Wijde Wereld v. ^l^PUROL Waalwijkse en Langsiraatse Courani OOK EERSTE KAMER AANVAARDDE P.B.O. NIEUWKUIJK VLIJMEN wmz mn UIT DE Gemeenteraad Waalwijk SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. MAANDAG SO JAN. 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN j?j 72e JAARGANG No. 10 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. TEL.-ADRES „ECHO". Zo heeft dan ook de Eer ste Kamer de wet op de P.B.O., zij het dan ook noy met een veel te groot aan tal tegenstemmers, aan vaard. Want zoals in de Tweede Kamer was het ook hier: er waren veel meer voorstanders dan voorstemmers, maar de grondwettelijke bezwaren van velen tegen bepaalde aspecten van het ontwerp wogen te zwaar om er hun stem aan te geven. Voor waren K.V.P., P. v. d. A. en de heer Schipper van de A.R. Tegen stemden: de rest der A.R., de C.H., de V.V.D. en uiteraard de C. P.N. De stemmenverhou ding was hiermee dus 30 11, want 9 leden waren afwezig. Veel nieuws bracht het debat in de Eerste Kamer tegenover dat in de Tweede Kamer niet. De se natoren namen praktisch hetzelf de standpunt in als hun collegas aan de overzijde van het Binnen hof. Alleen verklaarde de heer Schipper van de A.R. dat hij niet zou tegenstemmen. Een verrassing was het de volgende dag dat hij toen voor stemde. Overigens werd er op gewezen dat men rekening had moeten houden met de ern stige grondwettelijke bezwaren van een grote minderheid en daar aan tegemoet had moeten komen, zowel om politieke redenen als om de reactie in den lande. Ook kwam de houding der onderne mers ter sprake. De tegenkanting tegen de wet van sommige hun ner werd vooral gelaakt door de heer Oosterhuis van de P. v. d. A., terwijl de heer De Bruijn (K. V. P.) vooral op de gevaren er van wees. Twee ministers en een secreta ris antwoordden de Kamer. Mi nister Van de Brink gaf een uit eenzetting over het doel van de economische politiek van de rege ring in verband met de P.B.O.: het sluitend maken van de beta lingsbalans en het handhaven van de werkgelegenheid. Dit kan al leen bereikt worden door de op voering van de efficiency in de bedrijven. De minister betoogde dat om dit alles te bereiken er vrijheid moet zijn in het interna tionale handelsverkeer. De bedoe ling van de P.B.O. is niet alles te regelen, maar te regelen wat noodzakelijk geregeld moet wor den. De minister zei ook dat zelf standigheid van de organen der P.B.O. noodzakelijk is, maar dat die zelfstandigheid geen onafhan kelijkheid betekent. Minister Joekes behandelde in het kort enkele sociale aspecten van de P.B.O. en staatssecretaris Van der Grinten verdedigde het ontwerp. Hierbij behandelde hij o.a. de grondwettelijke bezwaren en kwam tot de conclusie dat ei natuurlijk geen sprake is van strijdigheid met de grondwet. Zo is dan de wet op de P. B. O. door de volksvertegenwoor diging aangenomen. Binnenkort zal het nu aankomen op de uit voering er van en daarvoor is de medewerking nodig van allen, ondernemers en werknemers, ook van hen die er zich niet zonder meer mee konden verenigen. Het welslagen van de P.B.O. hangt af van een loyale algemene samen werking. Dan alleen kan ze strek ken tot heil van ons hele volk. Moge dat zo zijn. Troebelen in Indonesië. Het is werkelijk niet veel op wekkends wat we de laatste week uit Indonesië hebben gehoord. Daar is op de eerste plaats de ac tie zelf van Westerling. Er zijn vele beschouwingen over ten bes te gegeven, maar men is het er over eens (de weldenkende men sen tenminste) dat daar nooit iets goeds uit kan voortkomen. De R.I.S. is een jonge staat, die van voren af aan met haar opbouw moet beginnen. Dat ze nu door de rebellie van Westerling al di rect bij de aanvang zulke gro'e moeilijkheden krijgt te verzetten is geenszins bevorderlijk voor haar goede ontwikkeling. Boven dien kan daar niemand voordeel bij behalen, tenzij