4 Waalwijkse en Langsiraaise Courant ScAo-2.nLnduót>LL& Onderwijs-Tentoonstelling te Waalwijk DRUNEN NIEUWKUIJK SPRANG-CAPELLE SPRANG VLIJMEN WASPIK CAPELLE HEUSDEN Ziek of half ziek Last van lennwen! GRASLINNEN, 150 cn 190 breed HANDDOEKEN. THEEDOEKEN. ZAKDOEKEN, LINGERIEKATOEN bij KIEBOOM VRIJDAG 17 FEBR. 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO "M HEI ZUIDEN 72e JAARGANG No. 15 Abonnement lö cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prija 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". In de Nijverheidsschool in Waalwijk is dezer dagen een tentoonstelling gevestigd over de schoen- en le derindustrie. Dit is de eerste van een reeks tentoon stellingen die de Stichting „Onderwijstentoonstellin gen'' over deze tak van industrie organiseert. Woensdag werd ze door de burgemeester, Mr. R. J. J. Lambooy, officiëe geopend. Bij deze opening waren op de eerste plaats aanwezig de voor zitter en de directeur van de stich ting, de heren Haalebos en Pool man. Verder de voorzitter van het bestuur der Nijverheidsschool, de heer J. Tielen, burgemeesters uit de omgeving, de heer J. W. van Heesbeen, voorzitter van de Kamer van Koophandel, hoofden en onderwijzend personeel van di verse scholen, vertegenwoordigers van de leder- en schoenindustrie en andere genodigden. Er was grote belangstelling. Officiële opening. In zijn openingswoord zei de burgemeester dat hij het prettig vond om deze tentoonstelling te openen, waarvan Waalwijk de primeur had in de Nederlandse schoen- en lederindustrie. De stichting „Onderwijstentoon stellingen", die voor enige jaren geleden in het leven was geroe pen om belangstelling te wekken voor de industrie, had haar spo ren al verdiend met een drietal tentoonstellingen over de textiel industrie; nu was de leder- en schoenindustrie aan de beurt. De burgemeester vroeg zich af hoe men het voordeel moest zien en omschrijven en- hij wees in dit verband op het contact tussen twee grote belangen: de industrie aan de ene kant, bidt en smeekt om behoorlijke vakbekwame ar beiders; anderzijds zijn er de ar- be:ders die naar vast werk zoe ken voor de toekomst. Naar aan leiding hiervan merkte de burge meester weer op dat 26 a 27 van de Nederlandse jeugd vakop leiding geniet, terwijl er daarnaast een angstige overbevolking is van de middelbare scholen. Daarom vond hij het nodig een cri de coeur te uiten: Doe alles voor de vakopleiding in Nederland, dus ook in de Langstraat. De burge meester begreep dan ook niet. als de roep om industrialisatie van Brabant geen fabeltje was, dat er geen maatregelen werden geno men ter bescherming en vervol making van het vakonderwijs. Hij was daarom blij met deze bijdra ge tot de vakvorming van de jon gens en meisjes en ook dat bijna allen gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging om de opening bij te wonen. Naast maatregelen ter verbete ring en uitbreiding van het onder wijs moest men ook rekening hou den met de realiteit: de mentaliteit van de ouders van de toekomstige arbeiders. Die hadden zorgen in het gezin en daarom moest het kind zo gauw mogelijk komen in de branche waarin het paste, met voorbijgaan van de vakopleiding. In deze redenering van de ouders zat een grond van waarheid. De spanning tussen lonen en prijzen zou zo groot worden dat de zor gen nog groter werden. Daarom moest er financieel geholpen wor den, doordat b.v. de industrie een premie gaf voor jongens die een vakschool hadden gevolgd, al waren hier gevaren aan verbon den. Anderzijds moest er van re geringswege een krachtige finan ciële prikkel aan de ouders ver schaft worden. Er moest in ieder geval niet teveel doorgegaan wor den in de richting van het mid delbaar onderwijs, maar meer naar het technisch