BE LBHGSTB22Ï ELSHOUT DRUNEN NIEUWKUIJK VLIJMEN HAARSTEEG Gemeenteraad Drunen. n ILLERI G...? GRIEPPOEDERS Leo Lorre helpen Ridder Radbout Y DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 20 JANUARI 1950 VREUGDE VAN HET GOED GEZIN. BRABANTS HALFUUR 20 Jan. 19.35-20 uur. SCALDIS SANAPIRIN BRUTALE OVERVAL. Toen de chauffeur van de Nutricia-fabriek te Cuyk Za terdagmorgen ongeveer half 7 bij de Piasmolen te Mook uit de auto stapte, werd hij door een onbekende aangevallen, half bewusteloos geslagen en beroofd van een bedrag van ruim 3000. Met schoppen en trappen werkte de bandiet daarna zijn slachtoffer in een sloot. De chauffeur moest naar het St. Canisiuszieken- huis te Nijmegen worden ver voerd. Het tijdstip van de overval was goed gekozen. Ten eerste was net nog donker en boven dien moet de aanvaller op de hoogte zijn geweest van het feit dat de chauffeur Zater dags om de veertien dagen een belangrijk bedrag bij zich heeft om af te rekenen met de boeren voor de geleverde melk. LAFFE OVERVAL. i i i. i 11 i !S Zaterdagmorgen hebben 2 mannen een laffe overval ge pleegd in een woning aan de Celebesstraat te Utrecht, waar zij de 30-jarige vrouw van de bewoner, die op dat moment alleen thuis was, overrompel den en er met medeneming van een bedrag van omstreeks 500 vandoor gingen. Vrijdag 20 Januari zal via de K.R.O. wederom een uit zending gegeven worden van 't Brabants Halfuur „Uit het land van Hertog Jan". Helaas zal deze uitzending vijf mi nuten korter moeten zijn, om- NEEMT BRASKAMP N.V. RIJSWIJK Z. H. dat een voorafgaande rege ringsuitzending er aan ge- knaobeld heeft. De uitzending zal dit keer in het teken staan van het ge zin. De waarde van het goede gezinsleven is al in zoveel va rianten aangetoond, dat het niet nodig is dit nogmaals te beklemtonen. Deze uitzending is er dan ook meer op gericht om iets te laten horen en voe len, hoe de sfeer in het gezin kan zijn. Onze reporter heeft daartoe met de microfoon een bezoek gebracht aan enkele gezinnen, waar in lied en voordracht en vertelling de vreugde van het goede gezin bezongen wordt. Maar omdat niet alles goud is wat er blinkt, wordt ook enige aan dacht besteed aan het werk, dat door de verschillende so ciale organisaties in Brabant ten behoeve van het gezin-in- nood of het ontspoorde gezin wordt verricht. De nadruk zal daarbij vallen op het gezins- werk bij uitstek de Gezins zorg. En tenslotte hoort U dan nog de Nieuwjaarswens, wel ke uit de .inzendingen van de luisteraars uitgekozen werd en bekroond. Ook nu weer ontbreekt natuurlijk de tradi tionele wedstrijd niet om de echte Brabantse krentenmik ken. Correspondentie over deze uitzending-en richte men uit sluitend tot Jan Naaijkens in Hilvarenbeek. Cantabile gaf een lesje. Het concert voor donateurs en begunstigers, Zondagavond gege ven door het Drunense a capella koor „Cantabile" was een vera deming in het dorpse muziek- en toneelleven. Wij hebben veel ge leerd en genoten van hetgeen on der leiding van de heer Jo Ver hoeven gebracht werd. We weten nu dat ook op een dorp een podium keurig verzorgd kan zijn, dat er een prachtige dis cipline in een koor kan zitten, dat er juist op tijd begonnen kan wor den. Dit alleen zegt allemaal al heel veel. En als daar dan nog bij komt, dat een geheel gevulde zaal vol aandacht meer dan twee en een half uur heeft zitten luis teren naar een concert van zang en piano met een programma van cultureel hoogstaande muziek, dan heeft „Cantabile" met deze uit voering haar bestaansrecht dub bel en dwars bewezen. Voor de pauze werd door koor, soli