DE L5ÏÏGSTKMÏ WAALWÏK Waalwijkse en Langstraaise Courant DRUNEN VLIJMEN ELSHOUT HAARSTEEG SPRANG GEERTRUIDENBERG Uit Binnen- en Buitenland PUROL MAANDAG 23 JAN. 1950 Uitgever VVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur M HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 8 JAN TIELEN Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' Gouden bruiloft. i Het echtpaar W. v. Sambeek- Hombergen alhier zal morgen 24 Januari de dag herdenken dat zij 150 jaar geleden in het huwelijks bootje stapten. Het krasse paar zal het die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. De buurtschap Huiten'' heeft zich in een waar feestkleed ge stoken en reeds enkele maanden is men bezig met het organiseren der feestelijkheden, die deze dag tot een onvergetelijke zullen ma ken. In grote trekken is het pro gramma van deze dag als volgt 10 uur plechtige H. Mis van dankzegging. Van 1—2 uur receptie. 2.30 uur huldiging door de buurtbewoners. 7 uur serenades. Bij de vele gelukwensen welke het gouden paar die dag zal ont vangen, sluiten wij ons gaarne werking in het belang van onze Na een welkomstwoord door de gehele arbeidersgemeenschap en voorzitter van Utile Dulci aan de zich niet te laten leiden door het toneelvereniging „Onder Ons" en communisme met hun gebrul en aan de belangstellenden, nam net holle frasen. Spr. had een aan- spel een aanvang. Reeds spoedig dachtig gehoor en een hartelijk applaus viel hem ten deel. De voorzitter - dankte de spre ker. Het laatste punt was de aan besteding voor het innen der con tributie. Er waren drie inschrij vingen. De heer C. v. Drunen werd voor 85 als bode benoemd onder dezelfde voorwaarden als vorig jaar. Bij de rondvraag werd druk ge- debateerd over een eigen toneel vereniging. De voorzitter stelde voor dat zij die zich zouden wil len opgeven dit bij hem zouden kunnen doen, om dan te zien wat deze winter gedaan kan worden. De feestavond werd door de voorzitter besproken en medede lingen betreffende consumptie enz. gedaan. De datum werd vastge steld op Zaterdag 11 Febr. a.s. 50 jaren. Ik heurde Sam da gij gaot bruiloft vieren En nog wel gouwe, 't is de moeite waord. Ik docht toen: nou, hoe moet ik dè versieren, Moet ik mijn wensen sturen per brief of per kaort Mar nee zeg, nou hè 'k 't pas gevonden. Ik wens oe saomen heel veul proficiat, En 't gemeend oprecht en onomwonden, Nog heel veul jaor, 25 is dè vast zat7 Gij kan da saomen nog ozo mekkelijk haolen, Want Sam gij zet nog net 'ne jonge vent, Gij zet nog Solex Moodshops en zonder draolen Oewe haordos is nog of dè ge 18 bent. Jouw Anna zal, al doet ze 't dan ook rustig, D'r eigen stukken ook wel staon, Viert met oe heel femilie de gouwe bruiloft lustig Misschien loop ik nog wel es bij oe aon. 'n Oud-buurtbewoner. H. G. Ouderavond. 't Jongensgilde is naar wy ver nemen a.s. Woensdag 25 Jan. van plan haar oudersavond te houden. Zij voeren o.a. op het drama ,,Het Doopsel van Tomi", door C. Keulens M.S.C. in 3 be drijven. Wij wensen deze jonge spelers veel succes. De toneelvereniging der Jongens-Congregatie is weer een vrolijk spel aan het instuderen en wel „Metamorphose" door Jan Verhoeven. Zij hopen half vasten op de planken te komen. Vergadering Metaalbewerkers. Donderdagavond vergadering van de Metaalbewerkersbond in café P. v. Eggelen, aanvang half acht. Opkomst dringend gewenst. Carnaval. De vergaderingen die zijn ge houden door Comité, Raad van Elf en de kasteleins, hebben be slist dat Carnaval te Vlijmen op dezelfde voet zal doorgaan als was te merken dat het een hoog staand nummer was. Het boeide van het begin af aan en het pu bliek leefde vol spanning mee. De afwisselende tonelen verhoog den de