STRAATNAMEN IN GROOT-VLIJMEN 0.u£/,£ft5f70A£. Om volledig en uitvoerig op de hoogte te blijven van het nieuws uit Waalwijk en alle plaatsen van de Langstraat en Omgeving is een abonnement op „DE ECHO" noodzakelijk maar ook voldoende. het kost slechts 15 cent per week. NET JONGMENS, m. /P 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 3 FEBRUARI 1950 7 B R ANDM EESTER In onze vorige artikelen hebben we reeas over ver- scheiaene straatnamen breed voerig gesproken. Gezien de grote belangstelling in deze gaan we voort met de behan deling van dit onderwerp. In middels heeft de Gemeente raad ook reeds het hare er toe bijgedragen. Dat alles niet even welkom was laat zich begrijpen, daarom zullen we in deze bijdragen hierop enige uiteenzetting geven over die straten, welke bijzonder on ze aandacht vragen. En dan mogen we onder deze aller eerst wel vermelden de Pa- pensteeg. Onder de inwoners van Vlijmen zijn er vele die niet eens juist deze steeg weten te liggen en niemand van de Vlijmense bewoners zal juist aan deze naam zulk een grote historische waarde gehecht hebben en dit is juist wel zo. Dr. H. Heijman weet ons hier omtrent het volgende mede te delen ,,'t Is aan geen twijfel on derhevig, dat alle straat-, steeg- en veldnamen, welke met paap aanvangen; dateren van vóór de Hervorming, toen de naam „paap" niets onaan genaams had, evenmin als het thans nog gebruikelijke „pa pa" voor onze H. Vader de Paus. In het onverdacht ka tholiek Geffen heet een ge hucht nog steeds „de Papen- dijk". En wie zal het durven, 't bestaan om „Papenvoort" (een doorwaadbare plaats) in „Zesgehuchten" de middel eeuwse oorsprong te ontzeg gen Ook Beugen heeft een gehucht dat „Papenvoort" heet. En om in uw omgeving te blijven Bokhoven heeft als pastorie-goed nog steeds zijn „grote" en „kleine papen kamp". Dr. H. v. Velthoven vertelt over de Papensteeg het vol gende „Naar mijn oordeel ge vraagd over de straatbena ming Papensteeg komt 't mij voor, dat ook de Katholieken hier geen aanstoot aan behoe ven te nemen, immers het is weldadig voor de handhaving van de Brabantse mentaliteit, dat ook de moeilijke perioden in onze geschiedenis levendig blijven. En hiertoe zal de straatnaam Papensteeg zeker bijdragen, temeer omdat het bekend is, dat hier de Ka tholieke priester (met schuur- kerk?) woonde. Pastoor H. Serrarens uit on ze gemeente weet hieromtrent ook nog iets te vertellen. We laten hieronder zijn woorden letterlijk volgen „Zo zou het dan te betreu ren zijn ais de „Papensteeg" moest vera wijnen. De naam „paap" was eerst een ere naam, maar in üe protestant se tija is aie naam een scneid- naam geworaen. Die tijd is nu echter voorbij, zodat ae naam Papensteeg ons nu weer, zon der enige onaangename bij smaak, Kan herinneren aan ae zuiver katholieke, voor-refor- matische tijd". Ook pastoor Breugelmans heeft ons hierover nog het een en ander te vertellen. Hij schrijft in zijn bijdrage hier over als volgt „Paap" is geen scheldnaam. Zeker niet van oorsprong en ook niet officieel als zodanig gebruikt als volksbenaming. De „Paap" was de Paus, de paap was de parochiegeeste lijke, de papen waren de ge lovigen, die de paap, paus en pastoor aanhangen. De bena mingen zijn-lang voor de her vorming in gebruik. Wat be trekking had op de paap, de parochiegeestelijke, de pas toor, heette paap paapwo ning, papenwoning, waar de parochiepaap woonde, etc. Neem eens ons geval hier in Bokhoven als vrije heerlijk heid bleef alle hervorming en alle Staatsinmenging buiten onze grenzen. Een papenbe naming moet dus door de pa pen zelf zijn uitgegeven. Wij hebben hier liggen een grote en kleine Papenkamp. In 1363 wilden de inwoners van Bok hoven een eigen