Wijde Wereld DAMPO Waalwijkse en Langstraatse Courant I De Vastenbrief Missieactie UIT DE Voor 30 jaar vrienden der Nederlandse Bisschoppen Gemeenteraad LOON OP ZAND TENTOONSTELLING „UW RIJK KOME" voor Dekenaten Heusden en Waalwijk VRIJDAG 17 FEBR. 1950 Uitgever Waaiwljk.se Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN ÏIELEN ECHO V 72e JAARGANG No. 15 Abonnement 13 cent per week 1.95 per kwartaal 2.23 franco p.p Advertentie -prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' Twee maanden is de leider der Chinese communisten, Mao Tse Tung, in Moskou geweest. Men begon zich al ongerust te maken over hem, in die geest dat hij eruit gewerkt zou worden en dat gedurende zijn ver blijf in de Sowjet-Unie de communistische Chinese re publiek door vuriger aan hangers van Moskou op Russische leest zou ge schoeid worden. Het resul taat van Mao's verblijf bij Stalin is echter geweest dat deze twee heren 'n vriend schapsverdrag voor de tijd van 30 jaar hebben geslo ten. Het werd ondertekend door Mao Tse Tung en de Russische minister van bui tenlandse zaken, Visjinski. Dit werd Dinsdagavond door Radio Peking bekend gemaakt. Het pact is gericht tegen de „we deropstanding van het Japanse imperialisme en tegen iedere ag ressie van welk land ook, dat di rect of indirect in verbinding staat met Japan". Dit is heel netjes uit gedrukt, maar een kind kan be grijpen tegen wie het verdrag ge richt is. De Sovjet-Unie en Chi na zullen elkaar dus helpen als ze aangevallen worden. Aangevallen, dit is tegenwoordig een erg rek baar begrip. En mochten de Rus sen het eens in hun hoofd krij gen om agressief te worden, dan weten ze nog wel te vertellen dat ze aangevallen zijn. Zo nauw neemt men het niet, dat hebben we enkele jaren geleden gezien en het is er niet beter op gewor den. Dat betekent dus dat de Rus sen te allen tijd een kwart van de wereldbevolking tot hun be schikking hebben- Geen erg veilig gevoel. Anderzijds' is die tijd van dertig jaar ook maar een termijn. Met Tito bestond ook zo n soort eeuwige vriendschap, maar na een paar jaar was het er al af. Radio Moskou maakte bekend dat krachtens het verdrag de ha venstad Port Arthur door de Rus sen zal worden ontruimd en de spoorlijn van Sjansjung in Mands- jurije terug onder Chinees beheer komt. Deze spoorlijn was in 1945 door Tsjang Kai Sjek aan de Russen afgestaan. Voorts wordt Buiten-Mongolië erkend als een „onafhankelijke" staat. Zoals men weet heeft echter het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken kort geleden bekend gemaakt dat in Moskou geheime accoorden werden gesloten, waardoor o.a. Buiten-Mongolië onder Russische invloed kwam. De onafhanke lijkheid is dus maar een wassen neus. Tenslotte zullen eigendom men die de Russen van economi sche organisaties van Japanners in Mandsjurije hadden afgenomen, zonder enige vergoeding aan de Chinezen worden overgedragen. Dit alles echter pas na het sluiten van een vredesverdrag met Japan, als dit niet te lang op zich laat wachten. Arrestaties in Bandung. In Bandung heeft de militaire politie van de V.S.I. in de loop van de week weer verschillende vooraanstaande persoonlijkheden gearresteerd, o.a. een afgevaar digde ter Ronde-Tafelconferentie van Pasundan, enkele commissa rissen van politie en de echtgeno te van een van deze commissa rissen. Twee parlementsleden, van wie er een was aangewezen als lid van het parlement der V.S.I., waren al eerder gearresteerd. Men neemt aan dat deze arrestaties verband houden met de zaak- Westerling. De commissaris van de V.S.I. in Pasundan, die het parlement van Pasundan op non-actief