spanning en 't daverend applaus na elk bedrijf getuigde van volle tevredenheid. „Onder Ons" heeft de Vlljmense toneel liefhebbers een aangename avond bezorgd.. Over spel en spelers niets dan lof. evenals over decor en grime, welke laatste meester lijk was verzorgd. De spelers stuk voor stuk te beoordelen, zou overbodig zijn. Enkelen dienen echter toch extra te worden vermeld, o.a. Jan de Bie, de held die wederkeerde, speelde deze rol op voortreffelijke wijze en toonde zich daardoor 'n speler van hoge klasse. Daar naast moet genoemd worden zijn vrouw, die deze moeilijke rol op schitterende wijze vertolkte en wier uitbeelding was te roemen. Verder viel het goede spel op van de knecht, later de man van vrouw de Bie; ook over zijn spel niets dan lof.. In het laatste ge deelte van het stuk gaf dit drie tal hoogstaand spel te zien. Ook de dochter en de zoon van de Bie brachten sensatie in het spel. Dit werd goed weergegeven en viel bij het publiek goed in de smaak. De overige spelers vormden mede 0VV. andere jaren: Zondag attractie, een goed geheel. Muziekavond kerkelijke fanfare. Op Zondag 29 Januari zal de ten waren ingekomen, werden de aftredende bestuursleden herko zen. Daar met het bestuurslid A. v. d. Wiel, die momenteel voor zitter was, reglementair ook de ers, die door de fanfare ten ge nre zullen worden gebracht on er leiding van haar directeur de eer Brok, zullen nog verschillen de individuele nummers ten beste worden gegeven, waaronder ver schillende solij Deze individuele prestaties zullen op de piano be geleid worden door de heer Joh. Verhoeven. Twee nummers zul len worden uitgevoerd door de jongste muzikanten (de hoop der toekomst) De muziekliefhebbers staat weer een mooie avond te wach ten. Jaarvergadering K.A.B. Op Vrijdagavond j.l. hield de K.A.B. afd. Elshout haar jaarver gadering in de Jongenscongrega tie. Het gehele bestuur, benevens de geestelijke adviseur de Wel eerwaarde Heer Kapelaan, zome de de vrijgestelde van de K.A.B. uit Den Bosch, de heer Hand- graaf, ware aanwezig. De op komst der leden was in verhou ding tot andere jaren vrij goed te noemen. Een vrij lijvige agenda moest worden afgewerkt. De voorzitter dhr. A. v. d. Wiel opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze. Daar dit de eerste vergadering was die in het nieuwe iaar werd gehouden, wens te hij alle leden een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar voor hen en de hunnen. Echter niet min der hoopte hij voor de verenigino in het algemeen een voorspoedig nieuwjaar. Hij zelf en het gehele bestuur zullen zich daarvoor ge heel inspannen om mede met de hulp der leden dit doel te berei ken. Na de notulen was aan de orde het jaarverslag van de secretaris dhr. J. de Kruif. Deze gaf een overzicht van het achter ons ho gende jaar, waarin verschillende feiten nog eens werden belicht. Dit iaarverslao werd na enioe toelichting h»treffende de St. Ni- colaasartic-Kinderfeest door dhr. v. d. Wiel, aoednekeurd en de secr. we,d voor zijn werk dank gezegd. Eveneens werden geen DP- of aanmerkinoen gemaakt op het financiële verslag van de heer L. v. d. Wiel. De heer M. va" Huhen bracht namens de kas- commissie dank aan de betrokken functionaris en stelde voor het financieel verslag goed te keuren. De voorzitter dankte de heer v 1 Wiel voor diens keurig ver- ilag. Aan de orde: bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heren C. Pulles en A. v. d. Wiel. Waar geen candidatenlijs- kerkelijke fanfare „Eendracht voorzitter aftrad, was het nodig naakt Macht' alhier een muzi- j dat voor de voorzitterszetel werd kale avond verzorgen voor haar gestemd. Met overgrote meerder- ereleden, donateurs en begunsti- heid