarvan Drs. Willekens een zeer beknopte beschrijving gaf, maar waarvan we U hieronder een vol ledig beeld geven aan de hand van de gedane ontdekking van de heer F. Smulders. Op de uithof bevonden zich dan in de jaren rond 1616 twee pachthoeven Ghiersbergen ge- noempt met landerijen gelegen on der Drunen, Udenhout, Heivoort en Cromvoirt, tussen Thomas Diercx van den Hoevel (spreek uit van den Heuvel) en Cornelis Andries Peters de Weirdt. Deze verdeling had plaats op 27 Mei 1616. De verdelers hadden deze goederen bij koop verkregen te genover de Cisterciënserinnen van de abdij Ter Kameren bij Brus sel. In deze verdelingsakte wordt verwezen naar de verkoop van deze goederen voor de Bossche schepenen. Thomas krijgt bij de verdeling de „Poorthoeve" met Cornelis „de Maijhoeve" met landerijen verder krijgt ieder de helft van de hei, wildernis en duinen. De beschrijving van de onder delen van Giersbergen volgen hierna bij de bespreking van de verkoopacte. Gemachtigd door de prokuratiebrieven onder de zege len van mevrouwe d'Abdisse, sustere Johanna de Penin, ook nemens 13 andere zusters van de abdij Ter Kameren (van 25 Au gustus 1614) treden opFloris de Cort, prior des convents van den Donck, Gillis van Linthout en Thomas van den Hoevel, rent meesters des goidshuijs van de Cameren. Zij hebben ook autho- risatie van twee Cisterciënser pre laten en van het generaal kapit tel van de Cisterciënserorde, als mede toestemming van heune doirluchtigste hoochheden als her togen van Brabant (n.l. Albrecht en Isabella). Als de hei tot ak kerland ontgonnen wordt, komt de tiend aan de abdij van Ter Kameren. De abdis had op Giers bergen eenen pretere oft heijhue- ders om alle vreemde beesten te schutten. (Dat was dus een soort veld- of boswachter). Het offici ële stuk van deze verpachting van de goederen te Giersbergen luidt als volgt „Declaratie hoe dat Margareet naegelaeten weduwe wijlen Tho- mac van den Hoevel heeft ver pacht seekere goederen (genbempt Giersbergen) over ettelijcke jae- ren in tweeën verdeljlt wesende als haer Margriet van den Hoe vel voorschr. voor de helft eigen lijk competerende wasdeselve consisterende in twee hoeven met haere toebehoorten aen Peeter Peeters Andriessens de Culjper voor d'een helft, ende kinderen Arioens Jan Wauters Jan en de Hendrik voor het andere helft onder condice deselve voorgehou den dewelke onder deselve con ditie gelooft hebben dese pach- tinge te aenwirden voor eéne ter mijn van ses jaeren d'een d'ander sonder middel volgende Is nu half maart in 't jaer duysend ses hon derd sesseveertich beginnende ende wederom me ter exspiratie van deze pachtinghe te laeten, of te met voordere conventie te be houden voor de somme van hon- dert ende vijftich carolus guldens iegelijck naar rate staende sijn contingent te betaelen jaer voor jaer sonder daerop van de pach ters eynigen lasten 't zij ordinaris ofte extra ordinaris van den dor- pe van Drunenen, waer onder het voorser sorteerende gedreven te worden ende in teecken der waer- heyt van alsoo gepasseert te we zen is dit door dc pachteresse on derteekent ende met het merek van deselve pachtrs op heden den 26 April 1646." Margriet van den Hoevel. Zoals we reeds eerder over de ze uithof schreven, behoorde Giersbergen toe als uithof aan de abdij Ter Kameren bij Brussel. Vandaar uit dan ook werd deze uithof bestuurd en bestond er dus gen enkel verband met de nabu rige Cisterciënserkloosters Mariën- kroon te Heusden en Mariëndonk te Elshout. Op het einde van de zestiende en begin van de zeven tiende eeuw, toen de tijden voor de kloosters steeds moeilijker wer den met het opkomende Protes tantisme, heeft de abdis Van Ter Kameren ongetwijfeld de hulp van de prior van Mariëndonk inge roepen, opdat deze mede de be langen van dit uithof voor haar zou behartigen. Dit zien we dan ook gebeuren, zoals boven ver meld, in het jaar 1614. Zo is Giersbergen dan enige eeuwen in het bezit geweest van de Cisterciënsers, zoals we dan in deze geschreven artikelen heb ben kunnen lezen. Nr. 251. Toepassing art. 55 en 101 L.O.-wet 1920. Door de Raad moet inge volge art. 55bis der Lager-Onder- wijswet 1920 jaarlijks vóór 1 Maart worden bepaald het bedrag, dat per leerling voor de openba re scholen voor gewoon, voort gezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs in dat jaar wordt be schikbaar gesteld ter bestrijding van de kosten van exploitatie dier scholen. De enige openbare lagere school onzer gemeente is ondergebracht in een oud gebouw, waarvan slechts een klein gedeelte (2 lo kalen) voor die school in gebruik zijn. De onderhoudskosten zijn daardoor per leerling abnormaal hoog, waarom wij het gewenst achten aan de Minister toepassing van art. 55quater der wet aan te vragen, evenals voor het jaar '49 is geschied krachtens Uw besluit van 27 Januari 1949. Doordat het gebouw der school in bedoelde bijzondere omsttandigheden ver keert, zou de gemeente anders ge noodzaakt zijn, om teneinde de met de kosten der school cor responderende exploitatie-vergoe ding voor de bijzondere lagere scholen niet tot een abnormaal hoog bedrag op te voeren of- wel de onderhoudskosten van het gebouw onverantwoord laag te houden, ofwel de overige kosten van de school (van boeken o.a.) te zeer te drukken, ofwel beide maatregelen toe te passen, het geen niet verantwoord is. Omtrent de vaststelling van de vergoeding voor de bijzondere scholen voor 1950 zij nu het vol gende medegedeeld. Volgens de richtlijnen van de Inspecteur van het L. O. zou de vergoeding voor een normale (5- klassige) school voor gewoon la ger onderwijs (g.l.o.) komen op 19.30 per leerling, voor onze 2-klassige openbare school op 23.89 per leerling en voor de

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5