onderwijs. Ook sprak de burgemeester over de werkloosheid. In Noord- Brabant kwamen er elk jaar 9300 personen beroepsbevolking bij, 3000 konden er geplaatst worden in onderwijs, landbouw, scheep vaart e.d., maar 6300 moesten er een plaats vindeq in de industrie. Tot vorig jaar had die dit aantal nog kunnen opvangen. Nu kon den er echter niet meer opgeno men worden, terwijl dit toch nog een periode van expansie was. Bovendien werden er nog steeds vakmensen gevraagd en hierin zag de burgemeester een schrij nend contrast, waarvoor hij graag een oplossing zag. Vandaar open de hij graag een tentoonstelling als deze die belangstelling vroeg voor het product en voor het werk waardoor het tot stand kwam. Een woord van welkom sprak vervolgens de burgemeester aan de voorzitter en de directeur der school en dankte het bestuur voor het als tentoonstelling beschikbaar stellen van het lo kaal. Voorts verwelkomde hij de inspecteur van het L.O. (de in specteur van het nijverheidsonder wijs was verhinderd), diverse col lega's, de voorzitter van de Ka mer van Koophandel, tevens als vertegenwoordiger van de pro vincie, de onderwijzers en onder wijzeressen en de belangstellenden uit de schoen- en lederindustrie die nauw bij de problemen van het kind waren betrokken. Bij zonder tevreden was de burge meester over de hulp die de in dustrie had gegeven. Vijf fabrieken waren aangeschreven en hij was er erkentelijk voor dat ze allen meewerkten: Schoenfabriek „Nij- ma" in Nijmegen, Rex in Drunen, Robinson in Nijmegen en A. H. van Schijndel en Timtur in Waalwijk. Tegenover de voorzitter en de directeur der stichting sprak de burgemeester zijn waardering uit voor hun werk. Het was nodig om het verschil tussen de 70 export tegenover 100 import te overbruggen en daar werkten zij aan mee. Ga in Godsnaam zo door, zei hij. Ze voldeden er door aan een noodzaak, mogelijk was het een kwestie van to be or not to be.. Tenslotte wenste hij de heren geluk met hun initiatief en de tentoonstelling en verklaarde de onderwijstentoonstelling „De Schoenindustrie" voor geopend. De realiteit in het onderwijs Vervolgens sprak de voorzitter van de stichting, de heer Haale bos. Hij begon m.et een dank woord aan de burgemeester en aan het bestuur en de directeur van de school, waarna hij een uiteenzetting gaf over de onder wijstentoonstellingen. Dit werk sloot, zfi de heer Haalebos, in de ring waaraan hij in het onderwijs jarenlang had gewerkt. Veertig jaar geleden was er de „praat- school" en was er van aanschou welijk onderwijs geen sprake. Te genwoordig liet men de dingen zelf zien en stimuleerde de zelf werkzaamheid; dit maakte een veel diepere indruk op het kind. Er was in die veertig jaar heel wat veranderd. Ook de film, die ongekende mogelijkheden bood, werd ingeschakeld. Maar boven dien gaf de stichting nog de rea liteit zelf: ze onderving het be zwaar van fabrieksbezoek door de fabriek zelf in de school te halen. De voornaamste dingen die hier bij werden nagesreefd waren: aan schouwelijkheid en zelfwerkzaam heid. Vroeger was er vaak een contrast geweest tussen onderwijs en realiteit. Mis.schien was dat hier en daar nog, maar er was al veel verbeterd. Er stonden nu nog 5 tentoon stellingen op he t program: een over emaillefabricage, over de fa bricage van linoleum, over het consumptiebedrijf van Verkade, over lepels' en vorken en het be drukken van stoffen. Voor elk van deze tentoonstellingen lever de een fabriek medewerking. De heer Haalebos vj as dankbaar voor deze medewerking van de indus trie. Daarna gaf hij nog een over zicht over de inrichting van de tentoonstellingen, waarover wij al vroeger geschreven hebben. Ze werden overal hartelijk door het onderwijs ontvangen, omdat ze aanschouwelijk waren