I Wijde Wereld] Waalwijkse en Langsiraatse Courant WAALWIJKS RAAD UIT DE stelt begrotingen vast Internationale Verwikkelingen. Hoesten? DAHPO-PASTIUES BIOSCOOP-PROGRAMMA Nieuwjaarsrede van de burgemeester Alweer de kermis in het geding VRIJDAG 20 JANUARI 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN 72e JAARGANG No. 7 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Men is deze week niet altijd even vriendelijk tegen elkaar geweest in de internationale po litiek. Daar was op de eerste plaats de grote verontwaardiging in Amerika over de bezet ting van het Amerikaanse consulaat in Peking door de Chinese communisten. Duitsland en Frankrijk zijn 't niet eens over het Saargebied en ondanks ontvangsten en recepties waren Schuman en Adenauer niets te spreken over eikaars uitlatingen. De Nederlandse regering heeft geprotesteerd bij de Chinese communistische rege ring vanwege het feit dat een gedeelte van het terrein dat tot de Nederlandse ambassade in Peking behoort, in beslag werd genomen. Al een week van tevoren was aangezegd dat het gebouw gerequireerd zou worden, waartegen de Nederlandse regering toen ernstig bezwaar heeft ge maakt. Dit heeft blijkbaar niet geholpen. Er is evenwel geen bericht binnengekomen dat de Nederlandse vertegen woordiger in de uitoefening van zijn werkzaamheden zou worden gehinderd. De kwestie van het Saar gebied dreigt de verhouding tussen Frankrijk en Duitsland te vertroebelen. De Fransen willen de mijnen in het Saar gebied pachten, maar daar wil de West-Duitse regering niet van weten voordat Frank rijk overleg heeft gepleegd met West-Duitsland, omdat de regering van mening is dat de mijnen het bezit zijn van de West-Duitse republiek. Dr. Adenauer zei dat volgens de grondwet alle bezittingen van het vroegere Duitse Rijk nu aan de republiek behoren. Daar de Westelijke geallieer den de grondwet hebben goedgekeurd, is het duidelijk dat zij ook de bepaling be treffende de bezittingen van het Rijk hebben goedgevon den. Adenauer betreurde het dat de kwestie van het Saar gebied in het brandpunt van de publieke belangstelling was geraakt en hij gaf er de re gering van het Saargebied de schuld van. De West-Duitse regering zou zich evenzeer verzetten tegen een afschei ding van het Saargebied als tegen het in het leven roepen van de Oder-Neissegrens door Sovjet-Rusland. Volgens Ade nauer was het kennelijk de bedoeling van Hoffman, de minister president van het Saargebied, dat de mijnen al daar eerst aan zijn regering zouden worden overgedragen en dat zij daarna voor 50 jaar aan Frankrijk zouden ver pacht worden. De Franse regering neemt uiteraard een heel ander standpunt in dan Adenauer. Zij verwierp zonder meer zijn suggestie dat de Duitsers ge raadpleegd dienen te worden inzake eventueel pachten door Frankrijk van de Saarkolen- mijnen. Schuman zal in het begin van Februari in Parijs een ontwerp-contract opstel len met Hoffman, op grond waarvan Frankrijk de be schikking over de Saarkolen krijgt. Het Saargebied levert 15 millioen ton per jaar en de exploitatie geschiedt thans door een onder Franse contro le staand lichaam. De Britse Hoge Commissa ris in Duitsland verklaarde dat Engeland heeft goedge vonden dat de Saar in het Franse economische en doua nestelsel zou worden opgeno men zonder op het uiteinde lijke vredesverdrag vooruit te lopen. De Britse politiek zou ten doel hebben een auto noom Saargebied in stand te houden, dat economisch met Frankrijk is verbonden. Het Westduitse kabinet heeft vandaag eenstemmig zijn vertrouwen uitgesproken in de politiek