Wijde Wereld') Waalwijkse en Langstraatse Courant I &lntih,ika gft 2)uiti(land Enthousiaste ontvangst van Kees de Ruyter Klankborden steun van UIT DE MENSELIJKE STEM in de RUIMTE. Waalwijk huldigde zijn Kampioen. VRIJDAG 10 FEBR. 1950. Uitgever W aalwij kse StooradrnkkeriJ ANTOON TDELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 13. A bannemrnt 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duits land heeft in het begin van de week in Stutt gart een rede gehouden, waarin hij de Ame rikaanse politiek t en opzichte van Duitsland uit eenzette. Hij gaf in negen punten het program ma van de V. S. weer. Dit betekent dat Amerika invloed zal blijven uitoefenen op de Duitse po litiek. Tot nog toe hadden de V. S. zich met op zet zoveel mogelijk hiervan afzijdig gehouden. LOONSVERHOGING Tot het programma van 9 punten behoort o.m. Duits land behoort verenigd te wor den met een vrij Europa en moet daar ook de economische voordelen van genieten als volk en regering hun bereid heid hebben getoond. De Duit se veiligheid zal het best ge waarborgd worden door Duit se deelneming in een nauw ineengestrengelde West-Euro- peese gemeenschap, wat bete kent dat er geen leger of luchtmacht zal komen. De V. S. willen de geboorte van ul tra-nationalistische of anti-de mocratische krachten voor komen. De stad Berlijn zal door het Amerikaanse volk blijvend geholpen worden. Vervolgens zal de Amerikaan se politiek een vrije handel aanmoedigen en er naar stre ven degenen die door Nazisti sche discriminatie hun eigen dom verloren hebben, deze te rug te geven of er hun schade loosstelling voor te geven. McCloy maakte zich bezorgd over het herlevende nationa lisme en verklaarde nadruk kelijk dat het een van de voornaamste Amerikaanse doeleinden is het Nazisme weg te vagen. Ook was hij 't niet eens met het afwimpelen van de Duitse schuld door verschillende woordvoerders. Hij zei dat dergelijke uitla tingen onberekenbaar nadeel berokkenen aan de Duitse zaak. Dat wilde weer niet zeggen dat de Amerikaanse openbare mening alle Duit sers aansprakelijk stelde voor de misdaden van Hitier. Ook verklaarde McCloy dat alle Westerse landen één lijn trekken ten opzichte van Duitsland. Ze hebben alle tot doel vrede en vrijheid. In de komende maanden zullen volk, leiders en parle menten aandacht moeten be steden aan de vraagstukken der werkloosheid, vluchtelin gen en jeugd. Als dit alles met staatsmanswijsheid wordt aangepakt, zal het Ameri kaanse volk bij de oplossing graag de helpende hand bie den. BIDAULT KRIJGT VERTROUWEN. Het kabinet-Bidault leeft nog steeds voort, zij het dan op zeer wankele basis, een lot dat practisch nog ieder Frans kabinet na de oorlog is be schoren geweest. Na het uit treden van de socialistische ministers heeft Bidault vijf nieuwe benoemd, twee van de M.R.P., twee ralicalen en een onafhankelijke. Henri Queuil- le, de vorige minister-presi dent, is minister geworden van binnenlandse zaken en de gevaarlijke post van minis ter van arbeid heeft een M.R.P.-man gekregen. Dinsdag heeft Bidault zijn nieuwe ministers voorgesteld en onrechtstreeks een ver trouwensvotum gevraagd. De socialisten hadden beloofd dat ze het kabinet zouden steunen, maar ter elfder ure deelden ze mee dat ze zich van stem ming zouden onthouden. Maar Bidault kreeg het ver trouwen, nadat hij in een rumoerige vergadering had gezegd dat zijn programma onveranderd was gebleven. Het resultaat van de stem ming was225 tegen 185 stemmen, niet minder dan 175 afgevaardigden onthielden zich van stemming. OORLOGSSCHADEWET AANGENOMEN. Dinsdag heeft de Eerste Ka mer de wet op de materiële oorlogsschade zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Minister Lieftinck zei dat de wet in een geest van