heeft gesteld, heeft de regering in Dja karta verzocht de benoeming van 21 vertegenwoordigers van Pa sundan in het parlement der S. S. I. ongedaan te willen maken. Aan dit verzoek is voldaan en in over leg met de partiien is al een nieu we lijst opgesteld. Woensdagmorgen is de eerste zitting van het voorlopige parle ment van de V.S.I. geopend door president Sukarno, die een rede hield waarin hij het regeringspro gram toelichtte. Amerika in Zuid-Oost Azië. De Verenigde Staten zijn van plan het zwaartepunt van hun verdediging naar de Stille Oceaan te verleggen. De commissie van stafchefs die van een rondreis langs de Amerikaanse bases in 't Westen van de Stille Oceaan in Washington is teruggekeerd, heeft in een geheim rapport aan presi dent Truman haar mening dien aangaande medegedeeld. Volgens hun oordeel zou het, militair ge sproken, waarschijnlijker zijn dat elke crisis of noodtoestand in de huidige wereldstrijd tussen de V. S. en de Sovjet-Russische groep, waaronder communistisch China, zich in Azië zal voordoen dan in Europa. Zuid-Oost Azië wordt be schouwd als het gevaarlijkste ge bied, in het bijzonder Indo-China, waar de V. S. de regering van Bao Dai, die met de hulp van de Fransen de communisten bestrijdt, en de onder Russische invloed staande landen de communisti sche opstandige regering van Ho Tsji Minh erkend hebben. In Washington is men van mening dat de actie in en rond Berlijn als een afleidingesmanoeuvre is be doeld. Men zou er ook van oor deel zijn dat de Amerikaanse vlootstrijdkrachten in de Stille Oceaan versterkt moeten worden. Militaire woordvoerders hebben bevestigd dat er al schepen deze richting uit worden gedirigeerd en dat er nog meer zullen volgen. Ook wordt er gemeld dat de V.S. wapens leveren aan Indo-China, waar het Franse leger onder ster ke druk staat. Prof. Einstein in het geding. Zoals men weet heeft de be roemde Amerikaanse geleerde Ein stein onlangs een waarschuwing tot de wereld gericht dat door technische middelen de wereld zou kunnen vernietigd worden. Hij stelde daarom voor een supra nationaal orgaan in het leven te roepen om te beslissen over maat regelen in het onmiddellijk belang van de algemene veiligheid. l:»i I GIEL VAN BOXTEL KAATSHEUVÉL DRUKKERIJ lUXfOORRIHOtrTEN RAflERHANDEL De Amerikaanse democratische afgevaardigde senator Rankin, heeft nu een felle aanval gedaan op prof. Einstein en hem gekwa lificeerd als een „oude bedrieger" en handlanger van de communis ten. Volgens hem had hij al lang uit de V. S. verwijderd moeten zijn en heeft hij niets te maken met de ontwikkeling van de atoombom. En dat terwijl de V.S. zijn begonnen met de atoombom toen Einstein had geschreven aan president Roosevelt dat het mo gelijk was een atoombom te ma ken en had gewaarschuwd dat de Duitsers hierin zouden slagen! Senator Rankin voegde zijn aan val op prof. Einstein bij de han delingen van het Congres. Binnenkort zal Einsteins nieu we theorie over de zwaartekracht gepubliceerd worden. De weten schappelijke wereld ziet er uiter aard met belangstelling naar uit. ONDERGRONDS VUUR IN CHARLEROI. Al twee jaar woedt onder de stad Charleroi een ondergrondse brand, die gevaar betekent voor de stad. In Februari 1948 werd hij ontdekt en onmiddellijk begon het gemeentebestuur met de be strijding, maar diepe geulen noch kanalen hielpen en men is sinds kort moeten beginnen met de ont ruiming van verschillende gebou wen verscheidene huizen moe ten worden ontruimd en de bewo ners naar veiliger plaatsen over gebracht. Hoe de brand ontstaan is weet men niet. Het gemeentebestuur heef de kolenmijn „Mambourg" een