van bondskan selier Adenauer, bij diens be sprekingen met de Franse mi nister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman. FINSE PRESIDENTS VERKIEZINGEN. Maandag en Dinsdag zijn in Finland presidentsverkiezin gen gehouden. Dat wil zeggen er werden 300 kiesmannen ge kozen die op 15 Februari een president zullen aanwijzen, die dan de komende 6 jaar staatshoofd zal zijn. Zoals men weet is Rusland enige weken begonnen met onrust te sto ken door de nota waarin Fin land er van beschuldigd werd gastvrijheid te verlenen aan Russische oorlogsmisdadigers. Blijkbaar zat de bedoeling voor om invloed uit te oefe nen op de verkiezingen. Dat de heren het beoogde doel dan toch in ieder geval niet bereikt hebben, blijkt wel uit het feit dat van de 300 kies mannen er 170 gekozen zijn die op de huidige president Paasikivi zullen stemmen. Deze zal dus waarschijnlijk president blijven. 58 van de kiesgerechtigde Finnen had zich naar de stembus bege ven. Overigens zal de Finse re gering in een nota, die Zater dag in Moskou wordt over handigd, de Russische eis tot uitlevering van oorlogsmisda digers beleefd afwijzen. Fin land zal het vredesverdrag naleven, maar met inachtne ming van de grondwet, die voorziet in het verlenen van asyl. Bovendien was de Rus sische lijst niet helemaal juist, terwijl er een aantal uitgele verd waren en anderen nog nooit op een lijst van oor logsmisdadigers waren voor gekomen. Al met al verklaart de Finse regering dat ze niet van plan is op de Russische eis in te gaan. VOLGENDE BOM. De Amerikanen schijnen nu weer een bom te kunnen ver vaardigen waarbij de atoom bom maar kinderspeelgoed is. De uitwerking van de wa terstofatoombom wordt onge veer 1000 maal zo sterk ge acht als van de atoombom. Leidende kringen dringen er bij president Truman op aan om alvorens opdracht te geven tot de vervaardiging van dit massa-moordwerktuig nog eenmaal te proberen met Rusland tot overeenstemming te komen betreffende inter nationale controle. Velen dur ven de verantwoordelijkheid voor een dergelijk wapen niet aan. Van de andere kant zit men met de moeilijkheid dat Rusland zelf er misschien aan werkt. Algemeen wordt verwacht dat president Truman in de komende weken zijn beslis sing zal nemen of de Verenig de Staten zullen overgaan tot de vervaardiging van de wa terstof-atoombom. SALUUTSCHOTEN VOOR PRINS BERNHARD, Bij aankomst te San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, werden Prins Bernhard en 't Nederlandse smaldeel met 21 saluutschoten begroet. Vele autoriteiten, onder wie de gouverneur en de comman danten van het Amerikaanse leger en de Amerikaanse ma rine waren ter begroeting aanwezig, er werden over en weer bezoeken afgelegd. Te genover de pers verklaarde de Prins dat de goodwill-missie hem in staat stelde kennis te nemen van de huidige econo mische toestand in de Neder landse bezittingen op 't Wes telijk halfrond. Vervolgens vertrok Prins Bernhard naar Curagao, waar hij hartelijk werd ontvangen. Woensdagavond kwam de Gemeenteraad van Waalwijk voor het eerst in 1950 bijeen. In zijn Nieuwjaarsrede gaf de burgemeester Mr. Lam- booy, een overzicht van het afgelopen jaar. Hoewel de woningnood nog steeds grote zor gen baart, was de toon over het algemeen toch optimistisch. De vele werken die werden uitgevoerd maakten 1949 tot een „uitzonderlijk" druk bezet jaar". In 1950 zullen diverse zaken tot stand moeten worden gebracht, echter min der dan het vorige jaar. Bij de algemene be schouwingen over de begroting uitten verschei dene leden hun waardering voor het werk van