Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Werelcf] HET DEBAT DER W.TIMMERMANS ZONEN Verhuring van Safeloketten Open UIT DE TOEGESTOKEN HANDEN Gemeenteraad GEERTRUIDENBERG Azië in de belangstelling. GIEL VAN BOXTEL KAATSHEUVEL Subsidie Charitatief Centrum Het uitbreidingsplan Verbouw Gemeentehuis Kassiers en Commissionairs in Effecten W A A L W IJ K I EN 0QN SHELLING MIWü OME VOOR DE DEKENATEN NEUSDEN EN WAALWIJK MAANDAG 20 FEBR. 1950 Uitgever -• Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON T1ELEN Hoofdredacteur JAN T1ELEN DE ECHO Wi HEI ZUIDEN 72e JAARGANG No. 16 Abonnement 13 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux: GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Er is wel iets veranderd in de wereld. Azië, dat vroe ger op de achtergrond bleef omdat het niet zo'n in vloed had op de loop van de politiek, is sinds de oorlog in het brandpunt der belangstelling komen staan. Voor Nederland op de eerste plaats wegens de Indonesische kwestie, die nu tot een oplossing is ge bracht. Maar sinds China aan het communisme is ten offer gevallen, hebben de ogen van de hele wereld zich daarheen gewend, zowel van communisten als van de tegenstanders. Vooral Amerika toont een levendige belangstelling voor de problemen die Zuid-Oost Azië momenteel biedt. De rei zen van de reizende ambassa deur Philip Jessup, de in spectietocht van de Ameri kaanse stafchefs en nu weer de conferentie van de Ame rikaanse diplomaten in Bang kok bewijzen het. Waren de stafchefs blijkbaar al tot de conclusie gekomen dat er meer werk gemaakt moest worden van de verdediging van Zuid-Oost Azië, de diplo maten verklaarden na hun conferentie in een slotcommu niqué dat zij middelen hadden overwogen om het communis me in Azië te stuiten, wat practisch wel op hetzelfde neerkomt. Het is nu maar de vraag welke middelen dat zullen zijn. Het is duidelijk dat op het ogenblik de aan dacht op de eerste plaats uit gaat naar Indo-China, waar keizer Bao Dai staat tegen over de opstandelingenleider Ho Tsji Minh; daar zal waar schijnlijk de eerstvolgende be slissing vallen. En gezien de ingewikkelde situatie, is het niet zo verwonderlijk dat de Amerikaanse diplomaten niet tot een besluit konden komen of Indo-China geholpen moest worden met dollars en wa pens, of dat er ook soldaten ingeschakeld moesten wor den. Ho Tsji Minh heeft, zij het misschien niet recht streeks, een geweldige macht achter zich sinds Mao Tse Tung de verovering van Chi na heeft voltooid. Dat er dus krachtig ingegrepen moet worden spreekt vanzelf. De Amerikanen zijn dan ook wel bereid te helpen, maar zien graag dat Azië zelf het initiatief neemt tot onder linge samenwerking. Nu schijnt er wederzijds een af wachtende houding te worden aangenomen. Amerika wacht met hulp tot de Aziatische landen samenwerken en deze wachten daarmee tot ze op bijstand van het Westen kun nen rekenen. Het 30-jarige vriendschaps verdrag tussen de Sovjet-Unie en China heeft de zaak niet eenvoudiger gemaakt. Op de eerste plaats heeft het de communistische positie in Azië geducht versterkt en ver volgens weten wij er waar schijnlijk maar heel weinig van wat er in die twee maan den van Mao's verblijf in Moskou allemaal bekonkeld is. