l Wijde Wereld Waalwijkse en Langsiraatse Courant UIT DE Gemeenteraad Waalwijk HET NOORD ATLANTISCH PACT. de Aan- en verkoop van gronden. De gemeente bouwt een woning voor directeur der Landes 8t Gyr-labriek. Het gebouw der lekenschool wordt ver kocht aan H. A. Kleijn. De Kamer van Koophandel ontvangt f30 000 als tegemoetkoming voor haar nieuw kantoorgebouw. der toe,: dat het de bedoeling is een gazon te laten aanleg- Nol de Brabander voor z'n rechters. T uinbouwbond N.C.B. MAANDAG 6 FEBR. 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 12 Abonnement lö cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentle-prija 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Het Noordatlantisch pact heeft nu tanden gekregen, nu de levering van Amerikaanse wapenen in het kader van het militaire hulpprogramma is verzekerd. Op 4 April van 't vorige jaar hebben de Ver. Staten, Canada, Engeland, Frankrijk, Italië, Portugal, de drie Benelux-landen, IJsland, Noorwegen en Denemarken dit pact gesloten om een hecht blok te vormen tegen een eventuele aanval, die op dit ogenblik alleen van Russische zijde zou kunnen komen. Een demonstratie van deze goede bedoeling werd terecht niet voldoende geacht, omdat geen land in het Westen van Euro pa over een krijgsmacht be schikt, die een Russische op mars kan vertragen, laat staan er het hoofd aan kan bieden. Uit eigen kracht kon den deze landen niet het leger opbouwen, dat hiertoe in staat zou zijn, omdat zij stuk voor stuk al hun aandacht moeten besteden aan het op bouwen van een industrie, die de inwoners een redelijk le venspeil moet verschaffen. En dit gaat al niet zonder de steun van het Amerikaanse plan-Marshall. De Amerikaanse regering had dit plan-Marshall opge steld om de economische on dergang van West-Europa, die het rijp zou maken voor een communisme van binnen uit, tegen te gaan. Het Noordat lantisch pact moet West-Euro pa beveiligen tegen het com munisme van buiten af. De wapenen, die hiervoor nodig zijn, zullen nu gedeeltelijk door Amerika worden gele verd, dat daarvoor het ko mende jaar een milliard dol lar heeft uitgetrokken. Men verwacht voor de daarop vol gende jaren eveneens Ameri kaanse hulp. Het leeuwendeel van het materiaal gaat naar Frankrijk, waarmede nog eens het stra tegische belang van dit land, dat de kern van het Weste lijke leger zal moeten vormen, wordt onderstreept. Er kan nu begonnen worden met de op bouw van het Franse leger, dat tot nu toe al te mager was uitgerust. Dat alle Fransen deze gang van zaken toejuichen, is te veel gezegd. Het vrij grote communistische gedeelte van de bevolking gaat op felle wijze te keer tegen de „kolo nisatie" van hun land door de Ver. Staten en doet een be roep op de transportarbeiders om de wapenen niet te lossen of te vervoeren. Dat het hier mede handelt in opdracht van Moskou is een publiek ge heim. Door deze actie willen de communisten tevens de in druk vestigen, dat het com munisme in Frankrijk zo sterk is, dat dit land door de Ver. Staten niet als een betrouw bare bondgenoot kan worden beschouwd. Dat Amerika zich echter van de wijs zal laten brengen en zal aarzelen de wapenen aan Frankrijk te le veren, is hoogst onwaarschijn lijk. Deze Amerikaanse wapenen zullen Frankrijk in staat stel len meer wapenen naar Indo- China te zenden, dat na de communistische verovering van China tot een van de meest bedreigde punten van Zuid-Oost-Azië dreigt te wor den. Sinds het einde van de Franse communistenleider die lid van de Kamer is, alle par lementaire gebruiken over boord gooide en lange neuzen stond te trekken tegen haar politieke tegenstanders. DE LUCHTBRUG. De laatste dagen is de her innering aan de luchtbrug, die het geblokkeerde