de troebel-wa tervissers en die zijn er helaas ook in Indonesië veel te veel. En het zijn geen graopen d>e Wes terling uithaalt. De 87 doden die er op een dag in Banduno vielen zijn er een bewijs voor. Men kan het een knao staaltie vinden dat niet hii dat ene gebleven. Midden in Djakarta bezetten mannen van hij er uithaalde, daarmee is de h~-:~ niet af. Het P overigens Westerlings strijdmacht de poli tiekazerne, waarbij weer een aaft- ,al doden vielen. En wat is de uiteindelijke bedoeling van dit al les? Men kan slechts hopen, zo^ wel voor Indonesië als voor de verhouding tussen Indonesië en Nederland dat er spoedig een eind aan komt. Want ook die verhouding tus sen de unie-partners wordt er niet beter op. De Indonesische re gering en haar woordvoerders schijnen er op uit te zijn om de isederlanders, zij het dan niet rechtstreeks de Nederlandse rege ring, zoveel mogelijk in discrediet te brengen. Het begon al direct na Westerlings aanval op Bandung, toen het Nederlandse leger er van beschuldigd werd niet genoeg op getreden te zijn tegen deserteurs en er voorgegeven werd alsof een groot deel der aanvallers deser teurs waren. Later bleek dit niet het geval te zijn, terwijl het me rendeel zich nog diezelfde dag bij de autoriteiten meldden. Nog her haaldelijk werden de Nederlan ders op een of andere ongunstige manier in het geval-Westerling betrokken, b.v. zouden de militai ren van het K.N.I.L. onvoldoende ingelicht zijn omtrent de nieuwe situatie. De Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld, en het Nederlandse oppercommando in Indonesië ga ven een verklaring uit, waarin de ze beschuldiging werd weerlegd, maar de Indonesische nieuws dienst schrapte deze uit haar uit zending De regering gaf op dracht de Nederlandse communi que's uit de nieuwsuitzendingen te weren. Dit zeker vanwege de goede verstandhouding. Er is nog meer. De perschef van de Indonesische delegatie bi] de V. N. heeft verklaard dat de affaire-Westerling voor de Vei ligheidsraad zal worden gebracht, als de toestand verergert en de regering van Indonesië de indruk krijgt, dat de Nederlandse auto riteiten niet samenwerken in de geest der Unie. Hierbij valt op te merken: ten eerste, wij geloven niet dat vele Nederlanders die in druk van de regering der V.S.I. wel krijgen, en ten tweede, men moet maar beginnen met de Vei ligheidsraad binnen te halen in (nu eens onbetwistbaar) binnen landse aangelegenheden. Er zitten in die raad landen die veel be langstelling voor Indonesië heb ben, zij het op verschillend ge bied en die moet men niet voor rechter laten spelen. Of moeten we al die uitlatingen van Indo nesische zijde opvatten als louter hartelijke vriendschap? Dan kun nen we hier nog wel enkele uit latingen van dezelfde Indonesi sche perschef aanhalen. Deze be schuldigde Nederlandse legeroffi cieren er van tijdens de R.T.C. een complot te hebben gesmeed om met de acties van Westerling de V.S.I. een slag toe te brengen. De Nederlandse regering was wel niet bij het complot betrokken, maar de samenzwering genoot wel steun van hoge Nederlandse officieren. Laten we hopen dat de Indone sische hemel gauw opklaart en dat deze onverkwikkelijke affaire spoedig tot het verleden behoort. Bij samenwerking hebben beide partijen toch nog altijd meer be lang. India tot republiek uitgeroepen. Donderdag is officiëel India tot republiek uitgeroepen. Dat ge beurde door de Indiase gouver neur-generaal in een korte pro clamatie. Het gezag werd onmid dellijk overgedragen aan dr. Pra sad, die Dinsdag tot president was gekozen. De 64-jarige dr. Prasad is een boerenzoon, die zich opwerkte tot hoogleraar in Calcutta. Hij is een van Gandhi's trouwste volgelingen. Voor hij of ficiëel in functie trad verbleef de president met zijn echtgenote een kwartier bij de plaats waar Gandhi, „de vader van