El V&b- 04 &ote,kenis Waalwijkse en Langsiraaise Courani ELSHOUT NIEUWKUIJK W.TIMMERMANS ZONEN VLIJMEN SPRANG CAPELLE Het Bedrijfsleven. V.Ü.K do. Openen van Accreditieven Reischeques op het buitenland voor zaken en tourisme De Reorganisatie van Hersiel van de menselijke waardigheid. Kassiers en Commissionairs in Effecten W A A L W IJ K I MAANDAG 6 FEBR. 1950. Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. HOE ZIET DE P.B.O. ER UIT? Nadat enige maanden gele den de Tweede Kamer het wetsontwerp op de Publiek rechtelij ke Bedrijfsorganisatie had aangenomen, heeft onze Senaat hetzelfde gedaan. Met 30 tegen 11 stemmen werd het wetsontwerp tot wet verhe ven. En in de Tweede Kamer en aan de overzijde van het oude Binnenhof was er een dissident in de Christelijke fracties. Stemde destijds bij de C.H. de heer Kikkert voor, thans was het de heer Schip per (A.R.) Beiden stapten over vele bezwaren heen om dat zij dit wetsontwerp zagen als een bekroning van hun le vensstrijd. Van doorgewinter- terde vakverenigingsmensen valt dit niet te verwonderen. In beide gevallen waren het slechts behoudens deze uit zonderingen de twee grote fracties, de K.V.P. en de P. v. d. A., die het wetsontwerp er door haalden. De rest stemde tegen wegens staatsrechtelij ke bezwaren tegen het artikel in het ontwerp, dat bepaalt, dat bedrijfschappen bij Alge mene Maatregel van Bestuur kunnen worden ingesteld dus buiten de Kamer om en niet bij wet. Alleen de communisten hadden eigen lijk principiële bezwaren te gen de gedachte ener bedrijfs organisatie. De samenwerking tussen werkgevers en werk nemers is in regelrechte strijd met de klassegedachte die zij prediken. De debatten over deze staatsrechtelijke zaak waren in de Eerste Kamer fraaier dan in de Tweede. Onze Senaat is rustiger, meer gedegen dan de regel rechte volksvertegenwoordi gers. Daar laait de strijd niet zo gauw hoog op. Daar be kijkt men de zaak op de me rites en de partij-politieke overwegingen spelen een veel geringere rol dan in de Twee de Kamer. De staatsrechtsgeleerden hebben dus hun hart weer eens kunnen ophalen. De zaak was niet eenvou dig. In artikel 152 van de Grondwet staat dat de wet voor het beroeps- en bedrijfs leven lichamen kan instellen. De leek zegt natuurlijk direct: de wet stelt in, dat geldt dus ook voor de bedrijfschappen. Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet. Staatsrechtsgeleer den maken dat veel moeilij ker. Zij komen met de moei lijkste delegatie theorieën aandragen en zij zien daar mede kans om de woorden „de wet" en „instellen" zo op de keper te beschouwen, dat er van een grondwettig be zwaar geen spaan meer over blijft. Uiteraard overtuigen zij daarmede slechts zichzelf en niet de tegenstander Al moet men niet denken dat de voorstemmers voor dit wetsontwerp zich er maar met een „Jantje van Leiden" hebben afgemaakt. Hun stem heeft even zwaar gewogen als die der tegenstemmers. Deze staatsrechtelijke strijd was heel interessant. Maar 't mooist van alles althans voor de tegenstemmers in de Tweede Kamer was wel het feit, dat in de Eerste Kamer zowel de katholieken als de socialisten zich op het stand punt stelden, dat de regering met de grondwettelijke be zwaren rekening had moeten houden. Daaruit blijkt weer de gematigdheid van de Eer ste Kamer, een gematigdheid, die in overeenstemming is met het karakter van dit ho ge college, dat o.a. tot taak heeft de „rare bokkespron- gen" van de jongere collega's in de Tweede Kamer