DE De Raad van Geettruidenberg VLIJMEN HEUSDEN CAPELLE WASPIK RAAMSDONK DE CHINESE PAPEGAAI in rustige vergadering bijeen. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 JANUARI 1950 2 FEUILLETON onder architectuur van de heer A. v. Stokkum. De uitslag was als volgt Fa. Keg, Eindhoven 21.000.*—. Fa. Vlaanderen, Muiden, 20.874.-. Fr. Nieuwenhuizen, Sprang 20.856.—. Fa. Kooien. W'wijk 20.100.-. Fa. F. Cou\Benbergh Waalwijk 19.923.-. Fa. van Heesch, Waalwijk 19.695.—. Fa. Kleijngeld, Waalwijk 19.600.-. Fa. H. Maas, Waalwijk 19.154.-, Fa. Pepping, Kaatsheuvel 19.387 Fa. H. v. Hulten-v. Bladel Waalwijk 19.150.-. Fa. de Jong Capelle 18.956. Fa. P. Kramer, Genderen 17.555.—. Fa. de Graauw Waspik 17.500.-. Fa. Gebr. Blom Raamsdonksveer 17.225.—. R.K. FABRIEKSARBEIDERS Vanavond houdt de R.K. Fa- brieksarbeidersbond een algemene ledenvergadering in het gebouw van de K.A.B. Spreker is de dis trictsbestuurder J. Schoormans. Zijn onderwerp isDe C.A.O. der Schoen- en Lederindustrie. Er komen nog verschillende an dere belangrijke kwesties aan de orde, zoals de fabriekscommissies en de loonsverhoging van 5 pet. Het bestuur rekent op een grote opkomst. ZIEKENKAS K.A.B. A.s. Donderdag is er een al gemene vergadering van de Zie- kenbas der K.A.B. in de café-zaal van de Gildenbond. Aan de orde is o.a. verkiezing van 2 bestuurs leden wegens periodiek aftreden van A. Kerkhof en A. Stokwiel- der en verkiezing van een con troleur wegens het aftreden van G. de Jong. BRANDJES. Donderdagmorgen vloog een houten keetje in de Groenstraat in brand. Het was echter niet van zoveel belang en zo kwam de brandweer er niet eens aan te pas. Het keetje werd vernield. Een ander onbeduidenl brandje werd gesignaleerd in de machi nefabriek van Kadre-Magie te v.m. Baardwijk. Wel werd de brandweer opgeroepen, maar het bleek slechts wat huisbrandolie, die vlam had gevat, ONGEVAL. Doordat Donderdag bij de N. V. Schoenfabriek Bloch en Stib- be Hollandia een vat aceton in brand vloog, liepen drie arbei ders verwondingen op en moes ten in het Ziekenhuis behandeld worden, waarna ze naar huis konden terugkeren. A.R. KIESVERENIGING „NEDERLAND EN ORANJE" Vrijdag 27 Januari a.s. hoopt de A.R. Kiesvereniging „Ne derland en Oranje" in verga dering samen te komen in 't gebouw voor Chr. Belangen, Besoijensestraat, ter bespre king van de a.s. verkiezingen der Prov. Staten. COMEDIA WEER VOOR DE KUNSTKRING. Zoals reeds gemeld treedt Vrijdag a.s. Comedia weer voor het voetlicht in Musis Sacrum. Opgevoerd zal wor den Synge's „De Held van het Westen", een stuk dat Come dia eerst kort op haar reper toire heeft en dat in de Ne derlandse pers zeer uitvoerig werd besproken. De culturele bladen en toneelrecensenten van de „grote pers" zijn op getogen over dit stuk, dat in zeer veel opzichten afwijkt van het gewone genre blij spelen. Vanaf de eerste opvoering in 1907 te Dublin, waar de nolitie moest ingrijpen, is het in vele landen 'n voorwerp van discussie geweest. Het is 'n mengeling van „grof" rea lisme van de boerenklucht met hoog poëtische gedeelten. In het algemeen wordt het stuk als een van de beste co- mediestukken van deze eeuw beschouwd, wat feitelijk zeer wonderlijk is voor'n man als Synge, die 'n stille sombere figuur was, zoals zijn andere werken getuigen. C. de Groot, de kunstcriti cus van „De Nieuwe Eeuw" schreef vorige week „Svnge's toneelspel is een spel van grove maar grote fantasie, een dichterlijke verbeeldings kracht, die zich bedient van een ruw realisme als sym bool van een daarachter ver scholen poëtische realiteit, 't Is een „Moord van Raams- donk", geschreven