B. en W. en bij de behandeling kwam be halve diverse andere zaken ook de kermis weer ter sprake. Nieuwjaarsrede. Na de opening deelde de voorzitter mee dat de heer De Raat bericht van verhin dering had gezonden wegens ziekte. Daarna hield hij zijn nieuwjaarsrede, die wij hier in haar geheel laten volgen Mijne Heren, Bij het begin van de eerste ver gadering van 't nieuwe jaar 1950 moge ik, alvorens een blik te wer pen op de toekomst, met een en kel woord bijzondere gebeurtenis sen memoreren, die het afgelopen jaar min of meer hebben geken merkt, en dan mag ik eerst wel stellen, dat dit jaar wel heel bij zonder stond in het teken van het onderwijs. Er werd een christelij ke H.B.S. voor jongens en meis jes geopend, de Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie werd van het lager nijverheids onderwijs in het middelbaar ver heven, de R.K. Jongens ulo-school ving aan, in de St. Antoniuspa- rochie werd een nieuwe lagere jongensschool gesticht en ge bouwd, de Nijverheidsschool kreeg een groot splinternieuw on derdak en de R.K. Huishoud school bouwde een grote nieuwe vleugel aan met voor het eerst in den lande een speciale industrie afdeling, n.l. een schoenstiksters- opleiding. Ik geloof dot het niet onjuist is deze buitengewone ex pansie op onderwijsgebied als wel zeer bijzonder te vermelden, daar bij de wens uitende, dat het nieu we jaar voor het middelbaar en derwijs, zowel het gewone als het technische, de basis brengt voor een betere huisvesting. Zeer gaarne memoreer ik ook de onthulling van he oorlogsmo nument, piëteitvol opgedragen ter nagedachtenis van de oorlogs slachtoffers uit de droeve jaren 19401945 en door de gemeente dankbaar aanvaard. Het zal, wat nieuw omlijst en gelegen vlak bij de hoofdingang van het eerlang voor het publiek open te stellen nieuwe gemeentepark, ongetwij feld nog aan belangstelling win nen. Het gemeentepark'' aldus zal de naam worden is onge twijfeld een grote aanwinst voor onze aan natuurschoon in 't cen trum nog al arme gemeente. Ik hoop, dat het veel bezocht zal worden, doch dat de bezoekers bomen, struiken en gazons zullen sparen. Door grondaankoop en uitvoe ring van werken is dit jaar veel tot stand gekomen, waarbij uiter aard Gemeentewerken het leeu wenaandeel in de bemoeiingen heeft gehad. Wanneer men aan een eenvou dige Waalwijker eens zou vragen wat hem in 1949 in zijn gemeente het meest is opgevallen, dan ver wacht ik stellig, dat hij ant woordt „dat de straten zoveel zijn opgebroken geweest Het zou misschien in onze oren niet zo aardig klinken, maar helemaal ongelijk heeft hij niet, als men daarbij maar overwegen wil, dat daaruit toch ook wel iets goeds is geboren. Gereed kwamen n.l. de Wilhel- minastraat de belangrijke ver binding tussen het centrum en het Vredesplein en omgeving de Burgemeester Moonenlaan gedeel telijk, de Burgemeester v. d. Klok ken- en de Floris V-laan. de ver nieuwing van de bestrating in de Mr. v. Coothstraat en van een gedeelte van de Kerkstraat, de Pastoor Kuipersstraat, de straten ten Oosten van de Putstraat en de geslaagde verbetering aan het Hoekeinde, terwijl 't Vredesplein en de Jan de Rooijstraat in uit voering zijn en over enkele maan den geheel gereed. Aan de be plantingen is veel zorg besteed en ik hoop, dat het voorjaar 1950 Waalwijk in een fris en kleurig kleed zal aantreffen. Men legt geen straten aan om de straten zelf, moar terwille van hen die daar wonen of gaan wo nen en dan dringt zich het nete lig woningvraagstuk automatisch op de voorgrond. Het afgelopen jaar was zeker niet ongunstig voor de