Wijde WereldJ Bij gelegenheid van het tachtig jaar bestaan van het Katholiek Thuisfront. WAALWYK Waalwijkse en Langstraatse Courant Waalwijk in 1949 en 1950. UIT DE 1870 1950 W. TIMMERMANS ZONEN SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. GROOT ENTHOUSIASME OP CURACAO. M?1857 BANKIERS TE WAALWIJK f. MAANDAG 23 JAN. 1956 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HEI ZUIDEN 72e JAARGANG No. 8 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. TEL.-ADRES „ECHO". DE DUITSERS WEREN ZICH. De houding van de West-Duitse regering wekt bezorgdheid bij de geallieerden. Noch Frankrijk noch Engeland, noch Amerika zijn er over te spreken. Dit geldt op de eerste plaats de Duit se aanspraken op het Saargebied, waarover wij in ons vorig overzicht al het Duitse en 't Fran se standpunt hebben aangehaald. Nu echter be gint ook het nationalisme weer een meer be duidende rol te spelen, wat zich o.a. uitte in de fusie van drie uiterst rechtse partijen en de stichting van een nieuwe extreem-nationalisti sche partij. Overigens is ook het Saar gebied zelf niets te spreken over de liefde die West-Duits- land ten toon spreidt. Minis terpresident Hoffman heeft zelfs al maatregelen genomen om zijn land aan de invloed van buiten te onttrekken. In een rede voor het parlement heeft hij gezegd dat geen in menging wordt geduld in de binnenlandse aangelegenhe den van het Saargebied. Hij diende twee wetsontwerpen in die nodig waren om de be volking te beschermen tegen de propaganda van West- Duitsland. Er wordt in ge dreigd met gevangenisstraf, ontslag uit regeringsdienst en zelfs verlies van burgerrech ten voor hen die „valse en misleidende berichten ver spreiden of anderszins de de mocratische orde van 't Saar gebied verstoren". Het parle ment heeft de ontwerpen in eerste lezing aanvaard. Ook de Amerikanen begin nen zich nu druk te maken over de Saarkwestie, of liever gezegd over de West-Duitse regering. Bij de vorming van die regering werd stilzwij gend. overeengekomen dat zij zich het eerste jaar zou bezig houden met het consolideren van haar binnenlandse positie en met de opbouw van een re geringsapparaat en dat ze zich in die tijd zou onthouden van „aanspraken". Hoezeer men echter aan kan op de Duitsers blijkt wel als men bedenkt dat de regering-Adenauer zich nog geen zes maanden aan de afspraak heeft gehou den. De Amerikaanse Hoge Commissaris is in dit verband naar Washington ontboden, waarheen hij Woensdag ver trekt. Hij zal daar ook spre ken over het Duitse nationa lisme, dat zijn kop vooral weer opsteekt sinds het be zoek van Schuman aan Bonn. Mc Cloy,' de Amerikaanse Hoge Commissaris, heeft dr. Adenauer ontvangen. Bij deze gelegenheid dreigde die dat de „onbevredigende oplossing van het Saargebied" moeilijk heden zou veroorzaken in de Europese samenwerking. Ui teraard viel deze verklaring niet in goede aarde. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse za ken, waarschuwde de West- Duitse regering dat het haar niet paste zo'n aanmatigende toon aan te slaan en de Britse Hoge Commissaris noemde 't verkeerd van Adenauer het toetreden tot de Europese Raad afhankelijk te stellen van concessies van de zijde der Westelijke mogendheden. Wat het nationalisme be treft, drie extreem-rechtse partijen, de Duitse Partij, de nationale Demokraten en de Duitse Conservatieve Partij, zijn officieel gefusioneerd on der een driemanschap. Een andere nieuwe nationalisti sche partij, de „Duitse Actie", staat onder leiding van Prins Hubertus zu Löwenstein, die de mening verkondigt dat de