door een groot dichter, die nutte uit de Ierse volksverbeelding, waar in een kinderlijke en primi tieve gemeenzaamheid met 't heilige gepaard gaat met een Keltische hang naar het fan tastische. Het komt er op aan zich in te leven in deze pri mitieve grove wereld, om Synge's stuk werkelijk op waarde te kunnen schatten. Men heeft de vertaling onge dragen aan Karei Jonckheere die 't heeft overgezet in de taal van Pallieter, die ook niet bijzonder gekuist is, maar die in haar kernachtig heid een sappigheid bezit, die bewijst dat alles niet zo erg bedoeld is. We geloven dat we van de veelzijdige Comedia-groep weer 'n toneelavond kunnen verwachten, die er zijn mag. BURGERLIJKE STAND Geboorten Cornelis N. J. M. z. v. A. C. van Wezel-Lom- barts Johannes A. M. z. v. Th. M. v. d. Meijdenberg-v. Bokhoven Johanna G. M. d. v. J. R. v. d. Velden-van Beijnen Wilhelmus C. C. z. v. C. van Alphen-v. Schaijk Johanna C. M. d. v. A. M. de Nijs-Doorakkers Marti- nus J. z. v. A. M. Verkooijen- v. Loon Leonardus z. v. C. van den Anker-Doedijns Henrdik z. v. A. Verduijn-de Roon te Loonopzand Dirk z. v. A. J .M. Kuijsten-de Rooij Petronella M. W. L. d. v. A. van Boxtel-Heijs te Loonopzand Catharina L. A. d. v. F. van Delft-v. Mierlo. Overlijden Cornelis N. J. M. van Wezel 10 uren Pe tronella Korthoudt 73 jaar, wed. C. v. d. Wiel Lena Rosenbrand 2 mnd. Sprang- Capelle. Huwelijks-Aangiften J. A. de Brouwer 20 j. te Waalwijk en J. van der Schans 19 j. te Sprang-Capelle. Ingekomen B. van Balkom v. Schijndel A. Moerker ken v. 's-Bosch A. M. van Best v. Loonopzand G. A. J. C. Remmen van Amster dam A. van der Voet van Vught A. W. van Ginneken v. Oosterhout. Vertrokken N. J. van Hoof n. Tilburg J. Janssen n. Heerlen C. Trommelen n. Tilburg J. M. van Doo- ren n. Valkenswaard E. G. van Buuren naar Daraslam (O.-Afrika) W. Timmermans n. Utrecht. Raadsvergadering. Openbare vergadering van de Raod der gemeente Vlijmen op Maandag 23 Januari 1950, des n.m. 7 uur ten raadhuize der ge meente. Te behandelen onderwerpen 1Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om van J. L. v. Stokkum alhier, ten behoeve van het openbaar lager onderwijs, te huren de aan hem in eigendom toebehorende timmermanswerk plaats, aangebouwd aan het per ceel, plaatselijk gemerkt wijk A nr. 81. 3. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot beschik baarstelling van het nodige cre- diet voor de aanschaffing van leerboeken ten dienste van het godsdienstonderwijs voor de bij zondere lagere meisjesschool B 83 alhier. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der dressuur-vereni- ging ,,De Trouwe Vriend" te Nieuwkuijk om vrijstelling van hondenbelasting voor de leden dier vereniging. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van de ziekenbouw aan het bestuur van het zedelijk lichaam „Vere niging van Vrouwen tot het ge ven van Onderwijs", gevestigd te 's-Hertogenbosch. 6. Nader voorstel van Burge meester en Wethouders tot wij ziging van het raadsbesluit van 14 October 1949, inzake het toe kennen van straatnamen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de beslissing der regering met betrekking tot de 5% loonsverhoging voor de in dienst dezer gemeente werk zame ambtenaren en werklieden. 