aanvang van nieuwbouw in onze gemeente. Een aantal woningwetwoningen, deels mon tage- deels traditionele bouw en op bescheiden schaal particuliere bouw, zullen het woningprobleem in het eerste half jaar ongetwij feld gunstig beïnvloeden, maar ofschoon ik in begin 1949 meen de dat het toen actuele absolute woningtekort hierdoor voor de helft zou zijn opgelost, zullen er 1 Juli a.s. nog ongeveer 350 lo cale gevallen om een oplossing vragen, waarvan 275 bestaande gezinnen en 75 huweijkscandida- ten. Het aantal mensen van 25 jaar en ouder, dat gaarne huwen wil, maar niet over een woonmo- gelkheid beschikt, is momenteel 94. Naast een ander probleem dat ik hierna zal aanroeren, blijft dit voor onze gemeente de grootste zorg waarvan men de termijn van oplossing, alle goede bedoelingen ten spijt, maar niet kan zien. Des te navranter is het dan ook, dat ons bouwvolume over 1950 zó gering is dat, behalve enkele bon wers geheel voor eigen rekening, in totaal slechts 11 woningen zul len kunnen worden gebouwd. On ze industrie zou, juist wat betreft vakmensen, er heel wat beter voorstaan, indien men de moge lijkheid maar had hen te herber gen. Als Brabant leven moet van de industrieuitbreiding, als hier elk jaar opnieuw ruim 6000 per sonen mannelijke beroepsbevol king in de industrie moeten wor den geplaatst, dan moet er in de industricgemeenten veel en veel meer gebouwd worden, zowel ar beiders- als middenstondswonin- gen. Het vervoer van arbeiders op grote afstand meer dan C K.M. wordt voor de industrie te kostbaar. Het woningtekort verklaart ook typisch de in dit jaar, in verhouding tot 1948, ge ringe bevolkingstoename, zich in hoofdzaak uitend in een mindere vestiging. Anders zouden wij de 14.000 reeds gepasseerd zijn, nu wordt het de tweede helft van 1950. De licht- en waterbedrijven hadden een gunstig jaar. In de historie van onze gasfabriek werd een belangrijk tijdperk, dat der productie, afgesloten en betrekken wij sinds 14 Maart het gas uit Z.-Limburg, zulks in 't algemeen tot onze voldoening. Wanneer op het eind van deze maand de te- lescopering van de tweede gas houder gereed zal zijn gekomen, behoeven wij, bij blijvende vol doende aanvoer, voor de gasdis tributie niets meer te vrezen. Ons buizennet is zeer aanzienlijk ver beterd. De afgifte neemt nog steeds toe: in 1948 1.788.632 m3. in 1949 1.945.234 m3 (toename 8.7%). Het electriciteitsbedrijf geeft hetzelfde beeld. In 1948 2.228.924 kWh. en in 1949 2.324.770 kWh. (toename 4.3%). Wanneer binnenkort 't stroom- regelstation in Besoijen gereed zal zijn, zal dit ongeveer het effect geven, alsof wij in Geertruiden- berg woonden. Ook het Waterbedrijf wil niet achterblijven werden er in 1948 390.652 m3 afgegeven, in 1949 bedroeg dat 423.751 m3 (toena me 8.5%). Met voldoening constateer ik ook, dat de straatverlichting, op enkele kleinere punten na, mo menteel zeer voldoende is, het geen ook wel te begrijpen is, als men overweegt dat wij in 1940 247 lantaarns kenden en dit jaar de 440e lantaarn zal worden aan gebracht. Al deze werken hebben het jaar 1949 tot een uitzonderlijk druk bezet jaar gemaakt, hetgeen zijn weerslag heeft gehad in de eisen die aan de verschillende bedrij ven en diensten, de secretarie en de centrale administratie zijn ge steld. Ik ben de secretaris en hen erkentelijk voor hun vele en in 't algemeen zeer succesvolle -arbeid. Doordat de ovens en de kolen bunkers aan de gasfabriek over bodig werden, heeft Gemeente werken hiervan kunnen profiteren en hebben zij in het centrum van de gemeente een uitstekende ge- meentewerf