onvoorwaardelijke capitulatie van Duitsland slechts van mi litaire en niet van politieke betekenis zou zijn. Deze heer wenst een vrij Duits rijk zoals het vóór Hitier bestond, de fusie wil een Duits rijk zoals dat tijdens Hitier bestond Het Derde Rijk heeft blijk baar zijn aantrekkelijkheid nog niet verloren. Het is dan ook werkelijk geen wonder dat de geallieerden niet en thousiast zijn over deze stro mingen. OOSTENRIJKS LIJDENSWEG. I'V p Vjr i - 1TÏV 1WW| Jarenlang onderhandelen de Grote Vier nu al over een vre desverdrag met Oostenrijk en ze zijn nog even ver als toen ze begonnen. Het Oostenrijkse volk snakt er naar nu einde lijk eens verlost te raken van de' bezettingstroepen, Ameri kaanse zo goed als Russische, maar alle voorstellen stuiten af op de onwil van de Sovjet- Unie om iets van haar onrede lijke eisen te laten vallen. En zo blijft het Oostenrijkse vre desverdrag maar steeds han gen. Natuurlijk niet tot onge noegen van de Russen, die hierdoor hun troepen kunnen handhaven, zowel in Oosten rijk als in Oost-Eeuropese lan den. Dat dit e*rx van de voor naamste redenen is van hun tegenwerking, spreekt van- xelf. De ambassadeurs van Enge land, Frankrijk en Ameriko hebben nu in Moskou namens hun regering aan Gromyko, de Russische onderminister van buitenlandse zaken, om uitleg gevraagd over de Rus sische houding. Aangezien 't antwoord uiteraard onbevre digend was, overweegt het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hoe Oos tenrijks vrijheid en onafhan kelijkheid hersteld zou kun nen worden. Het sluiten van een afzonderlijke vrede stuit op de moeilijkheid dat dan de Westerse troepen zouden moe ten worden teruggetrokken, terwijl de Russen dit niet zou den doen. Waartoe men be grijpelijkerwijze niet overgaat omdat vrijheid en onafhanke lijkheid dan voortdurend be dreigd zouden worden. WEER MOEILIJKHEDEN IN BERLIJN. Zoals men weet heeft de West-Berlijnse politie het ge bouw van de Oostduitse spoor wegen, dat in de Amerikaanse sector ligt, bezet. Dit gebeur de met toestemming van de Amerikaanse militaire bevel hebber, generaal Taylor, om dat dit gebouw met ongeveer 600 vertrekken in deze tijd van woningnood bijna hele maal leeg stond. De generaal wees dan ook de eis van zijn Ruissische collega tot onmid dellijke ontruiming van de hand. Hij verklaarde dat de spoorwegmannen rustig hun werk konden doen in de ver trekken die bij hen in gebruik waren; van de andere kant wordt geklaagd over overlast, het afluisteren en verhinde ren van telefoongesprekken enz. In verband met de bezet ting van het gebouw van de spoorwegen rijden er maar 'n beperkt aantal treinen. De Berlijners vrezen een nieuwe blokkade en generaal Taylor verklaarde dat de Russen „op ieder tijdstip de blokkade zouden kunnen hervatten via de Oostduitse marionettenre gering. HOOGWAARDIGHEIDS BEKLEDERS IN GEVANGENSCHAP. Blijkens 't Vaticaanse Jaar boek „Annuario Pontificie 1950" zijn uit de Oost-Euro- pese landen 34 katholieke pre laten in de gevangenis, in bal lingschap, gedeporteerd of op andere wijze verhinderd hun ambt te vervullen. Zo worden in Rusland 7 aartsbisschoppen, bisschoppen en vicarissen-generaal ge noemd, in Roemenië 12, Litau- en 6, Polen 3, Joegoslavië 2, Letland 2, Estland 1 en Hon garije 1. Kardinaal Mindszen- ty bevindt zich volgens het jaarboek in de gevangenis. Het totaal aantal bisschop pen over de hele wereld be draagt 2497. De diplomatieke dienst van het Vaticaan om vat 33 nuntii, 18 apostolische gedelegeerden, 3 regenten van nuntiaturen en 6 zaakgelas tigden. Door saluutschoten, rond cirkelende vliegtuigen en een grote juichende menigte werd Prins Bernhard begroet, toen hij aan boord van de „Johan Maurits van Nassau" de ha ven van Willemstad op Cura- gao naderde. 