8. Nader voorstel van Burge meester en Wethouders om van het Rijk in eigendom en voorts in beheer en exploitatie over te nemen een 87-tal noodwoningen. bouwd, doch niet weer op de oude plaats. De kerk krijgt name lijk een plaats op de historische grond, waarin zich nog de funda menten bevinden van het beroem de Heusdense middeleeuwse kas teel. Er zal in deze kerk, die wordt opgetrokken in basiliekstijl met een aparte doopkapel en oc- togone toren (de toren van het voormalige Heusdense kasteel was n.l. ook achthoekig), plaats zijn voor 560 personen. Dc nieuwe kerk van Hcusden op historische grond gebouwd. In 1944 lieten de Duitèers te Heusden de protestantese en de katholieke kerk, alsmede het raad huis in de lucht vliegen. Van de ze drie gebouwen wordt de ka tholieke kerk thans weer her- Het lc en 2e team van Schaak ver. „De Vrije Pion" boekten weer succes. Het le zowel als het 2e team van de schaakvereniging „De Vrije Pion", gevestigd in het Stationskoffiehuis van de heer Pduijssers, zetten hun overwin ningenreeks in de lopende com petitie van de Noordbrabantse Schaakbond voort. Een tweetal verenigingen, welke tot nu toe nog geen nederlaag in deze com petitie hadden geleden, moesten thans het loodje leggen. Het eerste team speelde voor de 2e klasse een thuiswedstrijd tegen het eerste tiental van de Dussense vereniging „Kasteel van Dussen", waarvan met ^Yl-'ÏY^ werd gewonnen. De onderling ge speelde partijen hadden het vol gende resultaat De Vrije Pion- Kasteel van Dussen S. Y. Oerlemans— Dr. van Vuuren 0-1 W. Goedhart— M. J. Wytvliet 1-0 C. Quirijns Notaris Affoutit 1-0 J. Benschop—C. v. Napel 1-0 L. Stein—J. Dickens 1-0 H. Bogers—H. A. Simonis 0-1 J. Rosenbrand— H. de Rooij Y'Yl H. Weistra— A. v. d. Heuvel 1-0 J. van Tilborgh— A. L. Snoek 1-0 Ad Pruijssers— L. Nieuwesteeg 1-0 Totaal IVl-T-Vi Het 2e team speelde eveneens een thuiswedstrijd tegen het le achttal van de Oosterhoutse ver eniging „K.A.S.V." voor de 3e klasse. Met de stand 5—3 ein digde deze wedstrijd in het voor deel van „De Vrije Pion II". Het verloop der onderling gespeelde partijen was als volgt VAN DE ECIIO VAN IIET ZUIDEN door 7) „Het spijt mij zo afhalen aan de boot gemist te heb ben", mompelde Chan. „Alles mijn schuld, ik weet zeker..." „Onzin", riep de juweiier. „Zijn schuld, zoals gewoon lijk. Wanneer zul je eens ver antwoordelijkheidsgevoel to nen „Nu, vader, en verantwoor delijkheidsgevoel tonen is 't juist waar ik nu pas mee op gehouden ben." „Mijn hemel, wat een taal Je hebt toch meneer Chan niet afgehaald „Nu ja, eigenlijk z„Eigenlijk Wat eigenlijk „Juist. Dat is een heel ver haal en ik zal het u vertellen als u die ongeoorloofde aan vallen op mijn goede naam staken wilt. Ik ga er bij zit ten, als dat mag. Ik ben heel wat op de been geweest en ik ben moe". Hij stak een sigarette op. „Toen ik zowat vijf uur uit de club kwam om naar de haven te gaan, was er niets te zien dan een gedeukte oude taxi, die betere dagen gekend had. Ik sprong er in. Toen ik aan de kade uitstapte, merkte ik, dat de chauffeur een ta melijk slecht bekend staande kerel was, met e enildteken over de ene wang en een lo- De Vrije Pion K.A.S.V. J. Dekkers—A. v. Tilburg Yl'Yl S. Dancewiecz—J. Kastens 1-0 P. Dekkers M. Broekhoven Yl-Yl H. Oerlemans— H. van Wanrooij 1-0 P. Nieuwenhuizen—N. Kop 0-1 A. Rijkers—A. Verhulst 1-0 Ad van Oversteeg— R. Solars 0-1 H. van Oversteeg J. van Engelen 1-0 Totaal 5-3 Interessante Nutsavond, maar geen overweldigende belangstelling. De bekende journalist-globe trotter de heer G. Monnink uit Oldenzaal, bekend door zijn zwerftocht van ruim \Y jaar met fiets en tent door de landen om de Middellandse Zee en door zijn artikelen en bijdragen in dagbla den en periodieken, hield Woens dagavond 8 uur in Hotel Verwiel te Waalwijk voor de leden van het departement „Langstraat" van de Mij. tot Nut van 't Algemeen een lezing met lichtbeelden. Namens het Nutsdeprtement heette de heer Meijer uit