en liefde en aandacht wekten voor het vak. Dit was meer dan dringend nodig. Ook de heer Haalebos begreep de drang naar H.B.S. en gymnasium niet. Maar, zei hij, als de kinde ren niet werden opgevoed tot liefde voor het vak konden ze er ook nooit eerbied voor hebben. Tenslotte dankte hij nog eens uitdrukkelijk de industrie voor de wijze waarop zij hielp en vroeg hij de steun voor het streven van de stichting, door bezoek en mede werking aan de tentoonstellingen. Nog eensindustrialisatie. Dan sprak de heer van Hees been, voorzitter van de Kamer v. Koophandel nog een enkel woord. De Kamer had een bijzondere be langstelling voor deze tentoonstel ling, omdat de schoenindustrie van groot belang was in haar district. De tentoonstelling verrichtte een eminente taak in Nederland. Vervolgens gaf de heer Van Heesbeen een globaal overzicht van de economische toestand van Nederland: hoe onze maritieme belangen sinds 1900, maar vooral na de laatste oorlog, met het ver lies van Indonesië, overgingen in industriële belangen. Scheepvaart en handel hadden er onder gele den, het bouwland was ineenge schrompeld, terwijl er een sterke bevolkingsaanwas geconstateerd werd; daarom moest Nederland zich richten naar de industrie. Bo vendien waren wij aangewezen op aanvoer uit het buitenland, zodat wij moesten exporteren. En dan moest Nederland zich nog inscha kelen in de wereldeconomie. Als er geen eenheid kwam, was Eu ropa verloren, zei de heer Van Heesbeen en Nederland moest in die eenwording zijn partij spelen op basis van wereldeconomie. Er moest, zo ging hij verder, een industrialisatieklimaat gescha pen worden. Dat deed men echter van hogerhand niet, maar werkte dit tegen, door de industrie geen gelegenheid te geven zich te ont plooien. Er was een tegenspraak tussen woord en daad. Hij was blij dat de Stichting „Onderwijstentoonstellingen" een zijde van het industrieklimaat naar voren bracht: de instelling van ouders en kinderen op de indus trie. Men moest de jeugd liefde aankweken tot het werk, want er zat iets scheef. De heer Van Heesbeen vond het inderdaad ook onbegrijpelijk dat de jeugd meer in wetenschappelijke richting ging, terwijl er technisch toch veel meer mogelijkheden waren, i Hij besloot zijn toespraak met een woord van gelukwens en een wens voor succes tot de organisa toren van de tentoonstelling. De tentoonstelling. door een griepaanval oi gevatie koude Sanapirin (Mljnharüi) helpt U er 'in een paar dagen vanaf. Buisje 25 tabl. 4U ct., 5U taol 75 ct. gelijkheden van rantsoenbewei ding en op de problemen in deze. Ook de mogelijkheden van de varkenshouderij, alsmede de kost prijsberekeningen werden uitvoe rig door de technische adviseur besproken. Tot slot werd nog enige aandacht besteed aan de tuinbouw die in de kring Den Bosch bij velen al de hoofdbron van bestaan is of in de toekomst zal worden. Verschillende vragen werden na deze causerie gesteld en er volgde een leerzame discussie. Des middags kwamen de afde lingsbesturen nog eens bijeen, nu om een toneelmiddag bij te we nen. De afdeling Drunen voerde het toneelspel „Vorst in eigen rijk" op, wat goed in de smaak viel. In Drunen werd een geslaag de besturendag gehouden. Pluimveehoudersver. Ons Belang. Inderdaad is het een eenvoudi ge, zeer heldere en toch zo volle dig mogelijke tentoonstelling die men in de nijverheidsschool kan bezichtigen, wat men noemt een onderwijstentoonstelling. In woord en beeld worden er getoond: de geschiedenis van de schoen, de schoen over de hele wereld, de grondstoffen en de fabricageme thoden in de verschillende syste men: california-systeem (Timtur) Mackay - systeem (Robinson), Good-Year-systeem (Van Schijn del), het Ago-systeem (Nijma) en Flexible-systeem (Rex). Werke lijk een