Kerk heb ben tot onderhoud van de Paap, de parochiegeestelijke, gaven ze deze twee kampen, hetgeen bekrachtigd werd door Ghiselbertus Cocq, rid der en heer van Bokhoven, 21 Juli 1363. Waarom zou zo'n naam weg gedoezeld moeten worden Het is een uiting van een be paalde periode in de geschie denis dat verleden is ook ge schiedenis, heeft daarom recht op zijn blijvende herinnering, want het bouwde ook mede aan ons heden". Aan het bovenstaande heb ben we niets meer toe te voe gen. Overduidelijk hebben de diverse schrijvers de volle be tekenis en verklaring gege ven van deze inmiddels in de volle belangstelling komende Papensteeg. Degene nu die weinig of niets over deze steeg wist, heeft hier mede dan een duidelijk in zicht gekregen en moge deze Papensteeg voor de gemeente Groot-Vlijmen ook in de toe komst bewaard blijven, zoals deze tot heden bewaard is ge bleven. In een volgend arti kel hopen we door te gaan met andere straatnamen. Invloed van het milieu. De erfelijke eigenschappen zijn gebonden aan de kiemcel, maar deze kunnen weer een grote in vloed ondergaan van de omge ving, waarin het individu op groeit. Zo is het bekend, dat voe ding en temperatuur een machti ge invloed uitoefenen, zowel in gunstige als ongunstige zin. Bij doelmatige voeding en verhoogde temperatuur zien we dikwijls het individu vlugger opgroeien en gro ter worden dan zijn rasgenoten. Dit kunnen wij nagaan bij onze huisdieren. Zo heb ik kunnen vaststellen, dat bij aparte toedie ning van vitaminen en mineralen en bij zomerwarmte de jonge dui ven vlugger opgroeien, in grootte toenemen en daarbij een buiten gewone gezondheid tonen met verhoogde weerstand tegen ziek te. Maar ook in de natuur wordt ons dit rijkelijk getoond. In een artikel over de planten- en die- renrijkdom van hetAmazonedal in Brazilië komen deze invloeden duidelijk naar voren. De planten en dieren hebben hier rijkelijk voedsel en er heerst een hoge temperatuur. Eeuwen lang, vóór de mens dit gebied be trad, heersten gunstige toestan den, waardoor planten en dieren veel groter werden dan de ras genoten in andere minder gunstige gebieden. De dieren die hier le ven zijn bestand tegen de dysen terie, malaria en gele koorts, wel ke echter zeer gevaarlijk zijn voor de. mens, die dan ook hierdoor aangetast wordt. De overvloed van voeder en de hoge temoera- tuur heeft de planten en dieren in hun groei en weerstand tegen infectie hequnstigd. Wij vinden hier de Victoria regia, waarop de Indiaanse kinderen spelevaren, die een doorsnee hebben van 2 me ter. Sommiqe bomen bereiken een hooqte van 65 M. en een stamom- vanq van 2 M. Bamboe groeit er 30 cm. per dag. De plantengroei is er weliger dan waar ook ter wereld. Ook de dieren die hier leven zijn veel groter dan hun rasgenoten in an dere streken. Vele voorbeelden 2i|n hiervan voorhanden. De ca- pvbara, een ratten soort, is het grootst bekende knaagdier, en heeft de grootte van een schaao. De miereneters hebben een kracht en grootte va neen zwarte beer. Het gordeldier heeft in Mexico een lengte van 15 cm., maar hier wordt het een meter lang. De otter groeit uit tot 3 M., maar in de koude van Canada slechts tot 30 cm. In het Amazone gebied komen vlinders voor met een vleugelwijdte van 30 cm. Tor ren en spinnen worden zo groot als een hand en kunnen zelfs vo gels vangen. Zo ook worden de waterbewoners buitengewoon groot. De grootste zoetwatervis komt hier voor. Ook haaien, zaagvissen en kro kodillen hebben grote afmetingen en de zeekoe bereikt het gewicht van een halve ton. De Anaconda-slang en de py thon, die hier aangetroffen wor den, zijn de grootst bestaande slangen. Wij kennen de bij ons voorkomende kleine hagedissen, maar