Waalwijkse en Langsiraaise Courant Oiaft dw&inanioAeK Begroting Waalwijk 1950. ZEVEN JAAR. KOFFIE. antoon tielen SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. STERK GESTEGEN ZUIVEL-EXPORT. HOOFDPIJN ?<- AFGELEVERDE TABAKSPRODUCTEN. VRIJDAG 20 JANUARI 1950 Uitgeve-i tVaa!wI5kse Stoomdrukkerij hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HEI ZUIDEN '■x - - 72e JAARGANG No. 7 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. TEL.-ADRES „ECHO". Men hoeft maar het verslag over welke vergadering ook te lezen om te constateren dat er iets hapert. Neem een vereniging als Waalwijks Be lang, de K.V.P. of het Wit- Gele Kruis, elk met een heel verschillend karakter, het is steeds hetzelfde. Op de na jaarsvergadering van Waal wijks Belang was nog geen tien procent van de leden aanwezig, op de onlangs ge houden algemene vergadering van het Wit-Gele Kruis in Waalwijk was er, behalve be stuur en pers, één lid, en met de K.V.P. is het al niet veel beter gesteld. Waalwijk is geen uitzondering, de klacht is algemeen. Waaraan ligt dat toch Als iemand op een vergadering wordt verwacht, krijgt hij een uitnodiging thuis, hetzij per soonlijk, hetzij per bekend making. Maar wat doet het gros van de mensen Men ziet die uitnodiging, leest ze eventueel, en kijkt er verder niet naar om. Het wordt ge woon vergeten. Had men ech ter de bedoeling om het te onthouden, het zou niet ver geten worden. We kunnen hieruit dus be sluiten dat de belangstelling voor vergaderingen over het algemeen niet erg groot is. Maar daarmee zijn we er niet. Eenmaal dit vastgesteld die nen we na te gaan welke er dé oorzaken van zijn en hoe er verbetering in gebracht zou kunnen worden. Dat is wer kelijk niet gemakkelijk. Wie bedenkt met hoeveel ijver di verse besturen vergaderingen voorbereiden, hoeveel moeite zij zich geven om de leden te overtuigen van de noodzake lijkheid hunner aanwezigheid en daar dan tegenover stelt hoe pover resultaat de vele oproepen opleveren, zou tot de bevinding moeten komen dat er ernstige redenen be staan voor de afzijdigheid van zovelen. Zijn de mensen vergadering-moe Men praat tegenwoordig zo graag over moeheid, alsof de mensheid op haar laatste benen zou lo pen. Wie zou het echter kun nen geloven als men ziet met hoeveel enthousiasme de mas sa zich werpt op allerlei futi liteiten, op vermaak, afbre kende critiek en dergelijke zaken meer. De voornaamste oorzaak lijkt ons dan ook niet dat de mensen moe zijn, maar dat ze het moe zijn. De ijver is verkeerd gericht. We leven nog steeds (hoe lang al niet?) in een malaise. We worden tegen onze wil al zoveel be zig gehouden door ernstige zaken, waarom zouden we daar onze vrije tijd ook nog aan besteden We zoeken ontspanning. En toch, zou het niet meer waard zijn wat po sitiever te handelen, m.a.w. mee te helpen aan de opbouw van iets goeds in plaats van een negatieve houding aan te nemen laat de zaak maar waaien Dat wil uiteraard niet zeggen dat iedereen op elke vergadering het woord moet voeren. Maar men kan door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling geven, men kan buiten de vergade ring ijveren voor zijn vereni ging, partij of bond. Men be hoort dan echter op de hoog te te zijn. Tenslotte kan ieder een die wensen of ideeën heeft, deze naar voren bren gen. Hebben ze waarde dan zal ieder bestuur er rekening mee houden. Een armzalig lidmaatschap dat zich enkel uit in het betalen van de con tributie en het bijwonen van een feestavond Nog over twee andeie oor zaken van het slechte verga- deringbezoek willen wij iets zeggen. Velen zien er blijk baar het belang niet van in. Met name wijzen we hier dan op het handjevol dat iedere keer