gekregen met goed geoutilleerde werkplaatsen en mooie garage voor de auto's. Een en ander heeft al getoond zijn kosten dubbel en dwars waard te zijn. Het slachthuis en de vleeskeu ringsdienst gaan door het vrij komen van het vlees en de ver plichte keuring van de huisslach tingen een betere tijd tegemoet. Ik moge u enkele cijfers geven. Slachtingen 1948 484 runde ren, 1015 varkens, 669 kalveren. Slachtingen 1949612 runde ren, 3330 varkens, 1112 kalveren. De technische outillage als weegapparatuur, de vcrwarmings- installtie en electrische inrichting zijn vernieuwd, terwijl de voor 1950 voorgestelde verbouwingen het slachthuis technisch behoor lijk maken. Wanneer ik deze activiteiten, waartoe uw raad een bijzondere medewerking gaf, met vreugde constateer, dan wil ik toch ook niet achterwege laten te vermel den een meer passief facet, n.l. de zichtbar afnemende vernieling en baldadigheid, waartoe ook de politie niet onbelangrijk heeft bij gedragen. Het is verheugend, dat de Waalwijkse industrieën in het al gemeen gespaard zijn gebleven voor de conjunctuurwenteling die zich in midden 1950 heeft gema nifesteerd. Ofschoon het gebrek aan goede arbeidskrachten nog steeds bestaat, neemt de vraag naar ongeschoolde mannelijke krachten af, al is 't verzadigings punt stellig nog niet bereikt. Til burg en zijn wijde omgeving ste ken gunstig af op het gebied der werkloosheid, die hier in Wal wijk dan ook practisch van geen betekenis is. Ook de wijze waar op vele der bestaande industrieën en zeker niet de kleinste, zich nog steeds uitbreiden, geeft vertrou wen. Toch zal aan iedere moge lijkheid tot het brengen van be langrijke. aan schoen- en leder vreemde industrieën, blijvend aan dacht moeten worden besteed. In 1949 vestigden zich hier 12 nieuwe ondernemingen, terwijl 5 werden opgeheven. Ik zou bij het de revue laten passeren van gebedrtenissen in 1949 toch ook niet willen verge ten een tweetal muziek-evenemen- ten, n.l. het optreden van het jonge Brabants Orkest en de zo grandioos geslaagde opvoeringen van de opera-comique „De Wa pensmid". Ik geloof dat de pas sieve beleving van het eerste en de actieve uiting van het tweede zeer gunstig zijn voor de culturele verheffing van onze gemeentena ren. Wanneer ik mijn overzicht ga eindigen, dan mag ik dit m.i. niet doen zonder uw aandacht een ogenblik te vragen voor onze zorgen om Indonesië, waarvan wij, wel eens met een beklemd hart, verhopen, dat de uiteindelijk vreedzame staatsrechtelijke om- wentelinq de beide leden van de nieuwe Unie cultureel en econo misch ten goede zal komen. De beëindiging van de Nederlandse militaire taak brengt met zich het terugkomen van tienduizenden jongemannen, in Waalwijk 120. Ik vertrouw, en ik zou van de ze pjlaats gaarne een beroep doen op alle Waalwijkse werkgevers, dat zij, ook al kost het wat. lo yaal hun medewerking geven aan het opnemen van deze mensen in hun bedrijven. Op gemiddeld elke 50 slechts één man meer en alle jongens zijn ondergebracht. - Zo is dan het nieuwe jaar in- gegaan, een jaar waarvan vele economen en zakenmensen zeggen dat het helaas een moeilijk jaar zal worden. In onze gemeente zul len diverse zaken moeten worden tot stand gebracht, alhoewel min der dan het vorig jaar. Enkele straten staan op het program, o.a. de doortrekking van de Parallel weg tot Baardwijk, zo belangrijk voor de verkeersontlasting, en het badhuis moet gebouwd worden. Maar veel studie en zorg zullen vragen het probleem van de enor me aanslibbing in onze haven, die momenteel zelfs meer dan 35.000 per jaar aan uitbaggeringskosten