loyali teit zal worden uitgevoerd, echter royaal kan de regering niet zijn de wet geeft het uiterste wat de regering toe laatbaar acht. Er zal per jaar ongeveer 500 millioen aan de uitvoering besteed worden. OOK BENEDEN 23. Het college van rijksbemid delaars heeft bekend gemaakt dat het geoorloofd is zonder vooraigaande toestemming het loon van bepaalde werKne- mers onder 23 jaar met 5 te verhogen. Dit geldt voor gehuwde werknemers (sters met 2 of meer kinderen en voor kostwinners die behoren tot een gezin van tenminste vier personen en wier nor male inkomsten tenminste tweederde bedragen van de totale inkomsten van dit ge zin. Het loon mag niet meer bedragen dan 105 van het loon op 1 Jan. 1950. OPTIMISME OVER 18 LANDEN. Er is vooruitgang geboekt sinds in 1947 de Marshall-hulp begon te werken, meer zelfs dan iemand in het begin had durven verwachten. De orga nisatie voor Europese Econo mische Samenwerking heeft haar tweede rapport uitge bracht, dat door al de 18 deel nemende regeringen is goed gekeurd. In dat rapport zijn die optimistische geluiden te beluisteren. Zo steeg in twee jaar de productie der industrie met 30 die van de landbouw met 25 en ligt nu ongeveer op vooroorlogs peil. Maar ze zal toch nog met 15 moe ten stijgen om aan de huidige behoefte te voldoen. De bin nenlandse monetaire stabili satie gaat goed vooruit. Het onderlinge handelsverkeer steeg met de helft en de ex port met een derde. Daarte genover staat dat de Marshall- landen zuinig consumeren, want de gemiddelde consump tie ligt nog 10 procent bene den het vooroorlogse peil. Verder hopen de achttien landen, ondanks hun ernstige dollarpositie, over 2 of 3 jaar hun dollartekort zover te heb ben teruggebracht dat 't ach terwege blijven van de Mar shall-hulp geen katastrofale gevolgen zal hebben. Alleen voor Griekenland en Oosten rijk zouden nog bizondere maatregelen nodig zijn. De landen willen namelijk in de volgende jaren 50 procent meer naar Amerika uitvoeren en hun import met 25 ver minderen. Een voornaam punt van 't O.E.E.S.-program voor het ko mende jaar is nog het oprui men van barrières. DE WATERSTOFBOM. De waterstofbom heeft de laatste weken nogal wat stof doen opwaaien. Nu, als het daarbij blijft, dan valt het wel mee. Maar als het eens me nens zou worden, zouden er ernstige gevolgen aan vastzit ten. De grote vraag is natuur lijk heeft Rusland de water stofbom Er zijn er die zeg gen van wel, dat er zelfs al een ontploft zou zijn. Intussen heeft deze mededeling niet half zoveel opschudding ge wekt als die over de atoom bom indertijd. Komt dat om dat Truman nog niet heeft ge sproken Toch is de medede ling niet tegengesproken. Het is echter wel heel moeilijk zekerheid te krijgen van ach ter het ijzeren gordijn. Toch is de wereld het ook niet onverdeeld eens met de Amerikaanse bom. Herhaalde lijk is al op president Tru man het beroep gedaan om de fabricage stop te zetten, een conferentie bijeen te roepen, er is zelfs al een fantastisch vredesvoorstel gelanceerd. En nog houdt men niet op. De voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten heeft in de Senaat een resolutie in gediend om Truman te ver zoeken een ontwapeningscon ferentie bijeen te roepen. In een brief, ondertekend door 159 vooraanstaande Amerika nen wordt aangedrongen op een meer positieve politiek ten aanzien van het beëindi gen van de economische oor log en de bewapeningswed loop. Nu heeft de zaak-Fuchs weer nieuwe brandstof op het vuur geworpen. Vandaag staat Fuchs in Londen terecht we gens verraad, waarvoor hij hoogstens 14 jaar kan krij gen. In Amerika wordt het onderzoek energiek voortge zet in samenwerking met de Britse Geheime dienst. De Amerikanen vinden dat de Engelsen niet vlug genoeg