unieke gelegenheid voor scholen en andere belangstellen den om iets meer te weten te ko men over de schoenindustrie die hier zon vooraanstaande plaats inneemt. De scholen uit de Lang straat en omgeving mogen hier gebruik van maken, om zodoende bij de jeugd de zo broodnodige liefde tot het vak aan te kweken. Dan zal de tentoonstelling haar doel bereikt hebben. de immm Geslaagd. Voor het diploma boekhouden Ned. associatie slaagden onze dorpsgenoten Theo Spee, Leo v. Sluisveld en Marie Mimpen. Bijenbond. Naar wij vernemen zal de Bij enbond Drunen, Elshout en Nieuwkuijk in Mei a.s. haar 50- jarig bestaan vieren. Dit feit zal op een enigszins bijzondere wijze worden herdacht. De vereniging telt thans 20 leden en ia1 gevestigd in café Pulles-de Wit, Bossche- weg alhier. R. K. J- B. De R.K.J.B. afd. Drunen geeft met vastenavond joo£| een uitvoe ring. De opbreng;st van de uit voering is t.b.v. het Rome-reis fonds. De Jonp/e boeren komen dan met een revue, getiteld: Wie zal 't worreIDe R.K.J.B. heeft er voor gezorgd dat men naast het meemaken van een gezellige avond haar Rome-reis-fonds ook nog kan steunen. R.K.J.B. Kring Den Bosch. De afdelingsbesturen van de R.K.J.B. uit de Kring 's-Bosch kwamen Dinsdag j.l. in Drunen bijeen. Deze dag werd begonnen met een plechtige H. Mis in de Kapel van het St. Franciscusge- sticht. Na de H. Mis werd er in de zaal van de heer Th. Elshout een jaarvergadering gehouden. Hierop werden verschillende in terne verenigingsaangelegenheden besproken. De technische adviseur van de kring, de heer Kamp, gaf op deze vergadering een uitvoeri ge causerie over de nieuwe be drijfsvoering, waaraan vele boe ren zich zullen moeten aanpas sen. Spreker wees ook op de mo- Bovengenoemde vereniging hield Maandagavond haar jaarvergade ring. De belangstelling was zeer gering; misschien was het slechte weer daarop van grote invloed. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek het volgende In het tijdvak van 1 Mei tot 31 Dec. '49 werden in totaal 91557 stuks eieren geleverd met een to taal gewicht van 5517.75 kg., dit is gemiddeld 16 stuks per kg. De opbrengst per stuk was 13 cent en alle geleverde eieren gin gen in de vrije handel. De opbrengst lag gemiddeld 4 a 5 cent per kg. hoger dan elders. De contributie werd voor het komende jaar vastgesteld op 50 c. Besloten werd ook om op een volgende vergadering een spreker te laten komen. Een brief uit Australië. Onze dorpsgenoot Jan Vermeu len is enige tijd geleden geëmi greerd naar Australië, waar hij nu pl.m. een jaar is. Dezer dagen kregen wij van hem een brief waar wij enkele interessante stukjes uit afdrukken „Het is jammer dat de mensen in Holland zo weinig afweten van Australië, want het is wel de moeite het te leren kennen. Het is een groot continent, ofschoon het kleinste van de 5 wereldde len. De kuststreken zijn buitenge woon vruchtbaar. Er is in Au stralië voor 30 millioen mensen een goed bestaan te vinden. Mo menteel wonen er 7 millioen men sen, die het allen goed gaat. Elke week komen hier schepen met emigranten van Europa en ze zijn welkom, want er is hier vol op werk. De nieuwe Australiërs heb ben echter met veel moeilijkheden te kampen; de grootste moeilijk heid is de accomodatie en er is ook een woningtekort. De meeste mensen bouwen hier een eigen huis, ze doen er wel lang over, maar 't komt klaar en het zijn mooie huisjes. Allemaal afzonder lijk, zoals in Holland op het plat teland. Het Australische volk is goed godsdienstig. De kerk van Engeland is hier wel het grootst in aantal, maar er zijn ook veel katholieken. Het klimaat is in Australië va riërend, op enkele plaatsen is het altijd zomer; in Victoria is het klimaat te vergelijken met de Ri- vièra in Europa. Ik woon in Newport, een