de natie", is gecremeerd. Zij legden bloemen neer en wandelden drie maal om de heilige plek met de handen in gebed gevouwen. De officiële naam van de In diase republiek is Bharat. Ze zal deel blijven uitmaken van het Britse gemenebest en erkent de koning als hoofd van het geme nebest. De functie van gouver neur-generaal is echter komen te vervallen. Bharat is de eerste re publiek in het Britse gemenebest. Er waren door het hele land (320 millioen bewoners) grote feesten, maar dat gino natuurlijk niet zonder ongeregeldheden. In Ppm^rv T"?n wond bij communistische onlus ten. Uit vele delen van de wereld kwamen gelukwensen binnen, o.a. van koning George, minister-pre sident Attlee en president Tra- man. President Sukarno woonde de feestelijkheden bij. In kasteel Oud-Wassenaar onthulde minis ter-president Drees in tegenwoor digheid van de ambassadeur van India een levensgroot portret van Gandhi. Concessies aan West-Duitsland. De geall. Hoge Commissarissen hebben dr. Adenauer toegestaan Duitse consuls-generaal te benoe men voor Londen, Parijs en Was hington. Ook aan de Duitse eis tot stopzetting van de ontmante ling is verder tegemoet gekomen. Verschillende fabrieken mogen of wel bepaalde producten vervaar digen of voor een bepaalde tijd werken. De Duitsers schijnen te speculeren op de Westerse vrees voor het communisme, vooral in verband met de grote werkloos heid, waardoor West-Duitsland Oost-Duitsland zou worden. Rusland erkent V.S.I. De Sovjet-Unie heeft besloten de Verenigde Staten van Indone sië als een souvereine staat te er kennen en diplomatieke betrekkin gen aan te knopen. Dit besluit werd meegedeeld in een nota die Woensdag door de Sovjet-Russi sche onderminister van Buiten landse Zaken, Gromyko, aan de Nederlandse ambassadeur werd overhandigd. Hiermee is voor de V.S.I. een grote hindernis om onder de Ver enigde Naties te worden opgeno men, verwijderd. PREMIES VOOR VAKOPLEIDING Het bestuur van de stichting van de arbeid heeft zich tot de minister van economische zaken gewend en zijn aandacht geves tigd op de wenselijkheid bij ar beiders eii onüerneiuei s meer be langstelling voor een vakoplei ding te wekken door een premie in uitzicht te stellen. Het oestuur uaent daarbij voor de werkgever aan een bedrag van J buo per leernng en voor de leerung zelf aan een bearag van J lui. izen^eu ander zou slechts dienen te worden uitbetaald na dat de opleiding door het slagen voor een examen van het aesoe- trei tenue leerungsteisel is be kroond. Naar de mening van het stichtingsbestuur zouden de beno- digae geiden zeer wel uit het zgn. „local currency tund" van de iviarshail-hulp kunnen worden ge put, daar deze tegenwaardereke ning volgens de bepalingen van het desbetreffende verarag mag worden aangewend voor doelein den, welke de productiecapaciteit van Nederland vergroten. Door de bepleite premies in verband met de Marshall-hulp te brengen zullen zij niet langer kunnen worden uitgekeerd dan de periode dat er geiden uit dezen hoofde beschikbaar zijn. Daar dit echter juist de periode is, waar in de voor het industrialisatie programma nodige krachten opge leid moeten worden, behoeven hiertegen volgens het bestuur der stichting geen bezwaren te rijzen. In een persoonlijk onderhoud hebben namens het stichtingsbe stuur de heren Ir. M. H. Damme en J. W. Willemsen deze ge dachten bij minister Van den Brink bepleit. VAN DER WAALS TERECHT GESTELD. Bij Kon. Besluit is afwijzend be schikt op de ingediende gratie verzoeken ten behoeve van An ton van der Waals, tot de doöd- straf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Den Haag. Het vonnis is vorige week voltrokken. Zoals be kend, was van der Waals V-man van de S.D.-leider Schreieder. Openbare vergadering van de gemeenteraad op Donder dag 2 Februari 1950, te 19 Vz uur, ten gemeentehuize. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Sta ten a. Goedgekeurd raadsbesluit van 1 December 1949 tot aan vaarding der schenking van een stukje grond aan de ha ven van de P.N.E.M. b. Goedgekeurd raadsbe sluit van 1 December 1949 tot verkoop bouwterrein aan de Burgemeester Smeelelaan aan H. J. Blok. c. Goedgekeurd raadsbesluit van 1 December 1949 tot ver koop bouwterrein aan de Wil- helminastraat aan A. J. van Bladel. 2. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden overeen komstig artikel 72 der lager onderwijswet aan het bestuur der R.K. Jongensschool in de St. Antoniusparochie te Waal wijk, voor het aanleggen van een schooltuin (prae-advies nr. 266). Beplanting Schoolterrein. Het Bestuur der St. Aloy- siusschool wendt zich bij schrijven van 29 December '49 tot Üw Raad met het verzoek om ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden be schikbaar te stellen voor be planting van een onbebouwd stukie grond, gelegen ten Zuiden van de school, tussen de scheidingsmuur aan de Pastoor-Kuijperstraat en de school. Volgens een opgezette be groting zullen de kosten daar van bedragen f 320. Het bestuur deelt mede, dat het in zijn bedoeling ligt om enige kinderen van de school mede te laten zorgen voor het onderhoud en op die manier enige verantwoordelijkheid bij te brengen voor tuinen en plantsoenen en liefde voor na tuur. planten en bloemen. Wij hebben over deze aan vrage het advies gevraagd van de Insneoteur van h°t La»°r Onderwijs, die ons dd. 14 Januari j.l. bericht, dat hij de plannen van het schoolbe stuur ten zeerste toejuicht. Een eigen schooltuin is zi. van grote ODvoedkundige waarde. Hij acht dan ook de aange vraagde gelden zeker verant woord deze gaan naar zijn menmg de normale eisen, te stellen aan het geven van la ger onderwiis. niet te boven. Mede op advies van de In- snecteur steFen wij U daarom voor de gevraagde medewer king te verlenen en het beno digde crediet toe te staan. 3. Voorstel tot vaststelling ori Vraf bc^a1^ d°T" VPr«*Oe. ding van de kosten van een vakleerkracht voor lichame lijke oefening aan het bestuur der R.K. meisjes-U.L.O.school te Waalwijk (prae-advies nr. 267). Vergoeding vak-leerkracht R.K. Meisjes-ULO-school Het bestuur der R.K. Meis- jes-ULO-School alhier heeft 'n verzoek ingediend om ver goeding van de gemaakte kos ten voor een vak-onderwijze res in vak j (lichamelijke opvoeding) over het tijdvak 1 September tot en met 31 December 1949. Deze kosten zijn in totaal 286.56. 't Toezicht van de raad is in deze repressief. Aangezien het schoolbestuur evenwel gaarne tevoren enige zekerheid had of de ter zake te doene uitga ven de goedkeuring van de gemeente zouden wegdragen, heeft het zich vóór de aan stelling van deze leerkracht met ons verstaan. Wij hebben over de aanstelling, alsmede over de bezoldiging, het ad vies gevraagd van de Inspec teur van het Lager Onder wijs, die ons in overweging gaf te bewilligen in de ver goeding van de beloning van een vak-leraar -(lerares) li chamelijke oefening, omdat geen der leerkrachten van deze ULO-school in het bezit is van de vereiste bevoegd heid. Daarom wordt goedkeu ring voorgesteld. 4. Voorstel tot wijziging der legesverordening (prae-advies nr. 265). 5. Voorstel tot van-toepas- sing-verklaring op het ge- meentepersoneel van de voor genomen regeling inzake uit kering van 5 van de wedde of het loon aan het rijksper soneel (prae-advies nr. 264). Uitkering van 5 van de wedde of het loon van het gcmeentepcr- soneel. Blijkens aanschrijving van de Minister van Binnenlandse Zaken is de Regering voornemens te be vorderen, dat aan het daarvoor in aanmerkinn komend r!:k";nf»T— soneel een uitkering van 5% van de wedde of het loon zal worden verleend en is een daartoe strek kend ontwerpbesluit inmiddels aan H. M. de Koningin voorge'egd. Bij de genoemde aanschrijving