en duetten een religieus pro gramma uitgevoerd en na de pau ze profane muziek. Wij hoorden nummers van Mozart, Kerper, Bruckner, Anderson, Jos de Klerk en bij de soli en duetten C. van Rennes, Lortzing, Fauré, Doni zetti en Puccini. De solisten kwa men uit het koor zelf en wij noe men hiervan mej. D. Snels, mej. IJpelaar en mej. v. Huiten en de heren IJpelaar, Assman en Lam- brechts. Bij het Inveni David van Bruckner werd medewerking ver leend door 4 koper blazers van de harmonie De Volharding. De heer Verhoeven zelf gaf als pionosoli „Variaties od een the ma van Gluck door Mozart en Nocturne op. 48 no. 1 en Polo naise op. 71 no. 2 van Chopin. Al kleefden er misschien enige vlekjes aan de uitvoering van de amateurs, van het geheel mogen we zeggen dat het prima was. Er werd uitstekende muziek gegeven. Alle lof voor dirigent en execu tanten. Naar ons oordeel waren er enkele solistische nummers, die uit een oogpunt van muzikale waarde iets beneden peil waren, terwijl de pianobegeleiding bij het Laudate Dominum van Mozart enigszins hinderlijk was. Cantabile, proficiat, vaar door geheel op het compas van uw deskundige dirigent en de wens van de slotspreker moge vervuld worden, dat gij worden moogt 'n koor optima forma voor de ge hele omgeving. Uitvoering Zang en Vriendschap. Gaf het zangkoor „Cantabile" Zondag een geslaagde uitvoering, de Zangver. „Zang en Vriend schap" deed dat op Zaterdag en Maandag in de zaal van de heer v. d. Geld. Voor beide uitvoerin gen was veel belangstelling. Het concert was prima verzorgd. On der leiding van de heer Wilmont werden de verschillende nummers verdienstelijk uitgevoerd en men oogstte een dankbaar applaus. Voor het vocale gedeelte van deze uitvoeringen onze oprechte bewondering. Maar verschillende leden van de zangvereniging lie ten ons die avonden zien dat ze nog meer konden dan zingen al leen. Men kwam voor 't voet licht met een toneelspel van Kees Spierings„Achter de wolken schijnt toch de zon". De regisseur heeft eer van zijn werk en er is schijnbaar ook hard gewerkt. Al les was tot in de puntjes af. De rollen werden goed vertolkt, de grime en decor waren goed ver zorgd en dat het spel in de smaak viel, getuigde het hartelijk en naar onze mening ook verdiende op- plaus dat de medewerkenden in ontvangst mochten nemen. Zang en Vriendschap kan op enkele geslaagde avonden terug zien. Feestdag De Volharding. Zaterdag a.s. houdt de harmo nie De Volharding haar jaarlijk se feestdag. Bij deze gelegenheid zal een muzikale rondwandeling door het dorp worden gemaakt, waarbij tevens de laatste loten van de fancy-fair loterij aan de man zullen worden gebracht. Jaarvergadering der Zangvereniging U. D. I. Op Zaterdag 14 Jan. hield de j R.K. Gem. Zangvereniging U.D.I. haar algemene jaarvergadering. De voorzitter, de heer Joh. van Venrooij, heette alle aanwezige leden van harte welkom en sprak er zijn voldoening over uit dat alle leden aanwezig waren. In den brede ging hij daarna de gang van zaken na over het jaar 1949 betreffende de vereniging en kon dan ook mededelen, dat er wat de muzikale kennis betreft, goede vorderingen werden gemaakt en hiervoor bracht hij dank aan de ijverige directeur de heer C. Lam- brechts. Ook begroette hij de 2 leden die enkele weken geleden uit Indië zijn teruggekeerd en hoopte dat ook de drie andere leden spoedig zouden volgen. Hij spoorde alle leden aan om trouwe en ijverige leden te blijven en dit te tonen op de eerste en voor naamste plaats door repetitiebe- zoek. De notulen der vorige vergade ring werden goedgekeurd, even als het jaarverslag van de secr.