UIT DE LANGSTRAAT [MEN NIEUWKUUK SPRANG-CAPELLE SPRANG RAAI 6 6 ]i rw hr. Jac. ag uit tand. M rordt dit enningm onateurj rinnen. a a verloven en vergunningen, stelden B. en W. voor om daar niet op in te gaan, aan gezien zij er geen aanleiding toe zagen. Waarmee de raad het eens was. Voor de agendapunten en de prae-adviezen verwijzen wij naar de nummers van 1.1. Vrijdag en Maandag. Met punt drie ging de raad zonder meer accoord. Eetreffende punt vier vroeg de heer van Heeswijk of het mogelyk was, als de huur prijs omhoog ging, ook deze huur te verhogen. De voorz. antwoordde dat in het wets ontwerp de mogelijkheid aan wezig was. Het was echter de vraag of de regering er in zou toestemmen met dit ge bouw. Bovendien meende hij dat er in het wetsontwerp al leen over woningen werd ge sproken. Bij punt 5 merkte de heer Brouwer op dat er reeds enige tijd over deze koop was ge sproken. Hij vond de koop prijs hoog. Hij meende dat de gemeente met recht trots mocht gaan op de verbetering van het Hoekeinde, omdat die aan alle eisen voldeed. Maar als in de toekomst de weg Den Bosch-Geertruidenberg door de polder zou komen dan was de koop voorbarig en kwam hij niet tot zijn recht. Op dit moment onderbrak de voorz. het betoog van de heer Brouwer en stelde voor dit punt in geheime vergade ring te behandelen, wat de raad goed vond. Toen de ver gadering na een kwartier weer openbaar werd, nam de raad het voorstel zonder ver dere discussie aan, alleen de heer Brouwer stemde tegen. Met de punten 6, 7, 8 en 9 ging de, raad zonder meer accoord. Bij het laatste punt bracht de voorz. dank aan de commissie die de rekening had onderzocht. Algemene beschouwingen. Vervolgens stelde de voorz. punt 10 aan de orde Vast stelling van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1950 en beslissing omtrent goed keuring van de begrotingen der instellingen van welda digheid voor dat jaar. De heer van Seters opende de rij van sprekers. Hij had met zeer veel belangstelling de begroting ingezien, het was een groot stuk werk. Uit de Mem. van Toel. had hij de in druk gekregen dat in 1949 iets tot stand was gebracht op het gebied van woningbouw, in dustrie etc. De heer v. Seters - bracht dank aan B. en W. en aan gemeentewerken voor het belangrijke werk dat ook de laatste hadden gedaan. Hij hoopte dat de plannen voor 1950 ten uitvoer zouden ge bracht worden. Uitbreiding op alle gebied was zeer nood zakelijk. Bijzondere aandacht vroeg hij voor de woningbouw en de woningnood, want er heerste nog veel gebrek. Hij spoorde B. en W. aan om te trachten nog meer woningen te krijgen dan tot nu toe. Er waren nog mensen van buiten die zich hier wilden vestigen. Verder wilde de heer v. Se ters nog meer industrie trek ken en hij hoopte dat het'bad huis gebouwd zou worden. Het batig saldo had de heer v. Seters gunstig gestemd. Men moest nu niet stil blijven staan, maar voortgaan met de uitbreiding van de gemeente en op finantieel gebied moest de gemeente dan niet kren terig zijn. De heer Verdoorn voegde graag zijn lof voor het beleid van B. en W. bij die van zijn voorganger. Het getuigde van een vooruitziende blik, ook van een zekere voorzichtig heid. Ook roemde hij de se cretaris met zijn staf. die een groot aandeel hadden gehad. Hij hoopte dat het beleid in 1950 zich, zoals in 1949, zou kenmerken door voortvarend heid en zuinigheid. De toe komst bleef onzeker, aldus de heer Verdoorn. Er moest voor gewaakt worden niet te veel grote-stads-allures aan te ne men door de kosten te hoog op te drijven, b.v. voor ver fraaiing. Hij noemde dit aar dig en een streling voor het gezicht, maar het vroeg ook onderhoudskosten. Op het gebied van de wo ningnood prees de heer Ver doorn de waardige activiteit, maar waarschuwde tegen een zijdigheid. Hij vroeg dan ook aandacht voor het onderhoud. Zo stonden de v.m. woningen van de bouwvereniging in Eesoijen in de Besoijensestr. al jarenlang verveloos. Daar was al vaak op gewezen. Als de gemeenteschilders het niet af konden, moesten particu lieren ingeschakeld worden. Verder wilde de heer Ver doorn het particulier initiatief steunen in de woningbouw. Niet alleen voor villa's, maar ook voor de arbeiders in ge schikte straten. Hij vestigde de aandacht op woningbouw zoals in Bussum. Dit leek hem zeer aantrekkelijk306 wo ningen buiten het bouwvolu me om, waarvoor men zich zelf ongeveer kon bedruipen, terwiii er nog steun van de minister kwam ook. Hij acht te het de moeite waard daar aandacht aan te besteden. Overigens onderstreepte hij de woorden van de heer van Seters. De heer Verdoorn was blij met de mooie straten. Maar hij vroeg zich met bezorgd heid óf of het wel practisch was gedaan. De bewoners van de Burg. v. d. Klokkenlaan zaten letterlijk in de putde nieuwe straat lag te hoog. Als de straat, het trottoir, het rij wielpad en het wandelpad elk 5 cm .lager waren gelegd, dan zou een hoop narigheid be spaard zijn gebleven. Boven dien was er in de Floris V- laan een mooi rijwielpad, ech ter geen wandelpad. Waar moesten de voetgangers lo pen? Was het niet mogelijk de wielrijders toe te staan van de .