werken, zodat er spionnen zouden kunnen ontsnappen. DE PRINS IN SURINAME. Zondag is de Prins in Suri name aangekomen. Hij werd begroet op het vliegveld door de gouverneur en begaf zich toen eerst naar Paramaribo. In de Staten van Suriname heeft de Prins een rede ge houden, waarin hij sprak over de nieuwe verhouding tussen Nederland en Suriname. Na mens het Wilhelminafonds en de UNAC overhandigde hij bedragen van 675.000 en 115.000 gulden voor medische voorzieningen en jeugdzorg. In de loop van de week maak te de prins reizen door het binnenland, waar hij overal hartelijk werd ontvangen. Waalwijk heeft zijn Europese kampioen bij zijn terugkomst sportief ontvangen. Het waaide, re gende en sneeuwds, maar dat deed er allemaal niets aan af. Kees de Ruijter moest gehuldigd worden voor de prestatie die hij in St. Etienne had geleverd en daar wilde iedereen bij zijn. Velen hebben hem opgewacht bij de overweg in Besoijen, nog meer hadden zich op het Raadhuis plein en de Markt verzameld. Ze stonden te wachten in weer en wind, maar telkens werd de kampioen met gejuich ontvangen. De harmonie „St. Crispijn" zette haar beste beentje voor en last not least was daar de prachtige ontvangst op het raadhuis. Je kon al vroeg in de avond zien dat het niet was zoals anders, er was iets bizonders te doen. Je zag meer mensen op straat, op het Raadhuis plein hoorde je opgewekte muziek en naar Besoijen werd het steeds drukker. Aan de overweg stonden tegen half acht al veel belangstellenden te wachten en al maar kwa men er bij. Tenslotte verscheen ook een deputatie van Waalwijks Be lang en al gauw arriveerde toen Kees de Ruijter, die door een auto van het gemeente bestuur was afgehaald. In op tocht ging het, na een korte begroeting naar het raadhuis. Voorop de harmonie „St. Cris pijn", die pittige muziek blies, daarachter 't comité van ont vangst, de kampioen met zijn verloofde en tenslotte de fa milie. De stoet werd omringd door de enthousiaste sportieve bewonderaars. Op het Raadhhuisplein ston den ondertussen honderden de kou en de regen te trotse ren en toen de kampioen ein delijk aankwam, stroomde al les het plein op. Een gejuich steeg op en op het bordes stond de burgemeester met de ambtsketen omhangen, klaar voor de ontvangst. Blitzlich- ten flitsten en Kees zal zijn entrée eerdaags zelf kunnen bekijken. Officiële huldiging. In de Raadszaal had de of ficiële huldiging plaats. Daar waren het college van B. en W. en de secretaris, de Zeer- Eerw. heer pastoor Kas, het oestuur van Waalwijks Be lang en deputaties van alle Waalwykse sportverenigin gen. Kers en radio waren bij dit evenement natuurlijk ook vertegenwoordigd. Kees de Ruijter, de Waal wijkse Europese kampioen, werd midden in de zaal gezet en de burgemeester nam plaats achter de microfoon. Weer flitsten de lampen van de fotograien, terwijl de bur gemeester de kampioen hul- uigae namens het gemeente- oestuur. Hij bracht graag een een voudige hulde aan De Ruijter, rie een paar dagen geleden was weggegaan als een gewo ne jongen en nu ook was te ruggekeerd als een gewone jongen, maar met een titel die waarschijnlijk nooit meer een Waalwijker zou bereiken Europees kampioen biljarten. Het gemeenteoestuur naa net bizonder op prijs gesteld hem te huldigen, op de eerste plaats omdat hij in Frankrijk het Europees kampioenschap had behaald en vervolgens omdat hij de naam van Waal wijk wereldkundig had ge maakt. Dat was anders ge beurd, zei de burgemeester, dan in Hilversum, waar een Waalwijker voor de K.R.O. had moeten spelen, maar niet was verschenen (later bleek echter de fout bij de K.R.O. te liggen Met energie en volharding had de Ruijter in een sport, waarin het resultaat helemaal van jezelf afhing, dit mooie succes behaald. Daarom