WAALWÏR HAARSTEEG CAPELLE BIOSCOOP-PROGRAMMA DE CHINESE PAPEGAAI Operette AGENDA. ondernfmingsbelasug feuilleton 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 3 FEBRUARI 1950 WORDT AFGESCHAFT reeds ln onderhandeling waren. Bij de rondvraag werden nog enige historische vragen naar vo ren gebracht die tot groot genoe gen althans gedeeltelijk konden worden beantwoord. Nadat de voorzitter de leden allen nog eens aangespoord had ook dit jaar trouw de vergaderin gen te bezoeken, sloot hij hier na op de gebruikelijke wijze. Uitvoering. Voor een uitverkochte zaal gaf het dameskoor Levensvreugd j.l. Zondag in café Achten haar eer ste grote winteruitvoering. Onder leiding van haar directeur dhr. P. v. d. Schoot, werden een zes tal zangnummers zeer verdienste lijk ten gehore gebracht. Verder werd nog uitgevoerd t toneelspel in 4 bedrijven: Haar gouden stem, van Willy v. d. Berg en Jan Grosveld. Het stuk viel bij het zeer talrijke publ-ek goed in de smaak. De rollen wer den zeer goed vertolkt en er werd vlot spel te zien gegeven. Decor en grime waren eveneens goed verzorgd. Het dameskoor heeft met de keuze van dit stuk een goede keus gedaan, het is geschreven naar de tijdsomstan digheden. hoe een moeder haar dochter helpt om in een cabaret ce gaan optreden en de gevaren daaraan verbonden in haar ver blindheid niet ziet. terwijl een in wonende grootmoeder en een an dere zuster hen daar telkens' op wijzen. Zo ontstaat de huiselijke twist, welke er toe leidt dat zij toch naar Berlijn vertrekt, doch spoedig heimwee krijgt Na veel verwikkelende ogenblikken komt op meeslepende wijze de ontkno ping. Het dameskoor kan op een zeer geslaagde uitvoering terug zien. Carnaval. Ter bespreking voor de a.s. Carnavalsviering kwamen dezer dagen de caféhouders in vergade ring bijeen. Na een zeer geani meerde bespreking werd besloten hun volle medewerking, ook fi nancieel, daaraan te verlenen. Er zal 's Zondags een gecostumecrde voetbalwedstrijd plaats vinden, terwijl er 's Maandags- en Dins dagsavonds groepen-wedstrijden zullen worden gehouden, waar aan flinke prijzen zijn verbonden. Weinig belangstelling. De toneefhfdeling van het mu ziekgezelschap „Sirena te Vrij- hocve-Capelle gaf J.l. Maandag avond in de zaal van de heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje een heropvoering van het toneel stuk in drie bedrijven „Het Bonte Leven", een spel .van het land door A. Boerc. Evenals bij de eerste opvoering ter gelegenheid van de winteruitvoering van het muziekkorps in December, werden ook nu weer de verschillende rol len op verdienstelijke wijze ver tolkt, en ondanks de geringe be langstelling had de vereniging met deze heropvoering weer een mooi succes, waartoe het schitte rend decor van de kunstschilder Gerrits niet weinig bijdroeg. Jam mer is het, dat de belangstelling niet groter was. Verkeersstremming opgeheven. Met het invallen van de dooi is de stremming van het verkeer aan het pontveer over de Nieuwe Maasmond, welk veer sedert Zon dagmiddag in verband met ijs gang buiten dienst was, thans weer opgeheven. Voor het verkeer van en naar het land van Altena is dit van niet geringe betekenis In ons vorig nummer meldden we reeds dat door het Gemengd Koor „Tot Bloei der Toonkunst alhier een 3-tal opvoeringen zou- worden gegeven van de ope rette „De Landlopers", n.l. op Zaterdag 11. Zondag 12 