vraagt, terwijl de remedie, het af sluiten van het Oude Maasje, maar steeds op zich laat wach ten. Opdracht *is gegeven tot het maken van een plan tot verhin dering, althans vermindering van deze aanslibbing en mogelijk een combinatie daarvan, met de uit voering van de aanleg van een gedeelte vn een rechtstreekse ver binding van onze haven met het open water, de Bergse Maas. On middellijk daarmede houdt ver band het gereed maken van een deugdelijk industrieterrein tussen de haven en de Zomerdljkweg, omdat de huidige terreinen waar- um ZONDAGSDIENST. 22 Januari 1950. Dr. Lenglet. Apotheek Nijman. NED. IIERV. KERK WAALWIJK. Zondag 22 Januari 1950. 's Morgens 10 uur Ds. C. E. v. Voorthuysen, Breda. 's Avonds 6.30 uur Ds. J. W. de Bruin, Sprang. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Het bestuur der K.V.P. brengt het volgende onder de aandacht der leden, betref fende de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten. Candidaatstelling kan ge schieden tot 25 Januari a.s. Behalve in de vergadering kan candidaatstelling ook ge schieden door 25 leden van een afdeling, getekend door het bestuur. Het is voldoende hiertoe een brief in te dienen met naam, voornaam, geboorte datum, beroep en volledig adres van de te stellen candi- daat. Deze opgave moet dan door 25 leden der afdeling gete kend zijn. Voor de goede orde vermel den wij nog, dat een candi- daat, om in aanmerking te komen, door minstens 3 af delingen als zodanig gesteld moet zijn. Het bestuur der afd. Waalwijk. O.O.G. Met groot succes voerde O.O.G. Zaterdagavond voor de tweede maal „De Dorps dokter" van J. Fabricius op. De zaal was stampvol en het enthousiasme van de toe schouwers was zeer groot. De spelers gaven dan ook weer hun beste krachten en het resultaat was een buitenge woon geslaagde avond. Hier uit blijkt opnieuw dat het amateurtoneel zeer veel kan presteren. FEESTAVOND. Zaterdagavond had de Spaarkas „Spaarzaamheid" 'n feestavond in Café van der Pluijm. Het ging er heel ge zellig naar toe. De oud-voor zitter van de vereniging, de heer E. de Peffer, sprak het openingswoord, terwijl verder medewerkten de humorist Bakkers en de accordeonist Pennings. ONGEVAL. De heer A. Appels alhier kreeg bij het inladen van vee de achter klep van zijn vrachtwagen op zijn hoofd. Hoewel het zich nog al ernstig liet aanzien, is z'n toe stand thans redelijk wel. VOGELLIEFHEBBERS. Veel vogelliefhebbers waren Maandagavond in Café v. d. Pluijm vergaderd om zich te verenigen, teneinde hun lief hebberij beter te kunnen ver- ueuigen tegen ue voorsenru- len van regeringswege. £.r wera met au aoer een vereni ging opgenent ais aJLuenng van ue z^uia-nea. Bona van Vogenielneobers. BILJARTEN. Kees de Kuijter naar Europese kampioenscnappen caure *7/2 te St. Jbtienne. Drie Nederlandse biljarters zijn uitgenodigd voor het Europese kampioenschap ca dre *?/2 dat op Donderdag 2 Februari te St. Etienne be gint Biet van Pol, Kees de Kuijter en Jan Sweering. De Belgen brengen twee hoge troeven op taiel, Cle ment van Hassei en Kené Ga- briëls. De Fransen brengen Jean Galmiche, Chassereau en Du- fetelle. Voor Zwitserland zal Nuss- berger aan tafel komen. bua«i.ui:u - K.A.J.