de ontwikkelingsavon den van de K.A.B. volgt. "Nu hoeven wij daarover niet meer uit te weiden, we heb ben dat nog niet zo lang ge leden gedaan. Toch zij er nog eens de nadruk op gelegd dat de arbeiders in deze een droe vig figuur slaan. Het getuigt van een ont stellend gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel als ze geen gehoor geven aan de dringende aanmaningen die ook van hogerhand tot hen gericht worden. En als het niet van hen zelf komt, kan er niemand iets aan veranderen. Het lijkt er inderdaad dik wijls op dat het aan dove mansoren gezegd wordt. Voor andere organisaties geldt in meerdere of mindere mate hetzelfde. Tenslotte iets over de rege lingen. Wat dat betreft kun nen wij een zeer actueel voor beeld geven. Als er op een zelfde avond een vergadering is van de K.V.P.van de ver eniging van huiseigenaren en van de vereniging voor heem kunde, waar moet men dan heen gaan Velen zijn waar schijnlijk lid van twee of zelfs alle drie deze verenigingen. Men vraagt zich echter af, waarom pleegt men voor be langrijke bijeenkomsten geen overleg of steekt men zijn licht niet eens op over het geschikte tijdstip Bovenge noemd geval staat heus niet alleen. Wij koesteren niet de illusie dat de toestand nu plotseling zal verbeteren. Mochten wij met ons artikel bereiken dat deze of gene er eens over na dacht en er naar handelde, dan was er al wat gewonnen. Een oude kwaal geneest men nu eenmaal niet ineens. En dat deze erg diep zit, is al dik wijls gebleken. Het hierboven besproken euvel geldt in dezelfde mate voor vele plaatsen uit ons rayon. Prinses Margriet alweer ze ven jaarSchalks kijken de ogen van ons derde prin sesje u aan, hier ziet u haar in de tuin van het paleis Soestdijk. En eigenlijk staat u versteld dat dit konings kind reeds zo groot is Wat weten wij eigenlijk van dit meisje Ze is geboren in de moeilijkste tijd, toen ons vaderland in hoge nood ver keerde, ver weg van haar huis, in het vreemde Canada. Haar komst verwekte een golf van vreugde in het bezette ge- bied het nieuwe leven bracht hoop in vele harten. En toch duurde het nog twee jaar voor het vliegtuig met het prinselijk gezin op het bevrijde grondgebied landde. Nadien hebben wij veel vernomen over de bijdehan- dte Beatrix en de samen met haar opgroeiende Irene. Die twee schenen onafscheidelijk en Margriet werd alleen ge noemd als alle prinsesjes bij een waren. We mogen dan ook rustig verklappen, dat „Piet" de bescheidenste en misschien ook wel de gehoor zaamste telg is van onze ko ningin. Ook Margriet gaat nu op school bij Kees Boe- ke in Bilthoven. In haar vrije tijd dartelt zij het liefst door de uitge strekte tuinen van het paleis, zij rijdt ponny en zij boetseert bijna even mooi als haar oud ste zusje. En natuurlijk is ze ook wel eens een keertje stout Maar meer mogen wij hier niet verklappen Zeven jaareen flinke meid zo te zien. Leve ons jarige prin sesje RAPPORT DER BEGROTINGS COMMISSIE Post 133. Gemeentewerken. Het College van Burgemees- Ier en Wethouders stelt voor over te gaan tot de aanschaf fing van een moderne vuilnis auto met bijbehorende uni forme vuilnisemmers en voert hierbij aan, dat de in gebruik zijnde huisvuilauto versleten raakt en dat thans met de huidige personeels-bezetting regelmatig in overurén ge werkt moet worden. Of de aanschaffing van een nieuwe vuilnisauto noodzake lijk is kan de commissie niet beoordelen, maar zij vraagt zich toch af, indien die aan schaffing wenselijk is, of het dan noodzakelijk is een der gelijke kostbare wagen met bijbehorende emmers aan te schaffen. Het werk moge iets vlugger kunnen geschieden, toch zal het onderhoud van de emmers (een gedeelte immers blijft