33 schoten vuur den de twee andere schepen van het Nederlandse smaldeel elk af, toen de „Johan Mau rits van Heemskerk" de St Annabaai binnenvoer, met 33 schoten antwoordde het Wa terfort. Aan de kade stonden duizenden kinderen en een grote menigte opgesteld, de stad was feestelijk versierd. De Prins werd begroet dooi de gouverneur van de Ned. Antillen, Z. Exc. ir. L. A. H. Peters. Hij inspecteerde een ere-afdeling van de Koninklij ke Marine, van de Koninklij ke Landmacht en een depu tatie uit de verkennerij. Een commissie van ontvangst, be staande uit 86 personen uit all* lagen der bevolking, maakte haar opwachting bij de Prins. Woensdagmiddag maakte Prins Bernhard een autotocht en 's avonds ontving hij de Statenleden, het College van Algemeen Bestuur en de Raad van Toezicht. De voorzitter der Staten hield bij deze ge legenheid 'n toespraak waar in hij zei dat de staatkundige verhoudingen wel veranderd waren, maar dat ongewijzigd gebleven was de aanhanke lijkheid aan 't Huis v. Oranje. Op de verjaardag van zijn dochtertje, prinses Margriet, heeft Prins Bernhard ter ere van haar in Steenrijk, een der buuitenwijken van Willem stad, een boom geplant. In de verdere loop van zijn verblijf bracht de Prins o.a. nog een bezoek aan 't Lepra- Instituut, het regerings-sana- torium en de raffinaderijen van de Shell. BIJNA TWEE MILLIOEN CENTEN VOOR HET GREBBEMONUMENT. Onlangs stond op ieder postkantoor in Nederland een offerbus. Alle landgenoten werden in de gelegenheid ge steld om daarin hun bijdrage te storten, in de vorm van koperen centen, voor het te stichten legermonument op de Grebbeberg in Rhenen. De burgemeester van Rhe nen heeft thans de afrekening van deze actie binnen. Het be drag, op deze wijze bijeenge bracht, vormt de som van 10.437.40. Aan de in totaal bijeengebrachte som moet nu nog 283.77 worden toege voegd en de tweemillioenste cent is bereikt. RAADSELACHTIG DRAMA IN DEN HELDER. Eerst dezer dagen heeft men in Den Helder een drama ont dekt, dat zich daar op 1 of 2 Janueri moet hebben afge speeld. Buren van de familie L. bemerkten reeds lang een gaslucht, die met de dag erger werd. Controle aan het bui zennet bracht niets aan het licht. In de woning van de fa milie L. stelde men geen on derzoek in, daar men dacht dat het gezin op reis was. Gisteren heeft men zich ech ter toegang verschaft tot de woning en daarbij is de vre selijke ontdekking gedaan dat de man, de vrouw en het an- derhalfjarig dochtertje door gas verstikt zijn. De gaskraan van het com- foor in de kamer-keuken stond open en de gasslang was verwijderd. Het lijk van de man trof men in de kamer keuken aan, gehuld in een slaapzak, de vrouw en het kindje lagen te bed op de le verdieping. Op het lijk van de vrouw en het kindje werden sporen van geweld aangetrof fen. De man was in dienst van de Stoomvaart-Mij. „Neder land". Uit verkregen inlich tingen heeft men de indruk gekregen, dat het gezin zeer gelukkig was, zodat men ten aanzien van het drama voor een raadsel staat. De Eerste Kamer wil het achtste leerjaar verplicht stellen en een voorbereidende klas aan ambachts- en land bouwscholen. Te Boston is Dinsdag 'n grote roofoverval gepleegd waarbij de dieven zich met 'n slordige anderhalf millioen dollar uit de voeten hebben gemaakt. Dit is het grootste bedrag, dat ooit bij een roof overval gestolyen werd. De politie vond de overval zo