-AGENDA. Zondag 22 Jan. géén Lei dersavond in verband met Disinctsweekeind in Tilburg. Aid. St. Jan Donderdag 26 Jan. 8 uur. Ontspanningsavond. Aid. St. Clemens Dinsdag 24 Jan. 7.3Ü uur. Pioniersgroep. Afd. St. Antonius Maandag 23 Jan. 7.30 uur. Pioniersgroep. Vrijdag 27 Jan. 7.30 uur. Jongerengroep. Vrijdag 27 Jan. 8.00 uur Repetitie toneel. MUSIS SACRUM. Vrijdag t.in. Zondag wordt hier vertoond „Fregola", een revue-film, waarin een detec tiveverhaal is verwerkt. De ster Fregola verliest haar ver loofde en gaat op zoek naar de moordenaar. Ze vindt hem en een nieuwe liefde. Maandag en Woensdag draait er een verhaal uit de onder wereld. „Buiten de Wet". Joe Sullivan ontsnapt uit de ge vangenis en moet dan vechten tegen de politie en zijn eigen soortgenoten. Lang houdt hij de strijd vol, bijgestaan door twee vrouwen, maar eindelijk bezwijkt hij voor de over macht. Beide films 18 jaar. LUXOR THEATER. De film „Thuiskomst", die hier Vrijdag tot Zondag loopt, vertelt van een Amerikaanse dokter die samen met zijn vrouw meer idealistisch dan practisch werkt. In de oorlog leert hij de harde realiteit kennen, wordt verliefd op 'n verpleegster, die voor hem een voorbeeld is, maar tzij sneuvelt. Na de oorlog begint hij met de hulp van zijn vrouw een nieuw leven. Maandag en Dinsdag wordt „Het Vergeten Bruidje" ver- tond, een film, waarin wat al te luchtig wordt omgespron gen met het huwelijk. in de gemeente noodgedwongen de baggerspecie uit de haven heeft moeten onderbrengen, voor zware en middelzware industrie niet geëigend blijken, terwijl, om het probleem nog moeilijker te maken, het rioleringsvraagstuk daardoor, maar ook op zich om een snelle doeltreffende oplossing vraagt. Dit grote vraagstuk, waaromtrent wij u over enkele maanden uitvoerig hopen te kun nen voorlichten, en dat om zijn enorme sommen zo n grote finan ciële gevolgen voor de gemeente met zich kan brengen, vraagt on ze volle aandacht en studie. Daarom alleen zal het jaar 1950, materieel gesproken, belangrijk zijn. Het lijkt mij passend ten deze ook de wens te uiten, dat de plan nen tot het stichten van een schoen- en lederbeurs in Waal wijk binnen zeer korte tijd de ver langde vaste vorm krijgen. Het komt mij voor, dat, waar de Raad van Beheer van de Jaarbeurs uit drukkelijk heeft verklaard geen vrijheid te hebben kunnen vinden aan eventuele plannen ter zake van deze afzonderlijke schoen- en lederbeurs te LItrecht of elders medewerking te verlenen, aan de ze belangrijke industriegroepen elders de gelegenheid moet wor den gegeven voor het jaarlijks exposeren van hun producten en het samenbrengen van alle delen van deze branche, waartoe de Jaarbeurs, gelijk bekend, geen plaats biedt en bovendien door vele van de betreffende industrie niet attractief wordt gevonden. Mijne Heren, moge God onze gemeente in dit jaar bijzonder hel pen en U en ons verlichten tot het nemen van wijze besluiten en moge ik II ten slotte een voor U, Uw gezinnen en belangen geze gend jaar toe wensen met veel voorspoed en geluk. Ik heb gezegd. De heer Meijs antwoordde de burgemeester als voorzitter van de grootste partij namens de raad. Hij sprak zijn erken telijkheid uit voor de woorden van de voorzitter en bood we derkerig zijn beste wensen aan voor 1950. Er waren inder daad nog diverse moeilijkhe den, maar de raad zou in de toekomst naast B. en W. staan zoals in het verleden. De raad zou meewerken om voor Waalwijk iets moois en goeds tot stand te brengen. Ook 's burgemeesters gezin wenste' de heer Meijs een voorspoedig 1950. Vlotte afwerking. Vervolgens werden de notu len na een opmerking van de heer van Hees wijk onveran derd vastgesteld. De ingeko men stukken van Ged. Staten werden voor kennisgeving aangenomen. Betreffende het schrijven van de Nationale Commissie tot bestrijding van het alcoholisme, dat inhield de mogelijkheid tot het uit lokken van beperking van

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5