eigendom van de gemeente) ook tijd en geld kosten. Indien echter tot aanschaf fing van een dergelijke auto met emmers wordt overge gaan dan moet, meent de commissie, tegenover deze to tale uitgave toch worden ge raamd de ontvangst van het gedeelte der emmers dat wordt verkocht, alsmede de huur van die exemplaren, die tegen de jaarlijkse vergoeding van 1.per emmer, aan de inwoners beschikbaar worden gesteld. Deze ontvangsten heeft de commissie niet in de begro ting teruggevonden. Ook werd geen afschrijving op de nieuwe vuilnisauto ge raamd over 1950. Post 100. Gemeentewerken. (Uit te voeren werken ten laste van de kapitaaldienst van de gemeentebegroting). Voor het jaar 1949 was voor de post „Verbetering der kiosk op het raadhuisplein" ge raamd 1.500. Dit werk is in 1949 nog niet uitgevoerd, doch voor 1950 is voor deze post niets uitge trokken. Hieruit meent de commissie te mogen conclu deren, dat dit werk alsnog ten laste van de rekening 1949 zal worden uitgevoerd. Post 109. Gemeentewerken. Het aanleggen van een plantsoen langs de Burge meester v. d. Klokkenlaan. Een verfraaiing van de Burg. v. d. Klokkenlaan en Floris V-laan, door verbete ring en verandering van de sloten, is zeer zeker toe te juichen. De vraag blijft dan echter of met dit werk het grootste euvel verholpen is, namelijk Is „de ondragelijke stank" verdwenen In deze sloten komen im mers enkele riolen uit. De commissie mist een post voor de verbetering van de spoorweg-overgang Stations- straat-St. Antoniusstraat. Het zal de Raad bekend zijn dat dit een drukke en zeer smalle overgang is. Te overwegen zou zijn om in overleg met de Ned. Spoorwegen deze over weg te verbreden, zodat de trottoirs konden worden door getrokken en de voetgangers na opening van de overweg niet meer genoodzaakt zou den zijn zich tussen het ande re verkeer op de rijweg te begeven. Deze kwestie zal nog drin gender worden naarmate het doorgaande verkeer meer langs de spoorlijn zal plaats hebben. Post 532. Kapitaaldienst. (Dienstauto voor de gemeen- te-politie). De commissie heeft zich af gevraagd, waarom het Colle ge van Burgemeester en Wet houders deze post pro memo rie heeft opgenomen, terwijl de wenselijkheid voor ver schillende doeleinden wordt aangevoerd. De commissie zou gaarne zien, dat zo spoedig mogelijk tot aanschaffing van bedoelde dienstauto werd overgegaan, ofwel getracht wordt de ver gunning tot de aanschaffing te verkrijgen. Straataanleg. Ook bij enkele der vorige begrotingen is door de begro tingscommissie de wenselijk heid van straataanzetten in alle gedeelten der gemeente voorgesteld. Tot heden was er vrijwel alleen maar sprake van de houw van woningwet-wonin gen. Thans schrijft het College van Burgemeester en Wet houders in het voorwoord van de Memorie van Toelichting dat zij hoopt dat, in verband met de soepelere regeling be treffende bouwvolume, het oarticulier initiatief op dit terrein ook niet achterwege zal blijven. Maar dan zullen de parti culieren ook de gelegenheid moeten hebben in dat gedeel te der gemeente te gaan bou wen, dat zij zich wensen. En daartoe zal nodig zijn, dat in overeenstemming met het uitbreidingsplan (waarvan een spoedige vaststelling dus wenselijk is) enkele straat- aanzetten worden gemaakt, zoals bijvoorbeeld vroeger is gedaan bij de aanleg van de Kerkstraat. Tenslotte meent de Com missie nog te mogen wijzen op de wenselijkheid en inge bruikname van verkeerslich ten voor het Hoekeinde en de kruispunten Markt en Be- soijensestraat-Grotestraat. Waalwijk, 13 Januari 1950. G. A. Duyvelaar. C. P. van den Hoven. A. G. Meijs. ANTWOORD-NOTA VAN B. EN IV. Naar aanleiding van het rapport van de Begrotings commissie 