proces aangedaan, maar het is ook mogelijk dat de brand een erfenis is van de Duitsers, die onder de oorlog hier in de buurt een munitieopslagplaats hadden. Het gemeentebestuur heeft zich tot minister-president Eyskens ge wend. die binnenkort met een de legatie zal bespreken welke maat regelen genomen moeten worden. EXPLOSIE VOOR FINS PARLEMENTSGEBOUW Dinsdagmorgen is voor het Fin se parlementsgebouw een bom ontploft, waarbij enige schade werd veroorzaakt, maar persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De politie zette de omge ving af en zei dat ze de explosie beschouwde als het werk van 'n straatjongen of een geesteszieke. Woensdag is in het parlement bijeengekomen het Finse kiescol- lge, dat in Januari werd gekozen om een nieuwe president aan te wijzen. WET OP P.B.O. IN WERKING. Dinsdag is afgekondigd en in werking getreden de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie. De inwerkingtreding geldt niet voor een aantal artikelen die betrekking hebben op een aantal bestaande organisaties, die niet plotseling kunnen worden opge heven, zoals de Economische Raad. de Organisatie Woltersom, het Mijnstatuut, de Bedrijfschap pen Voedselvoorziening, de Mid- denslandsraad, de Nijverheids- raad. de Hoge Raad van Arbeid en de organisatie krachtens de Bedrijfsradenwet. Het tijdstip waarop deze organisaties zullen worden opgeheven, worden bij Koninklijk Besluit bepaald. Er kan nu een begin worden gemaakt met de oprichting van de Sociaal Economische Raad en geleidelijk aan van de bedrijf schappen en hoofdbedrijfschap pen. DE NATIONALE HERDENKINGSDAG. De Ministerraad heeft weer zijn goedkeuring gehecht aan het plan van de commissie Nationale Herdenking om op 4 Mei weer al len te herdenken die in de afge lopen oorlog hun leven gaven voor vaderland en vrijheid. De wijze waarop zal hetzelfde zijn als vorige jaren. In de Vestenbrief die Zon dag in alle katholieke kerken van Nederland is voorgelezen, verklaren de Bisschoppen dat de Vasten- en Onthoudings- wet vanaf As-Woensdag van dit jaar weer volledig van kracht is. Zij wijzen in dit verband op de heilzame uit werking die vasten heeft. De Bisschoppen stellen voor op dat het de bedoeling van onze Moeder de H. Kerk is, dat wij allen de H. Vastentijd doorbrengen in de geest van boete en versterving. Zij wijst ons op talloze voorbeelden uit het Oude Testament die de heilzame uitwerking van vas ten en gebed bewijzen. In het Nieuwe Testament wijst de H. Kerk allereerst op het voor beeld van Onze Goddelijke Zaligmaker, op Wiens voor beeld de Apostelen en de Christenen het vasten door alle eeuwen heen in beoeffe ning hebben gebracht. Het vasten onderdrukt de ondeugden, verheft de geest en verleent deugd en ver diensten. Het bewaart ons ook voor toekomstige fouten. Omdat echter de woorden van boete, vasten en verster ving voor veel mensen een onaangename klank hebben, heeft de Kerk zich niet be perkt tot het geven van aan sporingen. Zij .geeft ons tevens een streng gebod om op be paalde dagen en tijden nauw keurig omschreven verster vingen te volbrengen. Dit ge bod nu is de kerkelijke Vas ten- en Onthoudingswet. Nu alle beperkingen in de voed selvoorziening zijn opgeheven achten de Bisschoppen de tijd gekomen om deze wet weer volkomen van kracht te ver klaren. Zij bepalen daarom dat te beginnen met As-Woensdag van dit jaar, zowel de kerke lijke Vasten- als de Onthou dingswet weer tenvolle moe ten worden onderhouden door allen die de vereiste leeftijd hebben, behalve wanneer zij om ernstige reden en op wet tige wijze daarvan zijn vrijge steld. Tot onthouding op de