werden levens richtlijnen gesteld, volgens welke aan het personeel der lagere publiekrechtelijke orga nen eenzelfde uitkering zal kun nen worden verstrekt, wanneer de bestu-en dezer organen daartoe besluiten. Op het standpunt staande dat de beweegredenen voor het tref fen van de vorenbedoelde maat regel (de nieuwe stijging van de kosten voor levensonderhoud) op gelijke wijze van toepassing zijn op hut personeel in dienst dezer gemeente, stellen wij U voor de voorgenomen maatregel van uit kering van 5% van de wedde of het loon aan het rijkspersoneel van overeenkomstige toepassing te verklaren voor het personeel in dienst dezer gemeente, 6. Voorstel tot aankoop van grond tussen de Tweede en Derde Zeine (prae-actvies nr. 2oa). 7. Voorstel tot aankoop van grond tussen de Stationsstraat eti de Mr. van Uootnstraat (prae-advies nr. 263). 8. Voorstel tot verkoop van de gebouwen der voormalige tekenschooi (prae-advies nr. 262). Verkoop gebouw Stations straat 16-20. Door de Stichting „Nijver heidsschool voor waaiwjjii e. o." is ae huur van het geoouw der voormangö gemeentelijKe leneiiscnooi, üiauonsstraat iö- 2U ujuig opgezegd tegen I Ja nuari laou, zuiks in veroand met het betrekken van haar nieuw gezouw. Ons bereikten van verschil lende zijuen aanvragen om dit gebouw te vernuren of te verkopen, meest van zaken lieden, doch o.a. ook van het Bestuur der Christel. H.B.S. alhier. \vij hebben ons hieromtrent beraaen en zijn tot de con clusie gekomen, dat voor dit gebouw, gezien zijn zeer gun stige ligging in het zaken- en winkelcentrum, een zo alge meen mogelijke gelegenheid moet worden gegeven voor gegadigden om het ter be schikking te krijgen en dat die gelegenheid is publieke verkoop. Voor een school achten wij de Stationsstraat met haar druk vertier niet meer geschikt. Voor zoveel nodig brengen wy u in herin nering, dat met het oog daar op menigmaal geklaagd is over de hinder, welke de openbare school ondervindt van het verkeer en dat o.a. voor de bestrating ter plaatse ten speciale voorziening is ge troffen. Voor de Christelijke H.B.S. is dan ook naar onze mening t.z.t. wel een betere huisvesting te vinden. Voor de bedoelde publieke verkoop hebben wij intussen de nodige maatregelen doen treffen. De „inzet" heeft plaats gehad en wel voor een bedrag van 25000.De toeslag had 11 Januari j.l. plaats, met als resultaat, dat het gebouw is afgemijnd voor 32.000.— door H. A. Kleijn, fruithandelaar, wonende Sta tionsstraat alhier. Wij hebben deze ervan in kennis gesteld, dat het de bedoeling is het pand te bestemmen voor een of andere verkoopgelegenheid. De heer Kleijn was aanvanke lijk voornemens in 't gebouw een pakhuis te vestigen, doch heeft ons later medegedeeld onze suggestie te willen na komen hij is bereid het be nedengedeelte van het ge bouw gedeeltelijk te bezigen als woonhuis (zoals thans ook reeds het geval is) en gedeel telijk een bestemming te ge ven als winkel. Wij kunnen nog mededelen, dat wij de hand zullen hebben in de ar chitectonische verzorging van het gebouw,en dat onzerzijds toezicht zal worden gehouden op de uitvoering van de werk zaamheden. Wij stellen u daarom voor het bedoelde pand met daar bij behorend erf t° vorkooen aan de heer H. A. Kleijn voor noemd-voor 32.000. Wij delen nog mede, dat de huur van het gedeelte van het gebouw, dat als woning in ge bruik is bij Mevr. de Wed. C. Loonen, contractueel is opge zegd tegen 15 Maart a s. Aan haar is een andere huisvesting kunnen worden toegewezen. Ook aan een onder-huurder is andere woongelegenheid aan geboden. 