1950, waarbij wij U hierbij een afschrift doen toekomen, hebben wij de eer U 't volgende mede te delen Post 133. Gemeentewerken. Als redenen voor het aan schaffen van een nieuwe huis vuilauto zijn door ons inder daad aangevoerd de beide motieven door de commissie genoemd, doch bovendien de omstandigheid, dat de nieuwe wijk ten Oosten van de Put straat met de tegenwoordige outillage van de reinigings dienst niet bediend zou kun nen worden en wat o. i. van veel belang is, dat na de aanschaffing van de nieuwe, moderne huisvuilauto voor taan 2 maal per week huis vuil opgehaald kan worden en wel in de gehele gemeente. Vóór de oorlog was dit ge bruikelijk in het dichtst be bouwd gedeelte. Het is echter gewenst, zo niet noodzakelijk gebleken, hiertoe weder over te gaan, daar in het algemeen het huisvuil bij afvoer van slechts eenmaal per week een zodanige omvang aanneemt, dat aanschaffing van meer dan één vuilnisbak nodig is. Het gevolg daarvan is, dat tal rijke onhandige, zelfs on bruikbare vergaarbakken de straat „sieren". Dat het op halen daardoor met veel tijd verlies gepaard gaat, spreekt vanzelf. De ervaring elders heeft geleerd, dat het ophalen met een moderne wagen, doch dan tevens met gelijktijdige invoering van uniforme, aan de wageninstallatie aangepas te emmers, in een belangrijk kortere tijd mogelijk is. Het euvel van de onbruikbare en tevens ongewenste vuilnis bakken wordt daarmede tege lijk opgeheven. Wij denken hierbij b.v. nog aan het feit, dat niettegenstaande her haalde waarschuwingen er al tijd nog hier en daar open bakken geplaatst worden, waaruit de straatjeugd papier enz. over de straat smijt en waarin honden hun gading zoeken. Dat een moderne wagen een tamelijke uitgaaf vordert, moeten wij toegeven, doch daartegenover wordt dan ook een goede „service" geboden. De prijs van de emmers be hoeft voor niemand een be zwaar te zijn. Afbetaling met 1.per jaar geschiedt ook elders. De kosten van onder houd zullen o. i. gering zijn, daar de emmers door de niet te grote omvang en juist door de wijze van ledigen met be hulp van de speciale instal latie van de wagen weinig te lijden hebben. Daar de goedkeuring van de begroting vermoedelijk eerst over een paar maanden zal worden verkregen, waar na er nog wel enkele maan den levertijd gevergd zullen worden, hebben wij voor 1950 nog geen afschrijving op de kosten van de wagen uitge trokken en evenmin terugont vangsten van verkochte of in gebruik gegeven emmers. Wij moeten ons trouwens nog be raden op welke wijze en in welke vorm wij de daarvoor verschuldigde bedragen zul len innen. Na post 100 Gemeentewerken (Uit te voeren werken ten laste van de Kapitaaldienst der gemeentebegroting). Inderdaad is de verbetering van de kiosk op het raadhuis plein, waarvan de kosten op de dienst 1949 zijn geraamd, nog niet uitgevoerd. Door de talrijke grotere werken werd de gehele werkkracht en aan dacht van het personeel van gemeentewerken opgevor derd. Het ligt inderdaad in de bedoeling het werk nog ten laste van de dienst 1949 uit te voeren. Er is dan ook reeds in 1949 een plan opgemaakt en er is een deskundige ge raadpleegd op het gebied van acoustiek. Ook de geraamde onder houdskosten aan de kiosk in Baardwijk (zie kolom „1949" bij post 96 Gemeentewerken begroting voor 1950) zullen vóór de sluiting van de dienst 1949 worden afgewerkt. Post 109 Gemeentewerken. (Het aanleggen van een plantsoen langs Burg. v. d. Klokkenlaan en Floris V- laan). Het ligt in de bedoeling bij de uitvoering van dit werk tegelijk zodanige voorzienin gen te treffen met betrekking tot de riolering, dat de door de commissie bedoelde water lopen niet meer verontreinigd worden. De door de