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken ver klaarde nog te geloven dat er een geheime overeenkomst bestaat die veel verder gaat dan het bekend gemaakte verdrag. Men zal echter uit de Russische handelwijze moeten opmaken welke con cessies de Chinezen allemaal hebben moeten doen aan de Sovjet-Unie voor de genero siteit waarmee het Part Ar thur ontruimt, een spoorlijn teruggeeft enz. enz., want dat Rusland alleen maar gegeven zou hebben is niet erg aan nemelijk. De Katholieke Kerk in Polen. Mgr. Visjinski, primaat van Polen en aartsbisschop van Warschau, de Poolse kardi naal Sapieha en de 23 Poolse bisschoppen hebben in een gezamenlijk herderlijk schrij ven de geestelijkheid aange spoord trouw te blijven aan de Kerk en zich te verzetten tegen de pogingen van de communistiche regering om de eenheid van de Kerk te verbreken. Deze brief werd in het geheim verspreid. Er wordt de priesters in verbo den deel te nemen aan poli tieke vergaderingen of bijeen komsten van anti-katholieke of twijfelachtige strekking. De bisschoppen doen een beroep op de geestelijkheid om onwrikbaar te staan bij de verdediging van de Kerk en zich niet te laten omkopen. Men schat dat ougeveer 200 priesters met de regering heu len. Voorts heeft het Poolse Episcopaat president Bieroet er van in kennis gesteld dat de Caritas-organisatie is ont bonden. Dit besluit moest Zondag in de kerken worden voorgelezen en de Poolse Veiligheidspolitie stelde er zware straffen op en daarom hebben niet alle priesters het gedaan. Mgr. Visjinski zelf heeft het besluit in twee ker ken van Warschau voorgele zen. De caritas-organisatie is opgeheven, omdat de regering pribeerde ze onder communis tische invloed te brengen. Amerikaanse regering wil nog onderhandelen Op zijn persconferentie heeft president Truman vorige week gezegd dat de Amerikaanse regering altijd bereid is tot vredesonderhandelingen, maar dat Stalin naar Washington zal moeten komen. Voor wat de mogelijkheden tot onder handelen betreft, wees Tru man op de U.N.O. Overigens was hij altijd bereid elk staatshoofd te ontvangen en de ambassadeurs van de V.S. stonden altijd klaar om met vertegenwoordigers van alle landen over alle problemen te spreken. Minister van Maarseveen terug. Donderdag is Minister van Maarseveen, die enige tijd in Indonesië is geweest, in ons land teruggekeerd. Aan een verslaggever verklaarde hij 't meest getroffen te zijn door de ernst waarmee de Indone sische regering tracht van de jonge staat een ordelijk, wel varend en modern land te ma ken. Hij was er vast van over tuigd dat zij in de vervulling van die taak zou slagen, wan neer in Indonesië het volk de betekenis van deze tijd zou begrijpen en zich eenparig achter de regering zou scha ren. Nederland zal natuurlijk als uniepartner alle mogelijke hulp verlenen. D«UK£EHJ KANTOORBEHOEFTEN PAFIERHANDEL SCHOENDOOS-ETIKETTEN in kleuren zijn mooier Over de actie van Wester ling zei de minister dat ze al leen maar schadelijk was en voor niemand nut zou afwer pen. De gebeurtenissen in Bandoeng waren hem be schreven als een „brute en zinloze moordpartij". „Prof." Pootjes. Tegen „professor" Pootjes, die een groot aantal militai ren, die naar Indië moesten, heeft aangezet tot desertie, werd voor de Amsterdamse Arrondissementsrechtbank 'n gevangenisstraf geëist van 1 jaar met aftrek van 6 maan den voorarrest en met ter be schikking stellen van de rege ring als psychopaat. Volgens het psychiatrisch rapport was er geen sprake van ontoereke ningsvatbaarheid van Pootjes, maar helemaal in orde schijnt hij toch ook niet te zijn. WAT GEBEURDE ER IN DE AFGELOPEN WEEK. Onze Senaat kwam deze week bijeen om de Politieke Beschouwingen op de Rijks begroting 1950 ten beste te ge ven. De debatten over dit on derwerp zijn in deze fraaie vergaderzaal altijd bijzonder interessant. Men zou kunnen denken dat de Senatoren niets anders kunnen doen dan in zulk een debat te herkauwen wat hun jongere collega's aan de overzijde van het Binnen hof hebben gezegd. Dan zou men