weer recht te breien. Dat waren verstandige op merkingen van onze Senato ren, want per slot van reke ning legt ieder Kamerlid de eed op de Grondwet af. Als hij denkt dat de Grondwet geschonden wordt, kan hij nooit voorstemmen, omdat hij dan zijn eed breekt. Niet een of andere instantie, zoals b.v. Amerika de rechter, toetst of de wet in strijd is met de Grondwet, maar de wetgever, d.i. parlement en Regering samen. Zowel de katholieken als de socialisten, de anti-revolutio nairen en chr. historischen zijn reeds lange tijd overtuig - de aanhangers van de be drijfsorganisatie. Een reorga nisatie van het bedrijfsleven, waarin de verhouding Staat- individu en werkgever en werknemer wordt geregeld,, is echter een zaak waarbij le vensbeschouwingen zeer nauw betrokken zijn. Geen wonder, aat het wetsontwerp sterk het karakter van een compromis draagt. Het is de vergaarbak geworden; de grootste geme ne deler. Wat gaat er gebeuren Interessanter dan terug te zien op de Kamerdebatten is echter de vraag hoe zal het bedrijfsleven er uit gaan zien? Met welke instanties krijgen we in de toekomst te maken Allereerst krijgt men een toporgaan, de Sociaal-Econo mische Raad, bestaande uit 30-45 leden. Dit wordt een ge wichtige raad, die een advi- sex-ende, een toezichthoudende en een besturende taak zal krijgen. Advies brengt zij uit aan de Regering, gevraagd of op eigen initiatief. Uiteraard zijn de meeste van deze ad viezen de naam zegt het reeds van sociale of econo mische aard. De Raad houdt toezicht op de bedrijf- en pro ductschappen, vnl. wat betreft het financieel beleid .terwijl zij tevens de goedkeuring moet hechten aan de maatre gelen van deze lagere orga nen. Ook brengt zij advies uit over de instelling van de be drijf- of productschappen. De regering heeft echter het schorsings- en vernietigings recht. Dit is nodig, omdat de S.E.R. verordenende bevoegd heid bezit. Slechts in bepaal de gevallen behoeven deze verox'deningen de goedkeu ring van de Regering. De werkgevei's, de werknemers en de Overheid wijzen ieder een derde van het aantal le den voor deze Raad aan. De voorzitter zal door de Rege ring uit leden van de Raad worden benoemd. De schappen. De Hoofdbedrijfschappen, de bedrijfschappen en de pi-oductschappen zijn de lage- re organen. Zij hebben tot taak „een het belang van de Nederlandse Volk dienende bedrijfsuitoefening door de ondei-nemingen, waarvoor zij zijn ingesteld, te bevorderen". De Bedrijfschappen zullen ho rizontaal worden ingesteld, d.w.z. naar bedrijfstakken. Alle ondernemingen dus die in het bedrijfsleven een ge lijke en verwante functie ver vullen, zullen dus in een be drijfschap worden opgeno men. Instelling geschiedt ech ter niet dan nadat de S.E.R. en de representatieve vakor ganisaties zijn gehoord. De arbeid van een bedrijfschap zal vnl. op sociaal gebied lig gen. De bevoegdheden van deze „schap" worden uitdruk kelijk in de wet opgesomd. De bestuursleden van de be drijfschap worden door de re presentatieve vakoi'ganisaties aangewezen. Het bestuur kiest zelf zijn voorzitter. De invloed van de Over heid is dus zeer minimaal. Bij de productschappen is dit iets anders. Daar woi-dt de voor zitter aangewezen. De pro ductschappen zijn trouwens heel anders samengesteld, n.l. verticaal, naar bedrijfskolom men. Dat betekent dat zowel de industrie van, als de groot- en detailhandel in bepaalde producten in één productschap zullen woi'den ondergebracht. De productschappen hebben o.a. tot taak