- penningm., dat sloot met een ba tig saldo. De voorzitter dankte de secretaris voor het keurige jaarverslag en voor het vele weik dat hij in het belang der vereni ging verricht heeft. Voor de rondgang om ereleden en donateurs te werven, gaven zich verschillende leden op, en hiermede is inmiddels al een be gin gemaakt. De aftredende bestuursleden de heren Fr. v. Wezel en Bertus v. d. Loo werden beiden herkozen, daar er geen candidatenlijsten waren binnengekomen. Beide le den dankten voor het in hen ge stelde vertrouwen en gaven de verzekering alles in het werk te zullen stellen voor de groei en bloei der vereniging. De feestavond van 21 Januari a.s. werd druk besproken en een feestcommissie werd samengesteld waarin zitting namen Fr. v. We zel, Jo Jozen, Riet v. d. Wiel en Ria Sleger. Er werden enkele mededelingen gedaan over het deze zomer bij te wonen festival of event, concours maar dit werd nog aangehouden. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt, waarna de voorzitter deze verga dering sloot, na dank gebracht ce hebben aan alle leden voor de vlotte en prettige afwerking der agenda en hij hoopte dat allen vol goede moed 't jaar 1950 zou den ingaan, om zo de zangver. tot nog hogere bloei te brengen. Hij deelde verder mede dat met de Vastenavonddagen een uit voering gegeven zou worden door de toneelvereniging. Verder sprak hij nog een woord van dank tot de kastelein, de heer M. v. Hui- ten, voor het gratis beschikbaar stellen der zaal en voor de gelde lijke steun die de vereniging van- hem mocht ontvangen. De Zangvereniging kan met trots terugzien op het jaar 1949 en gaat met nieuwe moed het ko mende jaar in. Kerkelijke Fanfare. Op de bestuursvergadering der Kerkelijke Fanfare werd besloten de gebruikelijke teeravond en mu zikale wandeling te houden op Zaterdag 4 Febr. a.s. Vooraf gaande aan de teeravond zal een korte jaarvergadering worden ge houden, waarin naast de gewone jaarverslagen van secretaris en penningmeester bestuursverkiezing plaats heeft voor de vacature v. Herpt en" de periodiek aftredende bestuursleden. Het zieke lid Jos Lommers zal bij de teeravond niet vergeten worden. De heren van Huiten en Portier zullen een en ander met de kastelein van ,,'t Witte Paard" regelen. De muziekavond voor de ere leden, donateurs en begunstigers wordt gehouden op Zondag 29 Jan. en zo nodig nog Dinsdag 31 Jan. Deze avonden zijn uitslui tend gewijd aan de muziek, waar bij men naast de fanfare in haar geheel, verschillende soli, duo's enz. te horen krijgt. De begelei ding daarvan berust bij de beken de musicus de heer Jo Verhoeven. i li' -ui 'J I 1 Pi J'i -v Vierde porochiëlc ontwikkelings avond. LfewfiXL Lki i L«l-1 uj 41$3i5$3#B In de zaal der Jongenscongre gatie werd de vierde culturele ontwikkelingsavond gegeven. De spreker was de heer P. Vriens uit Tilburg met als onderwerp „Wat heb ik aan mijn organisatie". De Z.E. Heer Pastoor opende deze bijeenkomst. Spreker felici teerde de K.A.B. in de persoon van de heer Vriens en de plaat selijke K.A.B. met het 25-jarig jublieum, dat zo luisterrijk is ge vierd. De heer Vriens dankte aller eerst voor de hartelijke woorden door de Z.E. Heer Pastoor aan het adres van de K.A.B. gericht, waarna hij met zijn onderwerp 'n aanvang maakte. Hiervoor greep spr. terug tot voor de totstand koming en oprichting der organi satie, toen men gedoemd was tot onderwerping aan het kapitalis me en de liberale ideeën van die tijd en men aan zijn lot was over gelaten. totdat eindelijk de Pau selijke zendbrieven Rerum Nova rum