Berlijn van de zomer 1948 af een jaar lang van voedsel en grond stoffen heeft voorzien, weer levendig geworden. De Rus sen of hun Oostduitse knech ten zijn weer begonnen moei lijkheden aan het vervoer per auto van West-Duitsland naar Berlijn in de weg te leg gen en men vraagt zich af, of zij nogmaals door een blok kade willen trachten de Wes telijke geallieerden uit West- Berlijn weg te dringen. Van Westelijke zijde heeft men reeds te verstaan gegeven, dat in dat geval de luchtbrug weer in actie zal komen. ITALIAANSE MOEILIJKHEDEN. Weinig staatslieden zullen de Italiaanse minister-presi dent De Gasperi evenaren, die nu in die paar jaren sinds de tweede wereldoorlog al 6 kabinetten achter elkaar heeft gevormd. In zijn nieuwste ka binet zijn de in Italië zeer rechts georiënteerde liberalen niet meer vertegenwoordigd, doch van een grote verschui ving naar links kan men toch niet spreken, daar de linker vleugel van De Gasperi's chr.- democratische partij evenmin een minister heeft geleverd. De rechtse socialisten van Sa- ragat en de republikeinen zijn nu de voornaamste verzeke ring tegen een te reactionaire koers. Van belang is, dat het mi nisterie van landbouw in han den is gebleven van Segni, zo dat deze voort kan gaan met de voorbereiding van de drin gende kwestie van de verde ling van niet of slecht be bouwde grote landerijen aan de bezitloze' boeren, een maat regel, die tot nu toe in het bijzonder door de liberalen is geremd. Vele problemen wachten hem hierbij, in de eerste plaats wel de aanleg van bevloeiingswerken in de dorre streken. Hier zal het plan-Marshall wat bij helpen, maar dat er genoeg te doen overblijft, zal niemand betwij felen. DE HANDHAVING VAN DE VEILIGHEID. Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot uitvoering van art. 196 dei- grondwet, dat voorschrijft bij de wet te bepalen op welke wijze en in welke gevallen ter handhaving van de uit- of in wendige veiligheid van het Rijk in buitengewone om standigheden de grondwette lijke bevoegdheden van orga nen van burgerlijk gezag t.o.v. de openbare orde en de politie geheel of ten dele kunnen overgaan op andere organen van burgerlijk gezag. In de mem. van Antwoord wordt gesteld, dat de be voegdheden van de organen van burgerlijk gezag niet vol doende zijn wanneer stelsel matig grote aanslagen worden gepleegd op het staats- en maatschappelijk bestel. Daar om moeten, naar het oordeel van de ministers, bij de wet zodanige voorzieningen wor den getroffen, dat aan het burgerlijk gezag in buitenge wone omstandigheden betere kender betekenis en moet dan ook bij afkondiging door de wetgever worden bekrach tigd. De beide hierboven ge noemde phasen staan los van de „staat van oorlog" en „staat van beleg", zij komen zelfs te vervallen, wanneer een van beide laatste toestanden wordt afgekondigd. EEN NIEUWE STAATSLENING. Totaal 200 millioen rentende 3i<i Naar men verneemt kan binnenkort de uitgifte van een Nederlandse staatslening worden tegemoet gezien. Het zou ditmaal niet gaan om de omzetting van reeds in 's rijks kas gestorte gelden in lang lopende staatsschuld. Er zal een obligatielening van 200 millioen op de emissiemarkt worden geplaatst. Het rente- type van de lening zal 3Y4 pet. bedragen. De looptijd zal 40 jaar zijn. Het eerste jaar zou geen aflossing plaats vin den, doch daarna zouden re gelmatig aflossingen worden verricht. (De lening is intus sen aangekondigd). BEZUINIG OP BEWAPENING EN VERZEKER DE ATOOM-VREDE. Een fantastisch plan in Amerika. Senator Brien McMahon, voor zitter van de atoomcommissie van het Congres, heeft vandaag in de Senaat verzekerd, dat bij '11 aan val met waterstofbommen in en kele minuten tijds millioenen men sen kunnen