en Maandag 13 Febr. a.s. in het Pa tronaatsgebouw, Min. Loeffstr. Gezien de belangstelling die voor dergelijke operette-avonden gewoonlijk bestaat, laten wij hier onder een beknopte inhoud vol gen 't Is feest op het dorp. Iedereen is vrij, behalve de hooisters en hooiers van baas Blees: die moe ten werken en zijn daarover zeer ontstemd. Als de gierige boer blijft weigeren hen vrijaf te ge ven, besluiten zij te staken en gaan naar het feestterrein. Dora, de stiefdochter van boer Blees, is verliefd op de kunst schilder Rinus. De boer en diens zoon Nelis zijn daar erg tegen gekant en belasteren en bespotten Rinus. Ondertussen wordt het dorp in opschudding gebracht door de aankomst van een zonderling paar dat zich uitgeeft voor Baron Gieb v»n Stein en zijn dochter l'reule Josephine. In werkelijkheid zijn 't een paar oplichters. Doordat er nergens plaats is in 't dorp, nemen zij hun intrek bij boer Blees, die met dit hoge bezoek zeer ingenomen is en hoopt er veel geld aan te verdienen. De „baron" en de „freule" hebben echter bet plan om op sluwe ma nier de rijke boer zijn geld afhan dig te maken. De freule doet of zij verliefd is op de boerenkinkel Nelis. De baron doet erg royaal. Hij wil met de boer samen een grote fabriek laten bouwen, waar een geneesmiddel tegen rheumatiek zal worden gefabriceerd. Hij laat alle dorpsbewoners bijeen roepen om met hen feest te vieren en hen royaal te tracteren. Het feest op de kermis, met ringsteken en andere spelen, slaagt geweldig. Iedereen is enthousiast over de rijke, gulle baron. Deze gaat sluw te werk en weet het vertrouwen van de boer te win nen. Hij veinst ook verliefdheid op diens stiefdochter Dora, maar deze blijft haar kunstschilder Ri nus trouw. Daarop wordt tante Neeltje, een oude stokdove nicht van de boer door de baron voor zijn attenties uitverkoren en ten slotte op handige manier van haar spaarduitjes beroofd. De „freule" weet Nelis het hoofd op hol te brengen en hem over te halen het geld van zijn vader te stelen om met haar te vluchten. Op geraffineerde wijze weten de oplichters de schuld van de diefstallen op de jonge kunst schilder Rinus te schuiven. Deze, de verloofde van Dora, wordt ge arresteerd en weggevoerd. In het laatste bedrijf zien we een gezelschap landverhuizers dat in een volkslogement in een ha venplaats het vertrek van de boot naar Amerika afwacht, waar zij goud hopen te vinden. Onder deze landverhuizers mer ken we allereerst 2 Tirolers op. Het blijken de pseudo baron en zijn freule te zijn, die vermomd met hun buit willen vluchten. Ook de bedrogen en geheel verarmde boer Blees met Nelis, Dora en Neeltje, willen met de boot naar Amerika, om daar een nieuw bestaan te zoeken. Tenslotte zien we ook de kunstschilder Rinus, die wegens gebrek aan bewijs is vrijgelaten, zich gereed .maken om naar de Nieuwe Wereld te vertrekken. Maar zover komt het niet, want in het logement volgt de geluk kige ontknoping. Door toedoen van een zekere Orion, een land loper, die we in de vorige bedrij ven reeds enkele malen hebben gezien en die het oplichterspaar van vroeger kent, worden de be driegers ontmaskerd. De boer krijgt zijn geld terug. Hij is van zijn gierigheid genezen en trac- taert royaal op het verlovings feest van Dora en Rinus, die el kaar, trots alle wederwaardig heden, zijn trouw gebleven. Zo eindigt dus ook deze operette, als gewoonlijk, met een „happy end Zaterdag 4 Febr. 8 u. verg. „Vogellust". Zondag 5 Febr.: 12 u. bijeenkomst P.B.O. (Gildenbond). 