commis sie bedoelde aangelegenheid betreffende de verbreding van de spoorwegovergang Sta- tionsstraat-St. Antoniusstraat is indertijd al eens be sproken met de Nederland se Spoorwegen, echter zonder dat een resultaat bereikt is. Bij gelegenheid van de recon structie van de Parallelweg en de Burg. v. d. Klokken laan is wel het daar ter plaat se aanwezige brandspuithuisje afgebroken, waardoor een be hoorlijk uitzicht is verkre gen. Door bedoelde verbete ringen heeft de omgeving ter plaatse een o.i. behoorlijk aan zien gekregen, doch wij zijn met de commissie van mening dat de overweg te smal is. Wij willen aan de suggestie van de commissie gaarne aandacht schenken en zullen ons op nieuw tot de Ned. Spoorwe gen wenden. Post 532 (aanschaffing van een dienstauto voor de poli tie). Zoals in de toelichting bij deze post (zie blz. 5 van de politiebegroting bijlage 12) Zoals onze Haagse redac teur Vrijdag j.l. heeft gemeld, zal de koffiedistributie in No vember a.s. eindigen, d.w.z. daarna zal er in het geheel geen koffie meer te krijgen zijn en worden de Nederlan ders door bepaalde Haagse de- partements-bureaux geacht voortaan koffiesurrogaat te zullen drinken. Teneinde dit vooruitzicht nog aantrekkelij ker te maken dan het op zichzelf reeds is, wordt ons al bij voorbaat verzekerd, dat er geen grein echte koffie in dit surrogaat verwerkt zal wor den. Dit alles vanwege de Nederlandse deviezenpositie, die zodanig schijnt te zijn dat Nederland, in tegenstelling tot alle andere landen van de wereld, geen koffie meer kan kopen in Brazilië. Het feit, dat Nederland zich in dat od- zicht in een unieke uitzonde ringspositie gaat plaatsen, be rust blijkbaar op het besluit van enkele ambtelijke in stanties, die hebben uitge maakt, dat koffie niet be hoort tot de eerste levensbe hoeften. In alle andere lan den rekent men de koffie daar wel toe en aangezien er in Nederland veelal meer koffie placht en pleegt ge dronken te worden dan in an dere landen, is het een diep mysterie, op grond waarvan men nu in Den Haag ineens tot de tegenovergestelde con clusie is gekomen. In een pe riode, waarin van het Neder landse volk veel inspanning en ook offers gevraagd wor den, getuigt het niet van 'n bijzonder goed psychologisch inzicht het een van zijn eerste levensbehoeften te ontnemen. Als men er op uit is een kor zelige stemming te kweken, had men misschien nauwe lijks een beter middel kunnen bedenken. Het vreemde van de historie is echter, dat men zich blijkbaar voorstelt Ne derland, wat de koffie betreft, hermetisch te kunnen afslui ten van het buitenland, zulks notabene op een ogenblik, waarop men de grenzen rui mer gaat openstellen en al lerlei tariefmuren wil slech ten. In alle omringende lan den is koffie vrij van distri butie en overvloedig te koop. Het enige resultaat dat men dus bereiken zal is, dat er een bijzonder uitgebreide en le vendige zwarte handel in kof fie zal ontstaan en dat Neder land, dank zij deze verkeerd begrepen zuinigheid van Den Haag, twee of driemaal zoveel deviezen zal uitgeven voor koffie dan het zou behoeven te doen, wanneer men niet op de onzalige gedachte was ge komen het Nederlandse volk te verwijzen naar het koffie surrogaat op een ogenblik waarop men in Duitsland overal weer echte koffie drinkt. Dat kan allemaal wel heel economisch zijn, maar 't is volslagen irreëel. ml£L> j4*1 1JJ x (De Tijd) reeds is te kennen gegeven, ligt het inderdaad in de be doeling tot aanschaffing van een dienstauto voor de politie over te gaan. De besprekin gen van het Hoofd der politie met de desbetreffende rijks autoriteiten zijn evenwel niet beëindigd. Te Uwer oriënta tie zij medegedeeld, dat de- vergoeding