verbranden. Wij moe ten Rusland uitdagen zo riep hij uit om een vergadering der Verenigde Naties in Moskou toe te staan ter bespreking van de „atoomvrede Door middel van radio-uitzendingen en millioenen vlugschriften moeten de Verenig de Staten aan de Sovjet-Unie en de wereld een nieuw voorstel doen voor controle op atoomwa pens. Brien McMahon drong aan op een „nieuwe, stoutmoedige stap". Hij stelde voor Amerika's jaar lijkse uitgaven voor bewapening ten bedrage van 15.000 millioen gulden, vijf jaar lang met twee derden te besnoeien en het daar door vrijkomende geld (50.000 millioen gulden) te besteden aan de bevordering van vrede en vei ligheid voor een periode van vijf jaar in de gehele wereld. Brien McMahon verklaarde, dat de som groot genoeg zou zijn om drie programma's uit te voeren: econo mische steun aan alle landen met inbegrip van de Sovjet-Unie: ont wikkeling over de gehele wereld van de atoomenrgie voor vredes doeleinden en steun aan technisch onontwikkelde landen. Als tegen prestatie voor een dergelijk plan- Marshall voor de gehele wereld moet Amerika, aldus McMahon, twee eisen stellen: le. Algemene aanvaarding van effectieve inter nationale controle op de atoom energie; 2e. Een overeenkomst, waarbij alle landen (vrij voor on- derzoek) zich verplichten, twee derden van hun uitgaven voor be wapening te besteden aan con structieve doeleinden. Hoe is het mogelijk, zo vroeg McMahon, dat vrije instellingen bloeien of zelfs maar in stand blijven in een wereld, waarin de verdediging, zowel de burgerlijke als de militaire, er voortdurend op bedacht moet zijn, het hoofd te bieden aan een aanval, waarbij vijftig millioen burgers verbran den niet in één avond, naar in enkele minuten McMahon besloot zijn rede in de Senaat met een klemmende waarschuwing „Laat mij met alle nadruk die maar mogelijk is ver zekeren dat de waterstofbom voor Amerika geen positieve veiligheid betekent. Zij belooft alleen ver schuiving voor een paar maanden of enkele jaren van een nabije en zekere catastrofe." DEZE WEEK IERS VLEES. Aan het eind van deze week zal een zending van circa 600 stuks slachtrunderen uit Ierland worden aangevoerd. In verband met de hoge binnenlandse prijzen voor slachtvee zullen deze Ierse runderen niet worden bestemd voor opslag in de koelhuizen zoals normaal geschiedt doch het vlees zal nmiddellijk via de gebruikelijke handelskanalen in consumptie worden gebracht. PRAAG LAAT MGR. BERAN VERHONGEREN. Wet tot „opheffing" van het biechtgeheim. De gezondheidstoestand van Mgr. Beran, aartsbisschop van Praag, is de laatste tijd aanzien lijk slechter geworden. De oor- zaak hiervan is dat de communis ten het voedselrantsoen van de in zijn paleis opgesloten aartsbis schop geleidelijk verminderen. Mgr. Beran mag geen voedsel pakketten ontvangen. Zijn com munistisch keukenpersoneel zet hem uitsluitend op Vrijdag vlees voor. Dit wordt steeds door de aartsbisschop geweigerd. De Tsjechoslowaakse regering heeft een wet uitgevaardigd waar bij zij de priesters wil verplichten desgevraagd a:-.n de communisti sche ambtenarpn alles te vertel len wat een bepaald persoon in de biecht heeft gezegd. Weige ring is volgens de opvatting Vein de regering een strafbare daad. De regeringscommissie voor ker kelijke aangelegenheden zal voort aan opgeven waarover in de ker ken gepreekt moet worden. Pre ken over een ander onderwerp is strafbaar. De opheffing van een aantal parochies, die door de re gering als „overbodig" worden beschouwd, is begonnen. ONDERNEMINGSRADEN. Het wetsontwerp op de onder nemingsraden is door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. ook voor deze 5 in aanmer king komen. Andere arbeiders volgens de landelijke regeling die hiervoor geldt. Wordt z. h. st. goedgekeurd. 