zich echter schromelijk vergissen. De geaardheid dei- twee Kamers is geheel ver schillend. Daarom krijgt men meestal een ander, veel mil der geluid te horen. Ook dit jaar was dit het geval. Het was de eerste maal na de bevrijding, dat men de ge hele regeringspolitiek onder de loupe kon nemen zonder dat men behoefde te spreken over de slepende Indonesische kwestie. Dat bleek voor alle partijen een opluchting te zijn. De meest principiële opposi tiepartij in de na-oorlogse ja ren, de A.R., heeft steeds op een Kabinet aangedrongen, waarin alle constructieve par tijen zitting zouden hebben. De Indonesische kwestie hield de A.R. echter steevast in de oppositie en de samenwerking tussen de K.V.P. en de P.v.d. A. bleek door deze kwestie onwrikbaar. Nu was de tijd gekomen, aldus de fractievoorzitter der A.R., Prof. Anema, om de ver houding A.R.-regering eens nader te be,kijken. Zijn con clusie was, dat de A.R. bereid moet zijn met de andere par tijen samen te werken. Ook met de P.v.d.A. Al moet deze partij dan de stelling, dat zij de enige is die een progres sieve politiek wil voeren, los laten. Zij moet ook ophouden met zijn partij te bestempelen als het conservatieve „klie- kendom". Daarvoor bestaat z.i. geen enkele reden. Noch de K.V.P., noch de P.v.d.A., moet naar de mening van deze grijzige, statige fractievoorzit ter in de oppositie gaan. Wat wij moeten hebben, is een na tionaal kabinet. De tijden zijn er hachelijk genoeg voor. Mr. Kolff (C.H.) gooide er nog 'n schepje bovenop. Dit debat der toegestoken handen scheen hem wel te bevallen. „Is de regering bereid om een natio naal kabinet te formeren waarin ook A.R. zitting heb ben zo vroeg hij. Volgens hem wat dit wel noodzakelijk. De K.V.P., bij monde van de heer Kropman, vond dit denk beeld nog niet zo mal. In iedei geval was het voor hem de moeite waard om de sugges ties van de heer Anema in overweging te nemen. Hij nam de A.R. partij in bescher ming door te verklaren dat hij haar geenszins van conser vatisme wil beschuldigen. Op vallend was, dat de heer v. d. Kieft (P.v.d.A.) over dit be langrijke onderdeel van het debat volkomen zweeg. Wel sprak hij over een nationaal kabinet. Is een dergelijk ka binet wel mogelijk? Neen, zo zeide deze geachte afgevaar digde, dat gaat niet ,om de doodeenvoudige reden dat de C.H.U. eigenlijk zo'n rare par tij is. Als bewijs daarvoor haalde hij de houding van de ze partij in de Indonesische kwestie aan. „Ieder geeft op zijn eigen houtje een num mertje weg", zo zei hij. In de ze partij schijnt alles mogelijk te zijn. Dat waren boze woor den. MINISTER STIKKER HEEFT HET DRUK. Er waren echter nog wel meer punten van onenigheid. Zo was daar de dubbele func tie van Minister Stikker. On ze Minister van Buitenlandse Zaken is onlangs benoemd tot directeur van de O.E.E.C., de organisatie van de zestien Marshall landen. Dat kan niet zei Mr. Kolff (C.H.). Deze functies zijn niet te verenigen. Elk ambt afzonderlijk vergt reeds veel tijd. De heren Kropman (K.V.P.) en v. d. Kieft (P.v.d.A.) waren ook vrij somber gestemd. Verwar ring tussen beide functies is niet te voorkomen, zo rede neerden zij. Bovendien is het best mogelijk, dat het belang van Nederland op een gege ven moment in strijd zal ko men met deze functie. Prof. Molenaar (V.V.D.) liet als partijgenoot van deze minister een milder geluid horen. Hij begreep de moeilijkheden ook best, maar hij had een schit terende oplossing. Minister Stikker zal veel weg zijn. Welnu, aldus deze fractievoor zitter, benoem een V.V.D.