Sprang de aanwezigen, in het bijzonder de heer Monnink, welkom. Hij vond het jammer dat het aantal aanwezigen niet zo groot was, want èn spreker èn zijn causerie hadden groter belangstelling ver diend. Hierna gaf hij het woord aan de spreker. Alvorens deze zijn lezing aan ving, bracht hij dank aan 't Nuts- bestuur voor de tot hem gerichte uitnodiging, waardoor hij meteen in de geegenheid was eens kennis te maken met Brabant. Op onder houdende wijze vertelde de spre ker aan de hand van lichtbeel den, eiqen opnamen, van één zij ner tochten met avonturen en be levenissen door de landen van Zuid-Oost-Europa naar Pales tina, zijn verblijf in het Heilige Land, waar hem in verband met de onrust in dat land het zwerven op de fiets verboden werd en waar hij in Jeruzolem het voor recht had kennis te mogen maken met de gevluchte Negus van Abessinië. Na zijn uiteenzetting over het bezoek aan Palestina wijdde de spreker uit over zijn peddeltocht naar het land aan de Nijl en zijn omzwervingen in Egypte. Deze leerzame, actuele Nuts avond, de derde in dit wintersei zoen, werd inet een dankwoord van de heer Meijer gesloten. Het Nutsprogramma van deze winter zal besloten worden met een K.L.M.-avond op Woensdag 15 Maart a.s. in het café Cové-van fier Haart aan de Nieuwevaart. Slachtoffer van verkeersongeval overleden. In het Ziekenhuis te 's-Bosch overleed Donderdag de heer G. 't Hooft Sr„ die j.l. Dinsdagmid dag bij het onverwacht overste ken van de rijweg aan de Vaart kant door de passagiersbus van de B.B.A.-dienst werd aangereden met het noodlottig gevolg, dat hij in levensgevaarlijken toestand op genomen werd en in de avond uren naar he Ziekenhuis werd overgebracht. Had men nog een stille hoop, dat men hem zou mo gen behouden, vrij plotseling is aan die hoop een einde gekomen. Het bericht van het overlijden werd Donderdagmiddag in de ge meente met ontzetting vernomen en gevoelens van welgemeend medeleven gaan uit naar de we duwe, haar kinderen en kleinkin deren, die zo onverwacht en op zo'n noodlttige wijze hun man, vader en grootvader hebben ver loren. Woning uitgebrand. Vrijdagmorgen ongeveer half 8 brak brand uit in de woning aan de Winterdijk, bewoond door de wed. Roomer en haar gezin en de alleenwonende Th. v. Rooij. Het vuur greep, nadat de brand ont dekt was, zo snel om zich heen, dat het gehele huis spoedig in lichterlaaie stond en slechts wei nig huisraad gered kon worden. De brandweer, welke na alarme ring ogenblikkelijk ter plaatse was, kon niet voorkomen dat het gehele pand uitbrandde. pend oor. Hij zei dat hij op me wachten zou, hij zei het geestdriftig. Ik ging onder de overkapping. Daar lag de President Pierce in de haven te draaien om bij de wal te komen. Na een paar minuten zag ik een man naast me staan een magere, kouwe lijke kerel in een overjas, met zijn kraag op en een zwarte bril. Ik denk dat ik psychisch aangelegd ben hij voor spelde niet veel goeds, vond ik. Ik weet niet waarom, maar het leek me, dat hij naar me keek van achter die berookte ramen. Ik ging naar de ande re kant. Hij ook. Ik ging de straat op. Hij volgde. Ik weer terug naar de plank de koukleum mee". Bob Eden hield op en keek glimlachend rond. „Op dat ogenblik nam.ik een snel be sluit, net iets voor mij. Ik had de paarlen niet, 'maar meneer Chan wel. Waarom zou ik meneer Chan aan iedereen verraden Dus stond ik daar hoopvol te kijken naar de me nigte, die van de P. P. af kwam. Ik zag de man die ik voor meneer Chan hield, aan komen, maar ik verroerde geen vin. Ik zag hem rond kijken en toen de straat op gaan. Nog was de geheimzin nige meneer