de samenstelling van een product te bekijken en eventueel prijsregelend op te treden. Zij bewegen zich dus meer in het economische vlak. Het grote verschil met de organisatie Woltersom de organisatie van het bedrijfs leven zoals we die thans ge deeltelijk nog kennen is wel deze, dat ook de arbeiders hier gaan meepraten. De hui dige organisatie is een veel gesmade. Geen wonder, want zij is in de Duitse tijd tot stand gekomen en het „Füh- rer-prinzip" is er nog duide lijk in te herkennen. Dot wil echter niet zeggen, dat inmid dels door deze organisatie geen enkel goed werk is ver richt. De nieuwe opzet zal echter vooral in werkne merskringen met meer vreugde worden begroet. De vakbeweging krijgt een nieu we taak. Van strijdoi-ganisa- tie wordt zij bekleed met een besturende taak. Dat is een nieuwe phase, die leidt tot de medezeggenschap in de be drijven. Daarover heeft de Tweede Kamer deze week reeds menig woord gezegd. Deze medezeggenschap zullen we volgende week aan de hand van het wetsontwerp op de ondernemingsraden nader onder de loupe nemen. Vergadering H.K.W. Op Donderdag 9 Februari a.s. zal een vergadering worden ge houden voor de leden van de H. K.W. afdeling Dr.unen-Elshout. Deze vergadering is meer een pro- pagandavergadering. Daarom ver meldt de agenda naast de gewo ne punten een spreekbeurt van de districtsbestuurder de heer A. Nuits uit Breda. Ongeval. De tuindersknecht N. van L. werd bij zijn werkzaamheden zo danig door een paard in z'n hand gebeten dat hiervoor geneeskun dige hulp moest worden ingeroe pen. Welpennieuws. Door de welpen en verkenners der St. Jansgroep alhier wordt op Donderdag 9 Febr. een ouders- avond gegeven in de Jongenscon gregatie. Het programma ver meldt verschillende interessante R.K.J.B. De R.K.J.B, heeft ter afwisse ling van de culturele ontwikke- linksavonden een specifiek Bra bantse film vertoond. Er werden vertoond opnamen van de laatste ruiterfeesten te Gilze, waar de landelijke rijvereniging Drunen Elshout aanwezig was, alsmede snapshots van de Sportdag te Best en een reportage van het zilveren jubileum van de R.K.J.B. te 's-Hertogenbosch. Anderhalf uur heeft men daar van kunnen genieten. Onder de pauze werd gecollecteerd voor de bedevaart naar Rome tijdens het H. Jaar. Jaarvergadering R.K.F.-Bond. De Ned. R.K.F.B. „St. Willi- brordus" afd. Elshout hield Vrij dag 3 dezer haar jaarvergadering. De opkomst der leden was zeer goed. Mede waren aanwezig de Adviseur de Weleerw. heer v. d. Berg, alsmede de heer Schoor- mans uit Dongen. In een vrij uitgebreid jaarver slag liet de heer Siegers alle din gen in het afgelopen jaar de revue passeren, waarbij hij tot de con clusie kwam, dat er veel en vruchtbaar werk is gedaan. Hij spoorde tot slot alle leden aan om in de toekomst hard te blijven werken om allen die nog niet ge organiseerd zijn, tot de organi satie te brengen. Ook op het ter rein der vrouwelijke arbeidsters is misschien nog wel enige winst te behalen. Het financieel verslag dat keurig was verzorgd, sloot met een batig saldo. Aftredend bestuurslid was dhr. J. van Gurp, die zich herkiesbaar stelde. Drie nieuwe candidaten stelden zich beschikbaar. Daar er vorig jaar al sprake was van be- stuursuitbreiding en deze niet kon doorgaan wegens gebrek aan can didaten, werd besloten thans over te gaan tot uitbreiding met twee bestuurders. Uit de gehouden stemming bleek dat alle nieuwe candidaten waren gekozen, zodat dhr. van Gurp niet meer aan de bestuurstafel