-mi- nister zonder portefeuille. Dan is de tanende V.V.D. invloed in het kabinet weer hersteld. Dit denkbeeld bleek zo gek nog niet te zijn want minister president Drees verklaarde tenminste aan deze mogelijk heid over V.V.D. sprak hij niet te hebben gedacht. Geen zorgen echter voor de tijd. In April zal deze zaak nog eens bekeken worden. Bij afwezigheid van minister Stikker zal Dr. Drees als waarnemend minister van Buitenlandse Zaken optreden. De te benoemen staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken zal deze functie dus nimmer te vervullen krijgen. De inter nationale verwikkelingen zijn zo moeilijk, ingewikkeld en ingrijpend, dat we er aan moeten wennen, zo zeide Dr. Drees, dat Minister Stikker veel weg is. In ieder geval is zijn benoeming 'n bewijs, dat zijn internationale reputatie lang niet mis is. Zou op een internationale conferentie 'n specifiek Nederlands belang verdedigd moeten worden, dan zal dit niet door Minister Stikker, maar door en andere Nederlandse minister b.v. die van Financiën of van Economische Zaken ge schieden. De benoeming van een Mi nister zonder Portefeuille is dus lang niet uitgesloten. Of er een A.R. in het kabinet zal komen Ach, dc ervaring zal moeten leren of een andere samenstelling van het kabinet nodig is, zo zeide de Minister- President. In ieder geval zal de Regering de uitgestoken hand van Prof. Anema niet afstoten. STAATSSECRETARIS GEEN GEWOON AMBTENAAR. Natuurlijk sprak de Eerste Kamer ook over de benoe mingen van de staatssecre tarissen. De vrij algemene klacht was wel, dat men ging pogen om een nieuwe ambte lijke rang in 't leven te schep pen. De ambtelijke top wordt verzwaard, terwijl de lagere ambtenaren ontslagen wor denden, zo luide de klacht van Prof. Molenaar (V.V.D.). En die klacht vond zij het in verschillende toonaarden insteming. Minister Drees ontkende zulks echter ten enenmale. Het staatssecretariaatschap is geen ambtelijke instelling, 't Is een functie met politieke verantwoordelijkheid, al heeft zo'n functionaris niets te ver tellen over het algemene re geringsbeleid. De tot dusver gedane benoemingen waren naar het oordeel van Dr. Drees volkomen verantwoord. Dit waren de meest opval lende punten in dit interes sante debat. Er werd nog over heel veel andere zaken ge sproken. Vraagstukken als in dustrialisatie e.d. werden vluchtig doorgenomen. Al deze kwesties komen bij de begrotingshoofdstukken nog wel aan de orde. Voorlopig is er werk ge noeg aan de winkel. Het zal wel weer midden in de zo mer zijn als de Senatoren hun potloden en wetsontwer pen wegleggen om even uit te blazen van de drukke be zigheid, die de politiek nu eenmaal is. Vrijdagavond j.l. kwam de ge meenteraad van Geertruidenberg in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burge meester Bianchi. Alle leden waren aanwezig. Allereerst vond de beëediging plaats van het nieuwe raadslid de heer v. Boxtel. Nadat deze in handen van de voorzitter de bij de wet voorge schreven eden heeft afgelegd, wordt hij door de voorzitter met een korte toespraak geïnstalleerd. Spr. hoopte dat de heer v. Box tel, die als geboren Bergenaar het wel en wee van de gemeente kent, zijn raadslidmaatschap in het be lang der gemeente en tot eigen voldoening zou mogen vervullen. De heer v. Boxtel beloofde zijn best te zullen doen de gemeente belangen onpartijdig en zo goed mogelijk te behartigen. De notulen der raadsvergade ringen van 20 en 26 Jan. j.l. ga ven de heren Schot en Hartong aanleiding tot een opmerking. Van de opmerking van eerstge noemde inzake het door hem ge sprokene over een sociale werk ster zou aantekening worden ge maakt, terwijl op de vraag van de heer Hartong, wat er verstaan werd onder „andersdenkenden", een korte