klein stadje, onge veer zoals Waalwijk, overwegend katholiek. In het begin was het voor mij wat moeilijk in Australië, maar t gaat me nu best, ofschoon ik nog vaak aan Holland denk. Tot zover de briefschrijver. Concert. Het contact door „Cantabile in Dongen gelegd bleek Zondag j.l. een goed contact te zijn geweest. Het Dongense zangkoor Irene kwam Zondag concerteren in Drunen. Dit concert werd een cultureel hoogstaande en genot volle avond. Ofschoon de zaal vrij goed bezet was, was een over volle zaal verdiend geweest. Het muziekminnend publiek dat deze avond verzuimde heeft veel ge mist. Wat betreft het programma, dit was zeer gevarieerd en een echt elk wat wils-program. Het eerste gedeelte bestond uit kleine werk jes van Brahms en Donatie en Z. Afrikaanse liedjes van Strategier en Monnikendam. Wij durven schrijven dat dit voor de echte muziekliefhebbers wel het fijnste gedeelte van de avond was. De hoofdschotel van de avond werd gevormd door oratoria- en opera-fragmenten van Handel, Verdi en Mascagni. De verschil lende werken werden verdienste lijk en gloedvol ten gehore ge bracht. Wel bleek bij deze dat de mannenstemmen nog wel wat uitbreiding kunnen gebruiken. Het slot was toevertrouwd aan de Walskoning Joh. Strauss. We hoorden enkele fragmenten uit Opernbal en enkele walsen. Het publiek gaf door zijn har telijk applaus blijk dat het gebo- dene zeer werd gewaardeerd en sloot door een applaus zich aan bij het dankwoord van Burge meester Snels. Wij hopen Irene in Drunen weer te zien. Muzieklief hebbers die nu verzuimden, moe ten dan ook komen. Muziekavond. Op Zondag 12 Februari j.l. gaf de harmonie „De Een dracht" in de zaal van dhr. W. van Baardwijk een mu ziekavond. De verschillende muziek nummers werden onder de be kwame leiding van de direc teur, de heer H. Moors uit Vlijmen, zeer verdienstelijk ten gehore gebracht en oogst ten telkens luide bijval van 't dankbaar publiek. Door ver schillende leden werd 'n solo gegeven, waaruit bleek dat er nog wel degelijk zeer goede krachten in deze vereniging zitten. Het kwartet uit Faust door vier leden, n.l. twee pis tons, trombone en bas was in één woord af. Nog zij vermeld dat de piano-begeleiding van de heer Jo Verhoeven uit Waalwijk in goede handen was. Vele muziekliefhebbers keerden ten zeerste voldaan huiswaarts. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Brabants Orkest op Mariënkroon. Donderdag 9 Februari mu siceerde het Kamer-ensemble van het Brabants Orkest voor de Culturele Vereniging „On- senoort". Het werd een bui tengewoon geslaagde avond, een hoogtepunt in het pro- graamma der vereniging. De musici bezitten stuk voor stuk 'n gedegen vakmanschap gro te virtuositeit, terwijl het en semble een buitengewoon goed geheel vormt. In 't quar tet voor hobo, viool, altviool en cello (K.V., 370) v. Mozart was vooral 't spel van de jonge hoboïst te bewonderen. Quin tet op 52 no. 2 voor fluit, hobo clarinet, fagot en hoorn van Danzo, een licht en luchtig werk, speciaal gekozen voor de muziekliefhebbers uit de harmoniën in Groot-Vlijmen oogstte veel bijval. Het hoog tepunt van de avond vormde wel het octet op 166 voor twee violen, altviool, cello, contra bas, clarinet, fagot en hoorn van Fr. Schubert. Met stijgen de geestdrift en juist gevoel werd het door het ensemble ten gehore gebracht. De me dewerkenden hebben enthou siast gemusiceerd en ver mochten de toehoorders ademloos te boeien. De vere niging betreurt het zéér dat juist deze avond, die zoveel schoons bood, vele leden zijn thuis gebleven. Mogelijk is de veranderde datum, die nu op 'n dag in de week moest val len, hier debet aan. In een sloot gereden. Een viertal inwoners van Heus- den, die naar een kaartavond in Dussen geweest waren, reden