van de kosten der politie door het rijk, waarom trent wij reeds het een en ander hebben medegedeeld in de Memorie van Toelichting bij de gemeentebegroting en wel bij de aanvang van de toelichting op Hst. III gewone dienst, geschiedt naar zekere maximum normen, welke het rijk daarvoor aanlegt. Het is» mede in verband daarmede, dat aanschaffing van een au to, welker kosten in een be trekkelijk klein aantal jaren dienen te worden afgeschre ven, tevoren overleg met de rijks-instanties noodzakelijk maakt. Aangezien het ons bekend is, dat de Burgemeester, als Hoofd van de politie, het ter zake wel met de commissie eens is, kan Uw Raad er zich van overtuigd houden, dat in deze gepaste voortvarendheid zal worden betracht. Straataanleg. Hetgeen de commissie te dezer zake schrijft, kan o. i. het beste ter sprake gebracht worden bij de voorbehande ling van het uitbreidingsplan. De bedoeling der commissie is ons wel duidelijk en wij willen in dit opzicht gaarne onze ingezetenen in alle delen der gemeente zoveel mogelijk terwille zijn. Een stelselmati ge bebouwing moet evenwel in de hand worden gewerkt en deze wordt gewaarborgd door het uitbreidingsplan, dat zodra mogelijk aan de orde gesteld zal worden. Wij stel len Uw Raad voor eventuele voorbesprekingen over dit on derwerp uit te stellen tot bij de behandeling van het uit breidingsplan, terwijl wij reeds thansde verzekering geven, dat wij met de deside rata der commissie zullen re kening houden zover als dit gemotiveerd, doch tevens mo gelijk is. Voor wat betreft de slot alinea van de nota der com missie (verkeerslichten) de len wij mede, dat dit onder werp, alsmede het gehele verkeersvraagstuk, in studie is. De Burgemeester, als Hoofd van de politie, is o.a. voor nemens bij de vervulling van vacatures in het gemeentelijk politiecorps ook aandacht te schenken aan ervaring en training van sollicitanten op het gebied van verkeersrege ling. Aan de door de commis sie genoemde verkeerspun ten zal bij de uitwerking van het vraagstuk aandacht wor den geschonken. Tenslotte menen wij niet te mogen nalaten de commissie dank te zeggen voor haar om vangrijke arbeid en consciën tieus werk. Burgemeester en Wet houders van Waalwijk. dezelfde periode van 1949 met een waarde van resp. 53 millioen en ruim 143 mil- lioen. De voornaamste afne mers waren België-Luxem- burg met rond 22.000 t. t.w.v. rond 55 millioen. Hierop volgde Engeland met rond 16.000 t. (circa 37 millioen). De uitvoer van volle gecon denseerde melk nam in ge noemde periode toe van rond 42.700 t. in 1948 tot rond 99.000 t. in 1949 met een waarde van resp. 52 mil lioen en 113 millioen. Hoe wel ook hierbij Engeland een belangrijke afnemer was met ruim 18.000 t., is hier de lijst van belangrijke afzetgebieden veel gevarieerder dan bij de twee eerstgenoemde produc- tengroepen. Het zijn vooral ook de tropen, waarheen de gecondenseerde melk zijn weg vindt. Tenslotte vervijfvoudigde zich de waarde van het uit gevoerde volle en magere melkpoeder. In 1948 ging n.l. circa 2800 t. over de grenzen tegen rond 22.700 t. in 1949 met een waarde van resp. rond 7 en rond 32 millioen. Engeland was hiervan met 10.513 t. de voornaamste af nemer. Vooruitzichten echter minder gunstig. Nu de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende de Zuivel-export in de eerste 11 maanden van 1949 ter be schikking staan, blijkt duide lijk, dat de export van zuivel producten zich in het afgelo pen jaar gunstig heeft ont wikkeld. Over dit tijdvak is aan zuivel- en melkproducten voor een waarde van ruim 489 millioen geëxporteerd, terwijl in het overeenkomsti ge tijdvak van 1948 voor 197 millioen aan deze artikelen werd