werd de voorzitter herkozen. Naast verschillende num- Deze dankte de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en hoop te in de toekomst nog veel voor de vereniging te kunnen doen. Vooral de geestelijke en cultu rele belangen hebben in deze voor' zitter een machtige voorstander. Medegedeeld werden de harte lijke nieuwjaarswensen aan onze jongens overzee, de militairen B. van Lier en W. v. d. Wiel, die wederkerig hun beste wensen aanboden. Een schrijven werd gericht aan de heer A. C. de Bruin met diens benoeming tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, door H. M. Koningin Juliana. Vooraleer men met de rond vraag een aanvang maakte kreeg de vrijgestelde van de K.A.B., de heer J. Handgraaf uit Den Bosch de gelegenheid om het woord te voeren. Gezien de grote if te werken agenda beperkte de spreker zich meer tot algemene beschouwingen over het interne leven van de afdeling zelve. Heel diep ging spreker in op de sa menwerking in de organisatie on derling. Onze geestelijke belan gen, die de eerste plaats moeten •nnemen in het organisatorische 'even, moeten worden hoogge houden. Waar de geestelijke be langen worden verwaarloosd daar is geloofsverval en waar geloofs afval is, daar kan geen gezonde geest de organisatie doordesemen, daar gaat de organisatie ten gronde. Dit zou zijn te betreuren. De K.A.B. in Nederland met haar 300.0U0 leden is een machtige or- qanisatie. Die heeft bij de rege ring heel wat in de melk te brok ken. Maar zij heeft daardoor ook heel wat verantwoording ten aan zien van het aloemeen landsbe lang. Dit kan alleen als de sa menwerking vanuit de afdelingen gezond is en als men daar enin begrip toont voor de moeilijke problemen die zich thans opdrin- qen. Heel in het kort tipte spr. nog aan de nieuwe wet die zo noed als aangenomen is, de P. B. O. en de medezeggingschap die de arbeiders straks zullen krijgen. De arbeiders zullen dan te zor gen hebben dat ze ook werkelijk kunnen me<>nraten, wanneer er onderhandeld gaat worden over de qrote belangen die werkgever en werknemer mken. Laten we toch vooral zorg dragen ons te ontwik-, kelen daar waar ons de gelegen heid geboden wordt. Tot slot besprak spreker non ®ven de loon- en prijspolitiek, hiermede in verband brengende de Marshall-hulp. Spreker besloot zijn zeer leer zame rede met een oproep tot al len om organisatorische samen- Maandag en Dinsdag groepen, flinke prijzen. 30-jarig bestaan van het Yvit-Gcle Kruis. In verband met het 30-jarig be staan van het Wit-Uele Kruis al hier zal Saterdag 2ö, Z,ondag 29 en Maandag 30 jauuari een revue worden vertoond, hierop betrek king hebbende. De revue zal be- vaccen: ie deel: Het Wit-Gele Kruis start op een pastoorskamer; 2e deel: Een verhaal uit de eerste dagen; 3e deel: Een gesprek in het wijkgebouw; vierde en laatste deel: Op een dertigste en een tachtigste verjaardag. Medewer kenden: Toneelverenigingen De Volharding en Utile Dulci. In veiband met dit grote feest zal zeker de wijkzuster, zuster Paardenkoper, niet vergeten wor den, die als wij ons niet vegissen, 25 jaar met alle opoffering bij arm en rijk heeft gewerkt. Zij kende geen verschil en vele zie ken zullen dit beamen. Die dag zal voor haar zeker niet stilzwij gend voorbijgaan. Zondag 29 Januari wordt om kwart voor 8 een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. De re vue begint Zaterdag om 7 uur, Zondag en Maandag om half 8. Steun Wettig Gezag. Woensdagavond zal in het Pa tronaat een spreekavond worden gehouden over Steun Wettig Gc zag. De WelEd. Heer Raijma- kers uit Dordrecht zal een spreek beurt houden. Belangstellenden worden in grote getale verwacht. Schoorsteenbrand. Donderdagmiddag om ruim 3 uur