•ij weg gebruik te maken, dan kon het rijwielpad als wan- lelpad dienen. De heer Brouwer onder streepte de woorden van waardering zijner voorgan gers. Hij wilde naar voren brengen, gezien de grote wer ken die gemeentewerken in 1950 te wachten stonden, dat le plaatselijke aannemers in geschakeld moesten worden. Er moest getracht worden in Waalwijk Waal wij kse arbei ders te plaatsen. De gemeen schap zou daarmee een grote dienst bewezen worden. Ook de heer v. Heeswijk bracht warm dank voor het werk van B. en W. Hij had opgemerkt dat op diverse ounten ruim subsidie was ver leend en beval de sport warm :n de belangstelling van B. en W. aan. Hij bedoelde dit niet als een verwijt of klacht, want de sport had zich tot nu toe nog steeds zelf kunnen be druipen. Maar hij hoopte dat, als in het vervolg de sport zou aankloppen, zij ook op warme belangstelling zou kunnen rekenen. De voorz. beantwoordde de verschillende sprekers. Hij ■vas erkentelijk voor de vrien delijke woorden die er gespro ken waren aan het adres van 3. en W. De heer Verdoorn had aan gespoord tot zuinigheid. Wat dat betrof. Waalwijk had even als andere gemeenten in de aorlog een achterstand opge- 'open. Na een tijd van ge dwongen xmst was er dan een streven om vooruit te gaan, bijzonder in industriële ge- neenten. Dat was niet alleen ^en plaatselijk, maar ook een •treekbelang. Daartoe was een ■mede accomodatie noodzake- 'ijk. De nieuwe Zwitserse fa briek was daar een typisch voorbeeld van. Het kon nu niet meer volgens opvattingen van 20 jaar geleden. B. en W. wilden Waalwijk behoeden voor maatregelen waarvan 't nageslacht zou zeggen Waar om hebben ze dat niet groot ser aangepakt Het Vredes- nlein en de brede straten waren doelbewust zo aange legd. Nu was het nog moge lijk geweest zonder onteige ning, later ging dat misschien niet meer. Er waren inder daad hoge kosten aan verbon den. Daarom was de voorz. verheugd geweest toen hij boorde dat de begroting toch sluitend was te krijgen, zelfs nog iets gunstiger dan het vo rig jaar. Men moest vooruit zien. Dat er meer industrieën '.ouden moeten komen vatte ie voorz. op in die geest dat 3r meer industrieën van an- iere aard moesten gesticht worden. Hij zag graag, als er moeilijkheden zouden komen in de schoenindustrie, dat niet de hele gemeente in zak' en is zou zitten. Bij de vriendelijke woorden ten opzichte van de secreta ris en zijn staf, sloten B. en W. zich aan. De heer Verdoorn had ook mwezen op de kosten van de Plantsoenen. Als er uitgaven verden gedaan dan werd er pok gekeken naar wat die in ie toekomst zouden opleve- -en. Men hoefde die kosten tiet te zwaar te achten. Wat het particulier initia tief betrof, aan plaatselijke indernemers zou graag de ge- 'egenheid worden gegeven als zr voor de gemeente geen 'oordeel zou verloren gaan. Nu kon veel voor de groot- handelsprijs betrokken wor- ien. Aangaande de woningbouw betoogde de voorz. dat Eus- •um niet vergeleken kon wor- ien met deze gemeente. Daar werd een huur gevraagd van f 7.50, dat was hier te hoog. Voor eenzelfde huis zou de huur in Waalwijk 4.80 be dragen. Hij had het trouwens besproken met de directeur "'an gemeentewerken, die aan het rekenen was gegaan, in verband met de regeringsbij - 'rage van 100 per woning. iïr was daar belangstelling 'oor van de zijde der indu- ♦rie. Want die had zorgen. 3en fabrikant betrok een '-wart van zijn arbeiders uit Waalwijk, drie kwart kwam 'an buiten tot 40 a 50 km. ver. Dat was een kostbare ge schiedenis en economisch niet verantwoord. Er werd over wogen of het niet mogeliik was dat de industrie met hulp van rijk en gemeente zelf van die woningen zou gaan bou wen. De verdieping van het pro fiel van de straten aan de Burg. v. d. Klokkenlaan zou hoge kosten met zich mee brengen, maar er zouden maatregelen worden genomen om de nadelen tot een mini mum te beperken. Inderdaad was er aan de Floris V-laan geen wandelüad. Het lopen van voetgangers over de rij weg was echter niet straf baar, wel dat rijwielen zich op de rijweg bevonden. Het eenmaal precies op de auto en zou echter door de vingers gezien worden dat de voet gangers over het rijwielpad zouaen lopen. Met de land bouwers wilden B. en W. tot een accoord komen om een strook grond te krijgen voor de aanleg van een wandel pad. Tot de heer v. Heeswijk zei de voorz. dat het hem ge noegen deed dat de sport zichzelf kon bedruipen en hij hoopte dat dit zo zou blijven, het was de meest gezonde toestand. Als zij B. en W. no dig had, zou ze een gunstig oor vinden. De voorz. hoopte echter niet dat zij