voortreffelijk uitgevoerd, dat zij met zekere bewondering verklaarde, dat hier het puik je van de onderwereld aan 't werk was geweest. De Pauselijke Zouaven en onze 1 jongens in Indië uit de gemeente Vlijmen. i> i Ik geloof wel dat het niet overbodig is bij dit jubileum enige ogenblikken stil te staan. Juist ook al omdat voor het overgrote deel van ons Katholiek Neder land hieraan niet gedacht is en ook niet aan gedacht wordt. On der de vele verenigingen, waar van de een al een schoner doel nastreeft dan de ander, behoort toch in de eerste rijen voorzeker het Katholiek Thuisfront. En wanneer we dan in het kort de geschiedenis van deze voortref felijke vereniging bezien, bemer ken we ook, dat juist deze vere niging haar hoogte-conjunctuur heeft bij haar eerste levenslicht en nu by haar 80-jarig bestaan. Deze twee grote tijdperken zullen we dan ook in deze bijdrage be- handelep, juist omdat deze twee ook van buitengewoon belang zijn voor onze plaatselijke ge schiedenis. Het zag er dan in het midden van de negentiende eeuw zowel voor de Kerk als voor haar Op perhoofd niet erg rooskleurig uit. De regering van Pius IX, die tot dusver het langst van alle Pausen de Kerk bestuurde, was zeer moeilijk door de strijd om de Kerkelijke Staat. Daar de Paus op de steun van vreemde mogendheden niet kon rekenen, besloot deze een eigen leger op te richten, welke organisatie in enige maanden voltooid werd. Bij de inlandse troepen en de Zwitserse, voegden zich weldra vrijwilligers uit alle landen, waar onder ook Nederlanders. Ze ont vingen de naam van zouaven, die hun naam en klederdracht ont leenden aan een Franse legeraf deling. Drie duizend zouaven trokken naar Rome. Ze wilden het offer van hun jeugd, des noods van hun leven, brengen voor Paus Pius IX. Want de zaak van Petrus was de zaak van God. Pastoor Hellemons en Br. Bernardinus, beiden uit Ou denbosch, werkten krachtig mede en hebben zeer veel voor onze Nederlandse zouaven gedaan. In Oudenbosch verrees het Katho liek Thuisfront voor onze pause lijke zouaven. En* nu keren we terug naar onze gemeente of ook deze pau selijke zouaven heeft geteld. Over Vlijmen vinden we de vol gende zouaven vermeld Henri de Laat, geb. te Vlijmen 1836. Zouaaf van 10 Maart 1866 tot 12 Maart 1868. Gewond aan htt been door een kogel in het gevecht van Monte Libretti op 13 October 1867. Hij ontving de gouden Bene Merenti medaille en het Mentana Kruis. Marinus van Bladel, geb. te Vlijmen 1844. Pauselijk zouaaf van 23 Maart 1867—26 Maart 1869. Ook deze ontving voor zijn dapperheid het Mentanakruis. Martinus Moonen, geb. te Vlij men 1845. Pauselijk zouaaf van 23 Juni 1870-20 Sept. 1870. Beleg van Rome. Cornelis de Vaan, geb. te Vlijmen 1845. Pauselijk zouaaf van 23 Juni 1870—20 September 1870. Beleg van Rome. Adrianus Vervoort, geb. te Vlijmen 1842. Pauselijk zouaaf van 23 Juni 1870—20 September 1870. Beleg van Rome. Ook Nieuwkuijk had zijn zoua ven naar Rome gestuurd. Zij waren Jan van Eggelen, geb. te Nieuwkuijk 1843. Pausel. zouaaf van 17 Februari 1866 tot 17 Fe bruari 1868. Ontving het Menta nakruis. Henri van Baardwijk, geb. te Nieuwkuijk 1835. Pausel. zouaaf van 23 Febr, 1866 tot 23 Sept. 1867. Er staat bij vermeld „ont slagen". We hebben niet kunnen achterhalen de reden hiervan. Martinus Boelen, geb. te Nieuwkuijk 1839.. Pausel zouaaf van 24 Febr. 1866 tot 2 Juni 1867 en ontving oneervol ont slag. Alexander Critellier, geb. de Nieuwkuijk 1849. Pausel. zouaaf van 23 Juni 1870 tot aan het be leg van Rome 20 Sept. 1870. Haarsteeg telde geen Pauselijke zouaven, Drunen