hul digde de burgemeester hem m het bijzijn van de Waal wijkse sportverenigingen, zijn verloofde, familie en andere genodigden. Dat deed het ge meentebestuur niet omdat het op het gebied van de biljart- sport zo deskundig was. Want, zei de burgemeester, hij wist jr niet veel van, alleen dat 't een moeilijke sport was. Die deskundigheid was alleen te bereiken als je er zo lang mee bezig was als Kees de Ruijter, dus ongeveer vanaf je tiende jaar. De burgemeester had ook gesproken met de vader van de kampioen die was er blij om dat zijn zoon, ondanks al les, eenvoudig was gebleven. De burgemeester hoopte dan ook dat hij wereldkampioen :ou worden en dat hij dan nog zo eenvoudig zou blijven. Want het is merkwaardig, zei hij, dat juist de grootste men sen eenvoudig blijven. Overigens was er nog een wereldkampioen aanwezig Frans Slaats. De burgemees ter hoopte dat Kees het ook zou halen. Dan konden ze samen een bond van wereld kampioenen oprichten, Frans Slaats, voorzitter, omdat die de oudste rechten had, Kees ondervoorzitter en ik beveel me dan aan als beschermheer. Het gemeentebestuur wilde het echter niet bij woorden laten. Het liet zijn wens ver gezeld gaan van een geschenk, natuurlijk een Waalwijks pro duct een tas, met daarin een zilveren plaatje met inscrip tie Aan Kees de Ruijter, bij gelegenheid van zijn Euro pees biljart-kampioenschap cadre 47/2, behaald op 5 Fe bruari 1950, van het gemeen tebestuur zijner woonplaats. Dit laatste had een po litieke bedoeling, zei de bur gemeester, want hij had ge hoord dat de Ruijter plannen had om elders heen te gaan. En het was altijd eervoller om uit een kleinere plaats te ko men en dan heel groot te worden dan uit een grotere plaats te komen en dan groot te worden. De tas met inscrip tie zou dan een herinnering zijn, maar de burgemeester had graag dat de kaart van Kees de Ruijter in het Waal wijkse bevolkingsregister zou blijven. Öok de verloofde van Kees de Ruijter, mej. Anny So- lowsky, sprak de burgemees ter toe. Hij begreep goed wat in haar was omgegaan, de spanning en hij kon zich haar vreugde voorstellen toen Kees kampioen was geworden. De burgemeester hoopte dat, als zij trouwden, ze zou kunnen zeggen Ik ben de vrouw van wereldkampioen De Ruijter. Haar bood hij bloemen aan. Tenslotte wenste hij beiden nog eens proficiat, succes en geluk in de toekomst. Een algemeen applaus volg de natuurlijk op deze hulde en daarna sorak de voorzitter van Waalwijks Belang, de heer J. Timmermans. Toen Zondag het bericht kwam, zei deze, had Waal- Van Waspik tot in Frankrijk. De Brabantse redactie van „de Tijd" schrijft: In Waspik, een dorpje in de Brabantse Langstraat, voeren een paar eenvoudige timmerlieden zeer merkwaardige projecten uit. Naar ontwerp en tekening van dr. ir. F. W. J. Schweigman uit Den Bosch hebben zij al diverse klankborden vervaardigd voor Nederlandse kerken. Enige tijd pastoors en dominé's spreken dui delijke taal over de bruikbaarheid van de vinding. Onder de kerken, die met een dergelijk klankbord waren verrijkt, zijn er die voor heen een wanhoop waren voor elke predikant. Zo schrijft een pastoor uit Gouda, dat zijn kerk eens door pater Borromaeus de Greeve, een erg „ondankbare" werd genoemd, maar dat thans overal in die kerk de predikant zeer duidelijk is te verstaan. Daar- uitzondering voor, dat deze vol komen symetrisch is. Soms komt men geheel toevallig tot zeer merkwaardige resultaten. Zo ver toonde het klankbord voor het schildersdorp Laren zuiver de vorm van een palet, waarin zelfs het gat niet ontbreekt. Aan de vervaardiging van een klankschelp komt heel wat te pas. Het geraamte, waarin reeds alle buigingen en welvingen zijn aan gebracht, bestaat uit vierkante hokjes van 25 x 25 