om subsidie zou komen en wees er in dit verband op dat nu voor de eerste keer subsidie was uit getrokken voor de sociale jeugdverenigingen. De heer Verdoorn zette zijn bedoelingen nog eens nader uiteen. Met particulier initia tief bedoelde hij het stimule ren van de woningbouw, vooral voor de arbeidende stand. De gemeente had nu beslag gelegd op alle grond, er bleef voor de arbeiders slechts hier en daar een uit hoek over. Wat betrof het rij wielpad aan de Floris V-laan wilde hij de wielrijders toch naar de rijweg dirigeren. Dat gebeurde in de Grotestraat locn ook, terwijl het daar veel drukker was. De voorz. zei niets zo graag te zien als dat de arbeiders zelf zouden bouwen, maar dat was zeer moeilijk. Bovendien gold de financieringsregeling 1947-'48 alleen voor woningen die van het bouwvolume af gingen. De heer v. Heeswijk merkte nog op dat hij niet om sub sidie vroeg, maar alleen als voor zaken als uitbreiding, verbetering van outillage e.d., in andere plaatsen vaak on dervangen door gemeentelijke sportparken, de middelen on toereikend zouden zijn en in die zin een beroep op de ge meente zou worden gedaan, dat de sport dan een gunstig gehoor zou vinden. Daar niemand meer alge mene beschouwingen wenste te houden, ging de raad over tot de behandeling van de diverse begrotingen afzon derlijk. Dc bedrijfsbegrotingen. De begroting van het electrici- teitsbedrijf werd zonder meer goedgekeurd. Bij de begroting voor het Gas bedrijf deelde weth. Smolders mee dat het rijkskolenbureau de gaskolen met 2 tot 4 per ton zou verhogen. Dit gaf een ver hoging van een halve cent per m3 gas. Er was echter nog geen of ficieel bericht ontvangen en B. en W. wilden dit afwachten alvo rens met een voorstel hierover te komen. In mindere mate gold de verhoging ook voor het electrici- eitsbedrijf. Maar de verhoging zou vooralsnog niet in rekening worden gebracht. Overigens werd ook de begroting voor het Gas bedrijf goedgekeurd. Evenzo de begrotingen van het Woningbedrijf, het Waterbedrijf en het Slachthuis. Naar aanleiding van de begro ting van Gemeentewerken infor meerde de heer Duyvelaar naar de bestemming van de oude auto van de gemeentereinigingsdienst als de nieuwe zou komen. De voorzitter antwoordde dat deze gedeeltelijk als reserve zou die nen en gedeeltelijk in gebruik zou blijven. De heer Verdoorn vroeg aan dacht voor de sloten achter de qemeentewoningen in de Besoijen- sestraat: 's winters was het pad er langs onbegaanbaar, 's zomers zat het er vol insecten. Verder wilde hij weten hoe B. en W. zich de nlantsoenaanlep langs de Floris V-laan voorstel den. Ook informeerde hij wat er mankeerde aan de daken van de oanden van 't Slot, omdat daar niet minder dan 6500 voor was uitgetrokken. Was er niet genoog controle op uitgeoefend? En ten slotte vroeg hij of met de aan schaffing van de nieuwe huis- vuilauto het qebruik van de daar bij behorende emmers verplicht gesteld zou worden. De voorzitter antwoordde dat er plannen bestonden om de rio lering in de Besoijensestraat grondig te verbeteren. Hij wilde daarom de kwestie van de sloten nog even uitstellen om het euvel od te heffen door een simpele aan sluiting op de nieuwe riolering. Wat betrof het plantsoen was het de bedoeling om de spoorsloot schoon te maken en dan op de berm van de N.S. plantsoentjes aan te leggen. Hetgeen de heer Verdoorn erg riskant vond. Bo vendien werd het contrast van wege de rommel die er in de buurt lag nog groter. Maar er zou een haag opgetrokken worden, deel de weth. van Loon mee, om de zaak te camoufleren. Dat de da ken van 't Slot moesten hersteld "■orden was de schuH van de Duitsers. Men kreeg in 1941 geen goed materiaal ter beschikking. Verder was het inderdaad de bedoeling om de hnisvuilemmers vernlicht te stellen. Voor ophalen werd niets gerekend, maar de em mers moest men konen of huren, anders kwam er een chaotische toestand. De heer Verdoorn vond het gebruik van de emmers ren oracht idee, maar hij w«lde het liever niet verplicht stellen, dan hadden veel mensen hun nieuwe emmer voor niets aangeschaft. De voorzitter had benrip voor de op merking, maar daar moest men overheen. De emmer paste nu met de auio moesten ook de em mers worden aangcschatt. De heer v. d. Hoven kwam te rug op het antwoord van jl>. en W. op het rapport van de com missie. Aigezien of het bedrag voor de aanscharfing van de nieu we auto zou worden toegestaan, was er bij de bespreking in de commissie nog een ander reit naar voren gekomen. De emmers had den namelijk het nadeel dat er bezinksel in bleef zitten. In andere gemeenten reed dan iemand achter de auto aan die de emmers schoon maakte. Hij achtte dit zeer be langrijk, mede in verband met de volkshygiëne. De heer v. d. Ho ven vroeg nu of de kostenbereke ning dan nog goed was. De voor zitter vroeg ot de heer v. d. Ho ven dan