loeide de sirene en werd er brand gemeld in de Heijstraat. De brandweer was spoedig ter plaatse. Het bleek een schoor steenbrand te zijn, die spoedig werd geblust. „Onder Ons" beschikt over goede speelsters en spelers. Het dankwoord van de Eerw. Heer Kapelaan Coenraadt als tolk van alle aanwezigen, was zeker op z'n plaats en Z. Eerw. sprak de hoop uit „Onder Ons" spoedig weer te zien. De voorzitter van Utile Dulci bracht hartelijk dank aan „Onder Ons" voor het schitterend spel en deed deze woorden vergezeld gaan van bloemen, die aan de da mes en aan Jan de Bie (de held) werden aangeboden. De voorz, van „Onder Ons" dankte hiervoor op hartelijke wij ze en gaf de toezegging gaarne nog eens naar Vlijmen te komen. Ongeval. Enige dagen geleden kwam het zoontje van Th. Ketels alhier, bij het slootje springen, zo ongeluk kig te vallen, dat hij zijn boven arm brak. Na door leden van de E.H.B.O. te zijn verbonden, werd hij op advies van Dr. Mariens naar het ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. E. H. B. O. Om te voldoen aan de wens van het hoofdbestuur van de Kath. Nationale Bond voor E.H.B.O. om in alle afdelingen ook een cur sus in geestelijke E.H.B.O. op te richten, om de getroffenen bij eventueel stervensgevaar bij te kunnen staan, zal ook in onze af deling door de Geestelijk Adviseur Pastoor Serrarens, zo'n cursus worden gegeven. Donderdagavond om half acht zal in het vereni gingslokaal de eerste les aanvan gen. Kruisboogsport. De onderlinge competitie die Kruisbooggezeischap Onderlinge Vriendscnap deze winter op haar binnenbanen houdt, werd Vrij dagavond voortgezet met de vol gende uitslagen. a. v. d. Uungen 22 23 21 booggezelschappen D.E.S.V. een contact- annex feestavond. Aan wezig waren naast het hoofdbe stuur afgevaardigden van iedere afdeling. De voorzitter van de bond, de heer Jac. Timmermans, verwel komde alle afgevaardigden met hunne dames en prees de goede verstandhouding die er heerste tot groei en bloei van de bond. Ter sprake werd nog gebracht 't 25-jarig bestaan dat medio April op grootse wijze zal worden her dacht, waarbij de bondskampioen- schappen op het spel staan. De avond werd verder met mu ziek, zang en voordracht gezellig doorgebracht. Biljarten. Het nederlaagtouraooi, georga niseerd door de biljartclub Juliana werd voortgezet met een wedstrijd tegen Nooit Volleerd uit Vlijmen. Ie zestal Julianale zestal Nooit Volleerd W. v. d. BrandtA. v. Asperen 2124 Th. Boelen—W. Pulles 15— 38 H. v. d. HeijdenM. Lammers 1027 B. VerreijdtC. v. d. Lee 915 Fr. v. LiemptA. v. Eg- gelen 2032 M. v. d. WielP. v. Kuijk 19— 22 94—158 2e zestal Juliana2e zestal Nooit Volleerd W. v. d. Wiel—P. van Eggelen 1224 J. v. BokhovenB. Ver meulen 3424 C. v. HelvoirtJ. v. Esdonk 2320 L. VermeulenM. v. Kessel 1733 J. Klerx—L. v. Overdijk 11^ 21 J. v. d. HeijdenM. Fitters 622 103—144 Donderdagavond ging de strijd tegen haar zustervereniging De Zwierende Keu. De uitslag hier van was: le zestal Julianale zestal D. Z. K. oh. v. HalderH. v. d. Heijden Hzn. 41— 15 Th. BoelenJ. v. Assel- donk 3022 H. v. d. HeijdenJ. van Helvoirt 2319 W. v. d. BrandtA. v. d. Brandt 2010 M. v. d. WielJo v. d. Heijden 3130 Fr. v. Liempt-J. Meesters 279 172—105 2e zestal Juliana2e zestal D. Z. K. B. VerreijdtAd v. Hel voirt 239 W. v. d. WielA. v. d. Heijden 167 N.Vermeulen- W. v. Gorp 21—6 W. v. RavensteinH. v. d. Brandt 129 C. v. HelvoirtTh. de Vaan 158 B. v. d. HeijdenP. v. Gestel 15—11 102— 50 De dagprijs op de barak viel ten deel aan Fr. v. Liempt met 156 pnt., terwijl B. Verreijt de dagprijs op de vogelpik won met 38 pnt. 16 17 19 Totaal 17 18 19 18 19 16 Totaal M. v Ravenstein 22 19 17 N. v. Bijnen J. Beekmans J. Ekels