met hun luxe wagen, bestuurd door de heer D.. in een sloot. Met een nat pak en enige mate riële schade brachten zij het er af. De politie onderzoekt de vraag waarom zij in de sloot te recht kwamen. Feestavond. Zaterdag a.s. houdt de Heus- dense Hengelsportvereniging haar jaarlijkse feestavond in het club lokaal De Gouden Leeuw, voor ledep en genodigden. Landelijke Rijvercniging „De Margfrietruiters". Bovengenoemde vereniging zal op Maandag 20 en Dinsdag 21 Februari hare ruiteravonden hou den voor haar donateurs en leden in café het Bruggetje te Vijh.- Capelle. Met eigen krachten uit de vereniging zal het toneelstuk „Boerenstrijd van K. Bergsma voo' het voetlicht worden ge bracht. Het zullen weer een paar mooie avonden worden, zoals wë van de Margrietruiters gewend zijn en aan belangstelling zal het dan ook wel weer niet ontbreken. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de gehouden ledenvergade ring van de A.R. Kiesvereniging alhier werd de candidatenlijst voor de a.s. verkiezing van leden voor de Prov. Staten als volgt samengesteld 1. J. Waverijn. Capelle 2. D. A. v. d. Schans. Eethen3. C. v. Helden, Wijk 4. G. Buiten. Eindhoven 5. Mr. G. A. Bax, Andel 6. J. C. Wink, Wijk 7. J. J. van Oord, Werkendam 8. Dr. Ir. N. A. J. Voorhoeve. Eindhoven 9. G. C. de Jong, Almkerk 10. C. B. J. Landweer Wijk. Tot afgevaardigden naar de Statenkieskrinqvergadering, welke 20 Febr. te Heusden wordt ge houden, werden aanoewezen de heren A. Metskes en J. v. Herpen. Diamanten kloosterfccst. Naar wij vernemen zal de Eerw. Zuster M. Léontine van de zusters van het gezelschap J. M. J. a.s. Maandag 20 Febr. haar Diaman ten Kloosterfeest vieren in het Liefdegesticht St. Franciscus Xa- verius te Vlijmen, alwaar zij het grootste gedeelte van haar kloos terleven heeft doorgebracht. Zr. Léontine is in Vlijmen geen onbekende; talrijke meisjes, ook uit de naburige dorpen, heeft zij in de loop der jaren onderwezen in nuttige en fraaie handwerken en tot nu toe telde zij meerdere leerlingen wier moeders zij ook het naaien geleerd had. Ook heeft zij vele meisjes leren pianospelen. Voor de oorlog beijverde zij zich zeer, om de armen een aange naam Kerstfeest te bezorgen. Ook haar ijveren voor de St. Joseph- vereniging, d.i. het Missiewerk van de Zusters' van J. M. J. was zeker alom bekend.. Het zal de Jubilaresse op haar feestdag zeker niet aan belang stelling ontbreken. Concours Excelsior. De voorbereidingen voor het groot nationaal muziek- en zang- concours, ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan der Chr. Gem. Zangvereniging „Excelsior al hier zijn reeds in volle gang. Vele verenigingen uit de omgeving, zo wel als uit het gehele land, meld den zich reeds voor deelname aan. Binn enkele dagen wordt de in schrijving gesloten. Dat het ijve rige comité ook alles in het werk stelt om het concours ook ander zijds volkomen te doen slagen, be wijst reeds dat het daartoe de me dewerking wi§t te verkrijgen van het Muziekcorps „De Amsterdam se Politiekapel", die onder leiding van Hoofdinspecteur Carels op Maandag 29 Mei Tweede Pink sterdag) het slotconcert zal ver zorgen. Chr. Verkenners Jan de Rooij. De Chr. Verkennersgroep „Jan de Rooij" alhier organiseert een filmavond op Zaterdag 25 Febr. a.s. in de zaal van de Chr. Volks bond. Er zal een Oranje-film ver toond worden. (foto Meyboom) Zaterdag 18 Februari wordt de jongste spruit onzer ko ninklijke familie, Marijke, 3 jaar. We geven hier haar laatste foto. werd goedgekeurd. Uit het verslag van de penningm. dhr. C. Quirijns bleek dat ondanks de aankoop van noodzakelijk materiaal de fi nanciële toestand der ver. gezond is. De aftredende bestuursleden de heren Stein en Quirijns werden herkozen. Na sluiting van het al gemeen gedeelte der vergadering bleef men nog enkele uurtjes in gezellig samenzijn bijeen. Geslaagd. Op het te Den Bosch gehouden examen slaagden voor coupeuse de dames A. van Beek, W. Evertse, A. Rijken en G. A. de Waal, voor costumière mej. Sj. Timmermans en voor lingerie mej. R. van Tilborgh. Zij genoten hun opleiding bij mej. T. Kruis, lera res te dezer plaatse. Voor de 2e klasse-comp. v. d. Nrd.