en Quadragesimo Anno de wereld werden ingezonden, in welke encyclieken de wegen en de middelen werden aangewezen om de maatschappelijke toestan den op grondslagen te kerstenen en te hernieuwen. Om tot een gezonde maatschap pij te komen, is het dringend noodzakelijk dat allen zich aan eensluiten, ieder in zijn eigen or ganisatie. Steeds is men doende om gezamenlijk te werken aan verschillende problemen. Spreker noemde b.v. de ambachtsscholen, opvoedingsscholen, huishoud- en landbouwhuishoudscholen, indus triehuishoudscholen, enz. enz. Ook hiervoor is een collectieve samenwerking dringend nodig. Middelbare scholen en scholen voor beroepskeuze zullen in het leven moeten worden geroepen. Spreker voerde nog aan hoe nodig het was om de kinderen, voordat zij een beroep kiezen, eerst deskundig van advies te la ten dienen door een adviesbureau. Vooral nu de P.B.O, op 't punt staat aangenomen te worden, is het van 't grootste belang dar men zich ontwikkelt. Een ander punt van bespreking was de industrialisatie en de emi gratie. Met klem moest spr. verder waarschuwen voor het gebruik en misbruik maken van sterke drank wat mede een gevolg is van de oorlog. Men moet wel bedenken dat ons land nog steeds aan ver sobering moet blijven doen. In dit verband bespreekt spr. nog de Marshall-hulp, die in 1952 ten einde loopt. Kunnen we onze han delsbalans niet in evenwicht bren gen voordat deze hulp ten einde loopt, dan zullen er allerlei maat regelen worden genomen die ons van de ondergang zullen moeten afhouden. Nodig is daarom dat er meer en beter wordt geprodu ceerd, opdat ons land kwantita tief en kwalitatief op de buiten landse markt zich niet alleen kan handhaven, maar de afzet kan toenemen. Iedereen, dus ook alle arbeiders, moeten het zich tot een plicht rekenen daaraan mede te werken. Wij zijn nog te weinig over tuigd wat de organisatie voor ons gedaan heeft en nog doet. Willen we een gezonde en krachtige maatschappij opbouwen op chris telijke grondslag, waarvoor ons de weg gewezen is in de Pause lijke zendbrieven, dan zullen we allen de handen eensgezind aan de ploeg moeten slaan. Individu eel bereikte men vroeger niets, nu niet en zeer zeker in de toekomst niet. De Z.E. Hees Pastoor sprak een dankwoord. Uitvoering Wolfshoek. De Gem. Toneelveren, uit de buurtschap Wolfshoek is voorne mens met Pasen een uitvoering te geven. Opgevoerd zal worden „Zwarte Willem", dramatische tragedie in 4 bedrijven van een verknoeid leven van Willy van den Berg. De rollen zijn reeds uit gegeven. Uitvoering. Ter gelegenheid van haar jaar feest werd door de K.A.B. uit sluitend voor de leden met hunne dames in het jeugdhuis een uit voering gegeven. Deze uitvoering werd verzorgd door de Gemengde Toneelvereniging „Het Anker" uit 's-Bosch. Opgevoerd werd „De Sukkel", blijspel in drie be drijven. Het stuk werd vlot en geestig gespeeld en de speelsters en spelers hadden eer van hun werk, wat het luide applaus wel bewees. Ook de als toegift gege ven zangnummertjes met begelei ding hadden veel succes. De K.A.B. heeft haar leden een genotvolle en genoeglijke avond bezorgd, 'waarop zij met voldoe ning kan terugzien. TABLETTEN j keren een opkomende kou i of griep. Koker 75 en 40 ct. Collecte. Naar wij vernemen heeft de al hier gehouden collecte tot aan koop van een cadeau voor Mej. Janssen uit Vlijmen 158.