3 u. Kinderfeest (Gildenbond). 8 u. Radio Sterren Parade (Gildenbond). Maandag 6 Febr. i 8 u. Ontwikkelingsavond K.A.B. (Gildenbond). Donderdag 9 Febr. t 8 u. Propaganda cabaretavond Blinden Geleidefonds (Musis Sacrum). Zaterdag 11 Febr. s Verg. Scheidsrechtersver. (Thalia). Zaterdag 11, Zondag 12, Maan dag 13 Febr. 19.30 u. (Patronaat Baardwijk). Operette „De Landlopers", Dinsdag 14 Febr. Uitvoering Liedertafel. Donderdag 16 Febr.: Kunstkring (Max Croiset). Zaterdag 25 Febr.: Verg. „Visscherslust" (Café Van Helvoirt). •Donderdag 9 Febr.: 19.30 u. Brabants Orkest op Cisterciënser College, Mariën- kroon te Nieuwkuijk. Donderdag 9 Maart 19,30 u. Passie-avond van het gezelschaD Griffioen op Cister ciënser college, Mariënkroon te Nieuwkuijk. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. Statenkring Tilburg K.V.P. stelde groslijst vast. DAMES BRIDGE-DRIVE. De eerste Dames Bridge- Drive In onze gemeente, die Woensdagavond in Hotel Ver- wiel werd gehouden, is een groot succes geworden. De regeling was prima in orde en er heerste een gezellige, pret tige sfeer. Er waren 24 deel neemsters. De uitslag was als volgt le prijs Mevr. Tielen-van Wely—Mevr. Hoffmans-v. d. Ven 3510 pt. 2e prijs Mevr. v. Oldenbeek- Mevr. van Liempt 3200 pt. 3e prijsMevr. Donkers- KesselsMej. Zus van Delft 1340 pt. 4e prijs Mevr. Pessers-Ru- (jingMevr. van Mil-Jansen 880 pt. ONTWIKKELINGSAVOND. De vierde ontwikkelings avond voor de lede" der KA.B. heeft plaats op Maan dag 6 Februari om 8 uur, me* als spreker pater Fidentius en als onderwerp „Zo moet het HARMONIE „ST. JAN". A.s. Zaterdag houdt de har monie „St. Jan" haar statie dag. Indien het weer het enigszins toelaat, zal zij 's middags een muzikale wan deling door v.m. Baardwijk maken, 's Avonds is er een feestavond in cafe „t Vosje VERGADERING N.C.B. AFD. WAALWIJK. Dinsdagavond hield de N.C.B. afd. Waalwijk een ver gadering in café v. Helvoirt. De voorz. opende de vergade ring met de christelijke groet en sprak de aanwezigen een woord van welkom toe. Doch tot zijn spijt moest hij mee delen dat ter elfder ure een telegram was binnengeko men van de heer Bonants dat hij door slechte weersomstan digheden de lezing niet kon houden. In zijn plaats hield de heer van Arendonk. assi stent van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, een le- zing. De sür. behandelde, hoewel practisch onvoorbereid, een zeer belangrijk onderwem, nl het grondonderzoek. Omdat de heer Scheij daar het vorig jaar al over had gesoroken. wilde hij er niet te lang bii stil staan. Het SDeet hem wel dat er zo weinig monsters voor onderzoek waren inge zonden Hii verzekerde de be langhebbenden dat de kosten hieraan verbonden ruim schoots terugkomen omdat men b.v. betere gewassen kan telen en soms minder kunst mest behoeft te strooien. De heer van Arendonk hooote dan ook dat ieder, al was het maar met een Daar monsters, eens een proef zou nemen, ze konden er dan zelf de resul taten van zien. Vervolgens gaf de spr. nog een zeer belangrijke uiteen zetting over de verpleging van het grasland. De voor naamste middelen tot verbe tering van de grasmat achtte hij bemesting, ontwatering en de bestrijding van hdt on kruid. Verder sprak hij over de electrische afrastering