6. Voorstel tot aankoop van grond tussen de Tweede en Derde Zeine (prae-advies nr. 269). De heer Duivelaar merkt op dat het hier hetzelfde terrein betreft dat bij een vroeger raadsbesluit reeds gedeeltelijk werd aangekocht. De voorzitter zegt dat er toen bezwaren zijn gerezen die nieuwe onderhandelingen met de eigenaars noodzakelijk maakten. Het bleek beter het gehele' terrein aan te kopen dan happen er uit. De heer Brouwer vraagt of de gemeente geen schadever goeding zal behoeven te be talen aan de huurders. De voorzitter antwoordt dat de huurders hun percelen kunnen blijven huren. Het voorstel wordt hierna z. h. st. aangenomen De raad gaat hierna over in geheime zitting om te be raadslagen over punt 7 der agenda (aankoop grond tussen Stationsstraat en Mr. van Coothstraat); punt 8 (verkoop gebouw voormalige teken- school en een nieuw toege voegd agendapunt over aan koop van grond en het bou wen van een woning. Na heropening worden zon der enige nadere toelichting of discussie en zonder hoofde lijke stemming, de volgende besluiten genomen le. Van de Erven v. Iersel aan te kopen een perceel grond tussen Stationsstraat en Mr. v. Coothstraat, groot 180 m2, voor 675,-s ter verbre ding van de reeds in de Ju- lianastraat aanwezige straat- aanzet. 2e. De voormalige teken- school te verkopen aan de heer H. A. Kleijn voor het bedrag van 32.000.onder voorwaarde dat overeenkom- v. Coothstraat en Kerkstraat, aan de geprojecteerde Burg. Moonenlaan. Op dit terrein zal door de gemeente een huis worden gebouwd, dat aan de heer J. B. Houber, directeur der nieuwe fabriek van de Zwitserse firma Landes Gyr, zal worden verhuurd voor 2400.per jaar, voor 5 jaar. Voor de bouw van dit pand heeft de raad een crediet van 40.000.beschikbaar gesteld. 9. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Wilhelmi- nastraat aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken en tot het verlenen van een bij drage in de kosten van het stichten van een nieuw kan toorgebouw aldaar (prae-ad vies nr. 263). Conform het prae-advies van B. en W., dat wij reeds eerder afdrukten, wordt aan de Kamer van Koophandel een terrein aan de Wilhelmi- nastraat verkocht ter breedte van 36 meter en ter diepte van 50 meter, voor de prijs van 12.996.ten behoeve van een nieuw kantoorge bouw. Als tegemoetkoming in de bouwkosten stelt de ge- meente aan de Kamer van Koophandel 30.000.be schikbaar. 10. Voorstel tot 't verstrek ken van een geldlening aan de Katholieke Arbeidersbewe ging (prae-advies nr. 261). Ook hiervan werd het prae- advies reeds eerder in ons blad afgedrukt. De voorzitter licht nog na der toe dat het hier een over brugging van een tijdelijke financiële moeilijkheid van de K.A.J. betreft. Z. h. st. wordt besloten 1000.— a 3 aan de K.A.B. te lenen. 11. Voorstel tot het aangaan van een geldlening (prae-ad vies nr. 270). Dit voorstel wordt van de agenda afgevoerd, daar de onderhandelingen over deze stig de plannen van B. en W. lening zijn afgesprongen en P ii i 1 1 T> \\T tmAVC+Q 1 het pand gedeeltelijk zal wor den omgebouwd tot winkel. 3e. van de heer C. Witlox aan te kopen een stuk grond, groot 18.60 aren, voor de prijs van ƒ- 1302.tussen de Mr. B. en W. dus geen voorstel terzake kunnen doen. 12. Voorstel tot wijziging der begrotingen 1949 en 1950. Wordt z. h. st. goedgekeurd. Hierna sluiting met gebed. oorlog is Frankrijk daar al in een strijd gewikkeld met de --- communistische leider Ho mogelijkheden worden gebo- Tsji-minh, die 't grootste ge- den om de handhaving van deelte van het land in zijn 1 x macht heeft. Van doeltreffen de militaire en economische hulp zal het nu voor een groot gedeelte afhangen, of Ho Tsji- min's