— op gebracht. Deze collecte ging uit van de plaatselijke verenigingen K.A.B. en N.C.B. Gerepatrieerd. Na een verblijf van ruim drie jaar in Indonesië werd Marie Henskens Zondag bij zijn thuis- komst hartelijk verwelkomd. De belangstelling van de buurt, de vrienden en kennissen was buiten verwachting. Door de buren was een en ander versierd en werd hem een prachtig nieuw rijwiel aangeboden. In de loop van de avond brachten de harmonie en de beide gemengde zangverenigin gen een serenade. Uitvoering, Zaterdag 21 Jan. a.s. zal in het Patronaat een uitvoering worden gegeven door de Kon. Erk. To- neelver. „Onder Ons" te Bergen- opzoom. Opgevoerd zal worden het toneelspel in vier bedrijven „Een held keert weer". Muzikale omlijsting door Utile Dulci. Dit belooft voor de toneelliefhebbers weer eens een extra avond. Er wordt slechts één opvoering ge geven. Het zal stórm lopen. Uitvoering Utile Dulci. Zondag 15 en Maandag 16 Jan. gaf Utile Dulci een uitvoering in Baardwijk voor de harmonie St. Jan. Opgevoerd werd„In 't Witte Paard". Utile Dulci heeft met dit prachtige blijspel haar goede naam in Baardwijk hoog gehouden. Het talrijke publiek was zeer voldaan en had over spel en spelers niets dan lof. Gunning bouw van 16 arbeiderswoningen. Het bouwen van 16 arbeiders woningen in de Pastoriestraat al hier is opgedragen aan Alb. van Pinxteren, "machinaal timmer- en aannemersbedrijf te St. Michiels gestel. Carnaval. Het Comité en de Raad van Elf zijn reeds druk in de weer voor carnaval, welke zal worden gehouden op 19, 20 en 21 Febr. De kasteleins zijn reeds ter ver gadering uitgenodigd om zich wat betreft hun geldelijke bijdrage, van hun goede zijde te laten zien. Het zal van hen afhangen of Car naval weer zo groots zal worden opgezet als andere jaren. Vlijmens Mannenkoor. Maandagavond 23 Januari a.s. zal in café Joh. Peijnenborgh Vlijmens Mannenkoor zijn jaar vergadering houden. Aanvang 8 uur precies. Naast jaaroverzicht en jaarverslag secr.-penn. zijn er nog enkele zeer belangrijke pun ten. Alle leden worden verwacht. 25-jarig bestaan Houtbewerkersbond. Zaterdag 14 Jan. herdacht onze plaatselijke afdeling van de R.K. Houtbewerkersbond St. Antonius van Padua de dag, dat zij voor 25 jaar werd opgericht. Tevens herdachten de oprichters daarvan de heren L. v. d. Heijden en Fr. v. d. Brandt, rest), voorzitter en secretaris, hun 25-jarig jubileum, terwijl laatstgenoemde nog 20 jaar lid is van het Hoofdbestuur en 25 jaar lang de belangen heeft behartigd van Herwonnen Le venskracht. Dat deze heugelijke gebeurtenis niet onopgemerkt zou voorbijgaan, valt te begrijpen. In café M. Achten werd Za terdagavond de feestvergadering gehouden, waar de jubilarissen door de voorzitter van het feest comité Th. de Vaan, de geeste lijke adviseur en de 2e voorzitter van de Bond, dhr. Hooiboer, har telijk werden gefeliciteerd. Als eerste verkreeg- het woord de geest, adviseur, Pastoor Serra- rens, die de jubilarissen feliciteer de met hun jubileum en hen dank te voor al hetgeen zij voor de gemeenschap hebben gedaan. Hij prees de opofferingsgezindheid en de ongereptheid van beide perso nen en stelde hen als voorbeeld voor de gehele gemeenschap. Daarna sprak de tweede voor zitter van de bond, de heer Hooi boer, de feestrede uit. Hij huldig de eerst de jubilarissen voor het vele werk voor de bond gedaan en een speciaal huldigingswoord sprak hij namens het gehele hoofdbestuur aan het adres van Fr. v. d. Brandt, voor alles wat hij in de afgelopen 20 jaar als lid van het hoofdbestuur voor de or ganisatie heeft gedaan. Hij prees beiden als pioniers van de bond en bood hen een fraai diploma aan, waarna de eigenlijke feest rede volgde over de organistie. Wie zou geloofd hebben, aldus spr., dat de toestanden in de mandenmakerij in de tijd van het 25-jarig