achter de ramen vlak op mijn. hielen. Toen iedereen aan wal was, ging ik terug naar mijn taxi en. betaalde de chauffeur. „Ver wachtte u iemand met die boot vroeg hij. „Ja", zei ik, ik kwam de Keizerin-weduwe van China afhalen, maar ze zeggen dat ze dood is". Hij keek me vuil aan. Toen ik doorliep, kwam de man met de zwarte bril aan. „Taxi, me neer", zei het lopende oor. En de bril stapte in. Ik moest helemaal naar het station dwalen door de regen, voor ik een ander wagentje kon vinden. Juist toen ik wegreed van het station, kwam het lopende oor aan met zijn pracht-équipage. Hij volgde ons heel de weg, tot aan het St. Francis Hotel. Ik ging de voordeur in en op zij uit, naar de Post. Daar ging het lopen de oor met zijn vrachtje langs onze winkel. Toen ik de voor deur van mijn club inging, stonden mijn dierbare vrien den aan de overkant van de straat. Ik ontsnapte door de keuken en ben hierheen ge slopen. Ik denk ,dat ze nog voor de club staan ze had den mij lief gelijk een broe der". Hij hield op. „En dat, vader, is de lange, maar span nende geschiedenis, waarom ik de heer Chan niet heb af gehaald". Eden glimlachte. „Waar achtig, je hebt meer hersens dan ik dacht. Je had groot gelijk. Maar, hoor eens, Sally, het staat me minder aan dan ooit. Dat halssnoer van je is niet heel bekend. Het is jaren in Honolulu geweest. Dood- makkelijk van de hand te doen als het eenmaal gestolen is. Als je mijn raad volgt, zend je het niet naar de woes tijn „Waarom niet onderbrak Victor. „De woestijn is er juist geschikt voor". „Alec", zei Sally Jordan, wij hebben het geld nodig, Als meneer Madden in Eldo rado is en om het snoer vraagt, laten we het hem dan Gemeenteraad. Vergadering van de raad dezer gemeente op Vrijdag 27 Jan. 1950 om 19.30 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot benoeming c.q. herbenoeming v. d. leden der Commissie tot Wering v. School verzuim. 4. Voorstel op aanvragen ter tegemoetkoming in de vervoer kosten ex artikel 13 L.O. wet. 5. Voorstel tot toekenning van een bijdrage aan de Ned. Kath. Schildersschool „St. Lucas". 6. Voorstel tot verkoop van gemeentegrond. 7. Voorstel tot overname van een weg c.q. aankoop v. grond. 8. Voorstel tot toekenning van premiën i.v.m. het treffen van voorzieningen. 9. Voorstel tot overname van een loswal c.q. aankoop van grond. 10. Voorstel m.b.t. de 2e Nota van Aanmerkingen op de Alge mene Salarisverordening 1947. 11Voorstel tot medewerking ex art. 72 der L.O. wet. 12. Voorstel m.b.t. een verzoek om toekenning van een vergoe ding voor gebruik van grond. Fancy-Fair. Ook dit behoort weer tot het verleden en blijkens het aantal bezoekers (1750) mogen we ge rust zeggen, dat ook weer deze keer de Fancy-Fair een succes i is geworden. Zij, die de zaak ge- organiseerd hebben, waarin de Weleerw. Heer Kapelaan het leeuwenaandeel had, hebben ook dit jaar zeer aardige attracties gearrangeerd, welke in hoofdzaak veel opleverden, o.a. kegelbaan, i home trainer, schiettent en he: niet te vergeten altijd aanwezige rad van avonuur. Ook draaide een doordlopende film, die vele bezoekers trok. Maandag had de grote verloting plaats, wat ook weer vele mensen trok. Zo werd ook deze laatste avond best ge- i eindigd. De hoofdprijs, een prachtige Solex, is door een Bergse jongen gewonnen. Zoals bekend komt de opbrengst van de Fancy-Fair ten bate van de 1 R.K. Jeugdbeweging. Naar wij uit niet-officiële bron vernemen, is de opbrengst onge- veer 2000.