daartegenover verschillenden. We zien echter dat de gemeen te Groot Vlijmen bij het begin van het ontstaan van het Ka tholiek Thuisfront eerstens een schitterend figuur slaat in de bij drage van haar gemaentenaren voor de verdediging van de Ker kelijke Staat en zij heeft het hier bij niet gelaten, maar is ook voor haar gemeentenaren in de vreemde blijven zorgen. Ook de jongens die naar Rome gingen, hielden Hollands roem en eer groot en zo mochten ook enigen van onze gemeente een onder scheiding ontvangen voor hun bewezen dapperheid. Na het beëindigen van de tweede grote wereldoorlog wer den andermaal grote offers ge vraagd van onze landgenoten en gemeentenaren. Ditmaal voor ons Indië. Vele jongens vertrokken naar de Oost, ook uit onze ge meente. Reeds velen keerden we derom naar hun haardsteden te rug, maar niet allen. De lijijst zou te groot worden om hier alle jongens te noemen die naar de Oost vertrokken en reeds terug gekeerd zijn. We zullen ons dan beperken tot degenen die niet meer naar hun ouderlijke woning huiswaarts keerden, maar hun leven lieten in de vreemde voor het heil van het vaderland, n.l. Cornelis Adrianus Lambertus Klerx, geb. te Vlijmen 2 Octo ber 1927. Vertrok in Februari 1947 naar Indië en is aldaar in de omgeving van Benkok in dienst van het vaderland gesneu veld op 2 December 1947. Voor onze jongens nu die naar de tropen vertrokken, werd ge zorgd door het actieve Katholiek Thuisfront, dat een schitterende staat van dienst heeft gehad en nog heeft, hier zowel als elders. Ze stuurden telkens en telkens pakjes naar onze jongens. Ze richtten een lijfblad op onder de naam van Haarsteeg-Bode en Omroeper en trachtten op aller lei manieren onze soldaten van dienst te zijn. Ook het geestelijke werd niet verwaarloosd en her haaldelijk werden ook H. Missen voor onze jongens in de Oost gelezen voor een behouden thuis komst. We mogen dan ook bij het be gin van het nieuwe jaar bij dit zeldzaam jubilé zeker onze jon gens niet vergeten en ook niet het Kath. Thuisfront. In een vroeger overzicht hebben we reeds gezegd dat Waalwijk over 1949 over het algemeen tevreden mag zijn, zowel wat zijn handel, indu strie en culturele leven, als wat zijn uitbouw betreft. Wat het laatste aangaat, dat kan men dagelijks waar nemen als men zijn ogen de kost geeft mooie nieuwe straten en verbindingswegen, nieuwbouw van woningen, fa brieken en kantoren, dat alles markeert duidelijk de ener gie en vooruitgang onzer ge meente. Het heeft ons daarom wel getroffen dat de groei van het inwonertal over 1949 nog be trekkelijk gering was, n.l. 268, wat dan nog in hoofdzaak is te danken aan het geboorte overschot. Wat kan daarvan de oorzaak zijn Wij menen dat die vooral ligt in het ge brek aan woningen, al is hier dan ook veel meer gebouwd dan op plaatsen van dezelfde omvang. Als men weet dat pl.m. 1500 personen van bui ten hier komen werken en dat de uittocht naar andere plaatsen zeer gering is, dat meer dan 300 personen ter plaatse nog op een woning wachten, dat tientallen lera ren en ambtenaren die hier hun functie vervullen elders moeten wonen en snakken naar vestiging hier ter plaat se, dan is het duidelijk dat dit vraagstuk nog steeds het meest nijpende blijft en de natuurlijke uitgroei onzer ge meente in hoge mate belem mert. Alles moet dan ook gedaan worden om dit probleem op te lossen, niet alleen voor de betrokkenen, maar ook voor de handeldrijvende midden stand en niet minder om het gevaar van verplaatsing van officiële lichamen e. d. te voorkomen. Het geringe overschot vindt natuurlijk