tegenspeler, ex-keizer Bao Dai van Annam (een van de gebieden van Indo-China), met wie de Fransen nu tot overeenstemming zijn geko men over de overdracht van de souvereiniteit, in staat zal zijn dit gebied aan deze zijde van het ijzeren gordijn te houden. Dat Ho Tsji-minh op Chinese en Russische steun kan rekenen, blijkt wel uit 't feit, dat deze landen zijn be wind kort geleden hebben er kend. De toestand in Indo- China gaat bedenkelijk veel op die van Griekenland ten tijde van de burgeroorlog van de afgelopen jaren lijken. Ook tegen het zenden van wapenen naar Indo-China, te gen deze ..smerige oorlog", verzetten de ^Franse commu nisten zich fel, zo zelfs, dat de vrouw van Thorez, de openbare rust en orde en vei ligheid te verzekeren. De ministers achten 't wen selijk, dat in moeilijke tijden zal worden gehandeld naar twee phasen de toestand van verhoogde waakzaamheid en de burgerlijke uitzonderings toestand. In de eerste phase kan aan 't burgerlijk bestuursapparaat ter handhaving en orde een bepaalde hiërarchische op bouw worden gegeven en zal corrigerend ingrijpen moge lijk zijn op gezagsdragers, die niet ten volle voor hun taak berekend zijn, terwijl voorts bepaalde personen, wier aan wezigheid ongewenst wordt geacht, kunnen worden ver wijderd uit bepaalde gebie den. Bij deze toestand worden geen grondwettelijke be voegdheden overgedragen, noch wordt er op grondwette lijke rechten inbreuk ge- maaHt. De Burgerlijke uitzonde ringstoestand is van verstrek- DANKBAARHEID IS DE WERELD NOG NIET UIT. Dat de dankbaarheid de we reld nog niet uit is, kan men in 't Huisgezin van 1.1. Vrij dag lezen, waar het blad mee deelt dat een boer en z'n zoor. die op de veemarkt te 's Bosch een portefeuille vonden met 'n inhoud van liefst 350.000, dit direct per loudspeaker lie ten omroepen en aan de recht matige eigenaar (een veekoop man) ter hand stelden, een be loning kregen van2.50. Noem dat nu maar geen be wijs van dankbaarheid De officier van justjtie noemt hem de vrijbuitende flierefluiter. Donderdagavond, 2 Februa ri, te 7.30 uur, kwam de ge meenteraad van Waalwijk in apenbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van burge meester, Mr. Lambooy. Afwezig de heren Wet houder Smolders (wegens ziekte), Pullens (wegens fa milie-omstandigheden) en v. Os. De notulen der vorige ver gadering worden tot de vol gende vergadering aange houden. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Naast enkele goedkeuringen van Ged. Staten waren dank betuigingen ingekomen van de harmonieën „St. Jan" en „St. Crispijn" voor de toege kende subsidie-verhoging. 2. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden overeen komstig artikel 72 der lager onderwijswet aan het bestuur der R.K. Jongensschool in de St. Antoniusparochie te Waal wijk voor het aanleggen van een speeltuin (prae-advies nr. 266). Het prae-advies hierover drukten wïj reeds in een vorig nummer af. De voorzitter licht, op een vraag van de heer Meijs, na- gen met bloemen en deze bloemen mede door de leer lingen te laten verzorgen. Het voorstel wordt z. h. st. goedgekeurd. 3. Voorstel tot vaststelling van het bedrag der vergoe ding van de kosten van een vakleerkracht voor lichame lijke oefening aan het bestuur der R.K. meisjes-u.l.o. school te Waalwijk (prae-advies nr. 267). (Zie prae-advies in een vo rig nummer). Wordt z. h. st. goedgekeurd. 