—. R.K.J.B. De R.K. Jonge Boerenstand hield jaarvergadering in de Kop- pelpaarden. Uit 't jaarverslag vn de secretaris bleek, dat de vereniging 38 leden telt, dat ver schillende cursussen worden ge geven, een sportclub opgericht, excursies gemaakt, enz. Ir. Wellen sprak over immigra tie, warvan hij de noodzaak in de toekomst bepleitte, waar er niet voldoende grond is en niet genoeg plaats in de industrie voor de snelgroeiende bevolking. Hij besprak als emigrate-landen Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland, Brazilië en Frankrijk, maar hij wees er speciaal op dat emigra tie goed moet worden voorbe reid. De Raad van eertruiden- berg heeft zijn eerste ver gadering in hfet nieuwe jaar rustig doorgebracht. Niet temin is er lang en breed gediscussiëerd, met name over de DU W-lonen, in verband met de uitvoering van de restauratie van ves ting en bolwerk door de Nederl. Heide Maatschap pij. Tenslotte besloot de raad daartoe. De burge meester gaf in zijn nieuw jaarswoord een overzicht van de loop der bevolking. Na de opening wenste de voor zitter de leden en hun gezinnen allereerst een Gelukkig en Zalig Nieuwjaar. Hij sprak de hoop uit dat het een voorspoedig jaar zou zijn voor henzelf, hun gezinnen, hun werkkring en hun zaak. Te vens dankte hij alle gemeentena ren die hem met Nieuwjaar hun goede wensen hadden gezonden en wenste alle wederkerig het beste. De raad, de secretaris en het gemeentepersoneel dankte de burgemeester voor hun medewer king in het afgelopen jaar en hoopte ook op hun steun in 1950. Uit het overzicht van de bevol kingsloop bleek dat er op 1 Jan. '49 3583 personen in Geertruiden- berg woonden. In 1949 zijn er 98 geboren, 31 overleden, 203 hebben er zich gevestigd en 225 zijn er vertrokken. Dank zij het geboorte' overschot heeft Den Berg per 1 Jan. 1950 dus 3628 inwoners. De loop sinds 1 Jan. 1948 is als volgt 1948: 3366; 1949: 3583; 1950: 3628. Tenslotte sprak de voorzittei de hoop uit dat er in 1950 nuttig werk zou verricht worden tot heil van de gemeente. Als oudste lid wenste de heer Maas namens de raad B. en W. wederkerig een Zalig Nieuwjaar. Hij hoopte dat de leden gezellig en plezierig zouden samenwerken en dat het uitbreidingsplan tot uitvoering zou komen. De notulen werden met een kleine opmerking van de heer Ükkerse vastgesteld. Van de heer Waalwijk was bericht binnenge komen dat hij ontslag nam als lid van de raad. De voorzitter bracht hem dank voor wat hij als lid en als wethouder had gedaan. De samenwerking was steeds prettig geweest en de voorzitter respec teerde het besluit van de heer Waalwijk. In zijn plaats was be noemd de heer J. M. van Boxel. Na onderzoek van de geloofsbrie ven adviseerde de heer Maas na mens de commissie lot toelating van het nieuwe lid, waartoe de raad besloot. Vervolgens werd de gemeente rekening over 1948 aangeboden. Op de begroting van de Ste delijke Godshuizen voor 1950, die ook goedgekeurd moest worden, had de voorz. alleen tegen dat niettegenstaande herhaalde be sprekingen voor de gemeentege neesheer niet meer was uitgetrok ken. Vroeger namen de Godsnui- zen zijn gehele salaris voor hun rekening en bovendien de krank zinnigenverpleging. Gezien het ba tig saldo had hij toch wel een grotere toelage verwacht. De heer Hartong informeerde naar de post geneeskundige be handeling, waarvan de voorzitter uitlegde dat die specialistische be handeling betrof. Hierin vond de heer Hartong aanleiding om de hoop uit te spreken dat de Mem. van Toelichting in de toekomst uitvoeriger inlichtingen zou be vatten. Ook hij vond het bij het batig saldo van 2000 eigenaar dig dat de gemeentegeneesheer niet meer kreeg dan 350. Verder werd dit punt voor na- onmiddellijk zenden, tegen kwitantie. Daarna, wel dan is