en rantsoenbeweiding. De toe stellen hebben de laatste tijd wel iets aan deugdelijkheid ingeboet en de heer van Aren donk meende dat een grote vraag en daardoor massa-pro ductie hiervan wel de oorzaak zouden zijn. In het komende seizoen zou er wel weer ver betering in gebracht worden. De voorz. las een schrijven voor van het gemeentebe stuur, dat een meer reëele sa menwerking toezegde met be langhebbenden inzake het overnemen van cultuurgrond. Tenslotte sprak de voorz. een dankwoord aan het adres van de heer van Arendonk, ie hoop uitsprekend hem nog meermalen voor de afdeling te horen. De leden dankte hij voor hun opkomst, waarna hij de vergadering sloot met de Christelijke groet. KINDSHEIDSDAG. Woensdag was het de dag van de Kindsheid in de pa rochie van St. Jan. 's Morgens om 9 uur was er een gezongen H. Mis met daarna de kinder zegen. 's Middags waren er missiefilmvoorstellingen, een voor meisjes en een voor jon gens. Ze werden gegeven door enkele missionarissen van het H. Hart, die de kinderen na tuurlijk ook opwekten tot missieliefde. 's Avonds gaven missiona rissen films voor alle missie vrienden. Nu, het is te hopen dat er in Waalwijk meer zijn dan die avond in de Gilden bond, want anders is het niet bar veel. Er werd een film vertoond over het veelomvat- ende en velerlei werk van Vrouw van het H. Hart en de zuster Dochters van O. L. een over de opleiding tot priester-missionaris. De film over St. Jan de Doper moest vervallen. Een van de missionarissen wees ook hier nog eens op de noodzaak van missie-liefde en missie-ijver van allen en ver telde enkele geschiedenissen en anecdotes uit zijn missie gebied, de Philippijnen. Zo als we al zeiden, het was jam mer dat er maar zo'n klein groepje een avond voor over had. PROPAGANDA- CABARET-AVOND. A.s. Donderdag zal in Mu sis Sacrum een propaganda- avond worden gegeven ten bate van de Stichting Blin den Geleidefonds voor Wolfs honden. Belangeloze mede werking aan deze avond ver lenen de conferencier Paul Duval, de cabaretière Lia Martin en het show-orkest „The Rhythm Aces" o. L v. Berry 't Sas. Het wordt dus een avond van ontspanning voor een goed doel. MUSIS SACRUM. Vrijdag t.m. Zondag is hier te zien „Omstreden Aarde' een verhaal uit de Ameri kaanse Burgeroorlog in tech nicolor. Lebanon County, eigendom van de Dabneys, wil in de burgeroorlog onai-, hankelijk blijven en strijdt hiervoor een hopeloze strija. Hiermee verweven is een lief desgeschiedenis. De strijd met de wapens leidt tot de onder gang, maar de twee gelieven beginnen een nieuw leven op de puinhopen. 18 jaar. De film „Black Bart", die Maandag en Woensdag draait, is ook 'n verhaal uit de Ame rikaanse geschiedenis. Black Bart is een gentleman-rover die op uiterst correcte wijze postkoetsen overvalt en leeg haalt. Bij een van die gele genheden wordt hij verliefd op een Spaanse danseres. Het eind is echter de dood door een salvo van politietroepen. 14 jaar. LUXOR-THEATER. Vrijdag t.m. Zondag „Melo die der Bergen". Het is een romantisch verhaal over een Engels componist, die onder de oorlog bij de luchtmacht dient. In zijn vaderland ge trouwd, komt hij in Italië in aanraking met een partisa- nenmeisje, waarvan hij gaat houden. Dit brengt uiteraard moeilijkheden mee, maar ten slotte komt alles weer goed. 14 jaar. „Kerels der Zee", de film die Maandag en Woensdag draait, verhaalt van de gróte strijd tussen zeilvaart en stomboot. Ondanks tegen werking en mislukkingen slagen twee 'gebroeders er in om een stoomvaartlijn te be ginnen tussen Engeland en Amerika. Een romantische liefde ontbreekt niet bij dit alles. 