een gemeentelijke schoon maakdienst wilde instellen. Wat de heer v. d. Hoven de opmer king ontlokte dat de huisvuildienst ook niets anders was. Maar de voorzitter dacht dat de uitgave hiervoor, 2700 ongeveer, te kostbaar zou zijn. Hij wilde even afkijken hoe het zou lopen. Men kon de bevolking meedelen dat de emmers schoongemaakt moesten worden. De heer Van Seters beval de aanschaffing van de emmers bij zonder aan. Verder wees hij op het slechte wegdek in de Put straat. Zou het niet mogelijk zijn om daar klinkers te leggen? Over de industriehallen had hij niets meer gehoord. Toch vond hij de ze van belang. Dan drong hij nog aan op verbetering van de toe gangsweg naar het zwembad en op doortrekking van het Anto- niusplein naar de Dr. Ringers- straat. De voorzitter antwoordde dat de verbetering van de Putstraat op de begroting stond. Voor de industriehallen waren B. en W. bang dat ze niet gehuurd zouden worden. Ze waren er wat voor teruggeschrokken en zodoende was het plan op de achtergrond geraakt. Maar ze zouden er aan dacht aan blijven schenken. Doortrekking van het Antoni- usplein zou een kostbare geschie denis worden, want dan moest er onteigend worden. Bovendien wa ren er nog genoeg straten om te bebouwen en aan de landbouwers had de gemeente al veel schade berokkend. B. en W. deden het liefst niet als het niet strikt nood zakelijk was. Men moest ook met hun belangen rekening houden. De heer Mombers kwam terug op de vuilnisemmerkwestie. Hij zou niet graag zien dat ze apart gereinigd werden. De Waalwijk- se huisvrouwen moesten zoveel appreciatie hebben dat ze die zelf reinigden. Over de Haven was hem iets niet duidelijk. Er was 1473 uit getrokken voor adviezen en plan nen. Waren die voor de nieuwe haven aan dc Maas? De voorzitter zette uiteen dat er diepgaande studie werd gemaakt om de post van 35000 terug te brengen. De Haven zou niet slibvrij zijn voor het Oude Maasje was afgesloten. Er moesten nu niet te hoge kos ten gemaakt worden, want binnen een jaar of tien zou de afsluiting wel een feit zijn. Daarover wa ren nu uitvoerige besprekingen gaande en de kwestie interesseer de het gemeentebestuur enorm, trouwens ze was niet alleen voor Waalwijk van belang. De heer Duyvelaar drong nog aan op verbetering van de mu- zieknis. De voorzitter deelde mee dat de plannen nu nog bij het be treffende bureau waren. Hij had graag dat het nu radicaal in orde zou komen. Het rapport zou half Februari klaar zijn en dan werd er onmiddellijk begonnen. De heer van Heeswijk wees er op dat de verbetering van de spoorsloot nauw verband hield met het vuile water uit de binnenpol- der. Het was wel mogelijk de spoorsloot schoon te maken, maar in de winter kon het water niet geloosd worden. Overigens was hij het eens met het plan. De voorzitter zei dat de directeur van gemeentewerken aanstuurde op een radicale oplossing. Na nog een vraag van de heer Duyvelaar over het gebruik van de dienstauto der gemeente die de voorzitter naar genoegen beant woordde, werd de begroting van gemeentewerken zonder stemming aangenomen. Ook de begroting van de vleeskeuringsdienst, waar over de heer Van Heeswijk een vraag stelde. Dc gemeentebegroting. Nadat de raad even gepauseerd had stelde de voorzitter de ge meentebegroting aan de orde. Betreffende 't hoofdstuk Open bare Veiligheid vond de heer Duyvelaar dat het politietoezicht bij uitvoeringen van plaatselijke verenigingen op de muzieknis te wensen overliet, echter niet als er vreemde gezelschappen concer teerden. Hij wilde in de politie verordening een artikel opgeno men zien waarbij het verboden werd zich tijdens concerten te verplaatsen. De voorzitter ant woordde dat er geen rijwielen meer op het Raadhuisplein wer den toegelaten - bij uitvoeringen, er zou toezicht worden gehouden en het publiek zou minstens vijf meter van de kiosk verwijderd moeten zijn. Dat had de laatste keer goed voldaan. Bovendien zouden er drie of vier agenten als toezicht geplaatst worden en dat niet alleen bij vreemde gezel schappen. De heer v. d. Hoven wilde het los personeel van de brandweer als het overdag langdurig moest werken ook enige extra vergoe ding toekennen. De voorzitter zegde toe dat dit bekeken zou worden. De heer Van Seters achtte met uitbreiding van de gemeente uit breiding van 't politiecorps nood zakelijk. Hij informeerde hoe het stond met de verkeerspolitie. Kon 1 daar iets aan gedaan worden? De 1 aanschaffing van een auto vond hij wel wenselijk; werd die niet door het rijk gefinancierd? Hem deelde de voorzitter mee dat het politiecorps met ingang van 1 Fe- I bruari uit 16 man zou bestaan. Het was de bedoeling het nog met 1 2 personen uit te breiden. Dat bracht geen bijzondere las ten mee voor de gemeente. Wat de verkeerspolitie betrof, er wa ren bedragen uitgetrokken voor een verkeersuitrusting. Enkele