het zijn zaak. Ik wil er in elk geval zo gauw mogelijk af zijn. Eden zuchtte. „Goed dan. De beslissing is aan jou. Bob komt het om elf uur halen, zoals afgesproken. Mits mits je de beloofde schikking treft mits hij niet alleen gaat". Hij keek naar Charlie Chan, die verrukt het drukke leven in de straat ver bene den hem stond te beschouwen door het raam. „Charlie", zei Mevrouw Jor dan. „Ja, juffrouw Sally". Glim lachend wendde hij zich om. „Wat zei je ook weer van de last, die van je schouders viel De hoogst verrukkelijke bons „Nu begint vacantie", zei hij. „Heel mijn leven ik gren zeloos gesmacht de wonderen van het vasteland te aan schouwen. Ogenblik nu geko men. Vrij van zorg en geluk kig, niet als overtocht met schip. Daar rustten paarlen altijd zwaar op mijn maag, hoogst onverteerbaar, gelijk zure rijst. Nu niet alzo". Mevrouw Jordan schudde het hoofd. „Het spijt me, Charlie", zei ze. „Ik wou je vragen, nog één kom zure rijst te eten. Voor mij ter wille van onze oude vriend schap". „Ik begrijp niet volkomen bedoeling", zei hij. Zij legde het plan uit, om hem met Bob Eden naar de woestijn te zenden. Zijn ge laatsuitdrukking onderging geen verandering. „Ik zal gaan", beloofde hij ernstig. „Dank je, Charlie", zei Me vrouw Jordan zacht. „In mijn jeugd", ging hij voort, „ben ik huisjongen ge weest in huize Philimore. Nog bloeien in mijn hart, gelijk in oude tuin, herinneringen aan nooit te vergelden vriende lijkheid". Hij zag tranen glan zen in Sally Jordan's ogen. „Het leven zou dorre woestijn zijn als er niet iets was, trouw genaamd", besloot hij. Heel bloemrijk, vond Eden. Hij trachtte een meer prac- tische toon aan te geven. „Al uw onkosten worden natuur lijk betaald. En die vacantie wordt alleen maar enige da gen uitgesteld. Het beste is, dat u de paarlen neemt u hebt de gordel en bovendien weet niemand, dat u iets met de zaak te maken hebt. Dank daar de hemel voor". „Ik zal ze dragen", gaf Chan toe. Hij nam het snoer van de tafel. „Juffrouw Sally, werp alle bekommernis uit uw gemoed. Als dit jongmens en ik de goede persoon ont moeten, zullen paarlen wor den afgeleverd. Tot zo lang ik ze goed bewaken". „Daarvan ben ik overtuigd", glimlachte Mevrouw Jordan. „Nu, dat is afgesproken", zei Eden. „Meneer Chan, u en mijn zoon zullen met de pont van elf uur naar Rich mond gaan, die sluit aan op de trein naar Barstow. Daar moet u overstappen op de trein naar Eldorado en mor genavond zult u op de ranch van Madden zijn. Als hij daar is en alles schijnt in orde.." (Wordt vervolgd). der te bespreken kwesties bewaard tot de geheime vergadering. Ook was er van de Godshui zen een verzoek binnengekomen om de verzekering tegen fraude- vast te stellen op 5000. Wat de raad goed vond. Evenzo de be grotingswijziging 1949. Het verzoek van de heer A. P. F. van Dooren om eervol ontslag als gymnastiekleraar in verband met aanstelling aan een Ulo school in eigen woonplaats werd ingewilligd. Voorts deelde de voorzitter mee dat in overleg met het schoolbestuur der Bijz. scho len B. en W. het niet wenselijk achtten om een nieuwe leraar aan te stellen. Als gemeentewerker hadden B. en W. op de voordracht geplaatst A. Th. Crooswijk, Meeldijk en Rekkers. De raad koos A. Th. Crooswijk met 8 stemmen tegen Meeldijk 1 en één blanco. Onder de ingekomen stukken bevond zich de mededeling dat 't bouwvolume voor Geertruiden - berg over 1950 was vastgesteld op 5464 m3. B. en W. wilden die besteden voor 5 woningen van 200 m3 en 16 woningen van 280 m3. Een financieringswoning ging van het bouwvolume af. De voor zitter deelde mee dat B. en W. liever