cm. van mul tiplex. Dit gevaarte wordt betim mert met steengaas, dat men be dekt met hout, gips of pleister, al naar gelang de wens van de op drachtgever. Het plaatsen van de Het geraamte van een klankschelp ver toont reeds alle wel vingen, die nodig zijn voor de voort planting van het ge luid. Een der Gebr. Savelkouls aan het werk. Cliché welwillend afgestaan door „De Tijd". geleden plaatsten zij er zelfs een in Schitilange (Luxemburg) en thans is er een onder handen be stemd voor Montropge (Parijs). Ir. Schweigman heeft een spe ciale studie gemaakt van klank borden en geluidschelpen en daar aan een proefschrift gewijd. Hij vond een methode om door inge wikkelde berekeningen en becijfe ringen een geluidschelp te ontwer pen, die het mogelijk maakt zelfs acoustisch zeer slechte ruimten met de menselijke stem te bestrij ken. In totaal werden reeds onge veer vijf en dertig van deze klank schelpen geplaatst en de veelal zeer enthousiaste brieven van enboven heeft het klankbord het voordeel, dat het wel de stem wegdraagt, maar niet vervormt, iets wat bij een electrische ge luidsinstallatie onvermijdelijk is. Van hoe grote waarde dit door predikanten geacht wordt, moge blijken uit het feit, dat deken Hee- zemans van Eindhoven voor de zeer grote St. Catharinakerk een klankbord prefereerde boven een geluidsinstallatie, uitsluitend om dat zo de stem haar natuurlijke klank behoudt. Voor iedere kerk variëren de berekeningen en dientengevolge is ook de vorm van de geluidschelp anders. Zo komt het slechts bij klankborden vraagt natuurlijk eveneens deskundigheid. De on derkant der schelp moet nauw keurig met de berekende lijnen kloppen. De bovenkant echter kan rijk versierd worden. Is dat alles in orde en stemt het resultaat overeen met de verwachtingen, dan kunnen Nederlanders. Belgen en Fransen gerust zijn: zij kunnen de pastoor 's Zondags tot achter in de kerk verstaan Wij menen dat het in de be doeling ligt aan deze Waspikse firma 't aanbrengen van 't nieuwe klankbord voor de kiosk op het Raadhuisplein alhier op te dragen. De Burgemeester feliciteert en biedt een acte-'tas met zilveren gedenkplaat aan. De voorzitter van Waalwijks Belang, de heer J. Timmermans biedt zijn gelukwensen met een zilveren sigaretten-koker met inscriptie aan. wijks Belang zich onmiddel lijk in verbinding gesteld met de burgemeester, die natuur lijk direct bereid was om mee te werken. Zo was er een de putatie van Waalwijks Belang aan de grens van de gemeente verschenen en had nu deze huldiging plaats. De heer Tim mermans bracht dank aan de burgemeester voor het be schikbaar stellen van de zaal, waardoor de huldiging een bi zonder cachet kreeg. De heer Timmermans ver klaarde dat hij weinig van biljarten wist en hij zou er dus niet over praten. Na hem zouden wel grotere deskundi gen spreken. Hij wist echter wel dat het bereiken van het Europees kampioenschap een unieke prestatie was. In de voorbije jaren had Kees de Ruijter er voor moeten wer ken, zich van veel moeten onthouden, tegenvallers en tegenslagen moeten incasse ren om zich te bekwamen, tot dit dezer dagen werd be kroond met de erewimpel. Na mens Waalwijks Eelang richt te de heer Timmermans daar om een gelukwens tot Kees de Ruijter. Hij achtte het een grote eer dat een ingezetene zo'n prestatie had bereikt. Ook de verloofde en de familie wenste hij proficiat en hij sprak de hoop uit dat Kees de Ruijter zou blijven zoals hij was en dat hij nog grotere t^urnooien zou mogen win nen. Als herinnering aan het suc ces, maar vooral aan de hulde en de woorden van Waalwijks Belang bood de voorzitter aan Kees een zilveren sigaretten koker met inscriptie aan. Ook de voorzitter van het

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5