vastgestelde onthoudingsdagen is iedere katholiek verplicht vanaf zijn 7de jaar voor het gehele leven, tot vasten zijn verplicht zij die 21 jaar en nog geen 59 jaar oud zijn. Zij, die verplicht zijn te vas ten, mogen maar eens per dag een volle maaltijd gebruiken, d.i. een maaltijd die hun na tuurlijke eetlust tenvolle be vredigt. Bij de overige gebrui kelijke maaltijden moeten zij zich aanmerkelijk beperken door minder voedsel te ge bruiken dan zij gewoon zijn en zich te onthouden van vlees De Bisschoppen erkennen als wettig gebruik om bij deze beperkte maaltijden zoveel te gebruiken als men nodig heeft om zijn dagelijkse plichten en bezigheden zonder ernstig be zwaar te kunnen blijven ver vullen. Op deze wijze kunnen allen de kerkelijke vasten wet onderhouden en worden zij ook deelachtig aan de zege ningen van het vasten. Met alle ernst en nadruk dringen de Eisschoppen er bij de gelo vigen op aan, om de kerke lijke Vasten- en Onthoudings- wetten van nu af nauwkeurig en edelmoedig te onderhou den. Aan enkele bepaalde groe pen, voor wie het vasten en onthouden nog te bezwaarlijk zou zijn, zullen de Bisschop pen rechtstreeks dispensatie verlenen. Niemand echter mag zich op eigen gezag van deze zware verplichting ontslagen achten. Men moet minstens dispensatie vragen bij de pas toor of een andere daartoe be voegde priester. De Bisschoppen besluiten hun schrijven met de aanspo ring de vasten door te brengen in een geest van ingetogen heid, niet mee te doen aan openbare vermakelijkheden, veelvuldig de H. Mis bij te wonen, de Kruisweg te bid den en de christelijke liefde te beoefenen. Dan wordt het woord van St. Paulus ver vuld „Dit zijn voor U de dagen van heil". Uitbreiding straatverlichting f 400 000 voor Sport- en Wandelpark te Kaatsheuvel. Landbouwhuishoudcursus. Oprichting van een Vakschool voor Schoenmakers Bouvv van muzieknis te Loon op Zand en kiosk te Kaatsheuvel. Aankoop van gronden en straataanleg voor een totaalbedrag van plm. f 175.000 Openbare vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand, te houden op Maandag 20 Febr. 1950, des avonds om 7 uur ten gemeentehuize. AGENDA 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Schrijven d.d. 31 December 1949 van de Nationale Commis sie tegen alcoholisme, houdende verzoek het maximum aantal ver gunningen voor de verkoop van sterke drank en Verloven A te beperken, althans het verzoek daartoe aan H. M. de Koningin te doen. Prae-advies Telkens om de 5 jaren kan de gemeenteraad aan H. M. de Koningin verzoeken het maximum aantal vergunningen en Verloven A vast te stellen beneden het wettelijk maximum (39). Door de Kroon is indertijd het maximum aantal vergunningen op verzoek van de gemeenteraad vastgesteld op 30, terwijl voor verloven A het wettelijk miximum van 39 geldt. Wij achten een verdere verla ging van het maximum aantal vergunningen niet gewenst en stel len U voor op het verzoek af wijzend te beschikken. 4. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 100.000.—. Prae-advies Bij raadsbesluit van 25 Januari 1949 werd een kasgeldlening ge sloten voor de duur van een jaar tot een bedrag van 100.000. Deze kasgeldïening vervalt per 15 Febr. 1950, terwijl in verband met de lopende betalingen verlen ging noodzakelijk is. De geldgeefster, de Onderlinge Oorlogsschade Verzekering Maat schappij te 's-Gravenhage, is be reid de lening te verlengen onder dezelfde condities 1Y+ per jaar en provisie). 5. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor uitbreiding der straatverlichting. Prae-advies De uitbreiding van 't electrisch net, waartoe de Raad zijn mede werking verleende, zal binnen af zienbare tijd zijn voltooid. Als gevolg van die uitbreiding is de mogelijkheid geschapen in die wijken, waar thans de elec- trificatie wordt aangebracht, een behoorlijke straatverlichting tot stand te brengen, waarmede in een reeds lang gevoelde behoefte kan worden' voorzien. De kosten van die uitbreiding worden geraamd op 15.000. waarbij rekening is gehouden met enige reserve, teneinde ook die wijken, waar verplichting nodig mocht blijken, en die niet in dit plan zijn begrepen, van straatver lichting te kunnen voorzien. In totaal zullen zijn te plaatsen 54 lichtmasten, waarvan 10 in het Hoekje, 11 in de Moer en 33 in de wijken Regtvaart, Hoge Zand- schel, Dongenseweg en Dreefse- weg. 6. Voostel tot het verlenen van een crediet onder hypothe cair verband aan de stichting „Sport- en Wandelpark" te Kaatsheuvel, tot een bedrag van maximum 400.000. Prae-advies Het „Sport- en Wandelpark" te Kaatsheuvel heeft een plan ont worpen voor uitbreiding en mo dernisering van dit park. Dit plan, dat behalve een aanzienlijke uit breiding van het park ook de ge legenheid schept voor beoefening van andere sporten dan die welke tot heden daarin kunnen worden beoefend, valt ten zeerste toe te juichen. O.m. zal bij uitvoering van dit plan worden voorzien in de reeds jaren gevoelde behoefte aan een zwemgelegenheid. Dat de aanwezigheid van een zwemge legenheid voor onze gemeente dringend noodzakelijk is, zal wel geen nader betoog behoeven. Bovendien zou, indien dit plan tot uitvoering komt, daarmee een begin worden gemaakt met een groter gebruik van het aanwezige natuurschoon in de gemeente, waarmede voor de bevolking een nieuwe bestaansbron wordt aan geboord. De ligging van het park, gun- j stig zowel voor Kaatsheuvel als voor Loon op Zand en nagenoeg aan de verkeersweg Tilburg Waalwijk, is uitstekend, zodat uit dien hoofde geen bezwaar tegen uitbreiding bestaat. In dit verband zij er op gewezen, dat de zwem gelegenheid is geprojecteerd aan de Eftelingseweg, zodat de af stand voor Loon op Zand zo kort mogelijk wordt gehouden. Via de Dienst Uitvoering Wer ken (D.U.W.) zijn voorbereidin gen getroffen, om middels dit plan werkgelegenheid te scheppen voor daarvoor in aanmerking komende arbeiders uit de omgeving. De mogelijkheid om dit werk in D. U. W.-verband te doen uitvoeren is aanwezig. Een toezegging van een rijkssubsidie in de lonen van 95 heeft het sportparkbestuur reeds in handen. Daarmede alleen is het werk echter niet gefinan cierd. De bijkomende kosten ad 170.000.moeten eveneens worden opgebracht, terwijl na uit voering van het werk alleen nog slechts de grond geschikt is ge maakt, zodat willen de geda ne uitgaven rendabel worden ge maakt noodzakelijkerwijs ge bouwen moeten worden geplaatst en verdere afwerking van outilla ge nodig is. Hiervoor is nog ruim 200.000.nodig, zodat het werk in totaal een uitgaaf vraagt van pl.ra. 400.000. Uitvoering van het werk is der halve alleen mogelijk, indien de gemeente actieve medewerking verleent. Wij hebben ons afgevraagd, of het financieel verantwoord is deze medewerking te verlenen, en heb ben daarbij overwogen, dat de exploitatie-begroting van het sportpark terugbetaling van het bedrag mogelijk maakt in gemid deld 22 jaar, waartoe het sport parkbestuur, blijkens haar exploi tatie-opzet, in staat is. Daarbij dient ook in aanmerking te worden genomen, dat dit werk na uitvoering een belangrijke stij ging van de vermakelijkheidsbe lasting zal teweegbrengen en dat het vreemdelingenverkeer sterk zal worden bevorderd, waarmede de bestaansmogelijkheid van de bevolking