uitgevoerd. Men mag derhalve verwachten, dat de zuivelexport, over het gehele iaar 1949 genomen, boven de 500 millioen zal komen, het geen naar waarde gerekend een verdubbeling betekent van de zuivelexport in 1948. De boterexport over de eer ste 11 maanden was, naar waarde gerekend, wel de be langrijkste de uitgevoerde tonnage steeg van ruim 19.000 ton over de eerste 11 maan den van 1948 tot ruim 48.000 ton in 1949. De uitvoer naar waarde steeg over dit tijdvak van ruim 82 millioen in 1948 tot ruim 197 millioen in 1949. Onze belangrijkste af nemers waren Engeland (16.555 t.,) Frankrijk (11000 t.) en BelgiëLuxemburg (10.600 t.) De cijfers voor de kaasex port over de eerste 11 maan den van 1949 geven eveneens een belangrijke vooruitgang te zien. Tegen ruim 20.200 t. over de genoemde periode in 1948 stond rond 56.700 t. in Mijnhard: Hoofdpijnpoeders. 45 ct MijnhardtHoofdpijntabletten.75ct Zo het afgelopen seizoen al gunstig is verlopen, de voor uitzichten van de zuivelexport kunnen niet onverdeeld gun stig worden geacht. Ons sterkste zuivelproduct, kaas, zal zich toch moeten weren, om de thans veroverde markt te behouden. De boterafzet zal tengevolge van de sterke bui tenlandse concurrentie labiel kunnen blijven. Voor de melkproducten schijnt de toekomst minder rooskleurig, daar o.a. de Amerikaanse re gering eind Oct. 1949 o. m. beschikte over een voorraad van 170.000 t. magere melk poeder van uitstekende kwa liteit. TILBURGS GEMEENTEBEGROTING. In een bespreking, welke vier avondvergaderingen vul de, heeft de gemeenteraad zich door de algemene be schouwingen over de begro ting heengewerkt. De wet houder van onderwijs, de heer G. Appels, stelde de bouw van een tweede ziekenhuis in de toekomst in het vooruit zicht. Een motie-Krügers, waarbij B. en W. werden uit genodigd om het subsidie aan het Brabants Orkest van on geveer 37.500 per jaar in te trekken, achtte hij onaan vaardbaar. De heer F. Hoo- gers, wethouder van sociale zaken, deelde mede dat voor gerepatrieerde militairen uit Indonesië volop werkgelegen heid is te vinden. De wethouder van finan ciën, de heer van Dullemen, noemde de huidige financiële situatie relatief vrij gunstig, al moest hij erkennen dat de laatste jaren te weinig was geïnvesteerd. Hij verwachtte echter dat de inkomsten in de naaste toekomst tamelijk con junctuurgevoelig zouden zijn, weshalve hij aandrong op een voorzichtig en zuinig beheer. Met klem verzette de heer v. Dullemen zich tegen verla ging van de licht- en vracht tarieven, alsmede tegen de af braak van de eigen gasfa briek. Wel stelde hij een her ziening van de gasprijzen voor industriële doeleinden in het vooruitzicht. De wethouder van openba re werken deelde mede, dat Oisterwijk in de loop van 1951 een oplossing van de vuilwa- terkwestie kon verwachten, een plaag welke reeds tiental len jaren heeft geduurd. Voorts zal er dit jaar aan 800 gezinnen een zelfstandige huisvesting kunnen worden verleend. De burgemeester verheug de zich niet alleen over de materiële welstand der ge meente, doch tevens over de grote culturele vooruitgang. Naar hij verzekerde zullen de plannen voor de bouw van een grote Schouwburg uiter lijk 1952 kunnen worden ver wezenlijkt. Volgens het C.B.S. is in de 12-maands-periode van Dec. 1948Nov. 1949 aan tabaks producten beschikbaar geko men voor binnenlands ver bruik, volgens de afgelever de banderolles 939 millioen sigaren, 6.215 millioen siga retten en 10.841.000 kg. tabak met een totale kleinhandels- waarde van 529.000.000 (in de periode Dec. 1947Nov. 1948 resp. 875 millioen, 5.313 millioen en 9.027.000 kg., to tale waarde 418.700.000).

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1