B. Coensen J. Kuis M. Vialler Sj. v. Bijnen J. Timmermans IJspret. Zondag hadden op de gemeen telijke ijsbaan in het Bosscheveld schaatswedstrijden plaats die zeer dr.uk bezocht waren door publiek uit verre omtrek. De zaakwaar nemer en organisator de heer A. v. Engelen uit Haarsteeg, leidde een en ander, waarbij een geluids installatiewagen van Burgerhof uit 's-Bosch uitstekende diensten bewees. Het was jammer dat het ijs steeds slechter werd, waardoor de meeste wedstrijden moesten worden afgelast, alleen 't choon- rijden door paren kon doorgang vinden. De prijswinnaars waren: y/ v Lqq 1 André v. d. B-and-v. Zon 21 j0h. de Vaan Dunten: 2 v. d. Weijenberg-van Oijen 20 pnt.; 3 Theo Kuijpers- Th. V- Gestel v. Veluw 19 pnt.; 4 van Veluw- T. Timmermans 16 17 16 Branten 18 pnt.; 5 Jan v. Esch— Totaal Sj. v. Drunen 18 pnt; 6 J. van W. Koks 19 22 19 Rokhoven-Daelmans 17 pnt.; 7 v. F. v. d. Dungen 18 18 17 Zon-v. d. Staak 16 Dunt. Buiten I Totaal mededinging Gebrs. Buiis, Herpt. Van de schutters Th. v. Gestel, Mocht de vorst terugkeren, B. Coensen, M. Vialler en F. v. dan worden de banen opnieuw d. Dungen, die bericht van ver- bespoten, waardoor Vlijmen een hindering hadden gezonden, werd prachtige baan heeft van 3 H.A. het algemeen gemiddelde geno- Een woord van dank aan lel- mei., der, politie en medehelpers voor De algemene rangschikking is de goede leiding is hier wel op z'n thans als volgt 17 17 18 Totaal 19 20 17 16 16 18 Totaal 20 22 19 17 18 17 Totaal 20 17 16 18 16 15 Totaal 20 20 22 66 52 118 54 53 107 58 52 110 56 50 106 61 51 112 53 49 102 62 49 111 60 53 113 Filmvertoning. De Afdeling Sprang van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders organiseerde j.l. Donderdagavond in de zaal van de Chr. Volksbond alhier een filmavond. De belangstelling was niet groot. Nadat de voorzitter der afde ling de heer C. Braspenning de samenkomst had geopend, werd eerst een leuk tekenfilmpje te zien gegeven en vervolgens een prach tige gekleurde natuuropnamefilm. Het doel van de avond was echter de bondsfilm: Verbroken Boeien, die het verdere van de avond vulde en een duidelijk beeld gaf van de toestanden rond 1900 en de opkomst der arbeidersorga nisaties. In de pauze sprak de heer C. Braspenning namens het hoofd bestuur een kort propagandistisch woord waarin hij vooral deed uit komen het verschil van de toe standen voor de arbeiders om streeks 1900 en nu, wat mede te danken was aan het werken der Christelijke Vakbeweging. Jammer dat door een technische storing de filmvertoning meerdere malen werd onderbroken. Benoeming. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot bis schoppelijk commissaris van het Parochieel Sociaal Charitatief Centrum te Geertruidenberg, de Weleerw. heer J. Lamers, kape laan te Geertruidenberg. plaats. Uitvoering Patronaat. Zaterdag 21 Januari werd in het Patronaat een uitvoering ge- gevën door de Kon. Toneelvereni ging „Onder Ons' uit Bergen- bpzoom. Opgevoerd werd „Een held keert weer", "toneelsDel in 4 bedrijven door A. M. de Jong. De muzikale omlijsting werd verzorgd door Utile Dulci. Deze uitvoering was bedoeld als tegenprestatie voor de uitvoering, die LItile Dul ci enkele we^en geleden te Ber- genopzoom heeft gegeven en woar opgevoerd werd „In 't wit te paard". A. v. d. DungenN. v. Bijnen 679 pnt. Sj. v. BijnenJac. Timmermans 678 pnt. M. v. RavensteinB. Coensen 675 pnt. W. KoksF. v. d. Dungen 662 pnt. Th. v. GestelT. Timmermans 659 pnt. J. EkelsJ. Beekmans 659 pnt. W. v. d. LooJoh. de Vaan 653 pnt. M. v. d. BoschW. v. Beijnen 653 pnt. J. KuijsM. Vialler 637 pnt. In café W. v. d. Loo hield dè Langstraatse Bond van Kruis- STAL1N EN MAO SLUITEN PACT. In Hongkong werd