4. Voorstel tot wijziging der legesverordening (prae-advies nr. 265). Aangenomen z. h. st. 5. Voorstel tot van-toepas sing-verklaring op het ge- meentepersoneel van de voor genomen regeling inzake uit kering van 5 van de wedde of het loon aan het rijksper soneel (prae-advies nr. 254). De heer Brouwer vraagt of deze 5 ook van toepassing zijn op de losse arbeiders in dienst der gemeente. De voorzitter antwoordt dat de losse arbeiders die volgens de regeling voor het gemeen- tepersoneel bezoldigd worden In de Donderdag te Tilburg ge houden vergadering van de Tuin- bouwbond afd. van de N.C.B., werd o.m. het volgende belang rijke voorstel aangenmen. Op advies van de desbetreffen de commissie heeft de NCB op 2 November j.l. een groenten- en fruitverwerkingsbedrijf, gevestigd te Nuland, aangekocht, dat enkele dagen nadien in werking kon worden gesteld. De resultaten wa ren tot op heden zeer bevredi gend. Voorgesteld werd nu er een afzonderlijke coöperatie van te maken als instelling van de NCB en een en ander op te bouwen op de plaatselijke afdelingen van de Tuinbouwbond. Zulks geschiedde nadat ook de financiële conse quenties ampel waren besproken, waarbij bleek dat de NCB 65.000 gulden ter beschikking had ge steld voor aankoop, terwijl nog 32.000 benodigd is voor instal- latiekosten. Er bleken vele groenten- en fruitkwekers te zijn, die maar steeds een "afwachtende houding aannemen, om als lid toe te tre den, terwijl zij toch ruimschoots van het werk van de Bond profi teren. Om nu deze „profiteurs" de wind uit dë zeilen te nemen, ontving het bestuur opdracht om de NCB te verzoeken om in zijn contributieregeling een bijdrage op te nemen ten bate van deze Tuinbouworganisatie van al zijn leden, die mede de teelt van groenten en/of fruit beoefenen. Zulks tevens om de contributie der eigen leden te kunnen verla gen. De bestaande regeling blijft voor 1950 gehandhaafd. Een en ander werd aangeno- Nol de Brabander, de gevrees de rover enz., stond voor de rechtbank te 's-Bosch en de offi cier van justitie, mr. Dony, noem de hem geen bandiet, maar een „vrijbuitende flierefluiter". Maar deze flierefluiter had zich te ver antwoorden voor 84 misdrijven! en hij kwam op voor z'n mede werkers en zei„Laat ze maar lopen, neem mij maar, ik zal de wildeman wel zijn." Donderdag stond hij dan zelf te recht en de officier nam hem ook niet als boef, want met het wet boek van strafrecht in de hand had hij zestien jaar kunnen eisen, want voor een berover, die ge weld pleegt, zit twaalf jaar in het vet en als het „een voortgezette handeling" betreft, komt er één derde bij. Na een requisitoir dat een uur lang duurde en in feite een pleitrede was van de boven ste plank, vroeg hij zeven jaar met aftrek van de tijd, in voor arrest doorgebracht, voor deze „man van karakter", deze avon turier, die zich de Siciliaanse ban diet Giugliano tot voorbeeld had gesteld maar in waarheid inplaats van een schurk een vrijgevochten flierefluiter was. Nol was vroeger een eerlijk looier, maar was tijdens en na de oorlog uit 't lood geslagen en toen aan 't roven en overvallen begon nen. De openbare aanklager, wel verre van te zijn de gevoelloze wreker, peilde de mens in de mannen, die zich vergrepen heb ben aan de maatschappelijke or de en daarvoor zullen moeten boeten, maar er niet aan ten on der zullen hoeven gaan. Toch was er tevoren, ofschoon maar schematisch, gesproken over dingen, waarvan gewoonlijk al leen met geestdrift wordt verteld in de obscure kroegen van de on derwereld door schelmen en sch i- vuiten uit de onderste lagen der samenleving. Over listig beraam de kraken, uitgevoerd in het be schermend duister van de nacht, over sinistere roverijen, waarbij gemaskerde schelmen de met scherp geladen revolvers dreigend geheven hielden, over niets ont ziende geweldenaars, die hun gil lende slachtoffers mishandelden en knevelden. Branie, zei de officier, en hij vertelde van de mislukte overval in Asten, waar de „barbaarse bandieten" de twee hevig ge schrokken vrouwen na afloop een kopje water aanboden en