aanzienlijk wordt ver sterkt. Wij zijn derhalve tot de con clusie gekomen, dat er voldoen de motieven aanwezig zijn, om tot uitbreiding van het sport- en wan delpark over te gaan, dat de mo gelijkheid van uitvoering van het werk aanwezig is, en dat het fi nancieel verantwoord is, dat de gemeente daaraan actieve mede werking verleent. Deze medewerking zou dienen te bestaan in een crediet van ten hoogste 400.000.tegen een renteberekening gelijk aan die, welke de gemeente voor door haar te sluiten geldleningen moet be talen, met een minimum van 3J4 pet. Rekening houdend met de le vensduur van de betrokken objec ten zou het geleende geld zijn te rug te betalen in uiterlijk 30 jaren. De te verlenen credieten zouden worden uitgegeven naar gelang van de vordering van het werk, voorzover de objecten naar het oordeel van burgemeester en wet houders daarvoor in aanmerking komen, waarbij ook de hoogte van het crediet in overeenstemming moet zijn met de betekenis van het object. Vanzelfsprekend dienen voor de credietverlening enige voorwaar den te worden gesteld, zoals 1. alle onroerende goederen Ere-comité: P. Th. Goossens, Deken van Heusden, Pastoor te Drunen A. J. v. d. Brekel, Deken van Waalwijk, Pastoor te Kaats heuvel. H. G. Becx, Pastoor te Nieuw- kuijk. A. F. L. v. d. Brekel, Pastoor te Waalwijk. P. J. Coenen, Pastoor te St. Joachimsmoer. J. Heesakkers, Pastoor te Vlij men. W. F. J. M. Kemps, Pastoor te Waalwijk. F. J. C. J. de Klijn, Pastoor te Kaatsheuvel. F. A. H. M. Mommers, Pastoor te Heusden. J. H. A. Ras, Pastoor te Waad- wij k. C. v. Roosmalen, Pastoor te Berkdijk. L. A. Rovers, Pastoor te Waspik. H. C. Schoenmakers, Pastoor te Loon op zand. H. J. Serrarens, Pastoor te Haarsteeg. W. L. A. M. Timmermans, Pastoor te Herpt. A. J. Verhagen, Pastoor te Waalwijk. G. C. Versteeg, Pastoor te Elshout. H. Keulers, o.c.d., Rector te Waspik. A. Lieven, Prior Mariënkroon Nieuwkuijk. A. Rooyakkers, Rector te Els- hout. H. Wortelboer, Rector te Kaatsheuvel. J. Couwenberg, Burgemeester van Waspik. A. v. Delft, Burgemeester van Heusden. Mr. R. J. Th. v. d. Heijden, Burgemeester van Loon op zand. J. J. W. v. Hout. Burgemeester van Vlijmen. Mr. R. J. J. Lambooy, Burge meester van Waalwijk. A. D. C. Snels, Burgemeester van Drunen. Hoofd-Comité bestaande uit a. Dagelijks bestuur. Voorz. Pastoor J. H. A. Ras. Waalwijk. Vice-voorz. Kap. J. J. Simons, Drunen. Kap. P. L. M. Strijbos, Kaatsheuvel. Seer. A. A. M. van Stokkum, Waalwijk. 2e Secr. F. A. J. M. Baars, Waalwijk. Penningm. Th. M. Bakkers, Waalwijk. Leden Kap. A. H. v. d. Heuvel Waalwijk. Kap. A. H. J.Kraanen, Waalwijk. Rector J. Janssens te Tilburg. Sub-Comité's I. Pauselijke Missiegenoot schappen. Voorzitter Kap. A. H. v. d. Heuvel, Secretaris Fr. v. Liempt Leden Mej. A. v. d. Broek, Kaatsheuvel, Mej. A. Hen driks, Mej. Ph. Klerkx, Mej. C. Loeff, Mej. F. van der Sanden, Drunen, Mej. R. Smolders. 2. Tentoonstellings-Comité. Voorz. H. Ver wiel. Secr. H. v. d. Griendt. Leden K. Bergmans, L. Ha mers, J. v. Huiten, J. Schel- lekens, A. Stokwielder en H. Verwiel. 3. Pers en Programmaboek. Voorz. Pater L. A. v. d. IJssel, Kaatsheuvel. Secr. H. J. Bergmans. Lid J. Kouters. 4. Propaganda. Voorz. J. Trimbach. Secr. J. T. v. d. Linden. Leden: P. Dirks en C. D. Koo- ter. 5. Schooljeugd. Voorz. Moderator P. J. M. Stevens. Secr. C. J. van Roy. Leden J. v. Kessel, Drunen, Br. Overste, Kaatsheuvel, Br. Overste en G. J. de Vries, Waalwijk. 6. Sport en Jeugdbeweging. Voorz. Kap. P. J. A. M. Ras. Secr. P. Bertels. Leden J. Smits, Kaatsheuvel, J. J. M. v. Heeswijk en J. Swinkels. 