zal plaats nemen. De uitslag was: v. Gurp 3, Span 18, R. v. d. Wiel, Kapelstr., 21 en Mart. v. d. Wiel 21 stemmen. In een bestuursvergadering zullen de functies worden verdeeld. In de kascommissie werd be noemd dhr. Joh. Dekkers. Hierna kwam de heer Schoor- mans aan het woord. Op zeer dui delijke wijze sprak spreker over de P.B.O. en de Bedrijfsradenwet. Ook sprak hij nog over meer huishoudelijke belangen der or ganisatie, waarbij hij krachtig aanspoorde om allen mede te wer ken en de bestuurswerkzaamheden zoveel mogelijk te verlichten. Culturele Vereniging Ousenoort. In het winterprogramma van de Culturele Vereniging Onzenoort komt op Donderdag 9 Febr. a.s. het Brabants Orkest. Aanvang 19.30 uur. Gezien het grote suc ces op andere plaatsen, belooft ook deze muziekavond alhier een succes te worden. Van verschil lende zijden stromen nu reeds de aanvragen voor kaarten binnen. Zondagmorgen om 12 uur waren in de zaal van de K.A.B. vertegenwoordigers bijeen van de vier standsorganisat es in Waalwijk. Op deze ver gadering, belegd ter viering van het feit dat de wet op de P.B.O. door de volksvertegenwoordi ging is aangenomen, sprak de Zeereerw. Pater Simeon O.M.C. over de betekenis van de P.B.O. Hij wekte op tot enthousiasme, gegrond op een nuchter inzicht. We willen niet vervelend zijn, maar constateren alleen het feit dat de leden van de vier standsorganisaties alle maal samen misschien de helft van de zaal vulden Behalve bestuui'sleden van de Kath. Werkgeversorganisa tie, Kath. Middenstand, N.C. B. en K.A.B. waren er de Zeereerw. heer Pastoor Ras en andere heren geestelijken. De heer van Seters, vice-voor- zitter van de K.A.B., die het openingswoord sprak, heette allen hartelijk welkom. Hij toonde zich vei'heugd om wat tot stand is gebracht, maar meer nog dat de vier stands organisaties hier bijeen wa ren in een samenwerking die in Waalwijk al eerder be stond. Hij meende dat de we derzijdse belangen het best werden behartigd door sa menwerking tussen arbeiders en werkgevei-s, ook in het boeren- en het middenstands- bedrijf. Over de toekomst was de heer van Seters optimis tisch en hij spoorde aan tot medewerking, zoals die ook vroeger was gegeven. Men mocht dan verheugd zijn over wat in Nederland tot stand was gebracht. Herstel in christelijke geest. Vervolgens was het woord aan Pater Simeon, die begon met een aanhaling uit de Kei-stboodschap van Paus Pius XI, waarin Deze de hoop uit sprak dat het H. Jaar de te rugkeer zou brengen van het hele mensdom tot God. Neder land, aldus Pater Simeon, had niet beter aan de oproep van de Paus gehoor kunnen geven dan door aan het begin van het H. Jaar de grondslag te leggen van de nieuwe orde ning. Door deze wet was ge hoor gegeven aan Quadrage- simo Anno, waarin gezegd wordt dat zonder deze nieuwe ordening de wereld te gronde zou gaan. Pater Simeon was daarom blij dat hij nu in Waalwijk mocht spreken. Dat de vier standsoi'ganisa- ties hier bijeen waren, zag hij als een begin dat er een eind gemaakt werd aan de klasse- strijd. Nederland geeft het goede voorbeeld, want nog in geen enkel ander land is iets bereikt dat zo dicht ligt bij de bedoeling van Pius XI, noch in Italië, waar het fascisme het systeem impopulair heeft gemaakt, noch in Portugal, waar het te veel van boven af zal de nieuwe ordening be- gedecreteerd werd. De wereld oordelen naar ons slagen of falen. Ook in Nederland, zei Pater Simeon, kijken veel li beralen de toekomst nog met wantrouwen