hier komen deze voor met een lengte van 1.50 M. Hiertoe behoort de Basilisk. Hij heeft een schrikwekkende kop en met zijn brede en platte poten is hij in staat om in een snelle gang op het water te lopen en een rivier over te steken. Zodra hij echter zijn vaart vermindert zakt hij in het water weg. Zo vindt men er grote apen als de Coate- en brul aap. De vogels zijn ook groter dan elders. Zo is de grootst voor komende ooievaar van de gehele wereld de Jabiroe. Op zijn lan ge poten staande is zijn zuiver witte lijf 1.50 M. hoog en zijn glimmende zwarte kop is van een 30 cm. lange bek voorzien. Toch komen er ook zeer kleine dieren voor, zoals het dwergaapje, dat maar 5 cm lang is en één ons weeqt. Of dit nu door ongunstige invloeden zo klein gebleven is, is moeilijk na te gaan. Wel zien wij bij onze huisdie ren dat zij. behalve door selectie, door ongunstige invloeden, in kracht en grootte achterblijven. De postduivenhouder heeft voor al na de laatste oorlog de nade lige invloed van de onvolwaardi ge voeding en ongunstig milieu op de fokduiven kunnen waarne men, die zich uitte in de vele be smettelijke ziekten die de jongen vertoonden. Gelukkig zijn gedu rende de oorlog nieuwe middelen gevonden die deze ziekte in korte tijd kunnen genezen pn couperen. Het doel om duiven te kweken die van nature reeds de onvat baarheid tegen de ziekten bezit ten, is eerst na jaren te bereiken. Zij die menen zulk een kolonie tc wedstrijd maar 6 punten te halen om definitief kampioen te zijn. 't Centrum heeft het natuurlijk het zwaarste te verwerken. Zij moet om haar kans te behouden beslist met 8—0 winnen, anders is de kans verkeken. Dat deze twee even sterk zijn bewijst niet alleen de puntentel ling op de ranglijst, maar ook de laatste wedstrijd ONA—-"t Cen trum, waarin ze na een spannen de strijd de punten deelden. Wie bi) dit merkwaardig slot de titel zal behalen In de cadre klasse. bezitten, verkeren in een bijzon dere positie. In de eerste plaats is hun hok zeer hygiënisch. Verder weren zij elke duif die ziekelijk is, zij ver zorgen meestal hun duiven op een geschikte wijze. Maar ik heb de ervaring opgedaan dat duiven door mij uit een hok betrokken, waarvan de dieren schitterende successen behaalden en uitermate gezond schenen, iu mijn hok spoe dig ziek werden of zieke jongen kweekten. Mijn hok in mijn vorige woon plaats was besmet door zulk een duif, die na enige tijd vleugel ziekte vertoonde en al mijn cracks besmette. Het was zeer moeilijk om deze ziekte uit te roeien. Door doelmatige voeding met toevoe ging van vitaminen en minerale zouten en door inenting met auto- vaccin tenen paratvohus dnor P-of. de Blieck bereid, is dit ge lukt, zonder verwijdering zelfs van de zieke duiven. Mijn hok was aldaar zeer voch tig en daardoor ongezond. De duiven die gezond uit een ander midden op een onoezond hok ge bracht worden, voldoen dan niet aan de verwachting, men meent dan bekocht te zijn. De laatste oorloqsja-en is ook door Prof. de Blieck onder de houtduiven de trichomoniase ('t Geel) als doods oorzaak bij de dieren, die voor onderzopk gebracht werden, vast gesteld. Welke ongunstige invloe den hierbij in het spel waren. >s onbekend. En dit waren nu dui ven die in de vri'e natuur leven en teoen deze ziekte immuun schenen. De in de natuur levende dieren hebben zich in stand kun nen houden door de aanwezig heid van voor hen geschikt voed sel en alleen de sterksten hebben de strijd om het bestaan kunnen volhouden. Z'j hebben daarbij 'n onvatbaarheid tegen de ziekten, 'ie onze gecultiveerde duiven teisteren, naar het schijnt, vc-kre- ->en. Maar door verhoogde viru lentie of ongunstige omstandighe den kunnen zij er toch aan