agenten zouden gedetacheerd wor den bij de verkeerspolitie in Den Bosch om zich te bekwamen. Met de aanschaffing van een auto werd gewacht tot er dit jaar een nieuw model uitkwam. Hij zou voor rekening van het rijk komen. Bij het hoofdstuk Openbare wérken sneed de heer Verdoorn nog eens het onderwerp „kermis" aan. Uit het feit dat er 10.000 voor was uitgetrokken tegen vo rig jaar 8000 besloot hij dat de oude regeling van de kermis nog steeds werd aangehouden. De voorzitter bevestigde dat uit het feit dat B. en W. niet met een voorstel waren gekomen afgeleid moest worden dat zij de kermis wilden handhaven. Daartegen had de heer Ver doorn bezwaren. Een grote be volkingsgroep, die zich financieel het minst kon bewegen zag de kermis met bezorgdheid tegemoet. Speciaal voor die groep wilde hij de kermis verkorten. Kinderen waren allemaal hetzelfde. Als de buurtjes gingen dan wilden ze zelf ook. Veel ouders zagen reikhal zend uit naar verkorting. Hij wenste tegemoetkoming aan deze grote groep en aan een even gro te groep gesitueerden die hetzelf de wilde. De heer van Seters vond het een moeilijke kwestie. Hij had eens gehoord in arbeiderskringen en er waren in verschillende ge zinnen inderdaad moeilijkheden wat betreft de vermakelijkneden. Van de andere kant zag hij be zwaarlijk tegen verkorting van de vermakelijkheden aan, in verband met de oude traditie, waar telkens iets van afging. Hij had niet vol doende kunnen bekijken wat de arbeiders wilden. Ze stonden wantrouwend tegenover inkorting. Nochtans meende de heer Van Seters dat het overweging ver diende. De heer Brouwer vond het voor de raad moeilijk om er zo maar over te oordelen. Misschien was het niet eens meer mogelijk om de kermis voor dit jaar in te korten vanwege de advertentie die ai geplaatst zou zijn. Sommige be drijven zouden niet voor drie da gen kunnen sluiten, wel voor 8 dagen. En hij vond, als men 8 d-.gen vrij had dan had men ook de vrijheid om eens in de porte- monnaie te tasten. Men mocht wel eens een extraatje hebben, liij gaf toe dat het wel moeilijk was voor velen, maar als de raad ingreep in een traditie zonder ken nis te nemen van de mening var de gemeenschap zou hij twee dracht zaaien. De raad mocht niets doen waar hij later spijt van zou hebben. De heer van Heeswijk herin nerde er aan dat er in een vorige vergadering besloten was om het dit jaar nog te laten zoals het was en daarna de kwestie te onder zoeken. Hij achtte het wenselijk contact op te nemen met de jeugd organisaties, verenigingen als Waalwijks Belang en de Heem kunde, in verband met het his torisch aspect en van hun rappor ten kennis te nemen. Hij hield persoonlijk van traditie, maar respecteerde de mening van de minderheid. De heer Meys kwam op voor 4e belangen van de middenstand. De middenstand zou nadeel on dervinden zowel van verkorting als van verplaatsing van de ker mis. Er moest ook rekening ge houden worden met de belangen van deze groep. De voorzitter zei dat B. en W. meenden in principe geen veran dering te moeten brengen, hoewei ze een ander standpunt begrepen en waardeerden. De raad was 't enige lichaam dat competent was om te oordelen. Inderdaad was het nog mogelijk om een besluit te nemen, daar was rekening mee gehouden met het plaatsen van de advertentie. De voorzitter was van oordeel dat de belangen vrij ver uit elkaar lagen. Zowel de traditie als de vacantie speelden een rol. Als het gebruik bleef om een volle week vacantie te geven dan was het inconsequent om de kermis te verkorten. Persoonlijk was hij van mening, dat als er wijziging kon gebracht worden in de vacantie, de kermiskwestie door een andere bril gezien kon wor den. Het was misschien mogelijk om de organisaties te raadplegen, maar als die advies uitbrachten zou er gestemd moeten worden en dat leek de voorzitter niet bevor derlijk voor de rust in de orga nisaties. De heer Verdoorn deelde de mening dat het niet juist zou zijn door middel van een enauête het publiek te raadplegen. Toen het slachthuis gebouwd werd, was geen enkele slager blij, maar er was toen ook geen enquête ge houden. Dat was ook niet nodig. Wat betreft de traditie, de heer Verdoorn meende dat de dinqen in groot verband moesten gezien worden. „Als het getij verlooot worden de bakens verzet". De karmis was ontaard, vrrvvjpr was 't kerkmis, maar die heeft zijn ka rakter verloren. Een halve eeuw geleden was er geen andere bron van vermaak, noch bioscoop, noch dansgelegenheden. Die waren nu geen attractie meer. Betrerrende de vacantie merkte de heer Verdoorn op dat vroeger de kermis aan de vacantie vast zat. Dij vond het echter practi- scher om die in Augustus te hou den. Het was onlogisch dat de vader in Juli vacantie had en de kinderen in Augustus. Hij wilde met de Kermis drie snipperdagen geven en in Augustus de gezrns- vacantie. Een