m*de aijn *orzaak in de stichting van de vele nevenbedrijven elders door verschillende fabrieken, een kwaal die dagelijks toeneemt. Wel trachten die natuurlijk hun personeel te krijgen uit de plaats der nieuwe vesti ging en omgeving, maar tal van leidende personen, voor mannen e. d., worden aan het moederbedrijf ter plaatse ont trokken, om elders lering en leiding te geven en dat is me de een der oorzaken van het vele vertrek. Het motief tot het stichtên van nevenbedrijven is hoofd zakelijk gebrek aan personeel en dat moeten wij door wo ningbouw en anderszins hier heen zien te halen, vooral ook door 't aantrekken van die bedrijven die niet zo arbei ders-intensief zijn of waar in hoofdzaak mannelijk perso neel werkzaam is, waarvan de dochters en zoons in andere bedrijven kunnen worden ge plaatst. Wij lazen deze week een verslag over een plaats als Uden, dat door de bouw van fabriekshallen een vijftal ver schillende industrieën had weten te verkrijgen, die groot vertier in plaats en streek brengen. Waar ook hier de gemeenteraad voor zulk een doel reeds een bedrag had ge voteerd en dit plan echter voor andere heeft moeten wij ken, menen wij toch dat het van het allergrootste belang is deze aangelegenheid goed in het oog te houden, men ziet het o.m. in Uden, in Den Bosch en elders, dat dergelij ke industriehallen een grote attractie blijken te vormen voor tal van fabrikanten en mogelijk is daarvan ook 'n hal te reserveren voor algemene doeleinden, een flinke ruimte voor tentoonstellingen, con gressen en anderszins, waar voor we de ruimte hier ten *n*nm*le mis**». JAARVERGADERING sprak, nog maar al te dikwijls R.K. BAKKERSVER. E.M.M. met een schouderophalen be- I antwoord werd, en toch zal men aan dat nieuwe moeten Donderdag 12 Januari hield de Waalwijkse Bakkersver. E.M.M. haar jaarvergadering in Hotel de Twee Kolommen, waarbij nagenoeg alle leden tegenwoordig waren; de eerw. adviseur, pastoor A. v. d. Bre- kel, was om dringende reden verhinderd. Nadat de voorzitter de ver gadering op de gebruikelijke wijze had geopend, wenste hij de leden een zalig en geluk kig Nieuwjaar toe, de hoop uitsprekend dat 1950 voor de leden, hun gezin en hun zaak een voorspoedig jaar zou wor den. Hij spoorde de aanwezige leden aan door hun regelma- tige aanwezigheid op vergade ringen de goede verstandhou ding en het groeiende ver trouwen steeds te blijven be vorderen, waardoor besluiten, genomen in het belang van al len, ook konden worden uit gevoerd. Wij staan voor een nieuw tijdperk in de economi sche geschiedenis van ons land en ook het Bakkersbe drijf zal dit aan den lijve on dervinden, en alleen als men het verloren gegane vertrou wen in elkander kan herstel len, zal dit voor ons worden „Eendracht maakt Macht", al dus de voorzitter. Hierna is de beurt aan de secretaris, die oudergewoonte de voornaamste feiten welke zich in het afgelopen jaar voordeden, nog eens naar vo ren bracht, maar hierbij op merkte dat de resultaten die worden bereikt, niet altijd di rect tastbaar waren, maar op het gebied van gemeenschaps zin en saamhorigheidsgevoel tot uitdrukking kwam. Hij was overtuigd dat op dat punt grote vooruitgang was ge maakt, resulterend in 'n vlot verloop van de bak'kersvacan- tie en tal van goed doorge voerde onderlinge afspraken, waaronder die tegen wanbe talers. In een korte beschou wing over de toekomst was hij van oordeel dat 1949 en ook 1950 jaren van voorberei ding waren op iets heel nieuws, iets dat, als men er met e*n middenstander over meedoen op gevaar af van ge liquideerd te worden. De