ten offer vallen. Ik heb in het bovenstaande wil len aantonen van hoe g-ofe in vloed de levensomstandigheden kunnen zijn. die op het individu inwerken en ziin eigenschappen wijzigen. Inzonderheid is dez® in vloed merkbaar bij onze postdui ven. Als bewijs kan ik hiervoor nog aanhalen miin ervaring met mijn duiven, die ik van miin vroe- rere woonplaats overbracht naar miin t®oenwoordige. In h°t laats'e jaar dat ik daar was. brak er een epidemie van paratynhus onder mijn nestjongen uit. welke veroor zaakt werd doo- een vishoudende kunstkorrel. Deze ziekte vertoon de zich niet op het nieuwe hok. evenmin als het geel. dat geregeld onder mijn duiven voorkwam. Wel vertoonde zich wormziekte, toen ik de bekende groenzwarte korrel tijdens de oorlog verstrek te. maar die zich op mijn vorig hok nooit vertoond had. Echter door doelmatige voeding en apar te toediening van vitaminen en minerale zouten komen geen be smettelijke ziekten meer voor en mijn jonge duiven groeien prach tig op, zoals voordien nooit het geval was. Tevens wil ik er op wijzen dat de gewiizigde eigen schappen niet erfelijk zijn, maar afhankeliik zijn van de levensom standigheden. J. C. BOM, arts. WAAR KOMT TWEEDE T. H.? Prof. Dr. J. de Quay, de Com missaris der Koningin in de pro vincie Noordbrabant, heeft vorigê week op de begrotingszitting van de Prov. Staten meegedeeld, dat het tweede rapport der Commis sie Holst, binnenkort te verwach ten is. Wij ontvingen nu een be richt uit Den Haag, dat deze me dedeling bevestigt. - Het rapport der commissie, on der voorzitterschap van prof. Holst, zal-zich uitspreken over een mogelijke decentralisatie van het technisch hoger onderwijs, de plaats waar eventueel een tweede technische hogeschool zal dienen te worden gevestiqd en hoe deze zal moeten worden ingericht. Daarna zal een beslissing wor den genomen inzake de reorgani satie van het technisch hoger on derwijs. HUYGEN TER VERANTWOORDING. C. Huygen, de voormalige se cretaris-generaal der N.S.B., is enige tijd geleden tot 20 jaar ver oordeeld. In hoger beroep heeft de procureur-fiscaal gisteren vernie tiging van de sententie en ver werping van het beroep geëist. Zijn conclusie was, dat zich in deze zank enige juridische moei lijkheden voordoen. Wel stelde hij zich op het standpunt, dat hij 20 jaar niet onjuist achtte. Op de zitting heeft Huygen toe gegeven, dat hij van de heer Hol- dert de voormalige directeur van ,,De Telegraafeen maan delijkse toelage kreeg van 1000 gulden „om van mij inlichtingen te krijgen ten bate van het dag blad; Mussert en ik vonden het van groot belang, dat „De Tele graaf" een onafhankelijk Neder lands dagblad zou blijven. Huy gen zei als secretaris-generaal der N.S.B. geen salaris te hebben ge noten. WÈL RESERVE BIJ PRIESTER-EED IN TSJECHOSLO WAKIJE. Volgens te Parijs ontvangen be richten spreekt men in Tsjecho- slowaakse kerkelijke kringen ten stelligste de beweringen tegen, nis zouden dc katholieke priesters wie verzocht wordt de eed aan de regering af te leggen, daarbij de door het episcopaat opgelegde res'ricti" niet in afht nemen. De Tsjechoslowaakse priesters melden zich sedert enkele dagen om de beurt aan bij de ambtena ren van de burgerlijke stand om krachtens de wet tot regeling van het statuut van godsdienstbelijde nissen de eed van trouw af te leggen. Zoals bekend hebben de bis schoppen de priesters de raad ge geven deze wetsbepaling na te leven, waarbij hun echter de ver plichting werd opgelegd aan de officiële eedsformule de volgende .voorden toe te voegen „Voor zover die wetten en in stellingen met stri'dig zijn met de goddelijke en kerkelijke weiten of met de rechten van de menselijke persoon. De burgerlijke