van ge woonlijk betrouwbare Chinese zijde vernomen, dat de Chi nese communistische leider iviao tse Toeng en maarschalk ötalin in Moskou een Chi nees-Russisch vriendschaps verdrag hebben gesloten. De twee leiders rebben ruim een maand lang in Moskou on derhandelingen gevoerd. De Chinese communistische mi nister-president en minister van Buitenl. Zaken, Tsjou en Lai, is in Moskou aangeko men om het vriendschapsver drag namens de Chinese com munistische regering te on dertekenen. STRIJDKRACHTEN DER ANTILLEN GEEERD. „Het is mij een grote eer u namens de Koningin een ba nier over te dragen. Gij zijt niet groot in getal, doch wat prestaties betreft hebt gij u waardig getoond een banier te hebben". Met deze woorden heeft Prins Bernhard Zater dagmorgen in Willemstad aan de landstrijdkrachten van de Nederlandse Antillen de offi ciële banier overgedragen. De Prins droeg de uniform van luitenant-generaal der Neder landse Landstrijdkrachten. Hij sprak de hoop uit, dat de ba nier de militairen zou mogen bezielen „tot dapperheid, ver trouwen en hoop, zowel in vrede als in oorlog". Luite nant-kolonel I. E. Leezer, commandant der strijdkrach ten, nam de banier in ont vangst en vroeg de Prins aan de Koningin de dank der man schappen over te brengen. Westerling beschuldigt V.S. INDONESIË BERAAMT INVAL IN N.-GUINEA. De commandant van het „Leger van de Ratu Adil", de gewezen reserve-kapitein van het K.N.I.L. Westerling, heeft journalisten ontvangen in zijn „tijdelijk hoofdkwar tier", ergens buiten Bandung. Hij heeft bij deze gelegenheid gezegd, dat de regering der R.I.S. van plan is, een inval te doen in Nieuw-Guinea, „op dit ogenblik, nu zij alle po gingen in het werk dient te stellen om in haar eigen ge bied voor orde en rust te zor gen". Westerling voegde hieraan toe, dat zijn leger die rust kan brengen en handhaven, niet alleen in West-Java, maar binnen korte tijd ook in Oost- Java, en dat men in Oost-In- donesië verlangt naar een nieuw regime, Hij beweerde voorts, dat president Sukarno geen bezoek durft te brengen aan Bandung, waarop een Engels sprekend Indonesisch officier van Westerling op merkte „Neen, hU zou er niet meer vandaan komen". Westerling zeide ook nog, dat zijn leger op elk gewild ogen blik in staat is, Djakarta bin nen te trekken. ERNSTIGE ONLUSTEN IN BALIKPAPAN. Bij onlusten, die de laatste dagen zijn voorgekomen in 't belangrijke oliecentrum Ba- ligpapan, aan de oostkust van Borneo, zijn 24 Indonesiërs gedood. Het Indonesische persagentschap bericht, dat gedurende verscheidene da gen botsingen zijn voorgeko men tussen burgerpolitie van het eiland Timor en arbeiders van de raffinaderijen, nadat een week geleden iemand was neergestoken. De orde kon pas worden hersteld, nadat 24 personen waren gedood eri 114 waren gewond. Honderd dertig huizen gingen in vlammen op. VLIEGTUIG NEERGESTORT IN BOLIVIA 32 DODEN. GESLAAGDEN BOEKHOUDEXAMENS. Bij de in December j.l. af genomen examens van ae Ne- aenanase Associatie voor rraxiijKexamens slaagden voor 'i dipioma Moderne Be- anjisadmimstraue de heren A. xs-eteiaars te Waalwijk en K. van Kscn te Oss voor het Tractijkcupioma Boekhouden de heren Th. Overeem en P. van Dartel, beiden te 's-Her- togenbosch. Geslaagden genoten hun op leiding aan het Instituut voor Economisch Onderwijs te 's-Hertogenbosch en Waalwijk DE HUISEIGENAREN WORDEN WAKKER GESCHUD. De Vereniging van Huisei genaren te Waaiwijk had haar leden, alsmede de niet-geor- ganiseerde huiseigenaren op geroepen tot een bijeenkomst in de achterzaal van Hotel Verwiel op j.l. Vrijdagavond. De Heer H. v. Tussenbroek uit 's-Hertogenbosch, hoofd bestuurslid van de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren, zou