enige kleinere woningen Lieten bouwen dan duplexwonin- gen omdat die gauw te klein wa ren. Er zou natuurlijk een aan vraag ingediend worden om bouw volume voor bijz. stichtingen als ambachtsschool en industriewo ningen. Van de Prov. Waterstaat was er een schrijven over de prov. weg naar Made. In de wateraf voer was steeds zo goed moge lijk voorzien, nog in 1948 was de weg opnieuw bestraat en waren er voorzieningen aangebracht. Maar de weg had een slechte ondergrond. De zaak afdoende verbeteren was niet mogelijk we gens de hoge kosten, terwijl de weg toch verlegd zou worden. De heer Hartong was bang dat bij het verleggen van de weg de oude weg aan de gemeente over gedaan zou worden en dan bleef die met die beroerde weg zitten. Dan zou er niets meer aan ge daan worden, terwijl hij toch van belang bleef voor de plaatselijke industrie, wier vervoer veelal daarover ging. Hij stelde voor dat de raad zich niet bij het bericht zou neerleggen. Hetgeen de voor zitter belootde te berichten. Van de Unie voor Overheids personeel was er een verzoek om aan de mannelijke personen boven de 23, 5 loonsverhoging uit te heren. B. en W. waren hiertoe bereid en tevens om een regeling te treffen voor het personeel van 21 en 22, maar stelden voor de circulaire van de minister af te wachten. Hiertoe werd besloten. De Nederl. Christ. Padvinders beweging vroeg om subsidie voor haar afdeling in Geertruidenberg, 28 leden en 6 leiders tellende. Evenzo de Herv. Jeugdraad, wiens werk wegens financiële moeilijkheden gevaar liep. De voorzitter wenste het prin cipe te handhaven om in de loop van het jaar geen subsidie meer te verlenen tenzij in bijzondere gevallen. Nu stelden zij voor om de beide organisaties samen 50 te geven, 20 voor de eerste en 30 voor de tweede. De raad ging er mee accoord; alleen merk te de heer Venus op dat de ker kelijke overheid ook wel subsidie mocht verlenen. Die ze nu gaf kreeg ze terug door de huur die de verenigingen moesten betalen. Ook stemde de raad er mee in om tenzij in bijzondere gevallen, geen subsidie meer te verlenen door het jaar. De heer Hartong vond dat de verenigingen door de persverslagen nu wel op de hoog te konden zijn van dit besluit, al in een vorige vergadering geno men. De nationale commissie tegen Alcoholisme adviseerde de raad om het maximum aantal vergun ningen te verlagen. B. en W. vonden geen termen om het aan tal van 14 vergunningen (alle uit gegeven) en van 13 verloven (6 uitgegeven) te verlagen en de raad blijkbaar ook niet. Dan werd er besloten om op nieuw een kasgeldlening aan te gaan met de Bank voor Nederl. Gemeenten. De patates-frïteskraam kreeg haar staanplaats op de Markt voor 1950 voor 5.per week en gedurende de kermisdagen voor 150. Ged. Staten schreven dat ze de uitgetrokken 10.000 voor het baken van plannen in verband maken van plannen in verband te hoog vonden. De heer Hartong stelde voor om het besluit niet in te trekken, maar te wijzigen en daarvoor aan het betreffende bureau een voor lopige raming te vragen van de kosten van plan, bestek, enz. Om dat de voorzitter nog nadere me dedelingen wenste te doen, werd dit punt ook aangehouden tot de geheime vergadering. Tenslotte was het plan binn gekomen van de Heide-Maat- schoppij voor de restauratie van bolwerk en vesting. B. en W. vonden het een aantrekkelijk plan en geschikt voor DUW-werk. De voorz. stelde voor te besluiten het uit te laten voeren. Het rijk zou bijdragen voor minstens 90% van het loon, misschien zelfs 95 Voor de gemeente was het dan nog een duur plan wegens de

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2