zich er over verontschuldigden dat er nog een paar theeblaadjes in dreven. Mannen zijn niet zo handig in 't omspoelenEn daar was ook de inbraak in dat klooster bij Deurne, toen Nol, die door een raam naar binnen was geklom men, ergens een nonnenkap zag hangen. Brooddronken zette hij die op en stak toen zijn hoofd buiten het raam. Ziin maats schrokken zich een hoedje en een pleizier, dat die „grote rover" had, een pleizier Kijk zei mr. Dony, zulke kerels zijn geen echte boeven. Er is met hen te wérken, er valt aan hen te 'eclasseren. Hij eiste tegen Nol zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. „Prof. Rutten". En niet alleen voor de mens Nol had de officier begrip. Ook voor diens naaste medewerker G, P. H., de Tilburgenaar, die in zijn kringetje „professor Rutten" ge noemd werd, omdat hij eens, toen het de bende goed ging, een boe kenkast had gekocht, maar de boeken er bij moest nemen. Het waren allemaal juridische wer ken Acht jaar was tegen hem de eis, omdat zijn strafblad er veei lelijker uitzag dan dat van Nol en hij eigenlijk „de denker" van de troep was. Bovendien had hij in het Huis van Bewaring gepro beerd zijn cipiers om te kopen en dat was tenslotte een gemene streek, evenals het dubbele spel letje wat hij daarvoor met de po litie had gespeeld. Zelfs met de Tilburgse winkelier P. J., een wat miezerig man, die om alles heen draaide en ontkende wat hij maar kon, had mr, Dony compassie. „Een sukkel", zei hij, „van wie zijn maats alleen maar last heb ben gehad en die groot medelij den heeft met zichzelf. Vijf jaar. Vroeg in de morgen is voorts de mannen, die veertien dagen te rug in de beklaagdenbank hadden gezeten, hun vonnis aangezegd. De twee tipgevers uit Tilburg, H. B. en J. H., tegen wie tien jaar was geëist, kregen acht en zeven jaar. De Amsterdamse heler J. G, werd tot negen maanden met af trek veroordeeld en de Bossche heler W. B. tot zeven maanden met aftrek. A. V. uit Tilburg ten slotte, die een actief lid van de bende is geweest, kreeg overeen komstig de eis zeven jaar met af trek. NIEUWE HUIZEN IN EETHEN OVERGEDRAGEN. Dank zij belangeloze burgerhulp. Op 4 April 1949 brak een felle brand uit in het na bije dorp Eethen, in het land van Heusden en Altena, die binnen enkele ogenblik ken, mede door de woedende storm, twee boerderijen en twee andere panden volko men verwoestte. Vee en huis raad gingen eveneens in de vlammen verloren. Waar dit dorp reeds zwaar door oorlogshandelingen was getroffen, werd deze brand plaatselijk tot een ramp, waarin onmogelijk door alle bewoners kon worden voor zien. De N.C.R.V. stemde er in toe, dat in de uitzending van de familie-competitie een oproep voor de getroffenen werd gedaan. Het resultaat was verbluffend. Binnen en kele minuten waren reeds ve le toezeggingen voor hulp ge daan en binnen enkele dagen was voor meer dan 100.009 aan giften in geld en in na- tura bijeengebracht. De wederopbouw der ver woeste panden kon toen, me de dank zij de medewerking van overheidswege snel ter hand worden genomen, zodat reeds heden, dus 10 maanden na de brand, drie der vier panden door de bewoners kon worden betrokken. Bij de overdracht werd het woord gevoerd door de bur gemeester van Eethen en door de plaatselijke predikant, ds. H. Boezer, die het intiatief tot de actie had genomen. De heer K. van Dijk, directeur van de N.C.R.V. dankte allen die door hun spontane en be langloze medewerking hadden bewezen, dat de burgerhulp in Nederland nog altijd tot grootse daden in staat is. Voor het welslagen van deze actie hadden meer dan 40.000 luis teraars tezamen met de in woners van Eethen en omge ving ruim 106.400 bijeenge bracht.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5