overheid heeft onmiddellijk laten afkondigen dat elke toevoeging de nietigheid van de eed. met zich zou brengen. Het is juist, aldus kerkelijke kringen te Praag, dat de priesters die beperking niet aan de eeds formule toevoegen. Allen leggen evenwel, wanneer zij zich bij de autoriteiten aanmelden, de vol gende verklaring af„Gij weet, dat ik mij als katholiek priester tot niets kan verbinden dat strij dig is met de goddelijke en ker kelijke wetten en met de mense lijke rechten". Na die verklaring wordt hun de officiële formule voorgelezen, welke zij dan onder tekenen. Volgens ontvangen berichten bestaat de plechtigheid verder uit een korte toespraak, waarin en kele vragen worden gesteld, zo als „Wat is uw mening over president Gottwald Vragen ook over de nationalisaties, over het Stachanovisme". enz. De eerste dagen, aldus ontvangen berichten, lieten sommige leden van de cle rus. merendeels bejaarde priesters, zich door die vragen verrassen. Zij antwoordden tamelijk onhan dig en waren des avonds verrast hun eigen stem door de radio te horen. Op kantoor te Waalwijk, WORDT GEVRAAGD» een enigszins administratief op dc hoogte. Zij die de Nederlandse taal goed beheersen genieten de voor keur. Brieven onder no. 3186 aan 't Bureau van dit blad. ?»j BILJARTSPORT. District De Langstraat. Aid. Kaatsheuvel. Des I kampioen van de cadreklas. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn als volgt Op Zaterdag 21 Januari. In de 4e klas libre. car. brt. gem. h.s. pnt. Altijd Raak—Ons Genoegen 219-172 149 1.47-1.15 11-10 6-2 NAS—G'oene Laken 195-181 121 1.61-1.50 13- 9 4-4 In de 3e klas libre. car. brt. gem. h.s. pnt. ONA—'t Centrum 246-263 122 2.02-2.16 14-15 4-4 Groene Laken—Poedelvrees 257-178 106 2.43-1.68 18- 8 6-2 Ons Genoegen—TOK 241-219 153 1.58-1.43 11-14 4-4 Op Maandag 23 Januari. In de cadre klasse, car. bri. gem. h.s. pnt, TOK-KOT 409-324 70 5.84-4.63 39-46 6-2 NAS 1—DES 1 408-398 77 5.29-5.17 29-23 6-2 't Centrum—NAS 2 450-356 94 4.79-3.79 21-23 8-0 De 3 klasse kampioenen van deze week ziin In de cadreklas is het onze dist-ictspenninpmees- ter, de heer C. Netten van TOK. In 11 beurten maakte hij de 125 car. vol, nem. 11.36. Van „quite" af beqon hij met een machtige 39. En hij hHd ze maar wat fijn bij elkaar. Als hij nou onze centen ook maar zo goed bij elkaar houdt. Tn de 3e klas libre is het voor de zoveelste m^al weer eens C.. Spapens van 't Groene Laken. Na een schitterende 5.77 van vorige week kwam hij nu met een 6.25 gsp. pnt. 19 93 19 83 19 82 18 76 18 74 19 40 gem. uit de „oven". Hij maakte nu n.l. de 75 in 12 brt. vol. In de 4e klas libre is het ook weer eens P. Steenlage van Altijd Raak. In 16 brt. beëindigde hij nu zijn partij van 60 car, gem. 3.75. Ja, en bijna allemaal van de rooie. De standen zijn als volgt In de 4e klas libre. gsp. pnt. 1. NAS 20 114 2. ONA 18 97 3. Altijd Raak 19 89 4. Groene Laken 20 67 5. Ons Genoegen 20 51 6. HKS 17 38 NAS is hier op een prachtige wijze kampioen geworden en om dat het haast zo goed als zeker is dat er verder geen wijziging in deze ranglijst zal komen, is 't dus overbodig om over enige kansen voor tweede of derde plaats te spreken. Alleen HKS kan nog vo".r v»rand»'-!nn zorgen. Maar of het hen zal lukken. 1. DES 2. TOK 3. NAS 1 4. 