14 jaar. KLM-VLIEGTUIG NABIJ NEDERLANDSE KUST BRANDEND IN ZEE GESTORT. Een vracht-vliegtuig van de K.L.M. dat gistermorgen om 4 uur van Londen naar Schip hol vertrok, rs nabij de Neder landse kust brandend in zee gestort. Er waren 7 personen aan boord. Het bestuur van de Staten- kring Tilburg heeft de gros lijst voor de verkiezing van leden van de Provinciale Sta ten bij loting aldus vastge steld Tilburgse lijst1. Ir. H. van Haaren: 2. Mr. H. J. Scheide laar (aftr.); 3. P. v. Ierlant; 4. Alph. Janssens (aftr.); 5. P. Coppes; 6. Fr. Hoogers; 7. A. Remmers (aftr.); 8. J. van Roestel; 9. Mr. C. van de Mortel; 10. L. C. M. Janssens (aftr.). Lijst buitengemeenten 1. C. Bijsterveld. Goirle; 2. W. van de Laar. Boxtel; 3. J. Aouarius, Oisterwiik: 4. J. Meuwese. Hilvarenbeek; 5. J. Beerens, Kaatsheuvel; 6. -T. v. Pusante. Boxtel: 7. Dr. W. de Kort. Goirle: 8. J. van Os. TTrJenbout (aftr.): 9. C. Simons Helvoirt: 10. Drs. Verstor. Gil- ze: 11. J. van Riel, Diessen (aftr.). Een aaneeboden candida- tuur werd niet aanvaard door de heren H. Mannaerts (aftr.): Ant. Mannaerts; Drs. J. Tepnema en TVs. A. van Vn«*t, allen te Tilburg. De stemming in de afdelin gen is bepaald op Zondag 26 Februari. NEDERLANDERS GAAN IN attstratte EEN NIEUWE HAVEN GRAVEN. Binnen enige weken zal een tiental werkschepen, waaron der een baggermolen en een hopner, samengesteld tot eni ge slepen, een op drie maan den berekende reis naar Au stralië ondernemen. Aan de Uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de wetsontwerpen Belastingherzie ning 1949 en Wijziging Onder nemingsbelasting, blijkt dat deze ontwerpen op enkele punten ver anderd zijn. Het voorstel, de grondslag be drijfskapitaal voor de ondcrnc- mingsbelasting af te schaffen, is veranderd in een voorstel tot ge hele geleidelijke afschaffing van de ondernemingsbelasting: daar mee zal echter gepaard gaan een verzwaring van de vennootschaps belasting. Volgens het ontwerp zullen de voorgestelde regelingen voor her waardering van machines enz., vervroegde afschrijving, onbelaste reservering en verliescompensatie geen terugwerkende kracht heb ben tot 1948 maar tot het boek jaar 1950. De voorgestelde wijzigingen vertonen twee hoofdtrekken: van verlichtingen over reeds verstre ken jaren wordt afgezien, waar tegenover de druk in de komen de jaren verder wordt vermin derd. Op de tweede plaats komt minder het verlenen van uitstel op de voorgrond staan, maar meer definitieve vermindering van las- ten. In 1947 werd de te hoge druk op de N.V.'s verlicht, thans is gestreefd naar verlichting van de druk op de ondernemingen van natuurlijke personen, waarbij de druk op N.V.'s weer wordt ver zwaard. In het bijzonder meent men verlichting te brengen voor middenstandsbedrijven, door ook de grondslag bedrijfsopbrengst van de ondernemingsbelasting af te schaffen. Dit gaat geleidelijk, zo als ook de verhoging van de ven nootschapsbelasting. De regering meent dat de ge wijzigde voorstellen een aanmer kelijke verbetering brengen in de fiscale voorwaarden voor de no dige uitbreiding van de productie. Zij heeft zich ernstig beraden over de budgetaire