-Brab. Schaakbond speelde het eerste tiental van De Vrije Pion j.l. Zaterdagavond te Oos terhout tegen D.V.T. Doordat de partij Stein (Vrije Pion) en A. Roovers (DVT), welke hoogst waarschijnlijk met remise zal ein digen, ter arbitrage aan de bonds- arbiter is doorgezonden, is de uit slag momenteel 54 voor de Ca-, pelse vereniging. De onderlinge wedstrijden hadden het volgende resultaat: DVTDe Vrije Pion J. BuzioS. Oerlemans ZiYi H. Heulemans-W. Goedhart 01 J v Bokhoven-C. Quirijns YiYi J. Akkermans-J. Benschop 10 A. RooversL. Stein (ter arbitr.) C. Keulemans-C. Hoevenaars 01 Ad. E. UkoutH. Bogers 01 C J vd MeerJ. Muis 10 G. J. v GielH. Weistra 10 A. v. Escharen-Ad Pruijssers 0-1 Totaal 45 Machinefabriek. Naar wij vernemen zal de voor malige chichoreifabriek aan de Putterstraat ingericht worden als machinefabriek en constructie werkplaats, terwijl in het oud slachthuis aan de Ridderstraat 'n vleeswarenfabriek in oprichting is. Schaakver. De Vrije Pion. In haar clublokaal hield de schaakver. De Vrije Pion haar jaarvergadering, welke zich in n drukke belangstelling mocht ver heugen, doordat de dames der le den mede aanwezig waren. De voorzitter, dhr L. Stein, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom in het bijzonder tot de dames. Hij gaf een overzicht over het afgelopen verenigingsjaar, dat ook nu weer een gestage vooruit gang had te zien gegeven. Het le dental is steeds stijgende. De voor zitter wees voorts op de prachti ge resultaten welke de ver. heeft weten te behalen. De secretaris dhr. A. v. Over steeg. gaf een keurig verslag over j het vorig jaar, waarin de belang rijkste gebeurtenissen werden aan gestipt en hetwelk onder dank Harmonie. Bij het concert, dat de harmo nie „Volksvlijt en Volksvermaak" Zondagavond o.l.v. de directeur, de heer Chr. Kuijten, in de zaal van Hotel v. Iersel gaf. bleek dat de publieke belangstelling voor muziekuitvoeringen steeds toe neemt. De goede naam die Was pik op het gebied van muziek heeft verworven, had ons echter doen veronderstellen een nog tal rijker publiek bij dit concert aan te treffen. De muziekliefhebbers die Zondag niet aanwezig waren zullen daar thans zeker spijt van hebben, want hetgeen de heer Chr. Kuijten met dit corps ons Zondagavond heeft geboden, stond op hoog peil. Dat dit af wisselend programma bij het pu bliek in de smaak viel, bleek uit het applaus en andere bijvalsbe tuigingen na afloop van dit con cert. Dit succes waarborgt voor een volgende uitvoering zeker 'n volle zaal met aandachtige toe hoorders. In de pauze van dit concert werd de jaarvergadering van de harmonie gehouden. De vicevoor- zitter. de heer Gijsman, opende de vergadering met het geven van een overzicht over het afge lopen jaar. Hij memoreerde het overlijden van het bestuurslid de heer P. v. Dongen, die zo onnoe melijk veel heeft gedaan voor de harmonie, en betreurde het dat de voorzitter de heer A.' P. Brokx, nog niet bij deze vergadering aan wezig kon zijn. Ook wijdde hij enkele woorden aan de nagedach tenis van oud-burgemeester Dek kers. die vele jaren beschermheer van de harmonie was. Spr. deel de mede dat het bestuur burge meester Couwenberg breid gevon den had het beschermheerschap op zich te nemen. Uit het financiëel overzicht dat de secretaris-penn.. de heer B. de

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5