op deze vergadering de noodzakelijkheid van organi satie voor iedere huiseigenaar uiteen zetten. Blijkbaar zien de huiseige naren van Waalwijk deze noodzakelijkheid niet vol doende in, gezien de belang stelling voor deze bijeen komst, die het bestuur groter had verwacht. De spreker, de heer v. Tus senbroek, zeide echter de traagheid der Langstraters op organisatie-gebied wel te ken nen en wist uit ervaring dat ook de Waalwijkse Huiseige naren moeilijk wakker zijn te schudden. Elders was er veel meer enthousiasme en druk bezoek op de vergaderingen. Daar voelde men de noodza kelijkheid van organisatie voor de huiseigenaren, vooral in deze tijd, heel goed aan. Spr. betoogde dat de huis eigenaar een hoogst nuttige sociaal-economische functie in het volkshuishoudelijk stelsel vervulde. Hij vroeg zich af hoe het met de Christelijke sociologie te rijmen was dat alle artikelen en alle diensten maar duurder mochten wor den, maar dat de huiseige naar nog altijd woonruimte moet blijven leveren tegen de prijs van Mei 1940, terwijl de onderhoudskosten en lasten voor hen zo enorm gestegen zijn. Hij noemde dit een grote onrechtvaardigheid, waarte gen niet genoeg kan v&rden geprotesteerd. De Ned. Bond blijft dan ook met klem aan dringen op een huurprijsver hoging van minstens 15 welke ongetwijfeld ook spoe dig zal worden toegestaan. Inzake de nieuwbouw van woningen betoogde spr. dat de geschiedenis zich herhaalde. Na de oorlog van 1914-1918 wilde men door een subsidie aan particuliere bouwers in het grote woningtekort voor zien. Die subsidie was echter te gering voor een rendabele exploitatie en had dus onvol doende uitwerking. Toen ging de overheid zelf op grote schaal woningen bouwen. Het is later ook van overheidswe ge erkend dat particuliere woningbouw zeker 10. per m3, of ongeveer 4000. per woning goedkoper was dan overheidsbouw. Het re sultaat is geweest een mil- lioenentekort op de exploita tie dezer huizen, die weer door de belastingbetalers moesten worden opgebracht. Maar nu gaat men weer de- UIT ONS GEWEST. De heer H. Mannaerts, Schoenfabrikant en voor zitter der Kamer v. Koop handel en Fabrieken te Tilburg, deelde in de ver gadering der K.V.P. aldaar mede, dat hij zich niet meer herkiesvaar stelde voor de Provinciale Staten van Noordbrabant, waarin hij gedurende 27 jaren op zeer bijzondere wijze de belangen van dit gewest en van de industrie heeft vertegenwoordigd. Hij wees tevoren op de ver houding in de samenstel ling der Staten, n.l. dat de industrie en 't bedrijfsle- zo sober zijn vertegen woordigd. Met hem gaat dan weer een der weinige en beste industriëlen dit college verlaten. De Dussenaar Verhoe ven heeft Zaterdag te Die- men de schaatswedstrijd over 500, 1500 en 3000 m. gewonnen tegen bekende Hollandse tegenstanders. In de uitzending voor de Nederlandse strijd krachten, hoorden we dat de Vrijhoeve-Capellenaar Christ lid is van 't orkest aan boord van de „Karei Doorman", die met Prins Bernhard een reis maakt naar de Ned. Antillen en Zuid-Amarika. Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht-gcneest Twee-en-dertig Boliviaanse zelfde fout maken. Nu moet de strop op de overheidsbouw nog veel groter worden. Waarom worden aan particu liere woningbouwers gee«i aannemelijke voorwaarden gesteld, dan zou in luttele ja ren het woningtekort zijn op geheven. De strop voor de schatkist zou veel geringer zijn en het zou de beste aan moediging zijn van de spaar zin onder het volk. Om krachtig te kunnen op komen voor de belangen van huiseigenaren, is het noodza kelijk dat alle huiseigenaren in één organisatie verenigd zijn. Spr. vraagt zich af waar om in Waalwijk niet één af deling is