't Centrum 5. KOT 6. NAS 2 Des is hier kampioen gewor den. J.l. Maandag 30 Januari heb ben zij dit behaald doordat zij met 6—2 van NAS 2 wonnen en doordat TOK van NAS 1 met 6—2 verloor. Zij zijn dus niet meer te bereiken. Na een span nende. zwa-e en hoogstaande competitie is het hun dus gelukt de begeerde titel te behalen. En hoe zij dit gedaan hebben, leest u nog in een van de volgende Echo's, maar in ieder geval op een magnifieke en magistrale wij ze. Proficiat D(oor) E(endracht) S(terkc-s). De naam van uw club hebt ge op een dubbele wijze eer aann<»da^n en „P^rke" V-n v»" in actie komen met zijn „Cheerio" wiisjes. Heren biljarters, denk er aan om op tijd in te schrijven voor de te houden persoonlijke kampioen schapoen. maar vermeld er dui- deliik b'i of u ook voor het ge west Zuid-West mee wilt doen. De wedstrijden gelden n.l. zowel voor het districtskamoioenschan als voor de gewestelijke voor ronde. En nu is het wachten op ONA of 't Centrum. De wedstrijdleider. GEEN RARE GEBEURTE NIS IN DE BILJARTSPORT maar: bij het Kampioenschap van N.A.S. 4. Ook voor jullie N.A.S.-ers had ik een mooi verhaaltje" omtrent het kampioenschap dat jullie behaal de in de 4e klas Libre. Jammer genoeg moet ik me voor enkele buitenstaande „bespraakte leeg hoofden" beperken tot een, nauw keurige, doch natuurlijk roemenae beschrijving, om misplaatste en geniepige kritiek te voorkomen. Van 't begin af aan was te zien dat.jullie een ernstige candidaa; waren voor de titel, al mochi ONA in "t begin het meest de kopplaats bezetten. In eigen huis is geen enkele nederlaag geleden en slechts de allerlaatste wed strijd werd een geluk spel, de voornaamste oorzaak daarvan zullen we wel bij de zenuwen moeten zoeken, want in deze wedstrijd zou en moest de beslis sing vallen. En van de uit-wedstrijden zijn er slechts twee verloren. Een bewijs dus dat jullie het kampioenschap waardig en roem vol in de wacht sleepten. Van 2D wedstrijden slechts 2 verliezen is een prestatie die dit jaar zelfs niet in de Cadre klas gemaakt is. In deze competitie ging ook meerdere malen de titel van de wekelijkse klasse kampioen naar jullie toe, vooral Rienus van Dijk onderscheidde zich daarin. En ook Jan Groencndaal behaalde enkele malen deze titel (kérel, kérel). Een bewijs dus temeer dat het kampioenschap op de juiste plaats is terecht gekomen. Ook van de andere twee is iets bijzonders te vertellen, n.l. Woutje van Don gen verloor slechts 2 partijen van de 20 en juist in die wedstrijden die in totaal verloren werden. De ze kranige biljarter heeft aan dit kampioenschap dus wel een bij zonder steentje bijgedragen en Jan van Wanrooij verloor slechts 4 partijen, ook een bewijs dat hi) hard gevochten heeft voor het behaalde. Al met al hebben jullie dus „verdiend" het kampioenschap behaald en vanaf deze plaats fe liciteer ik jullie namens alle bil jarters hartelijk hiermee en hoop dat jullie de districtstitel ook mag behalen als waardig slot van het seizoen 1949-1950. En werkelijk je kunt het, alhoewel het Waal- wijkse viertal ook van zich af zal bijten. En tot de andere Nas-sers wil ik zeggen: Stel jullie kampioe nen niet teleur en vergezelt en vuurt hen aan als zij deze zware beslissingswedstrijd moeten spe len. Alsnog, heren biljarters van NAS, proficiat. De Wedstrijdleider. Hoogste serie Juliana Fr. van Liempt 10; hoogste serie Geen Verschil M. v. Overdijk 12. Deze week zullen de laatste wedstrijden worden gespeeld, en Zaterdag 4 Febr. zal het tour- nooi worden gesloten, terwijl dan tevens de prijsuitreiking zal plaats vinden. De stand is thans: le zestallen: 1 Biljartclub gevestigd bij Gez. Klerx te Elshout, 2 café van Schijndel, Helvoirt, 3 café van Eggelen, Vlijmen. 2e zestallen: 1 eveneens café Klerx, Elshout, 2 café van Egge len, Vlijmen, 3 café Noten, Heus- den. Op de barak heeft de leiding Leo v. Schijndel, Helvoirt, 2 J. v. Schijndel, 3 Schraven, Den Bosch, terwijl op de Vogelpik leidt Joh. v. Halder, Haarsteeg, 2 J. v. d. Besselaar, Elshout, 3 v. Greven- broek, Herpt. d« Kwaliteit* sigaar 12 - 15 - 18 - 20 - 25 en 30 ct. Uleenverkoop voor Waalwijk Sigarenmagazijn „De Sportwereld" Hoak Antonlusplaln 47 Talttl. 