tegemoet en hij haalde als voorbeeld de hou ding van „Elsevier's Week blad" aan. Pater Simeon achtte het niet meer nodig om de nood zakelijkheid van de, P.B.O. nog eens te gaan uiteenzetten. Wel wilde hij spreken over de belangrijkheid ervan en enkele richtlijnen geven. Veel mensen bevroeden nog niet hoe diep ingrijpend de wet is op onze maatschappij. Ze beschouwen de P.B.O. als een geniale remedie van Pius XI tegen het communisme. In derdaad, meende spreker, als het lukt, wordt het commu nisme de wind uit de zeilen gehaald. Het ideaal van de P.B.O. is veel ingrijpender dan het ideaal dat het com munisme nastreeft. De grote fout van Marx is geweest dat hij de oplossing van de klas- sestrijd eenzijdig heeft ge zocht. Hij heeft deze strijd niet op de eerste plaats ge- Visclub dc Hut. Bovengenoemde vereniging zal op Zondag 12 Febr. haar maand vergadering houden in café Vis malen. Aanvang 6 uur. Trouwe opokmst verwacht. Postduivenver. de Zwaluw. De maand-vergadering die Za terdag 5 Febr. zou worden gehou den is uitgesteld moeten worden. Indien Zaterdag 11 Febr. de ver gadering doorgang kan vinden, ontvangt men nog bericht. Uitvoering Toneelver. V.G.T. Zaterdag 4 en Zondag 5 Febr. gaf Vlijmens Gemengd Toneel een uitvoering in café Toonkunst bi; Joh. Peijnenborg. Opgevoerd werd het schitterend romantisch spel >t de Franse revolutie: In de scha duw van de Guillotine, in drie bedrijven door Will Brakenberg. Zaterdag was er weinig belang stelling, Zondag was de zaal goed bezet. De aanwezigen hebben ge noten van een pracht-stuk met hoogstaand spel. Décor en grime waren goed verzorgd. De prach tige costuums verhoogden het mooie en zware stuk. Over spel en spelers niets dan lof. V.G.T. heeft hiermede weer bewezei over goede krachten te beschikken, waaronder vooral de heer W. Rosen zeker het eerst genoemd mag worden. Mej. van Dal speel de zeer verdienstelijk en haar uit beelding was te roemen. De ove rige spelers waren voor hun rol len bekwaam, het was een zeer goed geheel.. Mej. Schei, die voor het eerst op de planken stond, be looft nog veel voor de toekomst. Het dankwoord door Kapelaan Coenraadt was zeker op zijn plaats. Het blijspel, waarin enkele nieuwelingen meespeelden, was n toegift welke goed in de smaak viel en waarbij de lachspieren los kwamen. De nieuwelingen Sjaantje Boom, Mej. v. d. Wiel en mej. Boom voldeden zeer goed, met mej. Schei reeds genoemd. Alles bijeen een genotvolle avond. zien als een menselijk pro bleem, maar de oplossing ge zocht in de eigendom. In Rus land eist nu een kleine kaste de macht en de opbrengsten op. En hoe is nu de verhou ding tegenover de kapitalisti sche landen In Rusland heeft een kleine groep van 10 van de bevolking 50 van het nationale inkomen onder zich. in het kapitalisti sche Amerika heeft een groep van 15 daarentegen maar op 35 van het nationale in komen beslag gelegd. Het op heffen van het privaat eigen dom betekent niet het ophef fen van ongelijkheid. Boven dien is in de kapitalistische landen de macht niet meer in handen van de kapitalisten, maar in handen van de z.g. „captains of industry". Verdeling van macht en verantwoordelijkheid. Het gaat, zo betoogde Pater Simeon verder, om de verde ling van de macht en de ver antwoordelijkheid. Om de schrijnende ongelijkheid op te heffen moet men komen tot de verdeling daarvan. Alleen de sociale leiders die dit aan durven openen de weg tot een nieuwe toekomst. Noch het liberalisme, noch het commu nisme hebben daarin