grootte van het succes zal alleen afhangen van de mate waarop men vrijwillig zal medewerken aan de ko mende werkgemeenschap, die onder de naam van Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie haar begin van uitvoering zal krijgen. In verband met het tekort aan geschoolde verte genwoordigers in de Midden standsvakorganisatie, brak hij nog een lans voor de sociale avondschool, die binnenkort wederom begint. Hiervoor heeft de N.K.M. deze school in het leven geroepen. Een grote achterstand op boeren en arbeiders is nog in te ha len en dit zal mede door deze cursussen en dank zij de N.K. M. snel moeten gebeuren, waarom de raad gegeven wordt zich voor deze cursus op te geven in het belang van de bakkers zelf en van zijn organisaties. Na een dankwoord van de voorzitter verzocht deze de penningmeester, de heer van Mierlo, zijn verslag uit te brengen,. Deze toonde in een kox-te opsomming van cijfers aan dat de financiële toestand van de vereniging gezond is. Hij oogstte daarvoor de dank van de voorzitter en de leden, met als gevolg een rondje uit de kas. Hierna werden als lederx van de kascommissie benoemd de heren Sj. Knepflé, M. van Bijnen en H. van Mill. Daarna werd wegens perio dieke aftreding van drie be stuursleden bestuursverkie zing gehouden. Alle drie wer den met grote meerderheid van stemmen,herkozen. Enkele interne agendapun ten werden daarna vlot afge werkt waarbij gezonde critiek niet achterwege bleef. Zo ging het ook met de rondvraag, waarin de jaarlijkse feestver- gadering nog ter sprake kwam en het was reeds bijna sluitingstijd toen de voorzit ter met de chr. groet deae z«er prettige en goed bezochte ver gadering sloot. Rest nog te vermelden dat verschillende leden zich voor de sociale avondschool opga ven. UITVOERING O.VV.S. Op een uitvoering van O. W.S. hoeft men zich zeer zeker niet te vervelen. Het programma is uitgebreid en gevariëerd en er worden door groot en klein, dames en heren, prestaties geleverd die er zijn mogen, hetzij in vrije oefeningen, hetzij aan de brug of aan de ringen. Tussen de bedrijven door wordt u dan nog bezig gehouden door lich te piano- en accordeonklan- ken. Zo was het ook Donderdag avond: het programma was deze keer zelfs te uitgebreid, men had er gerust een paar nummers uit mogen laten in plaats van er een tussen te lassen, met alle recpect voor de dames van de keurploeg, die daarin lieten zien wat ze kunnen. Men krijgt over het geheel de indruk dat er ge werkt wordt onder degelijke leiding van de heren A. van Dinther en C. v. d. Velden en mej. Jo Pulles. Het optreden van de kleintjes zorgt altijd voor de vrolijke noot, deze keer vooral in het kabouter- spel en de Boerendans, die al lebei grappig in elkaar waren gezet. Spanning brengt het werk van de heren aan de rekstok en van de dames vooral aan de brug. Wat ze klaar maken, is werkelijk niet mis. De meisjes leveren haar aandeel in het succes van de avond door diverse dansen. Het optreden van een gym nastische clown was iets nieuws, maar leidde de aan dacht soms te veel af op bij komstigheden. Het talrijke publiek stak zijn waardering niet onder stoelen of banken en de voor zitter, die een kort woord van welkom sprak, was kennelijk blij met die grote belangstel ling. We kunnen 'n bezoek aan 'n uitvoering van O.W.S. gerust aanbevelen. AANBESTEDING. Donderdag 1.1. had in Hotel De Twee Kolommen we aan besteding plaats van het bouwen van een leraars-woning aan de Kloosterweg, in opdracht van de bouwstishting St. Jan Baptist,

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1