9. Voorstel tot verkooo van bouwterrein aan de Wilhel- minastraat aan de Kamer van KooDhandel en Fabrieken en tot het verlenen van een bij drage in de kosten van het stichten van een nieuw kan toorgebouw aldaar (prae-ad vies nr. 263). Huisvesting Kamer van Koophandel. Vanwege de Kamer van Koop handel is ons reeds enige tijd ge leden te kennen gegeven, dat hare huisvesting in het gemeentehuis te bekrompen is en een ruimere huis vesting voor haar noodzakelijk is. Na qevoerde correspondentie en besprekingen met de Kamer deel de zij ons mede. dat zij besloten heeft tot de bouw van nieuwe kantoorlokalen. Daarvoor hebben wij haar aangeboden een bouw terrein aan de Wilhelminastraat. Voor haar plan meent de Kamer, rekening houdende met vermoe delijke behoefte aan uitbreiding in de toekomst, een frontbreedte nodig te hebben van 36 Meter. De diepte van het terrein is 50 Meter. Wij hebben haar bericht dat wij daartegen geen bezwaar hebben, doch dat wij de eis me nen te moeten stellen, dat het te stichten gebouw op het terrein centraal dus in het midden, ge plaatst dient te worden. Wij heboen U, naast het voor stel inzake verkoop van bedoeld bouwterrein voor een bedrag van 0.-—evenwel een ander voorstel te doen, hierop neerko- meude, dat de gemeente aan de Kamer van Koophandel een be drag van 30.UUU.aanbiedt als tegemoetkoming in de bouwkosten van haar nieuw gebouw. Wij menen te mogen veronder stellen, dat ook Uw Raad prijs steit op een goede huisvesting van deze voor plaats en streek zo be langrijke instelling in onze ge meente. Niet alleen dat het be grip „centrum" voor onze ge meente, voor zoveel handel, nij verheid en verkeer betreft, er door wordt gerealiseerd, ook de instel ling zelve is en blijft dan hier onder het onmiddellijke bereik van onze ingezetenen en is voorts centraal gelegen voor de gehele belanghebbende streek. In verband met deze voorstel len mogen wij wijzen op ons prae-advies dd. heden, no. 262, waarbij wij U voorstellen het ge bouw der voormalige gemeente tekenschooi te verkopen voor 32.000.uit welke opbrengst de tegemoetkoming aan de Ka mer van Koophandel kan worden gefinancierd. Wij kunnen nog mededelen, dat de Kamer van Koophandel met onze voorstellen volledig accoord gaat en hare bijzondere tevreden heid heeft te kennen gegeven met betrekking tot deze wijze van op lossing voor haar huisvestings- vraagstuk. 10. Voorstel tot het ver strekken van een geldlening aan de Katholieke Arbeiders- Eeweging (prae-advies nr. 261). Uitlenen gelden aan de K.A.B. De „Katholieke Arbeidersjeugd" afdeling St. Clemens, alhier, is enigszins in financiële moeilijkhe den komen te verkeren, hoofdza kelijk als gevolg van de bouw van een clubhuis. Hoewel dit werk in hooidzaak door eigen kractuen is uitgevoerd en aaurmj voor een oeiaiigrijk üeel ouue ma.enaien zgn geuezigd, zijn de kosten te gengevallen. net ïninanei en de ondernemingsgeest van de jonge lui Zgn eenter prijzenswaardig en net doel verdient sympatlne. Om uit de moeilijkneden te geraken hebben de jongelui vei scnnlende pogingen gedaan om zich meer in komsten te verschatten, o.a. door het vormen van een dona.eurs- knng en verder uit girten, speld jesverkoop, verhuring van het clubgebouw, alsmede door het geven van uitvoeringen. Er blijft echter altijd nog een bedrag van 1000 over, dat nodig is om tot afbetaling van de stichtingskos.en te geraken. De vereniging vraagt daarom dan de gemeente een le ning tot dit bedrag, af te lossen met minstens 150.per jaar. Na gehouden mondelinge ge- dachtenwisseling en schriftelijk contact zijn wij tot de conclusie gekomen, dat hulpverlening aan deze nuttige sociale vereniging gewenst is. Zij bezit evenwel geeD rechtspersoonlijkheid en op grond daarvan zou haar die lening dan ook niet kunnen worden ver strekt. De „Katholieke Arbeiders beweging", afdeling Waalwijk be zit wel rechtspersoonlijkheid. De ze laatste bleek bereid de afdeling St. Clemens van hare jongeren organisatie de helpende hand te bieden en heeft nu terzake een verzoek in gediend aan Uw Raad. Wij stellen U daarom voor de gevraagde lening aan de „Katho lieke Arbeidersbeweging" te ver strekken en wel tegen een rente van 3 per jaar en met bepa ling, dat daarop jaarlijks per 31 December een bedrag van ten minste 150 zal moeten worden afgelost, eerstmaal per 31 Decem ber 1950. Een rentevoet van 3 is ook aangehouden voor de verstrekte geldleningen aan het R.K. Kerk bestuur van St. Jan voor de speel tuin en aan de sportvereniging „Juliana". !tkd Ml. I i 11. Voorstel tot het aangaan van een geldlening (prae-ad vies nr. 270). 