inplaats van ver schillende verenigingen van huiseigenaren in Waalwijk. Pesoijen en Baardwijk. Hij noemde dit een ongezonde toestand en versnippering van krachten. Voorts informeerde spr. of in de plaatselijke woonruimte commissie ook een afgevaar digde van de vereniging van huiseigenaren zitting had. Uit de discussies die hierop volgden, bleek dit niet het geval te zijn. Wel had men militairen werden gedood, toen Zaterdag een militair vliegtuig neerstortte in het berggebied van Zuid-Bolivia. Oit is de ernstigste luchtramp in de geschiedenis van het land. Kort voor het ongeluk had de marconist geseind, dat 't toestel in een hevige elec- trische storm was geraakt. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat het vliegtuig door de blik sem is getroffen. Niemand van de inzittenden overleefde de ramp. DRAMA IN GRONINGEN. In de kelderruimte van het Concerthuis in de Poelestraat te Gx-oningen heeft Zaterdag ochtend in alle vroegte een toneelknecht van het Con certhuis een drie en twintig jarig meisje, dat op weg was naar haar werk in de nabij heid van dit gebouw, van de straat in de kelder gesleurd en haar aldaar met een vlijm scherp mes een steek in de- rug toegebracht, waaraan het slachtoffer korte tyd later overleed. Het drama voltrok zich onder de ogen der voor bijgangers. destijds bij het gemeentebe stuur hierop aangedrongen. Men zou het daar in overwe ging nemen, doch er is nooit iets van gekomen. De heer v. Tussenbroek zet te uiteen dat het wel degelijk de bedoeling van de minister was dat een vertegenwoordi ger van de huiseigenaren en van de hypotheekhouders in die commissie zaten. Spr. was als zodanig in de woonruimte commissie van 's-Bosch be noemd en met verschillende oractijkgevallen toonde hij aan tot welke goede resulta ten de samenwerking met de organisatie van huiseigenaren kon leiden. De voorzitter der plaatse lijke vereniging, de heer P. Mombers, nam op zich met de burgemeester deze kwestie nog eens te gaan bespreken. Verschillende inlichtingen werden nog gevraagd in ver band met woonruimte- en huurkwesties, waaruit wel bleek dat meer contact van de woningcommissie met de organisatie van het grootste belang zou zijn. Met een dankwoord en een opwekking van de voorzitter, de heer P. Mombers, werd de- ■>e bijeenkomst gesloten. CHRISTELIJKE BESTU RENBOND WAALWIJK. Op Donderdag 26 Jan. a.s. hoopt de Christelijke Bestu ren een filmavond te houden in het gebouw voor Christe lijke Belangen. Om viif uur is er een kindervoorstelling met als hoofdfilm ..De kinderen van de grote Fjeld". Des avonds half acht is de hoofdfilm „Naar vernieuwing der samenleving". In beide voorstellingen een goed ver zorgd bijprogramma. Om de kosten gedeeltelijk te dekken is er een kaartver koop bij de bestuursleden en des avonds aan de zaal. Cabaret- en Toneelgezelschap D. V. V. Op Zondag 29 Jan. a.s. geeft het Brabants Toneel- en Ca baret-gezelschap „De Vro lijke Vrienden" voor de eerste maal in hun officieel be staan een Grote Bonte Avond onder de titel „Nu vandaag de zorgen opzij" in het Patro naatsgebouw te v.m. Baard wijk. Aan deze avond werken mee de in Waalwijk zeer po pulair geworden „Yellow Cowboys". Over hun presta ties kunnen wij kort zijn, daar de meeste Waalwijkers hen reeds hebben beluisterd. Wij kunnen dan alleen nog ver klappen dat er weer 'n nieuw muziekinstrument bespeeld zal worden. Verder werken mee het acrobatische trio „De drie Torino's". Dit is voor v.m. Baardwijk 'n uni cum, daar iets dergelijks nog nimmer tevoren is vertoond. Behalve van het hier reeds genoemde, kunt u genieten van de hoogst komische schet sen en cabaret-liederen, dus

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5