toelichting van de voor zitter volgde. Onder „andersden kenden" werden volgens de voor zitter die mensen verstaan, die van een andere godsdienst of le vensbeschouwing zijn dan de per sonen waarover gesproken werd. Punt 2, wijziging gemeentebe groting 1949, gaf geen aanleiding tot opmerkingen en ook punt 3 Vaststelling voorschot bedoeld in art. 103 L.O. wet 1920 over 1950 dere inlichtingen in te winnen. Deze nadere inlichtingen zijn in een uitvoerige brief van Charita tief Centrum verstrekt. Deze in stelling beoogt een samenwerking tussen alle organen die het leni gen van nood ten doel hebben. Door onbekendheid en onvol doende scholing van de betrok kenen wordt aan verschillende noden niet voldoende aandacht gewijd. Om beter deze noden op te heffen of verdere afglijding te voorkomen, acht men de aanstel ling van een maatschappelijk werkster noodzakelijk. Als tege moetkoming in haar salaris wordt door Charitatief Centrum 750.- per jaar gevraagd. Voor de rest is een beroep gedaan op industri ëlen, de Godshuizen en andere instanties. In Charitatief Centrum zijn vertegenwoordigd de R.K. kerkelijke charitatieve instellin gen, de R.K. Vak- en Standsor ganisaties, personen die bij geen organisatie zijn aangesloten, in- dustrlé'en, enz. Er is naar een zo oreed mogelijke basis gesneefd. Geertruidenberg is voor katho lst- initiatief is va" tatho lieke züde uitqegaan. Al zullen mdersdenkenden. vanwege enke Ie statutenbcpalingen, geen mede zeggenschap kunnen of wensen te hebben, 'och is het doel soc'nle en charitatieve zorg voor ieder een, ongeacht stand of religie. Men acht het beier deze zorg in handen van het particulier init:a- tief te leggen dan er overheids zorg van te maker. Daarom wordt het niet wenseHk geacht een officieel vertegenwoordiger van de gemeente in het bestuur oo te nemen. Wel zou e«»n raads- lid b.v. als afgevaardigde van werd z.h.st. goedgekeurd. 4. Aanvraag bestuur R.K. Meis jesschool tot beschikbaarstelling van gelden voor schoolbanken en schoolborden. In de vorige vergadering was er nog geen advies van de inspec teur voor het l.o. Thans is dit ontvangen en blijkt dat deze de aanschaffing ook noodzakelijk vindt. Ook B. en W. hebben de school bezocht en geconstateerd dat het nodig was. Het bedrag voor de schoolbanken is ver laagd. B. en W. adviseren thans ook inwilliging van het verzoek. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 5. Ingekomen stukken. Allereerst komt aan de orde het verzoek van Charitatief Centrum om een gemeentesubsidie voor het aanstellen van een maatschappe lijk werkster, dat ook reeds in de vorige vergadering is behandeld, doch werd aangehouden om na- een vak- of standsorganisatie zit ting kunnen nemen. De voorzitter zegt dat B. en W. na deze toelichting adviseren de gevraagde subsidie van 750 te verlenen op de gebruikelijke voorwaarde dat jaarlijks een fi- nanciëel overzicht wordt gegeven en met de restrictie dat over 1950 slechts zoveel maal 1/12e deel hiervan zal worden uitbetaald als de sociale werkster maanden in dienst is. De heer Hartong zou eerst de raad uitspraak laten doen of een sociale werkster een kwestie is van overheidszorg of van een particulier initiatief. Spr. is niet tegen een subsidie, doch hij meent dat deze taak bij de overheid be hoort. In Made en Raamsdonk. die op dit punt samenwerken en één sociale werkster voor beide gemeenten hebben, denkt men er ook zo over. ft k „We nemen 't voor kennisgeving aan Zeggen we dit korte zinne tje niet in zoveel woorden, toch handelt een mens er naar; hij moét er wel naar handelen in veel gevallen, wil hij niet hopeloos overstag gaan en in een zenuwinrichting te recht komen. We kunnen het nog anders zeggen. Zó b.v.: ,,'t Is mij wel goed!" of: „Je kunt me nog meer vertellen, maar mij niet gezien!" of nog wat sterker: „Ik heb er lak aan!" 