12. Voorstel tot wijziging der begrotingen 1949 en 1950. Nieuwe wegen. Komt er ook bevloeiïng? Het Waterschap ,,De Polder van Nieuwkuijk" hield een alge mene vergadering voor stemge rechtigde ingelanden. Men besloot o.m. de weg in de Kerksteeg en Schapensteeg aan de gemeente .over te doen. Door de stemge rechtigde ingelanden werd een voorstel ingediend om de gronden gelegen in de binnenpolder van Nieuwkuijk, van water te voor zien. Het bestuur werd gemach tigd zich in verbinding te stellen met Ir. Krugers om de mogelijkhe den van een bevloeiïng te onder zoeken. 30-jarig bestaan Wit-Gele Kruis. In verband met het 30-jarig be staan van het Wit-Gele Kruis werd Zaterdag 28, Zondag 29 en Maandag 30 Januari een revue vertoond, hierop betrekking heb bende. De vooruitgang vanaf de oprichting werd hierin duidelijk weergegeven, alsook de vele en grote moeilijkheden die overwon nen moesten worden. De revue bestond uit 4 bedrijven, die goed werden uitgevoerd. Alle spelers waren bekwaam voor hun rol, maar de 80-jarigen en de ver pleegsters mogen hierbij wel ex tra worden vermeld. Medewer kenden waren de leden van De Volharding en Utile Dulci, die hiervoor een extra dankwoord ontvingen, evenals de regisseur J. Nicols. Al'» avonden was de zaal tjokvol. Het knapenkoor on der leiding van de Eerw. Fraters bracht enkele zangnummers ten gehore, eveneens betrekking heb bende op het 30-jarig bestaan en d°T" zannnnrnmTs wrfinn n^ri^g uitgevoerd. In de uitvoering van Zaterdag gaf de voorzitter een verslag over deze 30 jaren en de secretaris verzorgde het jubileum- verslag. waaruit de vooruitgang duidelijk bleek. Het aantal leden bedraagt momenteel 600, waar voor de bode, de heer v. d. Heij den, een hartelijk dankwoord ge bracht werd. Pater Wagenberg, de schrijver van de revue, gaf voor elke uitvoering een korte uiteenzetting. Alles bijeen een zeer geslaagd jubilé. LS* H'. Eendracht maakt Macht. Zaterdagavond gaf deze buurt vereniging een feestavond in café H. Boom. Er heerste een gezelli ge sfeer. Een afwisselend pro gramma werd afgewerkt en zeer voldaan gingen allen huiswaarts. Uitvoering V.G.T. Vlijmens Gemengd Toneel zal Zaterdag 4 en Zondag 5 Febr. een tweetal uitvoeringen geven in de zaal van Joh. Peijnenborg. Oj>- gevoerd zal wo-den het schitte rende romantische spel in drie bedrijven uit de Franse revolutie „In de schaduw van de guilloti ne", door Will. Brakenbe-g. Dit stuk aan te bevelen is overbodig. Allen we'en wat V G T. «"""ds presteert en ook nu zijn geen kos ten gespaard cn heeft men zich vele opofferingen getroost om wederom iets groots te kunnen vertonen. Men_w«»«*t rH» h-f V'«j- mens publiek voorraan hoge eisen stelt en ook V.G.Ti, is in staat aan deze hoge eisen te voldoen. Komt zien. IJspret. Op de gemeentelijke ijsbaan heerst elke dag een grote drukte. Overal vandaan komt men om gebruik te maken van de Drach tige ijsbaan. Zaterdag en Zondag was de belangstelling nog groter, en de reden „hiervan waren de grote schaatswedstrijden, die ge houden wedden. Zate-dno voor de jeugd. Zondag voor allen bo ven de 17 jaar. Jammer dat het schoonriiden voor paren niet kon doodgaan, want zelfs mej. van Doormalen uit Ammerzoden was. aanwezig, aan iedereen bekend van de kunstijsbaan te Tilburg en medewerkster aan de grote ijs- revue, daar onlangs vertoond.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1