bestaan van de bond, zo zouden zijn verbeterd, dat zij een volledige vacantie met 6 snipper dagen en uitbetaling van alle feestdagen zouden hebben ver kregen. Spr. schetste de wantoe standen, die in het mandenma- kersbedrijf heersten en wat door de pioniersarbeid van de organi satie voor iedereen kon worden bereikt, dat er een wettelijke re geling kwam voor werkloosheid, ongeval of ziekte. Maar er moet nog veel gestreden worden. Een belangrijke vooruitgang noemde spr. de totstandkoming van de P.B.O., waarin kapitaal en arbeid naast elkaar als gelijke deelne mers samenwerken. Hij sprak een aanmoedigend woord tot alle aan wezige leden om de organisatie tjjpuw te blijven, omdat de arbei der de wereld kan beïnvloeden. Hierna had de huldiging plaats door de plaatselijke afdeling; aan de voorzitter werd een prachtig servies aangeboden, terwijl de se cretaris een fraai bewerkte kap stok in ontvangst mocht nemen. Van Herwonnen Levenskracht mocht Fr. v. d. Brandt een feli citatie ontvangen met een ge schenk. De avond werd verder gevuld met muziek en zang. Aan het einde dankten beide jubilaris sen voor alles wat er voor hen was gedaan en zij hoopten nog vele jaren voor de bond te kun nen werken. E. H. B. O. De EHBO vereniging kwam in café G. Kolen voor haar te bou- den jaarvergadering bijeen. Na opening bracht de secretaresse Mej. Nellie v. d. Brandt, het ver slag uit over het afgelopen boek jaar, waaruit bleek dat er een klein batig saldo was. Tot be stuurslid werd benoemd mej. An nie v. Esch. In 86 gevallen werd eerste hulp verleend, waaronder 13 van meer ernstige aard, ter wijl met enkele ploegen werd ge assisteerd bij de Ronde van Bra bant en de Ronde van Vlijmen. Muziekavond. De harmonie St. Cecilia gaf Zondagavond in cófé J. v. Oijen voor haar donateurs en honoraire leden een muziekavond, die zeer geslaagd mag worden genoemd. De belangstelling was groot en de muzieknummers werden onder leiding van de directeur de heer A. v. d. Heijden zeer verdienste lijk uitgevoerd. De avond werd verder gevuld door optreden van een aantal solisten, waarvan bij zondere vermelding verdienen een solo op kleine trom door Th. v. Bijnen en het nummer van de so list J. v. Heist. R. K. J. B. In café Siegers hield de RKJB haar jaarvergadering. Na opening werd door de secretaris het jaar verslag voorgelezen; uit het fi- nanciëel verslag bleek dat er een batig saldo aanwezig was. Wegens het bereiken van de leeftijdsgrens traden af als leden van het bestuur André van den Brandt, Jos de Vaan en Th. Pul les en in hun plaats werden ge kozen H. v. Oijen, Ant. van den Brandt en L. v. Veluw. Tot bode werd aangesteld Tini Beegmans, terwijl tot leden van de commissie van toezicht wer den benoemd A. v. Zon en J. v. d. Berk. De prijzen van de gras landwedstrijd werden door de voorzitter aan de winnaars uitge reikt. De contributievaststelling ging niet zo vlot en daaromtrent kon nog geen beslissing worden genomen. De raad der gemeente Drunen kwam Dinsdagavond j.l. in open bare vergadering bijeen in de caijtine van de fa. v. Drunen N.V., onder voorzitterschap van de Edelachtbare Heer Burgemees ter A. D. C. Snels. Secretaris de heer P. Elshout. De raad was voltallig. Op deze eerste vergadering in 193U begon de voorzitter met op de eerste plaats de leden een voorspoedig iyaü toe te wensen. De voorzitter sprak in zijn nieuw jaarsrede de hoop uit dat ïy^U voor de gemeente Drunen een voorspoedig jaar zal mogen zijn, dat in de raadsvergaderingen de- zeilde prettige en aangename sieer zou mogen heersen als in het verleden het geval