't Kan voor heel veel men sen in het zware leven een voorrecht zijn als ze aan veel dingen „lak" kunnen hebben. Of zouden we soms op heel die lawine van goede, brave en nuttige voorstellen met ge wetensvolle aandacht in moe ten gaan? Wij zouden ons laatste restje rust zeker ver spelen. Men verwijt ons, moderne mensen, wel eens ongeïnte- resseertheid op allerlei ter rein; maar wij zijn moe. Wij zijn te moe om ons telkens weer te laten opschrikken voor een nieuwe interesse, op gejaagd te worden door wéér een nieuwe activiteit. Laat ons eindelijk eens een week, een maand, een jaar met rust en zonder al die mogelijke en onmogelijke „goeie doelen". En daar is dan weer die Interdekenale Missietentoon stelling „Heusden-Waalwijk". Katholieken van beide de kenaten, wat zullen we nu doen? Hoe reageren? Onze rust niet laten storen en dit nieuws maar „voor kennisgeving aannemen"? U had groot gelijk als het een aangelegenheid was, die U niet behoefde te raken als een reclame voor Zeep of home-wave. Als het enkel 'n hobby was van vrome zielen. Nog meer had ge recht, als die Missietentoonstelling een weer nieuwe actie betekende van een aantal eeuwig-bedrij- vigen, die U tot lijdend voor werp maken van hun hoogge roemde actie omwille van de actie. Dit is echter nü de zaak niet. Het gaat niet zomaar over een willekeurige activiteit on der vele andere. Het is niet „een" goed doel. Het gaat om de énige activiteit; het be treft het énig goede doel! En zó is deze tentoonstel ling slechts een bijkomende omstandigheid van iets veel wezenlijkers: Van onze drin gende missie-plicht, die voort vloeit uit het wezen van ons christen-zijn. Deze missie-plicht weer in levende werkelijkheid voor ons te plaatsen, is het meest eigenlijke doel van deze week. We worden nu even dodelijk ernstig. Missie-plicht is een onontkoombare taak, door Christus de Missionaris bij uitstek ons allen, en ieder van ons op de schouders ge legd. Eens zal ons daar ver antwoording van worden ge vraagd. Heeft onze tegenwoor dige Paus nog niet kort ge leden een heerlijke encycliek uitgegeven over de levens- en werkgemeenschap het Li chaam van Christus, die ons op straffe van vereenza ming en verstarring de hei lige plicht oplegt voor onze broeders en zusters alles over te hebben. Wie heeft, aan geestelijk en stoffelijk goed, moet meedelen aan wie het niet hebben. Wij, die baden in de weelde van genade en christelijke rijkdom, hebben dat niet gekregen om er zelf zuchtig van te genieten. God maakte ons slechts de kana len, waardoor Zijn rijkdom an deren zou toevloeien. Steunt niet heel ons christendom op het gebod van de liefde? En is niet de eerste en al lergrootste opgave van onze christelijke naastenliefde aan anderen de genaderijkdom, die we zelf bezitten, mee te delen. Dat is juist het werk van de missionarissen. In dit licht gezien is de uiterlijke organisatie der ten toonstelling slechts van bij komstige waarde, al is ze een krachtig hulpmiddel. Waar het om gaat is dit: dat de Missie voortaan UW EIGEN ZAAK ZIJ. En om deze ernstige ereplicht in U tot daadbereide activiteit te wekken, is de bedoeling van deze missieweek. Deze missieweek is vóór al len en moet opgebouwd wor den dóór allen. Hoe druk ie mand het ook meent te heb ben in ambt. zaak of arbeid, er zal tijd en gelegenheid ge vonden moeten worden om ons nog eens bijzonder druk te maken voor dit énig nood zakelijke: de uitbreiding van Gods Riik. Alle