gevolgen. Me de met het oog op de enge gren zen waarbinnen verhoging van andere belasting mogelijk is. is zij van mening dat uit budgetair oog punt de gewijzigde voorstellen we! het uiterste inhouden dat zij voor haar rekening kan nemen. Volgens globale schatting betekent aan vaarding van het wetsontwerp voor 1950 een vermindering van belastingopbrengst van 170 mil- lioen en voor 1952 nog 150 millioen. makend van de industriële ex pansie in Brabants hoofdstad, overgaan tot oprichting van een industriepark aan de Sportlaan. De zes industriehallen in plan-west blijken nl. uitste kend aan hun bestemming te beantwoorden. Er konden bij de daarin gevestigde indu strieën of bedrijven ruim 300 personen te werk worden ge steld. Om de vele kleine en mid delgrote bedrijven, die zich in Den Eosch willen vestigen, op te vangen, zal men thans een nieuw industriepark aan leggen. De stichtingskosten worden geraamd op 600.000, waarbij de gemeente voor 229.000 in het aandelenkapi taal zal deelnemen. Het ge meentebestuur meent het n.l. tot zijn taak te rekenen om van de toenemende belang stelling, welke er bestaat voor de vestiging van ondernemin- g enin Den Bosch, op het juis te moment en met toepassing der juiste middelen gebruik te moeten maken, mede om daardoor werkgelegenheid voor de Bossche bevolking te scheppen. K.L.M.-POSTVLIEGTUIG BRANDEND IN ZEE GESTORT. Aan boord waren 7 personen, allen leden van de bemanning Het Deense 's.s. „Rigmor" meldde hedenochtend een brandend vliegtuig te heb ben waargenomen, dat onge veer 25 mijl uit de Nederland se kust in zee zou zijn gestort. Daar sinds het vertrek van het K.L.M. postvliegtuig, dat om half zes uit Schiohol was vertrokken, geen contact meer tot stand was gekomen, vrees de men op Schiphol, dat dit 't gesignaleerde vliegtuig zou zijn. Tegen 8 uur vanmorgen be vestigde de K.L.M. dat het vrachtvliegtuig inderdaad is verongelukt. Er bevonden zich 7 perso nen aan boord, allen leden van de bemanning, van wie een deel in opleiding is. Beta lende passagiers waren niet aan boord. Latere berichten melden, dat zich aan boord van de ma chine, de PH TEU, een Dakota met post en vracht, uislui tend z.g. lessend personeel be vond. Met uitzondering van de gezagvoerder ziin de ove rige 6 leden van de beman- nin" aPen jeugdige leden van 't K.L.M.-personeel. combinatie van aannemeis, gevormd door de n.v. van Hattum en Blankevoort te Beverwijk en Adr. Vilker's mij. tot het uitvoeren van openbare werken n.v. te Slie- drecht, is n.l. opgedragen het graven „baggeren" is ei genlijk de term, omdat het door middel van een bagger molen geschiedt te Mel bourne. Het transport van de nodi ge werkboten met materialen zal geschieden door L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst. Te Port Said zal het van vier op drie schenen wor den ingekrompen. Men hoopt in Juni of Juli a.s. in Melbour ne met het baggeren te kun nen beginnen. Met het karwei is ongeveer jaar gemoeid. EEN INDUSTRIE-PARK IN DEN BOSCH. De stichting „Centrale 's- Hertogenbossche Industriege bouwen 1946" wil, gebruik KORTE BERICHTEN. Tegenover andere berich ten vernemen wij, dat de aardappelpositie in ons land is verzekerd. De verschillende partijen in België zijn nogmaals aan 't zoeken naar een „nationale" oplossing van 't Konings- vraagstuk. Patroons- en werkne mers-organisaties in de bouw vakken zijn het eens gewor den over 'n bedrijfspensioen- sioenfonds, dat op 65-jarige leeftijd 8—12 gulden per week garandeert. Bij Ede en Geldermalsen zijn op een onbzwaakte over weg twee auto's gegrepen, waarbij een dade bij elk on geval was te betreuren. Bevin bracht een bezoek aan Z. H. de Paus. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 11) „Mooi", zei de jongen. „We gaan van elkaar als we in de trein stappen. Als u ergens aan twijfelt, houd dan mij in het oog en volg mij. Morgen om 1.15 moeten we in Bar- stow zijn en om 3.20 is er een trein naar Eldorado die komt zowat zes uur aan. Die neem ik, doet dat ook maar. Een van mijn vrienden, een jour nalist hier, heeft me een brief meegegeven voor een zekere Will Holley, uitgever van een krantje in Eldorado. Ik ga hem uitnodigen om met me te dineren, en daarna rijd ik naar Madden. U komt er na tuurlijk op een andere ma nier. We zouden bespied kun nen worden, dus we spreken op reis niet tegen elkaar. Eerst vrienden, nu vreemden. Zo moet het toch, nietwaar „Het juiste denkbeeld", gaf Charlie toe. De auto stopte voor het Dontgebouw. „Hier zijn uw kaartjes", zei Alexander Eden en gaf hen elk een enveloppe. „Jullie hebt lage bedden, in dezelfde coupé, maar aan ver schillende einden. Hier is wat geld voor onkosten, meneer Chan. Ik mag wel zeggen dat ik uw plan uitmuntend vind, maar wees in 's hemels naam allebei voorzichtig. Bob, mijn jongen je bent al wat ik heb. Ik heb wel eens bars tegen je gesproken, maar ik ik pas toch op jezelf". „Niet tobben, vader", zei Bob. „Al gelooft u het niet, ik ben volwassen. En ik heb een goed mens bij me". „Meneer Chan", zei Eden, „veel succes. En duizendmaal dank". „Spreek er niet over", lach te Charlie. „Gelukkigste wan deling in leven van postbode is in zijn vacantie. Ik zal u goed dienen. Vaarwel". Hij volgde Bob Eden door de hekken naar de pont. Een ogenblik later gleden zij voort over het zwarte water van de haven. Het regende niet meer. de lucht was met sterren be zaaid, maar een kille wind waaide door de Gouden Poort. Charlie stond alleen bij de reling; de droom van zijn le ven was verwezenlijkt; nu kende hij eindelijk het grote vasteland. De vurige bal op het pontgebouw werd kleiner; de gele lampen der stad sche nen de heuvels op en af te gaan. Hij dacht aan het kleine eilandje, waar zijn thuis was, waar zijn vrouw en kinderen geduldig zijn terugkomst ver beidden. Plotseling joeg de grote afstand hem angst aan. Bob Eden kwam door de duis ternis naar hem toe en wees met de hand naar de gloed tegen de hemel. „Een grote nacht in de Chinezen wijk", zei hij. „Zeer grote nacht", erkende Chan. „En waarom ook niet Morgen is het de eerste dag van het nieuwe jaar, van het jaar 4869". „Ach. wat vliegt de tijd", lachte Bob. „Gelukkig Nieuw jaar". „U ook zo één", zei Chan. De boot ploegde voort. Van af het gevangenis-eiland Al- catraz scheen een wreed, on barmhartig zoeklicht bij tus senpozen over het inktzwarte water. De wind was nu scherp. „Ik ga naar binnen", hui verde Bob. „Dit is dan zeker ons afscheid". „Zo is het het beste", gaf Charlie toe. „Als u eindelijk op Maddens ranch bent, kijk dan uit naar die woestijnrat". Alleen gebleven, stond hij te staren naar de lichten der stad, nu koud en ver, als de sterren. „Een woestijnrat", herhaal de hij zacht, „met geen grote liefde voor een val." HOOFDSTUK