434 WAALWIJK In de 3e klas libre. gsp. pnt. 1. ONA 17 103 2. 't Centrum 17 100 3. Altiid Raak 16 73 4. Ons Genoegen 18 72 5. Groene Laken 17 7.' 6. NAS 17 63 7. HKS 15 59 8. Tor< )7 9. P—iel vrees 16 41 10. KTO 16 33 Hoewel in alle andere klassen reeds voor het einde van de com petitie de kamnioen bekend was, moet hier de laatste wpdstri'^ ^e beslissinn brengen. Ofwel ONA ofwel 't Centrum zal de titel heb ben. ONA behoeft in die laatste HAARSTEEG. Biljarten. De biljartclub Juliana zette haar nederlaagtournooi voort met een wedstrijd tegen Geen Verschil uit Vlijmen. De uitslag was: JulianaGeen Verschil Joh. v. HalderF. v. d. Wiel 35— 41 Th. Boelen—J. v. Kuik 17— 26 H. v. d. Heijden—J. van Bokhoven 21 32 W. v. d. BrandtM. v. Overdijk 2034 Fr. v. LiemotC. Brok 2712 M. v. d. WielB. v. Buremonde 1712 137—157 JULIANA—O.D.C. Men verzoekt ons mede te leien dat bij aanhoudend dooi- .yeer en aangenomen dat de L.N.V.B. niet het gehele pro gramma aflast, de voor de be- .etting van de bovenste plaats uiterst belangrijke ontmoeting JulianaO.D.C. zeker door- 'aat. Ongetwijfeld zal dit be richt door het voetbalminnend publiek, dat vanwege 't heer sen van Koning Winter toch al enige weken van zijn sport verstoken bleef, met enthou siasme ontvangen worden. DE KOMENDE WEDSTRIJD ENGELAND B—NEDERLAND Engelse ploeg telt veel jongeren. Het Engelse B-elftal, dat 22 Februari a.s. te New-Castle tegen het Nederlandse elftal ?peelt, is als volgt samenge steld DoelMiddleton (Chester field). AchterDicks (Middles brough) en H. Swift (Shef field Wednesday) aanvoerder. Midden Quested (Fulham), Tughes (Liverpool) en Dickin- ;on (Portsmouth). Voor Walters (Tottenham Hotspur), Mannion (Middles- borough), J. Milburn (New castle), R. Frogatt (Sheffield Wednesday) en J. Frogatt (Portsmouth). Als reserves voor de Brploeg :ijn aangewezen Fairbrother van Newcastle, Sewell van Notts Jounty en S. Milburn van Ches terfield. Scheidsrechter is de heer P. F. Power van Yorkshire. Ook uit de samenstelling van deze ploeg blijkt de bedoeling die oij de F. A. voorzit bij dit soort wedstrijden: aan veelbelovende spelers eens kans te geven in ontmoetingen met continentale ploegen. De enigen, die nog aan geen enkele internationale match nebben deelgenomen, zijn Middle ton, Hicks, Quested en Wakers. Van de B-ploeg, die 14 dagen geleden Zwitserland overweldig de, zijn alleen Swift, Hughes, Dickinson en Frogatt van Shef field Wednesday aangehouden. De beide B-wedstrijden, en de aanstaande Interleague Match stellen samen de Engelse keuze commissie in staat alle candida- ten voor een „cap" de revue te laten passeren. De keuze van de ploeg en de reserves voor Rio de Janeiro zal, met zoveel gegevens voorhanden, een ingewikkeld kar wei worden. Een ervaren kracht als Man nion, zal naar verwacht wordt de voorhoede tot goede prestaties kunnen opstuwen. Walters en J. Froggatt zijn doortastende vleu gelspelers. Wakers is een van de snelste winkers in Engeland en heeft ruimschoots zijn aandeel gehad in de successen van Totten- ham Hotspur in dit seizoen. Hij is 25 jaar en aan de Spurs ver bonden sinds hij de schoolbanken verliet. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 5 FEBR. '50 Zuid I. P.S.V.Hclmondia. BrabantiaSitt. Boys. M.V.V.—R.B.C. LimburgiaKerkrade V.V.V.—NOAD. Limburgia 12 8 1 3 17 P.S.V. 13 7 2 4 16 R.B.C. 14 6 4 4 16 M.V.V. 12 6 3 3 15 V.V.V. 12 6 2 4 14 Sitt. Boys 13 6 1 6 13 NOAD 12 3 5 4 11 Brabantia 12 6 1 6 11 Kerkrade 13 2 1 9 7 Helmondia 13 2 2 9 6 Zuid n Spel. EmmaT.S.C. JulianaLonga. MeritsEindhoven. Willem II—B.V.V. Bleyer heideN A.C.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 3