verenigingen, op welk gebied dan ook, de school jeugd van diverse instellingen en rangorde, zakendoenden, fabrikanten, arbeiders, huis gezinnen, vaders, moeders en kinderen, broeders, zusters, onderwijzers en onderwijze ressen, niemand is uitgezon derd van persoonlijke en ge meenschappelijke medewer king aan het grandioze wel slagen van onze machtige op zet. Hoe in bijzonderheden ie ders aandeel wordt opgeëist, hoort U een volgende keer. (Pers-comité). De voorzitter wijst er op dat er de laatste tijd een streven is om dergelijke zaken aan het par ticulier initiatief over te laten. Alleen als het van die zijde niet voldoende behartigd wordt, moet de ove-heid zich met die taak gaan bezighouden. Zo zou men het hier ook eerst een jaar kun nen afzien. De heer Hartong kan 't stand punt van Charitatief Centrum niet goed begrijpen. Blijkens 'n schrij ven van de Paus aan de Bis schoppen moet men streven naar samenwerking met andere rich tingen. Maar als men in de sta tuten bepalingen opneemt waar door men zich onderwerpt aan 't katholiek kerkerlijk recht, dan kunnen andere sichtingen daar niet aan medewerken. Daar zal men dan trachten zelf in de no den te voorzien en misschien komt er straks van die zijd? ook een verzoek om subsidie. De voorzitter wijst er nogmaals op dat iedereen, ongeacht zijn overtuiging, onder de hulpverle ning valt. De heer Okkerse juicht de aan stelling van een sociale werkster toe. doch niet op de voorgestelde manier. Ook hij meent dat er dan ook van andere zijde iets derge lijks wordt opgezet en men nog een subsidieaanvraag krijgt. Hij zou met de gemeenten Made en Raamsdonk samenwerken. Hij kan zich goed voorstellen dat men van andere zijden niets voelt voor samenwerking met Charitatief Centrum, als men daarin toch geen medezeggenschap heeft. De heer Broeken zet uiteen dat de katholieken door de bepalin gen van het kerkelijk recht voor een alternatief geplaatst zijn. Het is geen kwestie van gebrek aan samenwerking, maar medezeggen schap is volgens de bepalingen niet mogelijk. De heer Hartong ziet niet in waarom men dan die bepalingen niet achterwege had kunnen la ten. Hij voelt wel voor het idee van de heer Okkerse om samen twerken met Made en Raams donk. Voor 3 gemeenten zouden dan 2 sociale werksters kunnen worden benoemd van verschillen de richtingen. De voorzitter merkt op dat dan de kosten weer veel hoger wor den. Het voorstel van de heer Har tong, gesteund door de heer Ok kerse, om deze taak in handen van de overheid te stellen, wordt' verworpen met 4 tegen 7 stem men. Vóór stemden de heren Hartong, Heurter, Okkerse en Ver.us, de overigen tegen. Daarna wordt het voorstel om 750.-— subsidie per jaar te ge ven aan Charitatief Centrum met algemene stemmen aangenomen. Vervolgens besluit de raad, op voorstel van B. en W. om met de K.L.M. in onderhandeling te tre den over het maken van een paai* luchtfoto's, zo mogelijk in samen werking met de P.N.E.M. en nog eventuele andere gegadigden voor luchtfoto's. In verband met de uitbreiding van de handelsavondschool van een 2-jarige tot een 3-jarige cur sus, verzoekt het bestuur nog een lokaal beschikbaar te willen stel len, hetgeen wordt toegestaan. Een verzoek van de P.N.E.M. om toestemming voor het leggen van een bovengrondse leiding over terrein in eigendom van de gemeente, wordt aangehouden. De heer Hartong vreesde n.l. dat de ze gedeeltelijk boven het nieuw geprojecteerde industrieterrein zou lopen en daardoor hinderlijk zou den kunnen zijn. Van Ged.' Staten is een schrij ven ingekomen dat ook de ge meentesecretaris en -ontvanger in

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1