was geweest, dat men. met gezamenlijk overleg veel tot stand zal kunnen bren gen tot heil der gemeente en dat Oods rijkste zegen op de gehele gemeente zou mogen rusten. Spreker deed hierna enkele me dedelingen over de loop der be volking in 1949 en de bouwnij verheid, waaraan wij het volgen de ontlenen: Overzicht van de loop der be volking gedurende het jaar 19-19. Aantal inwoners per 31 Dec. 48: 5463 Geboren in de gemeente 115 Geboren buiten de gemeente, doch behorende tot de bevolking der gemeente 31 Gevestigd in de gemeente 219 Totale vermeerdering 365 Overleden in de gemeente 27 Overleden buiten de gemeente, doch behorende tot de bevolking der gemeente 10 Vertrokken uit de gemeente 182 Totale vermindering 219 Stand per 31 Dec. 1949: 5609. Vermeerdering146. Aantal in de gemeente voltrok ken huwelijken 34. Van 1940 af zijn 150 nieuwe woningen gebouwd; daarvan gaan 85 af wegens verwoesting, slo ping, brand; totale, vermeerdering 65. Totale behoefte is- 140 wonin gen, de vermeerdering bedroeg 65, een tekort dus van 75 woningen, waarbij nog komen de 50 inschrij vingen van trouwlustigen, terwijl het aantal samenwoningen 102 bedraagt In totaal dus' practisch een tekort van 152 woningen. Wat de toewijzingen van bouw volume betrof, noemde spreker 1949 een slecht jaar. Hoe wij, al dus spreker, er bij het provinciaal bestuur op aangedrongen hebben om voor onze gemeente meer bouwvolume beschikbaar te stel len, 't heeft niet mogen baten. Spr. sprak de hoop uit, dat 1950 voor de gemeente Drunen op het ge bied van bouwvolume-toewijzing een beter jaar mag zijn dan 1949. Wat betrof grote bouwwerken zag spreker het jaar 1950 opti mistisch in. In het komende jaar zal mogelijk het gemeentehuis ge reed komen en misschien komt men ook in 1950 nog toe aan de bouw van de nieuwe kerk, pasto rie en zusterklooster, Spr. sprak de hoop uit dat men zo ver zou komen, gezien de grote behoefte, vooral aan een behoorlijke kerk, terwijl ook de Zusters door hun f?l7 irïk* pyrlght Langzaam maar zeker liep de snelheids meter op. Leo en Lorre hadden wat schik dat ze zo heerlijk snel opschoten. „Snap jij nou wat er aan dit vliegtuig mankeertf" vroeg Leo. ,,Ik niet, ik vind het een fijne kist" antwoordde zijn pa pegaaienvriend en vol bewondering volg de Lorre de trillende bewegingen van de naald, die weldra 300 kilometer aan- twees. L^re werd zó geestdriftig over de voor spoedige vlucht, dat hij aan Leo vroeg ol hij ook eens mocht vliegen. „Dal gebeurt niet" luidde Itët onverbidde lijke antwoord. ,.j\j hebt nog nooit ge vlogen." Maar Lorre gaf het niet op. „Toe nou" zeurde hij. heel eventjes maar Vooruit dan maar" dacht Leo en direct daarop drukte Lorre al op een onschul dig uitziende knop. De gevolgen waren ontzettendl Bet toestel wijzigde plotse ling zijn koers en ging in razende duik vlucht naar beneden. Steil schoot de vliegmachine omlaag Leo schrok geweldig en wilde ingrijpen, maar Lorre was nog meer geschrokken en begon in zijn zenuwachtigheid alle knoppen in het toestel als een razende te bewerken. Even stopten de motoren, die de staartpropeller aandreven, doch brulden een moment later zoveel te har der en gierend viel het vliegtuig in een levensgevaarlijke kurketrekkervluLht naar beneden. In een bliksemsnelle flits scholen de gebeurtenissen van de laac- sic tijd door Leo's gedachten: eindelijk was het gelukt de perkamentrol van Ridder Radbout te pakken te krijgen, na veel moeite naderden ze nu hun eind doel en dan dit, een ware doodsv'.uclit tn een komeetvliegluig, dat niet meer ts houden was... (Wordt