7. Ontvangst. Voorz. L. v. Drunen, Drunen. Secr. H. v. Oudheusden. Leden J. W. v. Heesbeen, A. Meijs, F. C. Smolders, J. Tielen en J. Timmermans. 8. Orde. Voorz. J. Ramakers. Secr. P. Bertels. Leden Fr. v. Liempt en Arn. Verwiel. 9. Huisvesting. Voorz. G. Knepflé. Secr. H. J. Bergmans. Leden Kap. A. G. M. v. Was- senberg en Lamb. v. Oud heusden. 10. Kerkelijke Pleohtigheden. Voorz. Kap. J. Heerkens. Secr. Kap. P. L. M. Strijbos, Kaatsheuvel. Lid Kap. J. J. Simons, Drunen 11. Buffetten en Attracties. Voorz. Mevr. N. Pulles-Hens. Secr. Mej. C. Dumoulin. Leden Mevr. H. Bergmans, Mevr. J. Engels, Mevr. G. v. Wijck, J. v. Delft, Fr. Eibers, Fam. v. Engelen, W. de Graaff, Dré Hamers, P. v. Heesbeen, H. v. Iersel, C. D. Kooter, J. de Kort, T. de Kort, J. v. d. Lee, B. v. Loon, A. Slaats, A. Tielen 12. Loterij en Verkoop-acties. Voorz. Th. M. Bakkers. Secr. J. Dingemans. Leden J. v. Drunen, J. T. v. d. Linden, J. v. Nuenen en A. J. v. Seters, te Waalwijk, J. Sikkers te Drunen en A. J. Vesters te Kaatsheuvel. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is Waalwijk bedoeld. dienen eigendom van de stichting te zijn alvorens met de verstrek king van crediet wordt begonnen: 2. in het bestuur van de stich ting moeten van de vijf leden ten minste twee, waaronder de voor zitter, door burgemeester en wet houders worden aangewezen: 3. zolang de stichting van de gemeente gelden in leen heeft, moeten jaarlijks begroting en re kening aan burgemeester en wet houders ter goedkeuring worden overgelegd een en ander volgens door burgemeester en wethouders vast te stellen regelen; 4. voor de te verlenen credie ten worden alle onroerende eigen dommen der stichting tot het ma ximum bedrag van het te verle nen crediet ten gunste van de ge meente hypothecair verbonden: 5. Burgemeester en wethou ders zijn gemachtigd nadere naar hun mening voor een goed finan cieel beheer en voor een doelma tige controle onmisbare voorwaar den aan de credietverlening te verbinden. Hierbij wordt gedacht aan financiële controle door b.v. het centraal bureau voor verifica tie en financiële adviezen der ver eniging van Nederlandse gemeen ten, voorschriften omtrent de boekhouding, inwendige controle enz. Wij achten het verantwoord, dat de gemeente op deze wijze medewerking verleent aan de voorgenomen uitbreiding van het sportpark, en stellen U voor on der de bovenvermelde voorwaar den te besluiten tot het verlenen van een crediet onder hypothe cair verband van maximum 400.000.aan de stichting „Sport- en Wandelpark" te Kaatsheuvel. 7. Verzoek van het Hoofdbe geneesmiddel bij diverse verkoudheden )NS-NEUSDRUPPELS BALSEM -HOESTBONBI stuur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, Afdeling Onderwijs, te Tilburg, om te be sluiten, dat de oprichting en in standhouding van een landbouw huishoudcursus te Kaatsheuvel wordt nodig geoordeeld. Prae-advies s Bij schrijven van 15 Januari 1950 deed het Hoofdbestuur van de N.C.B., afdeling Onderwijs te Tilburg mededeling van haar voornemen om in deze gemeente, te Kaatsheuvel, een landbouw huishoudcursus op te richten. Het onderwijs, dat onder be stuur en beheer van genoemde instantie staat, stelt zich ten doel, meisjes en vrouwen uit de bur ger-, boeren-, tuinders- en arbei dersstand voor haar taak als huis vrouw te bekwamen. Voor dit onderwijs wordt inge volge artikel 25, le lid, der Nij verheidsonderwijswet een subsidie uit 's Rijks kas gegeven van 70% der netto-kosten, indien de raad de oprichting en instandhouding van de cursus heeft nodig geoor deeld. Het resterende bedrag, ad

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1