de op lossing gezocht. We moeten beginnen met de ware broe derschap en de erkenning van de menselijke vrijheid. Daar in hebben de Pausen de op lossing gezochtde spreker bewees het met een aanhaling uit de Kerstboodschap van Pius XII. Die geeft de chris telijke opvatting van de leu ze Vrijheid, gelijkheid, broe derschap. En de P.B.O. begint nu met de wortel van het so ciale leven. De regeling kan echter slechts lukken als alle mensen een hoge opvatting hebben van de menselijke waardigheid. Dan moeten de standsoi-ganisaties hun taak verstaan en Pater Simeon constateerde als gelukkig verschijnsel dat er drang be staat naar meer kennis en hij noemde in deze de cursussen van middenstand en K.A.B. Er zal in ieder geval nog ont zettend veel omgezet moeten worden in de harten en gees ten van de mensen. Met nuchter inzicht. Pater Simeon vroeg in het volgend deel van zijn rede ook om een zekere nuchter heid. We moeten de zaken zien zoals ze zijn. Hij achtte het totaal verkeerd alleen een enthousiaste feestrede uit te spreken, zodat de toehoorders naar huis zouden gaan met de gedachte dat nu het paradijs zou beginnen, terwijl dan la ter de teleurstelling zou vol gen. Geestdrift is alleen ge- ï-echtvaai'digd als ze steunt op nuchter inzicht. Het is, meende spreker, niet allemaal honderd procent wat we bereikt hebben. Er is alleen nog maar een raam wet, die enkel de mogelijk heid schept om tot publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie te komen. Van ons is het af hankelijk of de mogelijkheid gelukt. De instelling van de sociaal-economische raad zal wel gauw volgen, maar de in stelling van bedrijfschappen moet van onder komen en niet van boven, wil ze niet ge doemd zijn te mislukken. Voor een j uiste-inrichting van de bedrijfschappen is nodig ac tiviteit in het bedrijfsleven zelf. Er moet niet geëxperi- A.R. Kiesvereniging. Woensdagavond half 8 komt de A.R. Kiesvereniging alhier in het gebouw van de Chr. Volks bond in jaarvergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Jaar verslagen, Bestuursverkiezing en Stemming candidaten voor de ver kiezing van leden voor de Prov. Staten. Been gebroken. De 14-jarige B. Wissink alhier had Zaterdagmiddag het ongeluk bij het voetballen een been te breken. Na voorlopige behande ling werd hij naar het Ziekenhuis te Waalwijk vervoerd. Bedankt. Ds. Verwelius te Hei- en Boei- koop heeft voor de toezegging van een beroep tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk aUiier bedankt. Ouderavond met grote belangstel ling aan Koningin Julianaschool. In een der lokalen van de Ko ningin Julianaschool in de Kom werd j.l. Woensdagavond kwart over 8 een ouderavond gehouden welke zeer druk bezocht was. Te voren was vanaf 7 uur gelegen heid het schriftelijk werk der leer lingen te bezichtigen, waarvan 'n dankbaar gebruik werd gemaakt en waarbij de ouders met het on derwijzend personeel konden spre- 72e JAARGANG No. 12. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". menteerd woi-den om het ex periment .zelf. Tot verwerke lijking moet men alleen over gaan als er de organisatie rijp voor is. We moeten, meende Pater Simeon, liever in twee tempo's slagen, dan in een stormachtig tempo falen. Hij wees er verder op dat er nog tekorten kleven aan de wet, ze is voorlopig nog een compromis. Op de eerste plaats omvat ze alleen nog maar de organisatie van het bedrijfsleven. De maatschap pij omvat echter veel meer. On verwerkelijkt blijven de beroepsschappen, zoals