vervolgd). verdienste in Drunen wel aan spraak mogen maken op een be tere behuizing ais thans. Ten aanzien van het bedrijfsle ven zeide Durgemeester bneis-het volgende: Wat betrof de landbouw, on danks de droge zomer waren de resultaten benoorlijk te noemen. Door de grote droogte van deze zomer was het nut van een goede bevloeiing nog eens in het oog gesprongen. Blijkens de cijfers aan het ge meentebestuur verstrekt door de Veiling, kon spreker vaststellen dat ook de tuinbouw in onze ge meente een behoorlijk jaar achter zich heeft, terwijl, aldus spreker, van het bedrijfsleven gezegd mag worden, dat, als het haar in 195U evenzo gaat als in 1949, zij geen recht van klagen heeft. Wat betrett de middenstand kon spreker vaststellen dat die in onze gemeente in 1949 tot nieuw leven was gekomen. Overal ver schijnen nieuwe of gerestaureerde winkelpanden, „welke zo langza merhand het beeld van de oorlog doen verdwijnen. Wat betrof het vreemdelingen verkeer; afgezien nog van de dag- bezoeken, herbergde Drunen vooral in de vacantiemaanden ve le vreemdelingen. Ten aanzien van het vreemdelingenverkeer heeft het gemeentebestuur nog grotere plannen, gezien de per spectieven welke Drunen biedt door zijn vrij gunstige ligging tus sen Noord en Zuid. Wat betrof onze jongens uit Indonesië; het verheugde de voor zitter dat zich in onze gemeente geen moeilijkheden voordoen ten aanzien van het weer aan de slag brengen van gedemobiliseerden. Het jaar 1950, aldus de voor zitter, zal naar wij mogen ver onderstellen ook voor de gemeqpi- te Drunen weer vele problemen in zich hebben. Spreker dacht daarbij aan de groei van de in dustrie. De gehele groei van de gemeente zal daarmede gelijke tred moeten houden. Wat betrof de Vakschool voor Schoenmakers, hiervan kon spr. mededelen, dat de plannen van 't bestuur om de school voor een gedeelte over te zetten naar de machinale methode, in een zeer ver gevorderd stadium verkeren. Spr. meende bij deze dank te moeten brengen aan de schoenfa brikanten uit Drunen, om voor de inrichting van de school gra tis machines beschikbaar te stel len. Zo de zaken nu staan ver onderstelde spreker dat de gehele zaak binnen enkele weken zijn beslag zal krijgen. Spreker sprak ook nog even over een aparte huisvesting van de politie in de toekomst, wat onder de aandacht van het ge meentebestuur is gekomen. Tot slot bracht spreker nog dank aan het gemeente-personeel voor de wijze waarop dit zich in het afgelopen jaar van zijn taak had gekweten. Het oudste lid van de raad de heer J. van Wezel, dankte mede namens de leden Burgemeester Snels voor de gelukwensen en bood deze wederkerig aan. Tevens dankte spreker Burge meester Snels voor het vele en goede werk in het belang der ge meente verricht. Volgens de heer v. Wezel zou de Hoogeerw. heer Deken bij zijn verslag over het geestelijk leven in de parochie hebben gezegd, dat indien wij in 1950 een Kerk of een Zusterklooster krijgen, wij dit voor een groot deel te danken zullen hebben aan de E.A. heer Burgemeester. Wij raadsleden, aldus spreker zullen al het mo gelijke doen om in 1950 zoveel mogelijk te bereiken. Hierna ging men over tot de gewone orde der vergadering. De notulen werden met enkele opmerkingen goedgekeurd. De ingekomen stukken, beslui ten van Ged. Staten houdende goedkeuring van de raadsbeslui ten d.d. 3 Nov. 1949, werden voor kennisgeving aangenomen. Over punt, twee der agenda zijnde het verzoek van het R.K. Schoolbestuur om medewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet,

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2