IV. DE WOESTIJN CORRESPONDENT. De schemering viel over het woestijnstadje Eldorado, toen, op Vrijdagavond, Eob Eden uit de trein stapte aan een station, dat er uitzag als een verdwaald rood schoolge- bouwtje. Zijn reis van San Francisco naar Earstow was zonder wederwaardigheden verlopen. In deze stad was echter iets verontrustends voorgevallen. Hij had elk spoor van Charlie Chan ver loren. In de lunchroom van Bar- stow had hij de speurder van de eilanden voor het laatst gezien, zich bezig houdende met een kop hete thee. Aan gezien 3.20 en de trein voor Eldorado nog ver af waren, was hij een wandelingetje door de stad gaan maken. Toen hij ongeveer drie uur te rug kwam, zag hij vergeeft uit naar de kleine Chinese politiebeambte. Alleen was hij in de trein gestapt en toen hij nu de sombere spoorbaan af keek, merkt hij, dat hij de enige passagier was, die op deze weinig belovende plek was uitgestapt. De gedachte aan het fortuin van „onverteerbare" paarlen, dat de speurder bij zich droeg, maakte hem wat ongerust. Was Chan een ongeluk over komen Of misschien wie kon het zeggen Wat wisten ze eigenlijk af van die Char lie Chan Van iedereen wordt gezegd, dat hij zijn prijs heeft en dit was een overweldigen de verzoeking op de weg van een slecht betaald speurder uit Honolulu. Maar neen Bob zag in de geest weer de uitdrukking in Chan's ogen, toen hij Sally Jordan beloofd had, de paarlen goed te be waken. De Jordans hadden ongetwijfeld een goede reden voor hun vertrouwen in een oud vriend. Maar als Slappe Flip Maydorf nu eens niet niet meer in San Francisco was Vastbesloten verwierp Bob Eden deze gedachten en, om het station heenlopend, kwam hij op een strook grond, die. enigszins aandoenlijk, bedoeld was als park. Februari had er veel kwaad gedaan en de kille avondwind uit de woestijn waaide door de stijve takken der populieren. Hij stak een kiezelpad, bijna verborgen onder een massa gele blade ren, over, en stond nu aan de rand van het enige trottoir in Eldorado. Tegen een achtergrond van kale, bruine heuvels zag hij met één oogopslag heel de stad. Aan de overkant duidde een rij ongelijke gebouwen nog een hoofdstraat aan een bank, een bioscoop, een winkel, het dagbladbureau, het postkantoor en daar ver boven uit rijzend, een huis van twee verdiepingen, dat zich aankondigde als het Ho tel Woestijnrand. Eden stak de straat over, vond zijn weg tussen de stoffige auto's langs de trottoirband en naderde de hoteldeur. Op het bankje van een schoenpoetser zaten een paar ranchers, op hun gemak achterover geleund hem met matige belangstelling aan te staren toen hij binnen ging. Een electrische lamp van bescheiden lichtsterkte brand de boven de Woestijnrandles- senaar, en een vriendelijke oude man zat een courant uit Los Angeles te lezen in het zwakke schijnsel. „Goede avond", zei Bob. ,,'n Avond", antwoordde de oude man. „Zou ik mijn valies een poosje in de garderobe mo gen zetten 'informeerde de jongen. „Och wat, garderobe", ant woordde de oude, „gooi hier maar ergens neer. Geen ka mer nodig, wel Speciaal ta rief, hoor". „Neen, het spijt me", zei Eden. „Zo, dat overkomt er niet veel", zei de eigenaar. „Ik zou naar het bureau van de „Eldorado Times" willen", deelde Eden hem mee. „Daar, de hoek om", mom pelde de oude. weer verdiept in zijn rose courant.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2