het onderwijs, gezondheidszorg, kunst enz. De paus wil echter dat in een volmaakte maat schappij ook deze gevormd worden. Vervolgens is het de vraag of in paritaire verte genwoordiging het ideaal van de paus verwerkelijkt is. Het voornaamste echter vond Pater Simeon dat de christelijke geest, die alleen de ware grondslag kan zijn, zeer veel geleden heeft bij ons volk. Dit maakte hem het meest bezorgd over het wel slagen. Pius XI legde er sterk de nadruk op dat de vernieu wing van de christelijke geest moet voorafgaan. Het stemt niet tot gerustheid dat de P.B.O. tot stand komt in de periode na de laatste oorlog, nu de christelijke geest is ver loren gegaan. Pater Simeon wees in dit verband op het groot aantal niet-kerkelijken, non-paschanten, de huwelijks ontbindingen en het dalend geboortecijfer. Hij noemde de zedelijke gevaren in de be drijven, vooral voor de jonge arbeiders en de meisjes, de huidige woningtoestanden enz. Er is geen ander geneesmid del dan de openbare en wer kelijke terugkeer tot de leer van het Evangelie. Pater Simeon wilde door deze beschouwing het enthou siasme niet stukslaan. We hoeven niet te wanhopen, maar er zal van allen veel gevraagd worden :wij moe ten de zuurdesem zijn, het zout der aarde, het licht der wereld. Er moet een beroep gedaan kunnen woi'den op allen, tot herkerstening van Nederland, tot verhoging van het christelijk peil. Als hij de activiteit in Waalwijk zag, meende Pater Simeon dit niet tevergeefs te doen. Een nieuwe tijd. We staan, zei hij, aan het begin van een nieuwe tijd. We moeten warm lopen voor onze taak, ons best doen om die te volbrengen, al is ze moeilijk. Het beste geschenk dat we de Paus in het H. Jaar kunnen aanbieden is een ge slaagde P.B.O. Die zal een de monstratie zijn van de pau selijke bede om een nieuwe ordening. Het kleine Neder land kan een nieuwe geest tonen aan de wereld. We moeten ons met enthousiasme geven aan het werk voor de nieuwe ordening. Hulde bracht pater Simeon tenslotte aan de pioniers, met name prof. Veraart. En hij be sloot Hoeden af voor het verleden, maar jassen uit en de mouwen opgestroopt voor de toekomst, voor een nieuw ideaal Na het hai-telijk applaus sprak de heer van Seters een dankwoord, waarin hij zich bij de spreker aansloot. Hij sloot de vergadering met de christelijke groet. gedrag hunner kinderen. Tevens kon men kennis nemen van alle nieuwe, moderne leermiddelen, welke de laatste jaren aan de school zijn ingevoerd en waarvan met de handwerken der meisjes in de z.g. „oude school'' een klei ne tentoonstelling was ingericht. Hierbij gaf ook de Edelachtbare heer burgemeester Smit van zijn belangstelling blijk. Bij afwezigheid van de presi dente der oudercommissie, Mevr. Gerlach, die door ziekte verhin derd was, opende het hoofd der school, de heer Poldervaart, deze ouderbijeenkomst met een wel komstwoord, er zijn vreugde over uitsprekende dat zoveel vaders en moeders aan de uitnodiging ge hoor hadden gegeven. In het bij zonder heette spr. welkom de oul-voorzitter van de oudercom missie, de heer A. H. Kerst en de afgevaardigde van de plaatselijke afdeling van Volksonderwijs, de heer C. Sterrenburg. Mevr. Poldervaart-Collee gaf vervolgens een beknopt verslag van het verhandelde op de laatst gehouden ouderavond, alsmede 'n overzicht van de financiële toe stand van het Ouderfonds over de periode van 24 November '48 tot eind December '49, waarna bij

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1