zuster had getuigd dat het onderwijs in de kermis- week niets uithaalde en dat was niet bevorderlijk. Bovendien had den verschillende exploitanten vo rig jaar nauwelijks hun staangeld verdiend, had een ambtenaar van de omzetbelasting aan de heet Verdoorn verteld. Verschillende caféhouders vonden een week ook veel te lang, al waren er na tuurlijk wel anderen. Hij herhaal de: Als het getij verloopt worden de bakens verzet. De raad moesf niet weifelachtig zijn, en het maar eens doen. De voorz. dacht dat de verplaat sing van de vacantie naar Aug. bij de arbeiders niet in goede aarde zou vallen. Van kermisexploitan ten hadden bij een enquête maar 1 geen bezwaar gemaakt tegen verkorting, de anderen wel, om economische redenen. Zelfs die 2 waren later op hun mening terug gekomen, zij hadden ook liever een week. De heer Brouwer wees er op dat van de snipperdagen er drie vielen op katholieke feestdagen en dat er drie vrije waren, bo vendien was er juist geadviseerd om in Juni en Juli vacantie te houden. Hij wilde dat de kinde ren dan ook in de kermisweek vrij zouden zijn. Wanneer de eerste Zondag van de kermis in het water viel, wat ook traditie was, zei de heer brouwer, dan waren de laatste Zaterdag en Zondag "juist de bes te dagen. En wat de opmerking van de heer Verdoorn betrof, hij had nog nooit gehoord dat een zakenman tegen een belasting ambtenaar zei: ik heb goed ver diend! Deze uitlating veroorzaak te nog al wat vrolijkheid in de raad. De heer Van Seters wees er ook nog op dat van de snipper dagen de organisaties er drie vooi de werknemers had bestemd om te nemen wanneer ze wilden. Hij was er tegen om ze voor de ker mis te gebruiken. Die andere zes dagen hoefde het niet perse ker mis te zijn. Er was wel geadvi seerd om ze te nemen in Juli of September. Dat ze hier onder de kermis vielen was voor de arbei ders van buiten natuurlijk wel een moeilijkheid. Maar niet iedereen kon vacantie nemen in Augustus dan liep het vast. Over de bezet ting van de kermis kon hij niet oordelen, maar hij verwachtte dat de arbeiders over het algemeen tegen verkorting zouden zijn. Toen achtte de voorzitter deze kwestie voldoende besproken. Hij had uit de betogen opgemaakt dat de leden algemeen tegen verkor ting van de kermis was, behalve de heer Verdoorn. Daar niemand stemming verlangde was dus be sloten de kermis in zijn oude vorm te handhaven, zodat on danks herhaalde aanslagen Waal wijk ook dit jaar een week ker mis zal vieren. De heer Mombers noemde in het verdere verloop van de be handeling der gemeentebegroting Je slechte toestand van de weg naar de magazijnen van Teulings en Holland. Verschillende expedi- .eurs klaagden over gebroken ve ren e.d. De voorzitter zou dit on derzoeken. De heer Duyvelaar wees op het rapport van het Provinciaal Op- oouworgaan, waarin gezegd wordt dat maar 31 van de 380 kleuter scholen in Noordbrabant aan alle eisen voldoen en dat de financië le toestand daarvan grotendeels de oorzaak is. Voor de 740 kleu ters werd nu een subsidie van 2200 uitgetrokken, ongeveer drie gulden per kind. Als Waalwijk niet aan de eisen voldeed, wilde de heer Duyvelaar B. en W. in overweging geven om het subsi die te verhogen tot 5 per kleu ter. De M. v. T. noemde het sub sidie zelf een bescheiden bijdrage. De voorzitter antwoordde dat hij geen verzoek had gekregen om een hoger subsidie. Hij ver onderstelde dus dat men er mee kon rondkomen. Er was een nieu we subsidieregeling in voorberei ding. Zolang er geen klachten kwamen wilde hij maar afwach ten. Persoonlijk varieerde zijn waardering voor de kleuterscho len vvan school tot school. Er kwamen echter van de ouders geen klachten, dus achtte hij de toestand bevredigend. De heer Brouwer vond dat het bedrag dat voor de kleuters op de bewaarschool moest betaald worden voor sommige ouders vrij hoog was. Door een hoger sub sidie kon het bedrag van 2 kwar tjes per week misschien verlaagd worden, zodat ook kinderen van minder bedeelden het eerste on derwijs zouden kunnen volgen. De voorzitter meende echter dat er voorzieningen waren getroffen voor minder bedeelden. De heer van Heeswijk sprak over de 1000 subsidie voor de jeugdverenigingen. In de Mem. v. Toel. werd gesproken over maat-, schappelijke organisaties en later over sociale jeugdverenigingen. Welke opvatting hadden B. en W. daarover. Wat verstonden zij onder sociale jeugdverenigin gen? Was daar de K.A.J. mee bedoeld? Hoe werden de gelden verdeeld? De heer van Heeswijk zag er een precedent in dat diep kon ingrijpen. B. en W. zaten met dezelfde moeilijkheid, zei de voorzitter. Zi] wilden een jeugdraad in het le ven roepen, zoals op andere plaatsen. He opzet was vereni gingen met een sociaal karakter te sgbsidiëren. Daaronder werd dan verstaan een bepaalde groep met in standsverband een algemeen sociaal opvoedend cultureel karak ter. Het plan was opgezet door de K.A.J. Het eerste jaar werd 1000 verleend, aan de hand van de jeugdraad zou het dan afge zien worden. Het was ook voor B. en W. een proef om te zien of die verenigingen met dit bedrag hun taak beter zouden kunnen vervullen dan tot nu toe. De heer van Wel was dank baar voor die 1000, maar hij begreep nog niet wat onder een sociale jeugdvereniging precies werd verstaan. De voorzitter noemde de K.A.J. er een typische vorm van, mogelijk bestond zo iets ook onder niet katholieken. Niet in aanmerking kwamen zui ver vermakelijkheidsverenigingen of sportclubs. De Jeugdraad zou kunnen adviseren hoe het subsidie het best besteed kon worden. Per sonen die op de hoogte zijn van Je toestand en die in de vereni ging zitten zouden er deel van ïitmaken. De heer Brouwer sprak nog naar aanleiding van de 1000.— subsidie aan de speeltuin. Hij was van mening dat met een goede besteding veel te bereiken zou zijn. Hij moest attractief gemaakt worden. De heer Duijvelar bracht de subsidiëring van de plaatselijke muziekcorpsen ter sprake. Die kregen elk 300.—. Dit had ook de aandacht van de commissie ge had. Ze werd gegeven vanwege de opluistering van openbare ge beurtenissen. Maar ze deden nog veel meer. zoals de serenades bij gouden bruiloften en andere gele genheden. De gemeenschap besef te niet wat van de leden werd ge vraagd. Bovendien waren de kos ten zeer hoog, alles was minstens tweemaal zo duur als vroeger. De heer DuijVelaar achtte de sub sidie dan ook beneden het redelijk peil. Hij stelde voor deze te ver hogen tot 500 en vroeg boven dien de morele en financiële steun van de gehele bevolking. De heer Meijs sloot zich hierbij aan. Hij kon zich voorstellen dat de harmonieën geen hogere sub sidie hadden willen vragen. Hij achtte de instandhouding in ieder geval van belang. De voorzitter antwoordde dat de corpsen dezelfde subsidie had den gevraagd als het vorige jaar. Hij voelde echter voor de argu menten. Hij wilde daarom een tus senvoorstel doen o ui de subsidie voor elk te verhogen tot 600.— Ook de heer v. Seters had nog iets over de Speeltuin. Hij wilde meer belangstelling er voor en hem zo aangenaam mogelijk ma ken. Hetgeen ook de heer Brou wer wilde, wat hij nog eens be toogde. De voorzitter vond toen dat dit onderwerp voldoende was besp-oken. De heer Duijvelaar dankte de voorzitter voor zijn welwillend heid om zelfs nog een hogere sub sidie toe te staan dan hij had ge vraagd. De voorzitter was daar zeer over verwonderd, maar het bleek dat hij de heer Duijvelaar verkeerd had verstaan en ge meend had dat deze een verho ging met 500 had gevraagd. Dit had hem dus 200 gekost, maar het was van harte gegund. De harmonieën varen wel bij dit mis verstand. Over geen der volgende hoofd stukken van gewone dienst en ka- pitaaldienst had nog iemand iets aan te merken en de gemeentebe groting werd vastgesteld zonder stemming, met als enige wijziging de verhoogde subsidie voor de harmonieën. De voorzitter bracht de commissie dank. De punten 11 en 12 gingen er zo door en in een zeer vlotte schrifteliike stemming werden alle aftredende leden in diverse com missies herbenoemd in Rnr- perl:!k Armbestuur van Waalwilk de heer E. E. A. van Tilburg in het Burgerlijk Armbestuur van Baardwiik de heer L. F. J. van Roosmalenin het Burgerlijk A-mbestuur van Besoijen de hepr D. Loeff als aasthuismeester von het R.K. Burgerlek Armbestuur de heer C. J. M. Witlox als lid van de commissie van toezicht on her middelbaar onderwijs Drs. P. T. A. Lenglet en als lid van de commissie van toezicht od het la ger onderwiis Drs. G. T. de Vries, allen met algemene stemmen. Het was inmiddels kwart voor 12 geworden en de voorzitter sloot de vergadering met gebed. hr- Gy Stria te iarve rga< aQ de C itter de vergac ezigen 1 loreert i gelopen gepasst an trouv onen or. p te vo! jstperioc aal wel De sec !g versla tar, vvaé racht. Bij de aftrec I. Heurt ommissa igenburg an mej. J en me). Beslote t per r icor een Met e< eanimee Vormingsavond. De K.A.B. afd. Drunen hield Dinsdag j.l. haar laatste ontwik kelingsavond van dit seizoen. De zaal was geheel bezet. De spre ker op deze laatste avond was de Eerw. Pater Peters uit Eindhoven met als onderwerp een zeer pak kende stof„Aan de touwen, mannen, aan de touwen Spr. hield een boeiend, gloed vol en suggestief betoog over de maatschappelijke verhoudingen in het algemeen. Het was een zeer geslaagde avond. Tot slot werden ook nog enkele militairen, welke voor eni ge tijd uit de tropen thuis waren gekomen, gehuldigd. Uitvoering. De toneelverenging der Meis jescongregatie zal a.s. Zondag 'n toneeluitvoering geven. Men komt voor het voetlicht met een toneel spel in drie bedrijven van W. v. d. Lugt, getiteld Kapitein Marie. Tevens zal nog een blijspel od- gevoerd worden, getiteld „De klas van juff'ouw Snep". W'"j wensen de dames veel succes. Hondenbelasting. Men verzoekt ons er nog eens op te wijzen dat houders van hon den verplicht zijn deze voor 15 Febr. a.s. ten kantore van de ge meenteontvanger aan te geven op daarvoor bestemde formulieren. Tot rechtstreekse aanmelding zijn verplicht de belastingplichti gen die geen beschrijvingsbiljet hebben ontvangen. Motorclub. Naar wij vernemen is men al hier op initiatief van enkele jon gelui overgegaan tot de oprich ting van een motorclub. Zondag j.l. werd in café P. Klerkx deze motorclub geboren en ontving de naam van „De Denne Riiders". Er werd een voorlopig bestuur qeformeerd, waarin zitting heb ben Bep de Wijs, H. v. Sambeek en L. de Munnik. Voor sportieve jongelui zijn er in deze club nog Dlaatsen vrij. Bezit van een mo torrijwiel is geen vereiste. Zon dagmorgen is er opnieuw verga- derinq bij P. Klerkx. Demonstratie E.H.B.O. Dinsdagmorgen gaf de plaatse lijke EHBO verenioinq alhier in café W. v. Baardwijk voor ge- nodiqden en verder Dubliek een demonstratie-avond. Deze avond was voor eenieder vrij toeganke lijk. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o.m. op de ZEeerw. Heer Pastoor, een Eerw. Pater van Mariënkroon, de wethouders en secretaris van Groot-Vlijmen en enkele zustervereniqinnen. De voorzitter, de heer W. Pul les, heette de aanwezigen harte lijk we'kom, in 't bijzonder de ge nodigden. In 't kort zette spr. het doel uiteen, waarin hij o.m. ook aanstipte dat de EHBO vereni ging in Nieuwkuijk er gerust kan zijn, gezien de vele en prachtige prijzen die ze in één jaar wist te behalen. De loco-burgemeester N. v. Bokhoven reikte hierna met een toepasselijk woord aan ver schillende leden het diploma uit. Aan Mej. Annie van der Leede werd een bloemenmand aangebo den namens de vereniging, daar ze voor de eerste maal na een ziekte van l]/'i jaar thans weer geheel hersteld aanwezig was. Hierna werd door 5 verschil lende ploegen onder leiding var hun leidsters en leiders een de monstratie gegeven, waarin di verse ongevallen werden uitge werkt. Een en ander had bij 'l publiek veel succes en oogstte luiden bijval. De voorzitter bracht aan het slot een woo-d van dank aan ie docent Dr. Martens voor diens bemoeiingen en opofferingen, en door wiens leiding de vereniging 't zo ver heeft weten te brengen. Tot slot sprak de Zee'Eerw. Heer Pastoor nog een dankwoord voor 't nuttige werk der vereni- ging en hij hoopte dat ze naast 't I lichamelijk heil ook het geestelijk i heil niet zullen vergeten. Ledenvergadering. Op 25 Jan. a.s. hoopt de C.L. A.V. Sprang-Capelle en Omstre ken in het café van de heer A. v. Dijk te Vrijh.-Capelle een leden vergadering te houden. Op deze vergdering zal door de hr. Smale, hoofdassistent van de Rijksland- bouwconsulent een lezing worden -gegeven over Weidevefbetering. Als attractie zullen op deze avond onder dc leden enkele landbouwgereedschappen worden verloot. Schoolverzuim. Blijkens het door de commissie tot wering van schoolverzuim in de gemeente Sprang-Capelle aan het gemeentebestuur aangeboden verslag over 1949, is het school verzuim zeer sterk teruggelopen. Bedroeg dit over 1948 in totaal nog ver over de 100 verzuimen, in 1949 liep dit terug tot 15 ver zuimen door 7 jongens en 16 ver zuimen door 4 meisjes, totaal dus slechts 31 verzuimen. Verschillen de verzuimen konden door de commissie alsnog verschoonbaar worden geacht. De strengere na leving van de leerplichtwet, waar door bij het eerste ongeoorloofd verzuim door de Kantonrechter reeds boete wordt opgelegd, heeft dus een gunstig resultaat op het schoolbezoek ten gevolge gehad. Uitvoering „Marijke". De Harmonie „Marijke" alhier geeft op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Januari in de zaal van de Chr. Volksbond haar derde uitvoering onder leiding van haar directeur, dc heer P. C. van Iersel te Waal wijk. Medewerking zal ook wor den verleend door „de Hiba's" uit Waalwijk. Door een 9-tal le den van „Marijke" zal een komi sche voordracht worden opge voerd, getiteld „De Prins van Beverveld op stop". Het program ma bevat verder een 10-tal mu zieknummers uit te voeren door „Marijke". Weer 'r Andei het slac snelverk ger G. dag met ;ant re( iloemist ijk zone achter hi wilde o den doe B.A.-die in leven »mèn e ïng doe ironing voerd. I misdokt overbrei te 's-Bo Ha Het Sprang- riqe jaa Sis voor te Lab! schepen van 32! op- en haven t bedroeg houd v pelse h; wing gi schepen inhoud op gere en uitg? gedit-en x 100 vlakte. - U gend ni Be In hc inwonei derom bedroec Dec. E van 16( ze germ er '271 Gedure geboort in deze men. E droeg gemeen droeg 3884), woners Deze gemeen zaam n den is schijnlij inwone De l terprog geven Huis t< grote n ren oc huisger vertoor door d handel Univer rest vz bracht echt c nog m terugdc

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6